Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtzaken. afgevaardigde uit Antwerpen, niet anders voorge steld, en werd die voorstelling door den minister van buitenlandsche zaken niet betwist. De Bel gische pers vorderde destijds op hoogen toon dat de quaestie door den Areopagus van Europa beslist zou worden en in denzelfden tijd meldden de dag bladen als een feit, dat de Belgische regeering eene circulaire-nota over de Phönix-quaestie tot alle mogendheden gericht had, die tot den afkoop van de Scheldetol hadden medegewerkt. Daar men sedert niets meer vernomen had van het antwoord der mogendheden en de Belgische bladen zeker niet verzuimd zouden hebben dat antwoord, mede te deelen indien het in het voor deel hunner opvatting van de quaestie geweest was, lag de gevolgtrekking reeds voor de hand dat België waarschijnlijk door de groote heeren in Europa's raad óf met een afwijzend bescheid, óf zooals men 't noemt, met een „kluitje in 't riet" bejegend was. De mededeeling van onzen correspondent bevatte dus op zichzelve niet alleen niets onwaarschijnlijks, maar was eigenlijk slechts de bevestiging van een bijna tot den rang van zekerheid verheven vermoeden. Wij verwachten van de beleefdheid zoowel als van de billijkheid van het Vaderland dat hetna zijne lezers er op gewezen te hebben dat door ons geloof geslagen is aan „een praatje", hun ook de wetenschap niet onthoude dat wijom redenen welke ons afdoende voorkomen, tot nadere infor matie aan dat „praatje" blijven vasthouden. Gisteren avond had in de koffiekamer van het Concertgebouw alhier de eerste bijeenkomst in dezen winter plaats van de Vereeniging tot uitspanning en nut van den ambachtsman. Deze instelling van het alhier bestaande departe ment der Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft ten doel bevordering van kennis en ontwik keling bij den ambachtsman en tevens iets bij te dragen tot veraangenaming van zijn leven. De bezoekers krijgen vrij pijpen en tabak en voor 5 cent een kop koffie of een halve flesch bier, en vinden gelegenheid om domino, dam of schaak te spelen, waarvan druk gebruik wordt gemaakt, terwijl ook het bezichtigen van illustraties, als Illustrated London NewsIllustrirte Zeitung enz., die door eenig lid der commissie worden verklaard, velen bezig houdt. Later in den avond wordt een korte rede over eenig populair onderwerp gehouden. Het aantal bezoekers was gisteren avond zeer talrijk, tusschen de 80 en 90. Mr. E. Fokker spraknaar aanleiding van de pas aangenomen coöperatie-wet, over verdeelings-maatschappijen en coöperatieve vereenigingen, meer bijzonder over winkelvereenigingen en coöperatieve verbruiks- vereenigingen. De laatste, waarvan de leden zich eenvoudig vereenigen om allen bij éeu winkelier te koopendie dan rabat verleent, achtte de spreker om hare eenvoudigheid en als een ge schikte voorbereiding voor eene winkelvereeniging ook voor de arbeidende klasse in Middelburg zeer aanbevelenswaardig. Hij hoopte daarom dat deze daartoe mocht kunnen geraken. Ook thans werd weder door velen der aanwezigen de wensch geuit, dat deze bijeenkomsten meermalen mochten plaats hebben, omdat zij het aangename met het nuttige vereenigen. De telegraphische gemeenschap langs allo lijnen der Maatschappij tot exploitatie der staatsspoor wegen is sedert gisteren hersteld. Van 20 November a. af wordt tusschen Roosen daal en Vlissingen (haven) een facultatieve goede rentrein ingelegd, die van Roosendaal vertrekt te 9.30 voormiddags en te Vlissingen (haven) te 3 uren aankomt. niet in. Ik heb Norris reeds gewaarschuwd en verwacht dat hij mijne voorschriften zal opvolgen." „Ik zal ook met hem spreken," hernam Chetwynd. „Maar ge behoeft van zijn kant