BUITENLAND. Advertenties.. Zeetijdingen, Handelsberichten. Thermometerstand, Staten-Generaal. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg, Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz. i*ri|/en van SSÖeeten. Prijzen van coupons. franken is verkregen. Men verzekertdat 't Kint de Roodenbeke eindelijk tot bekentenissen is over gegaan. Twee rijke bankiers te Berlijn hebben de volgende zonderlinge weddenschap aangegaan. De een wedt om 3000 Mark, dat de Vereenigde staten geen republiek zullen blijven en steeds in kunsten en wetenschappen zullen vooruitgaan, terwijl de ander om 4000 Mark wedtdat het land een republiek zal blijvenmaar den rang zal ver liezen dien het thans op het gebied van kunsten en wetenschappen heett ingenomen. De som van 7000 Mark is voor een tijdvak van 100 jaren ge deponeerd na verloop waarvan het hof te Berlijn zal uitmaken welke van de beide partgen heeft gewonnen. De Prescot Reporter verhaalt, dat zich eenige dagen geleden aan haar bureau een jong mensch aanmeldde met eene advertentie ter plaatsing waarin gemeld werd dat zekere A. B. zijne vrouw voor een shilling had verkocht aan C. D., terwijl eerst genoemde uitdrukkelijk had beloofd C. D. niet te zullen lastig vallen, maar hem in het ongestoord bezit van het gekochte te zullen laten. De adver tentie was behalve door den aanbieder behoorlijk door twee getuigen geteekend. De redactie gaf den aanbieder te kennen, dat de wet dergelijke verkoopen niet toeliet, doch de jonge man, die niemand anders bleek te zijn dan de kooper C. D. in eigen persoon, verklaarde dat zij toch dikwijls plaats hadden. De advertentie werd geweigerd in de onderstelling dat A. B. met de plaatsing niet gediend zou wezen. In de laatste bijeenkomst der Academie van wetenschappen te Glasgow deed sir William Thomp son eenige mededeelingen omtrent hetgeen hij te Philadelphia had gezien, voornamelijk ook over eenige nieuwe ontdekkingen op het gebied der telegraphie. Daartoe behooren die van Elisha Gray, volgens welke, door een vernuftige combi natie, langs een en dezelfde lijn 4 dépêches te gelijk kunnen worden verzonden, alsmede de au tomatische telegraaf van Adisonwaardoor 1,015 woorden in 57 seconden worden overgebracht. Als het toppunt van alles echter noemde hij de sprekende telegraaf, die duidelijk en verstaanbaar aan het eene einde van den draad wedergeeft wat aan het andere wordt gesproken. „Ik heb, zeide de geleerde natuurkundige, met mijn eigen ooren zeer duidelijk aan het eene einde van den draad gehoord wat mijn collega professor Watson aan het andere einde zeide. Hij sprak tegen een sterk gespannen blaasje of velletje, waaraan een licht stukje zacht ijzer was bevestigd op zoodanige wijze dat dit de trillingen der lucht kon overbrengen op een elec- tro-magnetisch toestel, waardoor die trillingen naar het andere einde van den draad werden overge bracht, waar ik alles duidelijk kon verstaan." De burgemeester van Palma, de hoofdstad van Majorca, heeft bepaald, dat ieder, die het waagt binnen het gebied zijner stad een „cri-cri" te doen hoorentot een boete van een peseta, ongeveer 25 cent, zal worden veroordeeld. 18 Oct. 's av. 11 u. 57 gr. 19 's morg. 7 u. 53 gr. 's midd. 1 u. 64 gr. 's midd. 6 u. 61 gr. Regeling der coöperatieve ver eenigingen De voornaamste wijzigingen in het wetsontwerp gebracht, naar aanleiding van het verslag der ka mer en het mondeling overleg tusschen de commissie van rapporteurs en den minister van justitie zijn de volgende: Artikel 2 luidt nu aldus: „Onder coöperatieve vereenigingen verstaat de wet vereenigingen van personen, waarbij de in- en uittreding van leden is toegelaten, en die de bevordering van de stoffelijke belangen der leden ten doel hebben door middel van gemeenschap pelijke uitoefening van hunne nering of ambacht, aanschaffing van hunne benoodigdheden of het hun verstrekken van voorschotten of crediet. „Een vcreeniging, welke aan deze vereischten voldoet, verliest haar karakter niet, indien de statuten haar veroorloven harer werkkring