Telegraphische berichten, Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. nieuwe wet in het Staatsblad opgenomenwant de eerste kamer zal alleen tot verhetering in haren geest en nooit tot verslimmering van de wet van 1857 medewerken, dan ontvalt aan de regee ring den steun juist dergenen die ze behoeften waarom zij zich tot hiertoe in zooveel bochten heeft moeten wringen. „Vóór het kleine winterrecesdat in November pleegt genomen te worden om de antwoorden op de voorloopige verslagen over de begrootingswetten af te wachtenverwacht ik dus het wetsontwerp niet; doch het ministerie houdt van verrassin gen en er bestaat evenveel kans dat het den door voorzichtigheid en politiek doorzicht aangewezen weg niet volgen zal. De kamer heeft trou wens nog werk genoeg; er is een lange lijst van onafgedane onderwerpen uit de vorige zitting over gebleven, en de muntwet moet vóór Kerstmis afgedaan zijn, omdat de thans vigeerendegouden- tientjeswet met 1 Januari vervalt. Aan de munt wet en de beide budgetten heelt de kamer reeds genoeg om tot het nieuwjaarsreees te komen." tweede kamer. In de zitting van heden werd medegedeeld dat benoemd zijn tot rapporteurs over de Indische begrooting de heeren Fransen van de Putte, Fabius, van KerkwijkBegram en Lentingtot rapporteurs over de staatsbegrooting (algemeene beschouwingen) de heeren Sandberg, Srnidt, de Bruijn Kops, Verniers van der Loeff en Blussé. Aanstaanden Woensdag is het wetsontwerp op de Coöperatieve vereenigingen aan de orde; daarna eenige kleinere wetsontwerpen en vervolgens het exploitatie-contract met de Hollandsche spoorweg maatschappij. notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan L. C. Dijxhoorn als notaris te Overschie. leger. Voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij het wapen der cavalerie van het leger in Nederlandsch Indië de 2e luitenant L. Vos van het 3e regiment huzaren. Op pensioen gesteld de hoofdintendant H. Har- denbergten bedrage van f 2400en de iutendant le klasse M. de Ras, ten bedrage van 1800 'sjaars, beiden van het personeel der militaire administra tie met dankbetuiging aan voornoemden hoofd intendant voor den volhardenden ijver waarmede hij gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan in verschillende betrekkingen werkzaam is geweest. Voorloopig en in afwachting van nadere beschik king met de waarneming der functies van hoofd intendant bij het leger belast de kolonel J. M. van der Star van den generalen staf, thans toe gevoegd aan den chef van dien staf. Benoemd bij den staf van het wapen der artil lerie tot generaal-majoor en directeur voor het materieel de kolonel K. H. van Diepenbrugge, kommandant van het le regiment veldartillerie. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den Oost-Indischen hoofdambtenaar L. M. de Laat de Kanter, laatstelijk inspecteur over de bebakeningde kustverlichting en het loodswezen in Nederlandsch Indiëthans met verlof hier te lande. Benoemd tot tijdelijk leeraar in de staathuis houdkunde aan de burgeravondschool voor voort gezet onderwijs te Groningen de heer J. A. Tellegencandidaat in de rechten aan de hooge- school aldaar. Door den bisschop van Haarlem is o. a. benoemd tot assistent te Vlissingen N. Oly. Met zekerheid meldt thans de Standaard dat Dinsdag in eene te Utrecht gehouden vergadering van de besturen der gestichten Asyl Steenbeek, Bethel en Talitha Kumi, weleer opgericht en be heerd door wijlen ds. 0. G. Heldring, tot directeur dezer stichtingen benoemd is de heer H. Pierson, predikant bij de Nederd. Herv. gemeente te's Her togenbosch. De officier van administratie 1" klasse K. J. Ada nasdienende aan