geen onbeschei denheid te vreezen. Daar gij hem mijn zusters wensch hebt meêgedeeld, zal hij dien opvolgen, want hij is sterk aan haar verkleefd, terwijl bij van mevrouw Calverley een afkeer heeft. Onge lukkig zijn hier nu zooveel logés, en gij weet zeker ook wel onder welke omstandigheden lord Courland genooaigd is?" „Ja, ik heb gehoord dat hij op het punt staat van met mevrouw Calverley te trouwen. Wij kunnen nog niet voorzien wat er gebeuren zal, maar ik geef u den raad, u er niet meê te bemoeien. Ge zoudt dat niet kunnen doen zonder in ophelderingen te treden, en daar is het nu de tijd niet voor. De begeerte van uwe zuster moet bij u boven alles gaan." Met die vermaning nam de dokter voor 'toogen- blik zijn afscheid. Wordt vervolgd.) De opening der lijn Ihrhoven--Nieuweschans is definitief vastgesteld op 25 November a. Een reiziger van Amsterdam naar Middelburg verhaalt in de N. Rott. Ct. als volgt zijne lotge vallen op dien tochtwelke eene niet onbelangrijke bijdrage leveren tot de kennis van de aangenaam heden eener reis per spoorweg naar Zeeland. „Een bewoner van Zeeland komt aan het Rijn station te Amsterdam en vraagt een plaats naar Middelburg over Rotterdam. Het antwoord luidt wij zijn niet in verbinding met de staatsspoor en kunnen u dus niet helpen. De reiziger neemt nu plaats naar Rotterdamdaar de trein waarmede hij vertrekken wil tien minuten voor het vertrek van de staatsspoor moet aankomen. Hij komt te laat in Rotterdam om met zijne bagage voort te reizen doch krijgtdoor de beleefdheid van den kapitein der bootnog gelegenheid daarop te stappen. Daar kan hij slechts een overtocht naar Mallegat betalenkaartjes zijn er niet te krijgen. Aan het station Mallegat wil hij plaats nemen, maar op grond dat het bureau reeds gesloten is, geeft men hem slechts plaats tot Zevenbergen. Ijlings daar uit den trein gegaanwil hij nu ten minste tot Middelburg plaats zoekenmaar /le stationchef is niet in het bezit van kaartjes en wijst den reiziger naar het station te Roosendaal. Gelukkig is daar toevallig zooveel tijd dat hij nog plaats nemen kanen na al deze ontmoetin gen na in vijf termijnen zijne vracht betaald te hebbenheeft hij het geluk een uur later dan aangegeven is op de plaats zijner bestemming te komen, minus zijne bagage, die eerst den vol genden dag arriveert en liefst, omdat het Zondag is, dien dag niet besteld wordt." Men schrijft ons uit Goes van den 17en dezer: Gisteren avond had alhier op 't Slot Ostende de eerste leesvergadering plaats voor de leden van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en trad als spreker op de heer Joh". L. van der Pauwert, die daartoe door het bestuur was uitgenoodigd. Na zijne inleiding, waar hij voornamelijk in deed uikomen dat hij de uitnoodiging om eene spreek beurt te vervullen had aangenomen, omdat hij het noodzakelijk achtte dat in eene kleine plaats als Goes ieder naar zijn vermogen moest medewerken om bestaande vereenigingen niet alleen stoffelijk maar ook op andere wijze te steunen, wees hij op het verlies dat deze gemeente staat te treffen door het vertrek van den heer de Beer naar Amsterdam, wiens wetenschappelijke voordrachten aan menigeen een genoegelijken en nuttigen avond verschaft hebben, hetgeen door allen die daarvan genoten, met dankbaarheid zal worden erkend. Spreker bracht vier losse schetsen ten gehoore en wel: a Mijne ervaring als Postiljon d'amour; b Tante's Lieveling; c Een tweede vrouw; d Poezie in het dagelij ksch leven. Hij noemde die schetsen volstrekt niet weten schappelijk maar vruchten zijner fantasie. Eene beoordeeling van de verschillende voor drachten te geven, daartoe acht ik mij niet geroe pen; doch vermeen uit het applaus