niTENLAND. Ingezonden Stukken. Nieuwe uitgaven. Zeetijdingen. Handelsberichten. Verkoopinger. en aanbestedingen» Burgerlijke stand, Thermometerstand. Gemeenteraad van Zierikzee. Gemeenteraad van Goes, Algemeen Overzicht. Spoorweg-ongelukken- Graanmarkten enz. fi'Uxen van Ëflccten. f 805 808 Rusland alleen volkomen zijn opgewassen indien dit maar geen bondgenooten krijgt. (Ingezonden.) Effectenalmanak, van J. Pik, te Groningen bij P. van Zweden. Daar slechts weinige geldbeleggers en sommige speculanten in het bezit zijn van werken als die van Poor en Dinger, zal do heer Pik zeker een goed werk verricht hebben met de samenstelling van zijn almanak, waarin op beknopte wijze veel wordt behandeld, duidelijk en nauwkeurig. Men vindt daarin o. a. opgegeven de grootte der stuk ken van alle te Amsterdam voorkomende fondsen, de vervaldagen der coupons, de tijdstippen van uitloting en aflossing, het getal vervallen coupons, behoorende bij de stukken, waarvan de rente betaling gestaakt isde verdeeling van vreemde muntspeciën en hunne waarde in Nederlandsche munt, de vergelijkende koersen van vele fondsen, gedurende de laatste zes jaren, enz. Voorts komt in dit werkje voor eeue schets der fondsen, waarin de schrijver tot eene classificatie komt der effee- ten met betrekking tot hunne intrinsieke waarde. Het is moeilijk hierover een juist oordeel te vellen. Ter beoordeeling der innerlijke waarde van een fonds ontbreken meestal nauwkeurige gegevens. Toch komt het ons voor dat de geconsolideerde Northwestern niet dienen geplaatst te worden bo ven de Madison en Menomonee obligatiën. Overi gens deelen wij zijne zienswijze geheel. Belang rijk zal voor velen zeker zijn de lijst der gega randeerde, onvolledig gegarandeerde en niet gega randeerde Russische spoorwegwaarden met de daarbij gevoegde opmerkingen. Deze lijst is ge heel juist en zal misschien menigen geldbelegger terughouden andere dan onvoorwaardelijk gega randeerde Russ. spoorwegfondsen te koopen. Hoe het zij, wij kunnen niet anders dan onze ingenomenheid betuigen met den almanak en on getwijfeld zal de heer Pik succes hebben op zijn werk. By een volgenden jaargang hopen wij dat hij lust moge gevoelen de intrinsieke waarde der fondsen meer uitvoerig te behandelen en dan niet zal verwaarloozen de Nederlandsche industrieele waarden. D. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door het ministerie van oorlog op den 27en November zal worden aan besteed de levering van verschillende behoeften ten dienste van 's rijks magazijn van geneesmid delen, gedurende 1877terwijl de monsters der artikelen in genoemd magazijn te 's Gravenhage kunnen worden bezichtigd. (Yan 2229 October.) Middelburg. Ondertrouwd: A. C. Bosdijk, jm. 23 jmet J. Kneter, jd. 32 j. I. Dourleijn, jm. 22 j., met N. Adamse, jd. 23 j. J. P. Ilruer, jm. 37 j., met W. J. Busquet, wede. 35 j. J. Baljeu, jm. 26 j., met M. Roeting, jd. 28 j. W. J. van Riel, wed'. 33 j., met K. Broeke, jd. 27 j. J. I. van der Kuip, wed'. 45 j., met J. J. Vreke, jd. 32 j. J. M. Hegberg, wed'. 58 j., met J. Spierens, jd. 39 j. F. J. H. Villée, jm. 29 j., met H. B. van der Klip, jd. 24 j. W. Kerkbove, jm. 23 j., met C. van Keulen, jd. 26 j. J. M. Kuiler, jm. 22 j., met P. G. Verschoor, jd. 25 j. Bevallen: J. Valk, geb. Regeur, z. A. H. van der Weel, geb. Tisserand, d. A. M. den Haan, geb. de Ruiter, d. A. Baljeu, geb. Schoolmeester, z. L. den Engelsman, geb. Vader, d. A. Heuse- veldt, geb. van der Weel, z. C. M. Hendrikse, geb. de With, z. Overleden: A. J. Lang, vrouw van D. K. van Aartsen, 52 j. P. van der Linde, wede. van G. van Oirschot, 64 j. P. F. Dierikx, wed', van C. J. Michel, 80 j. C. Mersie, z. 17 j. J. de Meulenaar, man van A. Barven, 60 j. K. van Kuijk, wed', van M. Geldof, 26 j. (Van 2128 