BUITENLAND. Telegraphische berichten. De fabrieken van Krapp. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s, Kerknieuws. Kunstnieuws. Marine en leger. Rechtzaken. wijls aan misbruik ran sterken drank schuldig maakte. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht, „internationaal wisselrecht." De commissie had het niet doelmatig geacht, daaromtrent reeds een ontwerp samen te stellenmaar zich bepaald tot de noodige grondslagen. De vergadering heeft zich daarmede vereenigd, doch de besluiten ter definitieve vaststelling tot den volgenden dag aan gehouden. Tevens zou het internationaal recht op de uitlevering van misdadigers aan de orde wor den gesteld. (Vaól.) Het adres van de besturen der werklieden-ver- eenigingen aan het gemeentebestuur van Amsterdam over de jongste ongeregeldheden aldaar (zie ons nommer van den 25ea dezer) is door 4047 personen onderteekend en heden ingediend. middelbaar onderwijs. Belast met het onderwijs in het scheepsbouwkundig teekenen aan de poly technische school te Delftgedurende den cursus 1876/77, J. A. ter Wolde, eerste teekenaar aan 's rijks werf te Amsterdam. Burgemeester en wethouders van Amersfoort zijn bij den minister van binnenlandsche zaken ter audiëntie geweest, om rijkssubsidie te verzoe ken voor de oprichting van een gymnasium of pro-gymnasium aldaar. Naar men verneemt, heelt de minister zich tot het geven van zulk een sub sidie niet ongezind verklaardhij verlangt echter eene schriftelijke aanvrage. De Goesche courant bevat een deurwaarders- protest tegen den verkoop van eene hofstede en twee woonhuizen met erven in de gemeente Krabbendij ko, zijnde eigendom van de diaconie- armen aldaar. Het protest wordt gedaan ten ver zoeke van den gemeente-secretaris en ontvanger van Krabbendijke en is gericht tot de diakenen en den kerkeraad der hervormde gemeente aldaar, op grond „dat de geïnsinueerden tot den verkoop niet bevoegd zijn „dat toch de bovenomschreven onroerende goe deren aan de diaconie-armen der hervormde ge meente van Krabbendijke zijn gelegateerd, doch onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat zij niet zullen mogen worden verkocht, veraliëneerd of met eenige hypotheek bezwaard en voorts, dat zij zullen zijn en blijven onder beheer van bepaald aangewezen administrateurs of hunne geadsumeer- den of gesurrogeerden en met bij zonderen last, dat niemand anders hoegenaamd daarover eenig bewind of beheering zal hebben, direct of in direct „dat de requirant is de wettig aangestelde administrateur en in die hoedanigheid zich ge rechtigd acht en verplicht om zich tegen den openbaren verkoop van bovenomschreven onroe rende goederen te verzetten." De koormaatschappij „de Eendracht" van Ledeberg bij Gent, die bij den zangerswedstrijd te Amsterdam een gouden medaille (tweeden prijs) behaald heeft, is bij hare terugkomst aan het station van het Land van Waes te Gent door een aantal vereenigingen ontvangen en met bloemen kransen begroet. Door twee muziekvereenigingen begeleid, begaf men zich naar Ledeberg, waar overal de vlaggen van de huizen wapperden en waar de koormaatschappij met haren directeur, den heer M. J. Pauwels, aan het hoofd, door het gemeentebestuur feestelijk verwelkomd werd. De officier van gezondheid le klasse H. L. Boeder en de officier van administratie 3e klasse H. C. D. van de Yen, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in de wateren van Curasao en van daar den 21en dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op nonactiviteit gesteld. Het gerechtshof te 's Hage behandelde Dins dag o. a. de zaak eener bedelarij door twee vrou wen gepleegd. De appellanten haddenbij gele genheid van het Zendingsfeest te Biezelinge de voorbijgangers vastgegrepen en om een aalmoes gevraagd. De rechtbank te Goes veroordeelde haar ieder tot een celstraf van 3 maanden. Het openbaar ministerie requireerde de bevestiging van het vonnis. De uitspraak is bepaald op Maandag. Te 's Gravenpolder is in eene schuurwaar hij gewoon was den nacht door te brengen, ge- Vonden het lijk van