BUITENLAND. Thermometerstand.. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Staten-Generaal. Gemeenteraad van Goes, Algemeen Overzicht. Belgische brieven. machinist van een locomotief een pak slaag laten geven, omdat hij in de heilige maand Ramzan had gerookt. Op verzoek van den Duitschen consul, graaf Beust, liet de gouverneur den derwisch arres teeren en naar Salonika overbrengen alwaar eenige agitatie onder de Muzelmansche bevolking' was ontstaan. Maandag 23 October zal te Gent eene bijeen komst worden gehouden om over de afschaffing van den kinderarbeid te spreken. Men is voorne mens een adres aan de tweede kamer te richten met verzoek om allen arbeid voor kinderen van 6 tot 12 jaren te verbieden en om den arbeid voor kinderen beneden de 14 jaren te beperken tot zes uren daags. In het paleis van justitie te Brussel viel gis teren een groot Christusbeeld dat in de gerechts zaal opgehangen was, van den wand te pletter, juist op het oogenblik dat een getuige, een be woner van het platteland, bezig was den eed te doen van niets dan de zuivere waarheid te zeggen. Ofschoon niemand eenig letsel bekwam, kan men zich de ontsteltenis van den landbouwer voorstellen. De strijd tegen de wijnvervalschers in Frank rijk wordt ernstig voortgezet. Men dringt er op aan dat niet alleen die vervalschingen zullen ver volgd worden, die schadelijk voor do gezondheid zijn, maar alle inmenging van vreemde bestand- deelen, omdat daardoor aan den Franschen wijnhan del onberekenbare schade berokkend wordt. Niettemin dringt men vooral op strenger straffen aan voor hen, die het leven of de gezondheid hunner medeburgers in gevaar brengen om zich te verrijken. „Men mag, schrijft de Temps, niet jn het klein vergiftigen zonder ter dood ver oordeeld of naar de galeien verwezen te worden; maar wanneer men het in 't groot doet, wanneer men hier een mensch vermoordt, elders er een ziek maakt of eeno kwaal bezorgt, om daarmede zijn beurs te spekken, dan beloopt men slechts eenige weken gevangenisstraf Het zou bijna te wenschen zijn dat voor zulke gevallen de Lynch-vret toepas selijk werd verklaard. Een volksrechter'in heti far West van Amerika zou zeker de wijnverval schers veroordcelen om hun eigen mengsel in te zwelgen. Dat zou verstandiger wezen dan het Fransche strafstelsel." Te Bolognia (Italië) hebben bij gelegenheid van een aldaar gehouden congres van katholieken ongeregeldheden plaats gehad. Terwijl de leden van het congres met hunne dames zich naar de kerk begaven, waar een plechtige mis gevierd zou worden, begon het volk op dp straat hen uit te jouwen. Gedurende de mis werden van een aantal huizen in de hoofdstraten de nationale vlaggen uitgesto ken bij de volgende vergadering vau het congres was de menigte op de straat nog opgewondener, zoodat de politie moeite had de congresleden voor mishandelingen te vrijwaren. In do straten weer klonken kreten van: „Weg met de priestersWeg mot het congresDoor bemiddeling van den pre fect der stad werd het congres, ter voorkoming van verdere onaangenaamheden, vroeger ontbonden dan het voornemen was geweest. 19 Oct. 's av. 11 u. 57 gr. 20 's morg. 7 u. 51 gr. 's midd. 1 u. 58 gr. 's midd. 6 u. 54 gr. Op het bureau der kamer liggen ter lezing voor het publiek 1° Accounts relating to trade and navigation Juli, Augustus 1876; 2" Staten van de voornaamste handelsartikelen over Juli 1876 3° Statistiek van handel en scheepvaart over 1875, eerste gedeelte; 4° Consulaire berichten 1876; 5° Uber Kaufmiinnische Berufsbildung. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren hervatte de kamer het debat oter net wetsontwerp op de coöperatieve vereenigingen, en wel bij art. 2, waarvan de woor delijke inhoud gisteren door ons opgegeven werd. Na discussie tusschen de heeren Smidt enGode- froi en den minister werd dit artikel goedgekeurd, evenals art. 3, nadat de minister het amendement der commissie van rapporteurs had overgenomen om dit te doen luiden: „De naam der verecniging moet do aanwijzing bevatten van haar doel, en daarin het woord „coöperatief" voorkomen." Op art. 4 en 5 werden verworpen een amende ment der commissie van rapporteurs om de akte van oprichting niet notarieel te doen opmaken, maar aan de koninklijke goedkeuring te onder