N°. 246, 119° Jaargan 1876. Dinsdag 17 October. nmm. Teiegraphische berichten, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.! van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte." Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Middelburg, 16 October. FEUILLETON. Chetwynd Calverley. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Kunstnieuws. Marine en leger. IDDELBLR r Door jh*. mf. J. de Witte van Citters, van 'sHage, onlangs in Zwitserland overleden, is bij uiterste wilsbeschikking zijne belangrijke verza meling van geschilderde portretten vanZeeuwsche waardigheidsbekleeders aan de provincie Zeeland (Zeeuwsch genootschap), zijne geschiedkundige handschriften, vooral afkomstig van den ambassa deur van Citters, aan het rijksarchief, en zijne boekerij aan de koninklijke bibliotheek vermaakt. {Ned. Spectator.) Te Vlïssingen werd den 12 October eene con ferentie gehouden door den directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen met afgevaardigden van verschillende Duitsche spoorwegmaatschappijen en eigenaren van in Duitsch- land gelegen steenkolenmijnen, naar men verneemt met het doel, om het plan te bèspreken om op groote schaal steenkolen naar die stad te zenden, ten einde die van daar met zeeschepen naar bui- tenlandsche havens te vervoeren. De commissie van rapporteurs in de tweede kamer over het voorstel van den heer Moens, tot wijziging van eDkele bepalingen der wet op het lager onderwijs, is na kennisneming van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag met de in het voorstel gebrachte wijzigingen, van oordeel dat deze zaak voor de openbare beraadslaging genoegzaam is voorbereid. De kamer van koophandel te Bergen op Zoom heeft zich bij adres tot den minister van financiën gewend, met verzoek dat bij de vervulling der vacature van postdirecteur aldaar de betrekkingen van post- en telegraafdirecteur, niet aan öcn persoon mogen worden opgedragen. Naar de meening der kamer vordert het belang der handelaren de afschei ding dier beide diensten en acht zij, met het oog op soms zeer aanzienlijke geldsommen, die per post verzonden worden en die, gelijk de kamer zegt te weten, van een handelaar aldaar soms tot 30 mille bedragen, het een niet te miskennen gevaar, de geheimen der telegraphie en van het postwezen aan éen hand toe te vertrouwen. In den eerst volgenden zomer zal te Leeuwar den eene historische tentoonstelling van Friesland worden gehouden, bevattende de volgende rubieken: 1. Geologie. 2. Topographie. 3. Voorwerpen 34 Naar het Engélsch van W. Harrison Ainsworth. BOEK IV. Ie Proeftijd. {Vervolg.) Zij keerden naar het huis terug en ontmoetten op hun weg derwaarts Emmeline en Chetwynd. De freule glimlachte toen zij haar neef met mevrouw Calverley in gezelschap zag, doch maakte geen aanmerking. Toen zich echter later eene geschikte gelegen heid voordeed, zeide zij tegen den kapitein „Ik zie, dat de zaak tusschen u en de rijke weduwe beklonken is." „Hoe denkt ge dat zoo?" vroeg hij. „Omdat ge er beide uitziet, alsof ge er reeds berouw van hadt," antwoordde zij. „Maar ik hoop, dat gij gelukkig zult zijn." Danvers reed met het gezelschap naar Ouselcroft terug, maar bleef er niet vertoeven en zag ook Mildred niet. Hij beloofde echter over eenige dagen terug te zullen komen. Met leedwezen zag Emmeline, dat hare vriendin veel minder opgeruimd dan gewoonlijk, ja in den waren zin neerslachtig was. in terpen, venen, enz. gevonden. 4. Eegeering. 5. Rechtswezen. - 6. Krijgswezen. 7. Zeewe zen. 8. Waterwerken. 9. Kerk en kerkwe- zen. 10. Armwezen en liefdadige instellingen. 11. Onderwijs en wetenschap. 12. Handel en nijverheid. 13. Muntwezen. 14. Schoone kunsten. 15. Zeden en gewoonten. 16. Landbouw en veeteelt. 17. Merkwaardige gebeurtenissen. Het Vaderland deelt met zekerheid mede dat de regeering voorloopig besloten heeft de haven werken van Batavia voor eigen rekening uit te voeren. Geen der gedane inschrijvingen is aan nemelijk geacht. Inmiddels behoudt de regeering zich voor om in geval van nieuwe aanbiedingen, die alsnog in overweging te nemen. De heer P. Caland, inspecteur van den water staat in algemeenen dienst, is benoemd tot kom- mandeur der orde van de Eikenkroon. