Marine en leger, Kunstnieu ws, Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. (dat vóór 25 jaren de gemeente Lise-Séraing bij Luik zoo onbekrompen hielp), om tevens in de behoefte eener school en in de kosten der evange liebediening te voorzien. De commissie van oppertoezicht en beheer over de kweekschool voor zeevaart te Leiden maakt bekend dat op Maandag den 27en dezer in voor noemde inrichting een keuring zal plaats hebben van knapeD, welke bij 's rijks zeemacht een ver bintenis wenschen aan te gaan. Amsterdam en 's Hage zijn reeds in de gelegen heid geweest om Christine Nïlsson te bewon deren. Men heeft er dan ook terdege gebruik van gemaakt en loftuitingen noch eerbewijzen worden aan de beroemde zangeres gespaard. De keus harer stukken verraadt dat deze tweede „Zweed- sche nachtegaai" geheel in de Fransche school, waar zij hare opleiding ontvangen heeft, is opge gaan. Een aria uit Verdi's Traviata, het bekende juweelen-aria uit Gounod's Faust, eene serenade van Braga en twee Zweedsche liederen, ziedaar haar programma te Amsterdam. Zoowel daar als te 'sHage gaf zij, als blijk harer erkentelijkheid voor de ontvangen warme toejuichingen, êen couplet van het Nederlandsche volkslied ten beste, dat zij met eene merkwaardig zuivere uitspraak van den Nederlandschen tekst, zonder trillers of andere versieringen voordraagt. Met haar doen zich hooren de beroemde pianist Jaell, Collyns, een weinig minder bekend violist uit Brussel, en Tolbegue, professeur aan het con servatoire te Parijs, als violoncellist. Als eene kleine proeve van de voldoening, welke deze uit stekende virtuozen van hun optreden nevens eene „ster" als Nilsson hebben, diene dat te Amsterdam, op het oogenblik dat de heer Collyns na haar op de estrade kwam om een capriccio van eigen com positie voor te dragen, een aantal dames en heeren op de eerste rangen van hunne zitplaatsen oprezen, den kunstenaar hun rug toekeerden en de zaal verlieten. Men vond het de moeite niet meer waard om te luisteren! Zaterdag morgen is in de Gravenstraat te Vlissingen een begin van brand ontstaan, die ern stige gevolgen had kunnen hebben. De vrouw des huizes, die uitgegaan was, had hare drie kinderen zonder toezicht te huis gelaten. Hiervan werd door de kleinen gebruik gemaakt om met lucifers de bedgordijnen in brand te steken, die tot groote vreugde der kinderen weldra vroolijk opvlamden. Nadat de gordijnen verbrand waren, deelde zich het vuur aan de bedstede mode, waardoor in de kamer een verstikkende rook ontstond. Door het geschreeuw der kinderen en den rook opmerkzaam gemaakt, schoten weldra de buren toe, die dan ook spoedig den brand hadden ge- bluscht. V. C.) Bij gelegenheid dat de heer E. A. Vermere, secretaris der gemeente Aardenburg, den 8en dezer te gelijk met zijn 58en geboortedag het feest zijner 25jarige ambtsvervulling vierde, werden hem van vele belangstellenden gelukwenschingen en des avonds door de „Aardenburgsche Fanfaren" eene serenade gebracht. Van een Amsterdamsch stadgenoot ontvangt het Handelsblad de volgende mededeeling omtrent een toestel door den kustlichtwachter L. te W est- kapelle in Zeeland vervaardigd, en dat thans nog kunnen oordeelen, daar de fijne schotels, die boven veronachtzaamd waren, hier als sneeuw voor de zon verdwenen. Daar het een schoone warme avond was met helder maanlicht, ging mevrouw Calverley met al hare gasten naar buiten, waar men nog niet lang geweest was, of kapitein Danvers opperde het plan tot een dansje. De vensters der gezelschapszaal stonden wijd open en men vond dat de piano duidelijk genoeg te hooren was, zoodat lady Thicknesse, eene zeer goede musicienne, voor het instrument ging zitten en een wals speelde. Lord Courland met Theresa en twee andere paren zweefden dadelijk met vluggen voet