Telegraphische berichten, Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Rechtzaken. De Fransche boerderij-scholen worden door den staat ondersteund, maar niet beheerd. Zij berusten op het beginsel: vereeniging van de particuliere nijverheid en van den staat. In eene streek waar behoefte aan zulk eene in richting bestaat, zegt de regeering tot den eigenaar of den pachter eener boerderij, welke aan de vereischten schijnt te beantwoorden: „Gij zult bestuurder der school zijnmen zal u een dertigtal leerlingen toevertrouwen, die gij zult voeden, huisvesten en practisch onderricht geven onder mijn toezicht. Daarvoor zult gij 2400 franken inkomen krijgen en vooriederen leerling 270 franken, hetgeen, bij den arbeid gevoegd dien hij verrichten zal, voldoende is om u schadeloos te stellen voor hetgeen hij u kost. Uw onderwijzend personeel zal door u benoemd, maar door den staat betaald worden. Uwe arbeiders zullen, bij het verlaten dei- school, eene toelage van den staat krijgen. In éen woord, de staat belast zich met de meesters en de leerlingen en laat aan u de voordeelen en de uitgaven uwer onderneming over. Gij drijft uwe boerderij op uw eigen risico, evenals ieder ander eigenaar of huurder." Op deze voorwaarden worden op de boer derij-scholen 802 leerlingen opgeleid, die den staat jaarlijks 723 franken de persoon kosten. Eene inrichting die iets hooger staat dan de boerderij-school, doch op dezelfde beginselen berust, is de „practische school" {Vecolepratique). Deze is bestemd voor streken waar de landbouw op zoo hoogen trap van ontwikkeling staat, dat het eenvoudige onderwijs der boerderij-scholen niet meer aan de vereischten voldoen zou. Op deze inrichtingen gaan voornamelijk zoons van gezeten landbouwers of pachters, bestemd om later zelf pachtersgrondeigenaars of bestuur ders van belangrijke ondernemingen te worden. Voor hen levert de boerderij-school te weinig, terwijl de inrichtingen voor middelbaar land- bouw-onderwijs te Grignon, te Montpellier en elders voor hen nog te hoog zijn. Zij be talen schoolgeld; de staat of het departe ment bezoldigt den directeur en de onderwijzers, doch ook hier wordt de onderneming gedreven op kosten en verantwoordelijkheid van den eigenaar of den pachter. Wij mogen hierbij niet verzwijgen dat deze verschillende inrichtingen gedurende den tijd van haar bestaan wel eens aanleiding gegeven hebben tot klachten over geldverspilling, gunst betoon en speculatie-zucht. De budget-com missie in de nationale vergadering heeft er dan ook laatstelijk op aangedrongen, dat ze van het rijksbeheer af en onder dat der departe menten gebracht zou worden. Of er aanleiding bestaat om voor Nederland aan soortgelijke inrichtingen te denken, zullen wij aan het oordeel van deskundigen overlaten. Bij den staat van wording waarin ons landbouw onderwijs begint te verkeeren, kwam het ons echter nuttig voor op de Fransche boerderij en practische scholen en op de beschouwingen van den heer Bérard-Varagnac de aandacht te vestigen. De heden hier gehouden veertiende aigemeene vergadering van het Nederlandsch Aardrijkskun dig Genootschap werd door den voorzitter prof. P. J. Veth, met eene hartelijke toespraak geopend. Vervolgens deed hij eenige mededeelingen namens het bestuur betreffende de voorgenomen Sumatra- expeditie; de in Frankrijk gevormde commissie die zich bezig houdt met een onderzoek der plan nen tot doorgraving der landengte van Panama; den gunstigen uitslag van den maatregel om cir culaires, te richten tot de consuls, teneinde inlich tingen te verkrijgen ter bevordering van aardrijks kundige kennis, enz. Tot honorair lid werd benoemd de heer Arthur Russell Wallace, de bekende reiziger door Nieuw- Guinea (wiens werk door prof. Veth is vertaald), en