BUITENLAND. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Atchin te bevestigen, zijn de krijgsoperatiën aldaar hervat. In weerwil van den ondervonden hevigen tegen stand, en de ook van onze zijde geleden verliezen, schijnt de uitslag aanvankelijk niet ongelukkig geweest te zijn. Volgens een door de regeering openbaar ge maakt rapport van den bevelhebber, gedagteekend 26 Augustus 1876, had de vijand gebrek aan voedingsmiddelen en was de "prijs der rijst in de bovenlanden van f 20 tot 25 de picol gestegen. De bevelhebber in Atchin maakt zich verdien stelijk door zijne pogingen om in het reeds ver overde gebied goede wegen aan te leggen en daar welvaart en orde te bevorderen, 'door aanmoediging van landbouw en handel. Oleh-leh, waar reeds 96 Chineezen zich gevestigd hebben, belooft een regelmatig aangelegde en nette handelsplaats te worden. Zulk eene Chineesche kolonie onder Neder- landsch gezag in het rijk van Atchin beloont toch reeds eenigermate de offers, aldaar door Nederland gebracht. De controleur Siburgh, die te Oeleh het bestuur waarneemt, rapporteert o. a.: Het bouwen van particuliere woningen, zoowel in het Buropeesche als in het Chineesche kamp, is in vollen gang; velen echter wachten hunne te Penang of Singa pore bestelde woningen binnen korten tijd; Chi neesche werklieden, onder civiel beheer, worden bijna met elke stoomboot-gelegenheid via Singa pore alhier aangebracht. Thans bevinden er zich reeds een 96-tal te Oleh- leh. De voor hen bestemde loodsen zijn reeds betrokken en voldoen uitmuntend vooral wat be treft ruimte en ventilatie. Ook de voeding dier personen laat niets te wenschen over. De gezond heidstoestand bij hen, zoowel als bij de Atchi- neezen dezer afdeeling, is bevredigend. De controleur maakte den 21en Augustus een inspectie te Oleh-leh. Ongetwijfeld neemt die plaats in bloei toe, en het is zeker dat de maatregelen die genomen zijn in het belang van reinheid, orde en veiligheid en de voorloopige regeling op de uitgifte van perceelen en op den huishouw, die plaats in zeer korten tijd zullen herscheppen in een regel matig aangelegde en nette handelsplaats. Ook te Penajoeng zijn dergelijke regelingen getroffen, en bestaat hetzelfde uitzicht op ont wikkeling. De aanleg van wegen aldaar is uitbe steed. Vrijdag herdacht de hoogstgeplaatste persoon binnen Breda zijn 25-jarige ambtsbediening, en wel de torenwachter A. van Breugel, die gedurende dien langen tijd niet minder dan 328,500 maal voor de goede rust van Breda's burgerij in de nach telijke uren geblazen heeft. Men schrijft uit Willemstad van 20 October: Heden middag, circa 4 uren, is op het Hollandseh Diep nabij de aanlegplaats van stoombooten alhier een vaartuig, geladen met petroleum, waarschijn lijk door te zwaren bovenlast, omgeslagen en ge zonken. De schipper en zijn knecht hadden te nauwernood den tijd om zich in de boot te redden. Het water was bedekt met petroleum vaten, lui ken, trap enz.; al hetwelk voor het grootste gedeelteopgevischt en binnen deze stad op geslagen is. Men verneemt, dat het schip niet is verzekerd, maar wel de lading. De aankomst der mail uit Oost-Indië is gis teren avond vertraagd door een spoorwegongeluk tusschen Mechelen en Antwerpen bij Contich. Op een goederentrein was namelijk een as gebro ken, de trein van Antwerpen liep tegen de stilstaande wagen3 aanwaardoor de locomotief en tien wa gons ontspoorden. De schade moet vrij aanmer kelijk zijn, doch verlies van menschenlevens of kwetsuren zijn niet te betreuren. Benige dagen geleden zoo verhaalt de Figaro was de koetsier van een hotel in de Avenue de la Reine Hortense bezig op het binnen plein van dat hotel een rijtuig schoon te maken, toen een heer naar hem kwam vragen. De koet sier maakte zich als de bedoelde persoon bekend, waarop de onbekende hem mededeelde, dat hij zich op het Amerikaansche consulaat moest vervoegen om in bezit te