BUITENLAND. Handelsberichten, ma Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. De voorzitter verdedigde die verhooging omdat een ruime post voor bestrating steeds wenschelijk is. De heer Dronkers verklaarde zich tegen de ver hooging en wilde liever den hoofdelijken omslag verminderen. Het artikel werd vervolgens in stemming ge bracht, doch met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Nagtglas, van Eekelen, Lambrechtsen van Eitthem, Luteijn, Tak, Liebert en de voorzitter. De post voor keien en klinkers is al zoo ver vallen. Het totaal van hoofdstuk III bedraagt alsnu f 29,300. (De heer van Berlekom verlaat de vergadering). De hoofdstukken IV en V worden onveranderd vastgesteld, respectievelijk op 1707 en 38,977.50 Hoofdst. VI. Art. 5kosten van plaatselijke gezondheids-politie f 175. Op voorstel van den heer de Wind wordt dit art. met f 25 verhoogd ten behoeve van de ge zondheidscommissie. Het totaal van dit hoofdstuk bedraagt alsnu f 2080, Hoofdst. VII blijft onveranderd f 8828.09. Hoofdst. VIII. Afd. 4 art. 15: aankoop van voorwerpen voor de oudheidskamer f 50. De heer Snijders vraagt eene inlichting. Hij wenscht namelijk van den voorzitter te weten of burgemeester en wethouders, na het groote ver lies dat de gemeente geleden heeft door het ver trek van haren archivaris den heer m' J. H. de Stoppelaar, ook pogingen hebben aangewend om iemand te vinden die, op dezelfde wijze als ge noemden verdienstelijken titularis, zich uit liefde voor de wetenschap met die werkzaamheden zou willen belasten, daar dit voor eene gemeente als Middelburg zeer wenschelijk zou zijn. De voorzitter antwoordt, dat de wenschelijkheid boven allen twijfel verheven is, doch burgemeester en wethouders bij niemand officieel pogingen heb ben aangewend, daar eene niet-gesalarieerde be trekking in den regel moeilijk te vervullen is. Officieus echter hebben zij wel dezen en genen gepolst, maar van geneigdheid om die betrekking om niet waar te nemen, is tot dusver niet gebleken. Misschien is het den heer Snijders niet onbekend dat in de aanstaande zitting der provinciale staten van Zeeland een voorstel van gedeputeerde staten zal behandeld worden om een assistent archivaris voor de provincie aan te stellen. Wordt dit voor stel aangenomendan zal die titularis wellicht later ook der gemeente van dienst kunnen zijn. De heer Snijders bedankt den voorzitter voor zijne inlichting, hoezeer deze hem smart. Hij had zich gevleid dat er, op het voorbeeld van den provincialen archivaris den heer van Visvliet, die jaren lang geheel belangeloos die betrekking heeft waargenomen en ook van den gewezen gemeente archivaris mr. de Stoppelaar, wel geschikte per sonen zouden zijn, die liefde genoeg voor de wetenschap bezitten om zich met de werkzaam heden van ons archief te belastenmaar er is niets aan te doen. Hoofdstuk VIII wordt onveranderd vastgesteld op 59,992.67. Het totaal der uitgaven, met uitzondering van het later vast te stellen hoofdstuk IX (onvoorziene uitgaven), bedraagt alzoo 223,984.76. Inkomsten. Hoofdstuk I wordt onveranderd vastgesteld op 10,811.44.) en hoofdst. II op ƒ22,391.52. Hoofdst, III. Afd. 2 art, 1: hoofdelijke om slag 74,500. De heer Dronkers stelt voor omnu de post voor straatkeien en klinkers vervallen is, het be drag van den hoofdelijken omslag met 3500 te verminderen en alzoo vast te stellen op 71,000. Dit voorstel wordt met 9 tegen 5 stemmen ver worpen. Voor stemden de heeren Damme, Dron kers, Fokker, Jeras en Snijders. Vervolgens doet de heer Snijders het voorstel om den hoofdelijken omslag met ƒ2500 te ver minderen zijnde het bedrag