tot correspondeerend lid de heer S. R. van Campen, een Amerikaan, te Londen woonachtig, hekend door zijn geschriften over de tochten van Nederlanders naar Spitsbergen. In de plaats van de heer Obreen, die voor de betrekking bedankt heeft, is tot bestuurslid beg noemd de heer P. W. Rooms, oud-chef van den generalen staf te 's Hage. Dr» C. M. Kan hield eene zeer uitvoerige voor lezing over het rapport der gecommitteerden naar Nieuw-Guinea dd. 19 April 1876, Welke met be langstelling werd aangehoord. Niet minder was dit het geval met eene belang rijke mededeeling van prof. Veth omtrent de Oostkust van Atchin. Ten slotte werden enkele opmerkingen gemaakt en na eene dankbetuiging aan het bestuur en de sprekers, door mvG. A. Fokker namens de Mid- delburgsche afdeeling gebracht, werd de bijeen komst gesloten. In een volgend nommer geven wij een meer üit* voerig overzicht van het verhandelde. Het beslag, dat gisteren ter reede van Vlissingen op het stoomschip City of Brussels gelegd was, is na borgstelling opgeheven, waarna het schip naar zee is vertrokken. Naar wij vernemen in onze stadgenoot de heer J. J. Bal op de Nijverheids-tentoonstelling te Utrecht met eene zilveren medaille bekroond we gens zijne ingezonden aalbessenwijnen. Het aantal vervoerde reizigers langs de lijn Vlissingen-Queensboro bedroeg van 18 tot 23 dezes: te Vlissingen aangekomen 242, van daar vertrokken 334, of gemiddeld 40 en 55 per dag. Het vervoer van goederen naar Engeland liep over 61 ton goederen en 32 ton boter. In de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad heeft de heer mr. D. A. Pekelharing de belofte afgelegd als advocaat bij dat collegie. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft be noemd tot rechters-commissarissen voor de instructie van strafzakenin het arrondissement Goes m'. P. van der Meer Mohr; Middelburg mr. E- Sehorer. (G. ct.) De Amsterdamsehe bladen bevatten het volgende adres aan den burgemeester van Amsterdam, dat bij voorname bcekverkoopers ter teekening ligt „Ondergeteekenden gevoelen zich gedrongen het dagelijksch bestuur, en inzonderheid u, hun dank te betuigen voor de maatregelen, waardoor alhier de orde in de week van 11 tot 18 September jl. gehandhaafd is. Aan een nader onderzoek over latende te bepalen, in hoeverre bij de uitvoering de overdreven dienstijver van sommige onderge schikten tot betreurenswaardige voorvallen aanlei ding kan hebben gegeven, verklaren de onderge teekenden zich volkomen aan te sluiten aan de bewijzen van vertrouwen, door den gemeenteraad in zijne zitting van heden aan burgemeester en wethouders gegeven." Volgens art. 1 der wet van 19 Sept. 1874 is het verboden, kinderen beneden twaalfjarigen leeftijd in dienst te hebben. Die leeftijd was ge durende het eerste jaar na het in werking treden dier wet op tien, in het tweedejaar op elf bepaald. De wet is, daar zij geen ander tijdstip opgeeft, op den gewonen tijd, d. i. den 20™ dag na hare afkondiging (24 Sept. 1874) in werking getreden, dus den 14en October 1874. Met den 14™ October 1876 te beginneD, houden dus de uitzonderingen op en moeten alle kinderen beneden 12 jaar, die in dienst zijn, ontslagen worden. (De Coöperatie.) De opening der spoorweglijn Nieirwesohans Ib.rh.ove, welke van Nederlandsche zijde reeds in October a. plaats had kunnen hebben, zal tenge volge van eenige nog onvervulde formaliteiten in Duitschland niet vóór November kunnen geschie den. In den loop dier maand verwacht men nu het definitief in gebruik nemen dier lijn. In de gisteren avond alhier gehouden jaarlijksche aigemeene vergadering der Maatschappij van vis- scherij en van gebouwen en grondbezit, genaamd Nijverheids-vereeniging, waren ongeveer vijftig vennooten tegenwoordig. De werkzaamheden, geleid