BUITENLAND. Uit Koustantinopel. Correspondentie. Zeetijdi n ge n. Handelsberichten. Thermométerstand. Staten-Greneraal. Algemeen Overzicht. in zijn zak had geloopen, doch dat zij geen andere beleedigende woorden in de vergadering hadden hooren uiten. De advocaat-generaal vorderde op grond van art. 222 G. P. oplegging eener gevangenisstraf van éen maand. Over 8 dagen zal het hof in deze zaak uitspraak doen. De Delftsehe Coöperatieve winkelvereeniging, 185 leden tellende, heeft over het 3e kwartaal dezes jaars per week gemiddeld verkocht voor f 480,25. Zij heeft op haar kapitaal van 4661 behaald eene zuivere winst van f 367, makende met de beide vorige kwartalen van het loopende boekjaar eene zuivere winst van f 1225. Donderdag avond is in een winkel te Utrecht een brutale diefstal gepleegd. Twee personen traden den winkel binnen; een hunner bestelde een pond sinterklaasgebak en legde een rijksdaalder neer. Nadat hij het gebak opgenomen en 2 terug gekregen had nam de tweede den rijks daalder weg en wierp tegelijkertijd een handvol asch in het gelaat der winkelierster, waarop beiden hef hazenpad kozen. De gemeenteraad van Gouda heeft, met toe zegging eener subsidie van f 400 's jaars, opnieuw een ondernemer voor de uitgave van het raads- verslag weten te vinden. De uitgever der Goesehe courant heeft er zich op die voorwaarde mede belast. Te Arnhem is een gebouw voor het aldaar gevestigd departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voltooid, waarvan de Arnh. Ct. de volgende beschrijving geeft: Het gebouw binnentredende, bevindt men zich in een 3.40 M. breeden gang, met deuren ter weerszijde. Die aan de rechterzijde geeft toegang tot de woning van den concierge, die aan de lin kerzijde tot eene koffiekamer, lang 11.10 M., breed 6.80 M., hoog 5.55 M. Den gang vervolgende, komt men in eene ruime vestibule. Aan het eind der vestibule zijn drie vertrekken nevens elkander, waarvan de beide buitenste bestemd zijn voor vestiaires, het mid- denste voor eene stemkamer ingeval van muziek uitvoering. Deze drie vertrekken geven alle toegang tot de groote of gehoorzaal. Deze is eene langwerpige zeer schoone zaal, breed 14.90 M., lang 22 M., hoog 8.50 M. Rechts zijn twee, links vijf hoog geplaatste lichtramen en in den achtergevelmuur zijn drie glazen deuren, uitkomende op een open terrein, breed 17, diep 9 M. De wanden zijn met pilasters versierd, dragende eene kroonlijst, waarboven zich een plat, aan de zijden eenigszins koepelvormig plafond verheft. De zaal kan door vier groote luchtkachels wor den verwarmd en wordt door twee gaskronen elk van 64 lichten verlicht. De zaal maakt door haren aangenamen vorm, en gepaste, niet overladen versiering een zeer goeden indruk. Op de bovenverdieping van het voorgebouw treft men aan de straatzijde aan, twee groote ver trekken, lang respectievelijk 10.40 en 6.90 M., bei de breed 7.90 M., hoog 5.80 M. Deze vertrekken, thans door eene glazen pui gescheiden, zijn in gebruik genomen door de Hand- werkschool voor meisjes. Zoo noodig kunnen de vertrekken weder tot eene enkele zaal vereenigd worden. Behalve een kleiner vertrek, mede bij de ge noemde Handwerkschool in gebruik, treft men nog op deze verdieping aan eene zaal geschikt voor bijzondere bijeenkomsten. Deze heeft eene lengte van 9.40 M., bij eene breedte van 5.70 M. en hoogte van 4.70 M. Zij wordt door een lichtkoepel in het midden van het vertrek verlicht en is daar door tevens voor tentoonstelling uitermate ge schikt. Ten slotte, vindt men op deze verdieping nog een vertrek groot 4.65 bij 5.10 M., waarin de volksbibliotheek van het departement wordt be waard. De voorgevel met boogvormige deur- en raam openingen is in eenvoudigen, doch tevens eenigs zins monumentalen bouwtrant opgetrokken, die het karakter van het gebouw zeer goed uitdrukt. