BUITENLAND. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Turkscli-Semscïie berichten, had willen stelen, maar ze bij vergissing had medegenomen. De adv.-gen. wa3 evenwel van oordeel, dat men hier met diefstal te doen had, resumeerde de aanwijzingen, die voor de schuld uit de procedure gebleken waren en wees er vooral op, dat de houding van den beschuldigde na den diefstal geheel in strijd was met de door hem gepretendeerde goede trouw en dat eene vergissing tusschen den gouden ketting van den beschuldigde en dien van H. ten hoogste onaan nemelijk was, omdat eerstgenoemde met den hor logeketting ook nog een paar oorbellen had mede genomen. De aan den beschuldigde toegevoegde verdediger mr. van Haefien bestreed de kracht dier aanwijzingen. Het hof heeft M. v. M. schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld tot 6 maanden celstraf. Daarna stond terecht een zestienjarige koewach ter uit Hoofdplaat J. B. K., die zich niet ontzien had aldaar op 16 Juli jl. de deur eener woning, welks bewoners naar de kermis waren, in te trap pen, vervolgens een kabinet met een daar aanwe zige nijptang open te breken en daaruit arglistig te ontvreemden een zilveren horloge en eenig geld. De verdediger mr. van Heusden riep de clemen tie van het hof in voor zijn cliënt, die op zoo jeugdigen leeftijd de zwaarte van de door hem gepleegde misdaad niet had beseft. J. B. K. werd door het hof schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde en tot éen jaar correctioneele gevangenisstraf veroordeeld. Men schrijft aan de Zierikzeesche courant uit Hulst „Uit goede bron kan loffelijke vermelding ge maakt worden van de belanglooze, edelmoedige, echt broederlijke handelwijze van het bestuur der stad Antwerpen ten opzichte van onze gemeente. „Bij den brand op den lc" dezerin den toren en de kerk alhier, was ook daar hulp aangevraagd. Daaraan werd dadelijk gevolg gegeven en reeds was het korps pompiers dier stad te St. Nieolaas aangekomen, toen gelukkig het bericht kwam, dat men den brand meester was geworden. Op gedane aanvraag naar opgave van de gemaakte kosten bij dat verplaatsen van materieel en manschappen is geantwoord iat niets in rekening wordt gebracht." De te Heinkenszand bestaande Werkmans- vereeniging, tot heden ten doel hebbende het aan schaffen van steenkolen op de beste en voordee- ligste wijze, heeft in zoover hare taak volbracht, dat ieder lid zijn wintervoorraad heeft ontvangen. Zij kon dit jaar volstaan met het in rekening brengen van 75 cent per hectoliter, daaronder be grepen de kosten van transport. De leden onder vonden daardoor, dat zij hunne brandstoffen weder goedkooper hadden dan anderen en bovendien kolen ontvingen, die niet uitgezocht waren. De vereeniging meerendeels bestaande uit minver mogende leden, die door het storten eener weke- lijksche contributie leeren sparen, benevens goede en goedkoope waar verkrijgen, terwijl bovendien de diensten van het bestuur beloond worden met de rente is ongetwijfeld tot algemeen genoegen werkzaam geweest, maar toch komt meer en meer het verlangen uit naar eene periodieke aftreding der bestuursleden, die tot de oprichting het initia tief hebben genomen en daarom hunne functiën als hun eigendom beschouwen. (G. Ct.) Tegen zeven uren ontlastte zich gisteren mor gen een zwaar onweder boven 'sHage, vergezeld van hevigen stortregen. Aan den Noordwal werd een zandwerker, een 27jarig man, terwijl hij zich naar zijn werk begaf, door den bliksem getroffen en was onmiddellijk dood. Onder Voorhout is naar men verneemt ook een man door den bliksem gedood. Omtrent de aanhechting van Ameland aan den vasten wal wordt door de regeering met de maatschappij, die de concessie heeft, onderhandeld over de overneming van den aansluitdam. De maatschappij is, buiten haar schuld, in de onmo gelijkheid geplaatst, om verder aan haar verplich tingen te voldoen. Eenige ingezetenen van Delfshaven hebben in de overtuiging, dat de afschaffing der kermis gepaard dient