BUITENLAND. De oude en de nieuwe wereld. Marine en leger, Rechtzaken. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. gedierte (hoenders) geschonken aan den heer G. A. de Looze Mzu., te Zierikzee. De harddraverij, bij gelegenheid dezer tentoon stelling op den Diergaardesingel te Rotterdam gehouden, liep in de beste orde en tot algemeen genoegen af. De talrijke menigte die opgekomen was, bewees dat dit volksvermaak in Holland niet minder populair is dan in Groningen of Friesland. De strijd duurde van 1 tot 6 j uur des namiddags. Winner van den prijs a 400 was la Vitessevan J. Smits, te Dubbeldam. De le premie a 200 werd gewonnen door Cornelia, van W. Doon, te 's Hagede 2e premie a f 100 door Gravin, van J. v. d. Linden, te Maasdam. Naar men verneemt, bestaat het voornemen de sabelsin gebruik bij de veld-artillerie, te ver vangen door een model, dat, wat het gevest be treft de thans bestaande in gemakkelijkheid van aanvatten verre overtrefter is een model aan de bevoegde autoriteit ter bezichtiging gegeven. De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden een mannelijken en een vrouwelijke beklaagde uit Retranehemont schuldig verklaard aan openbare schennis der eerbaarheid gezamenlijk gepleegd in het zeeduin aldaar. Onder aanneming van ver zachtende omstandigheden is de eerste veroordeeld tot eene maand celstraf en de tweede tot. veertien dagen gevangenisstraf. Dinsdag liep te Scheveningen het treurig gerucht, door een der pinken van de haringvloot aangebrachtdat bij de stormen van de vorige week een pink van den reeder Teuwisse met man en muis is vergaande pink zou in den nacht eensklaps verdwenen zijn, zonder dat men er later nog iets van heeft kunnen bespeuren. De vijf meisjes, die verleden week uit het asyl Steenbeek, te Zetten, ontvluchtten, zijn ont dekt en teruggevoerd. Het programma van de feestviering te Alk maar ter gelegenheid der onthulling van het monu ment „Alcmaria Victrix", op Maandag 9 October a., is als volgt vastgesteld: 'sMorgens bespeling van het klokkenspel. 12 uren. Onthulling van het monument. Volksvermaken in den Geester hout. Gedurende de pauze voorstelling in de goochelkunst. Harddraverij in den Kennemerhout, met paarden van zessen klaar. 's Namiddags 2 uren matinee musicale door het orkest van het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam, onder directie van Joh. M. Coenen, met feestelijke toespraak. 7 uren. Vuurwerk door den vuurwerkmaker J. F. Hendrickx te Amsterdam, aan de Kanaal kade. Na afloop van het vuurwerk: muziekuitvoering in eene tent op de Steenen brug, met prachtige illu minatie. Concert door het orkest van Joh. M. Coenen, met reünie en bal in het lokaal Vervloet. Te Amsterdam is op uitnoodiging van de Vereeniging voor den effectenhandel eene vergade ring gehouden van houders, van Atlantic-Missis- sippi-Ohio-spoorweg-obligation27 houders, ver tegenwoordigende 545 obligatiën, waren tegen woordig. Besloten werd op voorstel van het bestuur tot het benoemen van een comité, dat, óf zelfstandig, óf in overleg met een bestaand Engelsch comité, voor de rechten der obligatie houders op zal treden. Het comité zal tot voorzitter zonder recht van stemming hebben het lid van het bestuur der vereeniging mt P. A. van Oosterwijk Bruyn, terwijl tot leden werden benoemd de heeren H. J. de Marez üyens, J. Carp van Utrecht, W. F. Piek, H. P. Goedkoop en J. F. van der Waarden. Men schrijft uit den Tielerwaard, dat men in geen jaren zooveel last had van wespen als dezen zomer. In buitengewoon groote menigte aanwezig, hebben zij veel fruit vernield. Bij ge brek aan beter stellen zij zich nu ook tevreden met nog onrijpe appelen en peren. Te Helder is binnengekomen een Engelsch pleizier-stoombootje, zeer eigenaardig „Cigarette" genaamd. Het komt van Londen en is naar Ham burg bestemd, is 45 voet lang en 7 voet breed, heeft eene uitmuntende machine van 16 paarde- kracht en is, behalve met den eigenaar, met 3 sche pelingen