October.) Vlissingen. GehuwdN. J. Corvelijn, jm. 24 j., met M. L. Leenhouts, jd. 28 j. Bevallen: P. Volk, geb. van der Hof, d. J. C. Spinnaaij, geb. Pieterse, z. P. Sporvij, geb. Din- gemanse, d. C. M. Horsten, geb. van Dalsum, d. P. van Bale, geb. Geldof, d. M. S. Kamermans, geb. Lute, z. C. M. Philipse, geb. D'Jong, d. G. P. M. Kastelijn, geb. van der Werf, z. OverledenC. Haverhoek, vrouw van R. M. van den Boogert, 53 j. J. C. van Outrijve, z. 11 m. A. T. J. Wouters, d. 3 w. J. de Poorte, d. 2 m. Goes. GehuwdC. J. van Borrendam, jm. 36 j., met C. M. Schraver, jd. 25 j. L. de Fouw, wed', van J. P. Meerburg Snarenberg, 52 j., met M. J. ten Bruggenkate, jd. 54 j. Bevallen: T. Luijks, geb. Hengstmengel, z. OverledenA. van Beek, wede. van D, Witte- koek, 77 j. Zierikzee. BevallenT. A. E. Boudier, geb. Oos terwaal, d. E. J. van Popering, geb. Lokker, z. M. de Feiter, geb. van 't Hof, d. M. Juijn, geb. de Keijzer, d. E. Willemse, geb. Berrevoets, d. G. Coumou, geb. Elenbaas, z. J. Flikweert, geb. Moermond, d. Overleden: J. R. van den Houten, vrouw van W. Hendrikse, 87 j. M. H. P. Boudier, d. 11 m. S. de Feiter, d. 1 d. C. Iloudkamp, z. 8 m. 28 Oct. :s av. 11 u. 46 gr. 29 's morg. 7 u. 39 gr. 's midd. 1 u. 54 gr. 's av. 11 u. 53 gr. 30 's morg. 7 u. 53 gr. 's midd. 1 u. 56 gr. s midd. 6 u. 50 gr. VERBETERING. Door een schrijffout van onzen verslaggever is in de 21" alinea van het verslag der zitting van 25 dezer het woord geen uitgelaten. Men leze dus „Op voorstel van den heer Macaré wordt na discussie met 5 tegen 3 stemmen (de heeren Fok ker, Moens en Moolenburgh) besloten het Roomseh- katholiek en Evangelisch-Luthersch armbestuur geen subsidie te verstrekken en die van het bur gerlijk armbestuur te verhoogen tot f 9900." Zitting van Vrijdag 27 October. Voorzitter de heer Blaaubeen. Tegenwoordig al de leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Was ingekomen eene dankbetuiging van den directeur van het gasthuis voor de verlengde gra tificatie, voor notificatie aangenomen; en een adres van den heer de Beer, met begeleidende missive om eervol ontslag tegen 1 Januari 1877 als leer- aar aan de hoogere burgerschool voor jongens; wordt besloten dit adres te zenden aan den inspec teur en de commissie van toezicht om bericht en raad, en tevens eene oproeping van sollicitanten te doen naar de vaceerende betrekking. Daarna is aan de orde de gemeentebegrooting voor 1877. Nadat op de vraag van den voorzitter niemand over de algemeene strekking het woord verlangde, wordt de begrooting, beginnende bij de uitgaven, artikelsgewijze opgenoemd en behandeld. Bij jaarwedden van de twee vaste arbeiders stelt de financieele commissie voor dit traktement met 50 cent per week te verhoogen, aangezien de arbei ders verplicht zijn eigen gereedschap aan te schaffen, welk voorstel na eenige discussie met 9 tegen 4 stemmen wordt aangenomen. Den post „kosten van licht," geraamd op 220, stelt de financieele commissie voor met 20 gulden te verminderen en wordt alzoo met 10 tegen 3 stemmen besloten. Kosten van boek-, druk- en bindwerken wordt, na door den burgemeester en wethouders te zijn toegelicht, verhoogd met 40 met het oog op het drukken van aanslagbiljeten, waar niet op gerekend was; Zegelkosten van gemeente-registers en stukken, geraamd op 200, wordt op voorstel der financieele commissie met f 25 gulden verminderd, als wor dende dit bedrag voldoende geacht. Nog werd door de financieele commissie voorge steld om de uitgaven voor het Manhuis, geraamd op 294, voor memorie uit te trekken, aangezien haar voorstel dienaangaande nog aanhangig is. Dit voorstel wordt, na discussie verworpen op grond dat het Manhuis is eigendom der gemeente. Eveneens blijft met 10 tegen 3 stemmen de post der voormalige weverij voor memorie uitgetrokken, welken post de