te gaan met een of andere populaire feestelijkheid, het initiatief genomen om daartoe te geraken, Zij zouden dit liefst in dien geest zien gebeuren, dat het nuttige zich daarbij aan het aangename paarde, b. v. door een tentoonstelling van door den werkman vervaardigde voorwerpen tot basis te nemen. Zij wenschen op den vorm, waarin een of ander zou kunnen geschieden, echter geenszins vooruit te loopendeze zal van zelf ge vonden worden als velen de handen willen ineen slaan om met elkander in overleg te treden. Te Prinsenhage is een achtenswaardige familie vergiftigd na het gebruik van paddestoelen, die men zelf gezocht had. Twee meisjes van 8 en 14 jaren zijn overleden, de heer des huizes ligt zeer bedenkelijk ziek de overige familieleden zijn aan de beterhand. De rechtbank te Deventer heeft een jong- mensch uit Kaalte, die in de uniform van milicien op straat geloopen had, zonder daartoe gerechtigd te zijn, tot een dag celstraf veroordeeld. Het Nieuws van den Dag bevat het volgende jachtverhaal, uit den mond eens jagers opge- teekend „Ik ging Zaterdag met een mijner confraters op de jacht, bij mij hebbende een jongen hond, die eerst voor den derden dag in het veld kwam. !Wij schoten een haas aan, die door den hond werd achtervolgd en ook weldra was ingehaald; telkens als de hond den haas aanpakte gaf het dier natuurlijk een schreeuw, waarop de hond ij weer losliet. Dit duurde zoo eenigen tijd toen op eens de haas zich in postuur zette en met zijn voorpooten zich, evenals een kat tegen den houd ij verdedigde, die, een paar gevoelige krabben ont- vangen hebbende, nu in 't geheel niet meer durfde j( toetasten. „Hoewel er meer voorbeelden bestaan, dat een vreesachtig dier in nood zich tegen zijn vijand verdedigt, meen ik toch dat bovengemeld feit zoo niet eenig, althans hoogst zeldzaam is." Volgens het Utr. Dbl. kwam Dinsdag in het station te Valkenburg in vliegende vaart een trein uit Aken aanstcomen op dezelfde lijn, waar een aangekomen trein uit Maastricht nog stond te wachten. Voorzichtigheidshalve waren in dezen laatsten trein de aangekomen passagiers reeds uit-, doch de vertrekkende nog niet ingelaten. Slechts door den stilstaanden trein plotseling met buitengewone snelheid te doen achteruitstoomen, voorkwam men de dringende botsing. Een woord van hulde en dank mag zeker wel worden toegebracht aan den Hinken stationschef in de eerste plaatsen aan den niet minder Hinken machinist. Zonder de tegenwoordigheid van geest dier beide mannen zou de ramp onver mijdelijk zijn geweest, die andermaal veroorzaakt zou zijn geworden door zorgeloosheid of onoplet tendheid van een wachter, die verzuimde den wis sel te verzetten. Mevrouw van de Weijer is met haar gezin te Brussel aangekomen om tegenwoordig te zijn bij de onthulling van het standbeeld van wijlen haar echtgenoot. Dinsdag namiddag is in het Champ des Manoeuvres te Brussel een luchtballon opgestegen met den heer Glorieus. Hij is tusschen Leuven en Aerschot nedergedaald, daar het te laat was geworden om den tocht verder uit te strekken. Volgens eene bepaling in de Italiaansche kloosterwet, moeten alle novicen en na de invoe ring der wet opgenomen jonge nonnen naar hare families worden teruggezonden. Door het Vaticaan zijn thans de noodige gelden beschikbaar gesteld om haar naar Frankrijk en Engeland te zenden, ten einde aldaar in geestelijke gestichten te worden opgenomen. Dezer dagen kwamen uit Alexandrie acht vrouwen te Gibralter aan, afkomstig uit den harem van wijlen sultan Abdul Aziz. Naar men verneemt zijn zij aan den keizer van Marokko ten geschenke gegeven. Zij waren vergezeld van een Turk en drie vrouwelijke bedienden en hebben na een korte rust de rei3 naar Tetuan voortgezet. Een onderzoek door bijna alle geneesheeren der gezantschappen te Konstantinopel naar den ge zondheidstoestand van den ex sultan Murad inge steld, heeft tot het resultaat geleid, dat men spoe dig zijn einde verwacht tengevolge van chronisch alcoholismuszooals door