BUITENLAND. Telegraphische berichten, Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws., Marine en leger. Rechtzaken. Thermometerstand. Algemeen Uverzicht. burgemeester aan elk jong getrouwd paar bij de trouwplechtigheid wordt uitgereikt, (Cr. Ct.) Onze Haagsche correspondent schrijft ons het volgende: „Ik geloof dat het toch verkeerd is de weinig- afdoende tegenspraak van zijne berichten onbeant woord te laten, en de rechtvaardiging te verwachten van den tijd. Tot nog toe heb ik dat gedaan en ben ik in den regel (wat mij trouwens niet ver wonderde) later volkomen gerehabiliteerd, onder anderen ten aanzien van mijn bericht dat de heer Kappeyne op 't Loo ontboden was, hetgeen vlak af eene onwaarheid genoemd werd en toch nader hand geheel waar bleek. Maar ondervonden hebbende dat tegenspraak, al is ze nog zoo ongemotiveerd, en ik herinner hier dat tegenspreken nog veel gemakkelijker is dan inlichtingen geven, zeer licht aanleiding geeft om aan de berichten van uw correspondent over het algemeen geen geloof te slaan, wil ik althans voor ditmaal eens een anderen weg gaan. „Ik schreef u onlangs dat de verwijdering van den kapiteiu van Tuerenhout, den warmen voor stander van den persoonlijken dienstplicht, uit het departement van oorlog niet deed verwachten dat de regeering een wetsontwerp tot afschaffing dei- plaatsvervanging zal indienen. Het Vaderland zegt daarvan „met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat dergel ij ke onderstelling te neenemale ongegrond is." Dus van de regeering is wèl een dergelijk voorstel te verwachten Neen, want: „do kapitein van Tuerenhout is op zijn verzoek van zijn betrekking bij het ministerie van oorlog ontheven en het is uitsluitend zijn gezondheids toestand die hem tot het doen van dit verzoek geleid heeft." Het geldt hier dus hoogstens eene aanvulling van mijn bericht; ik had alleen geraeid dat de heer van Tuerenhout eervol was ontslagen, nu weten we dat dit ontslag om gezondheidsredenen op verzoek werd verleend. Ziedaar dus waarin zich die geheele tegenspraak oplost. Wel verre dat mijne gevolgtrekking uit het vertrek van den kapitein van het departement „ten eenemale onge grond" is, houd ik die nog voor ten volle juist. Ik schreef: „men zou iu dat geval in geval er namelijk eene wet tot afschaffing der dienstvervan- ging in aantocht was, toch den aangewezen man voor de bewerking van zoodanige voorstellen niet opzettelijk uit de werkplaats staren." Of nu dit vertrek uit de werkplaats op verzoek en om welke reden dan ook geschied is, doet hier niets ter zake; de omstandigheid dat de minister den aangewezen man om voorstellen van de aangeduide strekking te bewerken uit zijn departement laat gaan, maakt het duidelijk dat hij dergelijke voor stellen niet denkt ter bewerking te geven ziedaar eene redeneering die door geen enkele tegenspraak om te stooten is. Ik heb er vrede mee dat men haar des noods aldus inkleedt en eigenlijk dus versterkt; de omstandigheid dat de voor deze bewerking aangewezen man zelf verzoekt zijne plaats in het departement te verlatenmaakt het duidelijk dat hij bij den minister geen plan heeft gevonden om in dien geest voorstellen aan de staten-generaal te doen. Wie den kapitein in quaestie kent weet dat hij, wanneer hem van het bestaan van dergelijke plannen maar het minste gebleken wasdie gezondheidsredenen gewis zou hebben ter zijde gesteld om mede te werken tot de hervorming, waarvan hij zulk een overtuigd, warm en talentvol voorstander is. „Dit alles neemt niet weg dat ik mij inderdaad hartelijk verheugen zou indien mijn onderstel ling ten eenemale ongegrond bleek. Kwam de minister Beijen met een wetsontwerp tot opheffing van de dienstvervanging voor den dag ik zou dit een zeer