BUITENLAND. Uit de Transvaal. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht, 'praakverklaarde hoe het stemgeluid in het trottenhoofd door de stembanden der stemspleet >nder de werking der longen wordt voortgebracht, n hoe door verschillende standen van mondholte n *onS'en door het al of niet afsluiten van den ïeusgaug de verschillende klinkers en medeklin kers worden gevormdde stem wordt gearticu- eerd en aldus de spraak ontstaat. Na deze uiteenzetting viel het deu hoogleeraar ;emakkelijk de werking van de spreekmachine uit |0 leggen. Deze bestaat uit een blaasbalg die de 'unctie der longen vervulten een luchtkoker, vaarin een enkel gespannen vlieslangs een voren randde diensten bewijstdie de stem- ipleet en stembanden in de menschelijke keel ver achten. Een holte, waarin de lucht gedreven •vordt na dezen stemband gepasseerd te zijn, kan loor een stelsel van hef boomendoor toetsen in beweging gebrachtop verschillende wijzen ver kleind en vernauwd worden een door een anderen ïefboom af te sluiten of te openen luchtweg ver- zult de functie van den neusgangnog is er gelegenheid om enkel een blazend geluid te maken .verwijde stemspleet), alles door middel van de .oetsendie de hef boomen doen werken waar- loor aan de lucht uit den blaasbalgdie door een pedaal bewogen wordtde verschillende wegen ïeopend of afgesloten worden en de vorm der luchtwegen veranderd wordt. Het geluid dat door de spreekmachine wordt voortgebrachtheeft iets klagends en is eentonig, ofschoon de toonal weder door verstelling der hef boomen, verschillend van hoogte kan zijn. Sommige letters worden verrassend duidelijk gehoordbij andere heeft men wel eenige ver beeldingskracht noodig. Zoo is het ook met de gevormde woordenwaarvan sommige terstond duidelijk verstaanbaar, andere moeilijk te raden zouden zijnwanneer de heer Paber niet vooraf verteld had wat de machine zeggen zou. 't Geheel schijnt vooralsnog van geen practisch nut te kunnen zijn. Wat het worden kanwan- Ineer op dien weg een verbeterde techniek aan de hand gaat van wetenschappelijke studie van de stem en de spraak(als we prof. Donders wel begrepenis de spreekmachine langs experimon- teelen weg gemaaktdat is, heeft de vervaardiger, althans wat de vormverandering van het verhe melte betreft, telkens zoolang geprobeerd tot dat hij een met de verlangde letter tamelijk overeen komend geluid gevonden had) is moeilijk te zeg gen en 't zou gewaagd zijn daaromtrent voor spellingen te willen doenof zelfs maar gissingen te maken. Utr. Dagll.) De voorstellingen uit het lijden van Jezus door de zoogenaamde Oberammergauers te Amster dam zullen niet plaats hebben. De daartoe noodige vergunning van overheidswege schijnt te zijn ge weigerd. (hm.) Hartverscheurend zijn de berichten, die te Curasao hier ontvangen zijn omtrent den toestand die op verschillende onzer West Indische eilanden met name op St. Marin en Aruba heerscht, ten gevolge van den orkaan en de stormen, die aldaar in Sept. 11. hebben gewoed. Groot is de schade aan eigendommen, landbouw, veeteelt en zoutoogst veroorzaakt. Op de met name vermelde eilanden is de nood der bevolking ten top gestegen. De gouverneur van Curagoa en onderhoorigheden heeft eene commissie benoemd tot het houden van eene collecte. De gemeenteraad van 's Hage heeft eene commissie benoemd om het plan van riolering te onderzoeken'door den gemeente-bouwkundige bij B. en W. ingediend, en voorts B. en W. gemag- tigd tot het nemen van voorbereidende maatrege len, zooals het doen van opmetingen, waterpas singen enz. Binnenkort zal te Amsterdam worden aan gevangen met het maken van een kade langs de nieuwe vaart, geschikt voor schepen, die vooreerst door het Noordzee-kanaal kunnen worden ver wacht, en welke kade in verbinding zal worden gebracht met den spoorweg. In verband hiermede zullen de bruggen over den Kattenburger-, Wit- tenburger- en Oostenburgergrachten door duiker- bruggen worden vervangen en zullen de vroegere Marinehaven en de daarlangs gelegen gracht worden gedempt. Het berichteergisteren