Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. komen en vóór den aanvang der voorstelling een concert geven. Heden morgen heeft een twaalfjarig meisje, wonende op de Beestemarkt alhier, terwijl zij alleen te huis en bezig was een pot met eten die op den kachel stond te verzetten, in brand te geraken, doordien hare kleederen vlam vatten. Op haar hulpgeroep kwamen eenige buren toeschieten, die er in slaagden de vlammen uit te dooven, waardoor het kind eenige brandwonden had be komen. De stationschef te Goes, de heer van der Putt, wordt met 1 December a. overgeplaatst naar Enschedé. Men leest in de Nieuwe Goesche courant „De passagiers van trein nü 41, die Dinsdag avond uit Roosendaal te Goes aankwamen, zijn aan een groot gevaar ontsnapt door de activiteit van den stationschef, den heer van der Putt, die door zijne vlugheid eene botsing wist te voorkomen. „De personentrein, dio met zijne gewone vaart binnenliep, kwam juist tien minuten na den goe derentrein, (ongeveer 11 uren) aan, en zou zeker achter in de laatste zijn gereden, want de lichten van deze waren uitgegaan, had niet de stationschef de cordaatheid gehad den personentrein te gemoet te loopen en niettegenstaande de duisternis dezen te waarschuwen, waarop onmiddellijk door den machinist het sein tot remmen werd gegeven en waardoor eene botsing werd voorkomen. „De oorzaak was hierin gelegen, dat de wissel wachter aan de zijde van Biezelinge verzuimd had den wissel over te halen, zoodat de personentrein op een verkeerde lijn liep. „Door met alle kracht te remmen bracht men den personentrein nog bij tijdsop slechts een ge- ringen afstand van den goederentrein, ongeveer 100 meter van de plaats waar deze behoorde, tot staan. „Naar wij vernemen is de wisselwachter reeds ontslagen." Te Breda wil het departement van oorlog 56 nieuwe woningen laten houwen voor gehuwde militairenter vervanging van de Hooge Barak ken of zoogenaamde Blokkendie voor verdere bewoning geheel ongeschikt zijn verklaard. De vraag is gedaan, of die woningen niet door par ticuliere krachten zouden kunnen worden gebouwd; het departement vau oorlog zou dan die woningen, op billijke voorwaardenvoor den tijd van tien jaren in huur willen nemen. Bij den gemeenteraad te 'sHage is ingeko men eene concessie-aanvrage tot oprichting van een algemeen slachthuis (abattoir). Omtrent -Jiet reeds medegedeelde ongeval, aan twee stoombooten overkomenworden nader de volgende bijzonderheden gemeld. Dinsdag avond omstreeks half zes zijn de stoom booten Johan de Wittkomende van Botterdam, en Telegraaf, komende van Antwerpen, op de hoogte van Kralingen met elkander in aanvaring geweest en wel met zulk eene kracht, dat de voorsteven van de de Witt ruim 3 meters diep in de voorkajuit van de Telegraaf, even boven de raderkastdrongtot grooten schrik van het 4tal passagiers, dat zich in de kajuit bevond, doch welke gelukkig ongedeerd zijn gebleven. Door den schok werden ook op de Johan de Witt al de passagiers door elkander geworpen de tafels met al hetgeen er op stondde kachelalles ging het onderst beven terwijl in de hofmeestershut de koppen glazen en flesschcn in een hoop scher ven waren veranderd. Persoonlijke ongelukken hebben echter ook nier, als door een wonder, geen plaats gehad. De twee booten zaten zoo vast in elkander, dat er zonder buitengewone hulpmiddelen niet aan te denken vielze van elkander te bevrijden. slecht bekomen en ik vond dat danspartijtje heel aardig." Bij het ontbijt zat lady Thicknesse aan tafel voor. Zij zorgde sir Bridgnorth naast haar te krijgen en heiden waren de meest opgeruimde personen aan den disch, want de afwezigheid