zekeren A. W. die zich dik Het gemeentebestuur te Deventer verzamelt zorgvuldig de afvallende bladeren der boomen op de Worp en verkoopt ze als winterdek aan de tuinders. Dit jaar hebben ze ƒ280 opgebracht; vroeger was men zeer in zijn schik, als liefhebbers ze voor niet wilden weghalen. Uit de lijkschouwingen Is gebleken, dat de persoon, dezer dagen te Tudderen na het drinken van een glas bier plotseling overleden, niet aan vergif, zooals men aanvankelijk vermoedde, maar aan een beroerte is bezweken. Zijn kameraad, die zich met het geld middelerwijl had uit de voeten gemaakt, is te Venlo gearresteerd. Te Breda is Zaterdag de grooto tentoonstel ling van landbouw, tuinbouw en veeteelt geopend nadat in een plechtige vergadering het 25jarig bestaan der maatschappij van landbouw, tuinbouw en veeteelt was herdacht. Zoo ooit eene regelings commissie eere van haar werk had, dan was dit hier het geval. Want even verrassend als fraai was de aanblik van het uitgestrekte terrein met zijn bevalligen aanleg en rijke tentoonstelling, waaronder vruchten, sierplanten en bloemen in schoonheid wedijveren; en het was maar jammer dat de tentoonstelling van zooveel slechts vier dagen duurde. Het op dezen dag uitgebrachte verslag door den algemeenen secretaris, den heer Armand Sassen, zal in druk verschijnen. Breda, de stad der feesten genaamd, was ook thans weder behalve met zoo vele schoone voortbrengselen van den bodem, getooid met vlaggen en wimpels, en het feestprogramma voor de vier dagen der tentoon stelling was rijk aan verscheidenheid. Er zijn ruim 70 gouden, zilveren en bronzen medailles toege kend. (HU.) Te Zwolle zijn Dinsdag in den vroegen och tend vier militairen van het koloniaal werfdepot te Harderwijk in hechtenis genomen, drie Fran- schen en een Spanjaard. Zij hadden gezamenlijk 700 bij zich en waren elk voorzien van een nachtpermissie tot des morgens 5J uur. Zij had den den geheelen nacht doorgemarcheerd. Als men gedurende den geheelen nacht permissie verleent is het geen wonder, dat men telkens van deser- teeren uit Harderwijk verneemt. De oudste zoon van Brigham Young is met zes „oudsten" te Parijs aangekomen. Hij is voor nemens zich naar Noord Duitschland en de Scan dinavische landen te begeven om de leer der „hei ligen, van de laatste dagen" te verkondigen en nieuwe volgelingen aan te wervendaar het aan tal Mormonen in Utah, blijkens de laatste volks telling, was afgenomen; het bestond uit 43,000 mannen en 39,000 vrouwen. Een Engelsch blad, The league Journal van 23 Sept. 11., bevat de twee volgende bijzonder heden met betrekking tot de gruwelen in Bulgarije: „John Cawdron, herbergier te Norwich, begaf zich naar een verontwaardigingsmeeting, teneinde mede een stuk te teekenen tot openbaring van zijn afschuw van het slachtingwerk der Turken. Tehuis gekomen, sloeg hij zijn vrouw met het ge wicht der huisklok, totdat zij bewusteloos en geheel met builen en wonden overdekt was. Hij is tot zes maanden opsluiting met harden arbeid ver oordeeld. 27 Sept.'s av. 11 u. 57 gr. 28 's morg. 7 u. 57 gr. 's midd. 1 u. 68 gr. 's midd. 6 u. 60 gr. Staatsbegrooitng 1778. In vervolg op het reeds medegedeelde stippen wij uit de begrootingsstukken nog het volgende aan. Een handelstractaat met de Zuid-Afrikaansche republiek zal eerlang aan de bekrachtiging van de staten-generaal worden onderworpen. Een consu laat-generaal wordt bij die republiek ingesteld. In de consulaire verslagen zal de herhaaldelijk gevraagde verbetering worden gebracht, met toe voeging daaraan van het belangrijkste gedeelte der buitenlandsche tarieven. Traktementsverhoogingen voor de gezanten te Brussel en te Weenen en voor eenige diplomatieke ambtenaren worden uitgetrokken. Een rechtsgeleerde zal als kanselier der missie te Constantinopel aldaar voor geruimen tijd ge vestigd worden. Yolgens de begrooting van justitie wordt het personeel der rijksveldwacht uitgebreid tot 14 veldwachters der le kl a ƒ750; 102 der 2e kl. a ƒ650; 410 der 3e kl. a ƒ550; 240 meer bij zonder belast met het toezicht op de jacht en