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Brielle J. W. C. Strang, thans inspecteur van politie te 's Gravenhage. De Staats-courant van 15 en 16 dezer bevat het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen B, volgens artt. 61 tot 65 der wpt tot regeling van het middelbaar on derwijs. Voor de vacature van leeraar in de hoog- duitsche taal en letterkunde aan de hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus voor jongens te Amsterdam, is voorgesteld het volgend drietal: T. H. de Beer, leeraar te Goes; J. C. vanDruten, id. te Zaandam, en J. Woltjer, doctorandus te Groningen. Benoemd te Leeuwarden tot tijdelijke leer aren aan het gymnasium L. Nauta en C. Koning Altmann, beide leeraren aan de rijks hoogere burgerschool aldaar, de eerste voor het Fransch, de laatste voor het Engelsch. De commissie van middelbaar onderwijs te Harlingen heeft den gemeenteraad voorgesteld om het schoolgeld van f 40 op f 30 te vermindereu. B. Braams, predikant bij de N. H. gemeente te Grijpskerke, ingaande 1 November a. Eervol emeritaat is door het prov. kerkbestuur van Zeeland op zijn verzoek verleend aan den heer „Ik hoop toch," zei Emmeline, „dat ge 't u van mijn wuften neef Charles niet aantrekt?" „Ik wenschte, dat ik kon ophouden aan hem te denken," gaf Mildred met een zucht ten antwoord. „Ik heb het beproefd, maar te vergeefs." „Ge moet hem verder uit uw geest bannen, meisje-lief," zei Emmeline op bepaalden toon. Mildred zag haar in spanning aan, en riep uit: „Wat is er gebeurd Houd mij niet in onze kerheid." „Hij is met mevrouw Calverley geëngageerd," was Emmeline's antwoord. Mildred werd zoo bleek als een doode. „Met haar!" riep zij uit. „O dat is te veel!" En indien Emmeline haar niet had opgevangen, zou zij neergestort zijn. Gelukkig had dit voorval in Mildred's eigen kamer plaats en daar er opwekkingsmiddelen bij de hand waren, was het niet noodig hulp in te roepen. X. EENE DITNOODIGING OM TE LONDEN TE KOMEN LOGEEEEN. Den volgenden dag werd van Braokley een brief naar Emmeline overgezonden. Hij was van lady Thicknesse, op Belgrave Square te Londen. Mylady was eene veel jongere zuster van lady Brackley en bijgevolg eene tante van Emmeline. Ook Zwolle en Alkmaar zullen begunstigd wor den met voorstellingen der vereeniging „Het He- derlandsch tooneel," Zou er ook voor Middelburg niet een kansje te wagen zijn De reis van Am sterdam naar Middelburg is, nu het systeem der „zwervende kunst" weder in eer hersteld is, niet bezwaarlijker dan die naar Zwolle. Deze laatste stad telt ruim 21000 zielen, Alkmaar bijna 12000, Middelburg ruim 16000, waarbij men gerust de ruim 9000 zielen van Vlissingen en misschien ook de ruim 6000 Goesenaars voegen mag. Van den grooten historischen roman des heeren Schimmel, „Sinjeur Semeyns," zal een ver volg verschijnen, handelende gedurende de omwen teling van 1688 in Engeland. De adelborsten le kl. J. A. Borel, P. S. R. Wolterbeek, J. M. Baak, F. C. E. L. Koster, R. Reinders, H. J. van Bisselick, P. H. Brocx, G. J. Buys en jhr. J. F. Coertzen de Koek, dienende aan boord van Zr. M". scbroefstoomschip Zilveren Kruis, de adelborsten le kl. A. L. van der Moolen, J. M. Wijers, C. E. Hummel, W. Voormolen, G.P. Posthuma, A. L. Boelen en O. J. E. baron van Wassenaar Catwijck, dienende aan boord van Zr. M8. schroefstoomschip Leeuwarden, en de adel borsten le kl. J. W. A. F. van Maren van den Berg en H. Backer, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria, worden met den 20en dezer op nonactiviteit gesteld, en met den 26en daaraanvolgende worden geplaatstaan boord Zr. M". schroefstoomschip Zilveren Kruis, de adel borsten le kl. G. F. Tydeman, J. J. Hissing, E. F. H. Sutherland, J. M. P. Kluit, W. J. Cohen Stuart, T. H. de Meester, M. E, B. J. Kluit, D. N. Wentholt; aan boord van Zr. M". schroef stoomschip Leeuwarden, de adelborsten le kl. J. H. van Hoogstraten, R. O. J. Verschoor, A. C. Zee man, J. M. Phaff, P. C. Swaan, K. D. de Vassy» H. Flaes en jhr J. K. F. H. von Schmidt auf Altenstadten aan boord van Zr. M8. schroefstoom schip Prinses Maria, de adelborsten l8 kl. J. W. A. F. van Maren van den Berg en H, Backer. Op Maandag den 30en dezer zal aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden een keuring plaats hebben van knapen, welke bij 's rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan* Die brief, op papier met een enorm breeden rouwrand en met een even enorm cachet in zwart lak verzegeld, luidde als volgt „Het zou mij een groot genoegen doen, lieve nicht, als ge eenige weekjes bij mij op Belgrave Square wildet komen logeeren, natuurlijk heel stilletjes. Ik geloof dat de verandering u goed zal doen, en mij zal uw gezelschap zeer aange naam zijn, want ik ben in den laatsten tijd nog al gedrukt