der drie dames bracht eene gedrukte stemming bij het overige gezelschap teweeg. In den tussehentijd was dokter Spencer bij me vrouw Calverley, die last had gegeveu hem bij zijne komst dadelijk naar haro kamer te geleiden. De dokter was eeu bejaard man met wit haar, zware wenkbrauwen en zwarte oogen. Hij bad eene vriendelijke en kalme gelaatsuitdrukking, een aangenamen toon en innemende manieren, zoodat al zijne patiënten hem gaarne mochten lijden. De dokter liep van zijn kant hoog met mevrouw Calverley en had tot nog toe de gunstigste ge dachten van haar gehad, die niet alleen gegrond waren op hetgeen hij zelf van haar had gezien, maar ook op den lof dien haar overleden man haar had toegezwaaid. Zij meende thans op te merken dat zijne ma nieren minder hartelijk waren dan gewoonlijk, doch zij was zoo ontroerd dat zij er geen bepaalde zekerheid van had. „Het spijt mij zeer tehoorea dat juffer Calverley ziek is," zei hij, een stoei nemende„wat scheelt haar?" „Dat kan ik niet juist zeggen, ik heb haar dezen morgen nog niet gezien," gaf zij ten ant- De Johan de Wittmet volle kracht achteruit stoomendenam dan ook de geënterde Telegraaf mede naar een minder diep punt aan de overzijde der rivier, waar beiden zoo goed mogelijk werden vastgemaakt, terwijl de passagiers later werden overgenomen door de Moerdijksche boot en naar Dordrecht vervoerd! Woensdag morgen waren de beide booten van elkander bevrijd maar de Telegraaf is toen gezon ken terwijl de Johan de Wittdie betrekkelijk weinig schade had bekomen, zoo goed mogelijk werd voorzien om de reis naar Dordrecht voort te zetten. Volgens den „Maasbode" is de premie, in dertijd uitgeloofd voor de ontdekkers der moorde naars van wijlen mevr. v. d. Kouwen en hare dienstbode, reeds vóór ongeveer drie maanden verdeelddoch tot dusverre nog niet aan de be langhebbenden uitbetaald. Waar deze vertraging aan toe te schrijven ismeldt genoemd blad niet. Uit de rekening van de commissie voor het huldeblijk, door de Nederlandsche jeugd opgericht op het graf van dr. Heije te Abbenes, blijkt, dat uit al de gewesten onzes vaderlands daarvoor is ingekomen een bedrag van ƒ1165,931, Zeeland komt daarop voor met de luttele bijdrage van 2.50. De aanvoer van beetwortelen aan de Vtreeht- sche beetwortelsuikerfabriek houdt in de laatste weken voortdurend vele handen bezig; het bruto aangevoerde bedraagt ruim acht millioen; de prijs van den beetwortel is in den laatsten tijd ƒ9 de 1000 kilo. Aan eene oproeping, tegen Woensdag middag te Utrecht gedaan om de kinderen op de lagere scholen van St. Nikolaasgebak dit jaar te voorzien, nu dit niet plaats heeft door de bestaande St. Nikolaas-commissie, ten gevolge van de baldadig heden der jeugd, is door slechts 6 personen vol daan; na eenig debat is er besloten, zich voorloopig bij het besluit der commissie neer te leggen. In de jongst gehouden vergadering der afdeeling Letterkunde van de koninklijke academie van wetenschappen werden o. a. door prof. Kern eenige mededeelingen gedaan over het Sanskritseh opschrift van een steen te Djamboe dagteekenend van ongeveer 450 jaren na J. C. Naar aanleiding van bet door prof. Kern ge bruikte woord photogram, maakte prof. Naber de opmerking dat dit woord even barbaarsch is als telegrambeide zijn taalkundig niet te verdedi gen. Het is te laat om telegram uit de taal te werenvoor photogram is 't nog tijd. Prof. Kern erkende de waarheid van het aangevoerde, ver-, dedigde de uitdrukking geenszinsen verklaarde haar te hebben gebruikt daar hij reeds herhaal delijk lichtbeeld had gebezigd. Onwillekeurig was de andere internationale, taalkundig zeer afkeu renswaardige uitdrukking, hem ontsnapt. Spoorwegongevallen beginnen hier te lande tot de alledaagsche gebeurtenissen te behooren. Woensdag avond is er een bij 't station Delft voorgekomen, gelukkig zonder belangrijke gevolgen. Bij 'tpasseeren van de brug bij dat station derailleerde de trein van 5.19 namiddag naar Rot terdam. De locomotief was reeds over de brug, toen de tender, door welk ongeval weet men nog niet, er eensklaps doorzakte, waardoor de trein met een geduohten schok plotseling stilstond. