"N°. 258.' 119® Jaargang. 1876. Dinsdag 31 October. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën t 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 30 October. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. FBUILLETON. Chetwynd Calverley, IIDDEL -- Bij het afdeelingsonderzoek in de tweede kamer van de begrooting van justitie werd o. a. de vraag gedaan of de regeering het maken van een artesischen put op het terrein van het huis van arrest en bewaring te Goes nog noodig bleef ach ten en zoo ja,welke de uitslag is geweest van het vroeger toegezegde onderzoek en of de put nu naar een nieuw stelsel zal worden geboord? Door den dijksraad en door ingelanden van het calamiteuze waterschap en den calamiteuzen Hoofd plaatpolder te Hoofdplaat is met algemeene stem men benoemd tot secretaris-ontvanger van het cala miteuze waterschap en tot ontvanger griffier van den calamiteuzen polder de heer J. J. Pateer. Te Zaamslag werd den 25" dezer door de leden van den gemeenteraad een zilveren geschenk aangeboden aan den heer L. de Regtdie onlangs als wethouder is afgetreden en gedurende een tijd vak van 25 jaren met grooten ijver en nauwge zetheid de belangen der gemeente behartigd heeft. Des avonds was men ten huize van den jubilaris gezellig bijeenwerd het gemeentehuis geïllumi neerd en eenig vuurwerk afgestokenterwijl ge durende den dag van een aantal huizen de vlag wapperde. In het W< ekblad voor Notaris-ambt en Registra tie wordt herinnerd dat den 27" dezer het feest hunner veertigjarige ambtsvervulling bij het korps ambtenaren der Registratie en domeinen gevierd is door de heeren m' A. de Wit, J. P. de Vassy, E. H. F. W. Mathon en Jhr J. Stern, thans be waarders der hypotheken en van het kadaster te 's Gravenhage, 's Hetogenbosch, Amsterdam en Arnhem. Het Weekblad, hulde doende aan „deze bekwa me mannen, die den staat steeds met den meesten ijver dienden en zich veler achting en sympathie wisten te verwerven," uit de hoop daarbij, „dat zij nog geruimen tijd kracht en lust zullen behou den om tot bevordering der algemeene belangen werkzaam te zijn." Een Middelburgsch correspondent van bet Va derland meldt aan dat blad als een nieuwtje wat reeds sedert geruimen tijd bekend en gemeld is, namelijk dat een teekenaar vanwege de commissie van rijksadviseurs bezig is teekeningen te ma- 45 Naar het Engelsch van W. Harrison Ainsworlh. BOEK V. Lady Thicknesse. Vervólg.) Den vorigen dag had hij een bezoek gebracht aan zijn vriend Sigebert Smart, dien hij te Parijs had leeren kennen, en hem en Madame Smart op de partij genoodigd, hetgeen beiden met de grootste blijdschap haddeu aangenomen. Eene piano was van boven gebracht en juffrouw Tripp zou zoo goed zijn die te bespelen, terwijl Higgins verder voor eene viool, eene violoncel en eene cornet a pistons had gezorgd, zoodat er waar lijk niets te wenschen overbleef. De groote kamer der huishoudster waar gedanst zou worden was schitterend verlicht en prachtig gedecoreerd. Het souper, door monsieur Zephyrus in persoon gereed gemaakt, zou in de eetzaal op gedragen worden. Van de keuken was bij dezen gelegenheid niets te zien. Eerst te tien uren, toen het diner en al wat daartoe behoorde boven afgeloopen was, begonnen de gasten te verschijnen. Natuurlijk moesten zij ken van de Abdij en andere belangrijke gebouwen alhier. Hij oppert daarbij echter het denkbeeld om die afbeeldingen te maken door middel der photographieuithoofde van het „tijdroovende" der thans gevolgde wijze van werken. De schrij ver schijnt niet te weten of over het hoofd te zien dat het hier volstrekt niet geldt af beeldingen alleen van het uitwendige der gebouwenmaar nauwkeurige en zeer bewerkelijke