BUITENLAND. 0 n d e r w ij s. De Engelsche Tijdschriften. Kerknieuws, Ddmfj Thermometerstand. Algemeen Overzicht. blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding der bemanning van het in nood verkeerend schip Christinevan Oude Pekelaop <9 November 1875 op 48° N. breedte en 6° 10' W. lengte. Herhaaldelijk hebben wij de aandacht gevestigd op de ambulante polderschool aan de Noord kust van Groningen. Dezer dagen werd in die school een schoolfeest gevierd, dat een hoogst aangenamen indruk heeft gemaakt; want bij die gelegenheid bleek overtuigendhoe veel belang de polderwerkers zeiven en de kinderen stellen in het onderwijs, dat zij daar ontvangen en welke goede vruchten dat onderwijs oplevert onder eene bevolking, die anders geheel en al van onderwijs verstoken pleegt te zijn. (N. R. Ct De heer D. J. Belmer te Kampen, benoemd tot leeraar in het teekenen aan de hoogere bur gerschool te Middelburg, heeft voor die benoeming bedankt. Aan de hoogeschool te Groningen is met goed gevolg het examen afgelegd als doctor in de geneeskunde door mejuffrouw Jacobs. Door den heer E. A. Romy, predikant bij de N. H. gemeente te Zierikzee, is voor de toezeg ging van het beroep naar Wezepe bedankt. Beroepen bij de N. H. gemeente te Bath en Rilland de heer J. van Belkun, candidaat bij 't prov. kerkbestuur van Zuid-Holland. E"11 '3 'i»" Naar wij vernemen is onze stadgenoot de jon" geheer M. H. van 'tKruijs, sedert ruim 2 jaren organist bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Ritthem, thans op löjarigen leeftijd, na verge lijkend examen met een zestal sollicitanten, als zoodanig benoemd bij die gemeente te Broek en Waterland. Deze benoeming strekt zoowel hem als zijn vader den heer J. van 't Kruijsorganist der Nieuwe kerk alhier, wiens leeriing hij is, tot eer. Men deelt ons mede dat de weduwe W. J. Zwalp, geboren Colijn, den 15en dezer den dag herdenkt, waarop zij hare 50jarige praktijk als verloskundige hier ter stede onafgebroken heeft uitgeoefend. Men zendt aan het Handelsblad de volgende mededeeling „Onlangs werd in uw geachte courant melding gemaakt van een nieuw uitgevonden muziekinstru ment, dat evenals het métier Jacart van door boorde cartons voorzienvariatiën op een oorspron kelijk thema vanzelf kan voortbrengen. „Het zij mij geoorloofd hier melding te maken van een weinig bekend feit, dat mij echter niet onbelangrijk voorkomt, aangezien het een Amster dammer betreft. „In 't begin dezer eeuw leefde alhier Diederich Nikolaas Winkeleen zeer bekwaam en vinding rijk mechanicus. In 1821 vervaardigde hij een instrument, waaraan hij den naam gaf van Compo- nium en dat door middel van een rol of wals, evenals de draaiorgels, werkte. „Bedoelde rol was echter verdeeld in een aantal van elkander onafhankelijke schijven. Een thema op eene bijzondere wijze er op genoteerd zijnde, bracht de machine, na de eerste omwenteling van de rol, door de schijven op verschillende manieren te doen werken, zeer talrijke en verrassende en te gelijk steeds regelmatige variatiën voort. „Dit instrumentte Parijs door den uitvinder tentoongesteld, wekte zeer de belangstelling op van muzikanten en werktuigkundigen, en werd door Biot en Catel op een zeer vereerende wijze beoordeeld. „Het publiek schonk er echter weinig aandacht aan, en Winkel, in verlegenheid geraakt zijnde door de vele kosten, aan de samenstelling van het instrument verbonden, zag zijn Componium in beslag genomen. Daar het echter geen kooper vond, bleef het jaren lang in een gebouwtje nabij de Barrière du Ttöne, zonder dat iemand er aan dacht. „De tijd, de roest en de vochtigheid oefenden in ruime mate hunne verwoesting uit. Een lief hebber kocht later het Componium voor een spot prijs, maar het werd opnieuw na zijn dood verwaarloosd en vergeten. De heer Cavaillé-Coll heeft het thans aangekocht, en men kan de gegronde verwachting koesteren, het onder zijne bekwame leiding tot zijn oorspronkelijken toestand te zien terugbrengen „Het is ook niet zonder belang er bij te voegen, dat do Amsterdammer Diederich Nikolaas Winkel evenveel recht heeft op den titel van uitvinder der Metronome als Maessel, onder wiens naam laatstgenoemd werktuig wereldberoemd is ge worden. Door eenige bewoners van Helmond werd Vrijdag, tijdens de afwezigheid van het geheele gezinbrand ontdekt in de woning van een der buren. De politie, terstond gewaarschuwd, drong in het huis