waarmede de post voor het bouwen eener nieuwe school verminderd is. Over dit voorstel staakten de stemmen, zoodat de beslissing tot eene volgende vergadering moet worden aangehouden. Vóór stemden de heeren de Wind, van der Harst, Damme, Dronkers, Fokker, Jeras en Snijders. Tegen stemden de heeren Nagtglas, van Eeke len Lambrechtsen van EitthemLuteijnTak, Liebert en de voorzitter. Hoofdst. IV blijft onveranderd 61,503.65. Hoofdst. V bedraagt nihil. De vaststelling van het totaal der inkomsten en van de onvoorziene uitgaven moet worden aangehouden tot na de beslissing van het voor stel van den heer Snijders ten aanzien van den hoofd elij ken omslag in eene volgende vergadering, welke zal plaats hebben op a. Vrijdag namiddag te 3 uren. Alsdan zal ook de benoeming geschie den der commissie ter overweging van hot voor stel van den heer van Berlekom omtrent de in voering van het tonnenstelsel. Aan de orde is de benoeming van een leeraar in het haudteekenen aan de burgeravondschool, waartoe met algemeene stemmen wordt benoemd de voorgedragen heer M. Vlaming». De heer Nagtglas merkt op, dat de toestand van het droge dok alhier bij velen in deze ge meente meer onrust wekt dan hem persoonlijk toeschijnt gewettigd te zijn. Hij vraagt of er bij den voorzitter eenig bezwaar zou bestaan om eenige ophelderingen te geven, waardoor wellicht veel min gunstig gefluister kon worden wegge nomen. De voorzitter antwoordt dat hij op dit oogen- blik wel geen officieele mededeelingen kan doen, maar toch een geruststellend anfwoord op de vraag van den heer Nagtglas geven kan. ve vrees van velen is namelijk ongegrond. Twee dagen gele den heeft hij van den hoofd-ingenieur Dirks een particulieren brief gehad, waarin deze verzekert dat naar zijne vaste overtuiging het dok zeer spoedig en zeer goed in orde zal zijn gebracht. Nadat de heer Nagtglas voor deze inlichting- zijn dank had betuigd, wordt de zitting gesloten. Zitting van 25 October. In deze zitting zijn afwezig de heeren Boeije, de Jonge, Houwer, Koole, en Schneiders van Greijf- fenswertb. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering worden eenige brieven van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten, medegedeeld, die voor kennisgeving worden aangenomen. Onder de ingekomen stukken behoort de be grooting van het burgerweeshuis over 1877, welke wordt gesteld, in handen der heeren Labrijn, Ocht- man en Pilaar tot onderzoek en rapport. Wordt medegedeeld het proces-verbaal van op neming der kas en boeken van den gemeente ontvanger, waaruit bleek dat deze in orde zijn bevonden en zich op 7 October jl. in kas bevond f 9527.42). Voor kennisgeving aangenomen. Nadat besloten was tot het doen van eenige af schrijvingen, wordt door burgemeester eu wethou ders rapport uitgebracht op het verzoek van den heer J. W. B. van Nieuwland, betreffende den afkoop van tienden op zijne gronden in den Adriana Jacoba polder, strekkende om wegens redenen van billijkheid dit verzoek in te willigen, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. Na discus sie wordt het voorstel van burgemeester en wet houders met 6 stemmen tegen 2 (die van de heeren Fokker en Moens) verworpen en mitsdien onguns tig op het verzoek beschikt. Door de commissie ad hoe wordt rapport uitge bracht op de eindrekening der bank van leening, strekkende tot goedkeuring en tot het verleenen vsn décharge aan rendanten en om het nadeelig saldo ad f 17.54) te voldoen uit den post van onvoorziene uitgaven. Dienovereenkomstig wordt besloten. Komt in behandeling de gemeente-begrooting voor 1877. De commissie, met het onderzoek dier begrooting