boord van Zr. Ms. waoht- schip te Hellevoetsluiswordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld en met den len No vember daaraanvolgende vervangen door den offi cier van administratie le klasse W. F. E. le Rutte, terwijl de officier van administratie 1« klasse I. A. Lagaay, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam met laatstgenoemden datum in de waarneming dier administratie vervangen wordt door den officier van administratie le klasse F. F. A. Canneel. De kapitein-luitenant ter zee D, Schuur man wordt met den laatsten dezer eervol onthe ven van de waarneming der betrekking van haven meester der marine te Willemsoord, op nonactivi teit gesteld en met den November daaraan volgende vervangen door den kapitein-luitenant ter zee P. J. Rosenwald, die met den laatsten dezer eervol wordt ontheven van de waarneming der betrekking van lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, ter wijl laatstgenoemde betrekking met deD len No vember a. wordt opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse J. H. Haakman. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 4en dezerworden met den 15en October a. het ramschip Guinea en de monitors Ileiligerlee, Tijger en Adder buiten dienst gesteld en de kapitein-luitenant, ter zee J. A. Baart de la Faille de luitenants ter zee le klasse K. W. E. von Lesschen H. J. van Broekhuyzen en C. J. Marin- kelle, respectievelijk het bevel over die schepen voerende, daarvan eervol ontheven. Naar men verneemtwordt de brik Zee hond tot oefening van bootsmansleerlingen op 1 November a. in dien3t gestelden gaan de op 15 Mei 11. in dienst gestelde monitors enramsche- pen 15 October a. buiten dienst. Naar wij vernemen is in de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de hier gevestigde vennootschap „De gemeenschap pelijke slagterij" besloten tot ontbinding dier ven nootschap. De Harmonie „de Volharding" te Goes haalde Woensdag avond haar nieuw benoemden directeur, den heer Oosterlaan, met muziek van den spoortrein, waarmede hij aangekomen was, af. Door de Harmonie „Eendracht maakt Macht," te Kruiningen, werd Dinsdag avond jl. eene sere nade gebracht aan een der oudste ingezetenen dier gemeente, den heer L. de Jonge, die zijn 8ffin verjaardag vierde. Te Aardenburg werd dezer dagen een vis- scherij (Stiershoek-kreek) die vroeger ƒ30 'sjaars opbrachtvoor 9 jaren verpacht tegen eene pacht som van f 230 's jaars. Naar wij vernemen is de Singer-Manufactu- riDg company te New-York op de wereldtentoon stelling te Philadelphia bekroond met een eersten prijs voor hare naaimachines en heeft die firma Daarop gaf hij het drietal de hand en zijn hoed en valies aannemende, die Tankard voor hem ge haald had, zeide hij hun vaarwel en verliet met sir Bridgnorth en Carteret den winkel. BOEK IV. De Proeftijd. I. DE EERSTE STAP. Wij keeren nu naar Brackley Hall terug, waar wij de beide jonge dames zullen vinden. Zij verkeerden nog in groote onzekerheid om trent. Chetwynd, ofschoon sir Bridgnorth haar op eene wijze had geschreven, geschikt om hare be zorgdheid eenigszins te temperen. Van die beiden scheen Emmeline het meest te lijden, misschien omdat zij van een levendiger aard was dan Mildred; maar zeker is het, dat het ge voel, hetwelk zij vroeger voor den onstandvastigen Chetwynd had gekoesterd, geheel herleefd, zoo niet nog sterker geworden was. Mildred was, zooals wij hebben doen zien, sterk aan haar broeder gehecht en die genegenheid was onverminderd geblevenmaar aanhoudende bittere teleurstellingen hadden haar geleerd haar gevoel in bedwang te houden. Zij bekende het wel niet aan Emmeline, maar zij verwachtte