N°. 269. 119e Jaargang. 1876. Maandag 13 November. Zelandia Illustrata d). Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiên i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 17 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte!1 Hoofdagenl voor België en Frankrijk: de fir5|a Havas-, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 11 November. FEUILLETOM. J. Cl. FKËDERIES. MIDDELBURGSCHE GOURAIVT. ^-6^ - Onze Brusselsche correspondent meldt ons dat de Belgische regeering langs diplomatieken weg het gevoelen der regeering van Groot-B rittannië gevraagd heeft omtrent hetgeen men in België noemt de „quaestie van de vrijheid der Schelde," waarmede zooals mén weet de vraag bedoeld wordt of Nederland op de Nederlandsche rivier al dan niet tot de uitoefening van het rechterlijk gezag bevoegd is. Het antwoord der Britsche regeering zou, naar onze berichtgever ons verder meldt, geweest zijn: „dat het tegenwoordig oogenblik weinig geschikt is om deze internationale quaestie te behandelen." Indien deze bewoordingen juist zijn dan komt het ons voor dat de Belgische diplomatie weinig voldoening van hare stappen heeft. Moeilijk kon een officieel verzoek van eene nauw bevriende mogendheid meer uit de hoogte behandeld worden dan de Britsche regeering bij deze gelegenheid gedaan heeft. „Het tegenwoordig oogenblik" moge toch zoo weinig geschikt zijn als men wil voor het behandelen van „internationale quaestiën," het behoeft geen betoog dat de Britsche regeering, sedert meer dan een jaar dat de „Sehelde-quaestie" aanhangig is, wel iets meer had kunnen doen dan het uitbrengen van dit lakonieke advies, dat zelf3 in de toekomst niet het minste uitzicht opent of Engeland ooit genegen zal wezen zich met de „internationale quaestie" in te laten. Wij hebben meer dan eens den wensch uitge sproken dat men in Belgie mocht afzien van het denkbeeld om geschilpunten tnsschen de beide zuster-natiën aan het oordeel van de groote mo gendheden te onderwerpen. Haar tusschenkomst zou voor geen der heide kleine staten ooit iets anders kunnen opleveren dan op zijn hoogst voor den een eene vernedering, voor den ander een oogenblikkelijken triomf, welke in de'toekomst mis schien gevaarlijker zou zijn dan eene nederlaag. Nu echter de Britsche regeering in de stappen der Belgische diplomaten zelfs geen aanleiding gevonden heeft om van onze Nederiandsch-Belgische bisbilles kennis te nemen, hopen wij dat men van dergelijke internationale tusschenkomst voorgoed afgeschrikt zal zijn. Zoolang de groote heerenop het Europeesch-politieke schaakbord hun eigen belangen niet bij onze geschillen betrokken zien, verwaardigen zij zich niet er zich mede te bemoeien. Hebben zij er daarentegen wel belang bij, dan zullen zij, met of zonder diplomatieke verzoeken DOOR Tusschen het verschijnen der eerste en dat dezer vierde aflevering, zijn tien jaren verïoopen. Wie het vroeger verschenen gedeelte bij zijne studie gebruikt heeft, zal gaarne getuigen, erkentelijk geweest en gebleven te zijn voor het ontvangene, en ongeduldig verbeidende wat komen zou. En al had men weer zes jaren moeten wachten, ook met de wetenschap, dat de bewerker erkende ver hindering gehad heeft, na kennisneming van het jongste stuk, moet men verklaren dat zoodanige arbeid niet kan volbracht worden in zoodanigen graad van volkomenheid, zonder dat daarvoor genoegzame tijdruimte wordt toegestaan. 