BUITEN LAND. AcLvertentiën. Réclames. De toestand van het oogenMik. Handelsberichten, Algemeen' Overzicht. Graanmarkten enz, Bijf t\x taiutijprip gemeenten Harderwijk, Hellevoetsluis, Middelhar- nis, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet, Ter schelling, Urk, Vlieland, Helder, Veere, Vlissingen, Zwartsluis, Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edars. Aan tien der genoemde gemeenten was ook reeds bij de wetten van 25 December 1871 eene gelijke afwijking toegestaan, terwijl aan het daar toe door twee gemeenten gedaan verzoek gedeel telijk is voldaan. De afwijking voor de vier laatstgenoemde ge meenten strekt om de heffing van wik- en weeg- loonen, waarover door niemand wordt geklaagd, mogelijk te blijven maken. 3° Bekrachtiging van de bij kon. besluit van 18 Mei 1876 (Stbl. n°105) bepaalde aanvulling van art. 2 sub V der wet van 2 Juni 1875, nopens de inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Dit ontwerp strekt om onder de fabrieken, voor welker oprichting vergunning noodig is, ook te noemen de fabrieken van kleurstoffen uit de pro ducten der droge distillatie, de zoogenaamde ani line kleuren. Aanleiding hiertoe is gevonden in het feit, dat bij de fabricatie in het buitenland nog vrij alge meen de bereidingswijze met arsenieum gevolgd wordt, terwijl het in elk geval aan eene hier te lande op te richten fabriek vrijstond daarin geheel naar eigen goedvinden te werk te gaan. Bij de in zwang zijnde methode, wordt het met arseniczuur bezwangerde afvalwater, hetzij in publieke wateren geloosd, hetzij met kalk behan deld, waardoor de hoogst vergiftige arseniczure kalk als residu achterblijft. In beide gevallen is het voor de publieke ge zondheid dringend vereischte, dat maatregelen ge nomen en voorwaarden kunnen opgelegd worden om dien afval onschadelijk te maken. 4° Verandering der grens tusschen de gemeenten Drenthe en Diepenveen. Deze verandering geschiedt ter voldoening aan den wensch van de beide gemeenten. Groot was gisteren weder de belangstelling van het Belgische publiek naar hetgeen in de kamer zou voorvallen, en do telegraaf heeft ons in kennis gesteld met het voorstel van den minister van financiën Jules Malou. Alvorens echter deze aan het woord kwam voltooide de heer Jacobs zijne den vorigen dag afgebroken rede, waarin hij met niet te miskennen handigheid de beschuldigingen tegen het clerica- lisme ingebracht op de liberalen terugkaatste. Hij loochende niet alleen de inmenging der gees telijkheid in de verkiezingen, maar beweerde ook, dat de liberalen om invloed te kunnen uitoefenen een soort clerus hebben ingesteld in de liberale asso ciaties, waarbij zich bisschoppen, dekens, pastoors, vicarissen, levieten en zelfs monseigneurs bevinden, een liberale geestelijkheid op ultramontaansche wijze georganiseerddie een allerbetreurenswaar- digen invloed uitoefent op de gemoederen, zich niet ontziet om de openbare moraliteit te schenden door zelfs zoover te gaan dat zij aan de spoorweg- directeuren, i die tot haar congregratie behooren, wel niet het déraillement, maar toch het opont houd door een ef ander middel hebben verzocht van een trein met elerieale kiezers tot het te laat was om te stemmen. Na hem trad de minister van financien op, die na een lange rede over de beweringen van den heer Bara met de verklaring voor den dng kwam, dat hij zich met alle door dien heer voor gestelde middelen tot wering van misbruiken kon vereenigen, met uitzondering van de alphabetische stemming. Een Verbeterd couloir-stelsel, vermenging der stembriefjes aan het centrale bureau, gestem pelde stembriefjes, ziedaar de denkbeelden waarmede hij zich wel kon verec-nigen, terwijl hij zich ver klaarde tegen iederen gedeeltelijken maatregel. De conclusie van zijn betoog was, dat zoodra het onderzoek der geloofsbrieven zal zijn goedgekeurd, hij aan