BUITENLAND. Handelsberichten. Staten-Generaal, De heldin van Hell Gate. Te Belgrado. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. denstal eu erf, uitkomende in de Zusterstraat, wijk I n° 241 en 242. Verkocht vcor f 1441. 3° Een pakhuis en erf, mede in de Zusterstraat, wijk I 239. Verkocht vcor /750. 12 Oct. 's av. 11 u. 60 gr. 's morg. 7 u. 62 gr. 's midd. 1 u. 70 gr. 's midd. 6 u. 67 gr. 13 TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 12 October. Tot toelichting van het ons reeds per telegraaf gemelde strekke dat artikel 1 van het wetsontwerp tot regeling der vennootschappen met veranderlijk kapitaal oorspronkelijk luidde als volgt: „De vennootschap met veranderlijk kapitaal wordt geregeld door de overeenkomsten der par tijen, door de bepalingen dezer wet, door het bur gerlijk recht en wanneer zij zich een handelsonder neming ten doel stelt, ook door de bijzondere wetten van den koophandel." Op dit artikel stelde de heer Bredius als amen dement voor: in de plaats van „vennootschappen met veranderlijk kapitaal" te lezen „coöperatieve vereenigingen." Terwijl de heer Bredius dit amendement verde digde met het betoog, dat men ditmaal alleen de coöperatieve vereenigingen moest regelen, daar men anders tot een geheel veranderde wetgeving komen moest, verwees de minister naar de gewis selde stukken en noemde de vrees, dat de coöpe ratieve vereenigingen nu niet onder deze wet zouden vallen, ongegrond. Na eenig debat tusschen de heeren van Houten, de Vries, Bredius, Mackay, Godefroi en den minister over de vraag, wat duidelijker en juister was: coöperatieve vereeniging of naamlooze vennootschap met veranderlijk kapitaal bij welke gelegenheid de minister op een vraag van den heer van der Hoeven, antwoordde dat de thans bestaande kre dietbanken blijven bestaan krachtens de wetten, onder welke zij optraden en na een opmerking van de heeren Godefroi en Mackay, dat de wet dan een definitie van coöperatieve vereenigingen geven moest, werd het amendement aangenomen met 39 tegen 26 stemmen. Vóór: üe heeren Wintgens, v. d. Putte, Wybenga, v. d. Loeff, Heydenrijck, v. Vollenhoven, Gevers, de Vries, Cremers, de Roo, Bredius, Idzerda, Rom- bach, Vening Meinesz, A. Mackay, v. Kerkwijk, Kappeyne, Jonckbloet, v. Nispen, Bastert, Blussé, de Bieberstein, Gratama, Kops, de Jong, Mackay, v. Harinxma, Geertsema, Fabius, Mirandolle, v. d. Kaay, Moens, Schepel, Mees, v. Houten, v. Naamen, Tak, Hingst en de voorzitter. Tegen: de heeren v. Eek, Luyben, Haffmans, Begram, Stieltjes, Schimmelpenninck v. d. Oije, v. Wassenaer, Insinger, v. d. Bercb, Bichon, Gode froi, Kerens, v. d. Schrieck, Sandberg, Oorver Hooft, v. Heemstra, v. Baar, Saaymans Vader, v. d. Hoe ven, v. d. Heuvel, Rappard, v. Asch v. Wijck, Teding v. Berkhout, v. Zinnieq Bergmann, Borret en de Jonge. Na dit votum werd op voorstel van den heer de Bruyn Kops en op verzoek van den minister het debat geschorst, daar wijziging van het wets ontwerp nu noodig scheen. Verschillende kleinere wetsontwerpen zijn voor de volgende zitting aan de orde gesteld, waaronder een tot verkoop van spoorweggrond te Middelburg. Indische begrooting 1877. Het afdeelingsverslag der tweede kamer is ver schenen. Verscheidene leden toonden zich zeer ingenomen met de optreding van den nieuwen minister van koloniën. Zijn langdurig verblijf in Indië, de aan zienlijke betrekkingen in die gewesten door hem bekleed en de zeer gunstige naam, daarbij door hem verworven, gaven grond voor de verwachting, dat het hem althans niet aan locale kennis zou ontbreken. Wel had hij zich nog niet als politiek man doen kennen, maar daarin zag men te minder bezwaar, omdat het bestuur van den minister van Goltstein het bewijs had geleverd, dat, na de beslissing van de groote koloniale vraagstukken, minder verschil van gevoelen dan vroeger over het in Indië te volgen regeeringsstelsel heerscht. Dit laatste werd echter door eenige leden slechts tot zekere hoogte toegegeven. Er bleef dan toch, meenden zij, al was de groote strijd beslist, nog altijd aanmerkelijk verschil van gevoelen heer- schen over verscheidene tot het Indisch beheer betrekkelijke gewichtige aangelegenheden. In de gevoerde gedachtenwisseling