door den heer A, den Boer als voorzitter, bestonden na de voorle zing der notulen in de eerste plaats in het uit brengen, door den secretaris den heer L. L. Wou- tersen, van het verslag der vennootschap over het achtste boekjaar van haar maatschappelijk bestaan en het twaalfde sedert hare oprichting. Aan dat verslag ontleenen wij in het kort de volgende bijzonderheden. Het gestort maatschappelijk kapitaal bedroeg bij den aanvang van het dienstjaar 26,317.48^ en bij het einde f 31,376.38J, verdeeld over 247 aandeelen. Aan wijlen het ijverig bestuurslid den heer E.K. Boudewijnseeen der mede-oprichters, wordt in het verslag warme hulde gebracht voor hetgeen hij steeds in het belang der vennootschap heeft verricht. Ook den heer G. J. Will wordt dank betuigd voor zijne medewerking in het atgeloopen boekjaar niettegenstaande hij had opgehouden bestuurslid te zijn. Vervolgens worden van de verschillende onder nemingen der vennootschap eenige mededeelingen gedaan. De visscherij leverde Weder zeef ongunstige resultatenveroorzaakt door de zeer geringe op brengst van de garnaalvangst en den weinigen aftrek dien de garnalen tegenwoordig in het bui tenland vinden. De uitgaven voor onderhoud bleven daarentegen niet minder dan vorige jaren. Wat de gebouwen betreft, wordt gemeld dat de in het Vorige jaar begonnen aanbouw van vijf kleine burgerwoningen op het terrein buiten de Nieuwe poort in het afgeloopen jaar voltooid is. De huizon waren sedert dien tijd onafgebroken verhuurd en leverden eene vrij goede rente op, evenals de Vroeger aangekochte huizen. Vóór het einde van het boekjaar is ook een begin gemaakt met den aanbouw van vier huizen op het over schietend terrein, hetwelk verleden jaar van de gemeente is aangekocht. De tuin op het Noordbolwerk blijft zich voortdurend in den bijval en de belangstel ling der ingezetenen verheugen. Het getal huur ders bedroeg 30 Juni jl. 639, alzoo iets minder dan in het vorig jaar, hoofdzakelijk tengevolge van het vertrek van vele huurders naar elders. In den loop van het boekjaar is van eene toe vallige gelegenheid gebruik gemaakt om eene loods of schuurtje aan te koopen, waarvan de eigendom met het oog op latere verbetering en vergrooting van het terrein gewenscht voorkwam. Verder is eene belangrijke som uitgegeven voor het aanbrengen van gasverlichting aan de muziek tent en het gebouw, welke verlichting spoedig zal worden uitgebreid, ook in den tuin. Met den kastelein is eene nieuwe huurovereen komst voor den tijd van drie jaren, op voor de vennootschap meer gunstige voorwaarden gesloten. Ten aanzien der steenbakkerij wordt ge zegd dat de proef is voortgezet met het vervaar digen van een grootere soort van steen. De qua- liteit van steen viel niet zoo gunstig uit als in het eerste jaar met de proefneming omtrent kleine steen. Voor een deel was dit toe te schrijven aan de mindere vaardigheid der werklieden bij dezen voor hen ongewonen vormen voor een zeer groot deel ook aan het ongunstige weder, bij het gemis eener droogloods. In den afgeloopen zomer was echter die toestand zeer verbeterd en de eenmaal gevormde steenenonder de droogloods geplaatst, hadden van den regen niets meer te lijden. De hoedanigheid der nu vervaardigde steen is dan ook zeer voldoende. Het bestuur vleit zich dat de werkzaamheden van dezen zomer voordeelige uitkomsten zullen geven en de aanwezige steenen, na behoorlijk gesorteerd te zijn, tot billijken prijs wel afnemers vinden zullen. De adresborden tusscheu de Koningsbrug en de Kanaalbrug mogen zich in veler sympathie verheugen. In aanmerking genomen het kleine kapitaal, levert die onderneming ruime winsten op. Dezer dagen zal hier het derde bord en te Vlissingen een eerste zoodanig bordgeheel be schilderd geplaatst