BUITENLAND. Advertenties. Begrafenis-Maatschappij Zeetijdi n ge n. Handelsberichten. Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. f t P „UIT VOORZORG", te Middelburg. welke gegevens die invloed onder cijfers ware te brengen. En zou het zelfs wel staatkundig zijn daaromtrent van regeeringswegedoor verlaagde ramingen, vrees aan den dag te leggen? De minister meent binnen de grens der waarschijn lijkheid té zijn gebleven. Het voornemen blijft bestaan over te gaan tot eene herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen. Omtrent de quaestie der afschaffing van den suikeraecijnsherinnert de minister aan het verzoek der belanghebbenden om niet tot die afschaffing over te gaan tenzij van andere staten bepaal delijk Frankrijkwaarborgen waren verkregen tot afschaffing van elke uitvoerpremie. Eene herziening der registratiewetten wordt voorbereid. Naar aanleiding der uitgetrokken som van 2,300,000 als bijdrage uit de Indische saldo's in de kosten van den Nederlandschen vestingbouw, zegt de minister datnaar het inzien der regee ring de wetgever in de regeling der bestemming van die saldo 's volkomen vrij iser ligt niets onstelselmatigs in, daaruit eene zekere som tot ge deeltelijke bestrijding eener buitengewone uitgaaf ten laste der Ned. staatsbegrooting aan te wen den dit brengt volstrekt niet mededat de g e- heele uitgaaf voor zoodanige buitengewone be hoefte uit de Indische saldo's zou moeten komen, noch zelfsdat deze daartoe ook in een volgend jaar een bijdrage zouden moeten leveren. Dit punt kan bij elke begrooting worden overwogen. Staatsbegrooting. ZEETJWSCHE BELANGEN. Nopens de opening der nieuwe rijkskweekscho len zegt de minister van binnenlandsche zaken in zijn antwoord op het afdeelingsverslag het vol gende „De uitvoerige briefwisseling met de betrokken besturen heeft groot oponthoud tengevolge gehad, hetgeen de opening der nieuwe rijkskweekscholen, tot leedwezen der regeering, heeft vertraagd. Daar er nog een geruime tijd verloopen kan voor dat de te stichten of te verbouwen lokalen betrok ken kunnen worden, maakt het bij de regeering een punt van overweging uit om inmiddels met de kweekelingen van het eerste studiejaar, ten getale van twintigzoo te Middelburg als te Deventerzoo noodig in andere lokalenhet onderwijs te beginnen. Dit zou dan vermoedelijk in het begin van 1877 kunnen geschieden. Omtrent de gemeente waar de derde nieuwe kweekschool zal worden opgericht, is nog geen besluit ge nomen." Omtrent de restauratie der vergaderzaal van gedeputeerde staten in Zeeland wordt medegedeeld dat deze is uitgesteld, omdat het wenschelijk scheen vooraf al de gebouwen van het provinciaal bestuur te Middelburg op te meten en nauwkeu rig te onderzoekenteneinde meer waarborg voor een goede herstelling te verkrijgen. Deze voor bereidende studie is in dit najaar geschied. Omtrent de onderhandelingen met België over het kanaal van Neuzen verwijzende naar het ant woord van den minister van buitenlandsche zaken, zegt de minister van binnenlandsche zaken dat het verlengen van het zij kanaal tot aan de be bouwde kom van Axel eene zaak iswaartoe Nederland, naar het schijnt, door de bepaling van art. 3 alinea 2 der vroegere overeenkomst, vrij heid had behouden. Nederland bezit echterook buiten eenige overeenkomst of traktaatvrijheid de verlenging voor eigen rekening te doenaangezien de uit voering en het gebruik van zoodanig werk moge lijk iszonder dat op hinderlijke wijze water aan het hoofdkanaal (Gent—Neuzen) wordt onttrokken, of daarop gebracht. Iets anders echter is het of daarom tot verlen ging van het kanaalindertijd op 6$ ton geraamd, zal worden besloten, eene verlenging zeer gewenscht toen de betrokken gemeenten daarop in 1863 en 1865 aandrongendoch diena het tot stand komen van den spoorweg, die Neuzen met Axel en Hulst verbindtveel van hare waarde schijnt verloren te hebben. Zitting van Zaterdag 18 