Telegraphische berichten, Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. Gemeenteraad van Vlissingen, J. M. E. van SwietenkapiteinL. F. Baudo'n, 2e luitenant, P. J. C.deBie, J. Loos, G. M. Jan- sen, P. E. Geldof, J. Maubeck, J. A. Dimmers, K. Kaper, E. Deschuyter, J. J. KasteelH. E. DounerJ. WoltersF. J. van den Bossche D. H. de Graaf, A. B. de Groef, J. D. de Vos, P. Jongens, J. Sacré, G. T. WillemseH. Hafeli, H. Kruuk, G. T. Collasius, H. A. Lassueurfuse liers B. C. AbbeDbroek, sergeant, T. M. Nieberg, cavalerist, W. van der Marei, kanonierJ. A. van der Kruk, kapitein. Tengevolge der bevalling van de kroonprinses van Denemarken op den 8™ dezer is Z. K. H. prins Frederik voor de vierde maal overgroot vader geworden. Prinses Louise is de eenige dochter van wijlen koning Karei XV van Zweden en prinses Louise der Nederlandenoudste doch ter van prins Frederik. In 1869 met den Deen- schen kroonprins gehuwdverheugt zij zich thans in het bezit van vier kinderendrie jongens en een meisje. Uit Brussel wordt gemeld, dat de zaak van 't Kint de Rodenbeke beschuldigd van diefstal ten nadeele van de Belgische bank, eerst in de maand Maart 1877 voor de rechtbank te Brussel zal worden behandeld. In deze zaak zal alleen de Fransche advocaat Lactanne, ten behoeve van den beschuldigde 't Kint pleiten. Binnengekomen te Vlissingen de Engelsche stoomboot Countess Durham, gezagvoerder Way, van Sunderland geladen met steenkolen, en het stoomschip Maas, gezagvoerder Chevalier, van Rotterdam. Den 12en Oct. jl. vierde de heer H. J. Jansen, zijn 25jarig jubilé als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Groede. Het kostbare geschenk, dat hem namens die gemeente werd aangebodenbij monde van den president kerkvoogd, den heer L. H. Leunis; de vele gelukwenschendie hij ontvingde vader- landsche vlagdie bijna allerwegen was uitgestoken; de serenadedie hem des avonds werd gebracht door het muziekgezelschap „Eendracht maakt macht"; dit alles getuigde van hartelijke sympathie voor den mandien men vurig hoopt nog tal van jaren als predikant te Groede te behouden. De kapitein-luitenant ter zee P. Swaan, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 8™ dezer in Nederland terugge keerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. De vereeniging het Nederïandseh Tooneel, die de schouwburgen te Amsterdam en den Haag geregeld doet bespelen, heeft nu reeds aangenomen ook te Utrecht, Arnhem en Haarlem voorstellingen te geven. Hieruit blijkt dat de vereeniging niet bij machte is in dit opzicht beter voor de kunst en de be langen der kunstenaars te waken, dan hare voor gangers de particuliere theater-ondernemers. Is een tooneel-exploitatie bij ons te lande op geen andere wijze mogelijk, dan valt aan wezenlijke verbetering van het Nederïandseh tooneel ook niet te denken. 1 E1 - Naar wij vernemen heeft de justitie alhier zich spoedig nadat de moord te Oostburg gepleegd was, waarvan in ons nommer van Vrijdag sprake was, derwaarts begeven om een onderzoek in te stellen. De moordenaarIzaak Timmermanis gisteren avond in het huis van verzekering alhier over gebracht. Op de beurs te Amsterdam werd dezer dagen voor het eerst eene charterpartij vertoond „van Bombay op Nieuwediep of Velsen." Men schrijft aan de Arnh. ct, het volgende: Het is toch dikwijls zeer prettig om in de 3e kl. met het spoor te reizen. Als voorbeeld kan voor zeker het onderstaande voorval dienenDonder dag jl. met den namiddagtrein van 5.10 arriveerden te Arnhem, komende van Heerde, twee levende en een „doode passagier". De eene was eene zeer jeugdige boerendochter uit die streken, beschul digd van kindermoord, vergezeld van een rijks veldwachter die haar geleidde, welke laatste een kistje bij zich had, inhoudende het lijkje van de pasgeborenedat een zeer onaangenamen geur in den wagon verspreidde. Gelukkig was er weinig publiek, zoodat de conducteurs in de gelegenheid waren deze interessante groep een afzonderlijke coupé aan te bieden. Of dit echter gedurende de geheele rit is kunnen gevonden worden, weet uw correspondent niet met zekerheid, Woensdag avond werd de hulp der politie ingeroepen tegen zekeren F. te Maastricht die, na in beschonken toestand zijn moeder geslagen en mishandeld te hebben, bezig was met de