dat den spreker aan het einde van iedere schets te beurt viel, te mogen opmaken dat de verschillende voordrachten aan het gering getal aanwezigen hebben voldaan. De vergadering der Vereeniging in het belang der weezenverpleging, welke gisteren te Goes gehouden werd, is bijgewoond door 44 personen, waaronder 3 damesvoorts de heeren van Citters, van Heiukenszandmr. C. P. Lenshoekvan Wolfaartsdijken jhr. M. J. de Marees van Swin- derenvan Goesleden van het comité voor Noord- en Zuid-Bevelandbenevens de heeren T. Modderman Az.A. J. Coninck Westenberg^ N. J. den Texm'. M. W. Jollesuit Amsterdam en L. W. E. Rauwenhoffuit Leiden, allen leden van het bestuur. Bij de besprekingenten doel hebbende te raadplegen over de oprichting van een centraal- weeshuis te Kloetinge voor Noord- en Zuid-Beve land, teneinde het nog maar al te veel voorko mende uitbesteden der weezen te doen ophou den bleek dat voor deze zaak in 't algemeen nog niet veel belangstelling bestond. Weinig geldelijke hulp wordt verleend; de meerderheid in vele gemeentebesturen is er tegen omdat de tegenwoordige gebrekkige manier van weezen verpleging hun voordeeiiger uitkomt. Ook komt de tegenwerking vooral van eenige predikanten, waaromtrent de voorzitter vruchteloos de vraag opperde of er geen mogelijkheid zou zijn die heeren tot eene andere overtuiging te brengen. Van wege het bestuur werden eenige inlichtin gen gevraagd en gegeven en o, a. het denkbeeld aangegeven om voor het gebouw een renteloos voorschot of geld op hypotheek te krijgen. Door aaneensluiting kan men veel tot stand brengen, en men wees daartoe op hetgeen te IJselmonde bestond. Als slotsom der besprekingen werd besloten aan het comité voor Noord- en Zuid-Beveland den wensch uit te drukken: 1° dat het comité 10 commissarissen uit de verschillende gemeenten uit Noord- en Zuid Beve land aan zich toevoege 2° dat het zoo spoedig mogelijk eene vergadering belegge van al de contribueerende leden om die zaak te bespreken 3° dat het een vergadering houde met de ver schillende armbesturen in Noord- en Zuid-Beveland. Tot het bijwonen van de laatste zouden dan die 10 commissarissen de betrokken autoriteiten kunnen opwekkenterwijl elk der aanwezigen verzocht werd een persoon aan te wijzendien hij geschikt acht om als commissaris op te tredenliefst man nen uit het volkdie invloed kunnen uitoefenen in hun kring. Ten slotte verklaarde de voorzitter, dat het be stuur der vereeniging in het belang der Weezen verpleging gaarne bereid was een voorstel aan de leden te doen, om de Vereeniging tot weezen verpleging voor N. en Z. Beveland te helpen, mits er gebleken was dat er in de eilanden, zooveel als in hun vermogen is, was ver-richt om het gewenschte doel te bereiken. Anders was 't natuurlijk niet mogelijk een voorstel daaromtrent te doen. De vereeniging is in dat geval echter bereid te helpen, want de zaak is goed, zij moet tot stand komen en zij zal ook tot stand komen. Ten slotte beval hij ook zijne vereeniging inde belangstelling van allen aan, bedankte de aanwe zigen voor hunne belangstelling en ontving den dank van een der aanwezigen voor de moeite, welke hij en zijne medeleden zich hadden getroost. Bij de uitgevers der Goesche courant zal een lijst ter teekening liggen om lid der vereeniging in het belang der Weezenverpleging te worden. Daar de voorzitter mededeelde, dat in gansch Zeeland nog slechts twee leden van die vereeniging gevonden worden, is zeker steun van meerderen in onze provincie niet overbodig. (G. Ct.) Aan onzen Haagschen verslaggever der kamer zittingen zijn wij de vermelding schuldig dat hij Woensdag niet in gebreke is geweest, toen hij ons geen telegrafisch bericht omtrent het verhan delde