BUITENLAND. Advorteatiên. Zeetijdingen. Handelsberichten, Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal, Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz, ingevarente 10 uren kwam hij door de sluizen en reeds te 12 uren leverde hij aan den heer te Mijtelaar de eerste viseh, die door het Noordzee kanaal te Amsterdam werd aangebracht. De Gladb. Zeit. zegt uit goede bron te ver nemen, dat eerstdaags met het maken der aarden baan voor den spoorweg RoermondGladback een begin zal worden gemaakt. Binnen het jaar denkt men op Belgisch grondgebied daarmede geheel gereed te zijn, terwijl op het Nederlandsch gedeelte dit iets langer zal duren. Over de Caribou-maatschappij schrijft men aan de Arnh. Ct. het volgende: „Van deze gefailleerde maatschappij is weinig nieuws te melden; waarschijnlijk zal er voor de aandeelhouders niets van te recht komen. Op de mijnwerken is door Mozes Anker beslag gelegd voor eene som tienmaal grooter dan die hij in werkelijkheid te vorderen hadde curators in het faillissement zitten in den Haag en kunnen niets doen; de gemachtigde van het bestuur, die in Colorado zit en veel doen kan, doet niets. De eenige die niet stilzit is Mozes Anker, die meer en beter kan en doet dan zijn groote naamgenoot uit het Oude Testament. Deze wist aan de naakte rots drinkwater te onttappen; maar zijn Ameri- kaansche naneef weet uit de ledige rotsspleten van Colorado zijne zakken met goud en zilver te vullen." Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaardenwaarop door het departe ment van marine op den 26en October a. zal wor den aanbesteed de levering van wagenschotpijp- hout en ijpenplatenen de voorwaardenwaarop door het ministerie van koloniën op den 2en No vember a. zal worden aanbesteed de levering van draaischijven, waterkranen, waterbakken en ge goten ijzeren pijpenten dienste van staatsspoor wegen op Java. 17 Oct. ;s av. 11 u. 56 18 gr. 's morg. 7 u. 57 gr. 's midd. 1 u. 70 gr 's midd. 6 u. 66 gr. Indische begrooting 1877. Aan het afdeelingsverslag ontleenen wij nader het volgende. Verscheidene leden wilden eeu anderen grond slag hebben aangenomen voor het stelsel van be vrachting en assurantie. Huns inziens liet zich het stelsel van partieele assurantie moeilijk ver dedigen. Men wilde dat óf alles wat hierheen wordt gevoerd, werd geassureerd, óf dat men aan het stelsel van assurantie voorgoed vaarwel zeide. Daartegen werd echter aangevoerd, dat het thans gevolgde stelsel van bevrachting en assurantie op het welbegrepen financieel belang van den staat rustte. Dit belang brengt mede, dat de over te voeren koffie zooveel mogelijk over verschillende schepen wordt verdeeld en dat, als in een enkel schip een bijzonder groote hoeveelheid wordt ge laden, een aanmerkelijk deel dier lading tegen zeegevaar wordt verzekerd. Breedvoerig werd over het plan betrekkelijk den spoorweg tot Soerakarta gesprokenherinnerd, dat de staten-generaal niet in 't algemeen zich voor staatsaanleg hebben verklaard en ernstige overweging verlangd van de concessie-aanvragen van de Ned. Indische spoorwegmaatschappij, die "'aan al hare verplichtingen heeft voldaan. Eenige leden drongen, met 't oog op het toe nemend gebrek aan wetenschappelijk gevormde officieren ook voor Indië, aan op spoedige behan deling van het aanhangig wetsontwerp betrekke lijk het onderwijs op de militaire academie. Opnieuw werdter verkrijging van meer recht- streeksche betrekkingen tusschen den landvoogd en de hoofden der departementen van algemeen bestuur, op eene hervorming van de algemeene secretarie in een kabinet van den