bemand. Men begrijpt niet, hoe men met zulk een rank vaartuig dien tocht heeft durven ondernemen. De terugkomst van den president Burgers in de Transvaal-republiek is voor dit gemeentebest niet de voorbode geweest van een tijdperk van voorspoed. Niet lang na zijne aankomst toch is de president genoodzaakt geweest ten strijde te trekken tegen de naburige Kafferstammen en de berichten van verschillende zijde doen gelooven dat de oorlog alles behalve in het voordeel dei- republiek gevoerd wordt. Ofschoon alles wat uit Engelsche bron daaromtrent gemeld wordtzeker niet onvoorwaardelijk geloof verdient, meenen wij toch te moeten mededeelen wat door den corres pondent van de Times den len September aan dat blad geseind werd „De nederlaag der Transvaalsche troepen wordt bevestigd. President Burgers verkeert in. groote verlegenheiden is door de meesten zijner man schappen verlaten. Weinigen laten zich overha len om zich bij hem te voegen. De republiek is gedesorganiseerd. De officieren hebben over twee maanden geen salaris genotenen hooggeplaatste beambten zijn er voorBritsche tusschenkomst te verzoeken. Algemeen gelooft men dat, in het belang van geheel Zuid-Afrikade Britsche regee- ring zoo spoedig mogelijk den oorlog moet doen ophouden wijl er in langen tijd geen vooruitzicht op isdat de Transvaalsche regeering de inlan ders zou kunnen verslaan. Lord Carnarvon heeft den president zijne afkeuring van den oorlog te verstaan gegeven, en hem aangeboden te bemid delen. De Volksraad moet den 4cn dezer bijeenko men wanneer een voorstel in overweging zal worden genomen, om Engeland te vragen het land over te nemen. Aan de Kaapsche grens is alles rustig." De Russische grootvorst troonopvolger wordt, in zijne hoedanigheid van eerevoorzitter van het Russische eomité der tentoonstelling voor ge- gezondheidsleer en reddingsmiddelen, den 25en dezer te Brussel verwacht, alwaar hij de tentoonstelling zal bezoeken en den 26en de groote revue zal bijwonen. In de vorige week zat de weduwe Armstrong met haar beide kinderen aan tafel in hare villa aan den oever der Coquette in Northumberland, toen er een kleine woordenwisseling ontstond. Eensklaps stond de 22jarige Jeannette op, loopt het huis uit en werpt zich pardoes in de rivier; haar 16jarige broeder wilde haar redden, sprong ook in het water en beide verdronken. Christine Nillson brengt tegenwoordig de Noren in verrukking. Na een bezoek te hebben gebracht aan Christiania, alwaar zij zeer enthou- siastisch is ontvangen, vertrok zij naar Stokholm. Voor het hotel waarin zij logeerde waren Donder dag avond 10,000 personen bijeengekomen, terwijl aan de beroemde zangeres eene serenade door de studenten werd gebracht. Eensklaps .verscheen zij op het balkon en, na haar dank te hebben betuigd, zong zij een oude Noogweegsche ballade; haar prachtige stem drong tot in de verste hoeken van het plein door. Het enthousiasme kende bijna geen grenzen, de opgewonden menigte drong met geweld naar het hotel, zoodat verscheidene dames half werden gesmoord en bewusteloos moesten worden weggedragen. Nillson bevindt zich thans te Gothenburg, gaat van daar naar Kopenhagen, om er twee concerten te geven, en zal dan een groote reis door Europa ondernemen. Een bedevaart van Luik naar Mont-aigu heeft in België weder aanleiding gegeven tot ongeregeld heden. Bijna 7000 personen hadden zich des morgens te 4 uren met een extra-trein ter bede vaart begeven. Niettegenstaande des avonds de reizigers met verschillende treinen terugkwamen, had zich een groote menigte bij het station ver zameld, die de terugkeerenden met gefluit en scheld woorden begroette. Tot de aankomst van den laatsten trein was alles, dank zij de voorzorgen der politie, hierbij gebleven. Aan het hoofd der laatste bedevaart gangers bevond zich echter een geestelijke, de pastoor van Saint-Pholien, algemeen bekend als een der ijverigste ultramontanen. Ook nu weder liep hij in uitdagende houding aan het hoofd, met