BUITENLAND. Zeetijdi n g e n. 1 lande Is berichten, Adverteatiën. Thermometerstand. Provinciale staten van Zeeland. S taten-Generaal. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. f 11.50 a f 11.85. Niet-kokende 10.50 a 10.75 naar qualiteit. Koolzaad opgeruimd. Kanariezaad niet getoond. Van schokkers is een puik partytje aan 13.50 verkocht. Paardenboonon nog weinig getoond, vonden aan f 8 40 a f 8.50 genegen koopers. Haver van f 4.25 a 5.25 verkocht. Bruineboonen nog al getoond, doch meest in niet droge soort, die geen koopers vond. Pnike harde 13.60 a f 13.75 bepaald. richt kwam ter core van czaar Alexander II, die hem naar St. Petersburg terugriep, alwaar Lvoff aller achting en waardeering geniet. De Univers bevat het belangrijke bericht dat reeds 77 dioceezen in Frankrijk zijn gewijd aan het Heilige hart en verzekert dat „indien alle Fransche dioceezen aan het Heilige hart gewijd zullen zijn deze eensgezindheid door God zal worden gezegend en een waarborg zal opleveren voor het welzijn van Frankrijk." Het nieuwe Bonapartistische orgaan la Nation verzekert, dat de hoofden van de groep der imperialisten in den senaat hun steun niet zullen verleenen aan de leden van het reehtercentrum, die een conflict tusschen de openbare machten in het leven willen roepenen den president der republiek noodzaken om een ander kabinet uit leden der rechterzijde te kiezen. De centrale commissie van de Parijsche tentoonstelling in 1878 ontvangt dagelijks brieven van buitenlandsche industrieelen met'verzoek om plaats voor te exposeeren goederen. De commissie brengt echter ter kennis van zoodanige industrieelen dat zij zich moeten wenden tot de commissie in hun eigen land, daar de centrale commissie niet met buitenlandsche inzenders correspondeert. 6 Nov. "s av. 11 u. 37 gr. 7 's morg. 7 u. 36 gr. 's midd. 1 u. 42 gr. lA A f oo midd. 6 u. 36 gr. Avondzitting van Dinsdag 7 November. Tegenwoordig de commissaris des konings, voor zitter; 36 leden en de griffier. Afwezig de heeren Collot d'Eseury, Vis, van Waesberghe-Janssens en van Deinse met, als mede de heeren de Jonge en Sipkes zonder ken nisgeving. De verschillende ingekomen stukken werden achtereenvolgens medegedeeld en deels voor ken nisgeving aangenomen of ter griffie voor de leden ter inzage gelegd. De voorstellen van gedeputeerde staten, allen in hoofdzaak reeds vroeger door ons medegedeeldzijn naar de afdeelingen gezonden. Nadat de vergadering in afdeelingen gesplitst was, verkreeg de heer Vader op zijn verzoek van den voorzitter eenige inlichting ten aanzien van de in den laatsten tijd in het vaarwater tusschen Noord- Beveland en Walcheren tegenover Veere gedane aardstortingen. Uit het antwoord van den voor zitter bleek, dat de zaak is gebracht onder de aandacht van het betrokken polderbestuur en het advies is gevraagd en ingewacht wordt van den hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland. De volgende openbare zitting is bepaald op a. Vrijdag, des morgens te 10 uren. eerste kamer. De werkzaamheden der kamer zijn hervat in de zitting, Dinsdag avond, 7 November, gehouden. Mededeeling werd gedaan van verschillende in gekomen stukken en de laatst door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen. De kamer heeft besloten tot dadelijke invoering van het nieuw reglement voor de stenografie. Na samenstelling der afdeelingen ging de ver gadering uiteen. tweede kamer. Staatstoeg'rootïHg' -voor 187V. Hoofdstuk V (binnenlandsche zaken). Voorloopig verslag. In de meeste afdeelingen heeft men zich onthou den van algemeene beschouwingen omtrent hetgeen men van het hoofd van het departement van bin nenlandsche zaken op wetgevend gebied meent te mogen verwachten. In twee afdeelingen echter waren leden, die hieromtrent in bijzonderheden traden. Sommigen stelden opnieuw met nadruk, op den voorgrond, dat in de gegeven omstandigheden de indiening van het wetsontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs voor alles moest gaan en zelfs, zoo mogelijk, nog voor de openbare behandeling van dit hoofdstuk der begrooting moest plaats hebben. Anderen achtten de herziening der kieswet als mede van de kiestabel van nog dringender aard, ook opdat de thans verwachte kamerontbinding zou samengaan met de periodieke aftreding van Juni 1877. Ook met het oog hierop betreurde men het onbepaald uitstellen dier herziening. Enkelen vroegen ook of thans het voornemen bestaat militie en schutterijen gezamenlijk en in onderling verband te regelen. Is er reeds iets gedaan tot voorbereiding van wijziging in de bestaande wetgeving met opzicht tot de bevoegdheid van gemeente- en provinciale besturen om gelden op hunne begrooting te bren gen voor kerkelijke doeleinden en ten aanzien van het toezicht op de tooneelvertooningen Eenige leden bestreden de uitlegging door den minister aan art. 238 der gemeentewet gegeven no pens de levering van gas en dergelijke onderwerpen door de gemeentebesturen. Anderen zagen er be zwaar in dat men de gemeentebesturen te dezer zake al te zeer aan banden legde. Eenigen wenschten de uitgave door de zorg van het departement van binnenlandsche zaken, bijv. om de 10 jaren, van een verslag omtrent den toestand van het koninkrijk in den geest van het Belgisch tienjaarlijksch rapport. De vroeger gemaakte bedenkingen tegen de verhooging van het traktement der secretarissen- generaal zijn ook hier toepasselijk. Yerre de meeste leden waren tegen de verhooging van het traktement der militie-commissarissen, die, naar het schijnt, uitsluitend de als zoodanig aan gestelde gepensioneerde officieren zou betreffen. Eenigen toonden spch voor deze verhooging gun stiger gestemd. Ernstige bevreemding werd aan den dag gelegd dat nog achterwege blijft de algemeene maatregel van inwendig bestuur ter uitvoering der wet no pens de vergiftige stoffen. Verscheidene leden drongen aan op strengere handhaving der wet van 16 April 1869 nopens de openbare begraafplaatsen. Is wijziging der wet niet noodig, vroegen sommigen, om het ver branden van lijken, onder de vereischte voorzor gen, toe te laten? Bij de groote meerderheid ontmoette de post voor de vestiging van een rijks krankzinnigen gesticht ernstigen tegenstand. Vooral vreesde men voor de gevolgen van dien eersten stap. Bij de groote meerderheid was het de hoofdzaak, dat hier over een punt zou worden beslist, dat bij de wet moet worden geregeld, zoodat op de herzie ning der wet van 1841 zou worden vooruitgelo pen. Op die herziening werd met kracht aange drongen. Ook was men in het onzekere waaraan de nu gevraagde 50,000 zouden worden besteed; het ware dan ook beter die som weder van de begrooting af te nemen. Zeer vele leden verklaarden zich met nadruk tegen de verhooging met 3 ton van de vroeger uitgetrokken som voor de bestrijding der longziekte. Die 3 ton toch strekken om gelegenheid te geven tot afmaking van alle koppels rundvee, bij welke zich verschijnselen van longziekte vertoonendus tot het mogelijk maken van een maatregel, waar tegen de kamer zich in April 11. heeft verzet. Men wilde de uitkomst der voorgestelde enquête af wachten alvorens tot een ander stelsel de toe vlucht te nemen. Andere leden juichteD den krachtigen maatregel toe en hielden zich overtuigd, dat als men de ziekte in de brandpunten van besmetting vernie tigt onze kostbare veestapel werkelijk binnen betrekkelijk korten tijd van dit groote kwaad zal worden verlost. Men moest althans, met de onder vinding omtrent de veepest voor oogen, de proef, die reeds veel te lang is uitgesteld, wagen. Onaf hankelijk van de enquête, ook door deze leden gewild, moest de regeeringsmaatregel worden doorgezet. Men hoopte daardoor ook heropening der Duitsche grenzen voor ons vee te verkrijgen. Kan de regeering, vroeg men, nog niet besluiten tot invoer van vee uit Duitschland Opnieuw werd aangedrongen op eene wet tot regeling der