November. In deze zitting zijn afwezig de heeren Boeije, de Jonge, Macaré en Moolenburgh. Na resumtie en goedkeuring der notulen van de twee vorige vergaderingen worden voor kennisge ving aangenomen 1° een brief van den commissaris des konings, houdende kennisgeving van de benoeming van den heer mr. J. Mauritsz Ganderheijden, tot burge meester dezer gemeente; 2° twee brieven van gedeputeerde staten, hou dende goedkeuring van raadsbesluiten tot beschik king over den post van O. U. en het doen van af- en overschrijving; en 3° dat de 3 aftredende leden der kamer van koophandel en fabrieken alhier, de heeren C. van der Vliet Dz., P. O. Olivier en J. W. Vorstheuvel Labrand, op 15 dezer allen zijn herkozen en dat zij de benoeming hebben aangenomen. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie wordt met algemeene stemmen herkozen de heer J. H. C. Heije. Met hem was door die schoolcommissie aanbevolen de heer E. P. van Nes van Meerkerk. Wordt remissie van hoofdelijken omslag verleend op daartoe gedaan verzoek, wegens vertrek naar elders, aan jhr. W. van Citters ad/58.54; L. van der Ploeg Jhz. ad/11.24, en J. Mulder ad/24.58$. De gewijzigde begrooting van het burgerlijk arm bestuur over 1877 wordt in ontvang en uitgaaf goedgekeurd op /10788.51. Door burgemeester en wethouders wordt verslag uitgebracht op het adres van brand- en brandspuit meesters in zake handelingen van den commissaris van politie. Na die handelingen elk afzonderlijk beoordeeld te hebben, daarbij overleggende een procesverbaal van den commissaris van politie be treffende het voorgevallene bij de lossing van pe troleum, daarvan dadelijk na het gebeurde door hem opgemaakt, en de relazen van verhoor van eenige personen wier getuigenis burgemeester en wethouders hebben gemeend te moeten inroepen aangaande het gebeurde, Welke stukken zij den raad onder geheimhouding mededeelen, adviseeren burgemeester en wethouders: dat de raad aan de adressanten in antwoord op hun adres te kennen zal geven; 1° dat de bevoegdheid van den commissaris van politie krachtens de wet zich uitstrekt over alle gemeentelijke verordeningen, dus ook over die, welke speciaal betrekking hebben op de brand weer. Dat die bevoegdheid evenwel niet in zich sluit het geven van bevelen aan de directie der brandweer of aan de manschappen, veel min aan den gecommitteerde uit den raad; 2° dat de directie van de brandweer, als zelf standig college werkzaam is, geene bevelen van den commissaris van politie ontvangende en hem ook geene bevelen gevende; 3° dat geene wijziging van verordeningen, maar alleen samenwerking en vrijwillig gemeen overleg, conflicten, als adressanten vreezen, kunnen en ook behooren te voorkomen; en 4° dat de raad, vertrouwen hebbende in de burgerdeugd der adressanten, verwacht dat zij het aan die noodzakelijke samenwerking en vrij willig gemeen overleg niet zullen laten ontbreken. Dit verslag wordt voor de leden ter visie gelegd. Nadat de vergadering met gesloten deuren was voortgezet en heropend, wordt vastgesteld het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag ad 73.05. Hierna wordt de zitting gesloten. Als een drenkeling aan een stroohalm klemt de publieke opinie in Europa zich krampachtig vast aan ieder verschijnsel waaraan een vredelievende be- teekenis kan worden gegeven, en zoo gevoelt zij zich inderdaad verkwikt door een artikel in de Times, aan hetwelk zij het vermoeden ontleent, dat men te St. Petersburg en te Londen de zaken niet tot het uiterste zal laten komen. Het city orgaan nl. vraagt of de mogendheden, die het in 1860 volkomen eens werden over de militaire be zetting van Syrië, alwaar zij in weerwil van den onwil der Turken vele goede hervormingen invoer den, thans niet even goed zonder oorlog tot het zelfde resultaat ten aanzien van het schiereiland van den Balkan zouden kunnen geraken, nu geen der mogendheden voor zich zelve voordeelen ver langt. En