Benoemingen en besluiten, Onderwijs, Kerknieuws, Marine en leger. Verkoopirigen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Thermometerstand. van den heer K. over verschillende, zeer uiteen- loopende onderwerpen, naar onzen indruk niet zeer duidelijk en niet altijd overeenkomstig de wetten van het „logisch denken" of van de „zucht tot en de methode van onderzoek" ontwikkeld. Verder vindt men er eenige persoonlijke lotgevallen in, door den schijver in den laatsten tijd te Groningen en elders ondervonden, welke niet van algemeen belang en dus voor openbare bespreking min der geschikt geacht kunnen worden. De heer K. bouwt b. v. eene geheele redeneering op de ontvangst, welke hem „over 't algemeen" te beurt viel bij zijne bezoeken aan de leden van den Groningschen gemeenteraad en waaruit hij meen de te kunnen opmaken, dat men toen voornemens was hem te benoemen tot leeraar aan de middel bare meisjesschool aldaar, in welk voornemen, naar hij verder veronderstelt, alleen wijziging kan gebracht zijn tengevolge van een door hem geplaatst stukje in de Prov. Groninger courant. Het is dui delijk dat deze subjectieve opvattingen en gissin gen geen publiek belang betreffen en dat zulke geheel eenzijdige „openbaarheid" geenszins tot „klaarheid" leidt. Overigens hopen wij dat het op de laatste blad zijde door den schrijver tot zijne landgenooten gerichte verzoek niet onverhoord moge blijven en hij gelegenheid vinden moge zijne bekwaamheden tot eigen voordeel en zoo mogelijk ten nutte zijner medemenschen aan te wenden. Een raad moge ons echter bij deze verlangde „bespreking" van zijn hoekje geoorloofd zijn. Het is deze dat men, iets van de menschen verlangende, niet bij voorkeur en zonder bepaalde noodzakelijkheid datgene doen moet waardoor men weet hen op een beslissend oogenblik tegen zich in te ne men. Het in acht nemen van dezen regel is geen „menschenvrees", het is eenvoudig „voor zichtigheid", welke twee woorden door ons, in strijd met den heer Korteweg, niet als van eener lei beteekenis beschouwd worden. Voorts dat men zeer ver verwijderd kan zijn van laakbare „men schenvrees," en niettemin kan nalaten omtrent zich zeiven van de daken te verkondigen, even als omtrent den leeuw door den „Schoolmeester" ge tuigd werd: Ik ben iemand Die bang is voor niemand. Zelfs zijn er lieden die geloovenen wij zijn geneigd hun gelijk te geven dat het bewustzijn van eigen kracht te grooter is naarmate men er minder mede te koop loopt. eereblijken. Toegekend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan J. W. L. van Es, te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevre denheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 29 Juni jl. leger. Voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsen Indië de 2e luitenant H. G. L. Frackers, van het 7e regiment infanterie. Onder de laatstelijk foegelatenen bij de akte- examens voor middelbaar onderwijs behoort de heer F. F. Leupenvan Zierikzeevoor hoogere wiskunde. De heer J. J. L. Luti, predikant bij de Waalsche gemeente alhierheeft gisteren aan zijne gemeente bekend gemaaktdat hij voor het op hem uitgebracht beroep naar Leeuwarden heeft bedankt. Dit besluit zal ongetwijfeld door velen oude hofmeester op droefgeestigen toon. „Ik had liever, dat de zaken bleven zooals zij thans zijn. Maar denkt gij inderdaad, mijnheer, dat dit huwe lijk plaats zal hebben?" „Wat zou er tegen zijn?" vroeg Carteret, hem met een uitvorschenden blik aanziende. „Niets, zoover ik weet," hernam Norris, „maar mevrouw Calverley kan