BUITENLAND. Be fabrieken van Krupp. Uit Kusland. Zeetijdingen. Handelsberichten, Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz, voorkwam, dat het wenschelijker voor de regeering was, zelve, eenig gebouw gebruikende, daaraan het door haar noodig geoordeelde onderhoud te doen verrichten, dan daarover telkens met het gemeentebestuur in overleg te treden, hebben zij den minister voorgesteld van de gemeente eene jaarlijksche bijdrage in eens aan te nemen, en zelve met de gebouwen en lokalen te handelen zooals zij dit goedvindt. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich met beide voorstellen vereenigd, en een nader concept-contract toegezonden, waarin aan al de bezwaren, ook op ondergeschikte punten, is tege moet gekomen. Burgemeester en wethouders bieden dit concept contract ter goedkeuring aan, terwijl zij daarna en na gehouden overleg met den inspecteur van het lager onderwijs, nadere voorstellen hopen te doen met betrekking tot de plaats, waar de nieuwe school zal gesticht worden en de plannen naar welke zij onder nadere goedkeuring der regeering zal worden gebouwd. Het voorstel van burgemeester en wethouders en het concept contract worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, nadat op verzoek van den heer Luteijn besloten was aan burgemeester en wethouders op te dragen zoo mogelijk van den minister eene meer duidelijke omschrijving te ver krijgen ten aanzien der bepaling in het contract omtrent de teruggaaf der perceelen, wanneer de bestemming der gebouwen ophoudt. Van den heer O. A. Goethals qq. den heer P.de Zeeuw, is een verzoek ingekomen om vergunning tot het dichtmaken gedurende de wintermaanden van de veranda voor het koffiehuis van laatstge noemden aan den Stationsweg. Burgemeester en wethouders stellen voor, den heer de Zeeuw den grond waarop zijne veranda staat te verhuren voor een jaar tegen een huur prijs van 5, op grond dat door het sluiten der veranda aan deze een meer blijvend karakter wordt gegeven. Alzoo wordt besloten nadat vooraf was bepaald dat bedoelde grond niet meer voor den openbaren dienst bestemd is. Nadat in de raadsvergadering van den 12enJuli besloten was, om o. a. de overhoeken aan het rijk toebehoorende en gelegen bij de Winterstraat niet aan te koopen, omdat de gevraagde prijs van f 1 per M1 als veel te hoog moest worden beschouwd en het niet te voorzien was, dat eenige verminde ring ten deze te bedingen zoude zijn, heeft eene nadere onderhandeling tusschen het gemeentebe stuur en de regeering het uitzicht geopend tot eene meer aannemelijke overeenkomst en bestaat er waarschijnlijkheid, dat indien door de gemeente Middelburg f 0,50 per M1 wordt geboden, de, gun ning voor dien prijs zal kunnen geschieden. Tevens is uit nadere opmetingen gebleken, dat het terrein niet de grootte had, als op de vroeger overgelegde schetskaarten van het domeinbestuur scheen te blijken. De grootte wordt thans berekend op 550 M'. Burgemeester en wethouders stellen, onder nadere goedkeuring van gedeputeerde staten van Zeeland, voor de overhoeken hier bedoeld van het rijk aan te koopen tegen een koopprijs van f 0,50 per M1. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. De rekening van het bestuur der godshuizen over 1875 wordt tot onderzoek gesteld in handen der financieele commissie. Daar met 1 October a. het wachtgeld vervalt van de havenloodsen Remigius en Otte, beiden hoogbejaard, de eerste met 40 jaren, de tweede met 34 jaren dienst, is op voorstel van burge meester en wethouders besloten hun een pensioen te verleenen van /255 'sjaars, zijnde twee derden hunner vroegere belooning ad 382.50. Aan burgemeester en wethouders wordt op hun voorstel een krediet verleend, nader specifiek te regulariseeren, tot splitsing van het onderwijs in de eerste klasse der burger-avondschool, op grond dat het aantal leerlingen dier klasse, nu 38 bedragende, te groot is voor éen leeraar. Er is reeds een geschikt persoon gevonden, die bereid is voor f100 'sjaars, gedurende 2 uren of soms 3 uren per week, les te geven. Yoor kennisgeving