't Is misschien, zelfs in het eerste dagblad van Zeeland, niet overbodig te zeggen, dat de hierbo ven geplaatste woorden den naam uitmaken eener historische kunstverzameling, in het Museum van 'fc Zeeuwsch Genootschap aanwezig. Het ontstaan en de verdere geschiedenis dezer collectie zal Verzameling van kaarten, portretten, platen enz. betreffende de Oudheid en Geschiedenis van Zeeland, toe- hehoorende aan het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, beschreven door mr. M. F. lantsheer. IV. (pag. 565—779.) Middelburg, J. C. W. Altorffer. j876. fl.W. van onzen kant, zich wel uit eigen beweging in ons dispuut mengen. Maar dan kan men ook verzekerd zijn dat niet het Belgische of het Neder landsche, maar wel het huitenlandsehe belang den doorslag geven zal bij de beslissing. Zoo min Nederland als Belgie zou hij dien loop van zaken eenig voordeel kunnen hebben. Men schrijft ons uit Vlissingenvan gisteren Sedert vele jaren is Donderdag avond weder voor het eerst eene bijeenkomst met dames gehouden, vanwege het departement Ylissingen der Maat schappij tot nut vau 't algemeen. De heer H. E. Kleij aliens, voorzitter van het departement, opende deze bijeenkomst met eene sierlijke zeer gepaste rede, waarin hij herdacht wat zoo al door het Nut sedert zijDe oprichting in deze gemeente is gedaan, welken goeden invloed het op het volk heeft uitgeoefend en hoe er nog altijd eenige nuttige inrichtingen bloeien die men aan het Nut te danken heeft. Spreker beval de Maatschappij in de belangstelling der hoorders aan en hoopte op de medewerking van velen om opnieuw krachtig op te treden in het belang van 't algemeen. Deze inleidende rede werd leven dig toegejuicht. De voorzitter deelde nog mede dat 21 nieuwe leden tot de maatschappij waren toegetreden, en leidde daarop als spreker in den heer Kits van Heyningendie tot onderwerp zijner voordracht gekozen had de reis van Jan Kom- panie, reeds in de Middelburgsche courant van gisteren besproken. De lezingmet levendigheid en geest uitgesprokengenoot aller bijval en werd mede warm toegejuicht. Nadat de voorzitter den spreker bedankt had eindigde deze aangename avond diezooals velen hopen, door meerdere gevolgd zal worden. Naar aanleiding van een door de staten van Noord Brabant aan den koning gericht adres, houdende verzoek dat moge worden onderhandeld over een te sluiten tolvereeniging met België, hebben de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën namens den koning te kennen ge geven dat de verlangde opheffing der tolgrens tusschen Nederland en België in de eerste plaats voor ieder der beide rijken het verlies zou mede brengen van de rechtenwelke thans worden betaald voor de goederendie over de gemeen- schappelijke grens worden in- en uitgevoerd; dat voorts om die afschaffing tot stand te kunnen brengen, in beide rijken volkomen gelijkheid van bedrag en wijze van heffing, zoowel der in- en uitgaande rechten als der verbruiksbelastingen zou moeten bestaanop het tot stand komen waarvan, bij de uiteenloopende belangen der beide rijken en de voorzeker te zijner plaatse verhaald worden. Den rijken inhoud kan de bezoeker nietleeren kennen, tenzij hij daarvan eene langdurige en vlijtige studie make. Wat eene dorre naamlijst van voorwerpen waard is, weet ieder die zijn verstand daarmede tijdelijk verbijsterd heeft. Deze beschrij ving geeft daarentegen den beoefenaar derZeeuw- sche geschiedenis het voordeel eene groote mate van kennis te verwerven, zonder dat de geheim zinnige en niet heel aesthetische kast voor hem ontsloten is en ook op een uitgebreider gebied blijkt het, dat de omvang dezer studie verder gaat dan de gewestelijke grenzen. Dit vierde stuk bevat de beschrijving van den inhoud der negende en tiende portefeuille: het vervallen, maar eens merkwaardige Yeere en de gemeenten van het schoone eiland Walcheren. Als een helder historisch beeld verrijst voor onzen geest het tafereel van lang vervlogen dagen, en het is niet dan de vervulling van den plicht der dank baarheid, die mij de eervolle taak doet aanvaar den om een gedeelte aan te kondigen dezer wel verdiende en even verdienstelijke hulde, toegebracht aan mijn geboortegrond. Mogen deze regelen velen opwekken om met de hulp dezer handleiding nadere en zekere voorlichting te erlangen, betreffende de historisch hoogst merkwaardige provincie Zeeland. Bij den rijkdom van zaken, die bijzonder het platteland van Walcheren hier aanbiedt, was 't hier eene moeilijkheid, de beteekenis en vorming der eigenamen te behandelen. De vroegere schrij vers hebben op etymologisch gebied geen