bijna niet, hem ooit te zullen weerzien. Mevrouw Calverley was op Ouselcroft, maar reed bijna eiken dag met haar phaëton naar Brack ley en bracht er dan een paai' uren door. Wat lady Barfleur betrof, deze had zich sedert sir Leycester's dood bijna zonder uitzondering op hare kamer gehouden. Aldus was de staat van zaken op Brackley Hall, toen de twee meisjes op zekeren morgen na het ontbijt in den tuin gingen wandelen. Zjj ver keerden in eene zekere spanning, maar de zachte lucht en de geur der bloemen deden haar goed. Met den post van dien morgen had Mildred een brief van sir Bridgnorth Charlton ontvangen, die slechts weinige woorden bevatte, doch de nieuws gierigheid prikkelde en de hoop opwekte. Het schrijven luidde als volgt: „Morgen zal ik iemand met belangrijk nieuws zenden. Ge hebt hem spoedig na de ontvangst van dezen brief te wachten." Zij hadden ecnigen tijd in den tuin vertoefd en wandelden langzaam naar huis terug, toen zij een persoon van rijzige gestalte, in 't zwart gekleed, de gracktbrug zagen overkomen. Het kon niet anders of dit moest de bode zijn wiens komst sir Bridgnorth bad aangekondigd en dien zij last hadden gegeven bij haar in den tuin te zenden als hij kwam. bij de tentoonstelling te Utrecht dezer dagen ont vangen de hoogste prijs (een gouden kruis) bene vens een zilveren kruis voor op de Singer machines vervaardigd naaiwerk. Den 29ea September 11. is van Glasgow vertrokken, met bestemming naar Batavia, het stoomschip „Graaf van Bijlandt", in Schotland gebouwd voor rekening der Nederlandsch-Indische Stoomvaartmaatschappij. Naar wij vernemenis dat vaartuig bestemd om dienst te doen als ziekenschip tusschen Atchin en Padang, waarop reeds bij den bouw gerekend werd. De „Graaf van Bijlandt" kan op drie dekken 175 lijders vervoeren. Behalve twaalf windpijpen dienen twee door stoom gedreven machines tot luchtververschingterwijl ook de verdere samen stelling van het schip, in 'tbijzonder de oordeel kundige maatregelen ter voorkoming van infectie, bijv. plaatsing en inrichting der privaten, ten zeerste geroemd wordto, a. bestaat er gelegen heid om aan boord per etmaal 500 kilogram ijs te bereiden. Het voor rekening van Z. K. H. prins Hendrik te- Port-Saïd gebouwde hotel zal in December a. geopend worden. Woensdag is te Arnhem gevankelijk binnen gebracht de twintigjarige Tonia Zweers uit Rheden, verdacht van verscheidene diefstallen in verschil lende dienstenzoowel te Arnhem als te Rheden. Niet alleen linnengoedhuishoudelijke voorwer pen toiletbehoeftenongebruikte postzegels enz., maar ook van baar geld heeft zij zich meester gemaakt. Men heeft in hare woning een geheel magazijn gevondenwaaronder ook portemonnaies met goud. Haar laatste diefstal bestond uit een paar overschoenen en een zilveren ringvan eene harer kameraden. Aan de Arnh. Ct. wordt uit Boxtel gemeld „Naar men uit goede bron verneemt, zijn er onderhandelingen geopend, welke ten doel hebben den verkoop van 't kasteel van Stapelen alhier aan een uit Duitsehland gekomen monnikenorde. Dit oude slot, gesticht door den dapperen heer Willem van Boxtel, die in den slag van Woeringen (1288) den heldendood stierf, verheft zich ten zuiden van de kom der gemeente op een eilandje in den Dommel, in de onmiddellijke nabijheid van 't sta tion, en is rijk aan geschiedkundige herinneringen. Tijdens het beleg van 's Hertogenbosch (1629) was hier 't hoofdkwartier van den Spaanschen bevel hebber van den Bergh, die het kasteel versterkte met aarden wallen, welke later geslecht en her schapen werden in lommerrijke dreven, op Zon- en feestdagen het gewone rendez-vous der Boxtelsche wandelaren. Een twintigtal jaren geleden werd de heer Mahie, te 's Hertogenbosch, door aankoop eigenaar van dit slot en weinig tijds daarna vielen de hoogstammige eiken en beuken onder de bijl des houthakkers, om plaats te maken voor den aanleg van eenige futile heesters en bloemperkjes, wier bewondering voor het publiek streng verboden werd. 