heugelijk feit achten, en die nologio- zeer lang voortduurde. Dat men later het onbelastbare land van een hayman kortweg hayman noemde is heel gewoon en geschiedt nog zelfs in dit boek vindt men „de Prelaat" voor eene grondbezitting van dezen kerkelijken per soon. Toen deze bezittingen bij de wijziging der maatschappelijke toestanden in leen of inkoop uitgegeven werden door den landsheer, behield hij zich eene belasting voor, die zeker geringer.was dan het goed der on vrijen, maar niet vrij was als een allodium. Hayman is thans een plaats naam geworden, was reeds lang een eigennaam en waar het woord nog gebezigd werd met betrek king tot grondbelasting, dacht niemand aan den volkomen vormenes hyen mennes guet. Eene andere goede eigenschap van dezen arbeid is de waarschuwing tegen het geloof, dat sommige Zeeuwsehe plaatsen tot de oudste van Europa behoorden en eene uitgebreidheid hadden, als onze hedendaagsche zeehavens en koopsteden. Deze welgemeende en geheel wetenschappelijke opmer king zal evenwel niets baten, zoo lang de uitvin dingen der oude kroniekschrijvers niet met wortel en tak zullen zijn uitgeroeid. De gewrochten hunner niet altijd zuivere verbeelding worden nog steeds aangemerkt als inderdaad te hebben be staan, en geenszins als de scheppingen van een critiekloozen tijd. Jammer is 't daarom, dat de overigens oordeelkundige bewerker in een onbe waakt oogenblik zien beroept op een fabrikaatje van Alkemade. Op het einde van hetzelfde artikel, blz. 701, beteekent strateniets meer dan een krachtige logenstraffing van mijne gevolgtrekking van katre toejuichen." eerste kamer. In de zitting van heden werden verschillende kleine ontwerpen aangenomen, waaronder dat tot aanvulling der artikelen 388 en 389 van het bur gerlijk wetboek en dat tot verkoop van spoorweg- grond bij Middelburg. Maandag is het contract met de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen aan de orde. Het afdeelingsverslag der eerste kamer over het- wetsontwerp op de coöperatieve vereenigingen luidt gunstig. Men had met genoegen de wettelijke regeling dezer zaak ontvangen en beschouwde die niet als volmaakt, doch veeleer ais eene eerste proeve, waarvan geen overdreven verwachtingen gekoesterd moeten worden. Van de ervaring dien' echter afgewacht te worden of de noodzakelijk heid blijkt om nadere voorzieningen te nemen. kl. IJ. Bakker met den 1™ December a. geplaatst wordt aan^boord van Zr. Ms. ramschip Schorpioen. ffl Benoemd tot heemraad in het waterschap Schou wen de heer D. van der Maastot raad van be stuur in het waterschap Walcheren de heer A. de Nood. consuls. Aan den heer P. R. Los is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit de betrekking van consul der Nederlanden voor Sunderland en Seaham en in zijne plaats buiten bezwaar van 's rïjks schatkist benoemd de heer Collin Smart te Sunderland. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Zierikzee J. Manritsz Ganderheyden, oud-president van den raad van justitie en van de koloniale staten in Suriname. leger. Aan den 1™ luitenant-kwartiermeester bij het korps mariniers H. J. Lotsij is op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van den 15en dezer, eervol ontslag uit die betrekking verleend. Op de voordracht van hoofdonderwijzers te Oran jepolder (gemeente Yzendijke) komt als no. 1 voor de heer C. Kole, onderwijzer te; Yerseke, ter wijl zij verder ;is samengesteld uit de heeren J. R. Roosemanonderwijzer te Abbenbroek en R. S. Friese, onderwijzer te Woudrichem. De heer J. P. Hasebroek predikant bij de N. H. gemeente te Amsterdamviert morgen zijne 40jarige ambtsbediening, waarvan 25 jaren b|| zijne tegenwoordige gemeente. Hij hoopt in de Wester kerk op te treden om het feit te her denken. Bedankt