belast geweest, brengt rapport uit, houdende dat zij zich in het algemeen kan ver eenigen met de posten en de cijfers die door bur gemeester en weihouders worden voorgedragen. Zij verklaart met genoegen te hebben ontwaard dat, hoewel het bekend en erkend is dat de toe stand van deze gemeente evenals van vele ande ren, niet bloeiend is, de financiën dezer gemeente niet in zoodanigen toestand verkeeren, dat des wege bezorgdheid behoeft te bestaan of hoogere lasten op de ingezetenen behoeven te worden ge legd om in werkelijk bestaande behoeften te voor zien. Zij heeft echter ook enkele opmerkingen, die bij de artikelen welke het geldt, worden mede gedeeld. Eerst worden de posten van uitgaaf achtereen volgens vastgesteld. Bij hoofdst. I, afd. 2, art. 19Jaarwedden leera ren, achtte de heer Macaré het wenschelijk met het oog op de nieuwe wet op het hooger onderwijs, daarin eenige vrijheid te lafen. Bij hoofdst. II, afd. 1, art. 3, geeft de heer Macaié zijn wensch te kennen om een beter lokaal voor de raadsvergaderingen te bekomen, daar het tegen woordige lokaal veel te wenschen overlaat. Na discussie wordt besloten aan burgemeester en wethouders op te dragen om aan den raad hieromtrent een voorstel te doen. Op hoofdstuk II, afd. 2 art. 7boek-, druk- en bindwerken, geraamd op f 1100, geeft de commis sie in overweging, daar de vaste posten, tot dat artikel behoorende, bedragen 840, en alzoo nog eenige ruimte overblijft, niet te spaarzaam te zijn met het doen drukken der alsnog bestaande ge meentelijke verordeningen, opdat ten minste aan elk raadslid een bundel daarvan kunne worden verstrekt. De voorzitter geeft toezegging dat daarin zoo veel mogelijk zal worden voorzien. Op hoofdstuk III, afd. 1 art. 1 lift. bhaven en kanaalwerken ad 5071.61, geeft zij in overweging of het belang der gemeente zou medebrengen de aanschaffing van een eigen handbaggermolen. Na discussie geeft de voorzitter te kennen, dat de aandacht van het dagelijkseh bestuur op deze zaak gevestigd zal blijveD. Bij hoofdstuk III, afd. 2 art. 2: Yoor het over dekken der straatgoten, uitgetrokken voor memorie, verklaart de commissie niet in staat te zijn een bepaald advies uit te brengen in hoever het wen schelijk is voor dat doel eene zoo groote uitgaaf te doen (volgens raming van den gemeente bouw meester bedraagt deze 1457.50, indien de over dekking slechts gedeeltelijk plaats heeft en f 13850 voor al de straten) vooral omdat, zooals zij ver nomen heeft, dergelijke overdekking niet altijd gunstige resultaten heeft opgeleverd uit het oog punt van hygiëne. Zij zou het raadzaam achten, dat het gemeentebestuur, voer zoover het dit nog niet mocht hebben gedaan, alvorens de raad hierop eene beslissing nam, hieromtrent inlichtingen inwon bij de besturen dier gemeenten waar die overdek king reeds heeft plaats gehad. Na discussie blijft die post voor memorie uitge trokken. Bij de posten kosten der brandweer en subsidiëu aan armbesturen, bracht zij rapport uit op de begrootingen dier besturen, strekkende tot goed keuring. De begrooting voor de brandweer wordt dien overeenkomstig goedgekeurd. Op voorstel van den heer Macaré wordt na dis cussie met 5 tegen 3 stemmen (Fokker, Moens en Moolenburgh) besloten aan het Roomsch-katholiek en evangelisch Luthersch armbestuur subsidie te verstrekken en die van het burgerlijk armbestuur te verhoogen tot 9900. Bij art. 2. afd. 4 hoofdstuk VIII stellen burge meester en wethouders voor om den prijs van het gas voor 1877 te bepalen op 11 cent per kub. meter, hetwelk wordt goedgekeurd. Na vaststelling der uitgaven komen de inkom sten in behandeling. Bij