T BUITENLAND. Handelsberichten. Zeetijdingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Tout comme cliez nous? Een uitgekochte Pretendent. Graanmarkten enz, T ;v- Uit Leer wordt aan de N. W. Ct. bericht, datjde lijn Nieuwe Schanslhrhove den 15en_dezer niet kan geopend worden. Op het wegens moeielijkheden bij de onteigening eerst nu in den laatst en tijd beschikbaarfgeworden terreinonmiddellijk bij het punt van aansluiting aan den Westfaalschen staats spoorweg, hebben tengevolge van den slechten ondergrond verzakkingen plaats gehad in de met eenige haast opgeworpen aarden baan, waardoor herstellingen noodzakelijk wordendie het thans onmogelijk maken voor de eerste helft van No vember de lijn te openen; en dat is thans nog niet eens geheel zeker. Welk een eindeloos getob met een eindje weg van nog geen volle 17 kilometer lang. Inmiddels is de 320 meter lange brug over de Eems met twee spanningen van 22 meter wijdte, dan nu toch zoover gereed dat zij in den avond van den 2en dezer voor 't eerst door een locomotief zou worden gepasseerd. Tusschen Weener en N. Schans heeft thans de aansluiting der rails haar beslag. Iemand, die voor eenigen tijd uit Heerenveen naar Amerika ia vertrokken, heeft een colorado kever overgezonden in een brief. Hij schrijft daar bij het volgende „Hiernevens zend ik u een exem plaar toe van den in Holland en Europa zoo ge- vreesden Colorado kever of den aardappelverslinder. Hier is hij plenti; wel is hij schadelijk voor de aardappelplant, doch het is niet zoo erg als zij er in Europa geschreeuw over maken." Zaterdag middag is een der vier groote gas houders der vernieuwde gasfabriek te Arnhem, waar schijnlijk door het niet regelmatig opwaarts loopen der schijven, met geweldige kracht naar beneden gevallen, waardoor een schade van vele duizende guldens is veroorzaakt. Daar een herstel vele maanden zal vereischen, zal de tabriek door min dere gasproductie bovendien veel schade lijdeD. Eenige jaren geleden verzakte een der andere gas houders, die toen op slechte fundeering was ge plaatst, hetgeen destijds circa 25000 aan herstel, ling kostte. Zondag morgen circa 10 uren viel het twee jarig kind van een schipper, liggende met zijn vaartuig in de nabijheid van de woning van den turfschipper J. Schuite buiten de Diezerpoort te Zwolle, van het schip in 't water. Een zuster van het kindeen meisje van omstreeks 20 jaar zag het ongeval, bedacht zich geen oogenblik en sprong het achterna. Gelukkig dat Schuite hiervan oog getuige was. Hij zag terstond dat het meisje en 't kind in zinkenden toestand verkeerden en zon der zijn hulp zouden verdrinken. In allerijl sprong hij in een boot en had het geluk beiden te redden. Onlangs beproefde een der verpleegden te Ommerschans, werkzaam op de fabriek, aldaar brand te stichten. Hoewel de grondstoffen der zakkenweverij reeds vlam hadden gevat, is het de andere aldaar werkende verpleegden gelukt het vuur spoedig mees ter te worden. De dader is gevankelijk naar Ommen getransporteerd en ter beschikking van de j ustitie gesteld. Iedere mail uit Engelsch Indië meldt bijzon derheden omtrent de groote toebereidselen die te Delhi worden gemaakt voor de cfflcieele procla matie van koningin Victoria tot „keizerin van Indie." Naar menschelijke berekeningen zal op den Indischen bodem nog nooit een zoo luisterrijk en schitterend feest zijn gevierd. Hierbij moet men in het oog houden welke pracht de Indische vorsten zeiven ontwikkelen. De reis van sir Salar Jung, eerste minister van den vorst van Hydera bad, heeft niet minder dan 175,000 pond sterling gekost, en genoemde vorst heeft voor zijne reis naar Delhi reeds 100,000 pond sterling beschikbaar gesteld; do Guicovar van Baroda een gelijke som, en zoo de andere vorsten naar evenredigheid. Het aantal aanwezige inlandsche vorsten, die op begroeting met saluutschoten aanspraak maken, bedraagt ver over de honderd! In het jaar 1862 werd aan de Italiaansche regeering