BUITENLAND. Zeetijdingen. Handelsberichten. 0 n d e r w ij s. Landbouw. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven, Graanmarkten enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan A. M. Bierman als notaris te Waardenburg. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan P. Tetrode uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Groningen, behoudens aan spraak op pensioen of wachtgeld; en aan J. van Zandijk uit zijne betrekking van commies der posterijen van de eerste klasse, met vrijlating om zijne aanspraak op wachtgeld te doen gelden. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Bladel c. a. A. L. Thie- rens, thans surnumerair bij de administratie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, werkzaam in de inspectie Amsterdam. Donderdag den 28™ dezer zal te Eede het ver gelijkend examen worden afgenomen van de solli citanten voor de betrekking van hoofdonderwijzer aldaar. Het bestuur van het XXXe landhuishoud- kundig congresin Juni 11. te Amsterdam gehou den, heeft op verzoek van de jury der tentoonstel ling van hulpmiddelen van landbouwonderwijs en onderzoek, tot herstelling zooveel mogelijk, van een bij de beoordeeling der rubriek „boekwerken" gepleegd verzuim, alsnog eene „zeer eervolle ver melding" toegekend aan de Landbouwcourant, hoofdredacteur dr. L. Mulder. In den afgeloopen nacht heeft de vrouw van den stadswerker v. N. alhier door verdrinking een eind aan haar leven gemaakt. Zij was 62 jaar oud en leed in den laatsten tijd aan zwaarmoedig heid als gevolg eener typhus-ziekte, waaraan zij vroeger geleden heeft. Te 4 uren heeft zij haal bed en vervolgens haar woning verlaten en schijnt zij in de nabijheid van de Segeerstraat in de kaai gesprongen te zijn. Toen haar man de voordeur hoorde openen is hij opgestaan en zijne vrouw uageloopen, zonder haar evenwel te vinden. Een paar uren later werd haar lijk op eenigen afstand van daar, bij de Nieuwstraat, opgevischt. Het mocht den heer Jansen,wiens hulp als geneeskun dige werd ingeroepenniet gelukken de levens geesten weder op te wekken. Gisteren avond heeft in het Schuttershof alhier het derde en laatste concert en bal champêtre, onder directie van den heer J. F. Liesoy, plaats gehad. Tengevolge van de ongunstige weersge steldheid, die ook op de opkomst van het publiek nadeelig werkte, moest de overdekte kolfbaan weldra verlaten en de groote zaal in gebruik genomen worden. Toch was het bal weder zeer geanimeerd en van verschillende zijden werd de wensch geuit, dat de genomen en blijkbaar gun stig geslaagde proef den heer Liesoy aanleiding moge geven, om in een volgenden zomer weder dergelijke bijeenkomsten te organiseeren. Zaterdag werd te Bath in een sloot het lijk gevonden van een 25jarig jongeling. Lijdende aan „vallende ziekte" is hij, naar men gist, terwijl hij van zijn arbeid huiswaarts keerde, door een toeval overvallen, in de sloot geraakt en in de modder gestikt. Zaterdag werd in eene sloot tusschen Nieu* werkerk en Capelle gevonden het lijk van den schildersknecht J. V., van Zierikzee, die sedert drie dagen vermist werd. De ongelukkige laat vrouw en kinderen na. Door het Engelsche stoomschip, dat de stoom boot Telegraaf IV in den grond geloopen heeft, is te Antwerpen een borgtocht van 75,000 franken gesteld. De aangevaren stoomboot zal naar Ant werpen gesleept worden, teneinde daar vanwege de door de rechtbank benoemde experts onderzocht te worden. De slot-decoratie van het vuurwerk te Scheve- ningen op Zaterdag avond vertoonde de woorden. Aux vainceurs. Een inzender in het Dagblad vraagt of men bedoeld heeft een hulde Aux vain- queurs (van den gehouden schietwedstrijd,) ofwel Aux vingt soeurs, in geval namelijk iemand der