hoofdstuk V afd. 2 art.2: "Verkoopzelkasch, voorgedragen op ƒ20,000, verklaart de commissie dit cijfer in vergelijking met hetgeen in vorige jaren is afgeleverd te hoog te achten, al schat zij ook de waarde der asch, die in 1877 uit het terrein der meestoof de Zon en aan den ouden straatweg zal worden uitgegraven hooger; maar zij betwijfelt toch of het debiet wel grooter zal zijn dan in vorige jaren, zoolang niet meerdere afnemers wor den gevonden. Ter voorkoming van teleurstelling zou zij dus adviseeren om dien post op 16000 te ramen. Uit de toelichting van burgemeester en wethou ders op art. 13 afd. 4 hoofdstuk VIII: aankoop van inschrijving op het grootboek, blijkt, (lat na eene dergelijke deductie van hovengenoemden post van inkomsten de aldaar genoemde buitengewone uitgaven kunnen worden bestreden door buiten gewone ontvangsten. Na discussie wordt besloten dien post onveranderd te laten. Al de artikelen van inkomsten goedgekeurd zijnde, wordt ook de post van onvoorziene uitgaven vastgesteld en daarna de geheele begrooting met 8 stemmen tegen 1 (die van den heer Fokker) goedgekeurdbehoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. Op een verzoekschrift van M. de Graafvrouw van W. Meesters, om eene gratificatie voor meer dere werkzaamheden aan het gebouw bestemd voor lijders aan besmettelijke ziekte, wordt op voorstel van burgemeester en wethouders afwijzend beschikt. Komt ter tafel een adres van de directie dei- brandweer, verzoekende naar aanleiding van plaats gehad hebbende conflicten met den commissaris van politie en ter voorkoming daarvan voor het vervolg: 1° een onderzoek in te stellen naar den werkkring vaD den commissaris van politie tegen over de brandweer, en 2° zoo noodig zoodanige maatregelen te beramen dat zoodanige conflicten worden vermeden. Na discussie wordt overeenkomstig het voorstel des voorzitters besloten het adres te stellen in handen van burgemeester en wethouders tot advies. Na omvraag sluit de voorzitter de vergadering. Status quo, ziedaar in de beide woorden, die in de geschiedenis der Oostersche politiek reeds een zoo groote rol hebben gespeeld, den toestand van het oogenblik uitgedrukt. In een plechtige audiën tie heeft generaal Ignatieff Dinsdag jl. wel zijne geloofsbrieven overhandigd, maar een particuliere audiëntie heeft nog niet plaats gehad. Het bericht daaromtrent is te wijten aan eene vergissing van Havas in de opvatting van een uit Konstantinopel ontvangen-telegram. Thans wordt gemeld, dat aan den Russischen gezant tegen Zaterdag a. een particuliere audiëntie is toegestaan. Vóór dien tijd zal dus niets worden beslist, maar intusschen koestert men te Konstantinopel over het algemeen hoop, dat men het over een wapenstilstand zal eens worden. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung bevat geruststellende verze keringen omtrent de houding van Rusland en wederlegt ten stelligste de berichten omtrent de concentratie van troepen aldaar, en dat reeds troe- penafdeelingen en levensmiddelen naar de grenzen zijn geëxpedieerd. Tot nogtoe, verklaart dat blad, zijn nog geen reservetroepen of verlofgangers op geroepen. Ook zijn de verschillende legerkorpsen nog niet op voet van oorlog gebracht, maar er zijn wel maatregelen genomen om desnoods spoe dig een talrijk leger marschvaai'dig te kunnen hebben. Zoo zijn dus voor het oogenblik alle onrustba rende berichten weder geheel nietig verklaard en blijkt het dat Europa in denzelfden toestand van status quo verkeert, die zoo verlammend werkt op een aantal zaken en waaraan noodzakelijk een einde dient te komen wil men geen gevaar loopen een