geweten groote afwijkingen tusschen hunne bestaande be- lastingstelsels, vooralsnog weinig uitzicht bestaat; dat eindelijk de verdeeling der opbrengst van de geqïöensehappelijke geheven rechten en accijnsen tusschen de heide staten niet gemakkelijk op bil lijke wijze zou zijn te regelen en wellicht eene bron van voortdurende moeielijkheden zou opleve ren, en dat op deze gronden geen termen zijn gevonden om gevolg te geven aan het denkbeeld, waarop het verzoek betrekking heeft. (N. B. Ct.) Het hoofdbestuur van het Pensioenverbond heeft de afdeelingen uitgenoodigd, haar meening te doen kennen omtrent de volgende voorstellen: 1°. Men wenseht te verkrijgen, hetzij door het uitschrijven van prijsvragen of wel door een op dracht aan bepaaldelijk algemeen deskundig geachte personeneen beknopt overzicht van de pensioen- wetgeving in Nederland, gevolgd door een critiek van den thans bestaanden toestand hier te lande, in vergelijking met dien van andere rijken. 2°. Een op wiskundige gronden en op sterfte- tafels steunende berekening van het bedrag, dat jaarlijks aan de weduwen en weezen totl8jarigen ouderdom over het geheele rijk zou moeten wor den uitgekeerd, bijaldien aan hen 1/2 of 2/3 van het pensioen werd toegekend, waarop de ambte naren hadden kunnen aanspraak maken. In de door den gemeenteraad van Botterdam aangenomen verordening tot herziening der plaat selijke directe belasting zijn in hoofdzaak de volgende wijzigingen gebracht: 1". Het aannemen van de waarde van het mobilair als afzonderlijken grondslag, en dus niet, gelijk in het eerste ontwerp, in maar naast den grondslag der huurwaarde van de gebruikte perceelen 2°. Schatting van de waarde van het mobilair door van gemeentewege aangestelde schatters toe te latenvoor zoover de belastingschuldige geen ge noegen neemt met de waarde volgens het in art. 11 opgenomen tarief, maar schatting verlangt: en 3°. Vrijstelling voor perceelendienende tot winkellogement enz.in dier voege dat de grondslag mobilair niet in aanmerking komt voor het gedeelte dat dient tot winkel enz.maar uitsluitend en alleen voor het bewoonde gedeelte. De belasting heeft alsnu tot grondslagen: 1°. de huurwaarden van perceelen bij de be lastingschuldigen zoo in als buiten de gemeente in gebruik volgens de belasting op het personeel: 2°. mobilair in die perceelen, 3°. dienstboden, zoo in als buiten de gemeente 4°. paarden van gemak en weelde en 5°. talrijkheid van gezin. De vrij stelling voor winkels is op 50 pet. gesteld. hoegenaamd. Een Keltisch of Saksisch woord verkla ren zij meteen'Franschengelijkluidendennaam,en met een metalen voorhoofd zweren zij een man of een geslacht op, om het gevaderschap over ieder duister woord aan te nemen. Met volkomen erkenning der verdiensten van vroegere Zeeuwsche geleerden, zij het eerbiedig opgemerkt dat hunne kennis bij hun onderwerp te kort schooten dat zij niettemin spraken als machthebbendenen geenszins als deskundigen. Met witte dassen en lange pijpen, strenge gelaatstrekken en orakelach tige uitspraken fantazeerden zij er op los. Want fantazeeren was hun lust. Wat zij al gezegd heb ben van de Domburgsche oudheden, van de oude topografie, van de plaatsnamen, van de „aeloud- heyt" der regeerende familiën en wat al niet meer, moge onze lieve Vrouwe van Domburg en Hercu les Magusanus hun vergeven. De „Zelandia illu strata" gaat bedaarder te werk. Noordhout bij Serooskerke voorheen tot een overoude heidensche offerplaats geproclameerdheet hier naar eene zestiende-eeuwsche familiewier geankerd kruis aan de kerkdeur hunner heerlijkheid Gapinge lang is uitgevent voor een „overblijfsel der Romeinsche tijden". Hazenbergdat niets minder was dan de berg der Asen krijgt hier heel natuurlijk zijn naam van 't bekende geslacht de Haseen een daar omstreeks gelegen vliedberg. Op de wijze, als hier de naam Serooskerke in zijue verschillende gedaanteverwisselingen opgegeven iswordt het woord nog duidelijker dan door het arcadische geleuter van een washoofd als