Telegraphische berichten. 0 n d e r w ij s, Kerknieuws. Marine en leger. Koloniën, éMM$U ISmcfjtm. 1 1 Burgerlijke stand» Thermometerstand. Staten-Generaal. belastingen, ten bedrage van f 1120, de beide laatsten wegens lichaamsgebrek. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 'a lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den Oost-Indischen ambtenaar B. J. Suringa, ge wezen controleur le klasse bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande. marine. Op verzoek eervol ontslag uit den zee dienst verleend aan den scheepsklerk J. P. M. Kluppell. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen, aan den met verlof hier te lande teruggekeerden in tendant 2e klasse van het leger in Nederlandsch Indië A. G. Geloudemans, met ingang van 1° Januari 1877. Den 18en dezer herdacht de heer S. de Rid der, te Sint Kruis, zijn 60jarigen hoofdonderwij zers-dienst. Talrijk waren de blijken van achting en belangstelling zoo van daar als elders. Vanwege de gemeente werd hem een zilveren inktstel geschonken. Van een zijner oudste leerlingen ontving hij een beker op zilveren voet. In den namiddag kwam de schoolopziener met de meeste leden van het onderwijzersgezelschap den feestvierende geluk wenschen en hem mede- deelen dat, blijkens schrijven van den inspecteur voor het lager onderwijs in deze provincie, de regeering hem eene gratificatie van f 100 had toe gedacht. (Er scheen nog geen tijd geweest te zijn om het mandaat te slaan.) Van den school opziener, de leden van het onderwijzersgezelschap en een eere-lid werd hem een prachtige bronzen lamp geschonken. Het onthaal, den gasten aan geboden, was gul en lang bleven velen gezellig bijeen. Van de negen kerkelijke gemeenten, die samen den ring Kromlagen uitmaken, zijn er thans vier vacant, nl. Bath e. a., Waarde, Yerseke en Sehore. De gemeente Bath c. a. zal weldra haar 10e beroep uitbrengen. De heer W. van Mdenpredikant te Goverwelle, heeft het beroep naar de gemeente St. Kruis aangenomen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. sehroefstoomschip Prinses Maria, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee C. J. Smith, den 17en dezer te Lissabon aangekomen en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Aan boord is alles wel. In de Staats-courant van 19 en 20 dezer is opgenomen het verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen, bedoeld bij art. 4 van het koninklijk besluit van 10 September 1864, n° 47 (Indisch Staatsblad n° 194), zooals het is gewijzigd en aangevuld bij de koninklijke beslui ten van 23 Juni 1871, n° 27 (Indisch Staatsblad n° 117), en 30 October 1872, n°27 (Indisch Staats blad 1873, n° 19), uitgebracht aan den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië. De tweede kamerbij welke de reeds vroeger genoemde wetsontwerpen zijn ingekomenzal aanstaanden Woensdag de muntwetten in behan deling nemen. Opgeheven het kantoor der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te Bruinisse c. a. en ingesteld een nieuw kantoor Nieuwerkerk, controle Zierikzee, bevattende de gemeenten Nieu werkerk, Bruinisse, Ouwerkerk en Oosterland. De gemeente St. Philipsland is toegevoegd aan het kantoor St. Maartensdijk, onder voortdurend be heer van den tegenwoordigen titularis D. Toe Water. Een onderwijzer op een der openbare scholen te, Amsterdam zag onlangs de leesboeken der leer lingen na en bemerkte, dat een van hen, een meisje, een vreemdsoortig omslag om haar boek had gedaan. Het bleek namelijk te zijn een „aandeel aan toonder" in de Amsterdamsche kanaalmaatschappij, groot f 500. Toen men het meisje vroeg van waar dat papier kwam, vertelde zij, dat ze eenigen tijd geleden op straat twee papieren gevonden had. Het eene had ze nu om haar boek gedaan en het andere aan haar broertje gegeven. Deze kon zich zoo dadelijk niet herinneren waar het gebleven was. Men verzocht nu een der ouders