têmmifk üktitfu*. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Gemeenteraad van Vlissingen, en is eerst met de bestaande nachtposten verder verzonden kunnen worden. Voorziening van regeeringswege in den onregel- matigen dienst op de lijnen van den Grand central Beige schijnt dringend noodig. Uit Breda meldt men van DonderdagDe laatste trein uit Botterdam arriveerde hier giste ren avond ongeveer een uur te laat, tengevolge van een oponthoud te Barendrecht, veroorzaakt door het op den overweg staan van een met boomen beladen wagen. Gelukkig bemerkte de machinist tijdig, dat de weg niet veilig washad daardoor gelegenheid te stoppen, en de reizigers voor wellicht groote ongelukken te behoeden. Nader wordt gemeld dat de vermeende histori sche beker, waarvan in ons nommer van Vrij dag jl. sprake was, niet afkomstig was van Tromp, maar van Cornelis de Witt, die zooals wij reeds herinnerden, werkelijk met de Ruiter bij den Chatham-toeht het bevel voerde. Dat echter bij die gelegenheid de beker hem geschonken zou zijn als een openbaar bewijs van hulde, komt ons niet zeer waarschijnlijk voor, daar in dat geval Brandt niet zou nagelaten hebben er melding van te maken. De beker kan dus als kunstwerk waarde hebben, doch of hij een historisch gedenk stuk is, schijnt niet uitgemaakt. Den heer A. Vaar, wethouder te Oudelande, werden den 1™ dezer bij gelegenheid van zijn 25jarig lidmaatschap van den gemeenteraad aldaar een aantal bewijzen van hulde en erkentelijkheid gebracht. In eene daartoe belegde raadsvergade ring werd hem, met eene toespraak van den burgemeester, een fraai geschenk vanwege den gemeenteraad en den secretaris aangeboden. Eene commissie van gemeentenaren, eene andere com missie van jongeliedenbenevens de schoolkinderen namens wie de hoofdonderwijzer het woord voerde, schonken hem mede stoffelijke blijken hunner vereering, terwijl ook de ambachtsheer der ge meente, de heer van Hoboken van Oudelande den heer Vaar een aandenken aan dezen feestdag schonk. Des middags werd in het gemeentehuis een feestmaal gehouden, en den volgenden dag onthaalde de jubilaris de kinderen in de school en de arbeiders en jongelieden in de herberg. Er bestaat gelegenheid lot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch-Indië, door middel van het stoomschip Holland, waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den llea November a. is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koop waren, bestemd om met deze gelegenheid te worden verzonden, behooren uiterlijk in den avond van den 10™ November, en de brieven den daaropvol- genden dag, 's morgens per eersten trein, aan den Helder aangekomen te zijn. Door het bedoelde stoomschip wordt Napels en Padang niet aangedaan. Het avondfeest dat de Amsterdamsche Kanaal maatschappij tot sluiting harer feestelijkheden aanbood, was volgens het Vaderland zeer luisterrijk. De groote ruimte, die het Paleis voor Volksvlijt aanbiedt, was rijk met bloemen en groen, schilden en decoratiën gesierd. Op het tooneel zag men een keurig achterdoek: „bet gezicht op de haven van IJmuiden." In het centrum der zaal was een reusachtige fontein geplaatst, die zeker het effect verhoogde, maar aan de prachtige muziek nu en dan afbreuk deed. Amstels Mannenkoor, onder leiding van Dan. de Lange, bood zijn wel willende medewerking aan voor het concert, dat door de Koninklijke militaire kapel van het regi ment grenadiers en jagers werd gegeven, 't Slaagde uitstekend; trouwens waar zulke instrumentale en voeale krachten vereenigd zijn, kon men geen ander resultaat verwachten. De solo-partijen waren bovendien in handen van mevr. Anna Collin- Tobi3ch en den heer Willem C. Deckers; luide, maar welverdiend tevens waren de toejuichingen, die hun ten deel vielen. 