Gargon, die zeer De staten van Drenthe hebben in de najaars vergadering o. a, besloten een subsidie van 1000 te verleenen aan het hoofdbestuur van het genootschap ter bevordering van den land bouw in Drenthe, ten behoeve van de tentoon stelling in het volgende jaar te Assen te houden, bij gelegenheid van het 31e Nederlandsch land- huishoudkundig congres. Op een adres van boter- handelaren te Meppel, om den ijk der boter- eu honigvaten weder verplichtend te maken in de provincie is afwijzend beschikt. In de vergadering der provinciale staten van Gelderland is besloten aan het bestuur der Gel- dersche maatschappij van landbouw voor de in 1877 op het Loo te houden tentoonstelling van paarden enz. een subsidie van f 500 te verleenen. Voorts werden de heeren J. C. F. van Hoytema, m'. C. P. Henny, M. J. Versfeegh, E. l. baron van Voorst tot Voorst, mr. W. J. Triehels, m*. W. C. baron van Pallandt en jiff. mr. J. F. H. van der Feltz benoemd tot het ontwerpen eener herziening van het rivierpolder-reglement. In de vergadering der staten van Noord- Brabant is naar aanleiding van de door do kamer van koophandel en fabrieken te 's Hertogen bosch aan die vergadering gedane mededeeling van een door haar aan den minister van binnenlandsche zaken gericht adresstrekkende tot het doen openen van een nieuwen Maasmond, besloten, zich insgelijks met een adres tot genoemden minister te wenden, ten einde eene scheiding van Maas en Waal door heropening der Oude Maas te ver krijgen, waarvan de uitvoering in het belang der Nederlandsche rivieren dringend gevorderd wordt. Een adres van de gemeentebesturen van Tilburg c. s., ten einde te besluiten, dat een te graven kanaal van Eindhoven naar Tilburg provinciaal worde verklaard, of wel, dat in de kosfen van den aanleg en onderhoud van dat kanaal een provinciaal subsidie van 1/3 worde verleend tot een bedrag van 250,000, werd na eene lang durige discussie aangehouden tot de aanstaande zomervergadering van 1877. In het Handelsblad van Woensdag wordt me degedeeld dat men te Parijs iets zeer nuttigs bedacht heeft voor allendie met den burger lijken stand in aanraking komen. Bij gelegen heid van het huwelijk ontvangen de jonggehuwden kosteloos van den maire een stamboekje voor het huisgezin. Wij maken de redactie van dit blad opmerkzaam dat sedert jaren een dergelijk hoekje, misschien eenigszins eenvoudiger dan dat te Parijs, maar toch even praetisch ingericht te Goes, door den beleefdelijk mededeeltdat Zwanenburg zoo ge noemd wordt naar de vele zwanendie in den vijver zwemmen. Als men eens zoo gewetenloos tegenover zijne lezers doetkomt Metellus Mid delburg bouwen en wordt Ulysses de stichter van Vlissingen. De oorspronkelijke uitvinder van Oud-Westkappel en de schrandere uitdenker van Oud-Domburg kan zich verheugen in de geestver wantschap met den mandie een paar woorden Engelsch moet gekend hebben en Goes aangezien hebben voor een gansin plaats van zichzelf met dit geniale diertje te vereenzelvigen. Schoon in het hier besproken hoek menige goede wenk voorkomtblijft er op dit gebied van naamsaflei ding nog veel te doen. Zoolang echter Hadrianus Junius nog zoo gunstig aangeschreven staat op een Middelburgschen kerkwandis 't voorzeker beter nog wat eerbied te bewijzen aan dit „sie raad zijner eeuw". Op hlz. 651 las ik met ont roering „De naam hayntan is nog altijd een raadsel," Dat het eene samenvoeging zou zijn van het Fransche woord hayeis even dwaas, als de oplossing te zoeken in „zekeren heer Hayman" gelijk hier ook billijkerwijze verworpen wordt. De naam is noch Franschnoch Zeeuwschmaar behoort tot de oudere taalvormen in 't Germaansch recht. Hye menne zijn vrije mannen, die too als overbekend is geene lasten dragen; hyemens, hayemens-, hayemans land is daardoor verstaanbaar genoegen komt in de land-en hofrechten overvloedig voor, ten minste onder de Saksische,bevolking van ons land, waar het oude recht en vooral zijne termi:

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1