concessiën. Algemeen werd gevraagd hoe het stond met de plannen tot indijking en droogmaking der Zuiderzee. In het belang van Twente en zelfs uit een internationaal oogpunt drong men aan op verbe tering van rijkswege van de Berkel en de Regge. Sommigen wenschten wijziging der reglementaire bepalingen ten aanzien der zalmvisscherijvooral in verband met de schade daaraan door de bag germachines op onze rivieren toegebracht. De groote meerderheid nam met bevreemding en teleurstelling kennis van hetgeen in de memorie van toelichting omtrent de organisatie van het korps ingenieurs van den waterstaat en omtrent de regeling hunner traktementen is gezegd. Al gemeen wilde men aan de ambtenaren van den waterstaat eene behoorlijke bezoldiging hebben toegelegd. Ook hier wil men beperking van het getal en betere bezoldiging. Alsdan moeten alle toelagen, buiten de vaste bezoldiging genoten, worden afgesehaft en de werkkring der water staatsambtenaren behoorlijk worden omschreven. Eenige leden achtten het hoogst wenschelijk, dat in elke provincie een provinciaal waterstaats bestuur bestond. Algemeen verklaarde men zich tegen bet in de toelichting doorstralend denkbeeld om een afzon derlijk korps architecten voor de ïandsgebouwen, afgescheiden van het korp3 van den waterstaat, op te richten. Waar blijven de plannen tot verbouwing van het 's Gravenhaagsch Binnenhof; is die verbouwing onbepaald uitgesteld De ongunstige toestand van den Noorder-Lekdijk werd besproken en men verlangde, dat de regeering al het mogelijke zou doen om het overleg tusschen Utrecht, Zuid- en Noord-Holland omtrent de ver hooging en verzwaring van dien dijk te bevorderen. Vele leden zien de zaak van den Rotterdamschen waterweg donker in. De kosten van het werk overschrijden de raming reeds met ettelijke mil- lioenen en nog schijnt de reeks van proefnemingen niet ten einde. Alvorens verder te gaan, wilde men bij de regeering ernstig hebben aangedrongen tot het doen eener poging ter verkrijging van een vast plan voor hetgeen nog geschieden moet. De com missie van rapporteurs ondersteunt in de hoofd zaak de geopperde bedenkingen. Overigens werden in de afdeelingen inlichtingen gevraagd nopens de ondiepte, die aan de uitmon ding van den waterweg is ontstaan en zich sedert meer binnenwaarts heeft verzet. Zooals men weet heeft de schrapping van verschei dene posten ter bezoldiging van aalmoezeniers bij het leger door de kamer van afgevaardigden groote sensatie in Frankrijk te weeg gebracht. De voor standers van de handhaving van die betrekking en vooral de aartsbisschop van Parijs vestigden hun hoop op den senaat en koesterden den wensch dat deze die posten in eere zal herstellen. De groote belangstelling voor alle militaire be langen bleek eergisteren en gisteren weder by de behandeling van het wetsontwerp, op de administra tie van het leger dat eergisteren aan de orde is gekomen. Na een zeer uitvoerige en belangrijke rede over de geschiedenis en de beteekenis van dit ontwerp door den heer d'AudiffretPasquier werden de algemeene beraadslagingen gesloten en tot de behandeling der artikelen overgegaan, waarvan die van 1 tot en met 7 zonder eenige discussie onver anderd werden aangenomen. Nu volgde de mede deeling van een brief van den minister van financiën Léon Saywaarin hij als zijne zienswijze ontwikkelde, dat de senaat het recht heeft om posten die door de kamer zijn geschrapt weder op de begrooting te brengen. Hij is van gevoelen dat de bevoegdheden -van beide kamers gelijk staan. De bepaling der,.