gouverneur- generaal aangedrongen. Nu de afschaffing der slavernij op sommige onzer buitenbezittingen zoo goed geslaagd is, wilde men dat zooveel mogelijk ook op andere gedeelten van den Indischen archipel, vatbaar voor de uitoefe ning van onzen zedelijken invloed, naar de af schaffing van de slavernij of pandelingschap moge gestreefd worden. Men vroeg wat de minister dacht over het denk beeld, om, ter vervanging van het vroegere pas- senstelsel, in 't belang der openbare veiligheid op Java, aan eiken inlander een identiteits-bewijs af te geven. Groote ontevredenheid werd betuigd over het uit de berichten van den laatsten tijd gebleken gebrek aan contanten in de Indische kassen, waar door men zelfs de inlandsche bevolking voor de koffie in bons heeft moeten betalen. Men was zeer on tevreden over dit gemis aan zorg en tijdige voorziening. Overigens werd bij deze gelegen heid opgemerkt, dat de vrees voor wegvloeiing van zilver uit Indië zich niet heeft bewaarheid. Ook de bekende zaak der conversie kwam ter sprake. Het was nu gebleken, dat er van regee- ringswege pressie had plaats gehad, doch tot tegenwerking van de conversie. Dit werd even zeer afgekeurd als dwang om de bevolking tot verdeeling van hare velden te nopenstrenge waakzaamheid werd in dit opzicht goedgekeurd, maar men waarschuwde tegen belemmering van regeeringswege. Vier leden verklaarden zich tegen de voorge nomen verhoogiug van de bezoldiging der assis tent-residenten. Zij achtten die nieuwe opdrijving der uitgaven voor het binnenlandsch bestuur niet volstrekt noodzakelijk. Ernstig drong men er dan ook op aan de voor dit doel uitgetrokken 100,000 weder van de begrooting te nemen. Met betrekking tot de koffiecultuur en de door sommigen in overweging gegeven verhooging van het plantloon op ƒ15 per pikol, gaf de commissie van rapporteurs te kennen, dat de minister wel zal onderschrijven wat in het koloniaal verslag voorkomt: „dat schier niemand twijfelt aan de volstrekte noodzakelijkheid eener handhaving van de koffie cultuur tot behoud van het financieel evenwicht in de Indische staathuishouding." Met genoegen had men gezien, dat plannen tot uitbreiding der stoompakketvaart bij de Indische regeering in overweging zijn. Men legde nadruk op den wensch, dat door uitbreiding der pakket vaart eene vermindering der gouvernements-marine mogelijk werd gemaakt. Men moest er zich vooral op toeleggen om de lijnen, welke met de betrek kelijk groote schepen der stoomvaartmaatschappij worden bevaren, te voeden, en dit kon geschieden door die lijnen in verbinding te brengen met zekere bepaalde kringen, waar de dienst door kleinere vaartuigen werd verricht. Op die wijze zouden de onkosten en het tijdverlies worden vermeden, welke het gevolg zijn van het aanleggen der grootere booten aan alle tusscbenstations. De maildienst zou dus haar regelmatigen loop onge stoord kunnen vervolgen, het verkeer allicht meer worden ontwikkeld en tevens voorkomen, dat de handel van een deel van onzen Archipel zich naar Singapore richt. Opnieuw werd door eenige leden aangedrongen op de opheffing der geheimhouding met opzicht tot de stukken wegens de aanleiding tot den oor log met Atchin. Andereleden, ofschoon niet tegen het vragen om 's ministers oordeel, vreesden dat het doel hetwelk men op 't oog had, door de open baarmaking niet of niet ten volle zou worden bereikt. Onder de medegedeelde stukken waren het enkele, waaraan, in 't belang onzer internatio nale betrekkingen, geen volledige openbaarheid kon worden gegeven. Men vroeg of de instructie van 2 Februari 1874 