tot andere gedachten ko men. Zij heeft toch alles wat zij wenschen kan." „Behalve een man," antwoordde Carteret lachend. „Die kan te duur te staan komen," merkte Nor- ris aan. „Te duur? Wat bedoelt ge daarmeê?" „Een jonge lord is niet voor niets te krijgen," zei Noriis. „Welnu, mevrouw Calverley kan voor zulk een artikel van weelde een hoogen prijs betalen als het haar behaagt," hernam Carteret. „Overigens is dat niet het oogpunt waaruit men de zaak be schouwen moet, Norris. Dit is een zeer aanzien lijk huwelijk, waarhij alles evenredig dient te zijn. Er moet natuurlijk eene groote som vastgezet worden." „Dat zal ik niet tegenspreken, mijnheer," gaf Norris ten antwoord. „Maar kan er eene groote som worden vastgezet?" „De schelm heeft het testament gelezen!" dacht Carteret. „Natuurlijk kan dat!" zei hij met luider stem. „Mevrouw Calverley kan met hare fortuin doen wat zij wil." „Nu, gij moet het beter weten dan ik, mijn heer," hernam Norris,„maar ik geloof dat gé u onzer ingezetenendie den heer Luti in zijne ver schillende betrekkingen ook buiten zijn kerkelijk ambt hebben leeren waardeerenmet blijdschap vernomen worden. De heer A. van Riet, beroepen predikant te Serooskerke (Schouwen)werd in de voormiddag godsdienstoefening van Zondag bevestigd door zijn broeder H. van Eietpredikant te Retranchement, terwijl de bevestigde des namiddags zijn intreêrede hield. Eene groote schare was van beide plechtig heden getuige. Door het provinciaal kerkbestuur van Zee land is toegelaten als candidaat voor den dienst bij de N. H. gemeente de heer H. J. Hart- gerink. Benoemd tot kapelaan te Viissingen H. J. Stoepman, assistent te Grootebroek. Blijkens de Staats-courant van 5 en 6 dezer zullen met Mei 1877 de volgende garnizoens-ver- anderingen plaats hebben. Korpsen. Onderdeelen. 5= ree inf I dePot'5' comP' eene comp. fikree- inf 2= bat. 3= comp. reg. int. j le i(1_ eene icj_ Heusden s Bosch Willemstad Bergen op Z. s Hage Tegenwoor dige standplaats. 's Bosch Heusden Breda Willemstad Roermond Nieuwe be steraming. eene batterij i decomp.trans- 2ereg.veld-l porttrein be artillerie J stemd v. den f administratie- V ven dienst Breda 's Hage 3ereg. ves-(eene comp. Willemstad 's Hage tingartil id. id. Willemstad Breda lerie. O id. Breda Willemstad reg. rijden- 4e batterij. Roermond Amersfoort de artill. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Zr. M3. schroefstoomschip Prinses Maria, onder hevel van den kapitein- luitenant ter zee C. J. Smith, in den namiddag van den 4en dezer van de reede van Hellevoetsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestem ming naar de Levant. Naar aanleiding der in werking treding op 15 October jl. van de wet van 9 April 1875 (Staats blad n° 67), tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen is ter uitvoe ring van de bepalingen dier wet voor zooveel betreft de belangen der defensie een permanente militaire spoorweg-commissie ingesteld, die door den koning wordt benoemd, geschorst en ontslagen, en een reglement vastgesteld. De „Werkmans-vereenigiug" alhier verschafte gisteren avond aan hare leden en geïntroducèerden met hunne dames weder een zeer genoegelijken avond. Een aantal dichtstukken werden door verschillende heerendie zich daartoe welwillend bereid hadden verklaard, voorgedragen, welke voordrachten aangenaam werden afgewisseld door piano-uitvoe ringen en liederen die gezongen werden door de zangvereenigiDgonder leiding van den directeur G. van Velthoven. Daar het blijkt dat dergelijke bijeenkomsten zeer in den