aanwezigen met zooveel dochters gezegend is Als men in den Haag vuurwerk wil afsteken in het Fransch, mocht men ten minste wel zorgen dat de vuurwerkmakers die taal verstonden Tot verbetering van het vervoer van passa giers en goederen van en naar de beide spoor wegstations, en de aanlegplaatsen der mail- en provinciale stoombooten te Vlissingen, is door twee ingezetenen dier gemeente eene aanvraag om subsi die tot het gemeentebestuur gericht. Zij stellen zich voor, door middel van twee omnibussen goed- kooper en beter dan thans geschiedt, in den dienst te kunnen voorzien. Uit Gratz bericht men dat de overheid ver gunning heeft verleend om het stoffelijk overschot van graaf Auersperg, overeenkomstig zijn uiterste wilsbepaling, in de kapel van Gaselbach bij te zetten. Gisteren zou aldaar de plechtigheid plaats hebben. Gelijk men zich herinnert, is nog zeer onlangs, op 11 April jl. zijn 70e jaardag met uit alle oor den des rijks ontvangen blijken van deelneming gevierd. Als dichter bekleedde Auersperg eene eerste plaats onder de Oostenrijksche letterkundi gen; als staatsman heeft hij, vooral na 1866, mede eene eerste plaats ingenomen in de liberale partij. Hij was de voorzitter van de eerste Oostenrijksche delegatie, die in 1868 verkozen werd. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaardenwaarop door het departe ment van marine op den 26™ September a. zal worden aanbesteed de levering van gorterwten, rijstsuikerzoutvleesch en jenever. (Van 10—17 September.) Middelburg. Ondertrouwd: J. H. van Eldijk, jm. 26 j., met J. A. de Vroom, jd. 29 j. I. Buijs, wedr. 35 j., met M. Baljé, jd. 34 j. A. W. Wen- stedt, jm. 22 j., met P. S. van Sorge, jd. 21 j. W. J. Sprenger, jm. 29 j., met H. C. A. de Bruijn van Melis en Mariekerke, jd 21 j. A. Caljouw, jm. 31 jmet G. Baljé, jd. 27 j. Bevallen: J. L. Hanegraaf, geb. Hendrikse, z. J. P. Hendrikse, geb. Arense, d. J. C. Flipse, geb. Esteve, z. J. Kas, geb. Hulstaert, d. J. Poppe, geb. Dingemanse, z. J. Wattel, geb. Minderhout, d. S. Pinto, geb. van Sluijs, z. A. van Meeren- donk, geb. Nijman, z, E. Kasse, geb. Andriessen, z. E. C. Arnoldus, geb. Bautz, z. A. P. J. Entink, geb. van de Putte, d. (levenl.) M. Aalewijnse, geb. Giffard, d. C. Ouwerkerk, geb. van Geelen, d. M. B. Ilmer, geb. Buijs, z. R. de Jonge Baas, geb. Bolleman, d. L. Goethart, geb. Bongers, d. OverledenC. P. de Baare, d. 1 m. A. J. Schel - lings, z. 3 m. D. Zweijgaard, man van E. J. Pijll, 55 j. F. W. de Bukviel, man van E. M. Tuijtel, 27 j. A. M. Machgeels, d. 6 m. (Van 916 September.) Vlissingen. Gehuwd: E. G. Winckel, jm. 29 j., met M. J. L. van Uije Pieterse, jd. 23 j. J. Lems, jm. 32 j., met H. C. de Vlieger, jd. 25 j. A. G. Ardaen, jm. 24 j., met L. F. J. Smit, jd. 21 j. BevallenJ. M. Verdaasdonk, geb. Emans, d. C. H. van der Ploeg, geb. Louwereins, z. W. C. de Kok, geb. Kloeg, d. J. P. Venema, geb. Been houwer, z. E. Ghijs, geb. Leenaerts, d. G. J. Tho- nus, geb. Storm, z. H. Adamse, geb. Visser, d. L. Bosselaar, geb. Stroo, d. R. M. Smagge, geb. Carre, z. Overleden: H. L. Koppejan, z. 6 m. B. J. L. Begas, d. 5 w. P. Hendrikse, z. 18 m. H. W. Stegers, d. 3 m. L. A. Bladier, d. 2 j. T. Wese- poel, man van J. J. Coulon, 59 j. Goes. Gehuwd: K. Pik, jm. 32 j., met M. Groe nendijk, jd. 20 j. BevallenW. C. A. van Dellen, geb. de Lange, d. A. C. Bergervoet, geb. Proost, z. C. M. van der Reit, geb. Schluemer, d. Overleden: G. Oefvers, wede. van I, Rijkaard, 79 j. J. van Driel, z. 2 m. P. Danielse, d. 6 m. P. Meijler, d. 7 m. J. M. Scheele, z. 16 d. Zierikzee. Gehuwd: A. van der Welle, jm. 26 j., met A. van Sluis, jd. 26 j. Bevallen: H. C. Hack, geb. Kloet, z. M. J, Besaans, geb. Vaal, z. P. Helmstrijd, geb. Quist, z. A. Elscot, geb. Logmans, d. P. M. Pankow, geb. de Graaf, d. OverledenM. Evertse, d. 2 m. A. M. Geerards, d. 5 m. 16 Sept.'s av. 11 u. 54 gr. 17 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 64 gr, 'b av. 11 u. 57 gr. 18 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u."64 gr. 