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad, uitgenomen eenige lichte kwetsuren van den machinist en van eenige conducteurs; meest allen kwamen met den schrik vrij. Een expres- trein, ontboden van 'sHage, nam de passagiers voor Rotterdam op, en met verwisseling van baan gaat de dienst nu voort, in weêrwil dat de helft der brug ongebruikt moet blijven tot de tender gelicht zal zijn. woord. „Wij hebben gisteren avond buiten in den tuin gedanst en misschien heeft zij kou gevat." „Buiten gedanst?" riep de dokter uit, zijn hoofd schuddende. „Dat was zeer onvoorzichtig, want Mildred is niet sterk." „Hare kamenier kwam ia het holle van den nacht bij mij, en zei dat juffer Calverley zich zeer ziek gevoelde; ik gaf dus iets meê om haar op te wekken. Zij heeft er eenige droppels van ge bruikt en ik dacht dat zij weêr beter was, want ik hoorde er verder niets van tot dezen morgen, toen ik vernam dat hare ongesteldheid nog niet voorbij was en ik u liet verzoeken hier te willen komen.'' Gedurende die mededeeling hield dokter Spencer strak het oog op mevrouw Calverley gevestigd op eene wijze die haar ongerust maakte. „Dat is geen kofl, zooals ik dacht," zei hij „maar ik moet haar zien, om beter te kunnen oordeelen." „Freule Barlleur en hare kamenier zijn bij haar en aan oppassing heeft het haar dus niet ontbroken. Ik zou haar verzorgd hebben, als zij alleen ware geweest." Er werd aan de deur geklopt en te gelijk trad Emmeline binnen, die zeer onthutst den dok ter toeriep: „O mijnheer Spencer, kom eens Spoedig naar juffer Calverley zienZij ligt in eene flauwte." „Neem deze opwekkende middelen meê," zei mevrouw Calverley tegen den dokter, die dadelijk opgestaan was en duwde hem eenige kleine fleschjes Op eene vergadering van ongeveer 200 zeil doekwevers te Assendelft is mededeeling gedaan dat de fabrikanten aldaar in zooverre gevolg ge geven hebben aan het geuit verlangen om loons- verhooging, dat voor de le soorten van doek ƒ1.50 en voor de mindere soorten 2 verhooging gegeven zal worden, in te gaan met 1 Januari a. Omtrent het „briefjessysteem," waarvan door sommige fabri kanten misbruik gemaakt schijnt te worden, heb ben de patroons beloofd later een besluit te zullen nemen. De vergadering, welke zich door bedaardheid en ernst kenmerkte, besloot voor de eerstbedoelde beslissing aan de patroons haar dank te betuigen en de quaestie der briefjes in hunne billijkheid aan te bevelen. De leden der kamer van koophandel te Tiel hebben, tengevolge hunner niet-herkiezing als zoodanig, eenparig hun ontslag genomen. In eene Zaterdag gehouden zitting werd betoogd dat de sleehte naam, welke de kamer heeft, als zou zij niets uitvoeren, de schuld is van de werkeloosheid en onverschilligheid van haar secretaris. Tegen dezen ambtenaar, den heer W. A. van Lidt de Jeude, werd vervolgens aangenomen de volgende motie„De kamer, van oordeel dat de secretaris nalatig is in het nakomen van zijne plichten, gaat over tot de orde van den dag." Te Gent heeft een koppige zelfmoordenaar, een man van 75 jaren, die onlangs gepoogd had zich te verhangen, doch nog bij tijds was afgesneden, opnieuw getracht