visscherij, waarvan 15 der 2e kl. a 620; 225 der 3e kl. a 525voorts rijksveldwachters belast met het buitengewoon toezicht. Het eindcijfer der begrooting van binnenland sche zaken bedraagt 26,295,110.40zijnde 3,212,180.67 meer dan voor 1876, grootendeels tot krachtige voortzetting van den spoorwegbouw. Yoor de inrichting van een rijksgesticht ter verpleging van krankzinnigen wordt voorloopig een krediet van ƒ50,000 uitgetrokken om in 1877 handen aan 't werk te kunnen slaan, in afwachting van de in bewerking zijnde herziening der wet van 1841. Bij het Kon. Ned. meteorologisch instituut zal de betrekking van directeur der afdeeling: „waar nemingen te land" worden vervuld. Voor de functie van directeur der afdeeling: „zeevaart" wordt een vaste directeur voorgesteld, bijgestaan door een luitenant ter zee als assistent-directeur. De schrijvers en rekenaars zullen een vaste aan stelling krijgen met verhooging van bezoldiging. Aanvankelijk worden de kosten van het onder wijzend personeel voor de normaalschool voor teekenonderwijzers op 10,000 geschat; voor loka len en schoolmaterieel zijn ƒ15,000 noodig en een som van 5000 zal beschikbaar blijven voor bij komende uitgaven, als om eventueel aan enkele specialiteiten de gelegenheid te verschaffen eenige instellingen in het buitenland (o. a. die van South- Kensington) te gaan bestudeeren. Voor de middelbare scholen voor meisjes te Arnhem en te Deventer zijn subsidiën aangevraagd, respectievelijk van ƒ3500 en ƒ3000. Voor de restauratie o. a. van den gevel van het raadhuis te Gouda, den toren der Nederl. herv. kerk te Maastricht en den toren te Zierikzee zijn gelden aangevraagd. De marine-begrooting is te beschouwen als een nadere uitvoering van het programma voor het loopende jaar ontwikkeld, ten gevolge van den vooruitgang der wetenschap op maritiem-technisch gebied, door den minister met de meeste aandacht gevolgd. De kosten van personeel zijn ƒ5800 meer dan ten vorigen jare, wegens traktementsverhooging van de officieren aan de rijkswerven en de plaatsing van luitenants ter zee le klasse op 's rijks werven te Amsterdam en te Hellevoetsluis, ter assistentie in het beheer van het artillerie-materieel, en wegens verhooging der kosten van het korps ingenieurs voor de marine. De aanbouw van een vijfden ijzeren loodsschoo- ner en van drie loodskotters wordt voorgesteld. Het eindcijfer der afdeeling materieel bedraagt ƒ7,433.500 tegen ƒ7,411,150 in het vorige jaar, derhalve 22,350 meer. De houtvoorraad zal worden aangevuldinrichtingen voor spar-torpedo's zullen op de oorlogschepen worden aangebracht. Gelden worden aangevraagd voor den bouw van 710 schroefstoomschip le klasse en het laatste ge deelte van een rammonitor 1° klasse te verwerken op 's rijks werf te Amsterdamvoorts van schroei- stoomschip 4e klasse, 7, rammonitor 2e klasse, 3 stoomkanonneerbooteude laatste termijnen van twee gepantserde riviervaartuigen, jt gepantserd riviervaartuig en 3 torpedo vaartuigen, door de particuliere industrie te leveren. De stand der werkzaamheden op dit oogenblik in aanmerking genomen, zullen derhalve op ultimo December 1877 van den in 1874 voorgenomen en in 1875 aangevangen nieuwen aanbouw in het ge heel gereed zijn: 1 rammonitor Isklasse,2rammo- nitors 2e klasse, waarvan een van hetzelfde charter als de „Hyena", doch met de wapening van éen 28 centimeters kanon en de andere ietwat grooter met een wapening van twee 28 centimeters kanonnen 10 stoomkanonneerbooteu, waarvan 4 van het type „Dog", met wapening van een 23 centimeters kanon en 6 van een grooter type met wapening van éen 28 centimeters kanon; 27, gepantserd riviervaar tuig, 6 torpedobooten; 2 schroefstoomschepen 1° klasse en 27t schroefstoomschip 4e klasse. In verband met de boven vermelde wijzigingen in 's ministers denkbeelden omtrent type en charter, zullen, ter voltooiing van 's ministers plan, voor 1877 nog gebouwd moeten worden: 1 rammonitor le klasse, te verdeelen over 2 jaar; 2 rammonitors 2e klasse, te verdeelen over ruim 3jaren;4stoom- kanonneerbooten, 37, riviervaartuig, 