aan de school te komen. De moeder kwam; men deelde haar mede wat men ontdekt had. Zij had wel van het meisje vernomen, dat deze twee papieren gevonden had, maar zij had geen verstand van „die dingen" en „er dus niet op gelet." Haar man werkte laat en had die papieren niet gezien. Men ried haar den commissaris van politie zoo spoedig mogelijk met de zaak bekend te maken. De eigenaar werd spoedig ontdekt, en hoewel deze slechts éen stuk terug ontving, gaf hij toch de verheugde vrouw f 10 belooning. Hij verzocht haar tevens dringend haar zoontje nog eens goed onderhanden te nemen, omdat hij natuurlijk gaarne wilde weten wat er met het andere stuk gebeurd was. Dit stuk had een treurig lot, zooals uit het volgende blijkt. Des avonds herinnerde het jon gentje zich, dat hij het papier aan een school meisje gegeven had. De moeder deed daarvan den volgenden morgen mededeeling. Men vroeg dit meisje of zij zich ook herinnerde, eenige dagen geleden een papier te hebben gekregen. Dat herinnerde zij zich zeer goed. Zij had het mede naar huis genomen. Men zond haar naar huis, om het te halen. Zij kwam spoedig terug met het bericht, dat kleine zus er mee gespeeld en het verscheurd had. Hare moeder had de stukjes gebruikt om den kachel aan te maken Het gebeurde in de Westerkerk te Amsterdam in de avond-godsdienstoefening van 5 dezer, toen eene zangvereeniging aldaar eenige godsdienr stige liederen zou zingenis aanvankelijk ODjnist medegedeeld en met name de handelwijze van den kerkvoogd Snel in een verkeerd licht gesteld. Volgens het weekblad de Vrijheid is echter de koster der kerk door de kerkelijke com missie voor vier weken in zijne bediening gesehorst en zal ook de predikant, de heer Hugenkoltz jr. die de godsdienstoefening leidde, waarschijnlijk door den kerkeraad in staat van beschuldiging gesteld worden. Zekere boer had Donderdag op de markt te Zutfen eene koe verkocht en bracht die, toever trouwd aan de handen van een kleinen jongen, naar den nieuwen eigenaar. Door het vallen van een Keulsehen pot schrikt dit beest zóózeer, dat het zich losrukt en half wild den grooten manufactuur winkel van den heer F. binnenvliegt en daar in de mode- of kleedkamer zijn intocht neemt. Hier richt het ouder de zijden artikelen en kleederen eene geduchte verwoesting aan en wordt van oogenblik tot oogenblik al wilder, zoodat ten laatste niemand den moed heeft zich in de kamer te begeven. Twee uren duurde dat voort, toen eindelijk in den zolder der kamer een opening werd gezaagd, waardoor men een touw liet, de koe een strik om den hals wierp en haar ophaalde. Vervolgens waagde een slagersknecht zich door dezelfde opening naar beneden, en sneed de koe de hielpezen door, tengevolge waarvan zij ineen zakte. Nu had zij hare kracht verloren; men sleepte haar uit de deerlijk gehavende en bevuilde kamer en bracht haar op straat ter dood. De winkelier eischt f 500 schadevergoeding. Op eene verkooping te Capelle, in Noord- Brabant, werden vier antieke stoelen, voorstellende de vier jaargetijden, voor 650 verkocht. Eenige oogenblikken later werd den kooper vijfhonderd gulden winst geboden, waarvoor hij ze echter niet wilde afstaan. Donderdag jl. zijn voor het eerst 44 rnnde- ren en 350 schapen van Amsterdam rechtstreeks door het Noordzeekanaal naar Londen verscheept. De Nuts-commissie ter bevordering van het schoolgaan van minvermogende kinderen te Gro ningen heeft weer van een ingezetene een gift van f 1000 ontvangen tot voeding der armste school kinderen. Reeds gedurende 3 winters werden een 700tal arme kinderen in de volksgaarkeuken goed gevoed en daardoor tevens het schoolgaan zeer krachtig bevorderd. Vrijdag heeft te Parijs de inwijding der nieuwe fabriek van Sèvres plaats gehad. De presi dent der republiek en de minister van onderwijs Waddington woonden de feestelijkheid bij. Gam- betta werd aan maarschalk Mac Mahon voorgesteld die hem