N°. 230. 119e Jaargang. Donderdag 28 September. io<o. Dit blad verscbijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën i 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. BERICHT. Zij, die zich voor 1 October 1876 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. Middelburg, 27 September. GSCHE i cj Heden is in de werkzaamheden van het droge dok alhier de eerste zichtbare verandering geko men, welke recht geeft tot de veronderstelling dat een gedeelte van het werk zijne voltooiing nadert. Hield men tot dusverre, door ijverig pom pen, de ruimte achter den kistdam droog, teneinde op den bodem te kunnen werken, thans is door middel van twee waterloopen, welke in dien dam gemaakt zijn, aan het water toegang gegeven, zoodat het voordok zich langzamerhand begint te vullen. De werkzaamheden tot versterking en beveili ging van den bodem in het voor- of natte dok, mogen dus geacht worden afgeloopen te zijn. Men heeft in den onmiddellijken omtrek van den drem pel der schipbrug de weggezakte of weggespoelde massa's grond door aanzienlijke hoeveelheden zware klei, steenen, zand en puin aangevuld; men heeft diezelfde specie zoo ver mogelijk ook tusschen de palen en onder de fundamenten van het machine gebouw gestort; men heeft al deze nieuwe bodem zelfstandigheid bevestigd door matten van gevloch ten stroo en dennentakken, waarop weder steenen gelegd zijn. Over den geheelen omtrek van het voordok is het droogliggen.de gedeelte van den bodem op gelijke wijze door middel van stroo- matten voor afbrokkeling beschut. De waterloop, die bestemd is om het water uit het achterdok, onder den bodem van het voordok door, af te voeren, is opnieuw gebreeuwd en naar men hoopt voor lekken beveiligd. Vóór de afsluitingsklep tusschen het voor- en achterdok zijn mede aanzienlijke hoeveelheden klei, steenen en andere specie gestort en is de bodem door matten bevestigd. In het algemeen is deze klep thans zoodanig versterkt, dat zij voor het drooghouden van het achterdok eene veel gewichtiger rol zal kunnen spelen dan, naar de oorspronkelijke constructie te oordeelen, aanvan kelijk verondersteld kon worden hare bestemming fe zijn. Het oude brok kaaimuur in het voordok, dat zichtbaar aan 't verzakken is en een aantal scheu ren vertoont, die achtereenvolgens weer dicht ge maakt zijn, schijnt voorloopig niet vernieuwd, maar door ankers of andere middelen versterkt te zullen worden. Door het water gesteund, dat in den regel in het voordok zal staan en door de opstaande klep buiten het droge dok gehouden zal worden, zal, naar men schijnt te veronderstellen dit bouwvallige stuk nog eenigen tijd aan de ver- eischten kunnen voldoen. Dit gedeelte van het werk schijnt overigens van zijne voltooiing nog ver verwijderd. De doorbraak, welke in den kaaimuur van het voordok heeft plaats gehad, is gedicht door het inheien van dubbele rijen palen, zoo binnen als buiten den kaaimuur. De ruimte tusschen die rijen is weder door het instorten van zware klei en andere specie aange vuld, welke men ook aan die zijde zooveel mogelijk tusschen de palen van het machinegebouw heeft ingewerkt. Op éene plaats is een steenen beer gemetseldwelke mede tot steun van het metsel werk en tot afsluiting van het water dienen moet. Het is te hopen dat al tleze werken en voor zorgen voldoende zullen blijken om in het vervolg do onafgebroken exploitatie van het dok te ver zekeren. j De gemeenteraad van Middelburg, zal op Vrijdag, den 29™ September des namiddags te 2uur, een openbare zitting houden ter behande ling der volgende zaken: Missive gedeputeerde staten goedkeuring ïaads- besluiten; missive commissie bestuur Vüssingsche rijweg met voorwaarden tolverpachting 1877; adres mej. H. E. van Hiele om ontslag als le hulp onderwijzeres op school B; voorstellen burgemeester en wethouders a betreffende de