N°. 270. 119° Jaargang. 1876 14 November. Dinsdag Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.; van 17 regels f 1,50 iedere regel meer t 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 13 November. FEUILLETON. Chetwynd Calverley. Benoemingen en besluiten, Onderwijs. Kerknieuws. Tengevolge van de gewoed hebbende harde winden is aan de telegraaflijnen voorbij Roosen daal eenige schade berokkend en de telegraphische dienst gestoord. Wij hebben dientengevolge geen prijslijst van effecten of andere berichten ontvangen. De leden van en ambtenaren bij de arrondis- sements-rechtbank alhier hebben zich tot de tweede kamer gewend met een adres van adhaesie aan het bekende verzoek der Brielsehe rechtbank tot spoedige behandeling der rechterlijke wetten. De verkiezing van een lid van den gemeente raad te Axel ter vervanging van den heer J. D. Noske, die wegens zijn vertrek uit die gemeente zijn ontslag als zoodanig genomen heeft, zal plaats hebben den 28eE dezer. Bij het examen van candidaat-notaris afgelegd voor eene commissie uit het gerechtshof te 's Gravenhageis o. a. als zoodanig toegelaten de heer M. Hoordijkte Goes. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat door verbetering van het Hellegat de schepen, binnendoor naar Brouwershaven of Zierikzee bestemd, van Rotterdam met 56 a 57 decimeter diepgang kunnen worden afgezonden. Door de provinciale staten van Limburg is besloten het bekende voorstel van den heer de Rijk tot het aanleggen van een kanaal van Venlo naar Vlissingen, door gemeenschappelijke samen werking der provinciën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, in handen te stellen van gedeputeerde staten. Onze correspondent te Ouwerkerk meldt ons dat aan den twee getuigen, waarvan in zijn jongsten brief (zie ons nommer van den 1CE dezer) sprake was, na hunne tweede verschijning voor het gerechtshof te 's Hage andermaal de som van negen gulden en eenige centen als schadevergoeding is toegelegd. Onze correspondent stelt zich voor aan dit onderwerp spoedig eenige beschouwingen te wijden, daar het hem voorkomt geen onverschillige zaak t e zijn of men er aan blootstaat uit onze provincie steeds in het belang der justitie naar den Haag te worden opgeroepen, met het vooruitzicht eene 56 Naar het Engelsch van W. Harrison Ainsworth. BOEK VI. De bepaling in Oalverley's testament. Vervolg.) Mevrouw Calverley had lord Courland en Scrope met haar rijtuig aan het station laten afhalen, en zoodra zijn lordschap uitgestapt was, ijlde hij, zonder eene vormelijke aandiening door Norris af te wachten, naar het gedeelte van den tuin waar Theresa was gezeten. Zij wachtte zijne komst niet af, maar spoedde zich zelve tot hem, en de ontmoeting was als die van twee oprechte minnenden. Eene hartelijkheid, zoo als Theresa deze maal aan den dag legde, scheen niet met baar karakter te strooken, maar zij was óf hartstochtelijk op lord Courland verliefd óf zij wendde dit voor. Nadat er eenige woorden waarschijnlijk ook eenige kussen gewisseld waren, wandelden zij voort naar een ander gedeelte van den tuin, daar zij elkander veel schenen te vertellen te hebben, dat geen oogenblik uitstel kon lijden. schadeloosstelling te ontvangen die nog beneden het bedrag der werkelijk noodzakelijke uitgaven blijft, zonder nog te spreken van het verlies dat men door die afwezigheid in zijne zaken lijden kan. In eene bijeenkomst van rijksambtenaren, welke door 38 leden werd bijgewoond, werd Vrijdag eene afdeeling Amsterdam van het pensioenverbond opgericht, met 