door ons aan een ander blad ontleend, dat een logementhouder te Amsterdam, vroeger predikant der afgescheiden gemeente, voor de rechtbank gedaagd zou zijn wegens mishandeling zijner gasten, vereischt ver betering. De belanghebbende verklaart in het Nieuws van den Dag nimmer lid der afgescheiden gemeente, veel minder predikant daarbij geweest te zijn. De heeren Schonebaum te Groningen hebben den leden van het aldaar gevestigd departement der maatschappij van Nijverheid Maandag een zeer aangenamen avond bezorgd door het vertoonen van een achttal onderscheidene Amerikaansche breimachines, die allen van elkander verschillen en waarmee alle soorten van kousjes, handschoenen mofjes en ondergoed vervaardigd worden. Zes dezer kunstig uitgedachte machines werden door de zoons van den heer Schonebaum verklaard en door hen en een drietal arbeidsters, onder welke een doofstomme, in werking gebracht. Algemeen was men verbaasd over hetgeen met de machines verricht kon worden, doch hield zich overtuigd dat ze alleen op fabrieken met goed succes konden gebruikt worden en wegens de aanzienlijke kosten voor huiselijk gebruik niet in aanmerking konden komen. Zooals men weet heeft jaarlijks bij de installatie van een nieuwen lord mayor van Lon den een optocht plaats die interessant is door de zeer oude en verouderde costumes. Ditmaal echter zag men daarin iets geheel nieuws, nl. verscheidene Indische olifanten op Oostersche wijze bekleed en getooid, vergezeld vau hunne geleiders. Het doel van deze vertooning was, om te herinneren aan het bezoek van den prins van Wales aan Indië. Er waren 14 olifanten, waarvan drie klein van stuk waren. Verscheidene droegen zetels of draagstoelen waarin vier of minder personen hadden plaats genomen. Op de olifanten volgden een aantal ruiters in schitterenden dos. Gisteren zijn te Vrouwepolder te koop aange boden 1°. Een huis en erf te Vrouwepolder, gemerkt A. n°. 41 en 41a. Verkocht voor 765. 2°. Een huis, schuur en erf aldaar, gemerkt A. n°. 40. Verkocht voor 663. 3°. Het pastoriegebouw aldaar voor afbraak. Verkocht voor 805. 15 Nov. :s av. 11 u. 53 gr. 16 's morg. 7 u. 53 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 's midd. 6 u. 56 gr. Ter aanvulling van het gesprokene door den heer Luteijn in de zitting der kamer van den 14en dezer (zie het verslag in ons nommer van gisteren) dient, dat de bedoeling van dien spreker voor namelijk is geweest te wijzen op het gedr lelijk en geheel beladen en ontlossen van sommige stoom schepen der koninklijke stoomboot-maatschap,n den laatsten tijd te Vlissingen. Voor het publiek liggen ter lezing op het bureau der kamer van koophandel: I. Accounts relating to trade and navigation September 76. II. Staten van Handel en scheepvaart. III. Hamburg's Handel und Schiffahrt 1875. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 15 November. Bij de behandeling van hoofdstuk II der uitga ven (Indische begrooting) besprak de heer Hart- sen speciaal de koffiecultuur in verband tot art. 56 Indisch regeerings reglementdat z. i. niet de af schaffing van die cultuur ten doel had. Hij wenschte zoowel daaromtrent de opinie des ministers te vernemenals antwoord te ontvangen op de vraag wat, bij de Preanger regeling, met de afgeschre ven koffietuinen zou geschieden. Hij vreesde nl. het gevaar van concurrentie van den vrijen aan plant met de gouvemements-cultuur. De minister van koloniën sprak daarop zijn gevoelen over het besproken art. 56 uit. Alles werd z. i. beheerscht door de eerste woorden: „De gouverneur-generaal houdt de op hoog gezag ingestelde cultures zooveel mogelijk in stand." Dat moet geschieden tot de toestandin de laat ste alinea van het art. bedoeldzou zijn voorbe reid; maar zoover was men nog volstrekt niet. De verplichte regeling achtte de minister dus niet in strijd met het regeerings-reglement. Wat de koffietuinen betrof, als de regeering zag dat het terrein gevaarlijk was voor de uit gifte aan particulierendan zou zij gebruik maken van haar bevoegdheid en die gronden niet in