vond men aanleiding tot het doen der vraag, welke richting de minister ten aanzien van het beheer der koloniën voornemens is te volgen en of zijne opvatting der regeeringstaak overeenstemt met die van zijn onmiddellijken voorganger. Men hoopte en verwachtte, dat de oorspronke lijke begrooting thans niet bij de memorie van beantwoording nog weder aanmerkelijk zal wor den uitgebreid. Tevens werd de hoop geuitdat de geraamde uitgaven gedurende het aanstaande zittingjaar zoo min als slechts eenigszins mogelijk zal zijn door buitengewone credieten zullen worden opgedreven. Te meer stelde men er prijs op dit verlangen op den voorgrond te stellenomdat de voorge stelde begrooting zooals zij daar ligtreden geeft tot bezorgdheid voor de toekomst der Indische financiën. Terwijl de uitgaven ook van gewonen, blijvenden aardsteeds toenemenhoudt de ver meerdering der middelen daarmede geen gelijken tred. Om de tegenwoordige begrooting te doen sluitenof liever om daarop de gewone bijdrage aan de Nederlandsche geldmiddelen van omstreeks 10 millioen te kunnen uittrekken, heeft men uit de batige saldo's van vroegere dienstjaren een som van f 7,718,000 onder de middelen moeten opne men. Het gezamenlijk bedrag dier batige saldo's neemt steeds af. Na aftrek van de zoo even genoemde som en van de 2,300,000, die tot gedeeltelijke dek king van de uitgaven voor de voltooiing van het vestingstelsel in Nederland zouden worden bestemd, zullen slechts omstreeks 6 millioen van deze saldo's beschikbaar blijven. Nu verliest men niet uit 't oogdat de somdie thans met de batige saldo's van vroegere diensten onder de Indische middelen wordt opgenomenmeer bepaald dienen moet om uitgaven van buitengewonen aard te bestrijden maar die buitengewone uitgaven zullen ook in vol gende jaren, waarschijnlijk tot een nog hooger bedrag, wederkeeren. Het geldt daarbij voorna melijk kolossale openbare werkendie toenemend geld zullen vorderen. Voegt men daar nu bij, dat de richtige opbrengst der Indische middelen steeds voor een goed deel afhankelijk is van den wisselvalligen oogst en den even wisselvalligen marktprijs der gouvernements-productenen dat, al_ bleef die prijs zich staande houdenonder de middelen van 1877 de opbrengst van een grootere hoeveelheid te verkoopen koffie in rekening wordt gebracht dan met 't oog op de toekomst de voor zichtigheid medebrengt (gelijk men dan ook alge meen behoud van het middencijfer van verkoop verlangde) dan scheen de vrees maar al te zeer gewettigddat het reeds in 1875 moeielijk zal vallen het evenwicht tusschen Indische uitgaven en ontvangsten te bewaren; ja, dat weldra een te kort zal kunnen ontstaan. Verscheiden leden achtten zich onder die omstan digheden verplichteensdeels op het zooveel mogelijk inkrimpen der Indische uitgavenander deels op het uitzien naar uitbreiding of verbetering der Indische middelen aan te dringen. Zij waren er verre af van uitgaven, die tot verhooging der algemeene welvaart in Indië kunnen strekken, te wraken; maar meenden hier en daar blijken te ontmoetendat aan de Indische voorstellendie van neiging tot opdrijving ook van andere uitgaven getuigen, niet genoeg weeistand wordt geboden. Op de begrooting komen o. a. voordrachten tot verhooging van ambtenaars tractementen voordie zich moeilijk met het beginsel van strenge spaar zaamheid laten vereenigen. Grensregeling van gemeenten. Onderscheidene leden der tweede kamer hebben, bij het afdeelings onderzoek, met ingenomenheid het wetsontwerp ontvangen tot verandering der grenzen van gemeenten in Zuid-Holland en Zeeland, omdat hierdoor aan een onzekeren toestand een einde zal worden gemaakt. Sommigen merkten hierbij echter op, dat de grenzen van tal van ge meenten in verschillende provinciën (met name werd Zuid-Holland genoemd) een nadere regeling dringend behoeven. Volgens hen ware menig voorstel tot grensregeling te doen, dat van vrij wat grooter practisch belang zou zijn dan het nu voorgedragene. Zij drongen er op aan, dat de regeering het hier bedoelde belang niet uit 't oog moge verliezen. De vraag werd door sommigen gedaan waar de Noordzee geacht moet worden te beginnen? Be hoort dit niet bij deze gelegenheid te worden