125 werkende en 422 gewone leden. Tot lid van het bestuur werd, behalve de leden van het voorloopig comité t. w. de heeren mr. F. J. A. Fles, raadsheer; J. W, Kaiser, hoogleeraar rijks- acad. v. B. K.J. Idema Greidanus, ontvanger der ace., en H. J. Moll, controleur der dir. bel., be noemd de beer A. Volkmaars, prov. inspecteur der belastingen in Noord-Holland en Utrecht, allen wonende te Amsterdam, en tot afgevaardigden ter algemeene vergadering, de heeren F. J. A. Fles, A. Volkmaars en H. J. Moll. De afdeeling besloot aan het bestuur van het Pensioenverbond te berichten, dat zij zich kan vereenigen met het voorstel om aan erkende des kundigen op te dragen het vervaardigen van twee verhandelingen, de eene historisch-juristisch, de andere wiskunstig, waarbij zij wenscht dat ook bepaaldelijk het door het Amsterdamsche comité vroeger ingenomen standpunt: pensioen der amb tenaren ten laste van den staat, mede worde in onderzoek genomen en dat zij het stellen van prijs vragen minder aanbevelenswaardig acht. De provinciale staten van Noord-Brabant hebben o. a. besloten: te bepalen, dat, met aan vulling van het besluit van 23 Juli 1875 tot het aangaan eener geldleening van f 981,500, uitslui tend tot conversie bestemd, en teneinde de conver sie binnen den kortst mogelijken tijd tot stand te brengen, meermalen in het jaar uitloting en aflos sing mogen plaats hebben. Het besluit van Juli 1875 bepaalde slechts éene uitloting per jaar. Onder het motto „Wat hebben partijschappen van onzen Atchin-oorlog gemaakt heeft de heer J. I. de Rochemontoud-luitenant-kolonel der artillerie bij het Indische leger en oud-adjudant van den gouverneur-generaal Loudoneene bro chure uitgegeven bij H. M. van Dorp te Haarlem. Daar deze schrijver over den Atchin-oorlog de gevoelens is toegedaan welke wij sedert het begin van den strijd hebben verdedigd en diewat ons betreftwij kunnen er wel voor uitkomen ten deele ook gegrond waren op hetgeen door den heer de Rochemont reeds vroeger in dagbladen en geschriften betoogd was, hebben wij over zijn tegen woordig vlugschrift weinig te zeggen. Generaal van S wietende heer Loudon en de minister Lady Thicknesse en sir Bridgnorth keken hen glimlachend na. En hoe bevalt Ouselcroft u nu?" vroeg Theresa. „Ik heb nog te nauwernood tijd gehad rond te zien," antwoordde hij„voor 't oogenblik kan ik slechts op éen persoon letten," voegde hij er bij. „Maar ik zou inderdaad uw gevoelen willen hooren. Beantwoordt het landgoed aan uwe verwachting „Het overtreft die." „En ge hebt nog niets gezien! Ge zijt wegge gaan zonder een oog te slaan op het terras, waar 't gezicht het mooist is." „We zullen er dadelijk terugkeeren, als we eerst eenige oogenblikken voor ons zeiven hebben gehad. Daar waren te veel nieuwsgierige oogen op ons gevestigd. Als men tot over de ooren verliefd is, verlangt men de eenzaamheid. Maar gij zult spoedig de mijne wezen." „Nog niet zoo spoedig als wij gedacht hadden. Ge zult bevinden, dat een kort uitstel onvermijdelijk is." „Ik hoop van neen," zei hij met een blik van teleurstelling. „Ik zou liever zien, dat het huwe lijk bespoedigd dan dat het vertraagd wierd." „Dat zal niet mogelijk zijn," antwoordde The resa, „want ik moet nog eenige voorbereidende schikkingen maken." „Ik dacht dat de bezitting geheel in uwe han den was?" merkte hij aan. „Dat is ook zoo," gaf zij ten antwoord, „en er is niets waarom het huwelijk niet onmiddellijk zou kunnen plaats vinden." Fransen van de Putteook in zijn jongste, als volksvertegenwoordiger, aan