't Behoeft zeker niet gezegd, dat het in de zaal wemelde van de prachtigste toiletten, die door den eenvoud van anderen te schitterender uitkwa men. Zeer gracieuslijk was elke dame een bouquet aangeboden. Er heerschte een prettige toon en de Maatschappij leverde het doorslaand bewijs dat zij weet een gastvrouw bij uitnemendheid te zijn. Keur van ververschingen en een uitmuntend collation werden aangeboden. De soirée werd besloten met een bal, dat zeer geanimeerd was en tot laat in den nacht duurde. 't Was een schoone avond. Het hoofdcomité van het ïtoode Kruis ontving dezer dagen van het comité te Rotterdam de aan zienlijke som van f 1500 en van generaal-majoor Smits te Bronbeek weder een som van 100 ten' behoeve van de zieken en gewonden te Atchin. Deze bijdrage zal worden besteed tot aankoop van de voor de zieken en gekwetsten benoodigde arti kelen, die door het centraal comité te Batavia zijn aangevraagd. (Vad.) Volgens een particulieren brief uit Curasao in het Haagsche Dagblad is den 9™ September van daar naar zee vertrokken de schoener Juliette, eigendom van den bekenden heer Jesurundoch ingeschreven op naam van diens boekhouder. Men fluisterde vrij algemeen dat die schoener geladen was met oorlogsbehoeften en bestemd naar de kust van Azuaeene provincie der republiek San Domingo, welke tegen het gouvernement dier republiek in opstand en tengevolge daarvan in staat van blokkade verkeert. Den 21en September kwam de Juliette vóór Curasao terugontscheepte drie passagiers en bleef voor de haven op en neer houden. Twee dagen later kwamen twee matrozen naar den wal zwemmen en uit hun mededeelingen bleek dat het op den schoener niet pluis was. Dienzelfden avond ging een gewapende sloep van Zr. M8. stoomschip van Galen naar de Juliette en bracht het vaartuig in de havenwaar het door de militaire macht bewaakt werd. De volgende dagen werden uit het schip gelost en in 's lands magazijnen opgeslagen 100 Remming- ton-geweren17 kisten patronen1 vat buskruit en 1 kist slaghoedjes. Het bewijs is dus nu geleverd dat de schoener werkelijk oorlogscontrabande aan boord had en men veronderstelt dat het aan de gelegenheid ontbroken heeft om die op de bestemde plaats aa« wal te zetten. Ook verzekert meu dat de schoener door een Haïtiaansch en een Dominicaansch oorlogs schip van de kust is weggejaagd. Op de vraag van waar die contrabande afkomstig was, wordt geen ander antwoord gegeven dan dat de schoe ner geruimen tijd te voren gemeerd heeft gelegen aan de werf van de firma Jesurun en c°. De briefschrijver leidt uit dit een en ander af, dat de regeering van Venezuela geen ongelijk heeft wanneer zij beweert dat Curasao een broei nest van revolutie en een gestadige bedreiging voor de rast zijner naburen is. ONDEBScHEmwGEN. Verlof verleend aan J. R. G. Coninck Westenberg, vice-consul van Zweden en Noorwegen te Texel, tot het aannemen van het ridderkruis der orde van St. Olaf, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. De heer C. W. Smit, hoofdonderwijzer aan de bijzondere school te 's Gravenpolderis bij vonnis van het kantongerecht te Heinkenszand dd. 2 November 1876voor de tweede maal sedert de inwerkingtreding der wet van 1875, veroordeeld, thans tot een dag gevangenisstraf en eene geld boete van 10subsidiair een dag gevangenisstraf, bene yens in de kosten, wegens het toelaten in zijn school van een aantal leerlingen, die nimmer gevaccineerd zijn, noch de kinderziekte gehad hebben. (G. Ct.) De Staats-courant van heden bevat een over zicht van de verslagen der in 1876 gehouden eindexamens van de hoogere burgerscholen. Bij de akte-examens voor middelbaar onderwijs te 'sGravenhage zijn o. a. toegelaten de heer J. Broekema, voor geschiedenis, en mej. M. C. C. Worrell en mej. S. M. A. Schenk, voor handteekenen alle van Middelburg. Beroepen bij de N. H. gemeente van Bath en Rilland de heer G. van Dis, eandidaat bij 't pro vinciaal kerkbestuur van Zeeland. Het Engelsche stoomschip Ambots van Antwer pen naar Londen bestemd, kwam heden morgen ten hoogte van Borselen, toen een man der equi page over boord viel. Daar alle sloepen voor de zeereis reeds waren vastgesjord, was het niet mogelijk de in de davids hangende sloep spoedig