VERPACHTING DER TOLLEN Advertentiën. Zeetiidi n ge n. Handelsberichten. Openbare Aanbesteding. Het verbranden van een machinist. isrl|zen van liflecten. tij! m twintigjarige (Mtümmiging op den straatweg van VLISSINGEN NAAR K0UDEKERKE, Vrijdag den Um November 1876, TE VLISSI NGEN. POLDER WALCHEREN: AANBESTEED: b. Het leveren van 170,000 stuks nieuwe straatklinkers; en c. Het gedurende de jaren 1877, 1878 en 1879 schoonmaken van de hoofd watergangen. didatuur voor het presidentschap bepaald de be- teekenis heeft van een protest tegen de misbrui ken, door welke het Amerikaansche ambtenaars wezen onder president Grant eene zoo treurige beruchtheid verkregen heeft. Zijn tegenstander Rutherford Hayes is acht jaren jonger dan Tilden en werd in 1822 te Delaware in Ohio geboren. Ook hij koos de advocatuur tot loopbaan en werd spoedig stadsadvocaat van Cin cinnati. In den strijd tegen het Zuiden voerde hij dapper de wapenen, zoodat hij bij den vrede den rang van brigade-generaal bezat. Later werd hij gekozen eerst tot lid van het congres voor Ohio, later tot gouverneur van dien staat. Hij is zeer bemind door zijn persoonlijk karakter en daarenboven schatrijk; als staatsman heeft hij echter nooit eene belangrijke rol gespeeld en het zijn waarschijnlijk deze eigenschappenzijn rijkdom en zijn onbesproken karakter die hem voor de republikeinen als hun caudidaat hebben aangewezen, want men had boven alles een man noodig die niet beschuldigd kon worden gestolen of geknoeid te hebben, en de zoodanigen vond men onder de leidende staatslieden ongelukkig r.iet velen. De opmerking is overigens niet overbodig dat de namen der beide partijen eene geheel andere beteekenis hebben dan wij in Europa gewoon zijn daaraan te hechten: over den meerderen of min deren invloed van het volk op de regeering be hoeft in de Vereenigde Staten geen strijd meer gevoerd te worden, daar die invloed reeds, door middel der verkiezingen, zoo uitgestrekt als moge lijk is. De naam „democraat" is op het oogenblik slechts een middel om aan te duiden dat men niet in het kamp der „republikeinen" thuis behoort, niets meer. Wat de oude wereld betreft hebben wij heden de volgende gerechten op te disschen: voorberei ding tot de conferentie over het Oostersche vraag stuk financieele moeilijkheden in Egyptepoli tieke toespraak van den Engelschen premierlord Beaconsfield, natuurlijk weder over de Oostersche quaestie; geschil eindelijk tusschen de Beiersche regeering en den paus over het bezetten van een paar bisschopszetels. Waarschijnlijk heeft van al deze schotels alleen de laatste voor onze lezers nog iets pikants. De andere komen al sinds lang, in weinig ge wijzigden vorm, op onze menus voor. Ziehier wat de conferentie betreftze zal te Konstantinopel bijeenkomenEngeland heeft als zijn vertegenwoordiger benoemd lord Salisbury, secretaris van staat voor koloniën, Frankrijk als den zijnen graaf de Chaudordy, vroeger minister van buitenlandsche zaken. Beide keuzen bewijzen welk een hoog gewicht de groote mogendheden aan de conferentie hechten. Vooral die van lord Salisbury is van groote beteekenis, daar deze minister een man is van een gematigd, doch zeer vast karakter, als een echt Engelschman aan de denkbeelden welke hij voorstaat nooit loslatende en niet in staat om zich door de finesses, door welko de Russische diplomatie van ouds beroemd is, van zijn stuk te laten brengen. Met de Oos tersche en koloniale belangen van Engeland is bovendien zeker niemand beter vertrouwd dan hij. Ook Rusland, Oostenrijk en Duitschland hebben zich voor het houden der conferentie