de regeering ge geven advies over Atchinvinden in den schrijver een vurig en talentvol verdedigervan wienals hij indertijd even heftig met zijn zwaard te werk wist te gaan als thans met zijne pen, het te betreuren is dat hij zich niet meer tegen over de Atchineezen kan doen gelden. Die heftigheid van den heer de Roehemont doet overigensnaar onze meeningop het terrein dat hij zich thans gekozen heefl geen goed. Zoo ver wij hebben kunnen nagaan, hebben de partijschap pen op de beschouwing van den Atchin-oorlog weinig invloed meer uitgeoefendsedert de conser vatieve partijdoor de optreding van een bewind harer eigen richting, verhinderd werd dien oorlog als oppositiemiddel te bezigen. De liberale partij heeft het treurige voorbeeldhaar door de woordvoerders der conservatieve richting gegeven, niet gevolgd en noch in de oorlogstactiek onder den minister van Goltstein, noch in het incident- Stecknoch in eenig ander voorval op den oorlog betrekkelijkeen middel gezocht om het de re geering moeilijk te maken. Daarom hopen wij dat de „volksvoorlezing" van den heer de Rochement wèl lezers zal vinden, want zijne redenen zijn goeddoch geen navolgers, want daardoor zou men misschien juist gevaar loopen dat de partijschappen zich weder van den Atchin-oorlog meester maakten. Hoe minder dezen in de gelegenheid gesteld worden zich te doen hoorenhoe beter zijdie toch eigenlijk alleen bevoegd zijn om te oordeelen en te handelen, dat zijn onze bevelhebbers op het oorlogsterrein, in volkomen onafhankelijkheid hunne krachten kunnen aanwenden om den strijd tot een goed einde te brengen. onderscheidingen. Toegekend de bronzen me daille en een loffelijk getuigschrift aan S. van Creveld, te Rotterdam, als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid wegens de redding van drenkelingen aldaar op verschillende tijden, laat stelijk op 23 Mei 1876. Men schrijft ons uit Colijnsplaat Onze gemeente trof jongstleden Vrijdag een ge voelig verlies door het overlijden van een harer meest geachte ingezetenen, den heer Anthonij Cense, hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school alhier. Gedurende het elftal jaren, dat hij in de „Waarom willigt gij mijn verlangen dan niet in?" „Mijn notaris, dien ik geraadpleegd heb, raadt mij nog een kort uitstel aan." „Die rechtsgeleerde heeren schuiven de zaken altijd op de lange baan en hebben nooit medege voel voor een ander. Zelfs al is er niets te doen dan een stuk op te maken, rekken zij het zoo lang mogelijk. Ik dacht, dat alles in weinige dagen opgemaakt, geschreven en geteekend kon zijn." „Dat is wel mogelijk," zet Theresa, „maar ons gesprek wordt al te ernstig. Wij moeten al wat zaken betreft tot morgen uitstellen, en dan twijfel ik niet of alles zal naar genoegen geschikt worden." „Als ik uw notaris eens kon spreken, geloof ik dat ik hem vlugger zou kunnen maken," zei lord Courland. „Dat geloof ik niet," antwoordde Theresa, niet volkomen op haar gemak. „Ik heb hem alle ver- eischte instructiën gegeven. Maar daar hoor ik de eerste bel luiden. Wij moeten ons voor het diner gaan kleeden." Toen zij bij het grasperk terugkwamen, was het geheele gezelschap reeds in huis gegaan, zoodat zij het rijk alleen hadden en nog eenige minuten vertoefden. Lord Courland was letterlijk verrukt over de buitenplaats en kon bijna geen bewoordingen vinden om zijne bewondering uit te drukken. „Dus bevalt u het huis vroeg Theresa. „'t Is alles wat ik wenschen kan," gaf hij ten antwoord. gemeente werkzaam was, heeft hij zich doen kennen