werpen en een ander van den heer Godefroi om die akte noch notarieel te doen verlijden noch konink lijk te doen goedkeuren. De artikelen werden daarna aangenomen over eenkomstig het wetsontwerp, luidende als volgt. Art. 4. „De akte van oprichting der coöpera tieve vereeniging en die, waarbij verandering wordt gebracht in hare voorwaarden, of haar duur wordt verlengd, worden, op straffe van niettigheid, nota rieel verleden." Art 5. „De leden zijn verplicht de akte in haar geheel te doen inschrijven ter griffie van het kan tongerecht in welks gebied de vereeniging is ge vestigd, op de daartoe bestemde openbare registers, en die akte openbaar te maken in de Nederland- sche Staats-courant. ^Daarenboven moet door hen in een der nieuws papieren der gemeente alwaar de vereeniging is gevestigd, en bij gebreke van zoodanig nieuws papier in dat eener naburige gemeente, eene aan kondiging worden gedaan, houdende bericht van het bestaan der vereeniging, met aanduiding van de dagteekening en het nommer van de Staats courant waarin de akte is geplaatst. „Deze bepalingen gelden ook ten aanzien van veranderingen in de voorwaarden en verlenging der vereeniging. „De openbaarmaking der akte in de Staats-cou rant geschiedt kosteloos en in dier voege dat al de akten, krachtens deze wet in die courant op genomen doorloopend worden genommerd. „Een exemplaar der courant of van het bijvoeg sel waarin de akte is opgenomen, wordt door onzen minister van justitie aan ieder kantongerecht toe gezonden en daar bewaard ter kostelooze inzage voor de belanghebbenden. „Ieder kan de in het eerste lid van dit artikel bedoelde registers kosteloos inzien en daarvan te zijnen koste uittreksels bekomen." Art. 6 luidt als volgt: „Alvorens de akte van oprichting eener coöperatieve vereeniging en de veranderingen in de voorwaarden of verlenging- der vereeniging, op de wijze voorschreven in het vorig artikel, zijn ingeschreven en openbaar ge maakt, geldt een en ander tegen derden niet en zijn de bestuurders ieder hoofdelijk en voor het geheel verantwoordelijk voor de handelingen ten name der vereeniging, door hen of op hun last verricht. „In geval van verschil tusschen het ingeschre vene en het in de Staats courant bekend gemaakte geldt tegen derden alleen het laatste." Hierop stelde de heer de Vries een amendement voor strekkende dat, zoolang een verandering in de statuten niet zou zijn openbaar gemaakt of ingeschreven, de oude statuten van kracht zouden blijven. Met 50 tegen 19 stemmen werd dit aangenomen. Als 2" amendement had de heer Bredius voor gesteld, bij het artikel te voegen„Eerst na die inschrijving en openbaarmaking treedt de vereeni ging als rechtspersoon op." Wel noemde de minister dit overbodig; maar de heer van der Loeff achtte hot noodig, het karakter in ronde woorden uit te drukken, en de heer van Baar stemde daarmede in. Het amendement werd eCnigszins verduidelijkt met 37 tegen 32 stem men aangenomen. Daarna werd het art. in zijn geheel aangenomen. Zitting van Woensdag 18 October. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren de Marees van Swinderen, Busing en Pompe van Meerdervoort met kennis geving. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter doet de navolgende mededoelingen a Dat op verzoek van den generalen brand meester is gemaakt een oprei naar het plateau d.to politiewacht, tot plaatsing van den wagen met reddingstoestellen en brandladders; de kosten geraamd op p. m. ƒ25. b Dat de tuin der middelbare school voor meisjes in gebruik is gegeven voor 1/3 aan den leeraar in de natuurkundige wetenschappen voor het kweeken van planten, voor 1/3 aan den concierge cn het andere 1/3 gereserveerd voor wandeling der leerlingen. c Dat den 235n September is aanbesteed de levering van steenkolen over 1876/77 en aangeno men door en gegund aan J. Th. de Poorter: de New-Castle kolen ad f 1.27, de Ruhrkolen ad f 0.77J per hectoliter. cl Dat bij koninklijk besluit van 11 September 1876 27 het subsidie voor de meisjesschool is toegekend en reeds een mandaat is ontvangen voor het gedeelte van 1876 ad f 1667. Allen voor notificatie aangenomen. e. Dat de nieuw benoemde hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool den 19tn September bericht heeft niet vóór 17 