erfpacht uitgeven. - Met voorzichtigheid werd dan ook in deze gehandeld. Nadat nu de heer Hartsen had te kennen gege ven dat hij met genoegen het antwoord van den minister had vernomende heer van Twist had opgemerkt dat hij met den minister medeging als deze den tegenwoordigen toestand provisioneel achttewerden de verschillende hoofdstukken der begrootiug met algemeene stemmen aangenomen. Over het wetsontwerp op de coöperatieve ver- eenigingen lokte de heer Hein eenig debat uit, door op te merken dat het beginsel der aanspra kelijkheid bijna tot nul was gereduceerd, door de vrijlating tot beperking van de persoonlijke aan sprakelijkheid. Hij had een bepaalden regel in de wet willen zien opnemen. De heer Pické ant woordde daarop, dat men zeker kon zijn dat geen misbruik zou worden gemaaktdaar uitslui ting van aansprakelijkheid de dood der vereeni- gingen zou zijn. De minister van justitie voegde hierbijdat de betrokken bepaling een soort van transactie met de tweede kamer waswaarvan hij geen kwade gevolgen vreesde. Ook tegen den eisch van een notarieele akte, op straffe van nietigheidhad de heer Hein bezwaar. De heer Pické betwistte echter de groote kost baarheid daarvan; en de minister stemde daar mede indien eisch noodig achtende als waarborg voor behoorlijke opvolging van de wet. Ten slotte werd het wetsontwerp met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering is daarop tot nadere bijeen roeping geseheiden. Plaatselijke belastingen te Veere en te "Vlissingen. Onder de wetsontwerpen, houdende afwijking van de rogels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingenkomen ook voor de gemeenten Veere en Vlissingen. Voor Veere wordt voorgesteld, dat van 1 Ja nuari 1877, zoo noodig tot 31 December 1881, belasting op het gemaal kan worden geheven, voor zooveel de tarwe betreft tot een bedrag van ten hoogste ƒ2, en voor zooveel de rogge aangaat tot een bedrag van ten hoogste 50 cent per 100 kilogram, en op het gedistilleerd tot een bedrag van ten hoogste 6 per hectoliter, ad 50% sterkte. Met eene bevolking van 1086 zielen worden in Veere geheven 30 opcenten op de personeelo en grondbelasting; de hoofdelijke omslag is 1500 de verbruiksbelastingen brengen op /"2770, aan andere gewone inkomsten wordt genoten 2549; de schuld bedraagt ƒ4307, terwijl de uitgaven beloopen ƒ8936. De gemaalbelasting, die in 1871 ƒ4000 ople verde, is tot ƒ2300 verminderd, de hoofdsom der personeele belasting is ook verminderd, terwijl de hoofdelijke omslag van ƒ1000 tot ƒ1500 is ver hoogd. Hieruit blijkt dus, dat de financieele toestand der gemeente niet verbetert, terwijl aan vervan ging der verbruiksbelasting door directe belastin gen niet is te denken. Voor Vlissingen strekt het ontwerp om mach tiging te verleenen tot heffing van 1 Januari 1877, zoo noodig tot 31 December 1881, van eene be lasting op het gemaal, voor zooveel de tarwe betreft tot een bedrag van ten hoogste ƒ3, voor zooveel de spelt aangaat tot een bedrag van ten hoogste 1.60, en voor zooveel de rogge aangaat tot een bedrag van ten hoogste 60 cent per 100 kilogram, en op het gedistilleerd tot een bedrag van tenhoogste 10 per hectoliter ad 50 sterkte. Vlissingen heeft eene bevolking van 9740 zielen. Aan hoofdelijken omslag wordt geheven ƒ34,000, terwijl de verbruiksbelastingen 46,540 opbrengen. De uitgaven beloopen ƒ158,970 en de schulden zijn ƒ939,800. Ook de financieele toestand van die gemeente is in de laatste jaren niet verbeterd. De hoofdelijke omslag is van 6000 tot 34,000 gestegen en zou tot 68,000 moeten worden op gevoerd om te voorzien in het tekortdat uit de afschaffing der verbruiksbelastingen zou ontstaan. Dat dit ondoenlijk is, behoeft geen betoog. Be houd der bestaande verbruiksbelastingen is in dien stand der zaak noodig. Dinsdag heeft het Belgische parlement zijne werkzaamheden zonder eenige plechtigheid hervat. Terstond werden in de kamer een aantal verkiezingen goedgekeurd, doch veel belangrijks leverde baar eer ste zitting niet op. Gisteren was dit anders, daar toen reeds