worden gesteld der nalatenschap van zijn in Amerika overleden oom, die een hotel te New York had gehouden. De heer wilde zich verwijderen, doch de koetsier liep hem na, om te vragen hoeveel de erfenis bedroeg. „Acht millioen franken," was het antwoord. De zaak bleek vol komen waar te zijn en de gelukkige erfgenaam gaf Donderdag jl. een fijn diné aan zijn voormalige meesters. Binnen kort hoopt hij zijn salons te openen. Te Weenen heeft den 17on dezer een moord plaats gehad, die zelfs gedurende eenige dagen de aandacht van de Oostersche quaestie heeft afge leid. De brievenbesteller Jobann Guga belast met de bezorging van aangeteekende brieven, wiens eerlijkheid en goede trouw boven alle verdenking waren, kwam dien dag niet aan het postkantoor terug met de ontvangbewijzen der bestelde brieven. Na veel moeilijke nasporingen der politie werd zijn lijk gevonden in een kamer bewoond door „Alfonso Mendoza" op de vierde verdieping van een huis in Aziendahof. Giiga had aan Mendoza een brief met 158 florijnen moeten bezorgen en was door hem vermoord geworden. Uit het ver dere onderzoek dat tot de arrestatie van den moordenaar in Franzensveste leidde bleek, dat hij eigenlijk Heinrich Francesconi heet, een zeer lichtzinnig en levenslustig individu, die eerst klerk, later auteur was geweest. Geruimen tijd vooruit reeds moet hij zijn daad hebben voorgenomen en voorbereid. Den 7eu October had hij onder den naam „Alfonso Mendoza, koopman te Napels" de door hem bewoonde kamer gehuurd en aan de verhuurster verschillende leugens wijs gemaakt. Hij gaf zich allerlei moeiten om aan zijn Duitsch een Italiaansch accent te geven. Dinsdag jl. heeft hij den aan hem geadresseerden aangeteekenden brief zelf in Weiner Neustadt op de post bezorgd, en maakte daarop Guga in zijn kamer af, wien hij voor een waarde van ruim 14,00 florijnen ont stal, waarmede hij op de vlucht ging. De Neue Börsen Zeitung verhaalt dat een bankiershuis te Berlijn bij de Duitsche rijksbank een in het Fransch geschreven wissel ter discon teering aanbood, waarop de woonplaats van den betrokkene aldus werd aangeduid: „iff Hambourg, Ville Libre(Vrije stad). Deze wissel werd geweigerd met de schriftelijke opmerking „plaats van verval twijfelachtig." Het bankiers huis teekende er toen op aan „Voor de juistheid van de vervalplaats Hamburg sta ik in," doch ontving den wissel terug met de opmerking: „Er moet een bepaalde verklaring worden gegeven, dat de villa in Hamburg ligt." Als curiositeit wordt uit Berlijn gemeld, dat Vrijdag in de hoogere burgerscholen voor meisjes aldaar, waarin uitsluitend vrouwen onderwijs geven, „wegens de verkiezingen" de lessen stilstonden. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door den directeur der artillerie- stapel en constructiemagazijnen te Delft op den 1 November a. zal worden aanbesteed, de levering van 3865 kilogram nieuw gegoten (rood) koper in blokken en van 483 kilogram tin (Banca) in blokken. (Van 1522 October.) Middelburg. Ondertrouwd: J. J. Hendrikse, jm. 33 j., met J. G. Hoogenboom, jd. 26 j. C. Geen- sen, jm. 28 j., met C. Mol, jd. 36 j. J. Wonder- gem, jm. 23 j., met M. Koeleman, jd. 24 j. F. J. Felix, jm. 24 j., met M. J. van der Borst, jd. 26 j. Bevallen: J. M. Olree, geb. Allaard, d. A. J. Eblie, geb. Vrooue, d. A. J. Kenens, geb. de Weerd, d. J. Pelle, geb. Pervoost, d. D. Reijnierse, geb. Midavaine, d. C. M. de Hamer, geb. Hage- thorn, d. C. M. van Ditmars, geb. de Broekert, d. N. Stokman, geb. Blaakmans, z. J. M. Sinke, geb. Wondergem, z. M. Geljon, geb. van Uxem, d. C. A. G. Dekker, geb. Schultz, d. Overleden: W. Varel, man van J. J. Huijsman, 43 j. J. Ovaa, wed1", van S. de Vlieger, 79 j. A. M. Kuipers, d. 17 d. C. Anderiesse, wede. van M. de Bakker, 84 j. J. J. den Bouwmeester, man van M. E. Leis, 51 j. (Van 1421 October.) Vlissingen. Gehuwd: A. Bosschaart, jm. 34 j., met A. Lievense, jd. 28 j. Bevallen: A. Busquet, geb. Kemeling, z. C. E. Ghijs, geb. Speckens, d. S. Moens, geb. Breda, d. P. J. Dewitte, geb. van der Eijk, d. J. Berting, geb. Weeland, d. Overleden: M. J. E. Dommisse, d. 7 d. J. Rijn hout, z. 4 m. Goes. Gehuwd: P. Nonnekens, wed', van S. J. Bekkens, 64 j., met M. P. Provoost, wede. van J. Goedegebuur, 41 j. Bevallen: T. Rijkse, geb. van Loo, z. E. van Boven, geb. Kousemaker, d. M. van den Broek, geb. Kloosterman, z. Overleden: J. Proos, vrouw van A. Meijler, 61 j. Zierikzee. Gehuwd: L. den Dekker, jm. 30 met A. J. Verschuur, jd. 29 j. Bevallen: M. Vaal, geb. van der Klift, z. M. Verschuur, geb. Lookman, z. II. Put, geb. Weiten- burg, z. H. Lugten, geb. Versteeg, d. A. de Braai, geb. Riedijk, d. A. Huson, geb. Holm, z. T. Bax, geb. Biesheuvel, z. Overleden: C. Ango, vrouw van P. Vaal, 56 j. H. van Poelgeest, z. 5 m. A. Leeuwe, wed0, van J. Dijkgraaf, 86 j. M. S. Eijeriks, d. 1 j. 21 Oct. 's av. 11 u. 40 gr. 22 's morg. 7 u. 39 gr. 's midd. 1 u. 44 gr. 's av. 11 u. 44 gr. 23 's morg. 7 u. 43 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. 's midd. 6 u. 45 gr. Indische begrooting 1 &W Aan de memorie van antwoord op het verslag over de Indische begrooting voor 1877 is het volgende ontleend. Op de vraag of de opvatting der regeerings- taak van den tegenwoordigen minister overeen stemt met die van zijn onmiddellijken voorganger kan in algemeenen zin bevestigend worden geant woord. De richting, welke de minister ten aanzien van het beheer der koloniën voornemens is te volgenzal zijn die van gematigden vooruitgang. Is hij niet afkeerig van hervormingenwaar deze nuttig en doelmatig kunnen worden geacht, men zal van hem in de eerste tijden niet hebben te wachten maatregelen van ingrijpenden aard. Hij heeft Indië verlaten onder den indruk, dat, na al hetgeen op administratief en wetgevend gebied is ondernomen, thans vooral zal dienen te worden gestreefd naar een stipte en eerlijke uitvoering van de bestaande bepalingen, en dat niet zal dienen te worden toegegeven aan de zich bij sommigen wel eens openbarende zucht om, met voorbijzien van den tegenwoordigen toestand, vooruit te loopen op de toekomst. Bevordering van handel, landbouw eu nijver heid door verbetering van communicatie middelen en waterwerken, ontwikkeling van het volk door onderwijs, kuunen de middelen zijn om een beteren toestand in het leven te roepen, en met zijn voorganger acht hij de daartoe strekkende maat regelen de taak van elke regeering. Voorstander van een voorzichtige staatkunde ten aanzien van de Indische financiën, zal de minister niet in gebreke blijven de verzekering van een behoorlijk evenwicht tusschen de mid delen en uitgaven van Indië naar vermogen te bevorderen. Hij mag echter de opmerking niet terughouden, dat terwijl overschotten van vorige diensten beschikbaar zijn, het gebruik daarvan ter bestrijding van buitengewone behoeften hem zeer verdedigbaar toeschijnt. Het gevaarlijke, om op die overschotten te zeer te steunen, zal hij geenszins ontkennen. Wordt dit gevaar hier te lande ingezienwordt gezindheid betoond om te helpen bevredigen eenige sedert lang onvervuld gebleven Indische behoeften, dan zal voorzeker in Indië, onder den indruk van de in het moederland betoonde billijkheid en gematigdheid, met te meer ernst de noodzakelijkheid van overleg en spaar zaamheid worden erkenden tot het behoud van een gunstige evenredigheid tusschen middelen en uitgaven worden medegewerkt. De minister bevestigt, dat de uitvoering der Bataviasche havenwerken van gouvernementswege in eigen beheer zal plaats hebben en dat zooveel mogelijk kleinere onderdeelen der werken zullen uitbesteed wordaa. Terecht heeft de commissie van rapporteurs onderstelddat ook de tegenwoordige minister van koloniën de handhaving der gouvernements-koffie- cultuur tot behoud van het financieel evenwicht in de staathuishouding noodzakelijk acht. Een