geweest. De dood van den armen sir Leycester heeft mij diep getroffen. Ik vraag mijne zuster niet om u te vergezellen, want ik weet dat zij van Brackley niet weg wil, maar 't zal mij veel genoegen doen als ge uwe vriendin Mildred Cal verley meebrengt. Ik herinner mij, dat het een allerliefst meisje is, en weet dat ge sterk aan haar gehecht zijt. Veel vroolijkhoid moet zij hier echter niet verwachten. Ge zult het hier zoo stil hebben als op het land. Vaarwel, lieve Emmeline! Kom zoo spoedig als ge kunt, en vergeet niet Mildred meê te brengen. Ik zal aan uwe mama afzonderlijk schrijven." Emmeline was bij Mildred op hare kamer, toen de brief van lady Thicknesse haar bezorgd werd. Zij las het schrijven dus aan hare vriendin voor en zei, toen zij geëindigd had: „Nu Mildred, wat zegt ge er van? Gaat ge met mij meê naar Londen? Ik ben zeker dat tante verheugd zal zijn u te zien. 't Is eene zeer vriendelijke en onderhoudende damemaar ik tweeöe kamer. Ingekomen is een wetsontwerp tot verbetering van het Apeldoornsche kanaal. Daar het verslag omtrent het onderzoek in de sectiën, betrekkelijk de definitie der coöperatieve vereenigingen, nog niet gereed is, zal de voortzet ting der beraadslagingen daarover morgen plaats hebben. Inmiddels zijn heden eenige kleine wets ontwerpen aangenomen, waaronder die voor de verbeterde bemaling van Dordrecht, tot voltooiing der nieuwe Merwede, tot verkoop van spoorweg- grond te Middelburg en te Apeldoorn. Naar wij vernemen is het voorgenomen be zoek alhier van den heer Faber met zijn spreek machine door onvoorziene omstandigheden afge sprongen; Het slaan van koperen munt, dat tijdelijk gestaakt was, is aan 's rijks munt weder hervat. Om aan gewassen linnengoed deuzelfden glans te geven dien het heeft als men het nieuw koopt, geeft het weekblad „Ons streven" het volgende voorschrift „Droog uw stijfgoed, nadat het gewasscheu en in blauwselwater is doorgehaald en doop het daarna in een stijfsel, gemaakt van éen eetlepel beste stijfsel, een theelepel zuivere opgeloste gom, een stukje witte suiker en een klein snuifje tafel zout. Als dit mengsel goed geroerd isgiet men er kokend water op, tot het gebonden en helder is. Roer het daarna een paar malen om met eene waskaars, en ge zult zien dat het goed, als het tien minuten in een drogen doek gerold blijft, zoodat het strijkdroog is, even mooi glimt als het linnen uit de magazijnen." „Ons Streven" heelt dit stijfmiddel nog niet be proeft, maar meentdat waarschijnlijk wél een wei nig blauwsel door de stijfsel gedaan moet worden. Den llen dezer werd in den te Keulen ge- vestigden Alterthumsverein", onder voorzitterschap van den archivaris dr. Ennen, op voorstel van mevrouw Lina Schneider (Wilhelm Berg), met eenparige stemmen besloten in Vondels geboorte huis in de Grosse Witschengasse een gedenksteen te plaatsen, en wel op Vondels geboortedag, den 17en November aanstaande. Bij die gelegenheid zal in het Victoria-Lyceum, dat onder de leiding van mevrouw Schneider staat, een kleine feestvie ring worden aangericht. Het schijnt dat men te Philadelphia nog al vrij gul is met het toekennen van medailles. Na- behoef haar niet te beschrijven, want ge hebt haar gezien." „Ja, ik ken haar een weinig, en ben verzekerd dat ik van haar zal houden als ik haar beter leer kennen." „Ge gaat dus meê?" „Zeker, daar ge zoo gaarne hebt dat ik u zal vergezellen. Ik moet bekennen, dat ik mij op 't oogenblik hier niet gelukkig gevoel. Het zal eene uitredding zijn." „Mevrouw Calverley zal er toch niets tegen hebben „Integendeel," antwoordde Mildred met een veel- beteekenend lachje. „Ik denk, dat zij mij wel voor eene poos zal willen missen." „Ik ben zeker, dat mijne mama ook geen be zwaar zal maken," zei Emmeline. „He, hier is een briefje van haar, dat ik nog niet gelezen heb. Juist zooals ik verwachtte!" riep zij uit. „Zij spoort mij aan, de uitnoodiging aan te nemen, en drukt den wensch uit dat gij mijne reisgenoote zult zijn. Laten wij naar beneden gaan en de zaak maar dadelijk regelen." Zij vonden mevrouw Calverley met kapitein Danvers in een belangwekkend tête-h-téte in de gezelschapszaal, een tooneel dat Mildred's wensch om weg te komen vermeerderde. De kapitein stond op en maakte zijne buiging voor haar, 'tgeen zij op eene zeer koele wijze beantwoordde. Het bleek, dat hij het was die de brieven van Brackley had meegebracht en, door lady Barfleur van de uitnoodiging onderricht, er

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1