en zag nu, dat op het kantoor een hoopje papier en turf met petroleum bevochtigd, naar men zegt in brand stond. De brand was gelukkig spoedig gebluscht. Het huis, waarin ook vóór eenige weken een begin van brand ontstond wordt thans bewaakt tot de man, die naar Keve laar ter processie is, terug is gekeerd. Hij zal zich bij de justitie te verantwoorden hebben. De Floralia-tentoonstelling te Arnhem is door den burgemeester aldaar geopend. De prijzen en premiën werden uitgereikt door den heer Perk, eere-voorzitter van de vereeniging te Amsterdam. De tentoonstelling maakt een goeden indruk. Ook Delft houdt een Floralia-tentoonstelling, die, door den burgemeester geopend, met muziek opge luisterd is en waarvoor door 224 inzenders 1000 potten gezonden zijn. Jl. Zondag hielden de vermeende erven van wijlen P. Teyler v. d. Hulst, die zich te Utrecht bevinden, eene algemeene vergadering waarin de heer Mosselmansadvocaat te 's Hage, o. a. als spreker optrad. In vereenigiDg met elders gevestig de belanghebbenden, kan men spoedig een krach tig optreden bij de rechterlijke macht verwachten. Met den 19ea dezer zullen verschillende extra-treinen, die gedurende het bad-seizoen naai de Belgische badplaatsen Ostende, Blankenberghe enz. geloopen hebbenophouden te rijden. Het grootste gepantserde oorlogschip der Fransche zeemacht is onlangs te Lorient van sta pel geloopen. Het heet le Redoutable, is voor zien met werktuigen van 6000 paardekracht waarmede het 14 mijl moet loopen. Het geheele gewicht der pantserplatendie 0.35 en 0.24 meter dik zijn, bedraagt 1,280,000 kilo. Het schip is 98 meter lang20 meter breedgewapend met 8 kanonnen van 0.27 en 4 van 0.14 meter. De waterverplaatsing bedraagtals het schip geheel beladen is, 8590 ton. Aan het Fransche ministerie van financiën waren vijf jaar geleden twee kisten gebracht, na den brand van het oude ministerie. Zij waren in een corridor gezet, waar zij in den weg stonden, maar zij bleven staanwant het was niemands werk vooi' de opening te zorgen. Een hoofdamb tenaar stootte er zich echter eens aan en gelastte de verwijdering. Toen keek men ook eens, wat er in zat, waartoe, omdat er geen sleutels waren te vinden, de kisten moesten opengestoken worden. Men vondkostbaarheden, kleinodiën, geborduurde kleedingstukken en ook een monstrans met dia manten. De kisten hadden ook reeds jaren lang aan het vroegere ministerie gestaan. Bij de militaire mi3 met pauselijken zegen, die generaal Ducrot voor zijn armeekorps georga niseerd had, heeft de bisschop van Nevers een on stuimige redevoering tegen de republiek gehou den, waarin hij o. a. zeide: „Laat ons in de eerste plaats den dapperen generaal danken, die, nadat hij den buitenlandschen vijand bestreden had, niet aarzelde tegen den binnenlandschen op te trekken. Laat ze maar komen, die onbeschaafde hervor mers; met schrik zullen zij zien, wat ons Frank rijk nog is." En ten slotte riep de bisschop uit: „Wanneer uwe zonen u over uwe militaire loop baan ondervragen, dan kunt gij met edelen trots zeggenden 3eD September waren wij op den berg Beuvray en woonden de militaire mis bij 12 Sept. 's av. 11 u. 51 gr. 13 's morg. 7 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 59. gr. 's midd. 6 u. 56 gr. Een door den Russischeu consul te Belgrado ge geven feest, ter viering van de 20jarige regeering van keizer Alexander, heeft aan prins Milan een gepaste gelegenheid gegeven, om eenige vleierijen aan het adres van den czaar en de Rusische natie te richten. Hij heeft den Russisehen alleenheer- schev de beschermer en een groot vriend van Ser vië genoemd en de verzekering gegeven, dat zijn jonge zoon dezelfde gevoelens van vereering en toewijding jegens den czaar en Rusland zullen worden ingeprent, die hem bezielen. „Om der wille van het smeer lekt de kat de kandeleer." Intnsschen schijnt het wel eenigszins bevreemdend, dat noch een van de Servische ministers, noch een van de andere consuls op het feest is tegen woordig geweest, doch waarschijnlijk is dit een voorzichtigheidsmaatregel om geen aanstoot te ge ven aan de andere mogendheden. De vriendschap pelijke manifestatie van den prins draagt nu een minder officieel karakter, dan wanneer zij als 't ware werd bezegeld door de tegenwoordigheid van een of meer ministers. Alleen het stedelijk bestuur van Belgrado is officieel opgetreden, door eene delegatie tot den Russisehen