wordt aangenomen de mede- deeling van den voorzitter, dat in de vacature van leeraar in het teekenen op de burger-avond school, ontstaan door het overlijden van den heer van der Meer Mohr, tijdelijk voorzien is door de aanstelling van den heer Sanders, hulponderwijzer op school C, die de vereischte akte bezit. Evenzeer wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeeling des voorzitters, dat burgemeester en wethouders voorlcopig hebben vastgesteld de eerste suppletoire kohieren van de plaatselijke directe belasting op de inkomsten, ten bedrage van f 1152.311 j en van de belasting op de honden, tot een bedrag van ƒ57. De voorzitter legt over de, in overleg met de commissie van fabricage opgemaakte alphabetisch gestelde aanbeveling voor de betrekking van ge meente-bouwmeester, bestaande uit de beeren F. E. van Erkel, hoofd-opzichter der gemeentewerken te DordrechtJ. C. van der Heil, gemeente-opzich ter alhier; J. P. Rozendaal, adjunct-gemeente-archi tect te Arnhem, en J. H. Will, buitengewoon opzichter bij de staatsspoorwegen te Vlissingen. De benoeming is tot de volgende zitting aan- gei; ouden. Ten slotte wordt overgegaan tot de benoeming van leden voor de vaste commissiën. De uitslag is, dat zijn benoemd: a Tot leden der commissie voor de vaststelling van verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigdmet den burgemeester als voorzitterde heeren Dobbelaar de Wind, van Hoek, Snouck Hurgronje en Tak. b Tot leden der commissie van financiën: de heeren Schorer, voorzitter; Luteijn, Tak, Volkrijk Liebert en Nagtglas, laatstgenoemde bij tweede stemming met 7 van de 13 stemmen. Op den heer van der Harst waren 4, op den heer Fokker 2 stemmen uitgebracht. c Tot leden der commissie van fabricage: de heeren Schorer, voorzitter; Snijders, Dronkers, Jeras en Damme. De kitting wordt gesloten. Éen enkel feit kan somtijds een geheel anderen oestand in het léven roepen, een bron worden van onberekenbare rampen en ellende, een oorzaak van jarenlang berouw voor hen die er de verant woordelijkheid van moeten dragen. Zulk een feit heeft de Servische regeering ge pleegd. In een eergisteren onder voorzitterschap van den prins gehouden ministerraad is vol gens een Reuter-telegram uit Belgrado met eenparigheid van stemmen besloten de door de mogendheden aangeboden vredesvoorwaarden te verwerpen, en den strijd tot het uiterste vol te houden, totdat de volkomen onafhankelijkheid van Servië en Bosnië zal zijn verkregen. Aanvankelijk werd dit bericht niet geloofd, en de handelwijze van Servië is ook zoo onbegrijpelijk, dat het wantrouwen te dien aanzien zeer verklaar baar is. De waarheid echter van het telegram wordt zijdelings bevestigd door de tijding uit Konstantinopel zelve, dat de Serven den strijd over de geheele linie van bataille hebben hervat. Eer gisteren hebben zij reeds een paar bruggen van de Turken verbrand, In dezen stand van zaken krijgt natuurlijk iedere gebeurtenis meer gewicht dan in gewone omstan digheden, en zoo wordt dan ook nu als een niet onbeduidend feit gemeld, dat de keizer van Oosten rijk onverwachts van zijne jachten te Weenen is teruggekomen en een aide de camp van keizer Alexander heeft ontvangen, die een eigenhandigen brief van den Rusaischen monarch overbracht. Men twijfelt niet of deze vertrouwelijke briefwisseling tusschen de Oostenrijksche en Russische keizers heeft betrekking op de Oostersch'e quaestie. Onbegrijpelijk noemden wij de handelwijze van Servië, omdat het bijna ongelooflijk is hoe een zoo kleine mogendheid, een vazalstaat, zich durft verzetten tegen den wil der groote mogendheden Volkomen waar is wat dezer dagen door den Rus- sischen Golos werd gezegd: „Indien drie rij keD als Duitschland, Groot-Brittannië en Rusland zich vereenigen, dan is niet alleen de vrede van Europa volkomen verzekerd, maar kan ook de zaak der Slaven in Turkije niet het minste of geringste nadeel lijden. Alle pogingen der jong-Turksche intriges zullen dan volkomen nutteloos wezen, daar de overige staten óf niet geneigd zijn zelf standig aan een