eenige welwillende woorden toesprak. De Londensche Army and Navy Gazette be vestigt de berichten in de Globe over militaire maatregelen en verzekert daarenboven, dat alles voor het transport van troepen in gereedheid is gebracht voor het geval eene bezetting van Kon- stantinopel noodzakelijk mocht wezen. Door den lord-mayor van Londen is van lady Strangford te Philippopel het verzoek ontvangen zoo spoedig mogelijk de kleinigheid van 50,000 pond sterling te zenden ten behoeve der Bulgaar- sche noodlijdenden, wier toestand verschrikkelijk moet wezen. Volgens berichten in Poolsche bladen heeft de Russische regeering een groot aantal Roomsch- katholieke geestelijken laten arresteeren onder beschuldiging dat zij een samenzwering hadden georganiseerd. Onder de gearresteerden wordt ook genoemd de bisschop van Schitomir in Volhynië, die naar Moskou is getransporteerd. De wapen winkels te Warschau en andere Poolsche steden worden streng bewaakt door de politie, die ruste loos naar de nog niet gevangen leden der samen zwering zoekt. Uit Warschau wordt gemeld, dat de oproeping der reservisten van 1867, 1868 en 1869 aldaar niet zeer zachtzinnig is uitgevoerd, daar reeds den volgenden nacht een aantal personen uit hun bed werden gehaald en naar de spoorwagons gesleept. Odessa wordt met den meest mogelijken spoed versterkt; er worden kustbatterijen opge worpen, oorlogsmateriaal en levensmiddelen aan gevoerd, alsof eene belegering aanstaande was. Tot kommandant der stad is benoemd de admiraal Tschichatschew en tot bevelhebber der kustbatterijen de generaal-adjudant prins Woronrow. Ook te Odessa is het bevel ontvangen tot mobili seering, tengevolge waarvan bij Kirehinew troepen worden geconcentreerd, alwaar reeds een kwartier besteld is voor den opperbevelhebber grootvorst Nicolaas. Een telegram uit Calcutta meldt dat in het laatst der vorige maand in het Zuidoosten van Bengalen een verschrikkelijke typhon of hoos heeft gewoed waardoor 120,000 menschen het leven hebben verloren. De regeering heeft maat regelen genomen om de zwaar getroffen bevolking ter hulp te komen. De markies van Salisbury zal op reis van Londen naar Konstantinopel Berlijn aandoen om eene conferentie te hebben met den keizer van Duitschland en prins Bismarck, tengevolge van een uit de Duitsche hoofdstad te kennen gegeven wensch. De Russische begrooting voor het departement van oorlog voor 1877 is met 70 millioen roebels verhoogd. Zoo iets gaat wat gemakkelijker als men met geen vertegenwoordiging te doen heeft, dan wanneer daarvoor eerst nog de goedkeuring van een parlement moet worden gevraagd. Het Weensche Tagblatt beweert, dat tus- schen Rusland en Griekenland een traktaat is gesloten, waarbij aan laatstgenoemd land Epirus en dat gedeelte van Thessalie wordt verzekerd, waar de meerderheid der bevolking uit Grieken bestaat. De leden der Fortschritts-partei in de com missie van den Duitschen rijksdag voor de nieuwe rechterlijke wetten hebben een amendement voor gesteld om het formulier van den eed eenvoudig te doen luiden: „Ik zweer" of „Ik zweer het." Gisteren zou met de behandeling van die wetsont werpen in den rijksdag een aanvang worden ge maakt. Thiers is thans weder te Parijs aangekomen en zijn komst wordt vooral te Versailles met ver langen te gemoet gezien, daar men van zijn veel- vermogenden invloed betere eenheid onder de liberalen verwacht. Te Berlijn is onder den eenigszins zonderlin gen naam „Sumatra" opgericht eene vereenigiug tot ontwikkeling en bevordering van het maat schappelijke verkeer in den zin van een vrij bur gerschap. Aan het hoofd dezer vereeniging staan eerbiedwaardige mannen, zoodat men niet twijfelt aan haar welslagen. Graaf Andrassy ligt te Pesth ongesteld aan griep, zoodat hij de begrafenis zijner moeder, waar voor hij was op reis gegaan, niet kon bijwonen. Door Engelsche schepen zijn weder twee slavenschepen genomen