's midd. 6 u. 60 gr. Groote drukte en spanning heerschen op het gebied der Oostersche politiek. Ongelukkigerwijs zijn de berichten zoo tegenstrijdig en verward, dat het niet mogelijk is met eenige zekerheid te voor zien welke de oplossing zal wezen. Over het algemeen schijnen -— voor zooveel uit de voorliggende berichten kan worden opge maakt de door de Porte voorgestelde vredes voorwaarden door de mogendheden ongunstig te zijn opgenomen, vooral door Rusland, Italië en Duitschland. De Russische organen nl. zijn zeer ontstemd door de eischen van de Porte en het Italiaansche ministerieele orgaan de Diritto ver klaart ze voor onaanneembaar. De vrede op zoo danige grondslagen zou geen vrede zijn, maar slechts een voortdurende bron van strijd en zou een veel gevaarlijker toestand in het leven roepen. De eenige voorwaarde, waarop met hoop op gunstig gevolg de vrede kan worden gesloten is, zegt de Diritto, de handhaving van het status quo anti- bettum. Ook de Norddeutsche Allgemeine Zeitung spreekt op zeer afkeurenden toon over de hooge eischen der Porte. Minder pessimistisch zjjn de Engelsche en Ween- sche bladen, hoewel zij hierin overeenstemmen, dat onmogelijk de voorwaarden kunnen worden aangenomen zooals zij daar liggen. De Times is van oordeel, dat de mogendheden aan Tur kije nimmer zullen vergunnen Servische vestin gen te bezetten, en de eenige aanneemlijke voor waarde is, volgens het city-orgaan, die betreffende de oorlogscontributie. Volkomen terecht o. i. merken o. a. het Weensche officieele orgaan en de Parijsche Temps op, dat de Porte geen ultima tum heeft aangeboden, maar slechts grondslagen voor onderhandelingen. En dat zij wel geschikt zijn als zoodanig te worden aangenomen blijkt uit det handelwijze der Engelsche regeering, die aan haar diplomatieke agenten last moet heb ben gegeven om de insurgenten aan te manen de vijandelijkheden te staken, omdat zij de Turk- sche nota beschouwt als de aanneming van het beginsel van wapenstilstand. Intusschen is het verschil van opinie onder de mogendheden zeer bedenkelijk en kan tot noodlottige gevolgen aanleiding geven, want het spreekt van zelf, dat Servië daardoor wordt aangemoedigd om in de eerste plaats geen genoe gen met de voorwaarden te nemen en den strijd vol te houden, in de hoop dat Rusland weldra handelend zal optreden. Het moet een feit wezen, dat keizer Alexander dezer dagen heeft verklaard, dat het hem bijna onmogelijk is den oorlogzuch- tigen geest zijner onderdanen langer in bedwang te houden. Deze verklaring heeft te Berlijn groote spanning en agitatie verwekt en is natuurlijk ook te Belgrado wel bekend geworden, alwaar, volgens Reuter, gisteren een alleraangenaamste stemming heerschte. Op het ministerie was het zeer levendig en het gelaat van den heer Ristich schitterde van vreugde, terwijl hij het zeer druk had met de consuls. De heer Bandirecteur van het pers bureau, had in sterke opgewondenheid gesproken over een groote overwinning, zonder zich echter verder uit te laten. Of hij het oog heeft gehad op een veldslag of op eenige andere gelukkige gebeurtenis is nog niet opgehelderd. Te Belgrado was een gerucht in omloop, dat Tschernajeff een groote zegepraal had behaald op de Turken bij de Morava, en Zaterdag avond werd door het Russisch agentschap uit St. Petersburg gemeld, dat hij de Turken bij Boutmir had aangetast en 3 kilometers van de Morava had teruggedreven. Laatstge noemden hielden alleen nog de