smaak vallenzal deze eerste in dit seizoen, naar gelang van den staat der kas, door meerdere gevolgd worden. Ook bestaat het voor nemen een drietal avonden gedurende dezen winter te bestemmen tot het doen houden van voorlezingen, waartoe zich reeds sprekers beschikbaar hebben gesteld. Nog iets voor verzamelaars van drukfouten. Volgens het Nieuws van den Dag staat op den vergist. Ik heb altijd gemeend te weten, dat mijn oude meester niet wilde dat zijne vrouw zou hertrouwen, en daaruit leidde ik af, dat hij maat regelen zou hebben genomen om het haar te be letten." „Ik zou u maar raden Norris zulke opmerkin gen aan geen anderen dan mij te maken," zei Carteret daarop. „Zelfs niet aan mijnheer Chetwynd of juffer Mildred vroeg de hofmeester. „Ik zie waar ge naar toe wilt, Norris; maar ge zoudt verstandiger doen uw mond te houden en stil te zijn; 'tzou u niet tot voordeel strekken, als ge u bemoeidet met zaken die u niet aangaan. De zaak is nog volstrekt niet beklonken en voor 't oogenblik zal het huwelijk nog geen plaats hebben. Misschien komt het er nooit toe. Maar in ieder geval zullen de testamentaire bepalingen stiptelijk nagekomen worden." „Dat is :t eenige wat ik wenschte te weten, mijnheer," zei de hofmeester. „Ik zal er aan niemand een woord over zeggen." Daarna geleidde hij den notaris naar de deur, waar diens phaëton stond te wachten. IV. EEN BRIEF VAN LORD COUREAND. Mevrouw Calverley verliet het kabinet, sloot de deur af, stak den sleutel iu haar zak en ging Oeterwalerweg te Amsterdam een gouden regen boog in vollen bloei Door den hoogleeraar A. P. N. Franchimont wordt in de „Berichten en mededeelingen der Vereeniging van lijkverbranding" het door prof. Harting geopperde bezwaar besproken dat tengevolge der algemeene verbranding van menschenlijken in de natuur gebrek aan ammoniak ontstaan zou. De Leidsche hoogleeraar beschouwt dit bezwaar als niet ernstig en dit gevoelen wordt blijkens eene aan het opstel toegevoegde verklaringge deeld door de hoogleeraren Huizinga, Tjaden Modderman, A. C. Oudemans, C. A. J. A. Oudemans, van Bemmelen, Suringar en een elftal andere bekende Nederlandsche scheikundigen. De Coöperatieve werkmansvereeniging te Hoorn telt thans 250 leden. De wekelijksche contributie bedraagt f 0,10 per week, en uit hierdoor bijeen gebrachte penningen kan dit jaar worden uitgekeerd: aan iederen zieke/5 per week, zes weken lang; bij iedere bevalling f 5, en aan iedere weduwe tien weken lang f 3 per week. Sedert anderhalf jaar heeft de vereeniging con tracten gesloten met verschillende winkeliersVan 1 September 1875 tot 1 September 1876 is door de leden gekocht voor f 18,755, waarmede eene zuivere winst is behaald van f 1223 dus 6) pCt. Daar de vereeniging zich ten doel stelt te eeniger tijd een eigen winkel op te richten, moet hieraan kapitaalvorming vooratgaanmet het oog hierop is bepaald dat de leden 1/3 der behaalde winst zul len laten staan, totdat zij ieder een aandeel van f 10 hebben aangevuld. Als aanvankelijke poging van inkoop op grooter schaal zij vermeld, dat het bestuur een drietal scheepsladingen blauwe en korte turf uit Friesland en Drenthe heeft ontbodenteneinde de leden in de gelegenheid te stellenzich tegen minderen prijs dan anders van dit noodzakelijke winterarfikel te yoorzien. De Engelsehe stoomvaart-onderneming tusschen Groningen en Londen heeft na een kort bestaan hare pogingen weder opgegeven, tengevolge der haar aangedane concurrentie door booten in de Engelsehe lijn Harlingen-Londen. Of een Neder landsche onderneming