consul te zen den om hem te complimenteeren. Deze heeft met eenige welwillende woorden daarop geantwoord. De bevolking heeft op enthousiastische wijze hare instemming met het feest aan den dag gelegd. Gelijktijdig hebben de Turken met kracht de operaties hervat, door een brug over de Morava bij Trorjan op te slaan, waarmede zij echter niet het gewenschte gevolg zouden hebben bereikt, daar zij door de Serven zijn teruggedreven. Daar echter de tot nogtoe ontvangen berichten alleen uit Servische bron afkomstig zijn verdienen zij geen onvoorwaardelijk vertrouwen. De strijd werd echter met kracht voortgezet, en het doel der beweging moet zijn om Alexinatz, dat wel is ingesloten maar nog niet ingenomen zcoals althans de Serven beweren, om te trekken, ten einde het aan de andere zijde te kunnen aantasten. Daar de hoofdmacht der Serven zich te Alexinatz bevindt, gelooft men dat de Turken hun doel ge makkelijk zullen kunnen bereiken, omdat zij slechts met 6400 Serven onder Popovich te doen hebben. Horvatovich en Tchernajeff hebben een groote veldslag tegen de Turken geopend, waarvan het resultaat nog niet bekend is. Omtrent de vredesonderhandelingen wordt niets naders medegedeeld en men kan het er wel voor houden, dat nog geen verandering in den staat van zaken is gekomen. De verklaringen van lord Derby, omtrent het recht van de Bulgaren op ver goeding en omtrent de politiek der Engelsche regeering, hebben op de voornaamste Londensche organen een gunstigen indruk gemaakt en zullen waarschijnlijk strekken om de publieke opinie voorloopig een weinig te kalmeeren. Dezelfde bla den evenwel sporen de natie aan, dat zij zal voort gaan de regeering in hare politiek ten aanzien van de Oostersche quaestie te controleeren en van haar te eischen, dat zij het verledene door een krachtige houding in de toekomst zal uitwisschen. Terwijl de vorsten van den eersten rang op het gebied der hooge politiek zich bezig houden met de oplossing der groote Europeesche quaesties, is het een gelukkig en belangwekkend verschijnsel, dat gekroonde hoofden die een minder invloedrijke plaats in de rij der mogendheden innemen, zich inmiddels bijzonder wijden aan de bevordering van kennis en wetenschap, van fraaie kunsten of han del en nijverheid. Op dat gebied neemt ook koning Leopold II een eereplaats in. Gisteren werd op zijn paleis te Brussel de door ons vermelde aard rijkskundige conferentie geopend, die wordt bijge woond door mannen wier naam een Europeeschen klank heefl. De koning heeft haar geopend met een rede, waarin hij hen hartelijk dank zeide voor hunne welwillendheid om de tot hen gerichte uitnoodi- ging aan te nemen en hen welkom heette. Het doel waartoe hij hen bij zich had uitgenoodigd, is om te overwegen op welke wijze het best dat ge deelte van den aardbol voor de beschaving kan worden ontsloten, waarin zij nog niet is doorge drongen, en de duisternis kan worden opgeheven, waarin nog geheele volken verkeeren, in éen woord hoe de banier der beschaving voor goed zou kun nen worden geplant op den bodem van Centraal- Afrika. België, als een in het centrum van Europa gelegen neutrale staat, achtte hij het best geschikt om het initiatief te nemen, en hoewel het volkomen gelukkig en tevreden is, zou de koning het een ware voldoening voor zijn land achten, indien Brussel het hoofdkwartier kon worden van deze beweging in het belang der beschaving, en om dat doel te bereiken deed hij een beroep op aller raad en voorlichting. ii. De geschiedenis der drie voornaamste Engelsche reviewswaarvan wij eenige punten aanstipten, zou weinig belangwekkends bezitten indien wij ze niet vergezeld deden gaan van enkele opmerkingen, tot kenschetsing van den geest en het karakter welke, ook bij het bestaande groote verschil in richting, bij alle voorzitten. De naam review wordt door een groot aantal week-, maand en kwartaalbladen gevoerd. Elke reeks van daadzaken en verschijnselen op een of ander gebied doet de behoefte ontstaan aan een telkens wederkeerend overzicht, van eene meer of minder uitvoerige beoordeeling of verklaring vergezeld. Het werk van de schrijvers dier over zichten is het, in het groot aantal verschijnselen de algemeene richting, in de uiteenloopende wegen den gemeenschappelijk afgelegden afstand aan te wijzen. Het kortste tijdsbestek, waarin zulk een overzicht eenig nut kan hebben, is eene week. Daarom bestaan er dan ook