internationale politiek ten aanzien van het Oosten deel te nemen (zooals Frankrijk) of geen invloed uitoefenen, óf warme sympathie koesteren voor Rusland en de Slavenzooals Italië." Zou echter Servië hebben durven weigeren,indien het overtuigd was van de eenheid dier drie mogendheden? Wij betwijfelen het. Het is dui delijk, dat Servië op Rusland rekent. Valt dit van de mogendheden af en kiest het partij voor de Slaven, dan staat Europa in vuur en vlam; blijft- het getrouw aan zijn vredelievende politiek, dan zullen de mogendheden genoodzaakt zijn Turkije gelegenheid te geven verder met Servië af te rekenen, dat dus eene beslissing heeft genomen, waarvan de gevolgen niet te berekenen zijn. Lord Derby te Londen en keizer Wilhelm te Stuttgart verklaarden beide gelijktijdig den Euro- peeschen vrede zoo goed als gewaarborgdhoewel zij niet de eigenaardige moeilijkheden van den toe stand voorbij zagen, doch waarschijnlijk hebben geen van beide vermoed van welke zijde het grootste gevaar dreigde, daar de Porte heeft be loofd spoedig te zullen antwoorden, en zij stellig voornemens is in geheel het rijk belangrijke en gelijke hervormingen in te voeren. De Fransche organen hebben een rijke bron voor polemiek en beschouwingen in een brief door den aartsbisschop van Parijs, monseigneur Guibert, tot den groot zegelbewaarder gericht, over de quaes tie van de opheffing der aalmoezeniers in het leger door de kamer van afgevaardigden, en in een herderlijken brief van den bisschop van Gap, waar in hij aan de geestelijkheid afraadt zich met de politiek te bemoeien. Het doel van den aarts bisschop van Parijs is, om van den senaat te ver krijgen, dat de door de kamer geschrapte posten voor aalmoezeniers weder op de begrooting worden ge bracht, waarbij hij echter vergeet dat dit volgens de wettelijke bepalingen niet kan. Terwijl nude liberale bladen zeer afkeuren, dat de aartsbisschop zich met politiek bemoeit, zijn de clericale organen verontwaardigd over den bisschop van Gap.. In- tusschen wint de gelukkige republiek algemeen aan kracht en men twijfelt niet of de aanvullingsver kiezingen op 1 October zullen haar nog meer versterken. In Denemarken zullen de parlementaire werk zaamheden den 2en October worden hervat en de groote ontevredenheid der meerderheid jegens het ministerie Estrup, dat voortdurend door den koning wordt gehandhaafd, doet een zeer storm achtige zitting verwachten. Volgens een telegram uit Madrid hebben tus schen Engeland en Spanje nog diplomatieke onderhandelingen plaats over de quaestie's betref fende den godsdienst en het gebeurde te Mahon. li, Bij het uitbreken van den oorlog in 1870 liet KrUpp in de verwachting dat een groot aantal zieke en gewonde soldaten aan de verpleging van particulieren zouden worden overgelaten, eenbarak- ken-lazareth voor 100 bedden inrichten. In 1872 werd bet als een blijvende instelling in orde ge bracht en aan de fabriek toegewezen dit zie kenhuis is het eigendom der firmadie ook hef eventueele deficit er van draagt; de bijdrage aan de ziekenkas is per dag voor verpleging op 90 cents bepaald. Ten noorden van de stad Essen heeft de fabriek in een nog zeer weinig bebouwde streek een ver- pleginghuis voor epidemische zieken, dat voor 96 lijders is ingericht. Behalve de voor afzonderlijke werkplaatsen be staande badinrichtingenis in het voorjaar van 1874 voor de zieken die zich nu in een der zie kenhuizen mochten bevinden eene badinrich ting geopend, die zeven badkamertjes met kui pen en een stoombad bevat, waarin zes personen te gelijk kunnen baden. Om aan de nagelaten betrekkingen van ambte naren of arbeiders der staalgieterij, behalve de gewone ondersteuningen uit de zieken- en pen sioenkassen, door geringe periodieke bijdragen een klein kapitaal te verzekerenheeft de firma met de levensverzekering „Germania" te Stettin een contract tot een aanzienlijk bedrag gesloten. Deze zorgen worden dan ook door de ambtenaren en arbeiders zoozeer gewaardeerddat de vereeniging van levensverzekering in haar eerste boekjaar reeds 900 leden telde met een