als een zeer bekwaam onderwijzer, die zijne vaak moeilijke betrekking met den meesten ijver waar nam en wiens streven steeds was het ware doel van het onderwijs, ontwikkeling van verstand en vorming van hart, bevorderlijk te zijn. Zijn vroeg verscheiden wordt door de gemeente zeer betreurd en zijn naam zal ongetwijfeld bij haar in dankbare herinnering blijven. De gemeenteraad van Gouda heeft een besluit genomen tot verhooging der bezoldiging der hulponderwijzers. Zij worden verdeeld in klassen en de hulponderwijzers krijgen dan voor taan een bezoldiging van 550, f 600 en f 650, terwijl de hulponderwijzers met hoofdonder wijzersrang f 675 krijgen na 3jarigen diensttijd 700na 6jarigen diensttijd f 725. De hulp onderwijzeressen zijn, in strijd met een voorstel van B. en W.met de hulponderwijzers gelijk gesteld. Gisteren avond hield de heer Rijnders, uit Alkmaar naar hier beroepeD, zijne intreerede als predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, naar aanleiding van 2 Korinthen V20a, nadat hij in de namiddaggodsdienstoefening aan de gemeente was voorgesteld door zijn ambtgenoot den heer Roozemeijer, die tot tekst gekozen had Johan nes I: 43a. In de Zwolsche courant vindt men eene oproepingonderteekend door de predikanten Brouwer, van Loon, Poortman, van Loenen Marti net, en dr. Hofstede de Groot, van den volgenden inhoud: Sart-Dame-Aveline, Deze katholieke gemeente van België zag ver leden jaar, tegen haar dringende wenschen en beden, haar hooggeschatten kapelaan door den aartsbisschop naar elders verplaatsen. Zij wierp zich toen in de armen van het protestantisme, en eerst op herhaald dringend verzoek aan het Comité de VEglise missionaire Beige werd er een bijbel lezer-colporteur en des Zondags een predikant uit Brussel of elders heengezonden, die telkens twee maal voor ettelijke honderden predikte in de danszaal eener herberg! bij gemis vaneen ander lokaal. Na de toezegging van ruim 10,000 frs. aan giften, (voor kerk en pastorie worden slechts 20,000 frs. gevraagd, en 1000 frs was door de arbeidersbevolking zelve bijeengebracht), begon men de kerk te bouwen, die 30 November onder dak moet zijn. Men doet nu ook een beroep op de liefdadigheid van het protestantsche Nederland „Ik hoop dat het eerlang het uwe zal wezen," hernam zij; „maar ge moet niet te ongeduldig zijn.", „Ik ben begeerig u te bezitten, mijne liefste, niet het huis," zeide hij. „O als ik dat mocht geloovenzuchtte Theresa. „Maar ik weet wel beter." Hier werd hun gesprek afgebroken door de verschijning van Norris, die kwam om lord Cour land zijne kamers te wijzen. XIII. HET BALIN'TGBOEN. Nog nooit was te Ouselcroft zulk een volmaakt diner opgedischt, doch naar het gevoelen van den uitstekenden chef de cuisine had men er niet het vereischte recht aan laten weêrvaren. Hij hoorde Norris en Higgins, die beide bediend hadden, gretig uit en vernam dat sommige zijner heerlijk ste gerechten ongebruikt waren gelaten door den gast voor wien hij ze opzettelijk bestemd had. Dit was zeer spijtig, maar Zephyrus trachtte zich te troosten met de gedachte dat lord Cour land verliefd was en op het punt van trouwen stond, welke beide ongelukken zoo als hij ze noemde elk op zich zelf voldoende waren, orn zijn lordschaps gebrek aan eetlust te verklaren. De gerechten waren daarom niet verloren maar kwamen weêr te voorschijn in de dienstbodenkamer, waar een niet minder groot gezelschap aanzat dan in de eetzaal bovenen hier scheen men beter te

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1