omtrent den met opzicht tot Atchin en de daaraan onderhoorige staten te volgen staatkundige ge dragslijn, was gewijzigd; zoo ja, wanneer en door wien? Voor den oorlog had meer dan li millioen moeten uitgetrokken zijn. Het batig slot zou dan wel niet op 10 millioen kunnen zijn gesteld, maar de begrooting ware meer waarheid. Een hoogst smartelijken indruk maakte het groote verlies van menschenlevens in dezen oorlog. Daartegen was toch wel meer te waken door betere maatregelen omtrent kleeding, huisvesting en voeding. In verband hiermede werd inlichting gevraagd omtrent de beweerde zending van den Engelschen generaal Archer. Naar men meent heeft met opzicht tot den hy- drographischen dienst in Indië in de laatste jaren achteruitgang plaats gehad of bestaat althans reden tot klacht, dat daarbij niet de noodige uit voerbaarheid heerscht. Men schrijft dat gedeel telijk toe aan den ondoordachten maatregel om het hydrographisch bureau naar Nederland over te brengen, op welken maatregel men thans geluk kig is teruggekomen. In verband met het voorafgaande werd mede- deeling gevraagd van het resultaat van het onder zoek naar de klip, waarop het stoomschip Luite nant-generaal Kroesen gestooten heeft. Men wenscht tevens te weten, of niet in de hutten van dat stoomschip, gelijk dat gewoonlijk op zoodanige schepen het geval is, reddingsboeien voorhanden waren. Ware dat het geval geweest, dan zou, naar men meent, een grooter getal schipbreuke lingen zich hebben kunnen redden. In elk geval scheen het van belang de aandacht onzer stoom vaartmaatschappijen op dit punt te vestigen. De Engelsche weekbladen spreken geheel anders over den politieken toestand dan het gisteren door ons bedoelde Duitsche orgaan. Zij beschouwen de houding van Rusland als een ernstige bedreiging vau den vrede, daar de Russische organen ter wijl de regeering over vrede spreekt thans zoowel den oorlog tegen Oostenrijk als tegen Turkije durven prediken. En toch heeft geen en kele regeering Rusland een eenigszins beteekenende aanleiding tot den oorlog geleverd. De Economist waarschuwt de Engelsche regeering om toch voor al door overdreven zucht naar het behoud van den vrede zich niet te laten verleiden tot verbintenis sen, die naderhand een ernstig gevaar zouden kunnen opleveren. Rusland en Engeland hebben de beslissing over den Europeeschen vrede in handen. Dit is reeds langen tijd duidelijk, maar Engeland koestert geen annexatie-plannen en kon dus worden geacht op sommige punten eerder tot toegevendheid te zijn gestemd. Ook thans wordt tusschen deze beide mogendheden weder onderhandeld over een wapen stilstand tot 31 December a., en wordt tevens verzekerd, dat indien zij zich kunnen verstaan over de aan de Christenen te geven waarborgen de vrede verzekerd is. Een artikel van de Times heeft waarschijnlijk ten doel de Porte op de aanbieding van een wa penstilstand voor korter termijn voor te bereiden en haar tot aanneming daarvan te bewegen, want terwijl het city-orgaan de weigering van Rusland tot aanneming van den wapenstilstand van 6 maanden zeer afkeurt, meent het toch dat de Porte niet wijs zou handelen indien zij een wa penstilstand voor korter tijd weigerde. Geheel de houding der Turksche regeering doet onderstellen dat zij ook in dit opzicht tot toege vendheid bereid zal wezen. De toon van het voorstel tot den wapenstilstand toch is zoo bezadigd mogelijk en het stuk bevat geen enkele voorwaarde. Alleen drukt de Porte den wensch uit, dat de mogendheden haar invloed zullen doen gelden om te verhinderen, dat in Servië steeds vrijwilligers