dr. Leiderdorf in het voor de ministers bestemde bulletin wordt gezegd. De regeering, vreezende dat de dood van Murad de achterdocht van Europa zal opwekken, heeft deze willen voorkomen door een rapport van ge noemde geneesheeren. Het plan moet bestaan om in het begin van October te Brombaeh eene bijeenkomst te houden van alle Fransche, Italiaansche en Spaansche Bour bons en eene groote manifestatie voor te bereiden. Men beweert, dat don Carlos uit Amerika geld heeft meegebracht en voornemens is in het voor jaar opnieuw den dans te beginnen. Zijn neef Alfonsus XII zal dan toch aan die bijeenkomst geen deel nemen, of zou zij alleen bestaan uit Bourbons zonder land? Van de brochuro van Gladstone „Over de Bulgaarsche gruwelen en de Oostersche quaestie" zijn, ondanks den betrekkelijk hoogen prijs (90 cent), in de eerste drie dagen na de verschijning niet minder dan 40,000 en tot heden 65,000 exemplaren verkocht. Bij de uitgevers Blom Olivierse te Culemborg verscheen hiervan eene Hollandsche vertaling. In eene particuliere correspondentie in de Arnhemsche courant over de Philadelphiatentoon- stelling, treffen wij het volgende verhaal aan om trent een der passagiers, die met het stoomschip „Rotterdam," van de Ned. Amerikaansche stoom vaartmaatschappij, de reis naar Amerika deed. De reis had in de maand Juli van dit jaar plaats. Hij was een gouddelver uit Californië, maar van geboorte een Nederlander, uit Zierikzee afkomstig dat hij verlaten had, toen zijne ouders en twee broeders nog leefden, om in het goudland zijne fortuin te beproeven. De moeder overleed weinige jaren na zijn vertrek. Weder eenige jaren later gebeurde het op een nacht, dat een geroep van brand de kleine familie uit den slaap wekte:hare woning stcnd in vlam. Bij de poging om mede te werken aan het blusschen, waartoe de vader zich met den jongsten zoon op het dak hadden bege ven, stortte de laatste in den vuurpoel en kwam ellendig om het leven. Andermaal vervlogen eenige jaren. Eene dienstbode nam sinds den dood der moeder de huishouding waar. De twee de zoon bleek in te nauwe betrekking tot deze te staan, wat de vader eindelijk opmerkte. Hij verlangde, dat zijn zoon zich als een eerlijk man zou gedragen en het meisje huwen. De schuldige verkoos den schandelijken dood boven het gehoor geven aan dien wenschhij schoot zich een kogel door het hoofd. De wanhopige vader, verlaten door allen, niet eens wetende of de goudzoeker nog in leven was, kwam de vele slagen niet te boven: hij stierf weldra van verdriet. Anderen vonden uit, dat de zoon, die naar Californië was vertrokken, nog leefde; men ontbood hem naar Nederland, en daar aangekomen nam hij bezit van de nalatenschap der uitgestorven familie en ook van de verongelijkte dienstbode, die hij huwde! De man, wiens opoffering door enkelen zelfs be wonderd werd, was nu weder op de terugreis naar zijn nieuw vaderlandtot nogtoe geen be rouw gevoelende, dat hij den knoop zoo echt Amerikaansch had doorgehakt. 29 Sept. :s av. 11 u. 52 gr. 30 's morg. 7 u. 56 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 's midd. 6 u. 58 gr. Hoewel een telegram uit Pesth het bericht tegenspreekt, dat Servië de vredesvoorwaarden heeft verworpendoet zijne handelwijze toch niet anders onderstellen dan dat dit werkelijk het geval is. Het zet nl. den strijd zoo krachtig mogelijk voort, en Tschernajeff beroemt zich weder op verschil lende voordeelen die hij op de Turken moet hebben behaald. Hij is Donderdag bij Bobowitza de Mo- rava overgetrokken, terwijl Ivan Popovich de Turken bij Buimir aantastte en Horvatovich een omtrekkende beweging heeft uitgevoerd, tengevolge waarvan hij de hoogten achter het Turksche leger heeft bezet, dat geheel moet zijn ingesloten. De Turken, het beginsel van wapenschorsing handhavende, beklagen zich over de schending daarvan door Servië, dat zelfs geen gehoor heeft willen verleenen aan de dringende pogingen van den Engelschen consul om haar met 4 dagen te verlengen. Vrij