kweekschool voor onderwijzers; b tot verhuring van een stukje grond bij de loskade aan P. de Zeeuwc tot aan koop van overhoeken bij de Winterstraat; benoe ming leden vaste commissiën. Naar wij vernemen is nog een tweede stoomboot met aniline-afval geladen, uit Duitschland op Belgisch grondgebied aangekomen. Ook deze massa vergif moet dus nabij onze kusten in zee uitge stort worden op gevaar af van er onze visschen mede te vergiftigen. De afval bevat volgens des kundigen 21 pet. loodwit. Het gisteren door ons medegedeelde telegram betreffende de krijgverrichtingen te Atchin luidt volgens de Staats-courant als volgt: „Den 11™ September werden de versterkingen van Tonga en Lamnjong voltooid. Bij de opening en verkenning van het terrein sneuvelde 1 mindere en werden de 26 luitenant en Neve en 8 mindere militairen gewond. „Den 12en werd opgerukt naar Lamara. De vijand werd uit zijne linie van versterkingen ten Oosten der Koeroeng-Tjoet verdreven; gevoelige verliezen werden hem toegebracht; 13 stukken geschut (waaronder éen van 30 en twee van 12 pond) werden door onze troepen vernageld. Door de lagune ten Oosten van Lamara werd Passar Koeroeng-Tjoet, aan het uiteinde van den weg vanNjablang, bereikt, alwaar het bivouac opgeslagen en de gemeenschap over de Koeroeng-Tjoet tot stand gebracht werd. Aan onze zijde sneuvelden dien dag 2 mindere militairen en werden er 17 gewond. „De gezondheidstoestand der ageerende troepen was goed, hun geest uitmuntend. Er viel zeer veel regen." Men schrijft ons uit Hontenisse van den 24™ dezer Heden had de jaarvergadering plaats van de alhier bestaande vereeniging „Kennis is Macht". Na voorlezing der notulen van de vorige verga dering en het onderzoeken en goedkeuren der re kening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar 1875/76, werd het reglement herzien. Behalve eenige wijzigingen van huishoudelijken aard, werd verder met algemeene stemmen beslo ten om art. 1., met het oog op de reeds feitelijk bestaande uitbreiding van het programma der ver eeniging, aldus te lezen: „Er bestaat te Honte nisse een gezelschap onder de zinspreuk „Kennis is Macht", hetwelk zich ten doel stelt het versprei den van natuur- en staathuishoudkundige kennis, toegepast op landbouw, andere bedrijven en het dagelijksch leven." Afgescheiden van het reglement werd vervolgens met algemeene stemmen aangenomen 1°. dat er in de aanstaande wintermaanden, van 4 October tot en met April, eenmaal 'smaands eene voordracht zal gehouden worden voor het publiek tegen betaling van 10 cent entrêe. Deze voor drachten zullen met proeven worden toegelicht en uiterst populair zijn. 2°. Dat, daartoe uitgenoodigd wordende, met de werktuigen en chemicaliën der vereeniging ook in andere gemeenten van Zeeland voor drachten zullen gehouden worden tegen matige vergoeding. Ter verificatie van den opgemaakten inventaris der werktuigen werd eene commissie benoemd, be staande uit de heeren J. F. Deijer, geneesheer, J. Kroon, wethouder, en P. J. van Eemortel Nz., aannemer. Bij de regeling van den wintereursus werd met algemeene stemmen aangenomen om, evenals in vorige jaren, iederen Donderdag eene voordracht over natuur- en scheikunde, en iederen Zondag eene over staathuishoudkunde en vrije onderwerpen te houden, telkens des avonds te 6 uren, in 't lokaal der vereeniging. Tot leden van het bestuur werden herbenoemd de heeren M. Eijke, voorzitter, J. F. Pieters, com missaris, en A. F. Marlet, secretaris-penningmeester. Het programma der onderwerpen, welke dezen winter in behandeling zullen komen, wordt binnen kort vastgesteld. Aan deze vergadering ging eene bijeenkomst van landbouwers vooraf, welke was samengeroepen tot het vormen van eene zoogenaamde dorpsver eeniging of landbouw-sociëteit. Het voorloopig nastuur, bij eone vórige bijeenkomst benoemd en bestaande