worden. De tijdelijk niet benoodigde gelden worden weder rentegevend belegd door tusschenkomst van de heeren J. A. Tak c°. De kas-saldo's waren echter gering. In het ingetreden jaar zullen geen nieuwe ondernemingen op touw gezet worden. De winst- en verliesrekening wijst een winst saldo aan dat aanleiding geeft tot uitkeering van een dividend ad 4 pet. Dit winstcijfer, hoewel niet groot, acht het bestuur echter niet onbevre digend en het koestert de hoop dat het ingetreden en de volgende boekjaren goede winsten en dus ruimere dividenden zullen opleveren. Slechts een paar vragen werden naar aanleiding van het verslag gedaanwelke door den voorzitter beantwoord werden. De rekening en balans van den administrateur, den heer K. Baart, werd door de vergadering goedgekeurd en ten bewijze daarvan door twee vennooten geteekend. Gedurende de pauze werden verschillende mon sters van steen, in de bovengenoemde steenbak kerij vervaardigddoor de aanwezigen bezichtigd. Door enkele vennooten werd de wensch uitge drukt, om de hoogaars van de hand te doen, op grond van de ongunstige resultaten der garnalen- visseherij. Het bestuur verklaarde zich bereid dit te doen doch eerst dan wanneer het zal kunnen geschieden zonder te groot verlies te ljjden. Als bestuurslid moet aftreden de heer A. den Boer. In zijne plaats werden voorgedragen de heeren G. J. Will, Is. Dhont en J. C. Frederiks J.Sz. De heer Will werd benoemd. Ter vervulling der vacature van bestuurslid in de plaats van wijlen den heer E. K. Boudewijnse werden voorgedragen de heeren J. A. ZipJ. van Nederveen en Ph. Boudewijnse. Bij herstemming met den heer Zip werd de heer van Nederveen gekozendoch deze bedankte. Toen werd de voordracht aangevuld met den heer J. C. Frede riks J.Sz. en daaruit gekozen de heer J. A. Zip, in herstemming met den heer Frederiks. Als commissarissen moeten aftreden de heeren D. Verhuist en H. Middelburg. Voor de eerste vacature waren aanbevolen de heeren J. G. van der Harstm'. P. RoetertTak Ez., L. van Benthem Jutting en J. Vermeulen. Voor de tweede vacature stonden op de aanbe veling de heeren P. M. de LignyK. J. Kuiler, F. G. Sprenger en J. 0. van den Broecke. Gekozen werden de heeren J. G. van der Harst en K. J. Kuiler. De gekozen heeren WillZip en van der Harst waren niet ter vergadering tegenwoordig. De heer Kuiler verklaarde zich bereid de benoeming aan te nemen. De spoorweg-begrooting bedraagt 10,020,000, waarvan f 20,000 uit vroegere saldo's De werken aan de lijn ArnhemNijmegen vor deren goed, Voor de nieuwe lijnen Zwolle-*- AlmeloDordrecht—TielAmersfoort^-Rhenen Nijmegen—Vcnlo is de uitbakening nagenoeg ge reed. De richting der Friesehe lijn is geheel, die dêr Noord-Hollandsche lijn voorloopig goedgekeurd en de uitbakening daarvan is aangevangen. Blijkens een bij de regeering ontvangen telegram j uit Atchin van den 18™ dezer zjjn de troepen bezig aan het bouwen van bruggen en verster kingen bij Pasar Koerongtjoet. Eene patrouille van 20 man, onder bevel van den kapitein Duy- sink is slaags geweest, waarbij de vijand op de vlucht sloeg, met achterlating van 14 dooden. De kapitein werd, zwaar gewond, door den fuselier Keukenbrink buiten het gevecht gedragen. Vier man werden aan onze zijde gewond. Er heerschten veel koortsen en buikziekten, éen cholerageval had zich voorgedaan. Bij voort during woedden hevige stormen en regenvlagen. procureurs. Aan C. W. Margadant is op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als procureur bij de arrondissements-rechtbank te Deventer. rechterlijke macht.