versterkingen van Groot Izvor bezet en het leger van Osman Pacha was geheel op de vlucht geslagen. Uit Semlin werd echter gisteren getelegrapheerd, dat geen gevecht had plaats gehad. Daarentegen had het leger prins Milan tot koning van Servië uit geroepen Gelijktijdig telegrapheerde Reuters office uit Belgrado, dat gisteren een wapenstilstand voor tien dagen was gesloten, terwijl van andere zijde wordt gemeld, dat alle maatregelen worden genomen om den oorlog zoo krachtig mogelijk voort te zetten. Zooals te voorzien was heeft de mededeeling in de France van een ontwerp-tractaat tusschen Rus land en Duitschland (en niet Rusland en Engeland, zooals wij Zaterdag abusievelijk meldden) alge meen sensatie verwekten inderdaad merkwaar dig is de heftige tegenspraak die het ondervindt. In de diplomatieke kringen te Parijs werd het stuk terstond voor bepaald apocrief gehouden, zoowel op grond van den aard der zaken als van den vorm. Krachtens inlichtingen uit goede bronnen werd beweerd, dat indien Rusland een traktaat met Duitschland had willen sluiten, het niet zou hebben getracht Oostenrijk voor zijne denkbeelden te winnen. Tusschen de drie keizers bestaat echter nog geen verbond, doch zij zijn slechts door persoonlijke banden verbondenen er zijn geen andere bekende stukken dan de memorie van Andrassy en die van Berlijn. Ook uit St. Petersburg wordt uitdrukkelijk het bestaan van een of- en defensief verbond tusschen Rusland en Duitschland tegengesproken. Ook al ware de mededeeling van de France vol komen waar, zou toch de tegenspraak zeer ver klaarbaar wezen, daar de contracteerende mogendhe den door het bestaan van het ontwerp-tractaat zeer zouden zijn gecompromitteerd. Alvorens te oor- deelen zal men dus nadere opheldering moeten afwachten. De heer Emile de Girardin heeft nl. in de France bekend gemaakt, dat de redacteurs van dagbladen, die nog aan de waarheid van het stuk mochten twijfelen, gisteren tusschen 10 en 12 uren bij hem konden komen om de handteekening van graaf Adlerberg te controleeren. Het oor spronkelijke stuk moet nl. geteekend zijn door „Bismarck" en „Gortchakoff", terwijl het afschrift voor copie conform is onderteekend door „graaf Adlerberg". (Als kommandant generaal van het Russisch keizerlijk hoofdkwartier, gedetacheerd bij het ministerie van oorlog te St. Petersburgstaat in den almanak de Gotha vermeld graaf A, Adlerberg II.) Brussel, 17 September Wat een zonderlingen tijd beleven wij tochDe toekomstige geschiedschrijver der XlXe eeuw zal een rijke verzameling van de meest tegenstrijdige feiten tot eenheid moeten brengen. Tegenover menschlievende pogingen, die herinneren aan het geen onder Lodewijk XVI in Frankrijk ten gunste van de negers is geschied eene beweging die aan de revolutie van 1789 is voorafgegaan, toen Wilberforce zich onder de regeering van George III °van Engeland de onsterfelijke eer verwierf van voor het eerst in het Engelsche parlement eene beweging ten gunste van de afschaffing van de mishandelingen der zwar ten in het leven te hebben geroepentegen over zoodanige menschlievende pogingen, zeg ik, staan handelingen en vooral neigingen van onver draagzaamheid, die aan de meest donkere bladzij den uit de geschiedboeken der moderne beschaving herinneren. De ultramontanen zijn er reeds toe gekomen om niet alleen Philips II en de inquisitie in eere te herstellen, maar hen zelfs te verheerlijken, en verklaren schaamteloos, dat zij, wat de vrijheid betreft, alles van hun tegenstanders, de liberalen, aannemen wat deze hun, krachtens hunne begin selen, willen toestaan, maar dat zij zich zullen veroorloven, waar zij de macht in handen hebben, de vrijheid in hun eigen voordeel te onderdrukken. Aan den anderen kant