en de slaven in vrijheid gesteld. (Van 1219 November.) Middelburg. OndertrouwdM. H. W. Hendriks, jm. 29 j., met S. W. Woutersen, jd. 22 j. H. Pol- vliet, jm. 23 j., met L. Sterk, jd. 22 j. J. C. Hom burg, jm. 22 j., met M. A. van Flierenburg, jd. 23 j. A. Geijp, jm. 25 j., met J. van Hemert, jd. 26 j. J. C. Wisse, weda 25 j., met Riksen, jd. 34 j. BevallenA. C. Mantz, geb. Kouion, z. N. Plulj- mers, geb. Dommisse, z. H. Koning, geb. Riemens, z. M. P. de Plaa, geb. Koeleman, d. N. Harinck, geb. de Nooijer, z. J. C. Langevëld, geb. Baatz, d. M. Steketee, geb. Schout, z. H. de Zeeuw, geb. Reijszinger, z. F. M. Larsen, geb. van Dalsum, d. E. C. Meulmeester, geb. Philipse, d. M. Dobbe laar, geb. Jongepier, d. M. P. Seijbel, geb. van Flierenburg, d. (levenl.) L. M. van de Casteel, geb. van Hulle, z. P. Akkerman, geb. Meskeerus, z. Overleden: J. C. Haasen, wede. van F. van Hoof, 69 j. R. R. Freeman, man van A. Klitten- berg, 68 j. A. A. Ledrach, wede. van R. van Aartsen, 86 j. C. Huijbrechtse, d. 15 j. A. van Hercules, z. 1 m. A. M. Vroone, jd. 74 j. T. Breet- veld, wede. van G. Lauran, 87 j. A. C. Steketee, z. 2 d. D. Nederhand, man van A. Wouterse, 81 j. (Van 11—18 November.) Vlissingen. Gehuwd: R. Bekker, jm. 20 j., met S. A. van Gelder, jd. 20 j. Bevallen: C. J. van de Casteele, geb. Everaert, d. M. C. Broer, geb. Borrie, d. M. J. Terwoert, geb. Michaëlsen, z. A. C. Vermaas, geb. Vleugels, d. H. B. Gillissen, geb. Schuering, z. P. H. J. Lagaaij, geb. Verbrugge, z. A. H. Staal, geb. van Woerkens, z. E. Peereboom, geb. van de Putte, z. M. J. Korft', geb. Collin, d. P. E. Brandt, geb. van den Broeke, d. S. L. L. D'Jong, geb. van Ober gen, d. Overleden: D. Kemeling, wedr. van W. Bam- baaij, 69 j. H. F. L. Koep, wedr. van W. Macken- sie, 58 j. S. Hamme, z, 7 w. A. Griel, wede. van J. Kloeg, 77 j. Goes. Gehuwd: J. Welleman, jm. 29 j., met E. H. V. van Dishoeck, jd. 29 j. F. Crucq, jm. 21 j., met E. de Dreu, jd. 19 j. Bevallen: P. Koekkoek, geb. Schog, z. P. den Boer, geb. van Paassen, z. G. van Sluijs, geb. Rouwenhorst, d. A. Kopmels, geb. Geudeke, d. J. Leijs, geb. Vermerris, z. E. Vonk, geb. Goed hart, z. E. Delnaaij, geb. Kok, z. OverledenJ. Verbeemen, gehuwd met M. E. Borgs, 66 j. J. P. de Wijs, laatst wedr. van C. G. M. Courlois, 77 j. Zierikzee. Bevallen: J. C. den Boer, geb. van Driel, d. J. den Boer, geb. van den Ende, z. A. Wijsman, geb. Loenjers, z. J. A. van Loon, geb. Verdiek, d. C. Vingerhoed, geb. de Looze, z. M. van Aken, geb. de Roo, d. (levenl.) E. Bal, geb. van Seters, z. Overleden: I. van den Houten, z. 7 m. D. de Vos, wed6, van J. Nestelaar, 77 j. J. Heuseveldt, man van C. Natte, 87 j. J. M. Coumou, z. 3 w. 18 Nov. 's av. 11 u. 48 gr. 19 's morg. 7 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 54 gr. 's av. 11 u. 50 gr. 20 's morg. 7 u. 49 gr. 's midd. 1 u. 51 gr. 's av. 6 u. 49 gr. tweede kamer. Staatsbegrootïng voor 1877. Hoofdstuk III, buitenlandsche zaken (Mem. van antwoord.) Omtrent de quaestie met Venezuela wordt o. a. medegedeeld, dat hier nog niet bekend is, dat de havens van Vela de Coro en van Maracaibo voor den vreemden handel zijn opengesteld. Deze om standigheid staat echter aan de herstelling der diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en Venezuela niet in den weg, vermits de daaruit geboren internationale moeilijkheid door den loop der zaken van zelf verviel. Men kan verwachten, dat de herstelling der door het kabinet van Caracas afgebroken diploma tieke betrekkingen tusschen Nederland en Vene zuela welke herstelling de minister redenen heeft binnen eene niet verwijderde toekomst tegemoet te zien vooral ten doel zal heb ben onderhandelingen over eene regeling van zaken dienstig aan de rust en de handelsbelangen der Nederlandsche kolonie en der republiek van Venezuela, Een ontwerp-besluit is in bewerking met het doel om de onschadelijke doorvaart van