uit de heeren J. J. van Arenthals, voor zitter, P. F. Fruijtier Pz.commissaris, en J. A. Pateer Ez., secretaris, noodigde den heer Marlet uit in 'tkort te spreken over het doel en den werkkring eener dorpsvereeniging. Deze voldeed daaraan en wees in eene korte toespraak op de reeds in ons land aanwezige dorpsvereenigingen, o. a. ook op Schouwen, op de onderlinge voorlichting en raadgeving; het voor gemeenschappelijke rekening aankoopen van zaaigoed, meststoffen, werktuigen, fokdieren, enz.; het aanknoopen van betere handelsbe trekkingen, ook voor den verkoop van landbouw producten, het aangaan van onderlinge verzekerin gen en het aanleggen van een proefveld. Ten slotte toonde spreker aan, dat dorpsvereenigingen nooit mogen leiden tot afscheiding van de reeds bestaande distriotsvereenigingen, maar veeleer tot versterking daarvan. Op de vraag van den voorzitter of de aanwezigen zich met het voorgestelde doel konden vereenigen en als bewijs daarvan wilden toetreden tot de te vormen dorpsvereeniging, verklaarden zich ruim een dertigtal daartoe bereid. Het voorloopig bestuur werd verzocht zich te belasten met het samenstellen van een ontwerp- reglement en dit in eene volgende bijeenkomst ter bespreking voor te dragen. Het voorloopig bestuur nam deze opdracht aan. Eerlang zal Hontenisse derhalve in 't bezit zijn van eene jeugdige vereeniging, die bij flink samen, werken rijke vruchten kan en zal afwerpen. Wij danken daarom van harte de leden van 't voorloopig bestuur, die 't initiatief daartoe namen, en wensehen dat hun pogen algemeene ondersteuning en waar deering moge vinden. Uit Velzen meldt men aan de Haarl. Ct.: Het schip met de mal, dat Vrijdag jl. hier passeerde, heeft Zaterdag zijn proeftocht tot buiten de slui zen voortgezet. Ofschoon daar in de laatste dagen veel is gewerkt om de geul op de vereischte diepte te krijgen, heeft de mal er nog vastgezeten, zoo dat de kans voor het torenschip om te vertrekken, ook met het oog op het ingevallen ongestadige weder, vooreerst weder verkeken is. Voor de betrekking van stations-ambtenaar bij den spoorwegdienst in Ned. O.-I. hebben zich ruim honderd candidaten aangemeld, thans in dienst bij de verschillende spoorweg-maatschappijen hier "te lande. Er zijn (zoo wij goed zijn ingelicht) voorshands slechts zes plaatsen te vervullen, op de volgende voorwaardena eene verbintenis voor minstens vijf jaren dienst in Ned. Indië; b vrije overtocht heen en terug; c eene bezoldiging van minstens honderd vijftig gulden 's maands. Dit is (voor zoover ons bekend) de eerste uit zending van hier gevormde stations-ambtenaren naar Indië. Zoo deze slaagt, zal zij vermoedelijk worden herhaald en zullen daarmede nieuwe uit zichten worden geopend, voor onze jongelieden die zich aan den spoorwegdienst wijden. (U. Dbl.) De Haagsclie correspondent der Zutfensche cou rant schrijft het volgende over de nieuwe wet op het lager onderwijs, wat wij overnemen zonder de verantwoordelijkheid op ons te nemen: „Het Vaderland heeft reeds meêgedeeld, dat het ontwerp naar den raad van state is verzondenik kan er bijvoegen dat er onder de clericalen een ware storm zal opgaan, als het ontwerp wordt ingediend zooals het than3 bij den raad van state aanhangig is. Het zal een geheel nieuwe school wet worden, bijna geen enkel artikel is onveran derd uit de wet van '57 overgenomenmaar de voorgestelde wijzigingen betreffen toch bijna uit sluitend paedagogische zaken. Meer onderwijzers, hoogere traktementen, ziedaar ook twee hoofd punten in de wet van Heemskerk. Als een con cessie aan de clericalen kan beschouwd worden, eene bepaling tot invoering van verplichte school geldheffing. Zooals gij weet is dit het oude stok paardje van Heemskerk; maar hij zal er niet veel verder meê komen; de liberalen zullen verplichte schoolgeldheffing nooit toestaanen de