in de eerste kamer op dien dag toezond. Aan het telegraafbureau te 's Hage verzekerde men hem dat er, met aanmerkelijke vertraging, niet verder dan tot Rotterdam te seinen was. Ofschoon deze inlichting stellig onjuist was, daar op dienzelfden dag andere Zeouwsche bladen wél telegrafische berichten uit 'sHage ontvingen, belet zulks ons echter niet onzen verslaggever gaarne akte te geven van zijne opheldering. Een herziening der wet op de personeele be lasting is aan het departement van financiën in bewerking; de herziening der patentwet is reeds ver gevorderd; de minister van financiën vleit zich, dat beide onderwerpen in den loop dezer zitting nog door de tweede kamer worden onder zocht. Ook wordt een herziening der registratie- wetten voorbereid. Vad Door den heer de Monchy en andere ingezetenen van Rotterdam is een tweede adres aan den gemeenteraad dier stad ingediend, waarin bestre den wordt het onlangs door den gemeenteraad genomen besluit om zich niet ter zake der verbe tering van den Nieuwen Waterweg met het aanbod eener geldelijke subsidie tot de regeering te wen den. De adressanten bctoogeu dat er voor den handel van Rotterdam periculum in mora is bij het spoedig gereedkomen van het nieuwe vaar water, en verzoeken derhalve den raad de zaak opnieuw in ernstige overweging te nemen. Door de regeering is aan de tweede kamer medegedeeld, dat door België met betrekking tot de verbetering van het kanaal van Gent naar Neuzen, met Nederland onderhandelingen zijn aan geknoopt. Vad.) Volgens de gisteren verschenen memorie van antwoord over de begrooting voor buitenlandsche zaken is er alle uitzicht op eene spoedige herstel ling der diplomatieke betrekking tusschen Nederland en Venezuela. De aanstelling van consul-generaal in den Oranje- Vrijstaat en de Transvaalsche republiek wordt voorloopig uitgesteld wegen3 de aldaar bestaands moeilijkheden. Het volksblad „de Coöperatie" bevat den tekst der wet op de coöperatieve vereenigingen, zooals die door de staten-generaal aangenomen is en ongetwijfeld weldra, door den koning bekrachtigd, in het Staatsblad zal voorkomen. Daar dit de eerste volledige lezing is welke, zoover ons bekend is, onder het publiek verspreid wordt en tot den prijs van genoemd blaadje, Óen eent, te verkrij gen is, vestigen wij hierop de aandacht. De Amsterdamsche courant heeft uit den brief van m'. G. A. Fokker, opgenomen in onsnommer van Donderdag jl. niets anders kunnen lezen dan „in grooter omhaal van woorden hetzelfde wat haar Middelburgsche correspondent haar geschre ven heeft over de Belgisch-Nederlandsche grens- quaestie." Wij benijden de redactie van het Amsterdamsche blad bijna den bril, door welken zij leest. In 't bezit van zulk een instrument moet men eene inderdaad onverstoorbare gemoedsrust genieten, daar men niet alleen in zijn eigen redeneeringen, maar ook in de berichten zijner correspondenten nooit eene enkele onjuistheid ontdekken zal. Wij ontleenen aan het Nieuws van den Dag het volgende voorbeeld _van spoorwegrecht, in Engeland voorgekomen. Het zou de moeite waard zijn te onderzoeken, in hoeverre de gevallen be slissing op onze Nederlandsche spoorwegmaat schappijen toegepast zou kunnen worden. In het County-court, te Manchester, werd door den heer Hamer van de Lancashire and Yorkshire spoorweg-maatschappij gerechtelijke betaling gevor derd voor kosten, veroorzaakt door het later aankomen aan het aansluitingsstation, dan bp de gedrukte aankondigingen was bepaald. De klager vertrok den 7 September jl. met den trein van 7 u. 30 van Blacpool en moest te Man chester aankomen om 10 u. 15. In plaats daarvan was de aankomst ongeveer 11 uur, te laat om met den laatsten trein, van 11 uur, van