voor het beroep naar Hoenderloo (classis Arnhem) door den heer Joh. van den Kiebcomcand. bij het prov. kerkbestuur van Zeeland. De officier van gezondheid le klasse H. van Stockum en de officier van administratie 1" kl. A. J. Looijenbeiden dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden, worden met den 15™ dezer op nonactiviteit gesteld en met den 16en daaraanvolgende vervangen door den officier van gezondheid 2e kl. J. R. Berghuis en den officier van administratie 2e kl. F. W. L. A. Hirschmannterwijl de officier van gezondheid 2e weg, en de Vlissingsche straatweg liet in 1466 nog lang op zich wachten. Dit in 't voorbijgaan, en als een bewijs van met belangstelling gelezen te hebben. Na de opmerking, dat de zeer nauw keurige opgaven der bezitters van heerlijkheden en grondbezittingen veel bijdragen tot de kennis der oude Zeeuwsehe geslachten, zij nog eenige plaats gegund aan eenige aanteekeningen van onderge schikt belang. Mogen zij door meer geoefenden vermeerderd worden, opdat dit verdienstelijke werk zoo mogelijk een volkomen betrouwbaar handboek worde voor den beoefenaar der Zeeuwsehe historie. Kenau Hasselaar wordt hier, p. 627misschien in navolging van Wagenaar, voorgesteld als be loond voor hare dapperheid. Het zou wensehelijk zijn, want dan hadden wij ten minste éen bewijs voor haar roem, en dr. Ekama zelf heeft er geen kunnen vinden. Zeker is het, dat de commissie- boeken in 't rijks archief niets meer in den consi derans harer aanstelling van haar zeggen, dan van ieder ander. Zwager Junius zal een goed woord voor zijne schoonzuster gedaan hebben, en Capteijn Kenau was daarmede geholpen tijdens hare afwezigheid te Haarlemtot zij zich voor- loopig te Leiden vestigde. Mijn vriend, de heer Kesteloo, heeft in zijn uitmuntend boek over Arne- muiden bewezen, dat zij daar gewoond beeft, en dus haar ambt niet bij substitutie deed vervullen. De mij sinds jaren belsende overlevering, dat Hugo de Groot op Molenbais zou getrouwd zijn, wordt historisch wederlegd, doch zijn schoonvader had een landhuis bij Gapinge; waar dit stond is mij In de gisteren gehouden zitting van het gerechts hof te 's Gravenhage is o. a. uitspraak gedaan in de zaak van M. Bakker, te Kamperland, die in de vorige week terecht stond, beschuldigd van diefstal van koperen bouten van een indertijd'nabij Westkapelle gestrand schip, voor welken diefstal hij door de rechtbank te Goes tot 183 dagen celstraf was veroordeeld. Het hof achtte het bewijs voor het misdrijf niet voldoende geleverd, vernietigde het vonnis van de rechtbank te Goes en sprak den bekl. en app. vrij van hetgeen hem was ten laste gelegd. Naar men verneemt, is tegen de uitspraak van de arrondissements rechtbank te Nijmegen be treffende het patenteeren van de gemeente als gasleverancier hooger beroep aangeteekend en zal deze zaak voor het gerechtshof te Arnhem worden behandeld. Nabij Goedereede is onlangs gestrand het Fransche schoonerschip Pouliguen. Het wrak werd voor 1700 Verkocht, de lading, uit graan bestaande, grootendeels gered en te Goedereede in publieke veiling verkocht. Verschillende schip pers van Hellevoetsluis waren met hunne vaar tuigen bezig om 't een of ander vrachtje binnen te brengen. Toen men Woensdag avond zou vertrekken, stond er een verschrikkelijk hooge zee voor de haven. Niemand durfde uit te zeilen. Alleen de schipper Leendert Spuij zeide het te zullen wagen. Hij deed het, maar helaas! het ranke vaartuigje bezweek voor de woedende zee. De schipper ver dronk en ook de jongen, die hem diende, de 12jarige Willem Jansen, wiens vader, met zijn schuit ook naar Goeree gestevend, getuige was van het ongeluk en van de noodkreten zijns kinds, maar door de duisternis en de hooge zee geen hand