BUITENLAND. Zeetijdingen. Handelsberichten. K u n s t n i e u w s. Marine en leger, Koloniën, Thermometerstand, Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Graanmarkten enz. Merferï. Cert. Werk. schuld. 2j pet. 63 63 Certific. dito dito .3 JjH 75| dito dito dito .4 99| 99 j len kan worden bestreden, 2° dat de toestand in Friesland en Zuid-Holland krachtige middelen noodig maakten 3° dat het voorjaarvóór den weidegangde.tijd is om met zulke maatregelen een aanvang te maken. Het feest der liedertafel Amstel's Mannen koor bij gelegenheid van haar 25jarig bestaan, zal aanstaanden Zaterdag plaats hebben. Des middags te 4 uren zal een optocht der aan den zangwedstrijd deelnemende vereenigingen zich begeven van de groote Koopmansbeurs naar het Paleis voor volksvlijt, begeleid door muziekkorp sen en opgeluisterd door een praalwagen, met de volgende zinnebeeldige voorstelling „Jan Pieters Sweelinckphoenix der muziek, door twee geniussen gelauwerd en omringd door de negen Muzen. Tussehen schilden en tropeën, op het jubelfeest van Amstel's mannenkoor doe lende, groepeeren zich de zanggezelschappen Am- phion Apollo Orpheus en Arion, Ook de Am- sterdamsche stedemaagd wordt voorgesteld, wij zende op de banier der vereeniging door een heraut gedragen; aan hare zijden bevinden zich barden met gouden harpen ais symbool van den mannenzang. De voorste groep op den wagen wordt gevormd door Castor en Pollux, de bescher mers van vriendschap en broederliefde. Bij een tweeden optocht op aanstaanden Dins dag zullen de twee geniussen van den wagen ver dwijnen en plaats maken voor „eene moeder die naar de zanggodinnen opziet en daarheen hare kinderen wijst, benevens beoefenaren der nijver heid, die de Muzen verheerlijken." Allegorie genoegMeer zelfs dan het groote publiek, voor welks genoegen de stoet langs de straten trekt, begrijpen kan. Onze op muzikaal gebied welbekende landge noot jkr. Merkes van Gendt, thans te Dresden verblijf houdende, heeft een opera „Bertha Boen ders" gecomponeerd. De officier van gezondheid le klasse dr. A. W. van Renterghem, geplaatst bij bet marine-hos pitaal te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den Oost Indischen ambtenaar A. A. Grondhoutge wezen civiel geneesheer bij het marine-etablissement te Soerabaija, laatstelijk met verlof bier te lande; en aan den Oost-Indischen ambtenaar nm. S. A. d'Engeïbronner, laatstelijk ambtenaar ter beschik king voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch Indie, thans met verlof alhier. Op den stationsweg te 's Hage is gisteren een begin gemaakt met Jiet leggen der spoorregels voor den paardenspoorweg door de stad. Met het plaatsen der rails in de overige straten, door welke de tramway zal loopen, zal spoedig worden aangevangen. Nadat Zondag middag aan den Noordwal te 's Hage het lijk was opgehaald van het 17jarig meisje, dat jl. Zondagavond in twist met haar minnaar moet verkeerd hebben, heeft men te vergeefs gezocht naar haar aanstaande, wiens hoed in het water dreef. Tot dusver is de jongeling nog niet gevonden, hetgeen aanleiding heeft ge geven tot verschillende gissingen, o. a. deze dat hij nog in leven is en met de wijze, waarop zijn meisje haar dood heeft gevonden, waarschijn lijk zelf het beste bekend zal zijn. De politie heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld. Van het te Amsterdam aanwezige detache ment jagers zullen 400 op den 26en dezer naar 'sHage terugkeeren. Ziehier wat o. a. door „de Tijd" verhaald wordt omtrent de manier waarop de huzaren te Amsterdam de orde hebben gehandhaafd: „Woens dag en Donderdag hebben de huzaren er nog al op ingehakt; maar dat is louter aardigheid. Ze hebben hier