nog tot stand zal komen is zeer onzeker. met algemeen gejuich werden ontvaugen. Het ge schut der batterijen werd afgeschoten, de kaaien stonden vol matrozen en werklieden. Wie van de terugkeerende manschappen niet naar het hos pitaal moest kreeg terstond drie weken verlof en twee maanden traktement vooruit betaald. Voor de Parijsche tentoonstellingdie in 1878 moet worden gehouden, worden reeds allerlei fraaie, nattige eu ook zonderlinge zaken gereed gemaakt. In een dorp van het departement Eu re woont een 30jarige handwerkster, die sedert haar jeugd niets heeft gemaakt dan kousen. De eenige bijzonderheid die verder omtrent haar wordt ge" meld is, dat terwijl zij kousen maakte haar hoofd haar een lengte van 2 meters 10 centimeters heeft bereikt. Een gelukkig Parijsch kapper is bezitter van dat hoofdsieraad geworden, dat een eereplaats moet innemen onder de kapsels op de Parijsche tentoonstelling en zeker den naijver van menige schoone zal opwekken. De handel in Keulen ondervindt groote be lemmering door het gemis van water op den Rijn. De schepen kunnen de stad niet naderen, zoodat de koopwaren uit Engeland, België en Nederland niet kunnen worden gelost. De Engelsehe vloot blijft voorloopig op haar tegenwoordige stations in de Middellandsche zee en de Turksche wateren. Het Turksche hoofdkwartier wordt naar Alexiaatz verlegd. Suleiman pacha is benoemd, tot bevelhebber dier stad. Gisteren hebben te Londen de Orangisten als naar gewoonte de landing van prins Willem van Oranje in Engeland gevierd. De schepen Alert en Discovery, die de reis naar de Noordpool hebben gemaakt, zijn den 2en dezer te Portsmouth binnengeloopen, alwaar zij naar den tuin, naar het uiterlijke kalm, doch in wendig vol onrust. Juist had zij zich op een tuinstoel neêrgezet, toen Laura haar een brief kwam brengen, die met de post was aangekomen. Mevrouw Calverley had er hare kamenier niets van gezegd dat het testament was teruggevonden en achtte het ook nog het best die zaak maar blauw blauw te laten, zoodat zij Laura liet heen gaan zonder van het voorgevallene eenig gewag te maken. Zij brandde dan ook van nieuwsgie righeid om den inhoud van den brief te leeren kennen, dien zij zag dat van lord Courland's hand was. 't Was juist zulk een brief als zij van hem kon verwachten, doch er kwamen eenige zinsneden in voor, die het tegenovergestelde van den indruk maakten dien haar aanzienlijke aanbidder er van verwacht had en die hare onrust vermeerderden. Het schrijven luidde als volgt: „Ik moet u eenige regelen doen toekomen, liefste Theresa, ofschoon ik u niets anders te melden heb, dan dat ik mij sedert uw vertrek diep ongelukkig gevoel. Ik poog mij echter te troosten door de gedachte dat ik u spoedig zal weerzien en wel in uw eigen huis, waarmeê ik zoo gaarne kennis wil maken, omdat het toch mijn verblijf zal zijn, wanneer ik eenmaal door het bezit van uwe hand de gelukkigste der stervelingen zal zijn geworden. „Ik moet den heer Calverley voor twee dingen dankbaar zijn: vooreerst dat hij zoo goed is ge Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door den directeur der artillerie stapel- en constructiemagazijuen te Delft op den 14ea November a. zal worden aan besteed de levering van 1065 kilogram nieuw ge goten rood koper en van 128 kilogram Banca tin, in blokken, en de voorwaarden waarop door den commissaris des konings in de provincie Utrecht op den 18 November daaraanvolgende, zal worden aanbesteed den aanleg van een telegraaflijn met éen draad van Rhenen over Amerongen en Doorn naar Wijk bij Duurstede. ("Van 29 October tot 5 November.) Middelburg. Ondertrouwd: C. de Smidt, wed'. 