over het effen gras, zoodat onmiddellijk een geïmprovi seerd bal was geopend. Maar dit was nog niet alles. Op voorstel van lord Courland openden de dienstboden een bal, een weinig verder op, bij de twee ceders van den Libanon, die wij in het begin van dit verhaal ver meld hebben. Norris kwam met de uitnoodiging daartoe op het oogenblik toen zijne gasten in de dienstbodenka mer hun maal geëindigd hadden. Geen uitnoodiging had Tom Tankard en Zephy- rus aangenamer in de ooren kunnen klinken. Zij hadden reeds gehoord dat er in den tuin gedanst werd, en als zij daar geen deel aan mochten nemen, wenschten zij het te zien; maar nu kregen zij al les wat zij wenschten. De grootste moeielijkheid lag in de muziek, maar zeer eenvoudig ingericht en voor verbetering en verfraaiing vatbaar is, aangezien de maker niet bij machte was er veel aan op te offeren. Ziehier, wat men daarover schrijft: „Zooals bekend is aan allen, die ooit de con structie der lamp van een kustlicht mochten zien, wordt de olie door middel van pompwerk uit de vaas of lamp naar de pitbuis gevoerd en moet door een kanaal passeeren, waardoor nauwelijks een fijne stopnaald kan. Het is dus duidelijk, dat zulk een kanaaltje door een kleinigheid ver stopt kan raken. Het pompwerk wordt door in wendig mechaniek met gewicht in beweging ge bracht. Zeer vatbaar zijn dus olielampen voor stoornissen. Om nu te weten, of de lamp goed werkt, heeft men vroeger wekkers er op geplaatst die afliepen als zij opgehouden had te werken, en alzoo den wachter, die meest in de wachtkamer zich bevindt, waarschuwen. Daar die wekkers echter nu eens te vroeg en dan weer te laat afliepen,zijn ze als ondoelmatig beschouwd en overal afgekeurd. Tevergeefs werd sinds naar iets anders uitgezien, en daar de wachtkamer gewoonlijk nog al ver van het licht af is, verwekte dit altijd nog al veel onrust en bezorgdheid. Nu is door genoem den L. een toestelletje uitgedacht, hetwelk op de wachtkamer uitkomt en door een wijzer, die zacht en geregeld rondloopt, aantoont, of de lamp al of niet werkt. Bovendien is op het toestelletje een bel geplaatst, waarop een koperen hamertje elke minuut éen slag geeft, als de lamp werkt. Dit slaan houdt echter op, al8 de lamp stil houdt, zoodat op de wachtkamers de werking der lamp kan gadegeslagen worden met zoo'n juistheid dat de minste stoornis, wélke de lamp ondervindt, aan den wijzer te bespeuren is. De opzichter van den lichtopstand te Westkapelle schijnt het zoo doel matig gevonden te hebbendat hij gelast heeft het eiken nacht te laten werken tot groot genoe gen en gemak der wakers." De heer Rigauddie er zijn vak van maakt ons uit het schrift de karakters der personen af te leidenheeft ook eene voorstelling te Leiden gegeven. Bij die gelegenheid heeft hij aan het bestuur der Leidsche studenten-sociëteit een statis tiek doen toekomen van het zedelijk en verstan delijk gehalte der studentendie zijn séance bijwoonden. Onder Rigauds toehoorders had 92 pet. een gezond oordeel. Wat den smaak aangaat had slechts 8 pet. nle gout vulgaireOp de 100 waren slechts 4 gierigaards en 4 verkwisters. Slechts 4 pet. had een slecht karakter. Dit vleiend resul taat voor de Leidsche „spes patriae'''' langs graphologischen weg verkregen, zal tevens, naar wij vreezen ten gevolge hebbendat het er met de bescheidenheid der studenten niet beter zal gaan uitzien; het is daarmede volgens den heer Rigaud reeds vrij treurig gesteld. Werkelijk be scheiden en nederig waren slechts 14 op de 100 toehoorders. t In eene vergadering der Vereeniging voor handel en nijverheid te 's Gravenhage werd Vrijdagavond o. a. de vraag besproken welke door de Haagsche kamer van koophandel gesteld was: of het gemeenschappelijk gebruik van het station van den Ned. Rijnspoorweg te 's Hage door