®Aan D. Binger is, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonrechter te Amsterdam (eerste kanton)en aan W. F. Mensingop zijn daartoe gedaan verzoekals plaatsvervangend kantonrechter te Hensden. onderscheidingstekenen. Aan D. Warninkte Amsterdamis als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenke ling aldaartoegekend de bronzen medaille, inge steld bij besluit van 22 September 1855n° 64, alsmede een loffelijk getuigschrift. telegraphies. Bij de rijkstelegraaf zijn benoemd: tot telegrafist eerste klasse J. Mars, G. Blok huis Jz.G. van 't EndeA. SomersA. Timans en J. C. van Tussenbroek, allen thans telegrafist tweede klassetot telegrafist tweede klasse W. A. J. Kristenthans leerlingtelegrafist, A. N. van Rooijen, H. G- Doyen, C. J. de Witte, H. F. C. Wildeman en J.-/K. W. Zwangallen thans tele grafist derde klasse; tot telegrafist tweede klasse J. H. E. d'Arnaud, thans telegrafist derde klasse. directe belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zundert e. a. R. J. Jannettethans verificateur der tweede cate gorie voor den actieven dienst der directe belas tingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te Helder. ministerieele departementen. Bij het departement van financiën zijn bevorderd tot commies A. E. Inckel en A. Kruytthans adjunct-commiezen. landmacht. De 2" luitenant C. G. T. van Erpers Rooijaards, van het 2e regiment infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandseh Indië. zeemacht. Bij beschikking van den minister van marinezijn de jongelingen J. H. F. Bozon, C. F. A. Koch en G. Kramer, benoemd tot stu dent voor den militairen geneeskundigen dienst bij de zeemacht. Volgens de Goesche courant moet er sprake zijn van opheffing der bijzondere school van de Christelij ke gereformeerde gemeente te Heinkenszand Tengevolge van het ontbreken van sollici tanten heeft de gemeenteraad van Wolfaartsdijk slechts een der opene plaatsen voor hulponder wijzer op dè beide scholen kunnen vervullen. Voor de andere, die sedert een half jaar vacant is, bestaat nog geen uitzicht op vervulling, Gisteren promoveerde aan de hoogeschool te Groningen tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer P. C, Plugge, geboren te Middelburg, na verdediging van een acad. proefschrift, getiteld Bijdragen tot de kennis der pbotochemie. De heer Plugge, tot heden assistent aan het physiologiseh laboratorium te Groningen, vertrekt reeds in de volgende week naar Jeddo, alwaar hij van staatswege tot directeur eener scheikundige inrichting is benoemd. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed giste ren uitspraak in de volgende zaken N. E. uit 's Heerenhoek, beschuldigd van val- schelijk een brief geschreven, met den naam A. W. onderteekend en op den post bezorgd te hebben, in welken brief aan zekeren L. V. een huwelijk met de weduwe D. werd afgeraden. Het O. M. requireerde schuldigverklaring aan valschheid in een onderbandsch geschrift, door het namaken eener handteekening en het, des bewust, gebruik maken van het valsche stuk, en veroordeeling tot een celstraf van 3 maanden, op grond dat niet alleen materieel, maar ook moreel nadeel of de mogelijkheid daarvan, bij valschheid in aanmer king kon komen. Jhr. mi1, de Brauw, aan den beschuldigde ambtshalve toegevoegd, gaf dit toe, maar beweerde dat hier de mogelijkheid van be nadeeling niet voortvloeide uit de valsche hand teekening, maar uit den inhoud van den brief. Het hof heeft N. E. schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde en veroordeeld tot drie maanden celstraf en tot twee geldboeten elk van f 50, te vervangen door subsidiaire cellulaire ge vangenisstraf van éen dag» De tweede zaak betrof een diefstal van een gouden horlogeketting en een paar gouden oorbel len, des avonds laat gepleegd in den winkel van den goudsmid H. te Middelburg. De beschuldigde) M. v. M. beweerde dat hij die voorwerpen niet

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2