in grooten getale aankomen. De Montags-Revue ijvert blijkbaar in denzelfden zin als de Times en betoogt o. a., dat de termijn voor den wapenstilstand zonder twijfel te lang is, maar dat een lange termijn natuurlijk ook een kleineren in zich bevat, zoodat de Porte ontegen zeggelijk daarin het verlangen der mogendheden zal nakomen. Deze redeneering gaat volstrekt niet op, want in een geval als het hier bedoelde bevat de langere termijn volstrekt niet altijd een korte- ren, omdat de langere eigenaardige voordeelen kan opleveren. Meer ad rem is wat het Weensche orgaan verder zegt, dat nl. het voorstel van de Porte eiken dwang uitsluit en er geen sprake kan wezen van in terventie, militaire bezetting of demonstratie met de vloten, noch ook van het afbreken der diplo matieke onderhandelingen. Uit een en ander volgt, dat er weder opnieuw wordt geijverd voor het behoud van den vrede en weder eenige kans be staat, dat hij zal blijven gehandhaafd. In Parp was eergisteren reeds het gerucht in omloop, dat Turkije een wapenstilstand voor zes weken had aangenomen, doch dit gerucht is niet bevestigd. Een nieuwe bron voor onrust is door eenige Italiaansche bladenvooral door de Opinione, ont sloten, die aan de regeering annexatie-plannen ten laste hebben gelegd. In het bijzonder heeft men hier bij het oog op de levendige briefwisseling tusschen de Italiaansche en Russische troonopvolgers sedert eerstgenoemde te Petersburg is geweest. Volgens de laatste berichten strekten de wenschen der regeering niet zooals aanvankelijk was gemeld zich uit naar Isonzo en Zuid-Tirol, maar veeleer over zee naar het oude Karthago. Evenals Frankrijk zou ook Italië een Afrikaansche kolonie willen hebben, en de Berlijnsche correspondent van de Times beweert, dat Italië het oog heeft op eenige dorpen in Zuid Tirol en op Tunis. Hoewel de Weensche correspondent van de Kölnische Zeitung ten aanzien van dit bericht tot de meest mogelijke voorzichtigheid aanraadt, wpt hij er toch ophoe dubbelzinnig indien het mocht blijken waar te zijn de politiek van Rusland ook jegens Oostenrijk is. Maar ook buiten Oostenrijk worden die annexatieplannen ten sterkste afgekeurd. De Engelsche S tandard heeft in een uitvoerig artikel het ongepaste van een zoodanige annexatie politiek uitvoerig uiteengezet en betoogd, dat geen der Europeescbe machten, met uitzondering van Rusland, er vrede mede zou kunnen hebben. Van Vlissingen vertrokken naar New-York de stoomboot Maas, gozagv. Chevelier, Zaterdag van Rotterdam te Vlissingen aangekomen. Rotterdam, 17 October. Ter markt van heden waren aangevoerd 1283 runderen286 vette 12 nuchtere kalveren1188 schapen250 varkens 269 runderen; le qual. 84; 2" qual. 70; 3' qual. 54kalveren le qual. 952e qual. 75schapen 90 cent. Goes, 17 October. Zeer geringe aanvoer van alle artikelen, tarwe zeer flauw met weinig koop lust. Gcene prijsverandering. Vlissiiuïen, 17 October. Boter per kilogram /1.65 a ƒ1.70. Eieren 6.a ƒ6.20 per 104 stuks. Prijzen van SBÜcctesi. Amsterdam, 16 Oct. 17 Oct. Xedeei. Cort. Werk. schuld. 2} pet. G2r\ 62^ Certific. dito dito .3 75j 75} dito dito dito4 99}} 99jj Aand. Handelmaatschappij 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 f dito dito Amsterdam.3 België. Cert. bij Rothschild. 2} pet. Frankrijk. Inschrijvingen 3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl.Hope&C°. 18556eserie. 5 dito 1000 18645 dito L. 100 18725 dito L. 100 18735 Loten 18645 Loten 1866 5 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4} pet. Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2«a4L. 4 Obligatiën 1867694 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch, 5 Oblig. dito4} pet. dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. dito dito Jelez-Griasi.5 dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand, Warschau-Bromberg4 dito dito Weenen 5 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. Obligatiën dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov.. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank3 Loten 18605 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 pet. Obig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 gpaajje. Obligatiën Buitenl.. 3 pet. Oblig. Binnenlandsche. 3 Portugal. Obligatiën 3 pet. Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 Obligatiën 18696 Egypte. Obl. 18687 pet. Obl. 1873 7 Amerlka.Obl.Ver. Stat. 1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 Ulin. Cert. Amsterdam. Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Certific. Chic. N. W7 Oblig. Madison Ext7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hootdl. 6 0bl.St.Paul&Pac.Spw.l6sec, 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 18634} Obl. 18655 1014 1011 93 92} 96} 96} 98 97} 59 68} 101 98} 97 73} 71 844 81} 92} 92} 87} 84} 87} 84} 276} 262 266 260 85 82 72} 71} 73} 261} 257} 82} 80} 105 123 118 91} 90} 219 215 90} 89} 85} 82 75} 58 119 117 53}} 52} 54} 53} 61A 50 50} 804 800 538 532 125} 123} 63} 684 101} 100 12*t 12} 11}} 51} 51} 10} 10 28 41} 40} 103} - 99} 99-.V 78} 78} 97} 97} 55 54} 90} 89} 84} 84} 83} 95} 95} 42 28 28 93 Prijzen van coupons. Amsterdam, 17 October. Metall. ƒ19.95; dito zilver 21.05Div. Eng. per 11.82}Eng. Portugal per 11.82}Spaansche piasters Amerikaansche dollars (in goud) 2.46. Amsterdam, 16 October. Metall. 20.05; dito zilver 21.05; Div. Eng. per 11.85; Eng. Russen per 11.85Eng. Portugal per ƒ11.85; Frans, ƒ47.60; Belg. ƒ47.60; Pruis, ƒ58.60; Hamb. Russen 30}Russen in Z. R. 29} Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche p'asters Spaansche binnenlandsche Amerikaansche dollars/2.46; papier ƒ2.22. Heden overleed tot mijne diepe droefheid mijn hartelijk geliefde echtgenoot de heer JACOBUS JOHANNES DEN BOUWMEESTER in den ouder dom van ruim 51 jaren. Middelburg, M. E. DEN BOUWMEESTER, 17 Oct. 1876. geb. Lels. Voor de talrijke bewijzen van belangstelling en toegenegenheid, mij op 12 October jl.zoo van hier als van elders betoond, betuig ik bij deze mijn hartelijken dank. Groede, 16 October 1876. H. J. JANSSEN. De ondergeteekende betuigt bij deze zijnen welmeenenden dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden zijner geliefde echt- genoote ondervonden. Middelburg, 17 October 1876. C. SNIJDERS. Ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan allen die blijken van belangstelling gaven, na zijne benoeming tot gemeente-bouwmeester te Middelburg. 18 October 1876. J. H. WILL. Heden den 14 October heb ik ondergeteekende WILLEM ZOELLER, deurwaarder bij de arron- dissements Rechtbank te Middelburg, wonende aldaar, Ten verzoeke van ADRIANA MEULDIJK werkvrouw wonende te Vlissingen, aan geen patent subject, geadmitteerd gratis geding te voeren bij ge registreerde beschikking der arrondissements Recht bank te Middelburg van 20 September 1876, voor wien in rechten zal occupéeren de procureur JO- HANNIS MARTINUS BRIEVE, wonende te Mid delburg in de Vlissingsche straat wijk K numero 44 ten wiens kantore domicilie wordt gekozen, krachtens verlof verleend door de arrondissements Rechtbank te Middelburg den 27 September 1876 geregistreerd.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3