die maatschappij en de Holl. spoorwegmaat schappij, al dan niet wenschelijk zou zijn voor het vervoer van reizigers en goederen. Nadat deze zaak door verschillende leden in onderscheiden zin besproken was werd door de vergadering bijna eenparig besloten dat zij zich' met het door de kamer van koophandel en fabrie ken voorgestelde niet kan vereenigen. Blijkens een ingezonden stuk in de „Gronin ger courant" bevindt zich in het gezelschap, dat thans hier te lande het „passiespel" ten tooneele voert, geen enkele der vertooners van het beroemde passie-spel uit Oberammergau in Beieren. De pas toor dier gemeente heeft dit uitdrukkelijk verklaard. bij onderzoek bleek dat de lakei de fluit speelde, de koetsier de viool en de stalknecht de guitaar, en van die instrumenten voorzien gingen nu allen naar buiten. Toen dit orkest aanving, werd het zeer voldoende bevonden en met toejuichingen beloond. Men besloot met eene quadrille te beginnen en met een contredans te eindigen. Gelijk te begrijpen is had Harry Netterville zich reeds van Rose als dame verzekerd, doch tusschen Tom Tankard en Zephyrus ontstond een strijd om de hand van Laura. De Franschman behaalde de overwinning en Tom moest zich vergenoegen met Clarisse, de eerste werkmeid, die er in 't geheel niet onaardig uitzag. Ook de statige mijnheer Iliggins en de nog sta - tiger mijnheer Tankard namen deel aan de qua drille, waarbij de eerste met de keukenmeid danste en de tweede met de linnenmeid Lucy, die zich even goed voordeed als Clarisse. Ten gevolge van den helderen maneschijn kon de quadrille duidelijk gezien worden door de bij het huis verzamelde gasten, die er zich zeer mee vermaakten. Toen Zephyrus zijn cavalier seul danste kwamen lord Courland en Theresa zelf dichter bij, om getuigen van zijne kunstvaardig heid te zijn. Tom Tankard werd door de tegen woordigheid van mevrouw Calverley en de andere dames ook geprikkeld om een extra staaltje van zijne bedrevenheid te geven. Maar het glanspunt van den avond was de contredans. Bij dien vroolijken dans werden alle Dit gezelschap zal weldra ook te Amsterdam eene voorstelling geven. Als een bewijs welke verbazende winsten in onzen tijd door opkoopers van oudheden behaald worden, verdient melding dat blijkens eene mede deeling van den heer L. S. Jacobs, eigenaar van het Museé Louis XV, in het Handelsblad, nog niet zeer lang geleden te Amsterdam in het lokaal „de Brakke Grond" een antiek stalen wapenschild verkocht werd voor f 400, terwijl het korten tijd daarna te Parijs van de hand werd gezet met ongeveer j 30,000 winst. Naar aanleiding van het door den gemeente raad van Gouda genomen besluit om de toelage van f 300, tot dusverre toegekend aan de uitgevers van het verslag der raadszittingen, niet met 200 te verhoogen, hebben die uitgevers den raad me degedeeld dat zij met den 1' December a. de uitgave zullen staken. In de nabijheid van Sneek is eene boeren plaats bij publieke veiling verkocht voor 116,303. Vroeger werd dezelfde boerenplaats, groot bijna 32 hectaren, verkocht voor f 12,000. In 1851 was ze door den verkooper aangekocht voor f 30,000. Aan de Engelsche Punch is een groote eer te beurt gevallen. De officieren en manschappen van de Noordpool-expeditie hebben zijn hoofdredac teur in een schrijven verwittigd, dat zij, in dank voor de uitstekende diensten hun bewezen, het was toch de pittige humor van Punch, die hen behulpzaam was om de koude en de duisternis van een zes maanden langen nacht en alle andere aan de expeditie verbonden ontberingen man moedig door te worstelen, een der voornaamste bergen ten noorden van Mount-Hall den naam van punch gegeven hebben. Eenige Zweedsche studenten van de hooge- school te Upsala doen een uitstapje naar verschil lende steden van Europawaar zij quartetten