ook tot derden uit te strekken." Artikel 3 luidt: „De coöperatieve vereeniging ontleent haar naam aan het voorwerp harer onderneming. „Aan dien naam worden de woorden„coöperatieve vereeniging" toegevoegd. In artikel 7 (oud 6) is, overeenkomstig de amendementen van den heer de Vries, het begin sel der persoonlijke aansprakelijkheid opgenomen en wel in dien zin, dat de acte van oprichting op straffe van nietigheid o. a. moet bevatten „de bepaling in welke mate de leden persoonlijk aansprakelijk zijn voor de verbintenissen der vereeniging." In gelijken geest is in art. 8 een wijziging ge bracht, even als in artikel 16 (oud 7 en 15). Eindelijk is een nieuw art. 20 aan de wet toegevoegd, van dezen inhoud „De artt. 5 tot en met 13 der wet van 22 April 1855 (Stbl. n°. 32), zijn op de coöperatieve veree niging niet van toepassing." Vergadering vam Dinsdag 17 October. Voorzitter de heer Sprenger. Afwezig de heeren Borsius, den Bouwmeester en Boddaert. Na de lezing en goedkeuring van de notulen dei- vorige vergadering wordt mededeeling gedaan van onderscheiden ingekomen stukken, welke voor de leden ter inzage worden gelegd. Van den commissaris des konings in Zeeland is eene missive ontvangen, gedagteekend 3 dezer, welke door den secretaris wordt voorgelezen. De commissaris deelt daarin mede dat hij naar aanlei ding van het verhandelde in de zitting der kamer van 5 September jl., het van belang heeft geacht Z. E. den minister van binnenlandsche zaken opmerkzaam te maken op de late aankomst van den trein, die in verbinding met de stoomvaartlijn VlissingenLonden via Queenboro rijdt. De minister heeft geantwoord dat de vertraging was gelegen in eene herstelling aan de brug over de Mark en in den onregelmatigen loop der treinen op de Belgische spoorwegen en die van de Grand central Beige-maatschappijdoch dat de eerste oorzaak met den afloop der herstelling is verdwenen, en in de tweede met het in werking komen van den winterdienst verbetering is te wachten. Deze missive is voor kennisgeving aangenomen. Van den minister van marine is eene missive ontvangen, waarin hij het advies der kamer vraagt omtrent zijn bekend voornemen om de marine- dokken te Nieuwediep niet meer beschikbaar te stellen voor de opneming van koopvaardijschepen, tenzij in geval van nood, en in alle gevallen niet langer dan tot uit0. December 1878. De 'voorzitter stelt voor, aan den minister te antwoorden dat de kamer zich met zijne zienswijze vereenigt, te meer daar hier een droog dok van zeer groote afmeting bestaat. Omtrent dit laatste deelde de voorzitter mede, dat het, volgens eene officieele mededeeling, binnen eenige dagen geheel en al klaar zal zijn. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter wordt besloten. Wordt gelezen eene missive van de kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen, waarin zij kennis geeft van haar besluit om betreffende den loodsdienst een zelfstandig adres tot de regeering te richten, waarvan zij een afschrift bij deze mis sive heeft gevoegd. Een en ander wordt voor kennisgeving aange nomen. Dit is mede het geval met eene missive der kamer van koophandel en fabrieken te 's Herto genbosch betreffende de inwisseling van Belgische centen. Van de kamer van koophandel en fabrieken te Almelo is eene circulaire ingekomen, waarin zij wijst op den ergerlijken namaak van fabriek- en handelsmerken, waaromtrent zij zich met een adres tot den minister heeft gewend, met verzoek om een wetsvoorstel aan de staten-generaal te willen indienen, teneinde die oneerlijke praktijken te keer te gaan. Aan den secretaris is als rechtskundige opge dragen, de wettelijke bepalingen hieromtrent eens na te gaan en later daaromtrent advies'aan de kamer uit te brengen. Naar aanleiding van een in de vorige vergade ring door den heer Luteijn gedaan voorstelheeft de secretaris eenige gegevens verzameld betreffende de te late aankomst der treinen alhier. De voorzitter deelde mede, dat de stationschef te Vlissingen geeD opgaven heeft verstrekt, daar hij het volgens