bepaald? Waar vroeg men, zal, naar het oordeel der regeeringeen grensscheiding tusschen de uiterste gemeenten en de Noordzee zijn? Langzamerhand gaat een noodlottig licht op over den waren stand van zaken in het Oosten en wordt weder de juistheid der les bevestigd, om toch in prinsen geen vertrouwen te stellen. Volgens een Reuter-telegram uit Weenen van gisteren heerschte aldaar vrij algemeen de overtuiging, dat ook Rusland niet zou toestemmen in een wapen stilstand van zes maanden, en wel op grond van de circulaire waarin het zijne toestemming had gegeven tot eene wapenschorsing. Daarin toch verklaarde Rusland, dat zijne toestemming tot de door Engeland aan Turkije voorgestelde vredes voorwaarden de uiterste grens van zijne concessies voor het behoud van den Europeeschen vrede was. Daar, zooals men weet, die vredesvoorwaarden voor de Porte zoo onvoordeelig mogelijk waren kan men niet zeggen, dat Rusland veel voor het behoud van den vrede over heeft. Het wil dien wel, maar ten koste van Turkije, dat is in zijn eigen belang. Hoe zwakker de positie van den divan wordt en hoe krachtiger daartegenover het Slavische element in Europeesch Turkije zich ont wikkelt, zooveel te grooter wordt niet alleen de oogenblikkelijke invloed van Rusland, maar nemen ook de kansen toe, dat de Russische adelaar eenmaal zich zal nestelen aan den Gouden horen, als de halve maan door het Grieksche kruis naar Azië zal zijn verdreven. Het blijkt dus weder hoeveel waarde de vredelievende woorden en verzekeringen van den keizer aller Russen hebben. Ieder oogenblik werd te Weenen een officieele mededeeling verwacht, dat een wapenstilstand van zes maanden onaanneemlijk is voor Servië. Welk een teedere bezorgdheid voor het vorstendom, maar Comme les dieux sont bons, ils veulent que les rois le soient aussi. Dat een wapenstilstand van zes maanden voor Servië onaanneemlijk is, is duidelijk, maar een andere vraag is het of niet op een andere wijze de vrede Zou kunnen worden gered, indien Rusland ernstig wilde De verandering in den politie- ken toestandtengevolge van het voorstel van de Porte, zal, naar men onderstelt, den ezaar opnieuw aanleiding geven om een brief aan keizer Frans Josef te zenden. üe voorwaarden voor den wapenstilstand zijn door Turkije aldu3 geformuleerd: 1° Turkije is bereid de bezette provincies te ontruimen, mits zij gedurende den wapenstilstand niet door de Serven zullen worden bezet; 2° het zal gedurende dien tijd verboden zijn wapenen en munitie in de beide vorstendommen Servië en Montenegro in te voeren3° er zullen geen nieuwe vreemde vrijwilligers naar de legers van de vors tendommen mogen vertrekken; 4° het zal aan beide vorstendommen verboden zijn eenige hulp aan de in opstand zijnde provincies te verleenen. Het voordeel van den wapenstilstand zou dus bljjkbaar geheel aan de zijde van Turkije wezen, dat geheele vrijheid van handelen zou behouden, zoodat deze voorwaarden waarschijnlijk ook bij Engeland geen onverdeelden bijval zullen onder vinden. Onwillekeurig rijst de vraag op of wel éen van de naast bij de zaak betrokken partijen den vrede wenscht: Turkije, Servië, Montenegro of Rusland. De andere mogendheden doen alles om den vrede te bewaren, maar telkens misluk ken haar pogingen op de bezwaren door een van die vier genoemde opgeworpen. Merkwaardig is een rede door den rector der universiteit te Glasgow gehouden over de politiek der Engelsche regeering ten aanzien van de oos- tersche quaestie. Hij verdedigde die politiek en betoogde, dat Engeland wel den vrede wil, maar niet tot iederen prijs. Het is de plicht van Engeland zeide hij om alle pogingen in het belang van den vrede en van eene goede admini stratie aan te moedigen, zelfs door een materieele hulp aan den zwakkeren te verleenen indien de onderdrukker te sterk is. Blijft de regeering van Groot-Brittannië aan die politiek getrouw, dan zal zij casu quo ongetwij feld tegen Rusland partij kiezen voor Turkije. Volgens een bericht in den Politischen Corres- pondenz is de krijgskans in de Herzegowina ten gunste van de Turken gekeerd, die eergisteren de Montenegrijnen bij Spuz hebben geslagen en ongeveer een halve mijl op hun grondgebied zijn doorgedrongen, alwaar