uitvoeren om zoodoende de reiskosten goed te maken. Zij oogsten daarbij veel lof in en onder scheidene Duitsche bladen maken gewag van de voortreffelijke uitvoering. In Groningen, waar zij zich deden hooren, hebben zij mede veel succes gehad. Heden avond geeft dit quartet te Amster dam eene uitvoering. In de vorige week is te Groningen uit het huis van burgerlijke en militaire verzekering een persoon ontslagen, die aldaar vijf jaren lang in de gijzeling heeft doorgebracht. Dit is geschied krachtens art. 591 Wetb. van Burgerl. Rechtsv., luidende: „Niemand kan ter zake van dezelfde schuld langer dan vijf jaren in de gijzeling wor den gehouden." Onder de trouwlustigen, die in de vorige week bij den burgerlijken stand te Utrecht ten ondertrouw werden ingeschreven, bevond zich een paar, waarvan de bruid 81 jaren en de bruidegom 66 jaren telde. Ten behoeve van Cornelia Vermeerete 's Gravesande, die het ongeluk had beide zijne han den te verliezen, is uit de ontvangen liefdegiften eene inschrijving op het Grootboek van f 17,100 a 2| pet ingekocht, waarvan de renten aan Ver meere worden uitbetaald in een weekgeld van 7, dat met 1 Januari 1876 is verhoogd tot f 8, omdat m 1876 uitgaven noodig waren, die iu volgende jaren niet meer zullen voorkomen. In eene te 's Gravesande gehouden vergadering der aldaar gevestigde vereeniging „Vermeere" werd door den voorzitter medegedeeld, dat Ver meere den 25en April 1876 in het huwelijk is ge treden en dat zijn gezondheidstoestand en zijne maatschappelijke verhouding zeer voldoende mogen geacht worden, alsmede, dat hijdie vroeger in het bezit zijner handen niet kon schrijven, door vlijtige oefening het zoover gebracht heeft, dat hij thans, na het verlies daarvan, met tamelijk goed gevolg de pen kan voeren, terwijl hij ook in velerlei andere opzichten groot gemak van zijne kunstarmen ondervindt. vormen ter zijde gezet. Mevrouw Calverley ging aan het hoofd met lord Courland en danste de rijen door, waarbij zij Tom Tankard letterlijk zalig maakte door hem voor éen enkel oogenblik hare hand te geven. Achter haar kwamen Em- meline en Chetwynd, waarop Mildred en kapitein Danvers volgden. Sir Bridgnorth haalde lady Thicknesse over, om een gedeelte van den dans met hem te doen, maar mylady was reeds dood moe eer zij aan het einde kwam. De dans scheen dan ook geen einde te nemen en duurde nog lang voort, nadat de groote lui zich reeds verwijderd hadden. De oude Norris verklaarde dat dit de vroolijk- ste avond was, dien hij op Ouselcroft beleefd had sedert het doopen van mijnheer Chetwynd, en gaf de verwachting te kennen dat de goede dagen weêr terug zouden komen. Alvorens naar hare eigene vertrekken te gaan, vergezelde Theresa lady Thicknesse naar hare kamer en bleef een kwartiertje met haar over de voorvallen van den avond praten. Mylady zei dat alles uitmuntend afgeloopen was en dat, zoover zij kon nagaan, lord Courland's minzaam heid een zeer gunstigen indruk op het dienstdoend personeel had gemaakt. „Zijn denkbeeld om de dienstboden bij de ceders te laten dansen was een gelukkige inval," sprak zij, „en het verheugt mij dat gij er in bewilligd hebt. Higgins heeft mij gezegd, dat zij allen opgetogen waren." „Het was bijzonder vriendelijk van u, mylady, Bij deze jaarlijksche openbare'mededeeling, vol gens het reglement dezer instelling verplichtend, wordt in herinnering|{gebracht,£dat|haar onver vreemdbaar kapitaal ten allen tijde op het Groot boek blijft ingeschreven en tot het bekende doel (ondersteuning van Vermeere en, na hem, van andere ongelukkige verminkten) voor immer be stemd blijft. Volgens officieele bekendmaking is voorloopig in Italië de invoer der volgende stoffen verboden: levende planten, enten van vruchtboomen, druiven, bloembollen, aardappelen eD keukenzout, voorts