financieele commissie had voorge steld te schrappen. Bij haven- en kanaalwerken vraagt de heer Busing inlichtingen of de posten „onderhoud der haven- dammen, havenboorden en vervoer van grint" enz. worden aanbesteed? Burgemeester en wethouders antwoorden dat bun beginsel is aanbesteding, maar zij in enkele gevallen hiertoe niet kunnen overgaan. Tot het leggen van een klinkerpad door de Boude- wijn de Wittestraat stelt de financieele commissie voor een nieuw art. 3 hiervoor uit te trekken, onder aanleg en vernieuwing. Nadat door de heeren Fransen van de Putte en Busing het voor- en nadeel was aangetoondwerd het voorstel der commissie verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Met gelijke stemming wordt de post van /30, voor het herstellen van den welput uitgetrokken, voor de voormalige trekkerswoning, geroieerd, daar de heer Busingvoorsteller veklaart nog volstrekt geen noodzakelijkheid daartoe te zien. Bij de voorloopige vaststelling dezer begrooting was nog niet ontvangen de opgave der vermoede lijke kosten der schutterij en daarom is het bedrag te hoog uitgetrokken ad 74.20. Burgemeester en wethouders stellen daarom voor den postalzoo te verminderen, waartoe wordt besloten. Wegens het vergevorderde uur schorste de voor zitter de vergadering tot des avonds 7 uren. Avondzitting van 27 October. Bij de opening der vergadering deelt de voor zitter mede dat de heer Callenfels verhinderd is de vergadering bij te wonen en vervolgt hij de behandeling der begrooting. Als eerste punt van verschil van gevoelen komt voor bij „kosten van lager onderwijs," de keuken der school le klasse. De financieele commissie is van oordeel dat 100 voldoende zal zijn tot restauratie terwijl burgemeester en wethouders vasthouden het bedrag van 400, daar zij 100 als verloren geld beschouwen. Een sub-amendement van de financieele commissie om dezen post met drie honderd gulden te verminderen wordt met 1 tegen 4 stemmen verworpen en blijft de post van ƒ400 met 7 tegen 5 stemmen behouden. Het artikel verpleegkosten voor arme krank zinnigen, wordt verhoogd met 380, tengevolge eener nieuw gesloten overeenkomst tusschen gede puteerde staten en de gestichten. Bij de behandeling kosten der straatverlich ting, vraagt de heer van Hoek eenige inlichtingen over de buitengewone belooning der lantaarn opstekers met f 60, daar die beloonïng toch aan de gasfabriek behoort. De voorzitter antwoordt dat zulks bij raadsbesluit is toegestaan om eenige lantaarns vroeger uit te blusschen, waartoe de gasfabriek niet verplicht was. Nadat de pachtsom van den havendijk volgens nieuwe overeenkomst met J. Atrijsmet ƒ10 verhoogd, de pacht der hoveniering aan de Zonstoof met 1 verminderd en door den heer Fransen van de Putte aan den heer van Hoek toezegging was gedaan, een voorstel omtrent de leenbank in te dienen, werd overgegaan tot behandeling der posten hoofdelijke omslag, prelevement goed slot 1875, en onvoorziene uitgaven. De financieele commissie trok haar voorstel in om de onvoorziene uitgaven met 1000 te verminde ren, op grond dat deze post door de laatste besluiten van 2628,64was teruggebracht op 2314,84*. Nu moest alleen nog beslist worden of de 1000 die tekort kwamen moesten gevonden worden óf uit het prelevement óf uit den boofdelijken omslag. Nadat door den voorzitter betoogd en bewezen werd dat genoemd prelevement recht en billijk was en de draagkracht der burgers reeds voldoende bezwaard was, en het voorstel van den heer Fransen van de Putte om den hoofdelij ken omslag met die 1000 gulden te verzwaren, nog als meer rationeel was aanbevolen werd het prelevement aangenomen en de geheele begrooting daarna voorloopig vastgestelt: in inkomsten en uitgaven op 92920,50. De vergadering is daarna gesloten. Prins Milan van Servië maakt meer en meer