vergiftige stoffen uit Duitschland door het Nederlandsch grondgebied te verzekeren ten koste van den afzender of vervoerder, en te voorkomen, dat die stoffen in de nabijheid onzer kust in zee worden geworpen. Later zal sprake kunnen zijn eener internationale overeenkomst omtrent deze zaak. Klachten omtrent de werking in Engeland der „Merchant Shipping Act 1876," die met 1 Octo ber 11. is ingevoerd, zijn van de zijde der scheep vaart tot dusver niet vernomen. Intusschen is de Engelsche regeering door de onze opmerkzaam gemaakt op sommige bepalingen, die voor onze vaart op Britsche havens minder wenschelijk wor den geacht. Zoodra omtrent verschillende punten in verband met het stelsel van Moorsom voor het meten van zeeschepen eenstemmigheid zal bestaan, kunnen onze schepen overal in het buitenland van her meting worden vrijgesteld. Er zijn maatregelen genomen ter bescherming onzer visschers tegen overlast van de zijde der Engelsche zeelieden, terwijl in Engeland eene be kendmaking is uitgevaardigd, waarbij herinnerd wordt aan de tegen aanranding der Nederlandsche visschers in Engeland bestaande strafbepalingen. De beslissing omtrent de Luxemburgsche schuld zal aan eene internationale scheidsrechterlijke uit spraak worden onderworpen, waarin door beide partijen zal worden berust. Eene deswege door Nederland opgemaakte overeenkomst wordt thans in Luxemburg onderzocht. Nopens de zaak der Egyptische Daïra-bons wordt medegedeeld, dat de regeering, ter bepaling harer gedragslijn in deze zaakde haar steeds gebleken wenschelijkheid eener zooveel mogelijk overeenstemmende handelwijze der in het geschil betrokken staten ook in het vervolg niet uit het oog zal verliezen. De minister durft niet verze keren dat de gerezen bezwaren thans reeds uit den weg zouden zijn geruimd. Zoodra daartoe meerdere gezindheid bij de vreemde staten zal blijkenzal de regeering^ hare pogingen hervatten tot bijeenroeping eener inter nationale conferentie van rechtsgeleerden, aan wie zou worden opgedragen het ontwerpen van een vormige regels voor de tenuitvoerlegging van vreemde vonnissen. In België zijn dezelfde douane-formaliteiten toe passelijk op alle passagiers- en koopmansgoederen die daar te lande worden doorgevoerd, onverschillig of die goederen uit Duitschland dan wel uit Neder land herkomstig zijn. Op verschillende gronden blijft de regeering de voorgestelde traktements-verhooging voor de secre tarissen-generaal handhaven. Met het oog op de moeielijkheden, waarmede de Zuid-Afrikaansche republiek oogenblikkelijk te kampen heeft, behoudt de regeering zich zeer be paald voor over de aangevraagde gelden tot op richting van een bezoldigd consulaat-generaal voor die republiek en den Oranje-Vrijstaat wanneer die toegestaan wordenal dan niet te beschikken, naar gelang van den loop dien de zaken in Zuid- Afrika nemen zullen. "Wet op de middelen. {Memorie v. antwoord) De plannen der regeering omtrent het belasting wezen zijn dezelfde, die sedert 1874 meermalen aan de kamer zijn medegedeeld, nl. trapsgewijze verbetering, waardoor meer juiste verhouding tusschen de verschillende soorten van belasting kan worden verkregen, meer vrijheid van beweging voor den handel en daardoor meer zekerheid van inkomstten slotte meer opbrengst. Eene nieuwe zegelwet bereikt weldra de kamer; en de minister vleit zich dat ontwerpen tot herziening der wet op het personeel en op het patentrecht nog in den loop van deze zitting aan het onderzoek der vertegenwoordiging zullen kunnen onderworpen worden. De minister kan niet instemmen met de door vele leden uitgesproken overtuiging dat de ra ming der middelen te hoog zou zijn opgevoerd, noch toegevendat hij bij die raming op den onguustigen invloed van een noodlottigen beer in den loop der Europeesche aangelegenheden haa behooren te rekenen. Hij zou niet weten naar

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2