(constitutie dat de financieele wetten in de eerste plaats door de kamer van afgevaardigden moeten worden vastgesteld, geeft slechts een prioriteit, geen grooter recht. Daar de constitutie de quaestie niet uitmaakt kan men niet zeggen dat de minister ongelijk beeft en zqn gevoelen beeft zeker evenveel recht als dat van ieder ander, maar indien het opgaat en in toepassing moet worden gebracht dan zal men terstond bepalingen moeten maken hoe te handelen in geval van conflict. Onmogelijk toch kan de bedoeling wezen, dat de senaat posten weder op de begrooting brengt en deze wordt vastgesteld zonder verder de kamer er over te kennen. In dat geval zou de senaat het karakter niet van een lichaam van controle maar van hooger beroep krijgen. Of moet na de aanneming van nieuwe posten de begrooting aan de kamer worden terug gezonden Waarschijnlijk zal deze ze dan opnieuw verwerpen en zoo kan meD aan den gang blijven. Juist op het oogenblik^,'toen de brief van den heer Say in den senaat werd medegedeeld verwierp de kamer eenige posten op de begrooting van marine, bestemd voor aalmoezeniers bij de zeemacht, zoodat de quaestie over die credieten nog in lang niet is uitgemaakt. Over het algemeen is het nieuws heden zeer schaars. De discussie over de buitenlandsche politiek der regeering is in de Oostenrijksehe kamer afgeloopen zonder dat eenig votum is uit gesproken. De heer Greuter betoogde gisteren nog dat annexatie van de Herzegowina en Bosnië voor Oostenrijk niet anders zou wezen dan de aanneming van eene erfenis die het vermaakt is. De heer Herbst verzette zich tegen de politiek die altijd eensgezind is met Rusland, en beschouwde de verbetering van het lot der Slavische Christe nen in Turkije als een taak die op Oostenrijk drukt. Alweder een bewijs hoe weinig waarde een der gelijke discussie heeft, daar de toepassing van be ginselen als de beide laatstgenoemde heeren voor stonden in de Oostersche politiek op dit oogenblik zeker zeer bedenkelijk zou wezen, vooral dat van den heer. Greuter. Volgens de Morning post althans heeft Engeland het voorstel tot een Europeesche conferentie ge daan op den grondslag der integriteit en'onafhan- kelijkheid van Turkije. Het programma der con ferentie zal gelijk zijn aan de vredesvoorwaarden door lord Derby aangeboden en de mogendheden die er aan deel zullen nemen moeten beloven, dat zij naar geen vergrooting van grondgebied zullen streven, het denkbeeld van annexatie door wie dan ook wordt dus bij voorbaat indrukkelijk uitgesloten. Omtrent de plaats waar de diploma ten zullen bijeenkomen heerscht verschil van gevoelen. Rusland en Turkije meenen dat de vredesconferentie niet te Konstantinopel moet wor den gehouden, terwijl andere mogendheden juist van oordeel zijn dat zij aldaar moet worden gehouden. Zonderlinger verhouding! als tusschen prins Milan en generaal Tchernajeff is by na niet denkbaar, en de rol die laatstgenoemde heeft gespeeld al zeer vreemd. Na hetgeen in den laatsten tijd geschied is met betrekking tot de kouings-proclamatie, de klachten over de Russische vrijwilligers, deminis- terieele crisis, de groote verliezen door het leger geleden, wat alles geweten is aan den generaal, had men zich niet anders kunnen voorstellen dan dat de prins niet veel Dotitie van den generaal zou nemen. En wat gebeurt nu? Tchernajeff komt te Belgrado, en zal daar op uitnoodiging van den prins op diens paleis logeeren. Waarschijniyk zal binnen kort aan den Spaan- schen senaat een wetsontwerp worden aangeboden om de constitutioneele waarborgen in alle provin cies te herstellen met uitzondering van de Baski- sche, zoodat allengs de gewone staat van zaken in het grootste gedeelte vau het rijk zal worden hersteld, in weerwil zelfs van de „ernstige" samen zweering door de regeering ontdekt. Binnengekomen Seholten, gezagv. te Vlissingen het stoomschip Janzen, van New-York. Goes, 7 November. De kleine aanvoer en onbe duidende handel waren oorzaak ik mijne gedrukte berichten de laatste weken terug hield. Deweld- arbeid alsnu voor een goed deel geëindigd zijnde, zoo was heden de aanvoer iets ruimer en zal die binnen kort alsnu zeer groot worden. Jarige tarwe is opgeruimd. Nieuwe tarwe was heden ruim ter veil met weiuig vraag, waardoor tot een ver laging van 50 cent per hectoliter nog een groot deel onverkocht bleef. Puike 11.25. Mindere f 10.75 a f 11. Rogge schaars en gaarne met 8 a 8.10 betaald. Wintergerst iets meer ge toond, vond aan f 7.15 a 7.25 vlug koopers. Zomergerst meer getoond en gaarne met 6.75 a 6.85 betaald. Erwten ruim ter veil, doch meest in niet kokende soorten. Puike op de kook Amsterdam, 8 November. Raapolie op zes weken f 43. Lijnolie f 30}. PrOzen vau Eflecten. Amsterdam, 7 Nor. ATederl. Cert. Werk. schuld. 