de eene hand zijn steek zwaaiende en met de an dere de vuist tegen de menigte ballende. Spoedig kwam het van scheldwoorden tot daden. De steek werd den opgewonden pastoor uit de hand geslagen. Ware het hierbij gebleven, de zaak had niets te beduiden gehad, doch ongelukkig wilde een agent van politie, een braaf en oppas send man, Gérard genaamd, den geestelijke ont zetten. Hierbij werd hem een dolksteek toege bracht, die tussehen twee ribben doordrong en eene vrij diepe wonde veroorzaakte. De dader van dezen verraderlijken aanslag is nog niet ontdekt. Verscheidene personen zijn echter gearresteerd. Men hoopt den armen Gérard in het leven te behouden. Een trein, die Maandag morgen van Leuven in het station Ransart aankwam, is tegen een stil- staanden goederentrein geloopen, waardoor de twee locomotieven zwaar beschadigd, het dak van een reizigers-wagon afgerukt en vele beschotten en banken verbrijzeld werden. Vijf personen zijn meer of minder ernstig ge wond. Zonderling was het dat alleen in de laatste wagons gekwetsten zijn gevonden, terwijl in de middelste wagons niemand gedeerd werd. Het ongeval wordt aan eene verkeerde plaatsing der wissels toegeschreven. Op de Grande Place te Brussel wordt, bij ge legenheid der aanstaande feesten ter viering der onafhankelijkheid, een verlichte kiosk opgericht voor welke op de gemeente-begrooting eenige dui zenden franken zijn uitgetrokken. Het stedelijk bestuur is tot die uitgave overgegaan, dewijl het eene dergelijke kiosk, die voor alle volksfeesten dienen kan, als eene bepaalde behoefte beschouwt. De koning der Belgen en zijne gemalin vergezeld van den prins van Wales, zijn voorne mens bij de onthulling van het standbeeld, dat voor den staatsman Sylvain van de Weijer te Leuven opgericht zal worden, tegenwoordig te zijn. Een klein blaadje te Lyon, le petit-Lyonnais, is veroordeeld tot het betalen eener boete van 1000 franken, wegens het vermelden van een valsch bericht, omtrent een diner dat bij den aartsbis schop had plaats gehad. Na de opsomming van het menuwaarop allerlei lekkernijen, met name patrijzen en fazanten voorkwamen, had de petit- Lyonnais de opmerking gemaakt dat, naar het scheen, de gesloten jachttijd niet gesloten was voor de geestelijke heeren. De rechtbank zag in dit feit- opzet om te beleedigen en laster, te meer de wijl het blad geweigerd had eene wederlegging van den aartsbisschop op te nemen, waarin ver zekerd werd dat er in 't geheel geen diner bij hem had plaats gehad. 20 Sept. ;s av. 11 u. 54 gr. 21 's morg. 7 u. 53 gr. 's midd. 1 u. 64 gr. 's midd. 6 u. 62 gr. Verschillende omstandigheden doen vermoeden, dat wij aan den vooravond van den vrede staan, want de mogendheden zijn eenparig in den wensch dat een officieele wapenstilstand zal worden gesloten, liefst voor eene maand, teneinde daarin de vredes onderhandelingen te kunnen voeren, hetgeen te Konstantinopel zou geschieden. Het bericht van Daily Telegraph, dat Engeland voorwaarden heeft voorgesteld, moet geheel onjuist zijn, zoodat er vooruitzicht bestaat, dat de laatste, door de Porte aangeboden, voorwaarden tot grondslag voor de verdere onderhandelingen zullen worden genomen. Dit is ook de opinie te Parijs, alwaar een vrij levendig verkeer met de Turksche diplomatie plaats heeft en heden een ministerraad over belangrijke aangelegenheden zou worden gehouden. Alle mogendheden moeten het verlangen hebben aan den dag gelegd om spoedig tot den vrede te geraken. Ongetwijfeld wordt de positie van Turkije bij de te voeren onderhandelingen alweder verzwaard door een nieuw rapport over de gebeurtenissen in Bulgarije, door den heer Baring, Engelsch consul te Philippopoli, aan de regeering van zijn land uitgebracht. Daarin geeft hij een overzicht over de geschiedenis van den opstand in Bulgarije en deelt hij een aantal verschrikkelijke bijzonder heden mede omtrent de bedreven moorden, schen dingen en martelingen. Het aantal vermoorde Christenen stelt hij