genoeg neêr te vieren om hulp te bieden, zoodat de ongelukkige in de diepte wegzonk. Uit verschillende garnizoenen zijn, op aan vrage van den minister van oorlog, munitiebrooden opgezonden; ieder garnizoen behoefde slechts een brood af te geven en wel uit de kazernen, van het brood dat voor de uitreiking aan de man schappen gereed lag. De regeering heeft ƒ2000 beschikbaar gesteld voor de restauratie van de voormalige parochie kerk te Breda. De Franciscaners, welke zich nog in de om streken van Neisse en Neustadt in Pruisisch- Silezië bevonden, zijn den 25 Oct. gezamenlijk naar Holland vertrokken, teneinde daar hun domicilie te vestigen. -»Dinsdag is eene arme vrouw die op een vrij- biljet, afgegeven door het bestuur der gemeente Groningen, van daar naar Assen per trekschuit vervoerd werdonderweg van de schuit in het wa ter gevallen. Men heeft haar met moeite weder op de trekschuit gebracht en haar van eenige droge kleedingstukken voorzien, die medelijdende menschen daartoe verstrekten. In Assen aange komen, heeft zij van den burgemeester dier gemeen te eenig geld ontvangen ter bekostiging van nachtlogies. Zij heeft daarvan echter geen genot kunnen hebben. Na bij een slaapsteehouder te zijn afgewezen, is zij op weg naar een anderen ineengezakt en was een lijk. Zij had plan om te bedelenteneinde daardoor het voorrecht te er langen bij vonnis veroordeeld te worden tot opzen ding naar de bedelaarsgestichten. De winkelvereeniging te Deventer hield den 1™ dezer hare jaarlijksche vergaderingdie door 500 personen, leden der vereeniging met hunne echtgenootenbijgewoond werd. Uit het verslag bleek dat door de 220 leden met hun twee win kels van koloniale waren en manufacturen in het afgeloopen jaar eene zuivere winst behaald was van /684,18i Tengevolge van den storm uit het noord westen liepen de uiterwaarden der gemeente Amt- Vollenhoven gisteren dermate onder het zeewater, dat de veehouders zich verplicht zagen 's nachts in der haast hun vee van de uiterwaarde te halen. Zwemmende bereikte dan ook het grootste deel der koeien den vasten wal. 't Zeewater is daarna nog meer gestegen, zoodat men nog slechts weinig punten droog ziet, waarop nog enkele stuks vee grazen. De ex-keizerin Eugenie van Frankrijk en haar zoon bevinden zich tegenwoordig te Florence, waar zij bijzonder gevierd en gevleid worden. Niet alleen particulieren, maar ook autoriteiten van hoogen rang hebben officieel hunne opwach ting gemaakt en de pretendent houdt er eene ware hofhouding op na. Zij wonen thans op de villa Oppenheim, die vijf jaren geleden op een heerlijk punt door een in Egypte rijk geworden bankier gebouwd is en door hem met zijn jonge vrouw de dochter van een Florentijnsch bankier, werd betrokken. Een jaar na het huwelijk echter ging de jonge vrouw met een harer vorige vrienden op de vlucht en sedert dien tijd stond de villa ledig, tot zij door Eugenie werd betrokken. Eenige dagen geleden werd te Wriezen bij Potsdam een lijk gevonden, waarin men een politie agent van een naburig stadje meende te herkennen. Terstond werd aan diens vrouw getelegrapheerd, die, daar haar man met verlof op reis was gegaan en reeds terug had moeten zijn, terstond naar Wriezen snelde en het lijk eveneens voor dat van haar man erkende. De ongelukkige politiedienaar werd begraven en de arme vrouw keerde naar hare woning terug alwaar zij haar man met heete tranen beweende. Opnieuw vloeide den volgenden dag rijkelijk haar tranenbron toen eensklaps kaar doodgewaande echtgenoot binnenkwam. Bijzondere omstandigheden hadden zijn terugkomst vertraagd door de ophelderingen die hij gaf, kwam alles weldra in orde en als de man nu voor dienstzaken naar Wriezen moet, verzuimt hij niet een bezoek te brengen aan zijn graf. Uit den Rheingau wordt gemeld, dat de wijnoogst een gunstig resultaat oplevert, daar de druiven zeer voldoende zijn. In alle districten zal de wijn beter zijn dan die van 1875 en in sommige zelfs voorspelt men een fijn product. Hoewel de