dolken, degenstokken, stokgeweren, pistolen en revolvers, alsmede geweren waarvan de loop meer dan 171 millimeters lang is. Zaterdag is in de city te Londen weder een gedeelte van den onderaardschen Metropolitan- spoorweg geopend, dat met groote moeite gebouwd werd. In den Duitschen rijksdag is thans aanhangig een wetsontwerp tot bescherming der vogels, het Vogelschuss-gesetzes, om de; vernietiging van de voor den landbouw zoo nuttige vogela bij de wet te voorkomen. Het ware te wenschen dat dit voor beeld van Duitschland navolging vond. Vrijdag avond is te Vlissingen in publieke vei ling verkocht 1". Een huis en erve staande en gelegen op de Oude gracht, hoek Vrouwestraat wijk E n°. 62 en 106. Verkocht voor ƒ2405.25. 2°. Een huis er erve daarnevens wijk F n°. 62 a. Verkocht voor 2300. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departement van marine op den 23«H November a. zal worden aanbesteed de levering van licht zeildoek. (Van 512 November.) Middelburg. Ondertrouwd: J. Geervliet, jm.20 j. met C. J. van der Roost, jd. 23 j. J. B. Schrij ver, wedr. 39 j., met E. A. C. Vraage, jd. 38 j. J. H. Small, jm. 25 j., met I. Louwerse, jd. 21 j. A. J. Jorens, jm. 21 j., met P. C. Fret, jd. 18 j. W. Vrooue, jm. 27 j., met J. den Herder, jd. 20 j. Bevallen: J. C. van Offenbeek, geb. Kamer mans, z. R. J. de Bakker, geb. Schreuder, d. E. Coppoolse, geb. Dekker, d. J. E. Goor, geb. Snij ders, d. M. van de Woestijne, geb. Lameijn, z. M. de Sonneville, geb. Machgeels, d. C. C. Arends, geb. de Baare, z. M. J. van Tiel, geb. Akker mans, z. J. Krijger, geb. Brasser, d. OverledenJ. H. van Ditmars, d. 17 d. C. J. D. Vermeulen, d. 16 j. H. Muller, wedr. van S. Berg man, 51 j. N. Bal Snijders, jm. 55 j. J. J. Louter- bak, d. 7 w. M. C. Dekker, d. 19 d. J. M. Grims, wede. van C. J. Riemens, 66 j. J. C. de Zeeuw, d. 3 m. M. J. Hendrikse, z. 12 d. L. Midavaine, wed", van A. Mesu, 60 j. (Van 411 November.) Vlissingen. Gehuwd: I. Willemsen, jm. 26 j., met N. J. Herman, jd. 19 j. J. B. Bömer, jm. 24 j., met A. C. Burk, jd. 20 j. L. A. Baeteman, jm. 33 j., met M. R. Brackx, jd. 32 j. Bevallen: H. Raff, geb. Oldermann, z. J. M. van Dalsum, geb. Larsen, z. A. M. L. Bos, geb. ten Hacken, z. J. Vlekke, geb. Lammens, z. C. van den Bos, geb. Bebelaar, z. J. C. Leeuwen burg, geb. de Kat, d. M. C. Rekkers, geb. Rot tier, z. S. J. Hector, geb. van de Sande, d. OverledenJ. P. Verbrugge, vrouw van A. van der Welle, 43 j. J. M. Bouverie, vrouw van H. Belfroid, 53 j. A. Stassen, jd. 76 j. er wel deel aan te willen nemen," zei mevrouw Calverley. „Ik heb in jaren niet gedanst," was het ant woord, „maar sir Bridgnorth scheen er zoozeer op gesteld te zijn, dat ik het hem niet kon weigeren." „Het deed mij een uitstekend genoegen, te zien dat hij u had overgehaald," hernam mevrouw Calverley. „Ik denk, mylady, dat ge zeer spoe dig in ernstige overweging zult moeten nemen of ge hem uwe hand ook voorgoed zult willen geven, want hij schijnt sterk aan u gehecht te zijn." „Ik draag sir Bridgnorth groote achting toe," zei de lady, „ik vind hem zeer goedhartig. „En, naar het mij toeschijnt, juist geschikt „In sommige opzichten is dat misschien ook waar," antwoordde lady Thichnesse. „In ieder geval ben ik hem niet ongenegen „En Charlton is wezenlijk een heel mooi land goed," liet Theresa er op volgen. „Dat heb ik gehoord," zei lady Thicknesse. „Maar nu wij toch over hem spreken, moet ik zeggen dat ik niet verwacht had hem hier aan te treffen." „Ik heb het genoegen van zijn gezelschap geheel aan u te danken," antwoordde mevrouw Calverley. „Had hij niet verwacht u te ontmoeten, ik ben zeker dat hij niet zou gekomen zijn." „Gij vleit mij t" riep mylady uit, ofschoon blijk baar gestreeld. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2