clericalen zullen hem zeker terstond toegeven: dankbaar, maar op verre na niet voldaan. Gisteren hoorde ik een hooggeplaatst persoon zeggenals de wet zoo naar de kamer gaat, zal zij niemand voldoen, en den liberalen wel het allerminst, omdat te veel moeite is gedaan om alle partijen te bevredigen en voor de gemeenten een nieuwe last, zonder waarborg voor ontheffing, onaannemelijk is." Blijkens bij de regeering ingekomen ambtsberich ten zijn in de maanden Juni, Juli en Augustus gevallen van dolheid bij honden voorgekomen in Noord-Brabant 6in Gelderland 2, in Zuid-Holland 1, in Zeeland 1, in Overijsel 1, in Groningen 1 en in Limburg 5, dus samen in het rijk 17 gevallen. In Noord-Holland stierf aan watervrees een man die eenige weken te voren in Zeeland door een hond gebeten was. In de voorafgaande maanden Maart, April en Mei waren 13 gevallen van dolheid of vermoedelijke dolheid bij honden voorgekomen (Staats-courant van 29 Juni 1876 n° 151.) De laatste militairen, te Amsterdam verza meld uithoofde der jongste wanordelijkhedenzijn van daar vertrokken. Aan de kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Dord recht, Schiedam, Middelburg, Vlissingen, GroningenJ Leeuwarden, Harlingen, Zwolle, is gezonden het bericht omtrent den handel en de scheepvaart in het Britsche koninkrijk over Augustus 1876. Omtrent de zitting der tweede kamer van gisteren zalna het door ons reeds medegedeelde, de opgave voldoende wezen van de namen der voor- en tegenstemmers bij de amendementen, betrekkelijk de onderwijs-paragraaf in het adres van antwoord op de troonrede voorgesteld door de heeren des Amorie van der Hoeven en Sehim- melpenninck van der Oije. Ook na de verklaring van den heer Tak, voor zitter der commissie van redactie, dat met de zinsnede, waarin de kamer verklaren zou „vooral" prijs te stellen op de spoedige ontvangst van het wetsontwerp op het lager onderwijs, volstrekt niet bedoeld werd eenig wantrouwen tegenover de regeering uit te spreken, of haar iets onaange naams te zeggen, handhaafden de katholieke en de anti-revolutionaire voorsteller hunne amende menten. Hieruit bleek dat het hun meer te doen was om aan de kamer eene verklaring van onver schilligheid ten opzichte der onderwijs-quaestie te ontlokken, dan haar terug te houden van eene betuiging van belangstelling, welke na de verkla ring van den heer Tak alle beteekenis van wan trouwen of van onnoodigen aandrang verloren had. De groote meerderheid verklaarde zich dan ook voor de redactie der commissie. Met de be tuiging van onverschilligheid, door den heer van der Hoeven voorgesteldstemden de meeste anti revolutionairen enkele katholieken en een enkel conservatief lid in. Het waren de heeren: de Jonge, des Amorie van der Hoeven, Lambrechts, van Asch van Wijk, Haffmans, Teding van Berk bout van Heemstra, Scbimmelpenninck, Luyben, Saaymans Vader, Biehon van IJselmonde, van den Berch van HeemstedeArnoldts, Messchert van Vollenhoven en Oorver Hooft. Het amendement van den heer Schimmelpenninck van der Oije, dat ten doel had het aandringende woord „vooral" uit den volzin weg te laten, ver- eenigde 27 stemmen op zich, samengesteld uit alle katholieken en anti-revolutionairen, benevens een deel der conservatieven, namelijk de heeren A. Mackay, van Heemstra, Schimmelpenninck, Luyben, Saaymans Vader, Schimmelpenninck van der Oije, Bichon van IJsselmonde, van den Berch van Heemstede, van der Schrieck, Fabius, Arnoldts, Messchert van Vollenhoven, Oorver Hooft, Wint- gens, van Nispen van Sevenaer, de Jonge, van Wassenaer van Catwijck, van Zinnicq Bergmann, de Casembroot, Borret, Verheijen, Lambrechts, van Baar, Kerens de Wijl re, van Asch van Wijck, Haffmans en Teding van Berkhout. De heer Heydenrijck was bij de beide stem mingen uie t tegenwoordig.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1