indien Rusland in dit opzicht niet eerlijk was, dan zou het toch niet onmogelijk wezen, dat het ter elfder ure nog eens overwoog welk een verantwoordelijkheid het door een strijd op zich zou nemen. Met de financieele omstandigheden van Rusland is het ook niet best gesteldhet plan van eene geldlee- ning is óf niet ernstig geweest óf opgegeven, omdat het geen kans van slagen had en thans zal voor een bedrag van 100 millioen roebels muntpapier worden uitgegeven,een uitstekend middel om Rusland ook zonder oorlog een gevoelige knak toe te bren gen. Men weet toch wel hoe het in zulke gevallen gaat. Onder de opgewondenheid der vaderlands liefde heeft zulk papier een hoogen koers, maar de mannen van het vak, die het klappen der zweep kennen, zetten het zoo spoedig mogelijk aan an deren af, die er de slachtoffers van worden, en later, evenals indertijd met de Fransehe assignaten, met een geheel waardeloos papier blijven zitten. De toestand der Russische financiën is dus niet aanmoedigend voor den oorlog. Eindelijk is men thans bekend met de juiste woorden van hetgeen de czaar bij de groote revue te Tsarskoe-Sélo heeft gezegd, en in plaats van den wenseh te hebben uitgesproken dat de opperbe velhebber goed succes zou hebben, heeft de keizer tot zijn broeder, grootvorst Nicolaas gezegd: „Ik hoop dat gij niet zult behoeven uit te rukken, doch ik ben overtuigd, dat in tegenovergesteld geval gij uw plicht zoudt weten te doen." Op aandringen van Engeland heeft nu ook de Porte zonder eenige voorwaarden in de conferentie toegestemd en tot hare vertegenwoordigers benoemd Savfet Pacha en Midhat Pacha. Dat alles te zamen heeft weder eenige verade ming gegeven zelfs te midden van de oorlogstoe bereidselen die allerwege worden gemaakt. Op verzoek van prins Milan heeft de czaar ver gunning verleend tot hel zenden van een speciaal gezant, en op zijne aanwijzing is de voormalige Servische minister-president de heer Mannovich met een speciale zending naar den Russischen keizer belast. Eindelijk is eene beslissing genomen over het verzoek om ontslag van den minister van oorlog Nicolitch, die daarop niet wilde terugkomen. Het is dientengevolge ingewilligd, terwijl tot zijn opvolger is benoemd de kolonel Sava Gruitch. De Serven beklagen zich weder over schending van den wapenstilstand door de Turken, zonder evenwel feiten te melden. Wat dus van die klach ten waar is moet men in 't midden laten, maar het schijnt, dat althans niet alle insurgenten-hoofden zich aan den wapenstilstand houden. Uit Ragusa toch wordt gemeld, dat een detachement van het korps van Despotovitch, onder bevel van Kragl, de Turken bij Unac heeft verslagen, zoodat zij naar Glanac zijn teruggetrokken. Waarschijnlijk heeft dit gevecht als zoodanig niet veel te betee- kenen, doch het feit zou ten gevolge kunnen hebben dat de korpsen der opstandelingen, gebruik makende van de wellicht mindere waakzaamheid der Turk- sche troepen gedurende den wapenstilstand hen zooveel mogelijk gingen bestoken. Natuurlijk is de spanning in alle Oostersche landen zeer groot en in het vorstendom Rumenië heerseht algemeen onrust over den gang van zaken. Prins Karei heeft daarom van de aanbieding van het adres van antwoord op de troonrede gebruik gemaakt om de gemoederen eenigszins gerust te stellen. Hij verklaarde te geloovendat, hoe ongunstig de toestand ook moge wezen, Rumenië de moeilijkheden zou kunnen overwinnen door eensgezind te blijven en steun te zoeken bij de garandeerende mogendheden. Onder die voorwaar den kunnen de rechten en de integriteit van het land gehandhaafd blijven. Opnieuw heeft de rechterzijde in denFranschen senaat versterking gekregen door den uitslag der verkiezing van een senator te Doubs, waarvoor eene vacature was ontstaan door het overlijden van het republikeinsche lid Monnot-Arbilleur, die bij de verkiezingen op 30 Januari jl. 362 stemmen had verkregen tegen 245 op den candidaat