bij eene wet de bevoegdheid toegekend om de provinciën en gemeenten op het eiland Sicilië uit de schatkist bij te staan in het aanleggen der benoodigdo kunstwegen, waarvan het eiland vóór dat jaar bijna geheel ontbloot was. Sedert dien tijd zijn er niet meer dan 1638 kilometers weg aangelegd, dat is slechts 117 kilometers per jaar. De gemeenschap is er dan ook nog bijna even slecht en de straatrooverij bloeit en tiert even Welig als te voren. Op het oogenblik hoopt men weder dat de voortdurende klachten der welge stelde bevolking eindelijk de regeering tot krach tiger werkzaamheid zullen nopeu. 9 Oct. :s av. 11 u. 61 gr. 10 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 64 gr 's midd. 6 u. 61 gr. Het is onmogelijk uit de verschillende berichten Zich een waar beeld te vormen van den staat van zaken. Men oordeele zelf. Uit Parijs wordt met zekerheid gemeld, dat nog geen officieel voorstel tot een Europeesche conferentie is gedaan en het antwoord van Turkije op het voorstel tot eene wapenschorsing nog niet is ontvangen. Hieruit zou men du3 opmaken, dat de quaestie der confe rentie nog geheel in de lucht zweeft en nog zal moeten worden beslist. Geheel anders echter luidt een bericht uitWee- nen, volgens hetwelk het denkbeeld van een con gres kan worden beschouwd geheel te zijn opge geven. Zelfs de motieven waarom worden mede gedeeld. Eusland zou nl. het voorstel van Engeland op officieele wijze hebben aangenomen, maar het verwacht daarvan geen goede resultaten. Indien een Europeesch congres werd gehouden zou Rus land het bepaald voorstellen doen, die totnogtoe door de Europeesche mogendheden werden ver worpen, en misschien zou het zelfs nog verder gaan. Werden deze voorstellen, zooals te voorzien was, door een congres verworpendan zou Rusland de eenige verstoorder van den vrede wezen. Te Weenen is het denkbeeld geopperd, dat de vertegenwoordigers der mogendheden te Konstan- tinopel, in overeenstemming met de Turksche regeering, een voorstel tot hervormingen zouden ontwerpen, in den zin van het memorandum van Berlijn. Dit ontwerp zou vervolgens aan de goed keuring van de verschillende mogendheden wor den onderworpen, wier vertegenwoordigers een soort permanente commissie zouden vormen, belast met de contróle over do uitvoering van het door alle partijen goedgekeurde ontwerp. Volgens dit bericht dus, bestaat er volstrekt geen vooruitzicht meer op een congres, maar uit Konstantinopel eindelijk wordt gemeld, dat er meer en meer quaestie is van eene conferentie. Iutusschen zou de Porte, vertrouwen stellende in de bedoelingen der mogendheden, toestemmen in de door deze gevraagde wapenschorsing. Alzoo wel eene conferentie? De uitkomst zal het leeren. Maar, zal men zeg gen, Engeland heeft immers het voorstel tot eene wapenschorsing gedaan met het doel om over eene conferentie te raadplegen en die voor te bereiden? Dit is althans beweerd, doch men zal nu de wapen schorsing die waarschijnlijk wel zal tot stand komen aanwenden tot het voeren van onder handelingen over definitieve vredesvoorwaarden. Zijn de mededeelingen van het voormelde Ween- sche bericht, omtrent de gevoelens van Rusland juist dan is het duidelijk, dat een eventueele vrede zonder congres geen oplossing der Oostersche quaestie kan bevatten, doch handhaving van het status quo zal insluiten, omdat eene eindbeslissing in die quaestie slechts zal kunnen worden verkre gen door aanneming van de Russische eischen of door een Europeeschen oorlog. Zelfs uit Belgrado wordt gemeld, dat men de spoedige sluiting eener wapenschorsing voor zes weken verwacht, hoewel de strijd tusschen de partij van den vrede en de Russisch-militair ge zinde steeds in kracht en omvang toeneemt. De heer Ristich heeft de burgerlijke en militaire auto riteiten uitgenoodigd aan prins Milan niet meer den titel van koning te geven, en geene melding meer te maken van de proclamatie van het koning schap. Een speciale afgezant hèeft aan