en daar de burgers zoo'u beetje na gezeten en wat in het wilde rondgesabeld. Als zij bijv. in de verte ergens een wandelaar ont dekten, dan reden ze er in volien ren met plus minus 25 man op af. Met even zooveel sabels hieuwen ze op den wandelaar in, die natuurlijk als een wanhopige de eerste stoep de beste op vloog maar dat baatte niet, de ruiters gaven hem geen kwartier en sloegen vloekend en razend voort. GenadeGenadeschreeuwde de man maar dat hielp ook niet veel, zoolang hij nog geen paar sabelhouwen beet had". De aannemer van de verbouwing van het stadhuis te Amsterdam heeft voor eenigen tijd. het werk gestaakt en is sedert failliet verklaard. Than3 is de verdere voltooiing van dat werk open baar aanbesteed, en aangenomen door den heer K, Kriller te Schoorl, voor 25,500. De commissie voor volksvoorlezingen te Lei den heeft plan om met de leden achtereenvolgens verschillende musea te bezoeken, en bij de bezich tiging van het daar voorhandene eene duidelijke verklaring te geven of te doen geven. Drie werklieden te Brakel, die dezen zomer, bij het weder opmaken van den Dwarsdijk, ten einde hooger loon te bekomen, grève maakten en door bedreiging en geweld hun medewerklieden daartoe aanspoorden, zijn door den rechter veroor deeld tot 4 maanden celstraf. Voor de uitzending van den zendeling der Utrechtsche zending-vereeniging N. Wiggelendam, naar Bali, waarvoor nog eene aanzienlijke som noodig is zal in het einde der maand November te Utrecht een bazar gehouden worden. Reeds zijn voor dit doel verschillende giften ingekomen. Het fraai gelegen paviljoen van Blaricum, bij Naarden, alom bekend door zijne heerlijke uitzich ten en sinds tal van jaren druk bezocht door lief hebbers en bewonderaars der schoone natuur, is bij publieke veiling aangekocht door de heeren A. C. Nijkerk en J. F. Erdmanshöfer, van Am sterdam. Algemeen hoopt men dat dit paviljoen voor slooping zal bewaard blijven. Iemand, die zich Brinio onderteekent met bijvoeging der letters „Br. in G. H. L", richt in het Utr. Dagblad eene oproeping tot alle katho lieken in Nederland, om te bewijzen dat tegen hen ten onrechte soms de beschuldiging wordt gericht, dat zij de leuze „Recht voor allen" slechts voor staan waar zij verre in de minderheid zijn of met die leuze zich voordeel kunnen doen. „Roomsch katholieken in Nederlandschrijft hij priesters en leekenwendt u allen zonder onderscheid bij een eerbiedig en open adres aan uw geestelijk opperhoofd in Rome en roep diens machtigeen in dit gevalstellig onfeilbare be middeling inom voor zijne en uwe protestant- sche mede-Christenen in Spanje dezelfde vrijheden en rechten te verkrijgenwelke gij Roomsch- katholieken in het protestantsche Nederland geniet. „Gij zult daarmede meer doen, dan u van den aangewreven blaam zuiveren. Gij zult een Chris telijk werk verrichten en toonen van het Christen dom niet alleen den naam te dragen, maar werke lijk Christenen te zijn en waard de gastvrijheid, verdraagzaamheid en liefde, die het protestantisme n hier bewijst. Als een bewijs dat het tegenwoordig voor den zoogenaamden vierden stand in Duitschland een slechte tijd iswordt uit Berlijn gemelddat met 1° October de aldaar verschijnende „Neue Social Democrat" (redacteur Hasselmann) en de „Leipziger Volksstaat" zullen worden vereenigd tot een driemaal in de week verschijnend blad „Yoorwaarts", onder redactie van Hasenclever en Liebknecht. Te Berlijn blijft dan echter nog een sociaal-democratisch blad bestaande „Berliner Freie Presse." Ten genoege van spiritisten wordt het vol gende medegedeeld. Den 19«n Augustus jl. stierf te Aleppo, ongeveer 6 uren des namiddagsde groote geleerde op het gebied van Assyrische