verklaard, zoodat deze als eene uitgemaakte zaak mag wor den beschouwd. Wat zij echter baren zal, daar voor kan men wel niet anders stellen dan een kolossaal vraagteeken. Een erg misverstand ware het vooralsnog, de woorden wapenstilstand en overleg, over welke men het thans eens is, te vertalen door: blijven den vrede. Volgens financieele berichten van de Temps is eene Russische leening gesloten te Berlijn en te Amsterdam. Is deze tijding juist, dan beteekent zij heel wat anders dan vrede. De arme Khedive van Egypte mocht wel willen dat van hem hetzelfde financieele bericht gegeven kon worden! Bij gebrek van eene leening heeft hij eene samenzwering ontdekt, aan wier hoofd zijn eigen minister van financiën stond, dien hij in persoon gevangen genomen en in zijn rijtuig naar de gevangenis gebracht heeft. In zijne plaats heeft de khédive zijn tweeden zoonHussein Pacha, tot minister van financiën benoemd. Dat deze niet tegen zijn vader zal samenzweeren is tamelijk waarschijnlijk, hoewel in een Oostersch land toch ook nog niet volkomen zeker; maar of de Egyptische financiën er beter bij zullen varen schijnt bijzonder twijfelachtig. Intusschen hebben de internationale rechtbanken op de inkomsten van de spoorwegen beslag gelegd ten behoeve dei- internationale financieele commissie. Lord Beaconsfield heeft op het banket van den lord-mayor weder eens zijn tafereel der Ooster sche quaestie opgehangen. Engeland heeft alleen getracht den vrede te bewaren, met behoud van de onafhankelijkheid van het Turksche rijk en met verbetering van het lot der bevolking. Op voorstel van Engeland hebben de mogendheden tot eene conferentie besloten, welke men hoopt dat tot het behoud van den vrede zal leiden. Engeland wenscht den vrede, maar is beter dan eenig ander land tot het voeren van oorlog voor bereid, het zal dien echter alleen aangaan voor eene rechtvaardige zaak waarbij de vrijheid en de ongeschonden rechten des lands betrokken zjjn. Eenmaal den strijd begonnen hebbende, zal Enge land hem echter niet staken zonder recht verkre gen te hebben. Dit slot luidt eenigszins dreigend. Het is ech ter de vraag of het iels meer te beteekenen heeft dan de banale verzekering dat men den oorlog alleen voeren zal voor eene „gerechte" zaak (van welken oorlog werd dit niet verzekerd?), of dan de betuiging dat men zoo goed op den krijg is voorbereid. Men weet zeer goed dat dit met Engeland, althans wat zijn leger betreft, bet ge val niet is. Ziehier eindelijk het BeierschVaticaansche „standje". Koning Lodewijk van Beieren heeft, volgens zijn grondwettig recht, voor de openge vallen bisdommen Spiers en Würzburg twee pre laten benoemd, die naar den zin der ultramontanen niet „zwart" genoeg zijn. De beide titularissen kre gen bevel uit Rome om voor de benoeming te bedan ken en gehoorzaam aan den last die van over de bergen tot hen kwam, bedankten zii. Maar de koning verkoos nu eenmaal niemand anders te benoemen. Van daar groot tumult. Reeds begonnen de be woners van het klassieke bierland zich te gewen nen aan het denkbeeld dat zij voortaan met twee bisschoppen minder in hun land zouden moeten leven. Maar zie! volgens de laatste berichten schijnt Rome toe te geven. De nuncius te Mun- ehen heeft voorschriften tot toenadering ontvangen, en alles zal naar den zin van den in vele opzichten zonderlingen, maar lang niet clericalen koning geschikt worden. Zoo gaat het bijna altijd met Rome. Geeft het een tipje van een vinger, het grijpt uwe gansche hand. Toon het een vast gesloten vuist, (men behoeft hem juist niet altijd nijdig te ballen) en het maakt