generaal Tschernajeff te Deligrad het bepaalde bevel over gebracht om in zijne rapporten den koninklijken titel niet meer te bezigen. Tot bevelhebber over al de cavallerie van het leger van de Morava en van den Timok is dè Engelsche kolonel Marciver benoemd. Terwijl het oogenblik aanstaande wordt geacht, waarin een wapenschorsing tusschen Turkije en Servië zal tot stand komen, is tusschen eerst» genoemde en Montenegro de strijd weder op nieuw uitgebroken. Als men de berichten daar omtrent uit Ragusa mag gelooven heeft Mouktar Pacha Zaterdag de Montenegrijnen, die op de wapenschorsing vertrouwden, onverwachts aange vallen en van de 6 versterkte punten die zij bij Bognobedo bezet hielden, 3 genomen. Toen hij hen echter vervolgde werd hij bij Merotinske Dolwe niet alleen tot terugkeeren genoodzaakt, maar zelfs verplicht zijn oude posities weder in te nemen. Nadat de Montenegrijnen in den volgenden nacht versterking van 2500 man hadden verkregen vielen zij Mouktar Pacha aan en noodzaakten hem tot aan de grenzen terug te keeren. Zijn verlies wordt op 850 man dooden, dat der Montenegrijnen op 115 dooden en gewonden geschat. De vijan delijkheden duren voort, terwijl de beide partijen over een lengte van 10 kilometers tegenover elkan der staan. De hoofden der opstandelingen uit de Hcrzegowina Peko Paulovich en Dolovich willen trachten Mouktar Pacha van ter zijde aan te vallen. Een door de Rumeensche regeering genomen maatregel is zeer geschikt voor oorlogzuchtige uitleggingen. Zij heeft nl. bevel gegeven, dat niet alleen het actieve leger, maar ook de reserve troepen en het territoriale leger oefeningen zullen houden. Ter bestrijding van de kosten die hieruit zullen voortvloeien is aan den minister van oorlog een krediet van 200,000 franken toegestaan. Het resultaat van den verkiezingsstrijd in Italië, die door den minister Depretis te Stradella is geopend, belooft gunstig te zullen uitvallen voor het kabinet, daar de progressistische partij, die krachtig is georganiseerd, de overwinning hoopt te behalen, vooral ook omdat tusschen de gema tigd liberale en clericale partijen ernstige verdeeld heid heerscht. De fihancieele toestand van Nederlandvolgens de laatste troonrede nog altijd zeer gunstig, wordt echter verreweg in de schaduw gesteld door dien in Denemarken. Het overzicht over het laatste jaar, door den minister van financiën in de Deen- sche tweede kamer overgelegd, constateert een batig slot van ongeveer 4 millioen kronen, terwijl de uitgaven bijna met gelijk bedrag verminderd zijn, zoodat in het geheel eeu goed slot van ongeveer 10 millioen is verkregen, en voor het loopende jaar zijn de vooruitzichten even gunstig. Door den minister van oorlog is een nieuw militair wetboek van strafrecht aangebodenwaarin de lichaamsstraffen (stokslagen en slagen met het plat van de sabel) zijn afgeschaft. De treurige toestand van het openbaar onderwijs, in Pruisen, tengevolge van de veel te lage onderwij zers-traktementen, is bekend. Met verlangen wordt daarom een wetsontwerp tegemoet gezien dat bestemd is om daarin verbetering te brengen en reeds koes tert men hoop, dat het nog in de aanstaande zit ting van den landdag zal kunnen worden ingediend. _Ecn merkwaardig staaltje, dat de gemeentebesturen ten platte lande in Pruisen ten aanzien van het onderwijs en de onderwijzers al niet beter zijn dan vele bij ons, levert hetgeen in den Westprieg- nitz is gebeurd. De burgemeesters in dien kreitz hebben te Perleberg eene bijeenkomst gehouden om te beraadslagen over een adres aan den minister van onderwijs, betreffende de steeds toenemende en ongegronde aanvragen der volkson derwijzers om verhooging van trakte ment. Men zou zegt de Volks-Zeitung zoodanige zaken voor onmogelijk houden, indien men niet reeds sedert lang aan dergelijke hande lingen van burgemeesterlijke wijsheid gewoon was geworden. Veel satisfactie zullen de heeren trou wens van hun pogingen niet hebben, tenzij bij