verzekeringskapitaal van 342,000. Sedert dien tijd nam deze instelling een groote vlucht, zoodat in het begin van dit jaar het aan tal leden tot 1322 was gestegen met 851 verze- keringsposten en een verzekeringskapitaal van f 431,820. Welke gezegende resultaten door de levensver zekering werden verkregen kan hieruit blijken, dat gedurende de acht jaren van hare toepassing onder het personeel van Krupp aan 125 gezinnen sommen van ƒ180 tot ƒ1800, gemiddeld van 360 zijn uitbetaald. Ten behoeve van het onderwijs in de vrouwe lijke handwerken bestaan vier industriescholen, waaronder een voor volwassenen. Aan die scholen wordt door 6 hoofd- en 9 hulponderwijzeressen onderwijs gegeven. Den 1CB April 1876 bedroeg het aantal leerlingen op de school voor volwassenen 105 en op die voor schoolplichtige meisjes 842. De firma verschaft kosteloos de noodige school lokalen en voorziet in de kosten voor verwarming, het onderhoud der schoolbehoeften enz. en het honorarium der onderwijzeressen voor zoover dat door de opbrengst van de schoolgelden niet kan worden bestreden. Als onderwijzeressen worden bij voorkeur weduwen of andere nagelaten betrek kingen van het personeel der fabriek verkozen. Zooals gemeld is bezit de fabriek een eigen brandweer van 63 man. De manschappen ontvan gen van d9 firma kosteloos hun uniform, bestaande uit mutshelmrok en pantalon en de in het reglement bepaalde uitrustingstukken. Het water voor brandblussching wordt geleverd door bijzondere stelsels van waterleiding, die zich over het geheele fabrieksdistrict uitstrekken. Gedurende de 10 jaren van het bestaan der brandweer was deze bij 259 branden in de fabriek, de stad en hare om geving werkzaam. Nog altijd gaat de firma voort nieuwe instellingen tot heil van haar personeel in het leven te roepen. Binnenkort zal o. a. weder eene inrichting tot werkverschaffing aan invaliden worden geopend, waarin verschillende takken van industrie: het vervaardigen van borstelwerkstroovlechterij, het maken van briefcouvertsvan zakken voor verbruiksinrichting enz., zullen worden uitgeoefend. Uit dit korte overzicht over de werkzaamheid van Krupp ten behoeve van zijn personeel blijkt dat reeds veel is gedaan en dat schitterende resul taten verkregen zijn. De arbeiders wonen beter, leven soliederhun gezondheidstoestand is verbe terd, de statistiek van zedelijk leven wijst op gun stiger verhouding. De goede arbeiders erkennen de voordeden welke hen worden geschonken en de slechten kunnen het er niet uithouden. Berichten omtrent den toestand der gemoederen in Rusland luiden alles behalve gunstig voor het behoud van den vrede. De publieke opinie ver keert in groote spanning en de agitatie neemt toe, naarmate het oogenblik der beslissing over de toe komst der Zuid-Slaven nadert. De ontevreden heid over de houding van de regeering, maar vooral de haat tegen het westentegen alles wat niet Russisch is wordt dikwijls onverholen uitge sproken. Zulke gevoelens komen slechts aan den dag bij conflicten als het tegenw oordige en zij leveren het bewijs voor de blinde zelfverheffing en het lage standpunt van ontwikkeling der Russische natie over het algemeen. De oorlogzuchtige stemming beerscht echter niet uitsluitend onder de groote massahet zoo genaamde plebs; ook in meer ontwikkelde krin gen kan men dezelfde gevoelens waarnemen. Uit Warschau wordt verzekerd, dat er weinig officieren zijn die de spoedige mobielverklaring van het leger onwaarschijnlijk achten en haar niet gaarne zouden zien. Zij worden in die overtuiging eenigs- zins gesteund door de maatregelen der regeering om voor het geval van oorlog gereed te zijn, hoe wel die maatregelen tot nogtoe geen uitdagend karakter dragenen zich vooralsnog bepalen tot een onderzoek naar den voorraad in de depots en magazijnen en naar de hulpbronnen van het land in paardenbeschikbare levensmiddelen enz, De aanwezige voorraad wordt overal aangevuld^ terwijl maatregelen worden genomen om nieuwó hoeveelheden aan te voeren en troepen te con- centreeren. Ook wordt naar de krachten der spoorwegen