oud heden Smith. Ongeveer een uur later kwam diens vriend en medewerker dr. Delitsch in de nabijheid van het huis van Smith te Londen en hoorde zich eensklaps op zoo doordringenden toon bij den naam roependat hij rilde en beefde. Dit voorval maakte een zoo diepen indruk op hem, dat hij op zijn horloge keek en er aanteekening van hield in zijn notitieboekje. Toen het bericht van den dood van Smith uit Aleppo kwam, werd de waarneming van dr. Delitschdie op dat oogenbiik volstrekt niet aan Smith had gedacht, met diens overlijden in verband gebracht en als een bewijs voor eigenaardige betrekking tussehen zielen aangevoerd. Het schijnt echter dat dr. De litsch niet heeft onderzocht of ook eenig persoon hem bij zijn naam heeft kunnen roepen. In de 94 dagen van 10 Mei tot 29 Augus tus waarin de tentoonstelling te Philadelphia ge opend wasis zij door 3,630,314 personen bezocht, waaronder 1,100,015 houders van vrijkaarten. De ontvangsten bedroegen 1,221,896.50 dollars. De bekende oplichtster Adèle Spitzeder heeft de haar opgelegde driejarige tuchthuisstraf in de gevangenis te Mnnchen geboet, en is den 9en dezer ontslagen geworden. Den llen November 1872 werd zij gearresteerd. 19 Sept.'s av. 11 u. 54 gr. 20 's morg. 7 u. 57 gr. 's midd. 1 u. 65 's midd. 6 u. 59 gr. Onhandige vrienden zijn dikwijls nog gevaarlijker dan bepaalde vijanden, en bij al zijn rampen loopt de ongelukkige prins Milan nog het gevaar een slachtoffer van zoodanige vrienden te worden. Zijne beweerde proclamatie tot koning moet na melijk worden toegeschreven aan een toost door generaal Tschernajeff op een banket aan prins Milan gewijd, waarin hij dezen als koning van Servië heeft gequalificeerd. Omtrent hetgeen verder is geschied zijn de berichten niet zeer dui delijk. Volgens het een is het hierbij gebleven, volgens een ander is, naar aanleiding van de Turfe- sche eischen in de vredesvoorwaarden, in het Ser vische leger eene poging aangewend om den prins tot koning te proclameeren, terwijl dit volgens een derde inderdaad zou zijn geschied. Hier schijnt met recht de waarheid in het mid den te liggen, want behalve dat het tweede be richt uit officieuse bron door den Politischen Oor- respondenz wordt medegedeeld, wordt er bijge voegd, dat in Servische politieke kringen geen waarde aan de manifestatie is gehecht, en zij door den prins en de regeering bepaald is afgewezen. 't Is te hopen, dat dit werkelijk het geval is en dat de prins en de Servische regeering geheel onschuldig aan de geheele zaak zijn, want uit Parijs wordt gemeld, dat de Russische gezant aldaar, prins Orloff, eergisteren uit Genève is aan gekomen en zich terstond naar den minister van buitenlandsche zaken Decazes heeft begeven, speciaal om hem te spreken over bovengemelden toost. Deze zou nl. aan het Russische hof een hoogst ongunstigen indruk gemaakt en groote ontevredenheid verwekt hebben. De gezant heeft wel geen mededeeling van depêches gedaan, maar had wel den minister te kennen gegeven, dat Rusland voornemens is met kracht de belan gen der Christenen in het Oosten te verdedigen, doch dat de wijze waarop Servie zijne bescher ming misbruikt het begint te vervelen. 't Zou ons niet verwonderen zoo die, misschien hoogst onschuldige en niets beteekenende, mani festatie Rusland zeer gelegen komt als een ge- wenschte aanleiding om zich een weinig meer van Servië af te wenden en zich des te beter bij En geland te kunnen aansluiten. De diplomaten weten gewoonlijk zeer handig van zoo iets gebruik te makeD. En daar voor zulk eene.handelwijze alle aanleiding bestaat zal een gerucht uit Belgrado, volgens hetwelk de czaar 3 millioen roebels aan prins Milan zou hebben geschonken, en een korps van 1000 kozakken gereed staan om door Rume- nië naar Servië te trekken, wel van allen grond ontbloot wezen. Vooral ook met het oog op de vredesvoorwaar den is nadere aansluiting tussehen Rusland en Engeland wenschelijk. Laatstgenoemde moet hebben voorgesteld: handhaving van het status quo ante helium voor Le.