zijn zeggen te druk had. De opgaven, door den secretaris medegedeeld, loopen over de maand Augustus. Daaruit blijkt o. a. dat in die maand de sneltrein des avonds zeventien maal van 14 tot 33 minuten te laat is aangekomen; de trein n° 41, die te 10.46 hier moet aankomen, insgelijks zeventien maal van 10 tot 46 minuten, en de twee overige uit Holland komende treinen ieder driemaal meer dan 10 mi nuten te laat. De voorzitter merkte op, dat de in de missive van den commissaris des konings te kennen ge geven hoop, dat bij den aanvang van den winter dienst de vertraging zou ophouden, vooralsnog niet verwezenlijkt is, daar de trein van Maandag avond circa een uur te laat is aangekomen. De heer Luteijn stelde voor om, naar aanleiding der missive van den commissaris des konings, deze zaak aan te houden, maar ze daarom volstrekt niet los te laten. Het ongerief door die te late aankomst van treinen veroorzaakt is ontzettend groot. Bijna zou men de ouderwetsche „pietjes wagens" terugwenschen. Maandag avond kwam de laatste trein een uur te laat aan, en toen waren er passagiers die, na drie kwartier op de komst van den trein gewacht te hebben, besloten hier maar te blijven logeeren, daar de trein misschien in het geheel niet komen zou. Het is bijna on doenlijk om van Goes naar hier of van hier naar Vlissingen met den laatsten trein te reizen; zoo wel te Goes als hier is het geen bijzonderheid dat men drie kwartier in de wachtkamer wachten moet. De heer B. A. Fokker betoogde, dat aan de te late aankomst der treinen niets te doen is. Zijns inziens is het onredelijk telkens bij de regeering te klagen, te meer daar de regeering toch met alle bijzonderheden bekend is. Éene zaak spijt hem echter, dat met den winter dienst geen sneltrein loopt van Vlissingen naar Rotterdam en Amsterdam, terwijl men nu een uur te Roosendaal en een uur te Boxtel moet wachten. Dit zou z. i. een punt zijn om er een grief van te maken bij de regeering. De heer de Bruijne had dezelfde klacht willen uiten als de heer B. A. Fokker heeft gedaan. De secretaris wilde de regeering wijzen op de noodzakelijkheid van dubbelspoor alhier, aan welks gemis de vertraging te wijten is. Hij wil klagen en blijven klagen totdat in de bestaande behoefte is voorzien. De voorzitter stelde voor, overeenkomstig het verlangen van den heer Luteijn, de zaak voorloopig te laten rustendoch haar te stellen in handen van de commissie voor de maand. De heer Tak verklaarde zich tegen het commis soriaal makenieder die eenig voorstel heeft dient dit afgerond voor te dragen opdat de vergadering een besluit kunne nemen. De heer B. A. Fokker was tegen aanhouden der zaak, doch de overige leden waren er voor. Het voorstel van den voorzitterom de zaak te stellen in handen der commissie voor de maand, werd in stemming gebracht, waarvan de uitslag was dat de stemmen staakten. Tegen stemden de heeren SnijdersB. A. FokkerTak en J. P. Fokker. Daar de voorzitter echter bij staking der stemmen eene beslissende stem heeften hij voor het commissoriaal maken der zaak gezind waswerd door hem dienovereenkomstig beslist. De vergadering wordt gesloten. De crisis in het langdurige lijden van den zieken man, dat reeds dagteekent van zijne erkenning als Europeesche mogendheid, schijnt thans werkelijk te zijn aangebroken. Reeds lang werd zij te ge- moet gezien; telkens vermeerderde het gevaar; thans echter zal binnen zeer weinig tijd over leven en dood van den patient worden beslist. Wel worden tusschen Rusland en Engeland levendige onderhandelingen gevoerd, doch tot nog toe zonder succes. Een telegram uit Weenen meldt, dat de Russische regeering zoozeer door de beweging ten gunste der Slaven wordt overstelpt, dat zij wel verplicht zal zijn te intervenieeren. 