den indruk van den ridder der droevige figuur. Eerst laat hij zich verleiden tot eene oorlogsver klaring, vervolgens duldt hij, dat men comedie met hem speelt en thans zit hij in den nood over de aanmatiging van een zijner generaals, over wien hij echter niets schijnt te zeggen te hebben. Gene raal Tchernajeff nl. is zeer boos. De minister van oorlog had zich bij hem beklaagd over de handelwijze van Russische vrijwilligers en hem verzocht maatregelen te nemen om daaraan een einde te maken, onder bedreiging dat zoo hij hieraan geen gehoor mocht geven de regeering zich genoodzaakt zou zien te St. Petersburg te klagen. Deze brief wekte zoozeer den toorn van den gene raal op dat hij zich onmiddellijk tot prins Milan wendde met verzoek om den minister van oorlog te ontslaan. In den ministerraad ondersteunde de heer Ristich zijn collega voor oorlog en deed den prins opmerken, dat een constitutioneel ministerie col lectief verantwoordelijk is voor de handelingen van een zijner leden; werd dus aan den heer Nico- lich ontslag verleend dan zou het geheele kabinet dat vragen. Na aflbop der zitting is de minister van binnenlandsche zaken terstond naar Deligrad vertrokken om de zaak met generaal Tchernajeff te bespreken. De heer Nieolich volhardt echter bij zijn verzoek om ontslag, en de- prins is zeer geagiteerd over de aanmatiging van den gene raal voor wien hij toch het geheele ministerie niet kan opofferen, welks houding door de publieke opinie wordt toegejuicht. Hoewel de vijandelijkheden nog worden voort gezet en sedert Donderdag Alexinatz wordt gebom bardeerd, terwijl de Turksche troepen hun winter kwartieren gereed maken, beschouwt het Weeusche Tagblatt den wapenstilstand zoo goed als gesloten en deelt mede, dat de sultan een eigenhandigen brief aan den czaar heeft geschreven. Over het algemeen trouwens zijn de berichten zeer gunstig en wordt het sluiten van een wapen stilstand van zes weken, met voorbehoud om dien desnoods te verlengenvoor zeer waarschijnlijk gehouden. De sultan moet aan de Oostenrijkse he regeering zijn dank hebben betuigd voor haar vredelievende medewerking; de gezanten van Duitschland en Frankrijk hebben instructies ont vangen om het voorstel tot een wapenstilstand te ondersteunen, en de ulema's hebben een adres tot den sultan gericht waarin zij de handelwijze der samenzweerders zeer afkeuren en de ontwor pen hervormingen volkomen goedkeuren. Ziedaar zooveel gunstige mededeelingendie doen hopen, dat weldra de strijd een einde zal nemen. Het zou volstrekt niet te verwonderen zijn indien deze gunstige verandering in den toestand te wijten ware aan de tusschenkomst van prins Bismarck. Zooeven hebben wij melding gemaakt van gelijk luidende instructies door de gezanten van Duitsch land en Frankrijk te Konstantinopel ontvangen, en uit Berlijn wordt gemeld, dat de eerste secretaris der Fransche legatie aldaar, de heer Sayves, naar Frankrijk zal vertrekken om mondeling berichtte geven van de conferenties, die in den laatsten tijd tusschen den gezant en den minister van buiten- landsehe zaken van het Duitsehe rijk hebben plaats gehad. Die conferenties leverden niet alleen het bewijs voor de goede betrekkingen tusschen de beide mogendheden, maar ook voor haar vrede lievende politiek. Onwillekeurig dringt bij het vernemen van dergelijke berichten de vraag zich op of Duitschland misschien ook heeft ingezien hoe gevaarlijk het voor zijn bestaan in de toekomst zou kunnen worden, indien Rusland bezit nam van de Slavische provincies in Turkije en daarom be sloten heeft zijn invloed aan te wenden tot het behoud van den vrede Het feit van den dag in Frankrijk is een rede voering door den heer Gambetta Vrijdag jl. voor 3500 personen in Belleville uitgesproken, waarmede hij een groot succes behaalde, zoodat