de aanstaande verkiezingen voor de kamer van afge vaardigden een conservatieve meerderheid mocht worden gekozen. Een interessant voorbeeld van schandelijke ver onachtzaming van de belangen van het onder wijs is hetgeen in het dorpje Dörnhau, in het graafschap Glatz, geschiedt. Tot voor eenigen tijd werd aldaar schoolgehouden in een gehuurd lokaal, dat echter door den r eg eer ings commis saris als „geheel ongeschikt" werd afgekeurd. Er moest dus een nieuwe school worden gebouwd, maar de kleine, arme gemeente was daartoe niet in staat. Ingevolge aanschrijving der regeering werd echter een terrein voor het nieuwe gebouw gekocht, prins Pletz schonk het noodige hout en op herhaald verzoek, beloofde de regeering subsi die te zullen verleenen. Verscheidene plannen en teekeningen werden voorgesteld, doch allen ver worpen in éen woordna v ij f jaren te hebben onderhandeld kan nog niet tot den bouw worden overgegaan omdat de regeering nog op hare hulp laat wachten. Intusschen blijft het bouwkapitaal der gemeente sedert 2 jaren ongebruikt renteloos liggen, staat het hout voor den bouw aan bederf bloot en heeft de gemeente Dörnhau sedert 1° Octo ber in 't geheel geen schoollokaal meer omdat het tot nogtoe daarvoor gebruikte niet meer wordt verhuurd en geen ander te krijgen is. Zooals reeds gemeld werd heeft de provinciale landdag van Hannover een voorstel van den heer von Bennigsen aangenomen om tot de Pruisische regee ring het verzoek te richten het zoogenaamde Welfen- fonds, zijnde de bezittingen uit de domeinen van den afgezetten koning George I van Hannover, waarop nog altijd beslag is gelegd, weder ter be schikking van den koninklijken eigenaar te stellen. Men vraagt zich thans af of de heer von Ben nigsen bij het doen van zijn voorstel al dan niet in overeenstemming, met de Pruisische regeering gehandeld heeft. Voor eene toestemmende beant woording dier vraag schijnt veel waarschijnlijkheid te bestaan, daar do groote meerderheid der bevol king van Hannover verlangt dat het afgetreden koninklijk geslacht weder in het bezit zijner eigen dommen gesteld worde. Sedert den Duitsch-Fran- schen oorlog hebben de verdreven vorsten zoo al niet alle hoop op hun herstel, dan toch de van 1867 tot 1870 krachtig bevorderde kuiperijen tot bereiking van dat doel laten varen. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat zij genegen zouden zijn alle zakelijke aanspraken op hunne souvereine rechten te laten varen en zich in Engeland te ves tigen, waar zij aan de koninklijke familie nauw vermaagschapt zijn, indien hun de middelen ver- Schaft werden om in Engeland overeenkomstig hun stand te leven. Met audere woorden, het Welfische huis zou zich tot eene redelijke schikking, moyen- nant finance, wel willen laten vinden. De persoonlijke bezittingen van den ex-koning zijn in do eerste jaren na zijne afzetting grooten- deels besteed aan het ondersteunen van allerlei volksmennersaan het stichten van dagbladen aan zijn belangen gewijd, aan een Welfen-legioen (dat ook nog eenigen tijd in Nederland zijne toevlucht ge zocht heeft), alsmede aan ongelukkige speculatie n, daar koning George door ontrouwe raadgevers in vele der zwendelarijen welke tot de Weener beurs- crisis gevoerd hebben, betrokken was geraakt; Zonder opheffing van het beslag, dat op zijne goederen gelegd is, ziet hij echter geen kans om zich in Engeland te vestigen. Natuurlijk is het de zaak der Pruisische regee ring, en zal zij ook wel niet nalaten te overwegen of zij het verzoek van den Hannoverschen landdag zonder voorwaarden zal toestaan, of daaraan zekere ■LV bedingingen zal vastknoopen. Willen koning Georgö en zijne nakomelingen afstand doen van alle rech ten op den troonalsmede op de opvolging in Brunswijk, dan zal waarschijnlijk alle zwarigheid opgeheven ziju. Ook weet men nog niet of die afstand uitdrukkelijk uitgesproken moet worden, dan wel of Pruisen nog gedurende eenigen tijd het kapitaal in bezit houden, doch