zich in het huis bevindende meubelen stuk te slaan. Bij de aankomst der gerechtsdienaren vond men hem hangende. Hij werd nog tijdig afgesneden en met den strop om den hals naar het politiebureel overgebracht. In den Ober-Barmer Zeitung heeft de fun gerende landraad, afgevaardigde van Eckardstein bij officieele bekendmaking aan alle politie-dienaren, gendarmes en gemeentebesturen, onder toezegging van belooning, opgedragen te letten op den onlangs weggeloopen hond van den minister van koophandel Achenbach, en hem ingeval hij ge vangen wordt aan den minister terug te brengen. Deze uitbreiding van hun werkkring heeft onder alle genoemde ambtenaren levendige sensatie verwekt en zij vragen zich af of zij in 't vervolg alleen op ministrieele honden of ook op andere illustre honden zullen moeten letten. Maandag jl. des morgens te 7 uren zijn te Miinchen twee doodvonnissen met de guillotine voltrokken, nl. aan den slachtersknecht Valentin Glargen en den arbeider Johannes Ruf. De eerste had in den nacht van 27 op 28 December 1875 een voerman op den straatweg tusschen Miinchen en Starnberg ter dood gebracht om zich een vracht hout toe te eigenen. Ruf had in 1870 eene zoetelaarster verinoord en kon toenomdat hij minderjarig was, niet ter dood worden veroordeeld, maar kreeg levenslange gevangenisstraf. Om te ontsnappen vermoordde hij een gevangenbewaarder, waarvoor hij ter dood werd veroordeeld. Cri-cri is thans ook te Konstantinopel inge voerd en geniet daar een buitengewone populari teit. Dit „speeltuig des duivels" zooals een geestige Turk het heeft genoemd bevindt zich in aller handen. Op alle stoombooten in alle straten en koffiehuizen weerklinkt het schelle geluid van dit instrument. Men zoekt te huis een toevlucht, maar waarachtig, daar begroet de huisvrouw of een der kinderen u met de cri cri in de hand. In éen woord de cri-cri is eene manie geworden. i t Gisteren is alhier te koop aangeboden1 hectare 96 aren 80 centiaren weilandgelegen in de gemeente Aagtekerke. Verkocht voor f 3310. 13 Oct. :s av. 11 u. 63 gr. 14 's morg. 7 u. 61 gr. 's midd. 1 u. 66 gr. 's midd. 6 u. 60 gr. TWEEDE KAMER. In den aanvang der zitting van 13 Oct. werd medegedeeld dat art. 2 van het wetsontwerp op coöperatieve vereenigingen van regeeringswege aldus was gewijzigd: „Onder coöperatieve vereenigingen verstaat de wet die vereenigingen, welke ten doel hebben hetzij de bevordering van het crediet harer leden door het beginsel van onderlinge hulp, hetzij de bevordering van het bedrijf of van de huishoude lijke belangen harer leden door voor gemeenschap pelijke rekening verrichte handelingen. „De coöperatieve vereeniging ontleent haar naam aan het voorwerp harer onderneming. „Aan dien naam worden de woordencoöperatieve vereeniging toegevoegd." Bij de beraadslagingen over dit artikel bleek, zooals gisterendoor ons reeds gemeld werd, z ooveel verschil van gevoelen te bestaan, dat de kamer op voorstel van den heer Kappeyne met 35 tegen 26 stemmen besloot over de definitie der coöpera tieve vereenigingen eerst in de afdeelingen te gaan delibereeren en het debat zoo mogelijk Maandag te hervatten. Zitting van Vrijdag 13 October. Voorzitter de heer Winkelman. Tegenwoordig alle leden. De notulen van het verhandelde in de twee laatste zittingen worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is de vaststelling van de volgende rekeningen over 1875: a. Rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, bedragende in ontvang 223,479.72 en in uitgaaf 200,960.58 Het goed slot der rekening bedraagt 22,519.14; daaruit zijn afgelost 14 aandeelen in de geldleening van f 200,000 nominaal, of 11000, en moet dienen het kasgeld tot een bedrag van 11,331.41 j, dus samen 22,331.4=1^, zoodat het werkelijk goed slot der rekening bedraagt 187.72jr. b. Rekening der kamer van koophandel en fa brieken, in ontvang 419,96, in uitgaaf 348.09, goed slot 71.87. c. Rekening Vlissingen-Koudekerkschen weg, in ontvang /1658.08L in uitgaaf 1151.30 j, goed slot f 506.78. Al deze rekeningen zijn goedgekeurd. Evenzeer wordt vastgesteld de begrooting voor denzelfden weg voor 1877 in ontvang en uitgaaf op ƒ1640.40. Vervolgens worden de voorwaarden van ver pachting der tollen op den Middelburg-Vlissingschen rijweg, welke gelijk