2} pet. 62} Certific. dito dito .3 75} dito dito dito4 99} Aand. Handelmaatschappij 5 102 dito exploitat. Ned. Staatssp. 95} Loten stad Rotterdam. 3 f 97} dito dito Amsterdam.3 „98 België. Cert. bij Rothschild. 2' pet. Firankryk. Inschrqvingen .3 Inschrijvingen5 Rusland. Óblig. 1798/1816. 5 98} Certific. Inser. 5e serie 5 Obl.Hope&C". 18556®serie. 5 84} dito 1000 18645 „94} dito L. 100 18725 „86} dito L. 100 18735 „86} Loten 18645 f 295 Loten 1866 5 288 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4} pet. 84 Certific, dito4 72 Inscr. Stieglïtz C°. 2e a 4 L. 4 72 Obligatiën 1867694 75} Certificaten6 49 Aand. Spoorw. Gr. Maatseb. 5 f 262} Oblig. dito4} pet. 84} dito dto4 f Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg 3 124 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 92 dito dito Jelez-Griasi.5 230 dito dito Jelez Orel 5 pet. 91} dito dito Charkow Azow .5 85} Polen. Schatkistobligatiën 4 75} Aand, Warschau-Bromberg .4 dito dito Weenen 5 119 Oostenryk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 54} Obligatiën dito April/Oct. 5 55} dito in papier Mei/Nov.. 5 51} dito dito Febr./Aug. 5 50} Aand. Nation, bank3 831 Loten 18605 „541 dito 1864 n 129 Hongarije. Sehatkistbiljett. 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg. 5 63} Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 f 102 Spanje. Obligatiën Buitenl.. 3 pet. 13} Oblig. Binnenlandsche. 3 11} Portugal. Obligatiën 3 52} Turkye. Inschr. Alg. schuld 5 10} Obligatiën 1869. 6 f 30 Egypte. Obl. 18687 pet. 45} Obl. 1873 7 46} Amcrlka.Obl.Ver. Stat. 1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 99} Min. Cert. Amsterdam. 75} Oblig. Illinois Redemtion. .6 96 Oblig. Central Pacific 6 98} Certific. Chic. N. W7 56} Oblig. Madison Ext7 91 dito Winona-St. Peter 7 „85 dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 95} Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec, 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 18634} Obl. 1865 5 8 Nov. 62} 75A 99} 102 96 97} 98 102 98} 85 95} 86} 86-/^ 290 283 84} 75} 48} 262 84 194 114} 125 92} 227 92 85} 75} 58} 120 54} 55} 51tV 831 64} 67} 102} 13} 11}} 52} 10} 30} 47 104 99H 76 96 98} 56}} 91 85} 95} 83} 94} Prijzen van coupons. Amsterdam, 8 November. Metall. f 20.45dito zilver 21.60Div. Eng. per f 11.82} Eng. Portugal per f 11.82}Spaansehe piasters f Amerikaansche dollars (in goud) f 2.46. Amsterdam, 7 November. Metall. f 20.35; dito zilver 21.45Div. Eng. per f 11.82}Eng. Rassen per 11.82}; Eng. Portugal per ƒ11.82}; Frans, f 47.65Belg. 47.65Pruis, f 58.60 Hamb. Russen f 30}Russen in Z. R. 29} Pool- sehe per fl. Poolscbo per Z. R. f Spaan sehe piasters f Spaansehe binnenlandsche Amerikaansche dollars 2.46}; papier ƒ2.21. Betaling van coupons. De coupons der certificaten van Russische fond sen administratie van Vloten de Gijzelaar c. s., verschenen geweest den 1™ Juli 1876worden betaald de coupons der certific. 6 pet. in Assign, met 13.30 zilver 23.28 Getrouwd M. M. MEIJER Jr. Weduwnaar van T. F. de Groof, en C. J. S. P. HIRSCHMANN, die, ook namens wederzijdsehe familiebetrekkingen, hartelijk dank betuigen voor de ontvangen blijken van belangstelling. Breskens, 8 November 1876. Getrouwd P. J. H. VILLÉE en H. B. VAN DER KLIP. Zij brengen tevens, ook namens wederzijdsehe familiën hun oprechten dank voor de ondervonden belangstelling. Middelburg, 8 November 1876. Voorspoedig bevallen van eene Dochter J. E. GOOR—Snijders.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3