October in functie te kunnen treden en dat burgemeester en wethouders na overleg met don voorzitter der plaatselijke school commissie dientengevolge mej. Heijblom hebben uitgenoodigd nog 3 weken in October alhier werk zaam te blijvenwat door haar is aangenomen, en zij voorstellen mej. Heijblomzoowel voor ver goeding van reis- en verblijfkosten als tot erken ning van de goede diensten door haar alhier aan het onderwijs bewezen, ƒ25 gratificatie toe te kennenen hen te machtigen deze gratificatie uit den post voor onvoorziene uitgaven der begroo ting 1876 te voldoen. Wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Als ingekomen stukken worden medegedeeld: 1° van gedeputeerde staten het Provinciaal blad n° 88 tot toezending van het provinciaal verslag over 1875. Te plaatsen in de boekerij. 2° Goed keuring van het suppletoir kohier van den hoofd omslag. 3° Idem van dat der belasting op de hondenen 4° van het raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor 1876. Allen voor notificatie aangenomen. Van den commissaris des konings benoeming tot zetters over 1877/80 de heeren J. Dekker Lz. en W. J. van der Weert. Van de heeren A. van Schelven en A. C. Boluyt bericht dat zij op 1 November a. als hoofdonderwijzer en hulponderwijzer in functie zullen treden. Van den heer R. Breetvelt dankbetuiging voor zijne benoeming van leeraar aan de burger-avond school en toestemming van gedeputeerde staten tot vervulling van deze tegelijk met die van hoofd onderwijzer. Van burgemeester en wethouders proces verbaal der kasopneming; in kas was zooals behoorde te wezen f 13,956.67. Van de fiuancieele commissie voorstel om het Manhuis in gebruik af te staan aan het burger armbestuur, als meer daartoe behoorende en aan gezien het voor de gemeente eon lastpost is van p. m. ƒ400 jaarlijks. Dit wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders om advies. Bericht van het bestuur van het gasthuis om trent den afstand der voormalige weverij aan het bestuur der ambachtsschool. Het bestuur van het gasthuis is als eigenaar der weverij van oordeel dat de vereeniging der ambachtsschool zich tot hun collego behoort te wenden opdat het bestuur van het gasthuis alsdan deze raad de noodige voor stellen kan doen. Burgemeester en wethouders stellen voor het bestuur der ambachtsschool te Goes hiertoe uit te noodigeu. Na eenige discussiën tusschen den voorzitter, de heeren van Hoek, Delbaere en Fransen van de Putte, wordt op voorstel van den laatste besloten het verzoek (aan te houden en uit den raad eene commissie te benoemen die rapport uit zal brengen wie eigenaar der zoogenaamde weverij isbet gasthuis of do gemeente, en wijst de voorzitter hiertoe aan de heeren van Hoek, Pompe van Meer dervoort en Busing. Verzoek van W. Duvekot, om verlenging zijner pacht aan de weide bij de 's Heer Hendrikskinde- renbarrière. Door burgemeester en wethouders wordt voor gesteld hierop afwijzend te beschikken op grond dat de pachter volgens contract wist dat hij ver plicht was tot afrastering en hij door de uitroei ing der boomen ruimschoots was schadeloos ge steld. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit goedgevonden. Voordracht voor de vervulling der vacature van onderwijzer aan de school l0 klasse. Door burgemeester en wethouders was de eenige sollicitant op de voordracht geplaatst de heer J. Blackstonehoofdonderwijzer te Heille, die met algemeene stemmen wordt benoemd. Rekening van het burgerlijk armbestuur over Wordt goedgekeurd op ontvangst met 34,451.90j, in uitgaaf met 29,689.83alzoo met een goed slot van 4762.07 j. Begrooting van hetzelfde bestuur voor 1877. Wordt eveneens goedgekeurd in ontvang op f 38,082.92, in uitgaaf op f 31,881.21, en dus met een goed slot vim 6201.70. Rekening van den schuttersraad over 1875 voor kosten der dienstdoende schutterij voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 494.21in uitgaaf op f 385.09 alzoo met een góed slot van 109.12, terwijl nog eene som van f 25 al3 verschuldigde contributie van W. L. Kakebeeke en ƒ36.75 onbe taalde boeten als nog invorderbaar wordt gebracht. De begrooting van den schuttersraad vcor 1877 wordt voorloopig vastgesteldmet een subsidie ad f 295.84 van de gemeentein ontvang en uitgaaf op f 