zich van het leven te berooven door in de Schelde te springen. Een schoenmaker sprong hem na en slaagde er in hem weder op het droge te brengen. De oude man gaf geen teekenen van leven meer, doch na veel moeite gelukte het hem bij te brengen, waarna hij naar het Oudemannenhuis, waar hij thuis behoort, werd teruggebracht. Zaterdag jl. hebben verscheidene obligatiën- bezitters van het spoorwegnet van Vlaanderen (Kolenbassins) hunne vervallen coupons in het hoofdbureau te Brussel aangeboden. Men heeft hun geantwoord, dat men alleen die coupons betaalde welke gestempeld waren. Men heeft nu het bestuur dor Kolenbassins gedagvaard om voor de handelsrechtbank van Brussel te verschijnenalwaar het zal te verklaren hebben, krachtens welk recht het de obligatiën- bezitters van Gent-Terneuzen, Brugge-Blankeuberge, Lokeren-Zelzate Eecloo-AntwerpenVeure-Duin- kerke, en Westen van Belgie tweede seriewil dwingen van een groot gedeelte van den him verschuldigdan intrest at te zien. (S tad Gent) Er worden te Groningen toebereidselen ge maakt tot feestelijkheden bij gelegenheid der ope ning van den spoorweg Nieuwe Schans—Ihrhove. Dit geschiedt van de zijde zoowel van provinciaal en gemeentebestuur, ais van particulieren. Laatst genoemden zijn voorgegaan door de Groninger vereeniging van Handelaren, die reeds de noodige overeenkomst hebben aangegaan tot het erlangen van een specialen trein voor niet minder dan 400 personen, bestemd om een bezoek aan Bremen te brengen. Al de plaatsen zijn reeds genomen. Men spreekt ook van een officieel diner in de „Harmo nie" op den openingsdag. Men verwacht eerstdaags de bekendmaking van de namen der leden van de officieele feestcommissie. Volgens officieele opgave was door den storm in den nacht van 12 op 13 November jl. de tele graaflijn HeidelbergWiesloch geheel omgeworpen 140 palen lagen tegen den grondwaarvan 60 gebroken zijn. Met de herstelling zijn 50 arbeiders bezig. Ook op de Main-Neckar-baan waren geheele reeksen palen omgeworpen, terwijl in in de hand, „en kom mij dan eens zeggen hoe ge haar gevonden hebt." „Dat zal ik doen," antwoordde de dokter, Em meline volgende. Er verliep natuurlijk eenigen tijd eer hij terug kwam. Voor de schuldige vrouw, die haar vonnis wachtte was dit een tijd van ongeloofelijke beangstheid maar met geweld trachtte zij hare kalmte te be waren, uit vrees zich te verraden. Zij begreep dat zij den schijn van eenige bezigheid moest aannemen en begon dus een brief te schrijven, maar zij was er nog niet ver meê gevorderd, of dokter Spencer trad hare kamer weêr binnen. Na de deur achter zich gesloten te hebben vestigde hij een doordringenden en onderzoekenden blik op haar en joeg haar met zijne oogen alleen zulk een schrik aan, dat zij geen woord kon uitbrengen. Eindelijk, daar ook hij niet sprak, stamelde zij „Ik vrees, dokter, dat ge slecht nieuws brengt. Is zij erg?" „Ja," gat hij op een strengen toon ten antwoord, „maar ik denk dat ik in staat zal zijn haar te redden." „Wat deert haar?" vroeg zij. „Kunt gij dat niet begrijpen?" was zijne weder vraag. „Neen, hoegenaamd niet," antwoordde zij met een ontsteld gelaat. „Er is haar vergift toegediend." „Onmogelijk!" riep zij uit. Oost Friesland alle lijnen tusschen Emden en de Noordzeekust onbruikbaar waren. Prins Bismarck wordt binnen weinige dagen weder te Berlijn verwacht. Uit Rome wordt gemelddat de vele bezoe ken door buitenlandsche kardinalen aan het Vati- caan toe te schrijven zijn aan geheime oproepingen. Er moeten voorschriften gegeven zijn voor het geval een conclave noodig mocht worden. De Golos meldt dat 22 stukken vestingge- schut uit de fabriek