zij zich meester hebben gemaakt van versterkte hoogten die zij bezet heb ben. Ook bij Klobuk, Zarlop en Granderewo heb ben zij zich versterkt, terwijl bij Trebinje beide partijen hun oude posities bezetten. Bij decreet van den president der republiek zijn de Fransche kamers tegen den 30en dezer bijeen geroepen ter hervatting van hare werkzaamheden. Zondag den 24tn September jl. even vóór 3 uren des namiddags dreunde New York op zijne grond slagen door de ontploffing der mijnen in de rotsen van Hell Gate die daardoor uiteensprongen. Het groote werk, waardoor een lastige hinderpaal voor de scheepvaart naar de haven van New York is opgeruimd, was voltooid. Een eigenaardige bijzonderheid, die in New York aanvankelijk slechts aan weinigen bekend was, is dat niet de ingenieur, generaal Newton, de electri- sche vonk deed ontbranden, waardoor de met dynamiet gevulde mijn ontplofte, maar zijn dochtertje Mary Newton, een allerliefst meisje van 2| jaar. De groote ingenieur kon misschien geen beter uiterlijk teeken kiezen om het publiek te toonen hoe zeker hij van zijne zaak was, dan zijne lieveling mede te nemen naar de hut, waaruit de ontploffing zou worden bewerkstelligd en die be trekkelijk kort bij de mijnen lag. Hij wilde het bewijs leveren, dat hij de geweldige krachten, die hij zich ten nutte wilde maken, zoozeer in zijne macht had, dat de druk van een kindervinger voldoende was om hen te doen losbarsten. Zaterdag middag te half drie werd de kleine Mary voor het eerst naar de plaats gebracht waar de ontploffing moest worden veroorzaakt en waar zij tot het gewichtige oogenblik onder de hoede van de kindermeid speelde. Toen het oogenblik van de ontploffing naderde nam haar papa het lieve, vroolijke kind op dea arm en wees haar den metalen knop, waardoor de ontploffing moest wor den veroorzaakt. De verbinding der draden was op dat Oogenblik nog niet tot stand gebracht. De generaal gaf het kind vrijheid met die knop te spelen en Mary vond het heerlijk met haar kleine handjes op het blinkende voorwerp te trom melen. Toen het gewichtige oogenblik naderde verbond kapitein Mercur de geleidingdraad, de verbinding was voltooid en slechts de kleine ruimte die de knop van de zich daaronder bevindende Platina- plaat scheidde, verhinderde de werking van den machtigen electrischen stroom. Generaal Newton nam het kind op zijn armen en keek op zijn horloge. Het wees 2.48$, precies het bepaalde oogenblik. Hij ging naar het toestel en zeide „Mary sla nog eeus op die mooie, blanke knop". Het kind gehoorzaamde vroolijk, kletste met kin derlijke wellust op het voorwerp en het gevolg was de verwoesting van Hell Gate, de voltooiing van een werk waaraan haar vader en talrijke andere denkers en wetenschappelijke mannen zeven jaren gewerkt hadden Het denkbeeld om de voleindiging door den druk van een kinderhand in het leven te roepen is echt Amerikaansch, maar verdient vooral be wondering omdat het ten duidelijkste bewijst hoe zeker de mandie dit reuzenwerk heeft ontwor pen en voltooid, van zijne zaak was. De kleine Mary Newton zeide de New-Yorker Staatzeitung is door haar op Zondag jl. uitge voerde daad opgenomen in den rij der „beroemde kinderen" waaraan dit land zoo rijk is, en zij zal onder hen voorloopig den eersten rang innemen. Zoo lang de wereld bestaat is het nog aan geen dametje van haar leeftijd gelukt een zoo geweldige sensatie te veroorzaken. Daar little Mary een prachtig klein meisje is, een beroemden en voor- treffelijken vader en een even voortreffelijke moe der bezit, hopen wij, dat zij nimmermeer een der gelijke sensatie zal verwekken want hoe minder men over vroüwen spreekt hoe beter zij zijn. Volgens den correspondent van een Duitsch blad in bovengenoemde stad zijn de Russen in geheel Servië heeren en meesters. Alle hooge posten in het leger zijn door hen bezetrang en verdiensten komen niet meer in aanmerkingbij alles geldt slechts de vraagRus of geen Rus Zelfs in de hoofdstad zijn zij oppermachtige gebie ders zoowel de Serven zeivenals alle andere vreemdelingen moeten naar hun pijpen dansen, en niemand heeft het hart over hen te klagen. Zij schijnen gevolmachtigd te zijn in Servië te han delen zooals zij