op 12,000 tegenover 200 Turken. Te Butak alleen moeten 5000 Christenen zijn vermoord; 58 dorpen werden verbrand, in éen woord de wijze waarop de opstand is onder drukt was zoo onmenschelijk mogelijk. Hij dringt er op aandat Mohammed agha en Achmet aga, welke laatste nog wel de ridderorde van Medjidië heeft ontvangen, als verantwoordelijk voor de te Butak gepleegde gruwelen met strikte rechtvaar digheid zullen worden gestraft, teneinde de rust in de gemoederen te herstellen. Dit rapport zal weder nieuw voedsel verschaffen aan de veront waardiging in Groot Britanniëwaardoor de regeering van dat land nog te meer tot een strenge houding jegens den divan zal worden genoodzaakt. Een merkwaardig staaltje hoe men den gods dienst kan misbruiken tot een motief voor de schandelijkste en menschonteereudste daden levert de onfeilbare paus Pius IX. Om zich tegen de beschuldiging van medeplichtigheid van de door de Turken gepleegde wreedheden te verdedigen heeft hijvolgens de Gazette d'Italie, een encycliek opgesteld. Daarin verklaart hij als plaatsvervan ger van Jezus Christus en hoofd der algemeene katholieke kerk niet de bondgenoot van den koran te kunnen wezen, maar hij kan ook niet den op stand van de Slaven, die door Rusland wordt aangestookt, verdedigen, omdat deze niet alleen een oorlog van de Grieksche scheurmakers tegen den Islam is, maar ook de vernietiging van de apostolische Roomsch katholieke kerk ten doel heeft. Hoe het mogelijk is een dergelijke bedoeling aan de Serven toe te schrijven kan alleen worden verklaard door het zoeken naar eene verontschul diging voor een hoogst laakbare handelwijze. Zoowel van Servische als van Turksche zijde wordt geklaagd over het niet eerbiedigen van de wapenschorsing. Indien dit van ernstigen aard is zullen de mogendheden wel vertoogen tot de strijdende partijen richten, maar het gebeurt bijna altijd, dat in het begin van een wapenstilstand op het eene of andere punt bij vergissing of door onwetendheid nog vijandelijkheden worden gepleegd. Het resultaat van de Zondag jl. in Frankrijk plaats gehad hebbende aanvullingsverkiezingen van gemeenteraadsleden is nog niet volkomen bekend, doch men kan althans wel constateeren, dat het over het algemeen gunstig is voor den tegenwoor- digen regeeringsvorm en dat zij overal in de beste orde hebben plaats gehad. In verscheidene gemeenten, waarin vroeger altijd Bonapartisten werden verkozen, verkregen thans republikeinen de meerderheid. Volgens de Diario Espagnol is het in Spanje niet verboden bijbels te verkoopen in boekwinkels, maar alleen langs openbare straten en pleinen, waar zij door vrouwen en kinderen met luider stem werden uitgevent. Dit is ook eigenlijk niet noodig, en de reclamaties der protestanten zullen wel niet veel baten. De crisis in het Oostendie aan den aanstaanden ondergang der oude Aziatische wereld doet den ken, geeft aan de Volks-Zeitung aanleiding te wijzen op hetgeen in de nieuwe wereld voorvalt, die op een buitengewone ontwikkeling kan bogen. Europatusscben de oude en de nieuwe wereld gelegen, kan ernstige lessen trekken uit deze tegenstelling, voor de ontwikkelingsgeschiedenis der volken. Azië levert eene geschiedenis van ondergang» Geen van zijn uitgestrekte rijken deelt in de ont wikkeling onzer beschaving; de geestelijke ver- dooving gaat daar gepaard met materieel gebrek: Landen van groote uitgestrektheid en met een zoo heerlijk climaat begunstigd, dat men de mythe van een aardsch paradijs daarop toepaste, kwijnen door de luiheid hunner bewoners en het onverstand van despotie en satrapie. Tevergeefs beproeven zij redding door invoering van de Europeesche be schaving, toepassing van den stoom, aanleg van spoorwegen en telegrafie; het is onmogelijk den ondergang te keerenalles schijnt integendeel te strekken om dien te bevorderen. De stempel van despotisme en slavernij is het teeken des doods dat door geen van elders ingevoerde beschaving kan worden uitgewischt. Tegenover