tot redding kon uitsteken. Het medelijden en de deelneming zijn algemeen. De in werking zijnde gasfabriek te Weesp zal publiek verkocht worden. Het is thans zoo goed als zeker dat de opening der nieuwe lijn Nieuwe Schans Ihrhove in directe verbinding met Duitsehland, zal plaats hebben op 1 Dec. e. k. De Hollandsche spoorweg-maatschappij heeft dezer dagen de voor reizigers, met retourkaarten voorzien, gunstige bepaling weder ingevoerd, dat vergunning verleend wordt ook op de heenreis op elk station uit te stappen en een of meer treinen over te blijven. Een „prseparaaat om brandgevaar, door ont ploffing van petroleum in lampen, te voorkomen en tevens 25 pet. petroleum te besparen" door of namens een Amerikaansche firma in den handel gebracht is door dT. J. Aliens Kappers, te Groningen, onderzocht. In diens verklaring, me degedeeld in het Nieuws v. d. Dag, wordt gecon stateerd, dat het prseparaat niets bevat dan gekleurd keukenzout en op geenerlei wijze ontploffing kan verhinderen. De directie der Amsterdamsche kanaalmaat schappij heeft een semaphore of kustseinpost doen oprichten te IJmuiden, aan den mond van het Noordzee-kanaal. Yan daar zullen de in- en uitgaande schepen worden geobserveerd, vlagge- en andere seinen gewisseld en zal door middel van een directe te legraaflijn naar Amsterdam worden bericht zoodra niet duidelijk meer, wegens veeljarige afwezigheid uit die streek. Zoo 't niet 't huis ie Gapinge was, lag dat er heel dicht bij. Dat Frans Nicolaï, secretaris te Middelburg, de zoon was van den president Nicolaas Everhardi, blijkt uit N° 1286 van het Middelburgsch Oud- Archief, volgens den inventaris van den kundigen gewezen archivaris mr. J. H. de Stoppelaar. Tot aanvulling eener twijfeling op pag. 679 zij aangeteekend, dat de geslachtsnaam der trouwe echtgenoote van Guillaume Courtin was Casier. Eene dergelijke opheldering, betreffende de vrouw van Appolonius Veth vinden wij in de Bijdragen van Janssen en van Dale, IV 226 en wel van de hand des heeren F. Nagtglas, wiens gezag in oud heidkunde niemand betwijfelen zal. De schoonvader van Veth heet daar PetrusRemoens,gezegd Rombouts. Deze weinige regelen zijn geenszins in verhou ding met de uitstekende verdiensten van dezen moeilijken, maar welgeslaagden arbeid. Moge dit boek in veler handen komen: de voortreffelijke bewerking en de belangrijkheid van den inhoud hebben daar alle aanspraak op. Gelijk ik gaarne deze gelegenheid aangegrepen heb om den heer mr. AL F. Lantsheer mijne beseheiden hulde aan te bieden, hoop ik, dat de geëerde bewerker, ondanks zijn hoog ambt, zijne „Zelandia illustrata" niet zal nalaten, zoo spoedig mogelijk te voltooien. Daar Middelburg de woonplaats gebleven is van een bij uitstek bekwaam medewerker, is de ver vulling van dezen wensch volkomen mogelijk. Zutfen, Nov. 1876. eenig schip in het gezicht, binnengekomen of naar zee gegaan is. Omtrent het proces van 't Kint deRodenbeque wordt gemeld, dat de beschuldigde volhoudt alles te ontkennen. Hij beweert dat het hem bekend was dat de Belgische bank in een hachelijken toestand verkeerde doch dat hij alleen in staat was haar te redden. Dat hij tot onbehoorlijke middelen zijne toevlucht genomen heeft, geeft hij toe, maar hij kon niet anders. Men gelooft dat hij er echter niet in slagen zal den storm van het hoofd der directeuren af te wenden. In 1872 werden zij reedsnaar het schijnt, gewaarschuwd. De administratie van den Grand-Centralspoorweg deelde toen namelijk aan de Banque de Belgique mede dat zij onder de inschrijvingen voor de actiën AntwerpenRotter dam twee stukken gevonden bud met hetzelfde nommer. Het eene was van 't Kint, die zich daartoe van geldswaardige stukken bediend had welke onder zijne berusting waren, het