zeer noodlottigen stilstand en achteruitgang in het leven te roepen. Niet weinig ingenomen met hunne overwinning door de verovering van Medun behaald, hebben de Montenegrijnen te Cettinje feest gevierd, waartoe zij voorzeker reden hadden. Te betreuren echter is hetdat zij daarbij zich hebben schuldig gemaakt aan een feit dat niet meer past in den tegen- woordigen tijd. Twaalf Turksche officieren nl. met hunne wapenen en de krijgsgevangen Turk sche soldaten met de groene banier van den pro feet hebben voor de bevolking van Cettinje moe ten dtfileeren. Niets voorzeker is smartelijker voor een gevangen krijgsman dan te worden bloot gesteld aan de schimpscheuten en opmerkingen der bevolking van het zegevierende land. Omtrent den moord van den Turkschen consul te Tiflis wordt nader bevestigd dat hij niet te wijten is aan politieke beweegredenen, maar met bet doel om diefstal te plegen. De Russische re geering heeft terstond ernstige maatregelen geno men om de moordenaars te ontdekken. Zooals men weet was Marseille, onder het minis terie-Buffet van zijn autonomie in zooverre be roofd, dat het geen zelfgekozen gemeentebestuur had, maar werd beheerd door eene commissie, wier leden door de regeering waren aangesteld. Gehoor gevende aan het dringende verzoek der bevolking om een zelfstandig gemeentebestuur, is bij decreet van den president van den 24™ dezer de voorloopige commissie opgeheven. De prefect heeft thans de kiezers tegen den 5™ November opgeroepen ter verkiezing van gemeenteraadsleden en maakt van die gelegenheid gebruik om hen eenige wenken te geven, die wel het duidelijkste bewijs leveren voor de gevoelens van het tegen woordige ministerie en vooral van den minister van binnenlandsche zaken, want ware deze geen volbloed republikein, ongetwijfeld zou geen pre fect zoo durven spreken. Onze instellingen zegt hij zijn u dierbaar en uwe stemming zal haar nieuwe kracht verlee nen indien gij doordrongen zp van den geest van eendracht en liefde voor de groote belangen van deze stad. Gij hebt een zware beproeving onder gaan; beklaagt u daarover niet; zij heeft burgers, wier gevoelens tegen de republiek waren, in de gelegenheid gesteld het stedelijk gezag uit te oefenen onder een republikeinschen regeeringsvorm en hen daardoor vertrouwen leeren koesteren in de instellingen waar zij aanvankelijk tegen waren gekant. Aan u de taak om dat werk te voltooien. De oogen van geheel Frankrijk zijn gevestigd op den uitslag van uwe verkiezingen. De tegenstan ders der republiek rekenen er op, dat gij missla gen zult begaan; ik ben overtuigd, dat gij hen dat genoegen niet zult schenken, maar dat gij het vertrouwen, hetwelk do regeering in u stelt, zult beantwoorden door een gemeenteraad te kiezen eene stad als Marseille waardig, waardig den rang dien zij iu het land inneemt. Bij een zoo talrijk wetgevend lichaam als Frank rijk heeft is het niet te verwonderen dat dikwijls aanvullingsverkiezingea noodig zijn ter voorziening van vacatures door overigden. Het Journal officiel van gisteren roept tegen 19 November a. de kie zers in het 2e district van Valence op ter verkiezing van een afgevaardigde in plaats van het gestorven lid Servan en gelijktijdig wordt het overlijden van den senator Rolland bekend gemaakt. Met inder daad betreurenswaardige partijdigheid kiest de dood in den senaat zijn slachtoffers onder de repu- blikeinsche leden. De heer Rolland, een vriend van de Lamartine, voormalig lid van de constitu ante van 1848 en van de nationale vergadering van 1871, had in den senaat zitting voor Saöne et Loire en was voorzitter van de republikeinsche linkerzijde. De