verhooging van den prijs, die voor de koffie aan de inlandsche bevolking betaald wordtware z. i. op dit oogenblik niet te rechtvaardigen. Andere maatregelen in het belang der koffiecultuur, zoo als de vermeerdering van het getal inkooppak huizen, behooren thans den voorrang te hebben. De minister ziet geen reden tot opheffing van de tot nu toe gehandhaafde geheimhouding van de stukken betrekkelijk Atchin. De openbaarma king van alle stukken zou zelfs schadelijk kun nen zijn. De bij telegram van 2 Februari 1874 aan de Indische regeering gegeven instructiën omtrent de tegenover Atchin en onderhoorigheden te vol gen staatkundige gedragslijn zijn nimmer gewij zigd. In het koloniaal verslag van 1874 zijn die instructiën medegedeeld en dienovereenkomstig is geheel gehandeld in al wat sedert Februari 1874 in Atchin en onderhoorigheden is geschied. Over 18731874 en 1875 is voor den oorlog f 45,600,000 noodig geweestwaaronder f 6,400,000 aan verbetering van het materieel der marine, doch ongerekend de uitgaven, welke in 1875 in Indië als indirect gevolg van den oorlog ten laste der militaire begrootingen zijn gebracht. Voor de verbetering van den gezondheidstoe stand in Atchin zijn verschillende maatregelen genomen. De Engelsche geneeskundige Archer is werkelijk ter beschikking van den militairen en eivielen bevelhebber van Atchin gesteld gewordenopdat deze zooveel mogelijk van zijn diensten partij trekken zou. Hij heeft een rapport uitgebracht over zijne bevindingen tijdeus zijn verblijf in Groot-Atehin en later in de Padangsche bovenlanden. De minister handhaaft zijn raming van den koffieverkoop, te meer omdat blijkens een telegram van 4 October de gouvernementskoffle-oogst thans wordt begroot op het hoogst aanzienlijk bedrag van 1,200,000 pikols. Er zullen nu uit den oogst van dat jaar dus altijd nog minstens 250,000 pi kols voor latere jaren beschikbaar blijven. Het plan tot het invoeren van een personeele en patentbelasting voor Europeesohe ingezetenen en vreemde Oosterlingen blijft voorloopig rusten. Ten gevolge van de in de oorspronkelijke wets- voordrachten gebrachte veranderingen, zijn de eindcijfers thansMiddelen in Nederland 58,763,942; id. in Indië f 85,140,204, totaal f 143,904,146. Uitgaven in Nederland f 27,287,310; in Indie ƒ106,720,664; totaal 134,007,974. Geraamde bijdrage f 9,896,172. Algemeen heerscht de grootste onzekerheid om trent het lot van Europa in de naaste toekomst; eenparig verklaren de buitenlandsche organen on mogelijk met eenige zekerheid zich eene voorstel ling te kunnen vormen van den waren stand van zaken. Over het algemeen luiden de berichten in de laatste dagen ontvangen zeer verontrustend. Terwijl de groote mogendhedendie niet recht streeks bij de zaak betrokken zijn, verklaren de onzijdigheid te willen bewaren, worden de laatste onderhandelingen tot het behoud van den vrede tusschen Rusland eu Turkije rechtstreeks gevoerd. Een telegram uit Weenen meldt, dat Rusland heeft verklaard den wapenstilstand van zes maan den te willen aannemen, doch zonder eenige voor waarden, zoodat Servië ongehinderd zou kunnen voortgaan zich te wapenen en te versterken. Voorts eischt het administratieve autonomie voor Bulgarije, Bpsnie eu de Herzegowina, en eindelijk uitvoering van de toegezegde hervormingen, on der controle van commissarissen der groote mogend heden, welke commissarissen door een andere mo gendheid dan Turkije tegen het fanatisme der Muzelmannen zouden worden beschermd. Welke mogendheid met de bescherming zou worden be last blijkt niet. Deze voorstellen zijn zóo harddat men in andere omstandigheden aan de verwerping er van door de Porte niet zou twijfelen, doch bij den tegenwoordigen staat van zaken kan zij tot anders onmogelijke middelen om het gevaar af te wenden haar toevlucht nemen. Rusland toch zet aan zijn voorstellen de noodige kracht bij door offlcieele en openbare