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd ge leden te Marpingen in den kreïts Trier ongere geldheden hebben plaats gehad tengevolge van zoogenaamde verschijningen der Maagd Maria aan een drietal kinderen. Er werden bedevaarten enz. gehouden, doch de politie heeft spoedig daaraan een einde gemaakt en de drie uitverkoren kinderen zijn thans door den rechter voor voogdij-aangele genheden te St. Wendel veroordeeld om naar een verbeterhuis te worden overgebracht. 17 Nov. 's av. 11 u. 48 gr. 18 's morg. 7 u. 43 gr. 's midd. 1 u. 55 gr. 's av. 6 u. 50 gr. TWEEDE KAMER. Staatsbegrooting -voor 1877. Hoofdstuk IX (koloniën). In zijn antwoord op het kamerverslag, deelt de minister mede, dat bij het koloniaal bestuur van West-Indië eene nadere regeling der quaestie van de aanmoediging van den kleinen landbouw in overweging is. Met het oog op de ongeneigdheid van de arbei dende bevolking in Suriname om geregeld werk te verrichten, de weinige behoeften die zij hebben en den aard van den bodem, welke inpoldering ver- eischt om bebouwd te kunnen worden, bestaat er wel grond om te twijfelen of de kleine landbouw veel tot de opbeuring van den tegenwoordïgen toestand zal kunnen medewerken. Begrooting voor de staats spoorwegen. 1877. {Memorie van antiooord.) Op uit0 October was de stand der voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg der staatsspoor wegen, voorgeschreven bij de wet van 10 Novem ber 1875, de volgende: 1° ZwolleAlmelo. De onteigeningsstukken zijn nagenoeg gereed en kunnen weldra ter visie worden gelegd; 2° Dordrecht langs Gorinchem en Tiel naar Eist. De geheele lijn is uitgebakend, de water passing en opmeting tusschen Dordrecht en Tiel is zoo goed als gereed; 3° Amersfoort langs Rhenen naar Nijmegen. De uitlating, waterpassing en opneming voor het gedeelte AmersfoortRhenen zijn voltooid; de richting door de Betuwe is uitgebakend tot Val burg. De bescheiden voor de brug over den Rijn bij Rhenen zijn in onderzoek bij den waterstaat. 4° De Zaanstreek langs Purmerend en Hoorn naar Enkhuizen. De lijn is uitgebakend en met de waterpassing is aangevangen. 5° Stavoren langs Hindelopen en Sneek naar Leeuwarden. De lijn is uitgebakend, het terrein gedeeltelijk opgenomen en gewaterpast en de peilingen voor de haven te Stavoren verricht. 6° Nijmegen naar Venlo langs den linker Maas oever. De lijn is uitgebakend van het beginpunt tot Oirlo en van Tienray tot het eindpunt der lijn bij Blerick. De bescheiden betreffende de grond slagen voor het ontwerp der overbrugging van de Maas tusschen Humen en Mook, zijn in onderzoek bij den waterstaat. 7° Zwaluwe naar 's Hertogenbosch. De lijn is uitgebakend van het beginpunt bij Zwaluwe tot Capelle, dus over ruim de helft van de lengte. Hieruit blijkt dat voor die lijnen niet weinig is gedaan. Dat de ingenieurs, met den aanleg der spoorwe gen belast, niet altijd met genoegzamen ijver voor de voltooiing van het werk bezield zijn, is uit niets gebleken, en de bewering, dat de werken voor de lijn RotterdamWillemsdorp zouden be wijzen dat er niet met het vereischte overleg wordt gehandeld, kan nauwelijks ernstig gemeend zijn. Aan de voltooiing van de lijn ZaandamAm sterdam wordt met kracht gewerkt. Zoodra de nieuwe overeenkomst met de exploi tatie-maatschappij zal zijn bekrachtigd, kan op die baanvakken, waar dit blijkt noodig te zijn, dubbel spoor worden gelegd. Er bestaat geen enkele reden om te twijfelen of de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij hare verplichting tot het maken eener aansluiting aan den staatsspoorweg te Amsterdam zal nakomen. Voor den spoorweg van Woensdrecht naar de Belgische grens is nog geen ontwerp ingekomen. Er heeft zjch niets voorgedaan, waardoor be zorgdheid zou worden gewettigd omtrent het tot stand komen der lijn RotterdamMunster over Houten en Arnhem. Voor het gedeelte Rotterdam Houten is de eindaanwijzing der perceelen eerlang te wachten; voor het