de renten aan de Hannoverscbe koninklijke familie uitbetalen zal. Dat alles moet bij de onderhandelingen vastgesteld worden. Men beschouwt het echter als zeker dat de groote meerderheid van het volk aan de herstel ling van een zelfstandig koninkrijk Hannover niet meer denkt; dat de pogingen der Welfische partij om dit gedaan te krijgen met ieder jaar meer en meer aan kracht verliezen, en dat juist de uitdoo- ving van alle begeerte naar eene restauratie bij het volk het verlangen heeft opgewekt om aan het verdrevene koningshuis, voor hetwelk men nog altijd veel persoonlijke genegenheid koestert, zijne particuliere eigendommen terug te geven. Zoo zijn dan, na eene anexatie van nog geen tien jaren, de rechten van het Welfische huis, een der oudste vorstengeslachten van Europa, tot eene loutere dubbel tjes-quaes tie geworden! Yan hier vertrokken het schoonerschip Fran- goisgezagvoerder de Rijkenaar Riga. Alhier binnengekomen het driemastschip Philips van Marnix, gezagvoerder Prins, komende van Nieuwediep. Heden ochtend isnaar men ons uit Vlissingen meldtuit zee komendete mid den van den Banjaard omhoog gezeild een bark schip dat signaal deed geen loods aan boord te hebben. De reddingskotter van Zierikzeeals mede een sleepboot bevonden zich op eenigen afstand, de gelegenheid afwachtende om hulp te verleenen. De Vlissingsche loodskotter kon wegens diepgang niet bij het schip komen, om het van een loods te voorzien. De branding sloeg heden middag om 2 uren reeds over het schip heen, zoodat men vreest dat het met man en muis zal vergaan. Nadere bijzonderheden, zoomede den naam en vlag van het schip, ontbreken nog. Van Vlissingen vertrokken naar Bilbao de Duitsche stoomboot Orconera, gezagv. Heeckt> in Rotterdam, 10 October. Ter markt van heden waren aangevoerd 1342 runderen; 345 vette, 25 nuchtere kalveren; 1368 schapen; 255 varkens en biggen. Runderen le qual. 84; 2' qual. 70 3« qual. 54kalveren le qual. 952" qual. 75 schapen 85 cent. Goes, 10 October. Ruime aanvoer nieuwe tar we, door geringen kooplust bleef bijna alles onver kocht. Overige artikelen schaarsch zonder prijsver- andering. Vlissingen 10 October. Boter per kilogram /1.64 a ƒ1.60. Eieren per 104 stuks. Prijzen van USeeten, Amsterdam, 9 Oct. 10 Oct. Medlerl. Cert. Werk. schuld. 2# pet. 62 f# 62f# Certific. dito dito3 75TV 75# dito dito dito4 100 100 Aand. Handelmaatschappij .5 „102 101# dito exploitat. Ned. Staatssp. 93 93# Loten stad Rotterdam. 3 f 97# dito dito Amsterdam.3 98 98 Rfelglë. Cert. bij Rothschild. 2\ pet. Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 100 100 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C°. 1855 6e serie. 5 88 88# dito 1000 18645 97# 97# dito L. 100 18725 90# 91# dito L. 100 18735 90# 90# Loten 18645 f 292 289 Loten 1866 5 282 279 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4# pet. 87# 87# Certific. dito4 74# Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4 L. 4 pet. 74# Obligatiën 1867—694 77# 77# Certificaten6 50# Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 268 267# Oblig. dito t4# pet. 85 dito dito 4 f Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg 3 128 128 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 95# 95# dito dito Jelez-Griasi.5 228 dito dito Jelez Orel 5 pet. 95# 95 dito dito Cbarkow Azow .5 89 89# Polen. Schatkistobligatiën 4 79# Aand. Warschau-Bromberg4 f 61# dito dito Weenen 5 121# 122 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 55 55# Obligatiën dito April/Oct. 5 55# 55# dito in papier Mei/Nov.. 5 52# 52# dito dito Febr./Aug. 5 52# 52#-# Aand. Nation, bank3 Loten 18605 546 dito 1864 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 pet. Obig. Theiss spoorweg5 65# Italië. Certific. Amsterdam. 5 68# Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 103 102# Spanje. Obligation Buitenl.. 3 pet. 13# 13# Oblig. Binnenlandsche. 3 11# 12

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3