't Kasteel zelf werd door het aanbrengen van antieke torentjes overladen met smakelooze ornamenten en door het inbrengen van moderne ramen en poorten in eene soort van groote poppenkast veranderd, wier naakte muren zich nu voordoen als een toonbeeld te gelijk van eene vervallen eeuwenoud# grootheid en van eene misselijke hedendaagsche kleinheid, evenals dit (gaat de verkoop door) met de bestemming er van zal zijn: voorheen de zetel van een dapper heldengeslacht en dan de woonstede van eene bijgeloovige, nietsdoende monnikenorde." Met het bakken van brood uit enkel tarwe meel in de militaire bakkerijen der verschillende garnizoenen zal tot de helft der maand November a. bij wijze van proef worden voortgegaan. Volgens de Provincial Correspondenz zal de Duitsche rijksdag tegen den 30en dezer worden Maar wie was dat? Kon het Chetwynd zelf zijn? Er bestond geen twijfel aan. Toeu Mildred tot die ontdekking kwam slaakte zij een gil van verrassing en vloog haar broeder te gemoet, die haar in zijne armen sloot. Emmeline bleef staan en drukte hare hand tegen haar hart, om het kloppen te keer te gaan. Na eenige oogenblikken maakte Mildred zich uit haar broeders omhelzing los en leidde hem, zonder zich met het doen van vragen op te hou den of zelfs een woord van begroeting met hem te wisselen, naar Emmeline. Bij zijne nadering werd freule Barfleur zoo bleek als eene doode. Het was haar alsof zij door den grond zou zinken, maar met eene geweldige inspanning van zelfbeheersching hield zij zich staande. Hij kwam haar zeer veranderd voor. De zorg had haar stempel op zijn gelaat gedrukt en zijne trekken waren scherper geworden; maar nog altij d zag hjj er zeer knap uit, en misschien boezemde hij, met dat voorkomen, haar meer belangstelling in, dan wanneer hij vol gezondheid en levens- lust voor haar verschenen ware. Hij nam toen hij nabij haar kwam den hoed af en vatte de hand die zij hem toereikte, maar waagde het niet te spreken voordat zij het woord tot hem richtte. „Ik ben zeer verheugd u weêr te zien," sprak zij met eene vriendelijke, doch eenigszins bevende stem. „Wij zijn zeer, zeer bezorgd over u geweest." Daar zij hem vroeger kortaf Chetwynd genoemd bijeengeroepen. Door de hoofden der verschillende groepen zullen zooals uit Berlijn wordt gemeld alle mogelijke pogingen worden aangewend om de afgevaardigden tot getrouwe opkomst te bewe gen teneinde te voorkomendat geen voldoend aantal leden tegenwoordig is om besluiten te ne men, want, indien men de beraadslagingen tot Kerstmis wil voortzetten en zich slechts wil bepalen tot behandeling van de begrooting en de strafwet geving, mag geen enkele dag verloren gaan. Om zooveel mogelijk tijd te winnen bestaat het voornemen den president en de leden van het bureau te herkiezen, zoodat terstond na de opening met de werkzaamheden een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Ook in den bondsraad wordt zooveel mogelijk gewerkt om voldoend materieel voor den rijksdag gereed te hebben. Voor het tot stand komen van de strafwetgeving hoopt men veel van de onderhandelingen tusschen de speciale oommissies voor dat onderwerp uit den bondsraad en den rijksdag, die acht dagen vóór de hervat ting der werkzaamheden van laatstgenoemd lichaam te Berlijn zullen samenkomen. Berichten uit Konstantinopel melden, dat de