gedeelte HoutenArnhem zijn de onteigeningsstukken in bewerking. De noodzakelijkheid eener dubbele sproorweg- brug over den IJsel bij Zutfen is nog niet gebleken. De spoorweg AmersfoortNijmegen zal den spoorweg ArnhemNijmegen nabij Ressen ontmoe ten en bij het ontmoetingspunt zal eene halte ge bouwd worden. Met de voorbereidende werkzaamheden voor den spoorweg naar den Hoek van Holland, zal zoo niet in dit jaar, dan toch ongetwijfeld in het vol gend jaar worden aangevangen. De heer Malou is slim geweest, maar de heer Frère Orban is nog slimmer. Een oogenblik slechts heeft de Belgische minister de liberale party in haar eigen strikken gevangen gehouden; de heer Frère Orban heeft ze verbroken en den minister een strop om den hals geworpen, waarvan het trekkoord iu de hand van den liberalen leider berust. Na eene rede van den heer Bergé, die den heer Jacobs beantwoordde, verklaarde de heer Frère Orban, dat hij niet meer zou spreken over de verkiezingen, noch over de wenschelijke wijzigingen in de kieswetgeving; hij zou dat aan zijne vrienden overlaten, maar hij wilde eene quaestie van con stitutioneel recht opwerpen, deze nl: de minister van financiën heeft aan de kamer aangekondigd, dat hij zou voorstellen een parlementaire commissie te benoemen, aan welke zou worden opgedragen te onderzoeken welke middelen mogelijk zullen zijn ter verzekering van de vrijheid van het stemrecht en het geheim van de uitgebrachte stem. Indien deze middelen gevonden worden zouden de voor stellen der commissie tot wet worden verheven, waarna de kamers in 1878 zouden worden ontbon den en algemeens verkiezingen zouden plaats hebben. Welnu zeide de heer Frère Orban deze verklaringen der regeering zijn in strijd met onze constitutioneele beginselenzij bevatten een afstand van het uitvoerend gezag; zij tasten de ministeri- eele verantwoordelijkheid aan; eindelijk drijven zij een spel met het koninklijke prerogatief En nü vroeg de liberale leider ten slotte: is het ministerie gemachtigd zoodanige verklaringen af te leggen, is het met de kroon overeengekomen dat de ontbinding n 1878 zal plaats hebben? Na tuurlijk zou het kabinet volkomen gerechtigd zijn om in 1878 aan de kroon eene ontbinding voor te stellen, doch thaus wordt aangekondigd, dat zij alsdan z a 1 plaats hebben, en daaromtrent dient dus eerst overeenstemming met de kroon te zijn ver kregen. 'tWas duidelijk, dat de heer Malou buiten zijn boekje was gegaan en niet op een dergelijken aan val was verdacht geweest. Hij was geheel in de war en haspelde blijkbaar gejaagd eenige zinnen door elkander: dat hij een voorstel had aange kondigd, waarvoor hij echter de motieven nog niet eens had ontwikkeld; dat hij later den heer Frère zou beantwoorden bij de behandeling der motie, in de volgende week; dat de hervorming der kieswet niet in 24 uren kan worden geïmpro viseerd; dat hij hoopte dat de regeering volkomen voldoende de opmerkingen van den heer Frère zou beantwoorden, enz. Deze hield echter vol, dat hij slechts een duidelijk antwoord wenschte op de duidelijke vraag of het kabinet het met de kroon eens is over de ontbinding in 1878 De minister ontweek een rechtstreeksch antwoord en gaf het ook niet. Hij had gezegd dat het aantal leden der kamer misschien zou moeten worden verminderden iedere wijziging van het kiesrecht is moeilijk en doet een menigte quaesties rijzenenz.; een bepaald antwoord bleef hij schuldig. Van de rechterzijde werd wel een voorstel gedaan om het debat te sluiten, maar het werd zwak gesteund en de minister verzocht dat het zou worden voort gezet, wat dan ook Dinsdag a. geschieden zal. Hoe gaarne men ook eens zou zwijgen over die „vervelende" Oostersche quaestiezij is nu een maal het zwaartepunt der Europeesche politiek, en iedere phase die zij doorloopt dus van groot be lang voor de toekomst. Juist met het oog op die toekomst rijst heden de vraag: zou eene con ferentie het dreigende gevaar nog kunnen afwenden? De berichten omtrent de Engelsche wapeningen zijn niet alleen bevestigd maar nog door nieuwe vermeerderd. De gepantserde schepen Cyclop en Hydra hebben te Devonport bevel ontvangen om zich voor onmiddellijke dienstdoening gereed te houden en aan het arsenaal te Woolwich moeten wekelijks 2 millioen patronen, in plaats van 500,000 worden afgeleverd, zooals in den regel het geval is. In alle afdeelingen van het arsenaal heerscht de grootste werkzaamheid. Daarenboven hebben alle zich in Ierland bevindende soldaten bevel ontvangen terstond naar hunne regimenten terug te keeren en worden geen tijdelijke verloven meer verleend. En in Rusland heeft eergisteren de keizer bij een revue over de troepen tot de generaals en officieren van zijne omgeving gezegd„Mijne heeren, laat ons den opperbevelhebber een goed succes toewenschen". Nu kan men wel zeggen, dat dit eigenlijk niets beteekent en op zich zelve moge dit zoo wezen, maar het is toch eigenlijk te dwaas om te onderstellen, dat de czaar zulk een wensch zal uitspreken als hij de geheele wapening nog slechts beschouwt als een voorbe reidenden maatregel. Wat echter nog belangrijker is dan de keizerlijke wensch, is het bevel waar bij het goederenvervoer is geschorst op de spoor wegen te Moscou, Terespol, Kiew-Brest, War schau, Tambou, Saratow, Griasi, Zaritzin, Charkoff, Nicolajeff en Korlow. Het troepenvervoer op die lijnen moet dus reeds een buitengewonen omvang hebben bereikt, zoodat inderdaad een en ander niet zeer opwekkend is. Een enkele gebeurtenis echter kan een geheele verandering in den toe stand te weeg brengen. In antwoord op eene interpellatie in de Hongaar- sche kamer van afgevaardigden heeft de minister Koloman Tisza geweigerd de documenten over de Oostenrijksch-Hongaarsche politiek in het Oosten over te leggen. Hij verklaarde echter dat die politiek geene verandering heeft ondergaan, doch de regeering wenschte dat geen discussie over de aangelegenheden in het Oosten zou plaats hebben met het oog op haar groote verantwoordelijkheid. In de welbekende toespraak van den czaar was met geen enkel woord melding gemaakt van Oostenrijk—Hongarije en men kan daaruit opmaken dat dit in geen geval wordt bedreigd. De minister van buitenlandsche zaken heeft zich in de Ooster sche quaestie een gedragslijn afgebakend waaraan hij zich in het vervolg zal houden. Op de confe rentie, waartoe hij zijne toestemming heeft verleend, zal hij alle mogelijke pogingen aanwenden om den vrede te handhaven en de belangen der monarehie in alle omstandigheden te verdedigen. De kamer nam akte van deze verklaring en trad in geen discussie. De behandeling der begrooting in de Fransche kamer gaat spoedig en zonder belangrijke inciden ten voort. Gisteren werd het budget voorbinnen- landsche zaken aangenomen met eene vermindering van 10,000 franken op den post voor commissa rissen van politie, eene vermindering waarmede de minister genoegen nam. Vervolgens is ook een gedeelte van de begrooting voor Algerië aangeno men en de verdere discussie verdaagd tot heden. Van den 10en dezer wordt uit de hoofdstad van het Turksche rijk geschrevendat het eindelijk in het Russische paleis op de groote Perastraat levendig is gewordendaar ook Ignatieff het laatst van alle diplomaten van zijn zomerver blijf in de stad is teruggekeerd, en sedert hij er is zijn de Perastraat en Konstantinopel weder normaal. De stad der zeven heuvels heeft zijn Ignatieff weder. De belangstelling in dien ge- vreesden man is zoo grootdat noch Midhat Pacha, noch de grootvizier, noch ook de heerlijkheid van den sultan met hem kunnen concurreeren. Zijne rokzakkenwaarin hij bij zijne terugkomst vrede en oorlog verborgen hield, zijn wel niet zoo his torisch beroemd geworden als de bestoven paletot van Menchikoff om de eenvoudige redendat zij niet