de politieke discussie een aanvang nam, die over het resultaat der verkiezingen werd te gemoet gezien. De heer Bara stelde nl. bij het onderzoek der geloofsbrieven van de afgevaardigden voor Brugge, Antwerpen en Yperen voor om die verkiezingen te vernietigen. Ter rechtvaardiging van zijn voorstel deelde hij vele bijzonderheden omtrent den gewel digen invloed van de geestelijkheid mededie zich niet had ontzien om aanslagen te plegen tegen de zedelijkheid, onwettige pressie uit te oefenen, van den kansel een taal te spreken zooals men ternauwernood in kroegen zou dulden en misbruik zelfs te maken van kerkelijke plechtig heden. 't Spreekt van zelf dat alles wat hij aan voerde grootendeels was ontleend aan het door hem uitgebrachte rapport voor de liberale associaties. Welk succes de redenaar hiermede zou hebben was te voorzien. Het zou dwaasheid zijn indien men had vermoed, dat de clericalen zich iets zouden storen aan de beschuldigingen van het hoofd der linkerzijde. Zij hebben geluisterd, doch geluisterd met een bestudeerde onverschilligheid, een kwalijk te weerhouden ongeduld en met bijna ongepaste hilariteit. In den regel is eenige meerderheid niet geneigd zich te gedragen naar de wenschen cener minderheid, vooral als deze maatregelen wil, ge schikt om langzamerhand het overwicht van de eene naar de andere zijde over te brengen, maar aller minst kan men zoo iets verwachten van een heerschzuchtig en zelfsgenoegzaam clericalisme, onverschillig of het Rome of eenige andere leus in zijne banier voert. Meer aandacht genoot de heer Bara in het tweede gedeelte zijner rede, waarin hij de maat regelen ontwikkelde die de liberale federatie wenschelijk acht ter verzekering der vrije uitoefe ning van het stemrecht. Het is waar hij erkende, dat deze maatregelen niet volmaakt zouden zijn, maar men zal de gebreken, die zij zullen blijken te bezitten, gemakkelijk kunnen verhelpen. Hij eindigde met een krachtig beroep op de regeering om toch, met het oog op den ernst van den toe stand, spoedig afdoende besluiten te nemen om tot verbetering te geraken. Namens de rechterzijde nam terstond de heer Jacobs het woord, en de geheele kamer was zeer verrast van hem de verzekering te vernemen, dat de inmenging der geestelijkheid in verkiezingen iederen dag minder wordt. Dit is zeer wel moge lijk, maar indien de heer Jacobs gelijk heeft dan bewijst dit alleen, dat die inmenging vroeger nog veel sterker wasvolstrekt niet dat zij thans niet van dien aard is dat geen maatregelen meer noodig zijn. Zelfs de heer Jacobs kon wel medegaan met bet denkbeeld om eenige middelen in toepassing te brengen en vereenigde zich daar om wat niet minder verbazing wekte met sommige door den heer Bara en de liberale fédératie aangenomen denkbeelden, als het couloir-stelsel en de overbrenging van alle stembussen naar het centraal bureau; alwaarna vermenging der briefjes de opneming der stemmen zal plaats hebben. Tegen andere maatregelen teekende hij krachtig protest aan. Ongetwijfeld zou het dwaasheid wezen door de invoering van dergelijke kunstmiddelen een vol komen verandering in den toestand te willen tot stand brengen. Het is onmogelijk den invloed van de geestelijkheid te willen weren door couloirs geteekend briefjes, alphabetische stemming enz- Zoolang de kiezers op een zoo laag standpunt van ontwikkeling staan, dat zij zich laten overheerschen door eene geestelijkheid die haar eigen belang en dat van eenige kerk stelt boven dat van de maat schappij, zijn alle kunstmiddelen onvoldoende en dubbel waar is dat tegenover de katholieke geestelijkheid, die beschikt over middelen om de geloovigen tot gehoorzaamheid te dwingen zooals ieder ander kerkgenootschap mist. Wat men ook moge bedenken of beproeven de groote middelen ook tegen deze kwaal zijn juist die waarvoor Rome, en trouwens alle clericalen, zoo doodelijk bang zijn: onderwijs en ontwikkeling. Terwijl Rusland zich krachtig ten oorlog rust zal toch de conferentie tegen het laatst van deze maand te Konstantinopel bijeenkomen, daar de