415.50. Aanvrage van het bestuur van het gasthuis om eene gratificatie voor den directeur en echtgenoote over 1876 ten bedrage van ƒ50 te verleenen. Burgemeester en wethouders stellen, overeenkomstig het advies der financieele commissie, voor dio gratificatie te verstrekken en nadat door den heer van Renterghem was voorgesteld deze gratificatie op ƒ100 te brengen en dit geene ondersteuning ondervond, werd het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen. Daarna is de vergadering gesloten. Sedert gisteren is geen noemenswaardige ver andering in den toestand gekomende crisis duurt voort. Dit is alles wat uit de tegenstrijdige be richten kan worden opgemaakt. Te Parijs is gisteren uit Weenen bericht ontvangen, dat hetgeen omtrent eene alliantie tusschen Rusland en Oosten rijk is gemeld, voorbarig is, doch men geloofde, dat zoodanige alliantie zou tot stand komen, inge val Turkije volhardt in zijne weigering om bij een internationale akte waarborgen te geven voor de naleving zijner beloften. Daarentegen wordt aan de Indópendance beige uit de hoofdstad van Oostenrijk gemeld, dat dit rijk evenals Engeland, Frankrijk en Italië den door Turkije aangeboden wapenstil stand van 6 maanden heeft aangenomen, terwijl Duitschland zich nog niet heeft verklaard. Volgens het eerste dus blijft het gevaar voor een alliantie bestaan, volgens het tweede handelt Oostenrijk geheel zelfstandig, zelfs in strijd met Rusland. Niet minder merkwaardig zijn demededeeliugen omtrent de Engelsche politiek. De Echo beweert dat de paniek die eergisteren op de Londensche beurs heersekte, alleen te wijten was-aan het gerucht dat Engeland voornemens was zich tegenover Rus land te stellen, doch verzekert dat Engeland niet van plan is zich in den oorlog te mengen en dat eene schikking zal worden getroffen om Konstantinopel te neutraliseeren, ingeval van een inval in Turkije door de Russen. Uit authentieke bron wordt echter uit Weenen getelegrafeerd, dat de Engel sche regeering aan de groote mogendheden heeft te kennen gegeven, zich met kracht te zullen ver zetten tegen iedere bezetting van het Turksche grondgebied. Ook uit deze berichten is het dus niet mogelijk een zekere conclusie te trekken. Dc Times geeft de hoop op het behoud van den vrede nog niet opin de onderstelling dat Turkije een gunstige beslissing zal nemen omtrent een wapenstilstand van zes weken. Hel voorstel inder tijd door Engeland gedaan wordt door Rusland als een ultimatum beschouwd alle andere mogend heden hebben het aangenomen, de Porte moet dus wel overtuigd wezen dat dit voorstel het minste is wat Europa zal aannemen en dat het evenzeer als een ultimatum van de andere mogend heden als van Rusland moet worden beschouwd. Op grond daarvan gelooft het C%-orgaandat Turkije het voorstel zal aannemen teneinde een oorlog met Rusland te voorkomen. Daarenboven bevat dit blad eene correspondentie uit St. Petersburgwaaruit blijkt dat zelfs aldaar verscheidene invloedrijke elementenbuiten keizer Alexanderin het belaDg van den vrede ijveren, o. a. de ministers van financiën en oorlogde heeren Reutern en Miliutindie beide sterk tegen den oorlog ziju. De Standard en Morning Post denken in weer wil van die mededeelingen zeer ongunstig over Rusland en zijn van oordeel dat het deze mogend heid slechts om den oorlog te doen is en om Tur kije te verwoesten in plaats van het te hervoi men. Met dit denkbeeld kan zich ook de Kölnische Zeitung uitstekend vereenigendie er van over tuigd is dat Rusland den oorlog wilniet in het belang der Christenen, maar om veroveringen te maken. Op dit punt mogen de Duitsche bladen wel wat voorzichtig wezen in hun uitdrukkingen. Man sucht keinen hinterm Ofenman zei vorher seller dahinter gewesen. Merkwaardig is wat Daily Newsna een af keurend oordeel over de Engelsche politiek waar door Turkije is aangemoedigd, over den toestand in Rusland zegt. Er zijn zoo laat dat blad zich uit in Rusland drie Ruslandende keizer en zijn volk, de Slavische comité's en de oorlogs partij aan wier hoofd de keizerin en de czarevitch staan en wier hartstochtelijke raadgevingen de overhand hebben op de wenschen van den czaar. Uit dit alles kan niet anders worden opgemaakt, dan dat de toestand zeer gevaarlijk en dreigend is, en het