zijn aan die van het loopende jaar, goedgekeurd. Is ingekomen een adres van de heeren F. Del- voye en G. A. Hubregtsedie te kennen geven dat zij voornemens zijnbij voldoende ondersteu ning, een goed georganiseerden omnibusdienst op te richten tot vervoer van reizigers uit de voor naamste gedeelten der stad naar en van de aan legplaatsen der provinciale en mailbooten, alsmede het lokaal- en het havenstation der staatsspoor wegen. Zij vragen daartoe een subsidie uit de gemeentekas van 500. Het plan is twee omni bussen aan te schaffen en het vervoer van reizi gers te stellen op 15 cent per persoon van en naar het lokaalstation en op 25 cent per persoon van en naar het havenstation en de aanlegplaats der stoombooten. Van 150 ingezetenen is een adres tot onder steuning van dit verzoek ingekomen, terwijl nog een adres van adhaesie is ontvangen van alle bewoners op het grondgebied buiten de kom der gemeente. Burgemeester en wethouders hebben het bedoelde adres getseld in handen der kamer van koophan del en fabriekendie adviseert tot ondersteuning van den voorgenomen omnibusdienst, onder de noodige waarborgen voor een richtige uitvoering, en mits er niet tweemaar drie omnibussen in gebruik worden genomen. Burgemeester en wethouders hebben vervolgens een brief geschreven aan de heeren Delvoye en Hubregtse, met verzoek om nadere inlichtingen aangaande de inrichting van den omnibusdienst. Hierop is door genoemde heeren geantwoord, dat zij voornemens zijn een geheel nieuwen omni bus en twee reeds gebruikte, doch geheel te ver maken en te verbeteren omnibussen overeenkom stig de eisehen van den tijd en alle geschikt voor het vervoer van minstens 14 tot hoogstens 30 personenin dienst te stellen. Voor de levering van paarden zijn zij in onderhandeling met den stalhouder J. F. Buijs, die de toezegging heeft gedaan tot aankoop van paarden, voor den beoogden dienst geschikt en bekwaam. De plaats van afrijden zal zijn het de Ruijters-plein en wel 30 minuten vóór het vertrek of de aan komst van eiken trein of elke boot. Ook be staat het plan om de conducteurs en voerlieden van uniform te voorzien. Adressanten geven ten slotte de verzekering dat zij niets zullen verzuimen wat in het belang van den dienst strekken kan, te meer daar het geenszins hun doel is geld te verdienenmaar alleen om wat leven en bedrijvigheid in de ge meente te brengen en tevens iets van hun kant bij te dragen, teneinde het den vreemdelingen wat aangenamer en gemakkelijker te maken. Nadat tot de dadelijke behandeling van dit onderwerp besloten waswordt de beraadslaging daarover geopend. De heer Verkuyl Quakkelaar zegt datofschoon moeilijk is uit te maken of de zaakwaarvoor eene subsidie van ƒ500 per jaar wordt gevraagd, wei uitsluitend in het belang van Vlissingen is, daar ook de provinciale stoombootdienst en de spoorwegmaatschappij daarbij belang hebbenhij toch voor het verleenen der subsidie stemmen zal, omdat er groote behoefte aan een goeden omnibusdienst bestaat. De heer Callenfels geeft te kennendat hij zich voorstellen kan, dat het advies der kamer van koophandel gunstig isdaar zij alleen te letten heeft op de belangen van handel en industrie. Voor den gemeenteraad blijft echter nog een andere vraag ter beantwoording over, namelijk of de subsidie mag gegeven worden, en of de te subsidieeren inrichting aan de gansche burgerij genot zal opleveren. Die vragen meent hij ont kennend te moeten beantwoorden. Het genot van den omnibusdienst zal weêr zijn voor de meer gegoedenvoor de zoodanigen die desnoods voor eigen rekening een rijtuig zouden kunnen nemen. Een andere vraag is het ookof de onderne ming voordeel voor de gemeente zal aanbren gen. Ook dit acht hij niet aannemelijkwant het vertier zal er niet door bevorderd worden, daar toch wel niemand uit de gemeente zal weg blijven wegens het gemis van een omnibusdienst. Alleen gemak zal door de onderneming bevorderd worden. Hij zal daarom tegen de inwilliging van het verzoek stemmen. De heer J. G. Hector wenscht eerst uitgemaakt te zien of het hier geldt eene zaak ten algemeenen nutte. Zoo ja, dan behoort in het oog gehouden te worden dat ook de provinciale stoombootdienst en de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen door dien omnibusdienst