der rechterzijde de Mérode. Deze is thans gekozen met 395 stemmen tegen 302 op den republikein- schen candidaat Fernier. De wanverhouding tus- schen de meerderheid der kamer en van den senaat wordt dus hoe langer hoe grooter en zal, indien er geen verandering komt, waarschijnlijk tot een crisis leiden. Zonder dat eenige moeilijkheden zijn gerezen, heeft de kamer Zaterdag de begrootingen voor Algeric en justitie aangenomen. Niet tevreden met het antwoord hem door,den minister-president, in antwoord op de interpellatie over de Oostersche politiek der regeering, gegeven, heeft de heer Simonyi in de Hongaarsche kamer eene motie voorgesteld, strekkende om te verkla ren, dat de Hongaarsche natie alle veroverings plannen voor zich zelve afwijzende tegen zulke plannen van andere zijde bepaald zou opponeeren; dat zij voorts alle maatregelen, die tot ontwikke ling en veiligheid der godsdienstige en burgerlijke vrijheid van alle in Turkije wonende volken strekken zou ondersteunen, en al haar invloed zou aanwen den tot verwezenlijking daarvan; dat zij evenwel iedere schending van de territoriale jof suzereine integriteit van Turkije als schadelijk en gevaarlijk voor den Hongaarsehen staat houdt en daarom de handhaving van het status quo ante helium wenscht en bereid is alle offers te brengen die tot herstel van den vrede en het b ehoud van de integriteit en onafhankelijkheid van Turkije noodig zijn. De regeering verzette zich ernstig tegen de aanne ming dezer motie; wat haar lot is geweest werd nog niet meegedeeld. Het wetboek van burgerlijke rechtsvordering voor het Duitsche rijk is Zaterdag door den rijks dag in tweede lezing aangenomen met alle daarop door de rechtsgeleerde commissie voorgestelde amendementen. De regeering heeft zich niet tegen de aanneming verzet in de hoop dat de bezwaren die zij nog koestert door gemeen overleg en bij de derde lezing zullen worden uit den weg geruimd. Ten slotte mogen wij niet onvermeld laten de geruststellende verzekering door den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken in antwoord op eene interpellatie betreffende de Oostersche quaestie gegeven, dat nl. Spanje niet genegen is zijn goud en het bloed zijner kinderen op te offeren voor' belangen waarbij de eer van Spanje niet betrokken is. Er schijnt dus nog goud in het land te wezen. Binnengekomen te Vlissingen het Engelsche schip Adamgezagvoerder Tatekomende van Londen met machinewerken voor de in aanbouw zijnde fabriek tot verschwaterbereidingde Neder- landsche bark Carolina, gezagvoerder Cupido, komende van Cardiff geladen met steenkolen, en de Engelsche stoomboot Sitaurian, gezagvoerder Collin, in ballast van Antwerpen. Rotterdam 20 November. De aanvoeren waren goed. Tarwe en rogge prijshoudend; haver 10 cent hooger: paardenboonen 25 cent lager; kanarie zaad 50 cent lager; overigens onveranderd. Amsterdam, 20 November. Raapolie op zes weken 42$. Lijnolie 31$. Vrlfzen van Hfteeten. Amsterdam, 18 Nov. 20 Nov. Kederl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 62$ 62$ Certific. dito dito .3 75 74$ dito dito dito4 98$ Aand. Handelmaatschappij 5 10l| 101$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 94 94 Loten stad Rotterdam. 3 f 99 98$ dito dito Amsterdam.. 3 98 98 België. Cert. bij Rothschild. 2j pet. 59 Frankrijk. Inschrijvingen .3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 94$ 94$ Certific. Inser. 5e serie 5 68 Obl. Hope C°. 1855 6e serie. 5 78$ 78$ dito 1000 1864.5 87$ 87$ dito L. 100 18725 79$ 79$ dito L. 100 18735 79$ 79$ Loten 18645 f 254 252 Loten 1866 5 248 246 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4$ pet. 76$ 77 Certific. dito4* 69$ 70 Inscr. Stieglitz C°. 