'tls vrij duidelijk dat Rusland een uitweg zoekt uit de vredelievende beweging, waarin het zich door den wil van den czaar tot nogtoe heeft be wogen. Vrij apodictisch heeft het aangedrongen op een wapenstilstand van niet langer dan 4 tot 6 weken, terwijl het daarenboven opnieuw waar borgen vraagt voor de uitvoering der hervormingen in Turkije en wel door middel eener internationale akte. Zooals men weet heeft de Porte dit indertijd ten stelligste geweigerd, en zij zal ook thans wel niet toegeven. Waarom komt Rusland dan daar mede nu reeds weder voor den dag? Eindelijk wordt uit Weenen gemeld, dat Servië reeds heeft besloten thans geen wapenstilstand meer te zullen aannemen. Onwillekeurig denkt men hierbij aan den Russischen invloed, en men twijfelt, dit alles te zamen vattende, bijna niet meer omtrent de ware bedoelingen van Rusland. Er i3 meer. Volgens de Weensche Presse is weder een brief van keizer Alexander uit Livadia te Weenen aangekomen en een Reuter-telegram uit Londen verzekert, dat de alliantie tusschen Rusland en Oostenrijk op het punt staat te worden gesloten. Reeds worden de voornaamste bepalingen opgenoemd, hierop nederkomende, dat Rusland, ingeval Turkije een wapenstilstand van korten duur mocht weigeren, de Turksche provincies zal binnenrukken, terwijl Oostenrijk voorloopig de neutraliteit zal handhaven. Rusland zou echter niet voornemens wezen de bezette provincies te behouden, doch indien de omstandigheden eene verandering in de Turksche regeering ton gevolge mochten hebben zou Rusland aan Oosten rijk het grondgebied afstaan dat het verlangt. Het is zeer duidelijk: Rusland zal in de eerste plaats zorgen vasten voet in Turkije te krijgen en zal daarmede later omspringen als de kat met de muis. Ongelukkigerwijs wordt op al deze berichten de kroon gezet door de mededeeling, dat Rusland eene leening van 300 millioen roebels heeft uitge schreven, terwijl de wapeningen met den meesten spoed en met groote energie worden voortgezet. Dat in dezen staat van zaken de toestand te Kon- stantinopel zeer gespannen is behoeft geen nader betoog. Men verkeerde Maandag nog in het on zekere omtrent de beslissing van Rusland ten aan zien van den wapenstilstand, maar had, twijfelende aan de goede trouw van de mogendhedenvoor namelijk van Rusland, besloten het voorstel tot een wapenstilstand van zes maanden te handhaven. Men kan wel zeggen dat de zieke man hulpeloos aan de genade van den Noordschen beer zal wor den overgelaten. Duitschland moet voornemens zijn de neutraliteit te bewaren bij wijze van wederdienst jegens Rusland. Oostenrijk verbindt zich er eveneens toe, en de andere mogendheden wenden bij voorbaat pogingen aan om den oorlog te localiseeren. Frankrijk, dat zich waarschijnlijk nog niet gereed voelt, voert onderhandelingen met Italië in het belang van een neutraliteitsver- bond, waardoor deze mogendheden buiten het con flict zouden blijven. Blijft dus van de groote mogendheden alleen Engeland over, en wat kan de Porte daarvan anders verwachten dan eenigen rechtstreekschen steun door een vloot en eenigen zijdelingschen door den financieelen invloed van Groot Brittunnië dien het ten nadeele van Rusland kan aanwenden, al terstond bij de uitgeschreven leening. Daarentegen is de vrees niet ongegrond dat ook de Grieken tegen Turkije zich in den strijd zullen men gen, want hoewel aan koning George den stelligen raad tot neutraliteit is gegeven, worden in zijn land de meest oorlogzuchtige manifestaties gehou den en het volk opgewekt zich gereed te maken voor den oorlog. De kamer van afgevaardigden heeft echter den regeeringscandidaat Zaïmis tot voorzitter gekozen, wat als een gunstig teeken wordt be schouwd voor de stemming der vertegenwoordiging en men hoopt dat indien de koning terugkomt de gemoederen wel tot bedaren zullen kunnen wor den gebracht. De heer Gambetta heeft een belangrijk voor stel gedaan tot reorganisatie in de belastingen. Het bevat een wetsontwerp tot invoering van een belasting op het inkomendoch voor het oogen- blik heeft men in Frankrijk nog zoo weinig be langstelling voor de zaken van het land zelf en wordt zij nog zoo geheel ingenomen door de Oostersche crisis, dat het stuk van den heer Gambetta, hetwelk eigenlijk meer het karakter van eene studie dan van een bepaald voorstel moet dragen, nog