bevoordeeld zullen worden. Wilden nu laatstgenoemde maatschappij en de provincie evenzeer eene bijdrage geven, dan zou ook de gemeente eene subsidie kunnen ver leenen naar gelang van de behoefte; doch hij zou de subsidie bepaald afhankelijk willen stellen van het verliesdat de onderneming bij het einde van het jaar zal blijken geleden te hebben en dus percentsgewijze in dat verlies bijdragen. De heer Pot releveert het gezegde van den heer Callenfels, dat de kamer van koophandel alleen uitgaat van het belang voor den handel en de industrie, doch de gemeente ook op andere belan gen te letten heeft. Spreker is echter van een ander gevoelen. Is het waar dat de beoogde omnibusdienst is in het belang van handel en in dustrie, dan behoeft de gemeenteraad ook niet te vragen of direct voordeel voor de gemeente zal verkregen worden. Waar handel en industrie bevorderd worden en het der burgerjj welgaat, daar gaat het ook den werkman wèl. De heer Kleijnhens acht de aanvraag alleen in het belang van het vervoer van personen, niet in het belang van handel en industrie; daartoe strekt vergemakkelijking van het goederenvervoer, en hierin wordt voorzien door de expeditie-onderne- miDg van Gend Loos. Hij heeft zich de vragen gesteld zal de gevraagde subsidie, zoo zij werd toegestaan, den algemeenen bloei en de welvaart van Vlissingen bevorderen, of zal de onderneming strekken ten nutte van het algemeen? Op geen dier beide vragen heeft hij een voldoend antwoord kunnen vindenzoodat hij niet mag medewerken om het geld uit de gemeentekas, dat door het algemeen wordt opgebracht, te besteden voor het gemak van enkelen. Wordt de subsidie toegestaan, dan wordt de spoorwegmaatschappij bevoordeeld, maar worden de boot en de huurkoetsiers bena deeld. Een omnibusdienst moet geheel overgelaten worden aan particuliere krachten. De heer J. G. Hector licht nader zijne bedoeling toe, dat hjj van gemeentewege percentsgewijze vergoeding zou willen geven bijaldien de onder nemers verlies blijken te lijden, doch niet hooger dan ƒ500 por jaar. De heer van Uije Pieterse zegt dat hij van den aanvang af zeer gunstig voor de aanvraag gestemd jS geweest, omdat het geldt eene zaak van bepaald algemeen belang. Van algemeen belang toch noemt hij een dienst, waarvan door iedereen gebruik kan worden gemaakt. Hij is in zijn gunstige meening nog versterkt door de adressen van zoovele inge zetenen in en buiten de kom der gemeente, en te meer nog door het advies der kamer van koophandel en fabrieken. Door de argumenten der tegenstan ders in deze vergadering is hij niet van gevoelen veranderd, integendeel blijft hij volhouden, dat het eene zaak van algemeen belang geldt. De bedenking van den heer Callenfels, dat de aangeslagenen in de laagste klassen van denhoof- delijken omslag geen gebruik van den omnibus dienst zullen maken, heeft z. i. ook weinig kracht, want welke waarde kan een som van 500 heb ben voor die klassen, in verband met het bedrag van den boofdelijken omslag en het getal der aan geslagenen? Niet meer dan 13 a 14 cent per jaar. De stoombarge is zeker een groot gemak voor de ingezetenen, maar men moet desverkiezende ook gebruik kunnen maken van den spoorweg, hetgeen thans bijna ondoenlijk is wegens gemis van eenig vervoermiddel daarheen. Het denkbeeld van den heer J. G. Hector om percentsgewijze het eventueel verlies te dekken, kan hij niet deelen. Hij wil de gevraagde subsi die toestaan onder verplichting dat de ondernemers bij het einde van ieder jaar eene rekening-courant van winst en verlies aan het gemeentebestuur overleggen, en dan telkens voor een jaar de sub sidie opnieuw bepalen. Het belang van den spoorwegdienst en van den provincialen stoomvaartdienst is bij de onderneming niet betrokken. Voor de provincie zou de inwil liging van eene aanvraag om subsidie voor deze onderneming ook veel moeilijker zijn, daar met gelijk recht verzoeken kunnen gedaan worden uit verschillende deelen onzer provincie om subsidie voor wagendiensten enz. tot verbetering der com municatie. Spreker verlangt subsidie toe te staan, niet om iemand te bevoordeelen, maar in het belang der ingezetenen. De heer JG. Hector, met verlof der vergadering voor de derde maal het woord voerende, geeft te kennen dat hij voor het verleenen der