zwaartepunt der Europeesche politiek wordt beurtelings verlegd van St. Petersburg naar Weenen en vandaar naar Londen of Konstantinopel. Op dit oogenblik berust het te Yarzin. Duitschland heeft zooals boven werd gemeld nog niet geantwoord op het voorstel tot een wa penstilstand van zes maanden. Indien het - de Times wijst er op en erkent dat dit bijna te veel gevergd is van prins Bismarck kon besluiten om met de andere mogendheden het voorstel aan te nemen, zou Ruslanddaardoor geheel aan zich- zeiven overgelatener misschien voor terugdein zen al de gevaren en geheel de verantwoordelijk heid voor een oorlog, zoo vreeselijk als die thans dreigt alleen op zich te nemen. Een ernstig verschijnsel is intusschen nog dat de Russische regeering met de spoorweg-maat schappijen eene overeenkomst heeft gesloten, waar bij laatstgenoemde zich hebben verbonden tot het vervoer van 250,000 man, en minstens 23,000 man per dag. In een gisteren morgen te Parijs gehouden mi nisterraad is besloten, dat den 30en dezer, bij de hervatting van de parlementaire werkzaamheden, geen presidentieele boodschap tot de kamers zal worden gericht. Het ministerie is van oordeel, dat, aangezien het een buitengewone zitting is, er geen termen bestaan voor zoodanige handeling. Tegen denzelfden datum is ook de Duitsche rijksdag bijeengeroepen, waarvoor morgen de ver kiezingen in den eersten graad moeten plaats hebben. Sedert eenigen tijd hebben in Zuid-Carolina weder ongeregeldheden plaats tusschen blanken en negers, welke laatste reeds van hun wapens heb ben gebruik gemaakt en verscheidene blanken hebben gedood. Generaal Grant heeft thans eene proclamatie uitgevaardigd, waarin de ontbinding der „rifle clubs" in Zuid-Carolina wordt bevolen terwijl de minister van oorlog aan eenige troepen- afdeelingen last heeft gegeven dit bevel te hand haven. Brussel, 18 October. Eenige dagen geleden was ikbij een der feesten aan het congres voor gezondheidsleer en reddingsmiddelen gegevenin de gelegenheid een blik te werpen op de kunstschatten die zich in het paleis van Leopold II bevinden. Inzonderheid heeft een klein blauw salon diepen indruk op mij gemaakt. Daarin bevinden zich „de vier jaargetijden" van den heer Alfred Stevens. Even oorspronkelijk als dp opvatting dezer vier schilderstukken iseven grootsch is de uitvoering en zij kenmerkt terstond den meester. De lente is voorgesteld door een rein en schoon meisjedat als 't ware door hare aanlokkelijk heden en lieflijkheden is omhulden aan een madeliefje, dat zij ontbladertde verklaring vraagt van het eerste onbekende en zachte gevoel dat haar hart doet kloppen. Die schilderij was voor twee jaren reeds gereed de beide andere zfjn van later dagteekening. Bij de welbekende voorliefde van dezen beroem den schilder voor de studie der vrouw, en met zijn zin voor het naturalisme, dat zijn onderwerpen rechtstreeks aan het leven en de werkelijkheid ontleentsprak het van zelf dat de overige jaar getijden in denzelfden zin zouden worden voorge steld, en dat de kunstenaar bij de verdere voor stellingen het Grieksche idêe zou blijven volgen. En inderdaad, zie hier ter zijde van dit oor spronkelijke liefelijke beeld der lente, eene vrouw in den zomer van het leven, in haar volle ontwik keling. Zij weet dat zij schoon is, en in het ge voel van hare macht schijnt zij veeleer de harts tochten te willen opwekken dan ze te onderdruk ken. Zij weet dat zij onwederstaanbaar is. Haar spel met haar waaier heeft een betooverendo verleiding. Het tafereel is als overgoten met zonneschijn en lichthet maakt den indruk van een schoonen zomer-namiddag, met een helderen blauwen hemel, die zich welft oVer groene vlakten, bergen en dalen, terwijl alles in zoo volkomen harmonie met elkander is, dat men zich bijna niet kan voor stellen, dat het niet langer dan oen oogenblik duurt. En toch, niets is duurzaam. De schoonste vrouwenzij die het toppunt van haar bekoor lijkheden hebben bereikt, verliezen die ook het eerst. Op het glanspunt van haar heerschappij, te midden van haar volkomen triomf, veront rust haar de gedachtedat alleszelfs haar schoonheid voorbijgaat. Weldra vertoont zich hot eerste wolkje op haar marmeren voorhoofd. Te

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3