Spaansche regeering heeft besloten het on derzoek in zake het ontdekte complot over te laten aan de gewone rechtbanken. Onder de in beslag genomen stukken moeten ook behooren aanstellingen tot openbare ambten in verschillende provincies, geteekend door den heer Ruiz Zorilla, en tons betaalbaar na de zege der ontworpen beweging,die eveneens door Zorilla waren uitgegeven. In het thans verschenen rapport der commissie van enquête naar de handelwijze van den onder gouverneur van Minorka wordt geconstateerd, dat deze geen kerkgebouw te Mahon onwettig is binnengetreden, maar alleen in een aan het toe zicht van den staat onderworpen school is binnen gegaan om den onderwijzer beleefdelijk te doen opmerken dat men in de buurt klaagde over het leven in den avond. De handelwijze van den ondergouverneur en de door hem genomen maat regelen zijn dan ook goedgekeurd. Te Brouwershaven is dcor den lichtwachter van Oostvoorne aangebracht een jol, waarop met witte letters geschilderd staat het woord „Loods wezen." Gent 27 October. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 28.rogge op staal fr. 16. gerst fr. haver fr. 24.50boekweit fr. 20.paardeDboonen fr. 20.koolzaad fr. 44.lijnzaad fr. 34.50; lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 21.50boter fr. 4.per kilo gram eieren fr. 3.per 26 stuks. Vlissingen, 27 October. Boter per kilogram /1.50 a ƒ1.40. Eieren/6.00 per 104stuks. Amsterdam, 27 October. Raapolie op zes weken f 43|. Lijnolie ƒ411- fPrtiszea vaai DHecten. Amsterdam, 26 Oct. Sfeilerl. Cert. Werk. schuld. 2) pet. 61 Certific. dito dito .3 74 ij dito dito dito4 99} Aand. Handelmaatschappij .5 dito exploitat. Ned. Staatssp. 92} Loten stad Rotterdam. 3 95) dito dito Amsterdam.3 „97 iSelgüë. Cert. bij Rothschild. a) j 11. Frankrijk. Inschrijvingen .3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 95} Certific. Inser. 5e serie 5 69) Obl. Hope C°. 1855 6e serie5 81) dito 1000 18645 91} dito L. 100 18725 83) dito L. 100 18735 „83) Loten 18645 274 Loten 1866 5 264 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4) pet. 80) Certific. dito4 68) Inser. Stieglitz C°. 2C a 4 L. 4 Obligatiën 1867694- 72) Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 254 Oblig. dito 4) pet. 78 J dito dito4 f 189 Aand. Kiew-Brest5 107 dito Baltische spoorweg 3 121 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 89 dito dito Jelez-Griasi.5 dito dito Jelez Orel 5 pet. 88) dito dito Charkow Azow 5 82) Polen. Sehatkistobligatiën 4 74) Aand, Warsehau-Bromberg .4 56 dito dito Weenen 5 116 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 51) Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov.. 5 48) dito dito Febr./Aug. 5 49) Aand. Nation, bank3 791 Loten 18605 „528 dito 1864 124 KSongariJc. Schatkistbiljet!. 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg. 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 99) ipanje. Obligatiën Buiten!.. 3 pet. 12) Oblig. Binnenlandsche. 3 11) Portugal. Obligatiën 3 pet. 52 Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 9) Obligatiën 18696 f Egypte. Obl. 18687 pet. Obl. 1873 7 40) Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 99) llliu. Cert. Amsterdam. Oblig. Illinois Redemtion. 6 95) Oblig. Central Pacific 6 97) Certific. Chic. N. W7 55) Oblig. Madison Ext7 „89} dito Winona-St. Peter 7 83) dito N. W. Union7 83) dito Union Pac. Hoofdl. ,6 27 Oct. 61)| 99} 93) 96 97 95) 68} 91 82} 82A 269 264 81) 69} 72) 46 254 79 108 123 89 88) 81) 116 52A 52} 48} 49 791 528 125 99) 12) HA 52} 39} 40} 99}} 97) 56 90) 83} 83} 94)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3