wapenstilstand gesloten is heerscht nog volstrekt niet algemeen de overtuigingdat een duurzame vrede zal volgen. Aan de Kölni- sche Zeitung wordt b. v. uit Berlijn geschreven, dat men in Russische kringen algemeen van ge voelen is, dat de Russisch-Turksche oorlog slechts voor den winter is onderdruktmaar dat eenige maanden later het keizer Alexander niet langer gelukken zal den storm te bezweren, iets waarop hij zelf niet meer rekent. Hij moet dan ook zeer zwaarmoedig gestemd wezenomdat hij niet dan miskenning ondervindt voor zijn goede bedoelingen, en in politieke kringen zou men zich zeer goed met eene abdicatie van den czaar kunnen veree nigen. In Russisch-militaire kringen moet het in ieder geval een Uitgemaakte zaak wezen, dat de Russische legerscharen in het voorjaar tegen de Moslems zullen oprukken. Een neef van wijlen den Franschen schrijver Eugène Sue, kassier bij de Messageries, heeft zich den 2d™ October jl. op het kerkhof van Passy tusschen twee graven met een revolver het leven benomen. Uit de papieren die men bij hem vond bleek dat de jonge man in den waan verkeerde dat hij wegens slechte administratie Vervolgd werd. Bij het opmaken der kas echter bleekdat de boeken in volkomen orde waren en er zelfs geen frank ontbrak. Zitting van Vrijdag 3 November. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heeren J. G. Hector en Wibaut. De notulen van het verhandelde in de zittingen van 13 en ld October jl. worden na voorlezing goedgekeurd. Vervolgens is aan de orde de vernieuwde stem ming over het voorstel van burgemeester en wet houders, waarover in de vorige zitting de stemmen hebben gestaakt, om afwijzend te beschikken op het verzoek der nachtwakers om verhooging van traktement. De uitslag dezer stemming is, dat met 6 tegen 5 stemmen tot die afwijzing besloten wordt. Tegen het voorstel van burgemeester en wethouders stemden de heeren Ockers, de Kruijff, Laernoes, Pot en Mortier. De voorzitter doet voorlezing van een ingeko men adres van de ambtenaren ter griffie, om ver hooging van traktement, op grond van de duurte der levensmiddelen en de stijging der huurprijzen van de woningen. Adressanten hebben met hun verzoek gewacht totdat, zooals nu, het tijdstip voor de inwilliging daarvan gunstiger was wegens ver meerderde bronnen van welvaart voor de gemeente. De voorzitter deelt mede, dat in 1870 de jaar wedde van een commies is verhoogd van 600 tot 650 en van de boden van f 400 tot 450; in 1872 die van een commies van 650 tot f 700, en in 1874 deze laatste is gebleven, doch de belooning van een klerk is bepaald op 600, en die van twee boden respectievelijk op ƒ500en/450. Bur gemeester en wethouders stellen op grond daarvan voor, het verzoek der adressanten af te wijzen. Met 10 stemmen tegen 1 wordt daartoe besloten. De heer J. J. P. Hector was voor de inwilliging van bet verzoek. Nog is een verzoek om verhooging van trakte ment of om een gratificatie voor dezen winter in gekomen van de agenten van politie, welk verzoek zij gronden op de heerschende duurte en den grooten omvang van het terrein hunner dienstver vulling, terwijl ook de bezoldiging der rijksveld wachters onlangs is opgevoerd, niettegenstaande hun dienst, volgens adressantenoneindig lichter is. Met genoegen hebben zij ook kennis genomen van de verhooging der jaarwedde van hun onmiddel- 1 ij ken chef. De voorzitter deelt mede dat in 1873 de trak tementen der agenten zijn verhoogd: van die der eerste klasse van f 450 tot 500 en van die van de tweede klasse van f 400 tot 450. Burge meester en wethouders stellen alzoo voor, ook op dit adres afwijzend te beschikken. De heer Pot zal om overwegende redenen vóór het adres stemmeD, niet alleen wegens de ver meerderde werkzaamheden, maar vooral omdat het steeds blijkt dat men, uithoofde van de lage bezoldiging, geen jeugdige krachten onder de politie ambtenaren kan houden als zij geschikt zijn om bij de rij ksveldwacht in dienst te treden. De heer Mortier verklaart zich voor het verleenen