Handelsberichten. AflvertentiSn. Zeetijdingen. Graanmarkten enz. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Prgzen van Effecten. Prjj zen van coupons. dat koning Alfonsus aan zijne moeder heeft ge weigerd haar „secretaris" don Ramiro de la Puente aan de koninklijke tafel te noodigenwaarop zij van alle feestelijkheden ter harer eere heeft afgezien. Heden werd alhier aan het gebouw van het gewestelijk bestuur van Zeeland aanbesteed het begrinten van den bermweg langs het kanaal door Walcheren tusschen de brug over het Arne- kanaal en Kleverskerke, waarvoor het minst is ingeschreven door den heer A. Fourdraine, te Goes voor 4500. Heden avond is alhier te koop aangeboden het buitenverblijf „Even buiten," aan den buiten singel bij de Langeviele-barriére, wijk C n° 58, groot 89.20 centiaren. Verkocht voor 5500. 5 Oct. 's av. 11 u. 62 gr. 6 's morg. 7 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 70 gr. 's midd. 6 u. 66 gr. Belastingwetten. De minister van financiën heeft aan de tweede kamer zijn memorie van antwoord ingezonden op het verslag over de belastingwetten. De minister betoogt, dat hij zijn van den aanvang ontvouwd programma geen oogenblik losgelaten heeft en hij gelooft nogdat, wie ook belast wor de met de taak om onze belastingwetten grondig te herzien, geen andere weg zal kunnen gevolgd worden met hoop op goeden uitslag. Na hetgeen te dezer zake voorgevallen isnadat de tweede kamer op eenmaal elk verder overleg omtrent de vroeger ontworpen tabaksbelasting heeft afgesneden, meent de minister dat hetzelfde doel, daarbij in verband met de vleesehbelasting beoogil: afschaffing of vermindering der op de eerste levensbehoeften drukkende accijnsen (tweede punt van zijn belastingprogramma), langs een an deren weg zal behooren te worden beproefd en „hij hoopt in staat te worden gesteld, daaromtrent een eerste voorstel later aan de vertegenwoordi ging te kunnen aanbieden." Dat de voorstellen tot wijziging der personeele belasting, of die in betrekking tot de belasting op vaste goederen „tot een ver verschiet zouden zijn verschoven," is een beweringwaarvoor geen grond aanwezig is, al moet de minister erkennen niet gedacht te heb ben dat de verleden jaar in November ingediende tariefsherziening tot een volgend zittingjaar zou blijven liggen. Met betrekking tot den snikeraccijns, meent de minister zich ook volkomen gelijk te zijn gebleven. De minister heeft nooit iets anders voorgesteld, dan de belasting van 27 op 20 per 100 kilo gram te verminderen, in verband met eene nieuwe wijze van invordering; en zoodra daartoe, liefst in verband met internationale overeenkomsten, de gelegenheid zal zijn, zal de minister een dergelijk voorstel weder tot het zijne maken. De minister is 't geheel eens, dat partieele her zieningen der belastingen de eenig mogelijke zijn, in zooverre die gedeeltelijke veranderingen steeds nader moeten brengen tot het einddoel en dus sys tematisch moeten worden toegepast. Doch men lette er opdat voor dadelijke aanvulling van de eischen der schatkist moet worden gezorgd. Dat de regeering het voordeel beseft, dat afschaffing öf vermindering van op de nijverheid drukkende belastingen ten slotte aan de schatkist ten goede komt, behoeft niet verzekerd te worden; zij blijft er op bedacht zoodra mogelijk in dien geest na dere voorstellen te doen. De minister verdedigt verder het stelsel, bij de voorgedragen tariefsherziening aangenomen, en be toogt, dat deze voordracht zich stelselmatig aan sluit aan de zeer juiste beginselen, welke bij het tarief van 1862 hebben gegolden, met inachtneming alweder van de eischen der schatkist, die mede brachten dat met zeer enkele uitzondering alleen het normaal recht op volledige fabrikaten nog be houden