een allervriendelijkste buiging. Dat onthoude men, - ook elders dan in Beieren. maatregelen te nemen om grootere onheilen te voorkomen. Daar het terugslaan der vlam uit de vuurhaard niet altijd te verhoeden isschijnt het aanbevelenswaardig dat de kleeding der machinis ten en stokers uit stoffen besta die niet spoedig vuur vatten, dus vooral uit geene dunne stoffen, ook mogen de kleedingstukken niet te los om het lijf hangen. Verder moet men zich, vooral als men met den tender voorop rijdt, niet te dicht bij den vuurhaard ophouden. Op den Ilen Augustus 11., overkwam den machi nist van een van Ruhrort naar Obcrhausen rijden den trein een zeldzaam voorkomend ongeluk. De directie der KeulenMindener spoorweg maatschappij geeft daarvan de volgende mededeeling. De trein had pas het station Ruhrort verlaten en naderde de kruising van den Bergisch-Marki schen spoorweg. De locomotief van den trein was een zoogenaamde tendermachine, men reed met het gedeelte van den tender voorop. De stoker had door de geopende deur het vuur wat opgestookt en legde het daarvoor gebezigde gereedschap op zijne plaats, toen hij plotseling van achteren eene buitengewone hitte gewaar werd en bij het om draaien den machinist in rook en vlam gehuld zag, terwijl deze hem toeriep „remmer vastvast Zeer spoedig had de stoker den remmer vastge draaid en riep daarna het treinpersoneel dat zich in den bagagewagen bevond, daar hij geen kans zag alleen den machinist te redden. De hoofdconducteur had den rook op de locomo tief bemerkt en spoedde zich met den pakmeester, zoodra de trein tot stilstand was gekomen, naar de locomotief, waar zij den machinist, wiens kleederen in volle vlam stonden, naar beneden trokken. Niettegenstaande dit alles in nog min der tijd gebeurde, dan wij noodig hebben om het te beschrijvenwas de ongelukkige reeds zoodanig verbrand dat hij niet meer te her kennen was toen men hem de kleederen van het lijf rukte. Toevallig bevond zich in den trein de geneesheer van den spoortreindie de eerste behandeling op zich nam. De brandwonden waren echter van dien aard, dat de ongelukkige reeds den volgenden dag bezweek. Waarschijnlijk is de brand ontstaan doordien de kleederen van den machinist vuur gevat hebben door de vlammen die uit de geopende deur sloegen. Men heeft ge constateerd dat de machinist, om de snelheid van den trein bij het naderen van het kruispunt te verminderenden regulateur der machine gesloten heeft. Zooals bekend is, wordt hierdoor de lucht stroom naar den schoorsteen zeer verminderd. Door het juist opstoken van het vuur zochten de zich sterk ouwikkelende gassen den kortsten uitweg door de geopende deur. Men mag dus met groote zekerheid aannemen, dat door het terugslaan der vlam de brand is ontstaan. De machinist droeg een tamelijk langen linnen kiel en een pantalon van zeer dunne stof. De anders zeer bedachtzame en voorzichtige man heeft zeer waarschijnlijk, door al zijn aandacht te schenken aan het sein bij het kruispunt, vergeten dat de deur openstond, heeft ook zeer toevallig kort bij de deur gestaan wie hij den rug gekeerd had, en niet dadelijk gemerkt dat zijn kleederen vlam gevat hadden. Hij werd eerst zijn bachelijken toestand gewaar, toen de wegens zijn droogte en dunheid licht ontvlambare kiel door den wind aangeblazen in volle vlam stond, waardoor hij zoodanig schrikte, dat hij niet meer wist wat hij deed en, in plaats van zich neêr te leggen, bleef staan en met de armen om zich heen sloeg, waardoor de brand in een oogwenk zich zoodanig uitbreidde dat aan geene redding meer te denken viel. Had hij zich