heeft nog in deze week Europa het schouwspel belêefd, en België mag er zich op beroemen het initiatief te hebben ge nomen, dat een koning op zijn paleis de ge leerdste aardrijkskundigen en reizigers van ons werelddeel heeft ontboden, om te beraadslagen over de beste middelen om het licht der beschaving te doen doordringen in het Zuiden van Afrika. Tot dit doel is een internationaal comité gevestigd. Leopold II heeft er voor een jaar het voorzitter schap over aanvaard. Dit edelmoedige en bovenal menschlievende ini tiatief dat zooals Leopold II in zijn uitsteken" de toespraak heeft gezegd, en niemand zou hem het onrecht durven aandoen aan zijn koninklijk woord te twijfelen zonder eenig naijverige ne venbedoelingen is genomen, verzoent ons weder met onzen tijd, waarin wij een land als Rusland zijn neigingen zien verbergen onder het masker van menschlievendheid. Ik ken inderdaad geen bedroevender schouw spel dan dat van het officieele Europa, geloof slaande aan de huichelarij van Rusland, dat inde eene hand het masker van den vrede houdt opge heven, terwijl het met de andere den oorlog voedt en dat, terwijl het zelfs de meest eenvoudige eischen der neutraliteit schendt, niets verzuimt om zijn doel te bereiken. Het is treurig om te zeggen, maar het is waar dat de schijnheilige jammerklachten over de in Bulgarije door Baschibozouks gepleegde wreed heden, waarvoor misschien Rusland meer verant woordelijk is dan Turkije, de wereld in dwa ling hebben gebracht. Zonder het te weten bevorderen de klagers de belangen van Rusland. Dat komt omdat zij met de Moscovitische regee- ringswijze niet bekend zijn. Zij vergeten op welke wijze in Rusland elke poging tot tegenstand op Draconische wijze wordt onderdrukt. Daar ech ter waar men het weet, daar waar men met de neigingen van Rusland van nabij bekend is, is het geheel anders. Indien Servië, dat op het oogen- blik door de trouwlooze inblazingen van Rus land een oorlog voert, die tot geen resultaat kan leiden, indien, zeg ik, op dit oogenblik Servië werd genoodzaakt te kiezen tusschen Rusland en Turkije, wees verzekerd, en talrijke berichten, zelfs van de Times, die alles behalve een Turksch gezind orgaan is, bevestigen het, dat de groote meerderheid der Serven zich voor Turkije zou verklaren. Het zou de les in toepassing brengen dat men van twee kwaden het geringste moet kiezen. Ieder liberaal, die over een pen beschikt, is ver plicht zijn stem te doen hooren tegen Rusland, dat Europa tracht in te pakken om het vervolgens te overheerschen. Rusland te Konstantinopel zou de val der vrijheid in geheel Europa wezen. Het zou de vervulling zijn der voorspelling van Napoleon I op St. Helena, dat Europa over 50 jaren óf onder de heerschappij der kozakken zou komen óf een republiek zou worden. Yan Vlissingen vertroken naar New-York het stoomschip P. Caland, gezagv. Deddes, aan boord hebbende de volgende passagiers le klassemevrouw Doremees en de heer S. Keijser; 2« klasse de heeren S. Terwoert, A. Smits, T. Sauerman, S. Schwih C. GrosH. Cappel, met vrouw en kind, C. Gauws, en C. Kurzel, benevens 61 3e klasse of tusschendekspassagiers. Rotterdam, 18 September. Tarwe met kleinen aanvoer 25 cent hooger; rogge met grooten aan voer 20 cent lager; zomergerst met kleinen aan voer 10 cent hooger; erwten met grooten aanvoer 50 cent lager; overigens met goeden aanvoer als voren. Amsterdam, 18 September. Raapolie op zes weken f 43$. Lijnolie f 29$. Middelburg, 18 September. Raapolie f 39j. Patentolie f 41$. Lijnolie f Prfjzeu van Effect©»* Amsterdam, 16 Sept. 18 Sept. Metlerl. Cert. Werk. schuld. 2$ pet. 62jf 62 fj Certific. dito dito3 75$ 75| dito dito dito ,4 100 100$

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3