8 torpedo booten, allen te verdeelen over 2 jaren; 1 groot gepantserd schip (waarvan de bouw voorloopig is uitgesteld); 5 schroefstoomschepen 1° klasse, te verdeelen over 7 jaar; 1 'jh scbroefstoomscffip 4* klasse, te verdeelen over ruim twee jaren. De active zeemacht, over de verscliillende dien sten verdeeld, bedraagt 43 schepen, met een totale bemanning van 5804 koppen. De werving van schepelingen leverde vrij be vredigende uitkomsten op. In het jaar 1875 wer den' 698 man aangenomen en in de eerste helft van 1876, 415 man. Van het eerste getal waren 390, van het laatste 211 onbevaren lichtmatrozen en jongens. De werving in West-Indië gaf boven verwachting gunstige resultaten. De rapporten omtrent het gehalte der aldaar geworven schepe lingen luiden gunstig. Een wetsontwerp houdende wijzigingen in het reglement van krijgstucht en discipline en in het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te water, ten doel hebbende de afschaffing der lijfstraffen, is in bewerking. Bij deze begrooting worden de sommen uitge trokken voor een reorganisatie van het korps offi cieren van administratie bij de zeemacht. Het voornemen bestaat de inspecteurs van administratie in 2 klassen te verdeelen en aan de le kl. den rang van kapitein toe te kennenvoorts den rang van officier van administratie 3= kl. (2e luit,), die bij de korpsen zeeofficieren en officieren van gezondheid ook niet bestaat, af te schaffen en daarentegen de vroegere adjunct administrateurs (rang van adel borst le kl.) weder in het leven te roepen, thans echter onder de meer eigenaardige benaming van aspirant-administrateur le kl., waardoor tevens de naam van scheepsklerk vervangen kan worden door dien van aspirant-administrateur 2e kl. Een vermindering van 10 zal in het totale aan tal plaats hebben. Bij de begrooting van financiën is gerekend op het plan om de zorg voor den aanleg, het onder houd en de bewaking der telegraaflijnen op te dragen aan de technische ambtenaren van de rijkstelegraaf. Op vermeerdering van het perso neel der opzichters en lijn wachters is gerekend. Tevens is op de uitbreiding van het personeel der klerken gerekend en op traktementsverhooging tot een gezamenlijk bedrag van f 5000. 'Voor de uitbreiding van het personeel der pos terijen en voor de verbetering der traktementen, vooral die der mindere ambtenaren, is mede een hooger bedrag uitgetrokken. Een som van 6740 wordt uitgetrokken voor vijf opzichters onder leiding van den specialen bouwkundige, die voor de onder het departement van financiën ressorteerende gebouwen thans werk zaam is. De begrooting van oorlog is, in afwachting der optredmg van den nieuwen minister, nagenoeg op de leest eener credietwet geschoeid. De vredesvoorwaarden door den Engelschen gezant te Konstantinopel, sir Elliot, aan de Porte mede gedeeld, zijn door de vertegenwoordigers van alle mogendheden ondersteund, en, naar het schijnt door de Turksche regeering zelve Diet ongunstig ontvangen. Terstond is een buitengewone minis terraad belegd, teneinde de voorstellen te onder zoeken. De regeering van Abdul Harnid toont zich bereid om alle verlangde hervormingen toe te staan en heeft besloten een nationalen raad in te stellen, bestaande uit 35 Muzelmannen en 30 Christenen, die belast zal zijn met de uitvoering der hervormingsmaatregelen. Thans klagen de Turken over schending van de wapenschorsing door de Serveuwat waarschijn lijk daaraan te wijten is, dat de Porte te lang gewacht heeft eene beslissing te nemen, zoodat men in Servië kon vermoeden, dat de vijande lijkheden zouden worden hervat. Aan dien onze- kereu toestand zal ook wel moeten worden toege schreven eene nota door den Servischen minister Ristich tot de consuls van Engeland en Italië gericht, waarin hij wijst op de inconveniënten en het onhoudbare van een eenvoudige wapenschor sing zonder demarcatie-lijn en zonder bepaling van onzijdig grondgebied. Hij beklaagt zich over de schendingen der wapenschorsing door de Turken en voert tot zijn eigen verdediging aan dat de Servi sche regeering