teekeningen, „waarvoor niet slechts opmeting, maar zelfs in enkele gevallen breken binnen de gebouwen nood zakelijk is. Verlangde men alleen uitwendige teekeningen, dan is de photographie geene zoo onbekende zaak, dat de rijksadviseurs uit zicb- zelven niet op het denkbeeld gekomen zouden zijn door dat middel de bedoelde afbeeldingen te krijgen. Zelfs mag men aannemen dat het hun, ook zonder de voorlichting van den correspondent van het Haagsche bladbekend zou zijn geweest dat van gebouwen als het Heidel berber slot, de monumenten te Rome enz. reeds schoone photo- graphieën bestaan. Blijkens de Staats-courant, van 29 en 30 dezer heeft de minister van biunenlandsche zaken bepaald, dat het Noordzeekanaal met 2 November e. k. voor de scheepvaart wordt opengesteld; dat aanvankelijk in de afgebakende geul der ha ven schepen worden toegelaten, bij gewoon laagwa- ter met een diepgang, onverschillig waar gemeten, van 42 decimeter, en bij een waterstand gelijk met A. P. (half tij) van 50 decimeter; dat in de haven voorloopig alleen tusschen zons op- en ondergang mag worden gevaren, behoudens het binnenvallen en ankerenen dat in het kanaal en in de zijkanalen aanvanke lijk worden toegelaten schepen met een diepgang, onverschillig waar gemeten, als volgt: kanaal50 decimeter f zijkanaal A (naar Beverwijk) 15 C (naar Spaarndam). 22 D (naar Nauema) 22 E (naar Westzaan) 13 G (naar Zaandam) 15 naar Nieuwendam 28 De heer F. 's Jacob, direct eur-generaal der Exploitatie-maatschappij, komt in verschillende bladen op tegen de onjuiste en onrustbarende be richten, omtrent een ondersteld gevaar verspreid, dat een trein onlaügs bij de draaibrug over het Hollandschdiep gelocpen zou hebben. Zijne toe lichtingen komen op hetzelfde neder wat in ons nommer van Zaterdag jl. werd medegedeeld. De Engelsche Noordpool-expeditie is terug, de onderdeur ingaan, maar toen stonden zij verbaasd over het schitterend tafereel. Zij werden door mijnheer Higgins, bijgestaan door monsieur Zephyrus, ontvangen. Het eerst kwamen de Tankards. Tom, zeer ge troffen door het voorkomen van Zephyrus, was nieuwsgierig wie dat wezen kon, want hij had geen vermoeden dat hij den kok voor had. Zijn vader vertelde hem, dat het een cordon bleu was; maar dat gaf hem niet veel licht, en de in 't oog loopende attentiën die de galante Franschman aan madame Smart bewees toen deze met baar man verscheen, brachten hem nog verder van de wijs. Hij begreep niet hoe zulk een voornaam heer op een zoo vertrouwelijken voet met een kapper en diens vrouw stond. Zoodra hij eene gelegenheid kon vinden, vroeg hij aan Sigebert Smart: „Wie is die beleefde Fransche heer, die met madame spreekt?" „Monsieur Zephyrus," antwoordde de coiffeur. „Kent ge hem niet?" „Ik herinner mij niet hem ooit gezien te hebben," zei Tom. „Mijn oude heer zegt, dat hij een cordon bleu is. Wat beteekent dat Te nauwernood in staat zich van lachen te ont houden, antwoordde Sigebert Smart: „Dat beteekent, dat hij een ridder van den Saint- Esprit is, 't geen Louis Napoleon hem heeft gemaakt. Ridder Zephyrus zou een breed blauw lint mogen dragen, met een kruis er aan, maar ge ziet dat hij het nu niet aan gedaan heeft." „Voor een ridder schijnt hij een zeer eenvoudig doch na zoover als 83° 20' noorderbreedte geweest te zijn, bleek bet haar onmogelijk de Pool te bereiken. De „Alert", met kapitein Nares aan boord, kwam Vrijdag te Valencia op de Westkust van Ierland aan. Het schip heeft op 82° 27' Noorderbreedte overwinterd. Met sleden bereikte men 83.20 Noorderbreedte. Kapitein Nares ontdekte, dat Lady Franklinsstraat een baai is, en dat President's Land niet bestaat. Gedurende 142 dagen rees de zon niet boven den gezichteinder. De