algemeen is men van oordeel, dat het doel der uitdagende houding van Servië geen ander is dan den toestand nog meer ingewikkeld te ma ken, ten einde de mogendheden te noodzaken een Europeesch congres bijeen te roepen, waarvan het voor de zaak der Slavische volksstammen meer voordeel verwacht dan van een eenvoudigen vrede met Turkije. Volgens een telegram uit Weenen zou de brief van den czaar aan keizer Frans Jozef werkelijk de toestemming van Oosten rijk voor eene Europeesche conferentie vragen, die Rusland, op grond van de bepalingen van het trak taat van 1856, verlangt bijeen te roepen. Oosten rijk zoo wordt er bijgevoegd is bereid om aan dat verlangen van Rusland te voldoen, en erkent dat, volgens genoemd traktaat, eene con ferentie verplichtend is, wanneer zij door een van de contracteerende mogendheden wordt verlangd. Iutusschen wijken deze nog niet het minste of geringste af van den door hen ingeslagen weg en zetten de onderhandelingen over den vrede voort. Het antwoord, dat de Porte heeft beloofd morgen officieel te zullen geven, is reeds in hoofdzaak bekend, en zal naar men meent strekken om een vredelievende oplossing te bespoedigen. In beginsel schijnt de divan zich met de vredesvoor waarden der mogendheden te zullen vereenigen en slechts eenig voorbehoud te willen maken ten aanzien, van de hervormingen in het belang der Christelijke provincies. Hij wenscht, dat in het vredestraktaat niet afzonderlijk melding zal wor den gemaakt van de hervormingen in iedere pro vincie, doch de mogendheden verlangen dat althans Bosnië, Bulgarije en de Herzegowina met name zullen worden genoemd. Hoe de mogendheden zullen handelen indien zij het met de Porte over de vredesvoorwaarden eens zijn en Servië blijft weigeren ze aan to nemen is nog niet bepaald. Oostenrijk is zeer ontevreden over het vorstendom en Duitschland moet reeds over een militaire interventie hebben gesproken om een einde te maken aan de „woelingen" van Tschernajeff en zijn leger. Er is ook al gemompeld over gewapende tusschenkomst van Rusland, doch omtrent de eventueele houding van deze mogendheid weet men evenmin iets als omtrent die van Engeland. In ieder geval is het met groote heeren kwaad kersen eten en Montenegro slaat daarom o. i. een beteren weg in dan Servië. Het handhaaft nl. de wapenschorsing, en alvorens zich naar het leger te begeven heeft prins Nieolaas den Turkschen generaal Osman Pacha, die door zijne troepen krijgsgevangen was gemaakt, in vrijheid gesteld. Deze beleefdheid zal in Turkije waarschijnlijk een goeden indruk maken. Het antwoord door lord Derby gegeven aan de deputatie van de in Guildhall gehoudene meeting betreffende de Oostersche politiek der regeering, heeft haar niet bevredigd, omdat het was gebleken dat de regeering niet voldoende rekenschap heeft gehouden met de denkbeelden eener zoo invloed rijke deputatie als die van de city. Op grond daarvan hebben de gedelegeerden verklaard, dat het antwoord van den minister niet voldoende is en dat de politiek der regeering, zooals die door hem is geformuleerd, niet de opinie Jvan het Engelsche volk uitdrukt; dat de bestaande bewe ging moet worden voortgezet en aangemoedigd, opdat het land door de ministers niet worde ge noodzaakt eene politiek aan te nemen die tot geen duurzamen vrede kan leiden, en eindelijk dat, teneinde tot de uitvoering van de besluiten te geraken, vóór alles eene agitatie in het leven moet worden geroepen om de spoedige bijeen roeping van het parlement te verkrijgen. Engeland beweegt zich tegenwoordig bij voor keur op het gebied der buitenlandsche politiek. Eergisteren heeft lord Derby eene deputatie ont vangen die hem een adres overhandigde ten be hoeve van de protestanten in Spanje. Hij heeft haar aangeraden het advies in te winnen van Spaansche rechtsgeleerden omtrent de ware inter pretatie van artikel 11 der constitutie en beloofde iedere klacht die tot hem kwam grondig te zullen onderzoeken. De quaestie omtrent het al of niet handhaven