blijft. Van de tot nu toe sedert jaren gevolgde handels politiek, om het Nederlandsche tarief alleen te regelen naar Nederlandsche behoeften en daarop geene bijzondere begunstigingen bij handelstrak taten toe te staan, wenscht de regeering niet af te wijken. Wat de vraag betreft naar den stand der onder handelingen met andere mogendheden over de herziening onzer handelstraktaten, geeft de minister te kennen, dat wel is waar in sommige landen, waarmede Nederland verdragen van handel en scheepvaart heeft, wettelijke maatregelen schijnen overwogen te worden, welke een herziening dier verdragen zouden kunnen medebrengenmaar dat tot dit oogenblik geen onderhandelingen over der gelijke herziening gevoerd worden, terwijl alleen Italië en Turkije hünne handelstraktaten met Ne derland hebben opgezegd. Italië is daarop inmid dels weder teruggekomen en in Turkije blijft de behandeling van personen, goederen en schepen op den voet van het traktaat van 1862 voortduren. De minister meent ten slotte te hebben aange toond, dat de grens van afschaffing van rechten willekeurig is getrokken. Alleen meent hij, na nader onderzoek, ook nog smeltkroezen, hagel en nieuw zilver in platen daarbij te moeten voegen. De eersten, die reeds in het bestaande tarief als fabriek werktuigen met 1 pet. waren belast, terwijl deze thans worden vrijgesteld; het tweede omdat het als het ware bij den post lood behoort, die uit het tarief zal verdwijnen; het derde moet even als andere metalen worden vrijgesteld. Het behoud van den verhoogden accijns op het gedistilleerd aohfc de minister noodig als equivalent tegenover de afschaffing van sommige tariefrechten in verband met de zeer wenschelijke afschaffing of vermindering van andere belastingen, met name de zeep accijns. Op de begrooting van justitie voor 1875 zijn te laag uitgetrokken de posten voor een betere rege ling van de surveillance te water tegen visscherij- overtredingen en voor werken aan de gevange nissen en rechtshuizen en voor de aanschaffing van mobilair voor die gebouwen. Tot regularisatie van een en ander is een wij zigingsontwerp voor hoofdstuk IV ingediend. Meermalen is dezer dagen de opmerking gemaakt dat de dagbladen zich ten aanzien van de Ooster- sche politiek volstrekt niet gelijk blijven en den volgenden dag tegenspreken wat zij den vorigen hebben gezegd. Ongelukkigerwijs is dit maar al te waar en een noodzakelijk gevolg van den loop van zaken, die den eenen dag tot zwaarmoedig heid stemt, en den anderen dag reden geeft om de toekomst helderder in te zien. Wel bestaat er voor heden geen reden om terug te komen op de verzekering van gisteren, dat de kans op het behoud van den vrede grooter is dan op een Eu- ropeeschen oorlog, uit Parijs wordt zelfs ge- telegrapheerd dat de toestand verbeterd is maar van een Europeesche conferentie is geen sprake meer. Zoo leeft men bij den dag; gisteren was het wachtwoord der diplomatieeene conferentie, heden is het: een wapenstilstand. Voor zoover men uit de verschillende berichten kan opmaken heeft gelijktijdig van drie zijden een diplomatieke han deling plaats gehad, 1° de Russische nota; daarin werd aangedrongen op het beramen van middelen om een einde te maken aan den strijd, 2° de cir culaire van den hertog Decazes aan de Fransche gezanten, betreffende het denkbeeld eeuer confe rentie en 3° een nota van lord Derby aan do mogendheden, waarin zij worden iritgenoodigd al hun krachten aan te wenden ten behoeve van een wapenstilstand. Het laatste voorstel schijnt meer algemeen bij val te hebben gevonden dan het denkbeeld eener conferentie en reeds zijn, na de wisseling van een aantal depêches, de mogendheden het eens dat bij de Porte stappen zullen worden gedaan voor eene wapen schorsing (geen wapen stilstand) van vier tot zes weken. De gezanten te Konstantino- pel zullen echter ieder afzonderlijk handelend optreden, niet gezamenlijk en zij zullen hun voor stel of verzoek met verschillende motieven onder steunen. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat Rusland andere argumenten zal aanvoeren dan Engeland. Niet onmogelijk is, dat de verandering in de zienswijze der mogendheden, vooral van Rusland voornamelijk te wijten is aan de antipathie die, volgens berichten uit Weenen, Turkije koestert tegen eene conferentie, omdat het daarin ziet eene poging van Rusland om de zaak op de lange baan te schuiven en intusschen zijne wapeningen te voltooien. Was dit werkelijk het geval dan zou door een wapenschorsing van 6 weken het doel van Rusland evenzeer in de hand worden ge werkt en hierdoor zou dan ook gedeeltelijk de vroe gere stellige weigering van Turkije worden verklaard» om een wapenstilstand te sluiten zonder dat de vredespréliminairen ziju vastgesteld. Van wel inge lichte zijde wordt echter than3 verzekerd dat de Porte niet zal weigeren een wapenschorsing te verleenen. Van Servië is volstrekt geen sprake. Indien de Porte toestemt zullen de mogendheden het vorstendom waarschijnlijk wel tot zijn plicht weten te brengen. Over het algemeen verwacht men een gunstig resultaat van de vertoogen der mogend heden en voor een breuk tusschen Rusland en Oostenrijk bestaat te Weenen geen vrees meer. Ook in de Turksche hervormingsplannen komt gedurig verandering. Volgens den Levant Herald is nu het plan betreffende een generalen raad weder opgegeven, maar bestaat het voornemen een wetgevend lichaam van 150 gekozen leden en een senaat van 50 leden door de regeering te benoemen, in te stellen. De administratieve con trole in de provincies zal worden uitgeoefend door gemengde colleges, bestaande uit ambtenaren en afgevaardigden van verschillende godsdiensten. Dit stelsel zou in het geheele rijk worden toe gepast en moet aan het oordeel der mogendheden worden onderworpen. Gisteren is voor het hof te Berlijn het proces tegen graaf Arnim gevoerd, beschuldigd wegens majesteitsschennis en hoogveraad door het schrij. Ven der brochure „Pro Nihilo." Hij is niet ter terechtzitting verschenen, doch diende een verzoek in dat de zaak zou worden uitgesteld, daar zijne gezondheid niet gedoogde dat hij in dit jaarge tijde een reis zou ondernemen. Hij bevindt zich te Ouchy in Zwitserland. Daar geen voldoende bewijzen omtrent zijn ongunstigen gezondheids toestand waren overgelegd werd de behandeling van het proces bij verstek voortgezet, en aangezien de beschuldigde afwezig was, aan diens advocaten niet het woord verleend. Na een debat van drie uren meet het hof uitspraak hebben gedaan, waar van echter de inhoud nog niet bekend is. Brussel5 October. Terwijl de philantropen en utopisten in het her togelijk paleis te Brussel over humanitaire quaes- ties beraadslagen en redekavelen, is de Europeesche diplomatie bezig, onder voorwendsel den vrede te stichten, een vuur te ontsteken, dat op een gegeven oogenblik alles in vlammen kan zetten. Eenigen tijd geleden vestigde ik de aandacht uwer lezers op de ijverzuchtige en oorlogzuchtige gevoelens van Rusland, dat zooals ik toen aan toonde veel over vrede, verdraagzaamheid en menschlievendheid sprak en oadertusschen in het geheim het verzet, den opstand en den oorlog aan moedigde. Toen kon men mij nog beschuldigen van overdrijving en tegeningenomenheid. Thans echter rechtvaardigen de feiten volkomen de scherpe beschuldigingen, die ik toen tegen de handelingen van Rusland heb uitgesproken. Op hetzelfde oogenblik, waarin Europa uitKon- stantinopel het bericht verwacht der aanneming van de vredesvoorwaarden, die door alle mogend heden