de kamer zal voorstellen een groote parle mentaire commissie te benoemen, waarin de beide partijen zullen zijn vertegenwoordigd en die zal moeten overwegen welke hervormingen moeten worden ingevoerd om het geheim der stemming en de eerlijkheid van het verkiezingswerk te waarborgen. Of men met deze welwillendheid van den minis ter niet bijzonder in zijn schik was? Och neen; zij werd zeer kalm opgenomen, evenals waar schijnlijk bij ons het geval zou zijn, waar het reeds een spreekwoord is geworden, dat eene zaak aan eene commissie optedragen gelijk staat met haar in de doofpot te stoppen. In 1877 moet eene volkstelling plaats hebben, waardoor misschien het aantal leden der kamer een kleine vermeerdering zal moeten ondergaan en in 1878 hebben weder periodieke verkiezingen plaats; indien dan de nieuwe maatregelen ter invoering gereed konden zijn zou gelijktijdig eene ontbinding der kamer kunnen plaats hebben en de verkiezingen overeenkomstig de eventueele nieuwe bepalingen worden uitgevoerd, 't Is duidelijk, dat de heer Malou de liberalen in hun eigen strikken poogt te vangen, die hij als buiten staat beschouwt om de clcricalen te benadeelen; hij zou anders Stellig niet z00 toegevend en inschikkelijk wezen. Terwijl de Fransche senaat gisteren verschil lende artikelen van het wetsontwerp op de admi nistratie van bet leger aannam, behandelde de kamer de verkiezing van den heer Demaiue te Avignon, die ten slotte met 341 tegen 153 stemmen werd goedgekeurd. Gedurende de discussie hierover had een incident plaats, daar de heer de Cassagnac tot de orde werd geroepen, omdat hij beweerde, dat de kamer niet werd gepresideerd. Natuurlijk was de voorzitter over deze beschul diging niet tevreden en riep den heer de Cassagnac tot verantwoording. Deze beweerde, dat terwijl de heer Brisson van de tribune de regeering had aangevallen, een conservatief senator op de tribune voor de leden van den senaat was verschenen en dat toen op sommige banken een soort manifestatie had plaats gehad zonder dat de president daarvan notitie had genomen. De voorzitter verklaarde, dat hij daarvan niets had opgemerkt en hand haafde de tot de orde roeping jegens den heer de Cassagnac. De commissie uit den senaat belast met het onderzoek van het wetsontwerp betreffende de vervolgingen van communards heeft thans den heer Dufaure gehoord, die, na een historisch over zicht van hetgeen te dien aauzien was voorge vallen, verklaarde, dat z. i. de brief van den maar schalk voldoende was geweest, maar hij kon zich wel voorstellen, dat de kamer deel had willen nemen aan het werk van gratie en vergevens gezindheid van den president der republiek. Hij kon zich daarom met artikel I van het wetsont werp vereenigen, indien men er een behoorlijke redactie voor kon vinden, omdat het een wette lijke sanctie aan den brief van den president zou geven. Hij verwierp echter de artikelen 2 en 3, als zijnde in strijd met alle rechtsbeginselen. Daar de commissie voor onbepaalden tijd is uit eengegaan schijnt zij geen haast te willen maken met haar rapport. Over het algemeen heerscht ten aanzien van de gebeurtenissen kalmte; nergens is meer bijzondere onrust, spanning of agitatie waar te nemen niet een diepe stilte die een storm doet vermoeden, maar bepaald iets rustigs. Alleen de Engelsche Globe bevat eenigszins oorlogzuchtige berichten, en meldt dat reeds 21 bataljons infanterie7 regimenten cavalerie en 80 kanonnen, zijn aan gewezen voor een eerste convooi Engelsche troepen naar het Oosten, ingeval een zoodanig convooi noodzakelijk mocht worden. Daarenboven meldt het blad, dat tengevolge van een depêche die lord Beaconsfield gisteren te Birmingham ontving, hij onmiddellijk naar Londen terugkeerde. In het Spaansche congres heeft de minister van binnenlandsehe zaken een nieuwe kieswet aange boden, waarin het algemeen stemrecht wordt