2° a 4 L. 4 Obligatiën 1867—694 71 69$ Certificaten6 43 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 248$ 247$ Oblig. dito4$ pet. 79$ 79$ dito dito4 f Aand. Kiew-Brest5 102 102 dito Baltische spoorweg 3 116 117 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 84$ 84 dito dito Jelez-Griasi.5 212 210 dito dito Jeiez Orel 5 pet. 84$ 84$ dito dito Charkow Azow 5 77$ 78$ Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg dito dito Weenen Oostenrijk Obligatie metal, in zilver Januari/Juli Obligatiën dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov.. dito dito Febr./Aug. Aand, Nation, bank Loten 1860 dito 1864 Hongarfje. Schatkistbiljett. Oblig. Theiss spoorweg. Italië. Certific. Amsterdam. Oblig. Z-Ital. spoorweg. üpanje. Obligatiën Buitenl.. Oblig. Binnenlandsche. Portugal. Obligatiën Turkije. Inschr. Alg. schuld Obligatiën 1869 Egypte. Obl. 1868 Obl. 1873 Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904 Obligatiën dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam. Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Certific. Chic. N. W Oblig. Madison Ext dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl.St.Paul&Pac.Spw. 1" sec. dito dito dito 2' sec. Brazilië. Obl. 1863 72$ 56$ Ti 113 111 pet 51A 51 n 51$ 51$ Ti 47^ 47$ n 47$ 47 783 779 D 519 517 Ti 125 124 pet. Ti pet. 67 99$ 99$ pet. 12$$ 12$ n - 11$ n 52$ 52$ 9 9 27 pet. 46 47 p 47$ 48 n p 99Jy 99$ ii 67$ 66 Ti Ti 97$ 97$ n 53$ 53$ a 88$ 88$ Ti 82$ Ti 81$ Ti 7) 94$ 93$ Ti Ti 83 83 93 93 Prjjzcn van coupons. Amsterdam, 20 November. Metall. 19.70dito zilver 22.—Div. Eng. per f 11.82$ Eng. Portugal per f 11.82$Spaansche piasters f Amerikaansche dollars (in goud) f 2.46$. Amsterdam, 18 November. Metall. f 19.75; dito zilver 21.70; Div. Eng. per f 11.82$; Eng. Russen per /11.82$; Eng. Portugal per /11.82$; Frans. 47.65; Belg. 47.65; Pruis, f 58.60 Hamb. Russen f 30$Russen iu Z. R. Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters Spaansche binnenlandsche IAmerikaansche dollars /2.46$; papier ƒ2.21. Heden overleed alhier ADRIANA WILLE- BOORDSE, geboren Catsman, in den ouderdom van ruim 61 jaren. Arnemuiden, 17 November 1876. Eenige kennisgeving. Heden overleed te Lochem tot groote droefheid zijner betrekkingen, de heer M. VAN 'T KRUIJS, in den ouderdom van 76 jaren, Middelburg, Uit aller naam, 19 November 1876. J. VAN 'T KRUIJS. Eenige en algemeene kennisgeving. Wissenkerke, 19 November 1876. Heden morgen om 6 uren overleed tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid, mijn geliefde echtgenoot HENDRIK LEENDERTSE, in leven lid van den gemeenteraad, in den ouderdom van ruim 62 jaren. L. VAN LEEUWEN, Wed. H. Leendertse. De ondergeteekende betuigt zijnen oprechten dank voor de vele bewijzen van belangstelling en toegenegenheid op den 18en dezer ontvangen, bij de vervulling zijner 60jarige betrekking alshootd- onderwijzer in deze gemeente. Sint Kruis, 20 November 1876. S. DE RIDDER. De VOORZITTER van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Middelburg door de Direc tie der Nederlandscbe Handel-Maatsehappij hiertoe, overeenkomstig het 21® harer artikelen van over komst uitgenoodigd, roept bij deze de STEMGE RECHTIGDE DEELHEBBERS in die Maat schappij tot het kiescollege Middelburg behoorende op, om te compareeren op Maandag 27 Ho- vcmber aanstaande des namiddags te 2 uren in de Raadzaal van het Stadhuis te Middelburg om te voorzien in de vacature in het College van H. H. Commissarissen der Nederlandsche Handel- Maatschappij ontstaan, door het overlijden van den heer Commissaris J. J. DEN BOUWMEESTER. Middelburg, 20 November 1876. De President voornoemd. G. J. SPRENGER. De DIRECTEUR dier Maatschappij geeft aan de leden van dezelve kennis, dat hij door Heeren Commissarissen gemachtigd is om geene inning van contributiën gedurende de maanden Decem ber, Januari en Februari aanstaande te doen van alle leden welke 2 October jl. waren ingeschreven. De Directeur voornoemd, DE WAARDT FELTEN. Gezien door ons Commissarissen, Mr. W. C. BORSIUS. J FAK BROUWER Mz. Mr. P. ROETERT TAK Ez.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3