gevraagde subsidie tot een bedrag van 500 of minder ge zind is, naar gelang bij het einde van het jaar blijken zal dat verlies op de onderneming gele den is. De heer van Uije Pieterse gelooft dat de heer Hector hem verkeerd begrepen heeft, daar zijn be doeling is nu 500 te geven, onder nader te be palen voorwaarden, en bij het einde van een jaar de subsidie te bepalen volgens de over te leggen winst- en verliesrekening. De heer Mortier acht het tot stand komen der onderneming gewenscht, maar is tegen subsidie. Als de stoombargedienst eens tekort kwam, zou die evengoed subsidie kunnen vragen, en dergelijke subsidiën laten de gemeentefinanciën niet toe. Hij zal daarom stemmen tegen de inwilliging van het verzoek. De heer Verkuyl Quakkelaar wijst op het groot aantal reizigers uit Breskens en Neuzen die bij aankomst der boot naar Middelburg gaan, maar wanneer er een goed ingerichte omnibusdienst be stond ongetwijfeld ook te Vlissingen zouden vertoe ven. Over het bagagevervoer per van Gend Loos valt, volgens enkele mededeelihgen, ook niet te roemen. De beraadslaging wordt gesloten en het verzoek van de heeren Delvoye en Hubregtse, voor éen jaar en behoudens nader te maken voorwaarden, met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren Wibaut, J. G. Hector, van Uije Pieterse, Verkuyl Quakkelaar, de Kruijff, Pot en Ockers. Tegen stemden de heeren Callenfels, Kleijnhens, J. J. P. Hector, Laernoes, Schraver en Mortier. Voor kennisgeving worden aangenomen twee missives van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende bericht dat door hen wordt goedgekeurd het besluit van den raad tot af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1876, alsmede de rekening der schutterij over 1875. De voorzitter doet mededeeling van een brief van den controleur der plaatselijke belasting, die een proces-verbaal van bekeuring heeft opgemaakt tegen G. Boogaart, restaurateur der beide spoor wegstations te Vlissingen, wegens ongedekt ver voer van gedistilleerd. Daar het de tweede maal is dat bij op fraude betrapt wordt, acht de con troleur het hoogst wenschelijk dat hij zoo zwaar mogelijk worde gestraft. Met bijzonderen lof maakt hij melding van den verificateur J. de Haas, die in deze en in de vorige aanhaling tegen Boogaart zich veel moeite heeft gegeven om de fraude te constateeren, zoodat hij dien ambtenaar voor een buitengewone belooning aanbeveelt. Burgemeester en wethouders stellen voor, die buitengewone belooning toe te staan tot een be drag van 25. De heer van Uije Pieterse ondersteunt als lid van den raad dit voorstel, waartoe hij als wet houder ook heeft medegewerktdaar hij het toe juicht dat, hoe treurig het ook voor den bekeurde zij, door den dienstijver van den verificateur de overtredingen zijn kunnen geconstateerd worden. De heer Verkuijl Quakkelaer is ools voor het toestaan der voorgestelde 25, maar hij is het niet eens met den heer van Uije Pieterse, die juicht over het constateeren der overtreding; integen deel hij acht het zeer bedroevend dat er in de gemeente ingezetenen zijn die zich aan dergelijke ontduiking van belasting schuldig maken. De heer Laernoes verklaart zich tegen het voor stel, op grond dat de ambtenaar niets meer gedaan heeft dan zijn plicht, daar hij niet alleen door zijne bezoldiging maar vooral ook door zijn afge- legden eed verplicht is voor dergelijke overtredingen te waken. De heer Wibaut zou het zeer betreuren als het voorstel niet werd aangenomen, daar de be doelde ambtenaarnaar hem van nabij bekend is, buitengewonen dienstijver heeft betoond om de overtredingen te constateeren. Het voorstel wordt vervolgens in stemming ge bracht en aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Laernoes en J. J. P. Hector. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren en wordt na verloop van ongeveer anderhalf uur weder geopend. Op verzoek van de directie van het weeshuis wordt machtiging verleend tot het doen eener oproeping van sollicitanten voor de betrekking van vader en moeder in dat gesticht tengevolge Van het overlijden van den tegenwoordigen vader W. van der Eijk, De verdere werkzaamheden worden Verdaagd tofc Zaterdag morgen te 10 ufen en deze zitting gesloten.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2