van de tegenwoordige Fransche generaals in hun kommandementen is beslist, door hunne herbe noeming. Krachtens de wet van 24 Juli 1873 duurt zoodanig kommandement slechts drie jaren en kan dan door een speciaal decreet worden ver nieuwd. Mac Mahon had het plan gekoesterd andere titularissen te benoemen, doch op advies van den minister van oorlog zijn allen in hunne betrekking gehandhaafd. Uit Parijs wordt getelegrapheerd dat de Porte de vredesvoorstellen van Engeland wel in overwe ging heeft genomenmaar niet heeft aangenomen. Zij is voornemens tegenvoorstellen te doen. Een uit Belgrado te Weenen ontvangen be richt verzekertdat de weigering om toe te stem men in eene verlenging der wapenschorsing uit sluitend eene quaestie van vorm isen dat Servië bereid is en zelfs zou wenschen een wapenstilstand op goede gronden te sluiten. De Servische minister van oorlog Nicolitsch is naar het leger van Tschernajeff geweestdoch onverrichter zake teruggekeerd daar het hem niet is gelukt dezen te bewegen de proclamatie van prins Milan tot koning in te trekken. Men be weert, dat de Russische consul te Belgrado uit St. Petersburg instructies heeft ontvangen om, in geval Tschernajeff mocht blijven weigeren, hem te dwingen zijn kommandement neder te leggen. Dit bericht verdient echter niet onvoorwaardelijk geloof. De komst van generaal Sumarakow te Wee nen met een brief van den Czaar voor keizer Frans Jozef geeft aanleiding tot allerlei onderstel lingen betreffende den inhoud van dien brief, en uit het stilzwijgen der officieuse organen besluit de Neue freie Pressedat de Servische quaestie in het tijdvak van gevaarlijke crisis is gekomen. Volgens den Pesther Lloyd zal de generaal mor gen (Zondag) naar Belgrado vertrekken, alwaar reeds de bepaalde eisch moet zijn ontvangen om van het koningsplan geheel en al af te zien. Genoemd blad verzekertdat de mogendheden prins Milan met allen nadruk onder het oog hebben gebracht dat hij, hoewel men rekenschap wilde houden met zijn moeilijke positie zich nu ook de Porte getoond heeft den vrede te willengeheel en oprecht naar de omstandigheden moet schik ken en niet door uiterste pogingen het werk des vredes in gevaar moet brengen of hij zou zijn plaats moeten ruimen voor een ander, die aan deze eischen recht zou kunnen en willen doen weder varen. De eerste dag der maand Ramazan werd in Konstantinopel met blijdschap te gemoet gezien, omdat, volgens een algemeen verbreid gerucht,op dien dag de uitbetaling van achterstallige trakte menten zou plaats hebben. Er is echter slechts eene maand en dat nog niet eens in baar geld uitbetaald. Wel is de verzekering gegeven, dat in den loop van deze of uiterlijk aan het einde der maand het restant zal worden betaald, doch niemand hecht daaraan eenig geloof. De sultan heeft op den len uit zijn particuliere kas alle kleine schulden laten betalen van alle wegens wanbetaling in de gevangenissen van Stamboel opgesloten Mahomedanen. De berichten omtrent zijn levenswijs zijn bijna ongelooflijk, daar hij zich geheel aanstelt als een gewoon mensch, wat men zich van een sultan niet kan voorstellen. Hij laat zijne ministers bij hem zitten; drinkt zelfs wijn met hen, wat in den koran ver boden is; bezoekt kazernes en proeft daar van de spijzen, die zijn hooge ontevredenheid opwekten gaat in de magazijnen om de aanwezige goederen op te nemen en te onderzoeken; wijdt zich dage lijks eenige uren aan regeeringszaken en leidt overigens een zeer kalm huisselijk leven. Volgens den Pester Lloyd zou Rusland vatt Turkije opheldering hebben gevraagd over het concentreeren van Turksche troepen op de Turksch- Aziatische grenzen en verscheidene divisies infan terie en cayallerio naar die punten hebben gezon den. De Volks-Zeitung acht dit bericht voorbarig. Reeds voorlang werd beweerd dat Rusland een zoodanige „opheldering" zou eischen om daaruit een casus belli te maken, doch zóóver is het nog niet gekomen.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3