-vië en Montenegrogeen betaling van oorlogsschatting door Serviëinvoering van hervormingen in het beheer over Bosnië, de Her- zegowina en Bulgarije. Het status quo ante helium kon wel nooit in het denkbeeld van Rusland heb ben gelegendat zeker voor de Slavische stammen meer zal hebben gewenseht, terwijl men moet er kennen, dat Engeland aan de Porte minder schijnt te gunnen dan men zou hebben vermoed, en zoo moet om tot eenheid te geraken door de beide partijen die op geheel tegenovergesteld standpunt stonden nog al wat worden toegegeven, maar Engeland wil den vrede, zooals lord Northcote zeide in een levendig toegejuichte rede op eene meeting te Edimburg uitgesproken, ter verdediging- der Engelsche politiek, doch een eervollen vrede. Een gevaarlijke tijd is voor de Christenen in het Oosten aangebroken. Heden (20 September) neemt de maand Ramadan een aanvangwaarin de vasten plaats hebben en die den Turken licht aanleiding geeft tot buitensporigheden. Op den eersten dag zijn zij gewoon pistoolschoten in de straten te lossen en geven dan licht bun schot een verkeerde richting. De Engelsche gezant, sir Elliotte Konstantinopelhad dan ook een onderhoud met den Turkscheu minister van bui tenlandsche zaken gehad, betreffende de maatregelen die genomen zouden kunnen worden in het belang van de veiligheid der Christenen gedurende die maand. Merkwaardig is een telegram van genoemden gezant, volgens hetwelk de berichten omtrent dooi de Turken in Servië tegen vrouwen en kinderen bedreven wreedheden geheel onjuist zijn en niet waar kunnen wezen, en wel om de doodeenvou dige reden, dat in de dorpen geen vrouwen en kinderen meer waren daar alle inwoners gevlucht zijnzij die nog waren achtergebleven gingen op den loop zoodra de vijanden naderden. Van het ontwerp-tractaat door de France mede gedeeld wordt geen verdere notitie genomen. De Berlijnsche Volks-Zeitunghoewel overtuigd van de valsehheid van het stukhad toch gaarne gezien, dat de regeering een officieele en stellige verklaring aflegde, of zij werkelijk ten aanzien van de Oostersche quaestie eenige overeenkomst met het Russische kabinet heeft gesloten die, zij het dan ook slechts in hoofdzaak, met het bedoelde stuk mocht overeenkomen wat het Berlijnsche blad minstens een nationale ramp zou achten. Aan de Kölnische Zeitung wordt echter uit Berlijn de verzekering gegevendat de Reiehs-Anzeiger geen démenti zal geven van het ontwerp-tractaat, omdat de regeering het niet de eer eener officieele weerlegging wil aandoen. De regeering kan van haar standpunt volkomen gelijk hebben, voor velen zou toch misschien een officieele verklaring nuttig- kunnen zijn. De Russische gezant te Parijs heeft aan de regeering van zijn land gevraagd of hij om ver volging van de France moet verzoeken. Het antwoord hierop kan eerst morgen te Parijs wor den ontvangen. De protestanten in Spanje hebben bijbels vef* kocht, wat door den prefect van Castilië is ver boden. Op grond regeering gericht hiervan zijn klachten tot de maar als het in strijd is met art. 11 der constitutie om in de kerken gezangen te zingen met open deuren en vensters, zal het zeker nog minder geoorloofd zijn bijbels te ver- koopen. Gent, 19 September. Zondag is de historische stoet voor de vierde en laatste maal uit geweest. Het weder was, op het uur dat de stoet het lokaal verliet, niet heel goed; maar