andere van deD eigenaar dier geldswaarden. Nadat zulk een feit was voorgekomen, had de directie der bank 't Kint niet langer in haar dienst moeten houden. Gevallen van naehtblindheid, dat is van lieden die niets meer zien kunnen zoodra de duis ternis begint te vallen, zijn niet zeldzaam. Te Batignolles is echter dezer dagen een 17jarig meisje, Eugénie Moreau genaamd, overleden, bij wie juist het tegenovergestelde het geval was. De glans der zon vermoeide hare oogen zoodanig dat zij niets zien kon en eindelijk verplicht was de oogen te sluiten. Des nachts kon zij echter, evenals een kat, in de donkerste hoeken van kelder en zolder volmaakt goed alles onderscheiden. De Engelsche admiraliteit gaat rusteloos voort met de versterking der Britsehe zeemacht. In de vorige maand werd de „Bachhante" een snelvarendeongepantserdesterk gewapende kruiser te water gelatenspoedig gevolgd door het pantsersehip de „Nelson", een der geweldigste oorlogsvaartuigen, die op het oogenblik de zee beploegen. Weldra zal de „Northampton" volgen, die naar hetzelfde systeem als de Nelson gebouwd is. Deze schepen zijn naar verhouding tot hun werktuigen en hunne wapening klein van omvang, doch van 20 zeer zware kanonnen voorzienzij bewegen zich dank zij hunne machine van 6000 paardekrachten zeer snel en kosten betrekkelijk minder dan andere pantserschepen. Het machtig ste schip voor de kustverdediging is de „Inflexi ble", terwijl een ander vaartuig van den laatsten tijdde „Temerarious" naar het vroegere systeem der gladdeksvaartuigendat is met ongedekte batterijgebouwd is. In het koninklijk theater te Kopenhagen is eene nieuwe muzikale ster verrezendie naar men verzekert tot eene eerste plaats aan het muzikale uitspansel van Europa voorbestemd is. Het is eene zangeresAugusta Schou genaamd welke tot eene deftige Deensche familie behoort. Zij heeft in de rol der Nachtkoningin van Mozart's Zauberflöte gedebuteerd. Voor den beroemden pianist Thalberg wordt te Napels een gedenkteeken opgericht. 10 Nov. 's av. 11 u. 34 gr. 11 's morg. 7 u. 29 gr. 's midd. 1 u. 34 gr. 's midd. 6 u. 32 gr. De stand der berichten omtrent de verkiezingen in de Vereenigde Staten is juist dezelfde als giste ren. Nog altijd ontbreken de stemmen van Florida en Zuid-Carolina, die aan de eene of de andere der partijen de overwinning moeten verschaffen. Er zijn in het geheel 373 stemmen, de volstrekte meerderheid is dus 187; nu heeft de democratische partij tot dusverre 184 stemmen, terwijl Florida er nog 4 uitbrengt. Verklaart deze staat zich voor Tilden (den democratischen candidaat) dan is de uitslag 188 tegen 185, en onder dit laatste cijfer wordt dan nog Zuid Carolina mede- geteld ten voordeele der republikeinen, doch ook van dezen staat is de uitslag niet bekend. Onte genzeggelijk staan de kansen der republikeinen dus het slechtst, doch de stembus zou ons toch nog eene verrassing kunnen bezorgen. Omtrent beide candidaten zijn wellicht hier de volgende bijzonderheden op hare plaats. Tilden, thans gouverneur van den staat New-York, is in 1814 te Libanon in dien staat geboren. Van zijne jeugd at volgde hij de beginselen zijns vaders, die een ijverig aanhanger van de democratische partij was en streed ijverig met woord en pen voor zijue zaak. Zijne voornaamste werkzaamheid bleef echter buiten het publieke leven, in de advoca tuur, waarin hij grooten naam en een aanzienlijk vermogen verwierf, totdat hij in 1872 zich als leider opwierp der beweging tegen den Tammany-ring van Tweed en andere afzetters en knoeiers. Nadat deze bloedzuigers van stad en staat weggejaagd waren, zag Tweed zich gekozen tot gouverneur van zijn geboortestaat en van daar dat zijne can-

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2