oorlogsmaatregelen. Er is bevel ge geven om het 10e legerkorps, onder bevel van den aartshertog Michel, te concentreeren. Tegenover het bericht, dat de andere mogend heden zich geheel van deelneming aan den verde ren gang van zaken zullen onttrekken, staat een ander, volgens hetwelk de gezanten van alle mogendheden te Konstantinopel Vrijdag jl. eene conferentie hebben gehouden om over een gemeen schappelijke handeling te beraadslagen. Hoe dit te rijmen met het stelsel van onthouding Deze en meer dergelijke tegenstrijdigheden doen overal den wensch ontstaan naar duidelijke en offlcieele ophel deringen. Dat echter de oorlog tot Turkije en Rusland beperkt zou blijven, wordt, in weerwil van de wenschen der naties en de verzekeringen der mogendheden, zeer betwijfeld. Oostenrijk en Engeland hebben een veel te rechtstreeksch belang bij het lot van Turkije om Rusland onbeperkte vrijheid te geven daarover te beschikken. De Pesther Loyd dringt er daarom sterk op aan dat Oostenrijk zich niet tot onzijdigheid zal verbinden en de Morning Post betoogt, dat Engeland ver plicht is maatregelen te nemen voor de veilig heid van zijne bezittingen in het Oosten. Rumenië is geheel gewapend en voor den oorlog gereed. Met welk doel is duidelijk genoeg, want naar men verzekert is Rusland evengoed meester te Bucharest en te Athene als te Belgrado. In laatstgenoemde stad is men stellig overtuigd dat de Russen komen zullen, en die overtuiging heeft ongetwijfeld Servië den oorlog doen volhouden. Wat Athene betreft, vandaar heeft koning George te Weenen vertoevende, zoo ongunstige en drin gende berichten ontvangen dat hij gisteren mor gen onverwachts naar Triëst is vertrokken, zonder zooals eerst zijn plan was, keizer Frans Jozef, die zich niet in zijn hoofdstad bevondt, aldaar af te wachten. Het is duidelijk genoeg, dat voor het oogenblik de vrede alleen kan behouden blijven indien Turkije zich onvoorwaardelijk naar de eischen van Rusland schikt; misschien dat dan de tijd nog rozen baart eu een middel wordt gevonden om het dringende gevaar ook verder af te wenden, maar de hoop daarop is zeer gering. Intusschen worden de vijandelijkheden met kracht voortgezet. Volgens een telegram uit Belgrado hebben weder op verschillende punten, te Luibavia; Schnicovatz en Crevet gevechten plaats gehad, die ongunstig voor de Turken zijn afgeloopen. Geloof waardiger echter dan de Servische berichten is een ander uit Ragusa, dat de overgave van de Turksche vesting Medun meldt aan de Montene- grijnsche troepen. Na een beleg van vier maanden heeft prins Nicolaas het ingenomen, het garnizoen van 500 man krijgsgevangen gemaakt en ziju kanonnen en munitie veroverd. Deze overwinning heeft in Montenegro groote blijdschap verwekt en in de hoofdstad aanleiding gegeven tot eene feestviering. Voor zoover de uitslag van de verkiezingen ia den eersten graad in Pruisen bekend is hebben de liberalen een groote overwinning behaald. De candidaten der Fortsehritts- en der nationaal-libe- rale partij hebben, zelfs in de katholieke provincies, hun ultramontaansche tegenstanders verslagen, wat voornamelijk is toe te schrijven aan de ge trouwe opkomst der kiezers. Op het oogenblik, waarin de verkiezingen voor de Italiaansche kamer van afgevaardigden zullen worden gehouden, dreigt een ministerieele crisis te zullen uitbreken, tengevolge van een verschil tusschen do ministers Depretis eu Nicotera be treffende de hervorming van het kiesrecht. Eerst genoemde wil dat zooveel mogelijk uitbreiden, laatstgenoemde daarentegen de uitbreiding er van zoo beperkt mogelijk maken, en liefst zou hij de quaestie nog uitstellen. Met het oog op den aan staanden strijd tusschen de part.jcn over de meer- derheid in het parlement, wordt dit voorstel m den boezem van het kabinet zeer betreurd. Re Fransche minister van binuculandsche zaken

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3