van Krupp naar Sebastopol en Nikolajew worden gezonden. Ieder stuk heeft een gewicht van 26,208 kilogrammen, terwijl de lading weegt 47 kilogrammen. Bijna dagelijks passeeren te Charkow extratreinen met amunitie en andere oorlogsbehoeften. Deze treinen gaan gedeeltelijk naar Nikolajew en gedeeltelijk naar Sebastopol of Rostow. In het belang van het troe penvervoer is bepaalddat op een telegram van den minister voor openbaar verkeer aan de direc teurs der spoorwegen terstond alle goederen transport moet worden gestaaktde goederen ter stond uit do waggons verwijderd en door de eigenaars moeten worden opgeëischt en terugge haald, in afwachting van de herstelling van het regelmatige verkeer. Alle transportmiddelen voor goederen worden ter beschikking van het ministerie van oorlog gesteld. Ingeval dat ministerie niet meer dan 18 treinen voor militairen in de 24 uren noodig heeft wordt het personenverkeer niet ge staakt in het tegenovergesteld geval echter wel. Door het polderbestuur van Walcheren is aanbe steed a Het met Doorniksehen steen bestorten van een gedeelte vooroever aan de Oostwatering. Hiervoor is ingeschreven door de heeren Victor de Cleicq, te Zelzaete, voor ƒ3845; L. F. Willems, te Selzaete, voor 3839; D3. Tholens, te Neuzen, voor 3820; J. Tollenaar, te Sliedrecht, voor f 3680; I. van Male Dz. te Breskens, voor 3588; J. van Gelder, te Middelburg, voor 3508. b Het leveren van 170.000 stuks nieuwe straat klinkers. Inschrijvers waren de heeren: I. Ver- waaijen Dz. comp., te Arnhem, ƒ20.15I. Hage te Middelburg17.80J. Holmte Middelburg, f 17.49; W3. van Uije Zonen, te Middelburg, f 17.13; W. de Jong Az., te Sliedrecht, 17.12; C. L. van Sorge, te Middelburg, 17; P. Monjó, te Breskens, 16.36, allen per 1000 stuks. 16 Nov. "s av. 11 u. 52 gr. 17 's morg. 7 u. 49 gr. 's rnidd. 1 u. 56 gr. 's av. 6 u. 51 gr. TWEEDE KAMER. Door de regeering zijn bij de tweede kamer in gezonden de volgende wetsontwerpen 1° Definitieve vaststelling der koloniale huishou delijke begrooting van Curagao voor 1877. Die begrooting, geldende voor Curagao, Bonaire, Aruba, St. Martin, St. Eustatius en Saba, is in uitgaven geraamd op ƒ517,301.68. De middelen zijn geraamd op ƒ400,501, zoodat Nederland eene bijdrage moet leveren van ƒ116,800.68. 2° Afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen ten behoeve der „Ik laat mij geen rad voor de oogen draaien," hernam de dokter. „Tweemaal is die aanslag op haar gedaan, maar in elk dier gevallen is geluk kig de dosis te klein geweest, om den dood teweeg* te brengen." De siddering, die haar door de leden ging, ont snapte de aandacht van den dokter niet. „Dat is eene ontzettende beschuldiging," sprak zij» „Maar die gemakkelijk bewezen kan worden," üernam hij. „De bewijzen van die misdaad zijn moeielijk te verbergen." „Op wien rust nwe verdenking, dokter?" vroeg zij, zooveel vastheid aan hare stem gevende als haar mogelijk was. „Zou het iemand van degenen die haar oppassen kunnen zijn?" „Een daarvan is het onbewuste werktuig van de misdaad geweest," antwoordde hij; „maar de hand, die werkelijk het vergift heeft uitgereikt, is elders." En na eenige oogenblikken het stilzwijgen be waard te hebben, liet hij er gestreng op volgen: „Uwe hand is het, mevrouw, die de daad be dreven heeft." „De mijne!" riep zij vertoornd en tartend uit. „Ontkentenis is vruchteloos," hernam hij; „ik behoef deze kamer slechts te doorzoeken en ik zal het bewijs van uwe schuld vinden." „Zoek dan!" sprak zij, op denzelfden uitdagen- den toon. Dokter Spencer zag rond en zijn oog viel dadej lijk op de toiletdoos. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2