een er gratificatie. Met 9 tegen 2 stemmen wordt besloten het traktement der adressanten te verhoogen. Tegen stemden de heeren Kleijnhens en van Uije Pieterse. De heer Pot stelde voor de verhooging te be palen op f 25 voor iederen agent van politie, ingaande met 1 Januari a. Dit voorstel werd aangenomen met 10 stemmen tegen 1, die van den heer Kleijnhens. De voorzitter stelt namens burgemeester en wet houders voor, hen te machtigen tot het inwinnen van een rechtskundig ad vies betreffende den afstand van een terrein in de Lange Noordstraat, in gebruik bij den heer J. Loois, hetwelk deze beweert niet te moeten afstaan. De heer Pot zegt dat men, naar zijne bescheiden meening, geen rechtsgeleerde behoeft te zijn om de artikelen van het Burgerlijk wetboek te begrijpen, die handelen over zaken als deze en over verjaring. Hij zal dan ook beslist stemmen tegen het inwinnen van rechtskundig advies. Hij citeert de artt. 1983, 1992, 1995, 2000 en 2004 van hec Burgerlijk wet boek, in verband met de artt .587, 589, 604, 606, 685 en andere, en leidt daaruit af dat er niet gedacht kan worden aan verplichting tot terug gaaf van datgene wat de heer Loois en zijn voor ganger ruim een halve eeuw ongestoord bezeten hebben. Spreker meent dat men door aanneming van het voorstel van burgemeester en wethouders van den oever in de sloot zal geraken, want heeft men eenmaal a gezegddan moet men ook b zeggen. Bovendien bepaalt art. 619 van het Burgerlijk wetboek hoofdelijke aansprakelijkheid in geval van gewelddadige ontzetting zoowel tegen hen die de gewelddadigheid gepleegd als tegen hen die haar bevolen hebben. De voorzitter antwoordt, dat burgemeester en wethouders in deze zaak het recht van verjaring volstrekt niet erkennen. Maar in allen gevalle is het inwinnen van een rechtskundig advies nog geen begin van procedure; het is niets meer dan het vragen van raaden luidt het advies ontradend, dan zal niet geprocedeerd worden. De heer Laernoes is voor het inwinnen van een rechtskundig advies, doch geeft zijne bevreemding te kennen dat de heer Loois gedurende zoovele jaren in het ongestoord bezit van bedoeld terrein is gelaten. Het voorstel van burgemeester en wethouders wordt alsnu met 10 stemmen tegen 1 aangenomen. Tegen stemde de heer Pot. Een voorstel tot nadere vaststelling van de verordening op de invordering van schoolgelden wordt goedgekeurd. Voor de leden wordt op de griffie ter inzage gelegd een voorstel tot wijziging van eenige verordeningen, hetwelk in eene volgende vergade ring zal behandeld worden. Een voorstel tot benoeming van een hulponder wijzer aan de school van den heer Fret is aange houden aangezien van den schoolopziener nog geen bericht was ontvangen omtrent het hem gevraagde advies ten aanzien van den voorgedragen eenigen eandidaat Cense. Voor kennisgeving worden aangenomen de vol gende mededeelingen a Dat gedeputeerde staten hebben goedgekeurd het eerste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, met afwijzing der reclamatie van den heer Margadant. b Dat door de kamer van koophandel en fabrie ken een adres is ingezonden aan den minister van justitie, houdende verzoek om behoud van het kantongerechten dat burgemeester en wethouders hebben gemeend hunnerzijds ook een adres in dien geest te moeten indienen. c Dat van het Zeeuwsch genootschap der we tenschappen onder dankbetuiging voor het archief ten geschenke is ontvangen de vierde aflevering van het door mr. M. F. Lantsheer bewerkte werk „Zelandia illu strata". d Dat gedeputeerde staten hebben goedgekeurd de raadsbesluiten tot vaststelling van de begroo ting der schutterij voor 1877; tot het verleenen van subsidiën aan het algemeen armbestuur, aan het gasthuis en aan het burger-weeshuis, alsmede tot verkoop van gemeentegrond en tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven. Een voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging der gemeentebegrooting en tot at-

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2