aan de Porte zijn aangeboden, zendt Rusland zijn ultimatum naar Weenen; het wil de bezetting van Bulgarije en Bosnië hetzij met of zonder de medewerking van Oostenrijk, maar uit een vrede lievend oogpunt. Deze handeling van Rusland heeft op alle Euro peesche kanselarijen den indruk van een donderslag bij helderen hemel gemaakt; misschien is prins Bismarck de eenige die er niet door werd verrast. De Duitsche kanselier is niet voor niets te Varzin. Daarheen trekt hij zich steeds terug indien hij eenige groote handeling voorbereidt of bestuurt en niet wil worden waargenomen of bespionneerd. Hij is daar gelijk aan den vogelaar, die met kalmen en scherpen blik de netten bewaakt, om hen die er in nederstrijken van de vrijheid, of het leven te berooven. Men moet wel scherpzinnig en op de hoogte van alles wezen om de geheime plannen van prins Bismarck te doorgronden. En toch, zoo er op het oogenblik in Europa een diplomaat is, die met zekerheid weet waar wij heengaan, dan is het de Dnitsche rijkskanselier. Hij heeft tot nogtoe Oostenrijk gehandhaafd en het aangemoedigd om tegen zijne belangen het Russische spel te spelen. Zou de kanselier ten einde toe deze politiek volhouden? Deze vraag te willen beantwoorden zou wezen den gang van zaken te willen voorspellen, wat niet tot mijne bevoegdheid behoort. Maar het is althans geoorloofd te trachten een weinig den sluier op te lichten die de naaste toe komst bedekt, door zich het verleden te herinne ren, en daaruit kan men, geloof ik, besluiten, dat Duitschland niet ten einde toe aan Rusland zal getrouw blijven, en dat het misschien ook het woord van een Oostenrijksch staatsman zal vervul len, door de wereld te verbazen door zijne ondank baarheid. Het blijft evenwel een vraag of men Duitschland van ondankbaarheid kan beschuldigen indien het Rusland den weg naar Konstantinopel afsnijdt. Rusland heeft ongetwijfeld gedurende den oorlog van 1866 en 1870—71 onberekenbare diensten aan Duitschland bewezen. Maar heeft het zich zelve niet reeds betaling daarvoor verschaft doör, in overeenstemming met prins Bismarck, gedeeltelijk het traktaat van Parijs van 1856 te verscheuren? De vijandelijke gevoelens trouwens, die in Rusland en vooral in het Russische leger jegens Duitschland heerschen, zijn zoo algemeen bekend, dat men er wel verzekerd van kan wezen, dat het plan voor een eventueelen veldtocht tegen Rusland thans evengoed in de archieven van het departement van oorlog te Berlijn gereed ligt als in 1870 het geval was met zoodanig plan tegen Frankrijk. Ik kan stellig verzekeren dat sedert een jaar de Pruisische officieren de kaart van Rusland nauwkeurig bestudeeren. Ik wil uit dit alles nog niet besluiten, dat Duitschland weldra tegen Rusland zal optreden, maar ik heb de geheime overtuiging, dat prins Bismarck, nadat hij zich onsterfelijk heeft gemaakt door de eenheid van Duitschland te grondvesten en het Duitsche rijk ten koste van ijzer en bloed in het leven te heb ben geroepen, dezen roem niet zal laten overscha duwen door zich in Europa den Noordschen reu3 boven het hoofd te laten wassen, die het ten laatste geheel zou innemen en veroveren in naam eener politiekdio men voor de humanitaire tracht te laten doorgaan, en die in werkelijkheid niets anders is dan de uitbreiding en de heer schappij van het eesaro-papisme. Volgens particulier bericht is het schip Mary, gezagv. Pijl, den 26 Sept. jh van Vlissingen te Batavia aangekomen. Gent 9 October. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 28.—; rogge op staal fr. 16.