manschappen, die met een slede over het ijs de Pool trachtten te naderen, waren zeventig dagen van het schip weg. Op deze lange hachelijke reis in de slede stierven vier der manschappen; geen Eskimo's en geen stuk wild, behalve een ijsbeer, werden gedu rende die zeventig dagen gezien. Het ijs was zoo oneffen, dat slechts een Engelsche mijl (20 minuten gaans) per dag werd afgelegd. Eindelijk moest de poging worden opgegeven op ruim 100 uur gaans van de Pool. Veertien dagen lang was de thermometer van Fahrenheit 59 graden onder nul. Eens wees hij 104 graden onder 't vriespunt. De twee schepen, welke de expeditie uitmaakten, de „Alert" en de „Expedition," zijn beide in Engeland aangekomen. Zij hebben de Pandora (aan boord waarvan de luitenant ter zee Goolemans Beyneu is), het stoomschip dat een nieuwe ontdekkings tocht begonnen is, gedeeltelijk om de tijding van kapitein Nares te vernemen, den 16" October ten zuiden van Cape Farewell gepraaid. Alles was wel aan boord, doch de schroef was eenigszins beschadigd door het ijs. Behalve de vier mannen die gestorven zijnis de geheele bemanning gezond teruggekeerd. De Pool schijnt omgeven te zijn door ijsvelden, waarvan het ijs 200 voet dik is. Weldra zullen uitvoerige berichten de bijzonder heden mededeelen van den tocht der moedige Engel- schen, die alles gedaan hebben wat hun mogelijk was. Het korte telegram, dat de bovengenoemde bijzonderheden vermeldt, deelt echter het voor naamste mede, en ieder zal een gevoel van teleur stelling ondervinden, dewijl de geheimzinnige Pool nog niet gevonden is. Handelsbl Onze Haagsche correspondent schrijft ons (onder dagteekening van Vrijdag avond) het volgende: „Ik houd er niet van mij zelf te prijzenmaar onder den verschen indruk van de heden gehou den rede van den minister van koloniënkan ik mij Diet genoeg beheerschen om te zwijgen. Toen de benoeming van den heer Alting Mees bekend werdgaf ik reeds terstond mijne verbazing te kennen dat een man van die richting in dit mi nisterie zitten ging, en verklaarde ik dat het mensch te zijD," zet Tom; „men neemt volstrekt geen dwazen hoogmoed bij hem waar." „In 't minst niet," hernam Sigebert Smart. „Ge zult-zien, dat hij uiterst minzaam is. Maar spreek tegen hem niet over keukenzaken; dat kan hij niet uitstaan." „Dan zal ik er wel op passen," betuigde Tom. Het geheele gezelschap gasten en inwoners des huizes was nu bijeen; Higgins geleidde juffrouw Tripp naar de piano en de muzikanten begonnen te strijken en te blazen. Daarop klapte Zephyrus, die den post van cere moniemeester waarnam, in zijne fijn geganteerde handen en riep: Messieursquadrille prenez vos dames!'1'' „Dat wil zeggen dat wij onze dames voor eene quadrille moeten kiezen," zet Tom, naar Clotilde stappende. „Mamzelle, mag ik de eer hebben?" „U komt te laat, mijnheer Tom," antwoordde zij coquet; „ik ben al geëngageerd met monsieur Zephyrus." „Zoo! ik merk dat de ridder de kunst verstaat om voor zich zeiven te zorgen," riep Tom uit. „Ja. Ge moet er vlug bij zijn en u van Flora verzekeren, of die zal ook weg zijn," zei Clotilde. Naar dien raad handelende spoedde Tom zich heen, maar hij zou ook bij Flora te laat zijn ge komen, had die bedachtzame jonge dame zich niet zelve voor hem beschikbaar gehouden. Al de heeren schenen dames gekozen te hebben, doch de ceremoniemeester wilde in de eerste qua drille slechts vier paren toelaten. Het waren hij mijne bevatting te boven ging dat de heer Heems kerk en zijne ambtgenootenwien volgens de gesprekken achter de schermen de heer van Golt- steiti reeds veel te liberaal was, op hem hunne keuze hadden gevestigd. Deze meening, die bij mij een betereD grond had dan oppositiezucht, werd destijds