42 j., met E. N. Geensen, jd. 42 j. H. J. Entink, jm. 24 j., met P. A. Melis, jd. 21 j. L. Karreman, wedr. 55 j., met L. Trielier, wede. 43 j. J. J. Dik- kenberg, wedr. 49 j., met A. de Muijnck, jd. 34 j. F. Crucq, jm. 21 j., met E. de Dreu, jd. 19 j. Bevallen: E. de Ridder, geb. Broer, d. M. Vader, geb. Cornelissen, z. A. P. H. Blom, geb. Bouw man, z. C. M. S. Vreke, geb. du Mee, d. J. C. den Boer, geb. Bosman, z. J. Schuijten, geb. Ri chard, d. J. A. Ludikuse, geb. Tromp, d. M. E. Hertogh, geb. Liesoij, z. S. Behrens, geb. Hariot, z. E. P. van Dijk, geb. van Oost, d. (levenl.) Overleden: P. Bosschaart, wede. van J. Koppe- jan, 90 j. H. C. Steendam, jd. 20 j. J. Tavenier, man van J. van Ouwerkerk, 50 j. C. G. S. Acker- mans, jd. 57 j. A. G. Delzenne, d. 23 m. W. Schorer, wede. van D. Trieper, 79 j. (te Hein- kenszand). (Van 28 October tot 4 November.) Vlisswge». Bevallen: P. de Ruijter, geb. Kui pers, z. J. T. Jurrjens, geb. Kraaij, z. Overleden: L. Caljouw, z. 8 m. C. Pierheijn, wede. van A. Groen, 90 j, P. Filis, vrouw van I. van Male, 45 j. J. van der Straate, man van M. Willemse, 61 j. A. Visser, wede. van J. Oliekoek, 77 j. H. W. A. Louwerse, z. 6 w. Goes. Gehuwd: F. Hagenaar, wedr. van M. J. Willemse, 25 j., met G. de Jonge, jd. 26 j. Bevallen: A. M. Wingender, geb. Kalb, z. E. Hoek, geb. Biersteker, d. M. Burgs, geb. van de Rafelaar, z. J. A. Nonnekes, geb. van Hoek Rie- mens, z. Overleden: A. van Beek, wede. van D. Witte- koek, 77 j. J. M. J. de Witte, z. 8 j. J. Massee, z. 5 m. Zierikzee. Gehuwd: J. Candel, jm. 24 j», met D. van Schaik, jd. 32 j. J. Lodewijk, jm. 33 j., met M. van den Hoek, jd. 24 j. Bevallen: J. Elsevier, geb. van de Velde, d. P. Verloo, geb. Oberst, d. J. Kaan, geb. Schults, d. C. E. Schouten, geb. Wagemakers, d. Overleden: A. Verschuur, z. 2 w. J. L. van der Halen, jd. 77 j. P. Jongmans, man van C. van den Berge, 35 j. 4 Nov. :s av. 11 u. 37 gr. 5 's morg. 7 u. 37 gr. 's midd. u. 45 gr. 's av. 11 u. 45 gr. 6 's morg. 7 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 50 gr. 's midd. 6 u. 48 gr. weest te sterven, en ten tweede dat hij zijne groote fortuin geheel ter uwer beschikking heeft gelaten. Ik zal dus altijd de hoogste achting voor zijne nagedachtenis koesteren. „Dit zou hardvochtige spotternij zijn, dierbare Theresa, indien het niet de eenvoudige uitdruk king van mijne gevoelens ware. Weinige mannen zouden zich inderdaad zoo edelmoedig gedragen hebben als uw overleden gemaal, maar hij schatte u op uwe volle waarde. Ik wenschte dat ik zijn voorbeeld kon volgenniet door u te verlaten, want dat ben ik nog in vele jaren niet voornemens, indien ik er iets aan doen kanmaar door eene belangrijke fortuin te verzekeren. „Gelukkigerwijze hebt gij genoeg, genoeg voor ons beiden, en ik kan u niet naar den eisch danken voor uwe vriendelijke toezeggingen. Mijne verkleefdheid zal mijne dankbaarheid bewijzen. Ouselcrolt, is gelijk gij zegt, eene bekoorlijke plaats, en ik behoorde die noch geheel noch ten deele aan te nemen; maar ik kan niet weigeren wat gij mij aanbiedt, ook niet dien onbetaalbaren schat die gij zelf zijt. „Ik durf u niet verzoeken mij te schrijven, ofschoon een enkel woord van u mg tot iu den zevenden hemel zou opvoeren en mij in staat zou stellen onze scheiding beter te verduren. „Adieu, liefste Theresa! Ik tel de minuten, tot het oogenblik dat ik u zal weêrzien." Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2