— gerst fr. haver fr. 24.50boekweit fr. 19.paardenboonen fr. 20.koolzaad fr< 44.lijnzaad fr. 34.lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 21.50boter fr. 3.95 per kilo gram; eieren fr. 2.60 per 26 stuks. Vlissingen, 6 October. Boter per kilogram /1.65 a 1.60. Eieren 5.60 per 104 stuks. Amsterdam, 6 October. Raapolie op zes weken f 44. Lijnolie ƒ40. Amsterdam, 5 Oct. 6 Oet. Nedcrl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 62} 62T\ Certific. dito dito3 75$ 75} dito dito dito4 100 100$ Aand. Handelmaatschappij .5 ,102 102 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 97 97 dito dito Amsterdam.. 3 98 98 België. Cert. bij Rothschild. 21, pet. Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschrijvingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 99* 99} Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl.Hope C". 18556eserie. 5 88} 87| dito 1000 18645 97| 97 dito L. 100 18725 „90} 91 dito L. 100 18735 90* 90} Loten 18645 299 293 Loten 1866 5 285 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4* pet. 87} 87} Certific. dito4 74 Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4 L. 4 pet. Obligatiën 1867694 77} 77} Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 269 268 Oblig. dito4} pet. 85} 85} dito dffo4 f 201 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg 3 128 128 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 95} 95} dito dito Jelez-Griasi.5 228 228 dito dito Jelez Orel 5 pet. 95} 95} dito dito Charkow Azow .5 „89} 89} Folen. Schatkistobligatiën 4 78} 79 Aand. Warschau-Bromberg4 61 61} dito dito Weenen 5 122 121 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 54} 54} Obligatiën dito April/Oct. 5 55} 55} dito in papier Mei/Nov.. 5 „52} 52} dito dito Febr./Aug. 5 „52} 52} Aand. Nation, bank3 828 830 Loten 18605 550 543 dito 1864 „126 127 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 pet. Obig. Theiss spoorweg5 65} 65} Italië. Certific. Amsterdam. 5 69 68} Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 102 102 Spanje. Obligatiën Buitenl.. 3 pet. 13 A 13 A Oblig. Binnenlandsche. 3 12} 12} Portugal. Obligatiën 3 52} 52} Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 10} 10} Obligatiën 18696 28 29} Egypte. Obl. 18687 pet. 41} 41} Obl. 1873 7 39} 38} A.merika.Obl.Ver. Stat. 1904 5 Obligatiën dito dito 1885 6 99} 99} Illin. Cert. Amsterdam. 76 76} Oblig. Illinois Redemtion. 6 96} Oblig. Central Pacific ....6 97} 97} Certific. Chic. N. W7 55 55} Oblig. Madison Ext7 91} 92 dito Winona-St. Peter 7 85} 85} dito N. W. Union7 85} 85} dito Union Pac. Hoofdl. 6 94} 95 Obl.St.Paul&Pac.Spw.l'sec. 7 43 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 18634} Obl. 18655 93A 93} Amsterdam 6 October. Metall. f 20.15dito zilver 20.80Div. Eng. per 11.85Eng. Portugal per 11.85Spaansche piasters f Amerikaansche dollars (in goud) f 2.46}. Amsterdam, 5 October. Metall. f 20.25; dito zilver 20.82}; Div. Eng. per f 11.85; Eng. Russen per f 11.85; Eng. Portugal per ƒ11.85; Frans, f 47.60Belg. f 47.60Pruis, f 58.60 Hamb. Russen f 30}Russen in Z. R. 30} Pool- sche pvr fl. Poolscho per Z. R. ƒ36}Spaan sche piasters Spaansche binnenlandsche Amerikaansche dollars 2.46papier ƒ2.21. Getrouwd A. BIERENS en A. GOEDEGËBUURE. St. Annaland, 5 October 1876. Eenige en Algemeene kennisgeving. Heden overleed te Zierikzee, na een langdurig lijden, dikwijls gesterkt door de H. Sacramenten, onze geliefde moeder en behuwdmoeder, mejuffrouw MARIA SMITS, geb. BuijzE, in den ouderdom vaü 74 jaren. Middelburg, A. P. GEULEN, Smits. 5 October 1876. J. J. CEULEN. Eenige kennisgeving. De heer G. J. SPRENGER betuigt zijnen har- telijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling op den 4en October ontvangen. BIDSTOND VOOR ISRAËL, Zondag 8 October 'savonds 6 urenGasthuiskerk, (Lange Delft). Voorganger: de heer J. P BLOCH. Onderwerp: Israëls vreugdedag der wet.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3