goedvinden en militaire noch bur gerlijke autoriteitendurven iets tegen hen onder nemen. Dronken Russen, die men ieder oogenblik des daags zoowel als des nachts kan ontmoeten, mogen niet worden gearresteerdterwijl het aan de inwo ners en andere vreemdelingen strikt verboden is na 11 uren op straat te vertoeven. Maar voor de Russen bestaan geen wetten Eenige dagen geleden werd een 13jarig meisje op straat door eenige dronken Russen aangeval len. De ouders beklaagden zich bij de politie, doch werden eenvoudig afgewezen. De jonge vrouw van een voormalig Servisch minister zag zich dezer dagen genoodzaakt des avonds een dei- drukste straten te passeeren. Midden op straat werd zij door een troep Russen omringd, die een kring om haar vormden en zich jegens de ver schrikte vrouw allerlei laagheden veroorloofden. Niemand der voorbijgangers had den moed haar te hulp te komen. Halt onmachtig kwam zij einde lijk te huis en haar echtgenoot beklaagde zich ernstig over deze handelwijze van Servische bond- genooten. Het eenige gevolg van zijn klacht echter was, dat eenige dagen later namens de politie aan de huizen der ingezetenen circulaires werden bezorgd, waarin de dames werden uitgenoodigd des avonds te huis te blijven, daar zij door op dien tijd uit te gaan zich aan betreurenswaar dige, doch niet te voorkomen onaangenaamheden van de zijde van dronken Russen zouden bloot stellen en tegen de Russen kon men haar niet beschermen. De politie had stelligen last gekregen niet als overheid tegen de Russen op te treden. Zoo is het tegenwoordig te Belgrado gesteld, waar men zijn deel krijgt van de belanglooze bondgenooten. De Russische officieren geven zich tegenwoordig wel veel moeite om het beestachtige drinken onder hunne manschappen te keer te gaan en onlangs zag ik zegt de correspondent nog vier Russen met de armen op elkanders rug gebonden voor een tent zitten, maar dat alles heipt niets. De manschappen hebben te veel geld in handen en niets te doen, waarom zij van den mor gen tot den avond in wijn-, bierhuizen en kroegen zitten. Een merkwaardig staaltje van Servi sche toestanden en Servische handelwijze is het volgende. De Servische regeering had de levering van 350 zadels opgedragen aan een bloedverwant van een der ministers. Deze heer verkocht zijn contract met 10 gulden winst per zadel aan een tweeden persoon; de tweede gaf met vijf gulden winst de levering over aan een derde, die het met drie gul den winst aan een agent te Belgrado verkocht. De agent deed de bestelling ook met drie gulden winst over aan een collega te Weenen en eerst door dezen kwam de opdracht der levering .na tuurlijk nogmaals met drie gulden winst aan den fabriekant. Op deze wijze maakt de Servische regeering goed en goedkoop zaken. Gent 13 October. Roode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 29.rogge ad 100 kilo fr. 19.50gerst fr. haver fr. 23.boekweit fr. 20.paardenboonen fr. 20.koolzaad fr. 45.lijnzaad fr. 34.lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 21.50; boter fr. 3.90 per kilo gram eieren fr. 2.90 per 26 stuks. Vlissingen, 13 October. Boter per kilogram /1.65 a f 1.60. Eieren per 104 stuks. Amsterdam, 13 October. Raapolie op zes weken f 43J. Lijnolie f 404 Prflzen va» lEHeete». Amsterdam, 12 Oct. 13 Oct. IV e il er I. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 62$ 62f$ Certific. dito dito3 75$ 75$ dito dito dito4 100$ 100 Aand. Handelmaatschappij 5 101$ 101$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 94 94 Loton stad Rotterdam. 3 f 97 97$ dito dito Amsterdam.3 98 98$ België. Cert. bij Rothschild. 21 pel 59 Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 99 ft 99| Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C°. 1855 6e serie5 „87$ 86$ dito 1000 18645 „97$ 96 dito L. 100 18725 „90$ 88$ dito L. 100 18735 „90$ 88$ Loten 18645 f 285 Loten 1866 5 280 274 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4$ pet. 87$ 87$ Certific. dito4 74 Inscr. Stieglitz C°. 2" a 4 L. 4 74$ Obligatiën 1867694 76$ 75$ Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 267 2o4 Oblie- f»"f 195 2*. &w.'„ja ju dito Baltische spoorweg 3 1414

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3