dit beeld van den ondergang levert de toenemende bloei van de overzeesche wereld een sterk sprekende tegenstelling. Wat wij ver nemen uit de bakermat der vrijheid, Noord-Amerika, toont hoe geweldig de jeugdige beschaving en ontwikkeling aldaar ons beginnen te overvleugelen. Een krachtige ontwikkeling van het machinewezen, een krachtdadige toepassing van de stoomkracht, een ijverige aanwending van alle nuttige uitvin dingen, een veelzijdig gebruikmaken van de na tuurkrachten waardoor rijke vruchten worden verkregen, een voortgaande ontwikkeling van den landbouw en eene immigratie overeenkomstig de behoeften, dit alles doet de schoonste verwach tingen koesteren van de toekomst. Tegenover het beeld van den ondergang staat een ander van krachtige ontwikkeling. Nog verbazingwekkender zijn de berichten en mededeelingen omtrent de nieuwste wereld: Australië» Ternauwernood is een menschenleeftijd sedert den aanvang zijner ontwikkelingsgeschiedenis verloopen en thans reeds zien wij het krachtig bloeien. Ook daar is de beschaving niet door een machtig des poot ingevoerd, maar is zij het gevolg van een vrije kolonisatie, die uit eigen beweging een nieuwe wereld voor beschaving en ontwikkeling heeft ge zocht. Tien jaren geleden reeds was de Australi sche wol een machtige concurrent op onze markten thans is de wol-cultuur ginds tot een verbazenden bloei geraakt. Op de tentoonstellingen der wereld producten behaalt telkens en telkens weder het Australische koren den prijs. Ook de wijn-pro ductie, wier veredeling, naar men vroeger meende, slechts een gevolg van langdurige cultuur kon wezen, wekt de verbazing van alle deskundigen op. Australië levert edele soorten, die reeds met de beste merken van Europa kunnen wedijveren. Te midden van die voorbeelden van verval en herleven heeft Europa allen grond om over den gang der geschiedenis van de menschheid na te denken. Men spreekt van den strijd over de nalatenschap van den zieken man en meent in de geschiedenis der menschheid een schrede verder te zullen kunnen doen, indien een Europeesche mogendheid de macht in handen krijgt over de landen, die in een toestand van ondergang verkeeren. Men beweert, dat het een Moedigen oorlog waard is een grooter stuk der Aziatische wereld in het Europeesche staten- stelsel op te nemen. Of daardoor een nieuwe levens adem in een wereld des doods zal worden geblazen, dan wel of een kiem des doods op een levenskracht zal worden geënt, ziedaar eene vraag die te weinig wordt overwogen. Maar, terwijl de strijd om de nalatenschap de naaste toekomst verduistert, dreigt de bloei der nieuwe wereld met een veel belangrijker crisis, In welken toestand zal onze industrie geraken, indien, door de toenemende ontwikkeling van het machi newezen, uit Amerika beter en goedkooper produc ten dan uit ons eigen werelddeel kunnen worden verkregen Een menschenleeftijd geleden was Duitscliland de korenschuur van Engeland thans concurreert niet alleen het Amerikaansche koren met het Duitsche op de Engelsche markt, maar de Duit- sche markt zelve ondervindt reeds den invloed van het Amerikaansche product. En als Amerika eens zijn riviermondingen geheel in orde heeft zal de toevoer van koren nog sterker worden. Gelukt de proefneming om geconserveerd vleesch uit Australië over te voeren, dan opent zich voor de veeteelt het vooruitzicht op een ge vaarlijke concurrentie. De steeds goedkooper wor dende scheepvaart, de gemakkelijker handel en het toenemende verkeer doen vermoeden dat in de toekomst de nieuwe wereld met haar jeugdige productie een overwegenden invloed op het be staan der Europeesche volken zal uitoefenen. Wie ernstig over deze toestanden en verschijn selen wil nadenken zal erkennen, hoe nietig alle quaesties over de nalatenschap van een in verval zijnde oude wereld zijn, tegenover de levensvragen die de krachtig zich ontwikkelende nieuwe werel den ons stellen.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3