weinig de aandacht heeft opgewekt. Vertrokken van Vlissingen naar Shields in bal last de Engelsche stoomboot Countess of Dur ham gezagv. Way. Binnengekomen to Vlissingen het Engelsche schip Lévoniagezagv. Branchvan Londen met guano. In de op heden te Rotterdam gehoudene veiling van 97,472 balen Java, 3800 balen Padang, 925 balen Palembang, en 300 baien Macassar koffie is alles verkocht. Begin veiling flauw, cent a lj- cent beneden taxatie, later liep de veiling groo- tendeels tot cent a cent boven taxatie af. Amsterdam, 18 October. Raapolie op zes weken f 44, Lijnolie ƒ40*. Amsterdam, 17 Oct. 18 Oct. STederl. Cert. Werk. schuld. 2* pet. 62-^ 61* Certific. dito dito3 75* 74* dito dito dito. 4 99** 99 Aand. Handelmaatschappij5 10l| 102 dito exploitat. Ned. Staatssp. 92* 90 J Loten stad Rotterdam. 3 9695* dito dito Amsterdam.. 3 97* 95* fïelgië. Cert. bij Rothschild. 2* pet. 59 Frankrijk. Inschrijvingen 3 68* Insch t ij vingen5 101 Rusland. Öblig. 1798/1816. 5 97 92* Certific. Inscr. 5e serie 5 „71 Obl.Hope&C°. 18556°serie. 5 811 78* dito 1000 18645 „92* 88* dito L. 100 18725 84* 78* dito L. 100 18735 84* 78* Loten 18645 268 247 Loten 1866 5 260 245 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4* pet. 82 77* Certific. dito4 71* Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4 L. 4 Obligatiën 1867694 66* CertificatenL...6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 257 249 Oblig. dito 4* pet. 80* 79 dito dito4 185 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg 3 118 106 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 90* 86 dito dito Jelez-Griasi.5 215 212 dito dito Jelez Orel 5 pet. 89* 86 dito dito Charkow Azow 5 82 Folen. Schatkistobligatiën 4 71 Aand, Warschau-Bromberg .4 58 dito dito Weenen 5 117 112 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 52* 50* Obligatiën dito April/Oct. 5 „53* 51 dito in papier Mei/Nov.. 5 50 47*f dito dito Febr./Aug. 5 48* Aand. Nation, bank3 800 790 Loten 18605 532 525 dito 1864 123* 120 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 pet. 1 Obig. Theiss spoorweg5 60 Italië. Certific. Amsterdam. 5 68* Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 100® 98 Spanje. Obligatiën Buitenl.. 3 pet. 12* 12-,'j Oblig. Binnenlandsche. 3 11*$ lift Portugal. Obligatiën 3 pet. 51* 50* Turkije. Insckr. Alg. schuld 5 10 9yV Obligatiën 18696 28 27 Egypte. Obl. 18687 pet. Obl. 1873 7 40* 39* Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 99 j"ff 99* lllin. Cert. Amsterdam. 78* 78* Oblig. Illinois Redemtion. .6 Oblig. Central Pacific 6 97* 97 Certific. Chic. N. W7 54* 54* Oblig. Madison Ext7 89* dito Winona-St. Peter 7 82* dito N. W. Union7 83* 81* dito Union Pac. Hoofdl. 6 95* 94 Obl.St.Paul&Pac,Spw.lesec. 7 42 41 dito dito dito 2esec. 7 28 Rrazllië. Obl. 18634* Obl. 1865 5 90 Amsterdam, 18 October. Metall. 19.65; dito zilver 20.95Div. Eng. per f 11.82*Eng. Portugal per 11.82*Spaansche piasters Amerikaansche dollars (in goud) 2.45*. Amsterdam, 17 October. Metall. 19.95; dito zilver 21.05; Div. Eng. per 11.82*; Eng. Russen per /11.82*; Eng. Portugal per ƒ11.82*; Frans, 47.60Belg. 47.60Pruis, f 58.55 Hamb. Russen 30* Russen in Z. R. 29* Pool- sche per fl. Poolseho per Z. R. Spaan sche piasters Spaansche binnenlandsche fAmerikaansche dollars/2.46; papier ƒ2.22. Heden overleed tot mijne diepe droefheid mijn hartelijk geliefde echtgenoot de heer JACOBUS JOHANNES DEN BOUWMEESTER in den ouder dom van ruim 51 jaren. Middelburg, M. E. DEN BOUWMEESTER, 17 Oct. 1876. geb. Lels. RECHTHEBBENDEN op een Anker met ijzeren stok, wegende naar gissing 500 K.G., ge- vischt op de hoogte vaü Saaftingen en aangebracht te Vlissingen, vervoegen zich ter terugvordering bij den Burgemeester aldaar. RECHTHEBBENDEN op oen Anker met houten stok, oud model, wegende naar gissing 1500 K.G. gevischt op de reede van Vlissingen, kunnen zich ter terugvordering vervoegen bij den Burgemeester te Vlissingen. Vlissingen, den 16m September 1876,

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3