opgeheven maar het scrutin de liste wordt inge voerd. Als kiezers zullen slechts worden toege laten zij die een zeker bedrag directe belasting betalen of die tot zekere categoriën van bekwaam heden behoorentot zekere hoogte dus een bepaald reactionaire wet, een terugkeer tot een beperkt kiesrecht. De begrooting voor Elzas Lotharingen over het volgende jaar is door den Duitschen rijksdag gesteld in handen eener commissie. Nu de eerste minister van Engeland en de keizer van Rusland, terwijl zij een vredesconferentie organi- seeren, zegt de Kölnisehe Zeitung verklaren dat zij eigenlijk liever den oorlog willen, zal de Duitsche regeering moeten beslissen hoever zij ten behoeve van een bevriende mogendheid, die groote diensten aan Duitschland bewezen heeft en nog bewijzen kan, zal gaaD. De pers heeft de meer bescheiden roeping om de publieke opinie van haar land voor te lichtenwaarheid en recht te doen uitkomen en te verdedigen. En voor zoover het ons mogelijk is onpartijdig te zijn, wat wij trach ten te wezen, konden wij tot nogtoe niet anders dan bewerendan dat in de verhouding tusschen Rusland en Turkije het onrecht aan de zijde van Rusland is. Er bestaat toch wel geen grooter onrecht dan dat men onderdanen van een vreemde mogendheid heimelijk door zendelingen en ondersteuning van allerlei aard opwindt en daarbij nog den schijn aanneemt als ware het alleen te doen om het behoud van vrederust en orde. Wij zullen echter thans zoo gaat de Kölnisehe voort niet alles opsommen wat Rusland sedert jaar en dag tegen de zedelijkheid, die toch in de betrek kingen tusschen de staten moet heerschen, en tegen het volkenrecht gezondigd heeft, maar het was toch aangenaam op te merken, dat althans éene mogendheid, Engeland, den moed heeft gehad Rusland zijn voortdurende schending van het volkenrecht onder het oog te brengen. Hoewel nu ook de Zuid Slavische partij aandringt op eene eindbe slissing in de Oostersche quaestie, waartoe zij den tijd rijp acht, wij echter niet, willen wjj toch blij ven gelooven, dat de Russische regeering en vooral keizer Alexander nrar een vredelievende oplossing streven, cn de beide uitgesproken rede voeringen zullen er toe bijdragen om don vrede te behouden. In Rusland hebben de woorden van den czaar natuurlijk algemeen weerklank gevonden en de natie opgewekt tot eene demonstratie en ook op de buitcnlandsche betrekkingen hebben zij invloed uit geoefend, want daar men in OostenrijkHongarije al niet ingenomen was met het Russische ultimatum moest natuurlijk de verklaring van den czaar om desnoods zelfstandig te handelenwaardoor het drie-keizersbond in duigen viel, nog onaangenamer indruk maken, en daarop is nu reeds bet mobili satie-bevel gevolgd. Rusland verlangt, dat de sultan aan zijn Christe lijke onderdanen dezelfde rechten zal toekennen als aan de Mahomedaansche, en voor ieder die Rusland kent geeft deze eisch veel te denken. Zonder overdrijving kan men aannemen dat het beginsel van gelijkheid van rechten in Turkije veel meer is toegepast dan in Rusland zelve. Zoo genieten b. v. de Israëlieten in Turkije dezelfde rechten als de overige onderdanen van den suitan, terwijl zij in Rusland nog zeer kort geleden voor werpen van schandelijke Aziatische willekeur waren. Men klaagt in Turkije over den druk der belasting, en met recht, doch de belastingen drukken althans op allen gelijk. In Rusland is wel dooi den edelen keizer Alexander de lijfeigenschap afge schaft, maar de schandelijke onrechtvaardigheid, dat de adel en de rijke gepriviiigeerde klassen bijna geen persoonlijke lasten betalen en deze alleen van het arme belastingplichtige volk wordt afgeperst, duurt voort en wordt gehandhaafd. Zoo kan men nog in menig opzicht paralellen tusschen Rusland en Turkije trekken, die volstrekt niet in het voordeel van het eerstgenoemde rijk zullen uitvallen. In