groote mogendheden: Duitschland, Oostenrijk, Frank rijk, Italië, Rusland, en bij nader inzien ook Turkije zich met het Engelsche programma hebben vereenigd. Na de apodictische verklaringen van keizer Alexander en de kracht die hij door de mobilisa tie daaraan heeft bijgezet zal het al of niet behoud van den vrede grootendeels afhangen van de houding van Turkije en zooals de zaken op dit oogenblik staan zou men zeggen, dat de conferentie indien zij een oorlog wil vermijden niet anders kan doen dan de voorwaarden van Rusland aannemen. Welke zijn die voorwaarden? Met zekerheid zijn ze nog niet bekend, want hoewel de Politi- sche Correspondenz te dien aanzien eene mededeeling uit St. Petersburg heeft ontvangen, kan men daar aan nog geen onvoorwaardelijk geloof schenken. Volgens die mededeeling zou Rusland voor de uitvoering der hervormingen in de in opstand zijnde Turksche provincies eiscben1° Ontwapening van de geheele bevolking, zonder onderscheid van godsdienst in Bosnië, de Herzegowina en Bulgarije; 2° Reorganisatie van de plaatselijke politie met opneming daarin van Christenen; 3° Overbrenging van alle Tcherkessen in de drie provincies naar Azie; 4° Opheffing van de onregelmatige Turksche troepen (bachi-bozouks); 5° Vervulling van alle openbare ambten uitsluitend door inboorlingen aan te stellen door verkiezing; 6° Vervanging van het tiendrecht door een gelijkmatig drukkend belas tingstelsel; 7° Aanwending van de landstaal in de administratieve zaken van den staat en bij de rechterlijke macht; 8° Benoeming door de Porte van een ingeboren Christen als gouverneur van leder der drie provincies; 9° Benoeming van een permanente contröle-commissie samengesteld uit de consuls van alle groote mogendheden. Mocht het blijken dat de Politische Correspon denz juist is ingelicht dan zou daardoor de hoop op het behoud van den vrede weder eenigszins worden verlevendigd, want deze eischen van Rus land worden niet overmatig geacht. De verdere behandeling van het wetsontwerp op de legeradministratie is in den Franschen senaat zonder eenig belangrijk incident tot artikel 16 voortgezet, terwijl op voorstel van den heerRam- pon is besloten om de verkiezing van twee levens lange senatoren te doen plaats hebben op den 24en November a. De heer de Belcastel heeft verlof gevraagd om de regeering te interpelleeren over de anti-godsdienstige redevoering uitgesproken bij gelegenheid der prijsuitdeeling op de scholen te Toulon. De heer Dufaure verklaarde zich bereid den 25*n 'dezer daarop te antwoorden, waarmede de kamer zich vereenigde. Waarschijnlijk zal de groot-zegelbewaarder spoedig daarna aftreden. Hij is althans voornemens terstond na de vast stelling van het budget voor eeredienst zijne portefeuille neer te leggen, en op 78jarigen leeftijd is zijn verlangen naar rust zeker alleszins billijk. Het onderzoek naar de verkiezingen in de Ver eenigde Staten wordt regelmatig voortgezet zonder eenige rustverstoring, zoodat wel spoedig het eind resultaat bekend zal zijn. De correspondent van l'Indépendanee Beige in de Kaapstad meldt ten aanzien van den gang van zaken in de Transvaalsche republiek, dat de volksraad te Pretoria, na eene zitting van 23 dagen is verdaagd. Hij heeft alle burgerlijke en militaire maatregelen aangenomen, door presi dent Burgers voorgesteld die reeds weder uit do hoofdstad vertrokken was om kapitein von Schlick- mann hulp te verleenen. Deze hield zich bezig met de aanmonstering van een aantal vrijwilligers die uit de Diamantvelden waren aangekomen, alwaar zij, door inundatie der mijnen, geen werk kunnen vinden. Kapitein von Scblickmann, een Duitscher van afkomst, heeft zich drie jaren geleden aan het hoofd van een korps vrijwilligers geplaatst, die van de onafhankelijkheid van Griqualand en van zijne vrijverklaring van Engeland droomden. Daar de Diamantvelden toen meer beloofden dan zij hebben opgeleverd, zond Engeland troepen om zijn grondgebied te handhaven en daardoor was "e" .poedi 6c,to» 4er

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3