na eene kleine regenvlaag is de lucht opgehelderd en op geheel den doortocht heeft men geen regen meer gezien. De bijval, dien de stoet verwierf, was neg grooter dan op de vorige dagen, uithoofde der aanvallen waaraan eenige meisjes, die er in figureerden,'vanwege de clericale dagbladen hebben blootgestaan. Een socialistisch blaadje „de Werker" genaamd, dat te Antwerpen verschijnt, ontvangt wekelijks eene briefwisseling uit Gent, waarin de belangen der „internationale" worden voorgestaan. Dat blad nu had goedgevonden, den stoet in het algemeen voor onbeduidend en slecht uit te maken en daar bij te voegen dat „de helft der meisjes, die zich op den wagen der zestien provinciën bevonden, publieke vrouwen waren, onder het toezicht der politie staande." De „Bien public", de tolk der clericale partij te Gent, haastte zich dat artikel over te nemen, onder voorwendsel de aandacht der gemeente-over- keid er op te vestigen. Die beleediging aan eenige onberispelijke werkmeisjes toegevoegd, want het is zeker, dat geen harer ooit tot die soort van vrouwen heeft behoord, verwekte eene groote opschudding in de stad en er werd terstond beslo ten eene gerechtelijke vervolging in te stellen tegen „de Werker", alsook tegen de dagbladen die het artikel hebben overgenomen. Twee advocaten, de heeren Metdepenningen en Béresia, hebben zich met dat proces belast. De bevolking heeft die meisjes willen wreken over die schandelijke beleediging. Aan elk harer werd bij het uitkomen van den stoet een bloem- ruiker aangeboden en overal op den doortocht werden aan de meisjes bloemkransen geschonken, zoodat bij den terugkeer geheel de wagen er vol mede lag en tot zelfs de geleiders der paafdeD, die den wagen trokken, kransen droegen. Dit schouwspel was op sommige plaatsen in drukwekkend, want de toejuichingen en bravo's klonken uit volle borst. Aan de overige vrouwen, de maagd van Gent en Margaretha van Parma, werden ook bloem kransen geschonken, evenals aan de personen, die den prins van Oranje en den hertog van Alva op zoo voortreffelijke wijze in den stoet hadden voorgesteld. Al de wagens en personen in den stoet voor komende zijn zeer nauwkeurig gephotographeerd door den heer Dhoy. De geldinzamelaars hebben zich ook dapper ge weerd; ditmaal was het voor de kinderkribben en de armen der stad. Men schat de opbrengst op ongeveer 7000 franken; wat te zamen met de 18,000 franken voor VAvenir ingezameld, eene som van 25,000 franken maakt. Binnengekomen teVlissingen de Zweedsche stoom boot Brags, gezagvoerder Lonegnen, van Ant werpen in ballast. Goes, 19 September. De aanvoer van jarige tarwe was beden gering en i3 deze aan 9.25 in de puike soort gekocht, mindere 9 a 9.15 naar qualiteit, nieuwe tarwe weinig aangeboden, met veel vraag, puike 10.25 gaarne gekocht, mindere /10 a 10.15 naar qualiteitwintergerst sehaarsch werd 10 cent hooger gekocht, puike ƒ6.85 betaald, afwijkende zonder kooperszomergerst spaarzaam ter veil, werd in de goede soort gaarne met ƒ6.15 betaald, afwijkende onbegeerdrogge redelijk aan gevoerd, zaaisoort ƒ7.75, baksoort 7.50 betaald; erwten weinig getoond, puike op de kook 10.50 a ƒ10.60 gaarne genomen, afwijkende soorten von den geen koopers; koolzaad opgeruimd; kanarie zaad te vergeefs bij kleine partijtjes tot 15 aan geboden; schokkers en nieuwe paardenboonen zonder aanvoer; bvuineboouen niet getoond. Amstebdam, 20 September. Raapolie op zes weken ƒ431. Lijnolie ƒ291. ïPrüises! va» lEflcet©». Amsterdam, 19 Sept. 20 Sept. Aand. Handelmaatschappij .5 „102 102 dito exploitat. Ned. Staatssp. 94 94 Loten stad Rotterdam. 3 98 J 99 dito dito Amsterdam.. 3 971 97J

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3