Westelijk Europa trouwens zal niemand betwijfelen, dat Rusland het laatste land is, hetwelk recht heeft om in naam der humaniteit zich met de binnenlandsehe aangelegenheden van vreemde rijken te bemoeien en dat men, wanneer het dit doet, aan andere bedoelingen te denken heeft. Nu hebben wij nog niet gesproken het is altijd de Kölnisehe Zeitung die aan het woord is over het strikte recht, maar het ligt voor de hand dat in dit opzicht de Engelsche minister vasten grond onder den voet heeft, daar hij zich op traktaten beriep, die eerst 'onlangs gesloten en nog niet veranderd zijn. De Russische regeering spreekt slecht3 over abstracte beginselen van rechtvaardig heid, waarop zij hare eischen wil baseeren. Nu is echter in het Parijsche vredestraktaat bepaald, dat de mogendheden zich noch afzonderlijk, noch geza menlijk in de betrekkingen tusschen den sultan tot zijne onderdanen en in de administratie van Turkije mogen inmengen. De eischen van Rusland hebben dus van rechtswege geen ander karakter dan raadgevingen, doch geven geen recht tot aan wending van wapengeweld. En wat betreft de eischen van Rusland ten aanzien van de hervor mingen in Turkijedaarop zijn volkomen van toepassing, als waren zij eerst heden geschreven, de volgende woorden van lord Palmerston in een brief aan lord Alberdeen van 1 November 1853. „Ik trek geen partij voor de Turken als Mahomedanen en zou mij zeer verheugen als zij tot het Christendom konden worden bekeerd. Maar wat betreft de houding der Turksche regee ring en de behandeling der Christenen ben ik overtuigddat er een zeer groot aantal Christenen onder de regeering van Rusland Oostenrijk Rome en Napels bestaatdie zich zouden verheugen zoo goed behandeld te worden en zooveel zekerheid voor hun persoon en hun eigendom te hebben als de Christelijke onderdanen van den sultan. Deze met zijn 2 millioen onderdanen waaronder het leger en de groote massa van het grondbezit, u;t Europa te verdrijvenzou geen gemakkelijke taak zijn. Intusschen zouden de vijf mogendheden dit kunnen doen en het Poolsche drama opnieuw kunnen opvoerenmaar het opbouwen zou hen moeilijker vallen dan het omverhalen. Er zijn in Europeesch Turkije geen voldoende Christelijke elementen aanwezig voor een Christelijken staat, die geschikt zou wezen in het Europeesche staten- stelsel zijn rol als lid te spelen. De Grieken vormen een kleine minderheid en kunnen niet het heerschende ras uitmaken. De Slaven, die in de meerderheid zijn bezitten 'niet de noodige eigen schappen om de beenderen en zenuwen van een nieuwen staat te worden. Eene hervorming van Turkije beteekent niets meer of minder dan een middellijke of onmiddellijke, dadelijke of spoedige onderwerping aan Rusland." De Kölnisehe Zeitung maakt ten slotte nog de opmerking dat waar lord Palmerston spreekt van de verhouding der bevolking hij slechts het oog kon hebben oja de Turksch sprekende inwoners, die op 2,200,000 worden opgegeventerwijl het aantal Mahomedanenvolgens den Almanach de Gotha bedragen 3,619,000 en volgens eene in Sep tember jl. verschenen statistiek van Ubicini 4,830,000dus ongeveer de helft der bevolking, maar een vast aaneengesloten helftterwijl de Christelijke bevolking onderling verdeeld is door godsdienst en afstamming. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Het hof van appèl te Brussel heeft uitspraak gedaan in de zaak aanhangig gemaakt door den heer RFEFF, eigenaar van het poeder genaamd LA BKILLAMTIME, tegen den heer KOPS, te Ixelles, die zich niet ontzien had genoemd poeder, bestemd voor het poetsen van Metalen, Spiegels, enz., in een ongunstig daglicht te stollen teneinde een ander poeder aan te bevelen. Het hof heeft de uitspraak der rechtbank van koophandel verbeterd, (die de., handelingen van den heer KOPS verschoonbaar had geacht; het veroordeelt dezen laatste tot het betalejj van schaden en intressen op grond van oneerlijke concurrentie het verleent den heer RUEFF mach tiging om het in zijn voordeel gewezen /(u^est in drie dagbladen publiek te maken; het verbiedt den heer KOPS de Brillantinelanger in een ongunstig daglicht te stellen, gelast hem uit pakjes) doozen, strooibilletten en circulaires alles weg te nemen dat den goeden naam der Brillantine zou kunnen benadeelen en veroordeelt hem ten slotte tot betaling van allo kosten van het proces, zoo in eersten aanleg als in appèl. Gent 17 November. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 28.rogge op staal fr. 18.50; gerst fr. haver fr. 24.boekweit fr. 19.paardenboonen fr. 20.koolzaad fr. 46.lijnzaad fr. 35.lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 21.boter fr. 3.75 per kilo gram; eieren fr. 2.90 per 26 stuks. Vlissingen, 17 November. Boter per kilogram f 1.50 a 1.45. Eieren 6.40 per 104 stuks. Amsterdam, 17 November. Raapolie op zes rieken f 42}. Lijnolie ƒ31. i®rl|s©Eï vaai iSfle©te«. Amsterdam, 16 Nor. 17 Not. IVederl. Cert. Werk. schuld. 2} pet. 62} 62-^ Certific. dito dito .3 75 74) dito dito dito4 99,^ 99 Aand. Handelmaatschappij 5 101) 101b dito exploitat. Ned. Staatsip. 94} 94b Loten stad Rotterdam. 3 97} 98} dito dito Amsterdam.3 98 ütelglë. Cert. bij Rothschild. 21 pet. Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Rsasland. Oblig. 1798/1816. 5 95} 94} Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl, Hope C°. 1855 6e serie. 5 79}}- 78} dito f 1000 18645 90 88} dito L. 100 18725 80} 79} dito L. 100 18735 81} 79} Loten 18645 264 259 Loten 1866 5 256 252 Obl. Hope C\ Leen. 1860. 4} pet. 79} 76} Certific. dito4 70} 69} Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4 L. 4 69} Obligatiën 1867694 71 69} Certificaten6 46} Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 253 248 Oblig. dito4} pet. 81 79 dito d'to4 f 186 183 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg 3 116 115 Oblig. spoorweg Poti-Tifiis 5 pet. 87} 86 dito dito Jelez-Griasi.5 217 211 dito dito Jelez Orel 5 pet. 86} 85 dito dito Charkow Azow .5 79 77} Polen. Schatkistobligatiën .4 Aand, Warschau-Bromberg .4 f 58} dito dito Weenen 5 117 113 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 52,51} Obligatiën dito April/Oct. 5 52} 51} dito in papier Mei/Nov.. 5 48}} 47-$, dito dito Febr./Aug. 5 48} 47} Aand. Nation, bank3 792 782 Loten 18605 521 518 dito 1864 126 124 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg. 5 62 Italië- Certific. Amsterdam. 5 67 Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 100} 99} ipanje. Obligatiën Buitenl.. 3 pet. 12} 12} Oblig. Binnenlandsehe. 3 11TV 11}} Portugal. Obligatiën 3 52} 52} STurkjje. Inscbr. Alg. schuld 5 9} 8} Obligatiën 18696 27} 26} Egypte. Obl. 18687 pet. 48 Obl. 1873 7 48} 47} Amerlka.Obl.Ver. Stat. 1904 5 103} Obligatiën dito dito 1885 6 99} 99-,^ lllin. Cert. Amsterdam. 69 69 Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 97} 97} Certific. Chic. N. W7 53}} 52} Oblig. Madison Ext7 89 dito Winona-St. Peter 7 83} J33 dito N. W. Union7 82 dito Union Pae. Hootdl. .6 94} Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 18634} 83} Obl. 1865 5 93} Prijzen van coupons. Amsterdam, 17 November. Metall. 19.85; dito zilver 21.80Div. Eng. per .t f 11.82} Eng. Portugal per 11.82}Spaansche piasters fAmerikaansche dollars (in goud) f 2.46}. Amsterdam, 16 November. Metall. f 20 02}dito zilver 21.82} Div. Eng. per f 11.82}Eng. Bussen per t 11.82}; Eng. Portugal per 11.824; Frans, 47.65; Belg. f 47.65Pruis, 58.60 Hamb. Russen f 30}Russen in Z. R. 28} Pool sche por ft. Poolsche per Z. R. Spaan sche p'asters fSpaansche binnenlandsehe Amerikaansche dollars 2.46 papier 2.21. van JAN SNIJDERS en MARIA v. D. BROEK: Middelburg, 18 November 1876. hunne dankpare kinderen,

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3