door de vrienden van het ministerie met een gemotiveerd schouderophalen begroet. En nu zijn we zes weken verder; de minister van koloniën heeft nauwelijks de gelegenheid ge had cm van zijne zienswijze te doen blijkenof daar komt hij heden middag in de tweede kamer met de klakkelooze verklaring, dat hij het com munaal grondbezit als abnormaal beschouwt en het individueel bezit als het doel van ons stre ven aanmerkt. Geen wonder dat deze verklaring een diepen indruk in de kamer maakte, en ter; stond aan den nieuwen minister achttien stemmen tegen het in behandeling zijnde hoofdstuk der Indische begrooting bezorgde. Niet alleen maakte de heer Alting Mees zich door deze woorden los van de koloniale behoudspartij maar nam hij, rond en flinkeen vrij wat vaster standpunt in dan zelfs liberale ministers van koloniën in den laatsten tijd hebben aangedurfd. Zelfs de heer de Waal, de voorsteller der agrarische wetsprak met zoo veel schroom en bewimpeling over de gevreesde, en door alle conservatieven en vele liberalen zoo verafschuwde conversie van communaal in indivi dueel bezit, en nu komt een door de heeren Heemskerkvan Lijnden en van der Heim de ministers van 1866 en den vader der conser vatieve algemeene kiesvereeniging voor Nederland, geijkt minister van koloniëniemand aan wien vriend en vijand niet twijfelen kon (tenzij hij beter ingelicht geweest was)en verklaart rond weg dat wij naar het individueel bezit streven moeten „Wie weet wat we nu nog meer beleven zullen. Met Figaro kunnen we zeggen: le plus fort est fait. Voeg nu bij dit feit de door allerlei halve en kwart indiscreties uitgelekte omstan digheid dat er eene liberale lager-onderwijswet naar de tweede kamer onderweg is; een libe raal wetsontwerp, afkomstig van den ontwerper van dat insidieuse voetzoekertje van 1868, dan zult ge u misschien niet verbazen zoo ook de nieuwe minister van oorlog flinkweg met een waarlijk liberaal ontwerp voor den dag komt, en de afschaffing van plaatsvervanging bij de natio nale militie voorstelt. Zeg niet dat dit eene on mogelijkheid is na de veroordeeling door den minister van binnenlandsehe zaken over het stelsel van persoonlijken dienstplicht uitgesproken want daarop zou ik antwoorden dat niemand in geheel Nederland, waarschijnlijk de tegenwoordige minis ters zelve nietzes weken geleden, ja gisteren zelf met Clotilde, Tom Tankard met Flora, Harry Netterville met Rose en Sigebert met Laura. „Wilt gij onze vis-a-vis zijn, monsieur?" vroeg Zephyrus aan Tom. „Met het grootste pleizier, ridder," antwoordde Tom. „Wees dan zoo goed, monsieur, plaats te nemen." Daarop begon de quadrille. Monsieur Zephyrus danste met eene verwonder lijke losheid en levendigheid, sloeg kuitflikkers, deed de bourée en de courante eD de gaillarde, huppelde, sprong en zweefde, en eindigde met eene pirouette, die al de toeschouwers verstomd deed staan. Tom Tankard trachtte het hem na te doen, doch zijne vertooning was niets dan eene karika tuur, en, ofschoon er veel om gelachen werd, was het toch eene mislukte proef. Vriend Sigebert ging het beter van de hand. Hij was een bezoeker van de Grande Chaumière te Parijs geweest en onthaalde het gezelschap op eenige der fantastische passen, die hij daar en in de andere danszalen van het Bois de Boulogne had geleerd. Ofschoon al wat hier te zien was Harry Netter ville zeer vermaakte, nam hij toch aan geen dezer grappen persoonlijk deel. Flora en Clotilde dansten beide zeer goed, daar zij zich nog al in Cremorne Gardens hadden ge oefend, maar Rose was zeer ingetogen. Er volgde een rigadon, die aan monsieur Zephy rus wederom gelegenheid gaf zijne gratie en be;

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1