dadelijk neêrgeworpen, dan ware wellicht zijn hoofd buiten het bereik der vlammen gekomen, de luchtstroom had minder op het vuur gewerkt, een gedeelte der vlam ware gesmoord en misschien was de stoker op de gedachte gekomen, hem mot de zich in de nabijheid bevindende kleedingstukken te bedekken om de vlam geheel te verstikken. Wij doen mededeeling van dit voorval omdat het wellicht aanleiding kan geven om de machi nisten en stokers voorzichtig te doen zijn en om in geval het ongeluk mocht plaats hebben, de noodige Van Vlissingen vertrokken het stoomschip W. A Scholten, gezagv. Janzen, met restand lading naar Rotterdam, de Engelsche schepen Mariton Castel, gezagv. Manrö, en John Bijng, gezagv. Forsdikt, beiden in ballast naar Shields, Nella, gezagv. Hoedemaker, in ballast naar Frenerikstadt, Walcheren, gezagvoerder Larsen, in ballast naar Noorwegen. Aldaar binnengekomen het stoomschip Penelope gezagv. Bols, met stukgoederen van de Levant, jaatst van Smyrna. Binnengekomen te Vlissingen het stoomschip Caland, gezagv. Deddes, van Rotterdam. Amsterdam, 10 Not. 11 Nov. Sfederl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 62$ 62$ Certifie. dito dito3 75§ 75$ dito dito dito4 99,% 99$ Aand. Handelmaatschappij 5 101$ 102 dito exploitat. Ned. Staatssp. 96 96 Loten stad Rotterdam. 3 97 J 97$ dito dito Amsterdam.3 98$ 98$ België. Cert. bij Rothschild 2>. pet. 59$ Frankrijk. Inschrijvingen3 Insch) ij vingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 981 Certifie. Inser. 5° serie 5 72 Obl. Hope &C°. 1855 6'serie. 5 83 83$ dito 1000 18645 93$931 dito L. 100 18725 85$ 85$ dito L. 100 18736 85-ft 85$ Loten 18645 f 272 280 Loten 1866 5 265 271 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4* pet. 83 82$ Certifie. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2" a 4 L. 4 Obligatiën 1867694 74 74 Certificaten6 47 J 46 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 258 258 Oblig. ciito4$ pet. 83$ 83$ dito dto4 f 189 Aand. Kiew-Brest5 110 dito Baltische spoorweg 3 122 122 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 89 89$ dito dito Jelez-Griasi.5 224 225 dito dito Jelez Orel 5 pet. 88 Jr 88$ dito dito Charkow Azow 5 82$ 82 Polen, Sehatkistobligatiën 4 74$ Aand. Warschau-Bromberg .4 f 58 57} dito dito Weenen 5 117 117 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 53$| 54$ Obligatiën dito April/Oct. 5 54$ 54$ dito in papier Mei/Nov.. 5 50^ 50$$ dito dito Febr./Aug. 5 50$ 50$ Aand. Nation, bank3 810 Loten 18605 535 533 dito 1864 128 128$ Hongarije. Schatkistbiljett. 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg. 5 64$| Italië. Certifie. Amsterdam. 5 Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 102 102 Spanje. Obligatiën Buitenl.. 3 pet. 13$ 13,% Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 52$ 52$ Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 9$ 9$| Obligatiën 18696 f 29$ 29$ Egypte. Obl. 18687 pet. 44$ 47 Obl. 1873 7 45 47$^ Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 99$ 99T% Illin. Cert. Amsterdam. pet. 75$ 75$ Oblig. Illinois Redemtion. .6 Oblig. Central Pacifie 6 98$ Certifie. Chic. N. W7 55$ 54,% Oblig. Madison Ext7 91 91 dito Winona-St. Peter 7 84$ 84$ dito N. W. Union7 84$ 83$ dito Union Pae. Hoofdl. 