nog geen bevel heeft kunnen geven om de vijandelijkheden niet te hervatten. De regeering van het vorstendom zou gaarne een regelmatigen wa penstilstand sluiten. Hieruit kan men dus opmaken, dat niet in tijds aan de Servische legerhoofden mededeeling kon worden gedaan der verlenging vau de wapenschorsing. Reeds zijn door de Porte verscheidene maatre gelen genomen om de slachtoffers der wreedheden in Bulgarije eenige vergoeding te schenken voor het doorgestane leed, eene vergoeding die aatuuri5k nooit het verlies van zoovele onschuldigen kan goedmaken welke aan hunne betrekkingen zijn ont roofd. Uit Konstantinopel zijn 18,000 pond sterling naar de geteisterde streken gezonden om in de dringende behoeften der slachtoffers te voorzien, terwijl maatregelen zijn genomen voor den spoedigen herbouw van de verbrande dorpen. De naburige dorpen leveren ook bijstand zoowel materieel als moreel. Blijkens het door lord Derby gegeven antwoord aau de deputatie, die hem het resultaat kwam mededeelen der meeting van den 18™ dezer, is daarenboven aan sir Elliot last gegeven om eene audiëntie bij den sultan te vragen, teneinde hem de namen mede te deelen van hen die de moorden en brandstichtingen in Bulgarije hebben bedreven en hunne bestraffing te eischen. Voorts verklaarde de lord, dat hij eene bijeenroeping van het parle ment niet noodzakelijk acht, omdat de onderhan delingen met de mogendheden op voldoende wijze vorderen. Hij gelooft dat de Europeesehe vrede geen gevaar loopt noch ook dat het Turksche rijk zal worden vernietigd, Eene oplossing der be staande moeilijkheden verwacht hij van de invoe ring van plaatselijke autonomie in de christelijke provincies, van gelijke vrijheden voor Mahome- danen en Christenen, en van voldoende waarbor gen tegen de vernieuwing der wreedheden. Wat Servië betreft is lord Derby voor het status quo ante helium en tegen de betaling van een oorlogs vergoeding. Over het geheel verkeert de Oostersche politiek op dit oogenblik in statu quo en 't zal de vraag zijn hoe lang zij nog in dien toestand zal verkeeren. De Oostenrijksehe organen verzetten zich intussehen met kracht tegen de proclamatie van prins Milan tot koning en als een nieuw be wijs van de onbegrijpelijke politiek van Rusland, verdient opmerking, dat de consul-generaal vau die mogendheid te Belgrado bevel heeft ontvan gen om dezelfde houding aan te nemen als zijn Oostenrijksehe collega. De politiek in de afzonderlijke Europeesehe rijken levert nog niets belangrijks op, door den voortdurenden stilstand van allen parlementairen arbeid. Met zekere spanning werd de opening der werkzaamheden van de generale junta (pro vinciale staten) van Biscaye verbeid, doch zij heeft met de grootste kalmte plaats gehad, terwijl de oudsten der provincie ten aanzien van de quaes- tie der fueros op kalmte en onthouding aandron gen. Er heerseht dan ook volkomen rust. De welbekende, groote Duitsche industrieel Friedrich Krupp te Essenwiens inrichtingen een Europeeschen naam hebben verworven, heeft op de internationale tentoonstelling voor gezond heidsleer en reddingtoestellen te Brussel eene on derscheiding behaald, die met het oog op de vele instellingen vau weldadigheid aan zijne inrichting verbonden, ruimschoots verdiend is. De snelle ontwikkeling der stad Essen, die iu 1803 slechts 3480 inwoners teldedagteekent van de toepassing van den stoom terwijl de staalgictcrij eerst in de laatste vijftig jaren haar tegenwoordige hoogte bereikte. Thans bevinden zich te Essen 4312 woonhuizen met 55,045 inwo ners, waaronder 10,200 werklieden en ambtenaren van Krupp. Hierbij komen nog 3277 woningen voor gezinnen tot de fabriek behoorende, die op het grondgebied van naburige gemeenten staan met eene bevolking van ongeveer 16,700 zielen. Ten behoeve zoowel van de fabrieksgebouwen als van de woningen bestaat er een eigen brand weer van 63 man die uitsluitend daarvan bestaan. Een van de eerste pogingen van Krupp was om aan de arbeiders alle levensbehoeften goed en

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3