Oxfordroad- station naar zijne woonplaats te Ashton on Mersey te kunnen vertrekken. Hij huurde toen een rijtuig, dat hem tot Stretford bracht, wandelde van daar naar huis en vorderde f 2.50 van de spoorweg-maatschappij voor de betaling der huur van het rijtuig, van het Yictoria-station te Manchester, naar Stretford. De maatschappij beweerde, dat de vertraging was ontstaan door een groot aantal reizigers en dat er geen speciaal contract bestond om op tijd aan te komen. De rechter oordeelde dat de spoorweg-maatschappij aan de door haar uitgegeven tijdsbepaling gebon den wastenzij er overmacht ware geweest. Deze was in dit geval niet aanwezig, er was b. v. geen machine of wagon gebroken, waardoor oponthoud noodzakelijk werd. Wat het groot aantal reizigers betrof, daarvoor had zij een buitengewonen trein moeten nemen of andere maatregelen, die haar in staat hadden kunnen stellen het contract met het publiek na te komen. De rechter veroordeelde de maatschappij tot betaling van de gevorderde som met de ge rechtskosten. tweede kamer. Uit het antwoord door den minister van binnen- landsche zaken gegeven op het afdeelingsverslag over zijne begrooting blijkt, dat het wetsontwerp tot herziening der schoolwet bij den raad van state aanhangig is, en dat in bewerking is een wetsont werp tot wijziging der kieswet,jhetwelk, nadat de provinciale besturen zullen zijn gehoord, bij den raad van state zal worden ingezonden. Gelijktijdig zal eene herziening van de militie- en schutterij- wetten plaats hebben. In dit zittingsjaar zal de regeering nog een wetsontwerp indienen tot droogmaking der Zuider zee en in verband daarmede tot verbetering ^van den waterweg van Amsterdam naar Duitschland. Voorts is nog in bewerking een wetsontwerp tot bescherming tegen namaak van fabriek- en handelsmerken. De minister bestrijdt de pessimistische voorstel lingen omtrent de werken van den Rotterdamschen waterweg. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den soldaat J. Engel, van het 2e regiment infanterie tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Op het zestal ter vervulling eener vacature bij de N. H. gemeente te 'sGravenhage komt o. a. voor de heer J. Kromsigt, predikant te Cortgene. Bedankt voor het beroep bij de N. H. ge meente van Bath en Rilland door den heer C. van Dis, candidaat bij 't prov. kerkbestuur van Zeeland. Betrekkelijk het bekende besluit door de synode genomen, waarbij het doen der bevestigings vragen als verplichtend gesteld wordt, zijn reeds ongeveer honderd adressen van predikanten, ker keraden en gemeenteleden der hervormde kerk bij de synodale commissie ingekomen, behelzende het verzoek om een buitengewone synode bijeen te roepen, óf waarbij de tusschenkomst der synodale commissie wordt gevraagd om middelen te beramen om aan den gerezen strijd een goed „einde te maken. De luitenant ter zee le klasse H. A. Schippers wordt met den 26eu dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Bij het gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren o. a. behandeld de zaak van A. C. v. E., lid van den gemeenteraad te Zwijndrecht, door de rechtbank te Dordrecht vrijgesproken van het feit van op 19 April jl. in de gemeenteraadszitting aan den burgemeester te hebben toegevoegd„dat hij behoorde weggejaagd te worden, dat hij een dief was en de gemeentekas had bestolen enz." De eerste getuige, de burgemeester, volhardde bij zijn dat feit constateerend ambtseedig proces verbaal, waarvan hij zeide geen tittel of jota terug te nemende andere zeven getuigen zeiden, alleen gehoord te hebben dat den burgemeester was toegevoegd, dat hij met het geld van de gemeente

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2