6 95$ 95$ Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 18634$ Obl. 18655 94 94 Prijzen van coupons. Amsterdam, 11 November. Metall. f 20.30dito zilver 21.72$Div. Eng. per f 11.82$ Eng. Portugal per f 11.82$Spaansche piasters fAmerikaansche dollars (in goud) f 2.46$. Amsterdam, 10 November. Metall. f 20.35dito zilver 21.70; Div. Eng. per f 11.82$; Eng. Kassen per l /11.82$; Eng. Portugal per 11.82$; Frans, f 47.65 Belg. f 47.65Pruis, f 58.60 Hamb. Russen 30$Russen in Z. R. 29$ Pool- sche per fl. Poolscho per Z. K. f Spaan sche [rasters Spaansche binnenlandsche I—Amerikaansche dollars 2.46$; papier ƒ2.21. van C. H. WEMELINK ENTINK en A. S. GOOIJEN. Middelburg, 12 November 1876. hunne dankbare kinderen. Ondertrouwd A. VISSER Jz., van Goes, en M. G. VAN VALKENBUKG. Vlissingen, 9 November 1876. Getrouwd J. M. KUILER en P. G. VERSCHOOR dio hiermede, ook namens hunne familie, hun har- telijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling. Alblasserdain, 10 November 1876. Bevallen van een Meisje mevrouw S. P. HEC TOR, geb. van de Sande. Vlissingen, 11 November 1876. Eenige kennisgeving. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens door het overlijden van mijn geliefden echtgenoot de heer ANTH. CENSE, in leven hoofdonderwijzer in deze gemeente, in den jeugdigen leeftijd van 35 jaren, waarvan ik mij 10 jaren in een hoogst gelukkigen echt met hem mocht verheugen. Wat ik en mijne vier jeugdige kinderen in hem verlies, kunnen slechts zij beseffen, die den overledene van nabij gekend hebben. Colijnsplaat, Wed. A. E. CENSE, 10 November 1876. geb. Dronkers. Mede uit naam van broeders en zusters. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekendeu zeggen bij deze hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deel neming, zoo hier als elders ondervonden, bij het zoo smartelijk verlies van hun zeergeliefde klein zoon PHILIPPUS FRANCISCUS ANTONIUS BULTERIJS. Ph. BULTERIJS. Middelburg, P. M. A. BULTERIJS, 10 November 1876. Eleerman. Verzekering tegen Brandschade op ge bouwen en goederen wordt gesloten door J. A. TAK C8. als gemachtigden van de Assurantie- Compagnie te Amsterdam, opgericht In 1771. Kantoor GROENMARKT. des voormiddags te 11 Hrenop het Raadhuis De voorwaarden van verpachting zullen op de Secretariën van beide gemeenten ter lezing zijn. Op Donderdag den 16en November18 76, des namiddags 1 uur, zal, onder nadere goed keuring, door het Polderbestuur van Walcheren, in het lokaal van den polder, Abdij A 52 te Mid delburg, worden a. Het met Doornikschen steen bestor ten van een gedeelte vooroever aan de Oostwatering, De besteding geschiedt, als in ieder bestek is omschreven. Van ieder der werken sub a en l is het bestek verkrijgbaar, op portvrije aanvrage en tegen over making van 50 cent per exemplaar, bij den Grif fier des polders. Van Maandag 13 tot en met Woensdag 15 No vember e. k. zal des verlangd, voor het werk sub a aanwijs op de plaats worden gedaan. Voorts zijn gedurende die dagen nadere inlichtingen te bekomen bij den Opper Commies des polders te Middelburg, ten wiens kantore de bestekken van 10 tot 2 uren ter lezing en het monster Straat klinkers ter bezichtiging liggenen voor het werk sub a ook bij den Commies der Oostwatering. Middelburg den 2 November 1876. Het Polderbestuur voornoemd, D. A. DRONKERSVoorzitter. J. P. VAN VISVLIET, Griffier. De COMMISSIE van Spijsuitdeeling aan minver mogenden te Middelburg, zal op Vrijdag den 17en November e. k., des namiddags te half 2 uren, in haar gewoon lokaalovergaan tot de AANBESTEDING van het in dezen winter benoodigde VLEKSCH. Op geene biljetten van inschrijving zal worden acht geslagen, waar van de inschrijvers niet in persoon of bij gemach tigde tegenwoordig zijn. Omtrent de voorwaarden zijn inlichtingen te bekomen bij den Concierge van het gebouw. Middelburg, 10 November 1876. E. P. SCHORER, Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3