onderzocht. Van werkelijk oorlogs toebereidselen als het intrekken van verloven, concentratie van troepen enz., is echter nog geen sprake. Als een staaltje van den in het land heer- schenden geest is zeer interressant eene in het laatste nommer der Graphic voorkomende plaat, die eene voorstelling geeft van het vertrek van Russische officieren naar het Servische leger. Men zou wanen dat zij naar het eigen leger vertrek ken om voor het vaderland te gaan strijdenzoo groot is het aantalzoo algemeen het enthousiasme alleen zij gaan niet in uniform maar in burger- kleeding. Te midden van den oorlogzuchtigen geest ver zuimt Rusland echter andere belangen niet en vooral wordt krachtig gewerkt aan de uitbreiding van het spoorwegnet. De voorbereidende werk zaamheden voor den spoorweg Saralow Uralsk, die de Wolga met den Ural zal verbinden en het eerste gedeelte zal uitmaken van de groote Midden-Aziatische wereldbaanzijn zoozeer ge vorderd, dat met den aanleg een aanvang kan worden gemaaktwaarmede men in 1878 gereed denkt te zullen komen. Het stoomschip Stad Bredavan de stoomvaart maatschappij „Zeeland", is gisteren namiddag in het droge dok te Vlissingen gezet. Gent 29 September. Roode en witte tarwe ad 100 kilo met weinig aanvoer fr. 28.rogge op staal fr. 15.75; gerst fr. haver fr. 24.25; boekweit fr. 19.paardenboonen fr. 20.kool zaad fr. 44.lijnzaad fr. 34.lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 21.50; boter fr. 3.75 per kilogram; eieren fr. 2.70 per 26 stuks. Vlissingen, 29 September. Boter per kilogram ƒ1,62 a ƒ1.56.Eieren/—a fper 104stuks. Amstebdam, 29 September. Raapolie op zes weken f 43$. Lijnolie ƒ291. Prilzen van Effecten. Amsterdam, 28 Sept. 29 Sept. Scderl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 63 62$$ Certific. dito dito3 75$ 75$ dito dito dito4 100$ 100 Aand. Handelmaatschappij 5 102$ 102 dito exploitat. Ned. Staatssp. 94$ Loten stad Rotterdam. 3 99$ 99$ dito dito Amsterdam.. 3 98$ 98$ België. Cert. bij Rothschild. 2j pet. Frankrijk. Inschrijvingen .3 69 Inschrijvingen5 101$ Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 100$ 100$ Certific. Inscr. 5e serie Obl.Hope&C°. 18556= serie. 5 89$ 88$ dito 1000 18645 „99$ 98$ dito L. 100 18725 93 91$ dito L. 100 18735 93 91$ Loten 18645 f 310 Loten 1866 5 303 295 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4$ pet. 89$ 89 Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2" a 4 L. 4 Obligatiën 1867694 79^ 78$ Certificaten6 51^ Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 272 271$ Oblig. dito4$ pet. 86 85$ dito dito4 f 202 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltisehe spoorweg 3 130 129$ Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 97$ dito dito Jelez-Griasi.5 231 dito dito Jelez Orel 5 pet. 97$ 97$ dito dito Charkow Azow 5 92$ 91$ Folen. Schatkistobligatiën 4 80$ Aand. Warschau-Bromberg4 f 62 dito dito Weenen 5 122$ 122 Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 57$ 56$ Obligatiën dito April/Oct. 5 „56$ 56$ dito in papier Mei/Nov.. 5 54$ 53$ dito dito Fëbr./Aug. 5 54$ 54$ Aand. Nation, bank3 858 Loten 18605 dito 1864 130$ 129$ Hongarije. Schatkistbiljett. 6 pet. Obig. Theiss spoorweg5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 70$ 70 Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 f 105$ 105$ Spanje. Obligatiën Buitenl.. 3 pet. 14$ 13$$ Oblig. Binnenlandsche. 3 12$$ 12$ Portugal. Obligatiën 3 52$ 52$ Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 12$ 11^ Obligatiën 18696 35 33 Egypte. Obl. 18687 pet. 43$ Obl. 1873 7 41 40$ Amerika.Obl.Ver. Stat. 1904 5 104$ Obligatiën dito dito 1885 6 99$ 99$ Illin. Cert. Amsterdam. 78$ 78 Oblig. Illinois Redemtion. .6 „96$ Oblig. Central Pacific 6 99$ 99 Certific. Chic. N. W7 „54$ 55 Oblig. Madison Ext7 91$ 91$ dito Winona-St. Peter 7 85$ 85$ dito N. W. Union7 „84$ 85$ dito Union Pac. Hoofdl. 6 96$ 96$ Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 18634$ Obl. 18655 „93$ 93$ Prijzen van coupons. Heden geen opgaaf ontvangen.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3