bij voorbaat een ultimatum bevatten, maar zij zijn ook geen Pandora-doos gewordenwaaruit voor Turkije alleen onheil zou kunnen voortkomen. De Porte is tamelijk wel met hem tevredense dert zij gelooft hem te slim te zijn geweest en zij ook meentdoor de Engelsche ondersteuningzijn vroegeren invloed te kunnen ondermijnen. Het is waar de goede luim van de Turksche staatslieden verminderde terstond op het bericht dat de markies van Salisbury misschien tot verte genwoordiger van Engeland op de conferentie zou worden benoemd. Men kent hier het onbuigzame, onverzoenlijke en onafhankelijke karakter van den markiesvan wien men zelfs verzekertdat hij zijn kabinetschef Disraëli niet ontziet als deze niet aan zijn verlangen toegeeft, en men leidt daaruit af dat hij nog veel minder aan Bir Henry Elliot zal toege ven als hij met dezen in opinie verschilt. Nu moet, naar men verzekert, de markies in een door hem uitgesproken rede hebben beweerd, dat zoo wel de Serven als de Bulgaren niet alleen het recht hadden, maar ook verplicht waren tegen het Turksche juk in opstand te komen als het onver- dragelijk mocht worden. In dit geval zou aan de Engelsche uitdrukking„autonomie" een treurige beteekenis moeten worden gegeven. Sir Elliot houdt wat hem betreft strikt vast aan de verkla ring: „eene verbetering der administratie en groo- ter deelneming van de Bulgaren daaraan." Van Russische zijde daarentegen is men meer dan ooit besloten aan het woord „autonomie" een grooter uitbreiding te geven en den invloed van Konstan tinopel geheel uit Bulgarije te verbannen. Igna tieff moet zelfs voornemens wezen met een plan van volkomen zelfbestuur op te treden, behoudens beperkte schatplichtigheid jegens de Porte. De overige ambassadeurs hebben zich met dit radicale plan nog met vereenigd en daar de Porte de constitueering van een onafhankelijk Bul garije als den doodsteek voor de integriteit van Turkije beschouwthellen zij nog altijd tot een anderen uitweg over, hierop neerkomende: een moólus vivendi voor de Turken en Bulgaren te vinden, en zij hopen op eenige eventualiteit om daartoe te geraken. J. F. te M. Onze rubriek „Ingezonden stukken" is niet voor het bespreken van particuliere belan gen bestemd. (Red.) Van Vlissingen vertrokken de Noordsche 3mast schooner Mereur, gezagvoerder Sanne, in ballast naar Listh. Prffzen wa Efteeten. Amsterdam, 17 Nov. 18 Not. Mederl. Cert. Werk. schuld. 2* pet. 62A 62| Certific. dito dito3 74j 75 dito dito dito .4 99 98* Aand. Handelmaatschappij 5 101* 10l| dito exploitat. Ned. Staatssp. 94* 94 Loten stad Rotterdam. 3 f 98f 99 dito dito Amsterdam.. 3 98 België. Cert. bij Rothschild. 21 pet. Fjr&nkrjjk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Itasland. Oblig. 1798/1816. 5 94} 94* Certifie. Inser. 5e serie 5 68 Obl.Hope&C°. 18556®serie. 5 78* 78} dito 1000 18645 „88} 87* dito L. 100 18725 79* 79} dito L. 100 18735 79f 79$ Loten 18645 f 259 254 Loten 1866 5 252 248 Obl. Hope C\ Leen. 1860. 4* pet. 76} 76} Certific. dito4 69* 69* Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4 L. 4 69} Obligatiën 1867694 69} 71 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 248 248* Oblig. dito 4* pet. 79 79* dito dito4 183 Aand. Kiew-Brest5 102 dito Baltische spoorweg 3 115 116 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 86 84} dito dito Jelez-Griasi.5 f 211 212 dito dito Jelez Orel 5 pet. 85 84* dito dito Charkow Azow 5 77* 77* Folea. Schatkistobligatiën .4 Aand.Warschau-Bromberg4 f 58* 56} dito dito Weenen 5 113 113 Oostenryk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 51* 5|A Obligatiën dito April/Oct. 5 51$ 51} dito in papier Mei/Nov.. 5 47A i» dito dito Febr./Aug. 5 47* m Aand. Nation, bankI 18 519 Loten 1860124 125 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljet*. 6 pet. Oblig- Theiss spoorweg.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3