zelfs zij die gekomen waren om den spreker te critiseeren hein hartelijk hebben toegejuicht. De redenaar ver dedigde met de hem eigen welsprekendheid de gematigd republikeinsche politiek, de politiek der feiten en resultaten tegenover de politiek der declamatie, die zich verliest in woorden en be schouwingen zonder iets tot stand te brengen. De uitslag der verkiezingen van afgevaardigden voor den Pruisischen landdag isvoor zooveel hij bekend is, gunstig voor de liberale groepen. Bij de sluiting van het vorige zittingjaar was de partij verhouding in de kamer gedeeltelij k aldus172 natio- naal-liberalen, 88 centrum-leden, 68 leden der Fort- schrittspartij 33 vrij-conservatieven en 3 oud liberalen, terwijl 5 mandaten vakant waren. De beide liberale partijen beschikten toen, in eene ver gadering -van"; 432 leden, over eene meerderheid van 24 stemmen. Zaterdag waren 438 verkiezingen bekendwaarvan 177 plaatsen door nationaal- liberalen86 door centrum-leden66 door leden der Fortschrittspartij36 door vrij-conservatieven, 34 door conservatieven van verschillende andere nuances16 door Polen en 5 door particularisten zijn verkregen. Van 14 andere gekozenen was de politieke kleur nog niet bekend. De liberale meerderheid is dus hoewel niet veeltoch eenigs- zins versterkt. Mijnheer de Redacteur Veroorloof mij s. v. p. langs dezen weg, aan den verdediger van spoortreinongelukken (Middel- burgsche courant 28 dezer) eene vraag te doen, waarvan het antwoord kan strekken tot nog grootere geruststelling voor het in Zeeland reizend publiek. De seintoestellen zijn geplaatst op de brug te Vlake. Deze seinen kan de machinist zien, en alzoo tijdig stoppen. Maar hoe nu, in het geval van mist C. Van Vlissingen vertrokken de Engelsche stoom boot Lady Derby, gezagv. Coleman, naar Shields en het schip Houthandel, gezagv. Lindblad, naar Riga beide in ballast. Binnengekomen te Vlissingen de Rebecca, van Shields voor Middelburg, en de Morton Castlevan Burnt Island voor Vlissingen beide met steenkolen. Rotterdam 30 October. Nieuwe tarwe met redelijken aanvoer 25 cent hooger; rogge 20 cent hooger; gerst met kleinen aanvoer 20 cent hooger erwten 25 cent hooger; kanariezaad lager; overigens met redelijken aanvoer onveranderd. Amsterdam, 30 October. Raapolie op zes weken ƒ43}. Lijnolie ƒ41. Amsterdam, 28 Oct. 30 Oet. 3 3 21 ISederl. Cert. Werk. schuld. 2} Certific. dito dito8 dito dito dito4 Aand. Handelmaatschappij 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam.. België. Cert. bij Rothschild. Frankrijk. Inschrijvingen 3 Insch l ij vingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope &C°. 1855 6e serie. 5 dito 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 18735 Loten 1864 Loten 1866 p Obl. Hope O». Leen. 1860. 4} Certific, dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2" a 4 L. 4 Obligatiën 1867—694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4* dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Cbarkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand, Warschau-Bromberg dito dito Weenen Oostenrijk Obligatie metal, in zilver Januari/Juli 5 Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov.. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 18605 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 Oblig. Theiss spoorweg. 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl.. 3 Oblig. Binnenlandsche. 3 pet. 62 75* 99* 101* 94 1 96 97 pet. 67} 62A 75* 99* 101* 94} 97* 591 94} 95* 81* 91* 83} 83* f 278 268 pet. 81 69* 73* 47* 258 pot. 79* 189 126 pet. 89* pet. 88* 83 75* 118 82* 91} 83} 83} 278 268 69} 73* 47* 258 81 127 89} 222 88* 82* 75* 118 pet. 52* 53* 52* 53* 49^ 49*-} 49* 50 538 535 125 127 pet. 100* 100 pet. 12A 12-iV UI Ui

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3