oorlogzuchtige stemming onder de Mahomedanen niet alleen dezelfde is gebleven, maar zelfs sederf de vredesvoorwaarden der mogendheden bekend zijn geworden in kracht is toegenomen. Op verschei dene plaatsen zijn biljetten aangeplakt, waarin de regeering wordt aangemaand om de voorstellen tot bemiddeling van de hand te wijzen en den oorlog voort te zetten. Iedere goede Muzelman is bereid zoo wordt verder gezegd om met al zijne bezittingen het vaderland te hulp te komen en desnoods zijn leven er voor ten offer te brengen. Kwaadwilligen en zij die den Islam niet meer getrouw zijn worden in staat geacht om tot zwakke toe gevendheid aan te raden in een oogenblik, waarin nog slechts een enkele krachtsinspanning noodig is om alles te winnen. De cri-cri, die in geheel Europa verbreid en overal om het onophoudelijke geraas langs de straten wordt verfoeid, bewijst tegenwoordig in Duitsehland goede diensten bij drijfjachten, daar het scherpe en doordringende geluid uitstekende gevolgen heeft. De nieuwe sultan van Turkije schijnt vast besloten te zijn met alle verouderde gewoonten te breken en een andere levenswijze in te voeren. Zoo is hij Dinsdag jl. met zijn drie broeders Re- schad, Kemaleddin en Nureddin naar het arsenaal van Tophane gegaan en bezichtigde alle bijzonder heden der inrichting nauwkeurig, terwijl hij niet alleen aan de officieren, maar zelfs aan de arbei dersinlichtingen vroeg en zijn jongere broeder alles ophelderde en verklaarde. Na de inspectie ge bruikte de groote heer een ontbijt in de kiosk van Tophane, waartoe behalve de leden van zijn gevolg ook nog Risa packa en verscheidene officie ren werden genoodigd, waarmede de sultan zich geruimen tijd geheel ongedwongen onderhield. Meermalen is betoogd, dat invoering van den leerplicht geen afdoend middel zou wezen ter ver krijging van voldoend onderwijs, en werd daarbij gewezen op de onbeduidende resultaten van den leerplicht o. a. in Pruisen. Op het oogenblik zijn echter in dit land 4508 onderwijzersplaatsen niet door bevoegde onderwijzers bezet. Indien men aanneemt zegt de Volks-Zeitung dat bij iederen onderwijzer 60 kinderen komen, dan ont vangen in Pruisen 270,480 kinderen op onvoldoende wijze onderwijs. Zoo toegepast beteekent leerplicht zeker niet veel, doch dat is niet de schuld van het middel, maar van de toepassing. Volgens het nieuwe plan van mobiliseering bedraagt de sterkte van het Duitsche leger op voet van oorlog in het geheel 708,000 manwaar onder 18,000 officierenmet 215,000 paarden en 1800 kanonnen. De geheels landweer en de re serve zijn hier echter niet bij gerekend. Particuliere berichten uit Madrid verzekeren, had, zag zij geen bezwaar het ook nu te doen, doch onmogelijk is het te beschrijven hoezeer hem die oude gemeenzaamheid trof. Hij liet er zich echter niets op voorstaan en durfde nauwelijks de oogen tot haar opheffen. „Ik zou mij na mijn onverantwoordelijk gedrag, niet aan u hebben durven vertoonen, freule," zet hij, „indien sir Bridgnorth Charlton er niet zoo sterk op aangedrongen had, met bijvoeging dat ge goed genoeg waart nog altijd belang in mij te stellen. Ik gevoelde, dat ik uwe welwillendheid voor altijd moest verbeurd hebben." „Niet voor altijd," gaf zij ten antwoord. „Ik moet een langen proeftijd doorloopen eer ik kan hopen die te herwinnen," hernam hij. „Ik wil geen beloften doen, die ge niet onvoor waardelijk zoudt kunnen gelooven, maar ik ben voornemens voortaan een geheel ander mensch te worden." „Ik ben blij, dat ge zulk een prijzenswaardig besluit genomen hebt, lieve Chetwynd," sprak zijne zuster. (Wordt ver voir/d.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2