wekelijksche, half- maandelijksche, maandelijksche, driemaandelijksche en ook jaarlijksche revieivs. De Saturday review b. v. geeft een wekelijksch overzicht van al wat er gebeurt, en brengt het alles in een beredeneerd verband. De meeste maandschriften behandelen den eenen of anderen tak van wetenschap of kunst, zooals de reeds door ons genoemde Contemporary reviewdie bijna uitsluitend over onderwerpen van godgeleerden aard, tot de Engelsche kerk in be trekking staande, handelt. Het meest kenmerkend is de naam review echter geworden voor de drie- maandelijksche tijdschriften van letterkundig-weten- schappelijken aard. Yan dien aard heeft men er een tien- of twaalftal, ongerekend die welke onder allerlei titels, als Journal, Circular, Record, Guide, MagazineRepository, den godsdienst, het zee- en krijgswezen, de penningkunde, de jachtliefhebberij, de microscopische onderzoekingen, of welk ander vak men ook bedenken wil, tot onderwerp hebben. Van het bedoelde tien- of twaalftal, hebben wij de drie belangrijkste, de vrijzinnige Edinburgh, de behoudende Quarterlij en de radicale Westminster- review, reeds aan onze lezers voorgesteld, Het spreekt van zelf dat eefie groote natie, welke in alle werelddeelen bezittingen en handelsbelangen heeft, in alle gebeurtenissen en veranderingen, die op eenig deel van den aardbol plaats vinden, be lang stelt; dat geen vraagstuk der staatkunde, der wijsbegeerte, der geschiedenis, geen uitvinding of richting op wetenscbappenlijk gebied, geen ver schijnsel in de kunstwereld, in de landbouwweten schap, in het krijgswezen, in de nijverheid enz. haar onverschillig kan zijn. Dat alles vindt dan ook in de reviews zijne plaats. In hetzelfde lijvige deel van een dezer groote tijdschriften zal men aantreffen de critiek eener nieuwe uitgave dea bijbels naar een handschrift van het vaticaan, en tevens een opstel over de gezondheid der nachtwakers en straatvegersnaast Shakespeare of Milton zal men eene verhandeling vinden over modellen van weverij en naaimachines; op eene studie over Ho merus volgt de theorie van den stereoskoopde geschiedenis van de Sanskrietsche letterkunde is in hetzelfde boekdeel behandeld met de hersenziekten en de verstandskrenkingeneene reis per karavaan door de woestijn van Sahara wordt afgewisseld door het spoorwegvraagstuk in Engelandeen geleerd onderzoek naar den oorsprong aller men- schelijke beschaving is niet te verheven om in gezelschap der bierbrouwerij en der tappers-quaestie te verschijnen, en op eene uiteenzetting van de zede lijke waarde van den Talmud zal misschien eene verhandeling over het adresboek en de namen der straten van Londen volgen. Het eenige waar de schrijver in eene review voor zorgen moet, is dat hij de onderwerpen, die van weinig belang voor het land en voor den tegenwoordigeD tijd schijnen, uit een zoodanig oogpunt beschouwt en in een zoodanig licht weet te stellen, dat ze voor de lezers belangrijk worden. Bij voorkeur worden dan ook de strijdvragen van het oogenblik behandeld. Een boek of een vlug schrift, een adres, een brief van een parlementslid aan zijne kiezers, een hoofdartikel of eene corres pondentie in een dagblad, dat alles kan aanleiding geven, niet zoozeer om het boek, het vlugschrift enz. zelf te bespreken, maar veeleer het onderwerp, dat daarin behandeld wordt. De reviewer (wij bedoelen natuurlijk de meest bekwamen onder hen) neemt als 't ware den titel van een boek tot onderwerp, stelt zich op een hooger standpunt, van waar hij een ruimer uitzicht heeft en houdt dan, in den waren zin van het woord review, eene beschouwing in voorwaartschen en rugwaart- sehen zin over het begin en den loop der gebeur tenissen en verschijnselen, schrijft de geschiedenis van zijn onderwerp, doet oorzaken en gevolgen in hun samenhang en hunne wisselwerking aan het licht treden en tracht in verband daarmede den waarschijnlijken afloop te voorspellen. Zoo doet hij uitkomen of het boek, dat hij bespreekt, een stap vóór- of achterwaarts is en welke gevol gen het in de toekomst hebben kan. Ziebier enkele voorbeelden dezer wijze van be handeling. Uit de critiek van een boek over de cud-Engelsche dichtkunst ontstaat eene verhan deling over den aard en de onderwerpen der dichtkunst in het algemeen en over het onder scheid tusschen dichtkunst en proza. De aankon diging eener nieuwe uitgaaf vau Dryden's werken wordt in de hand des reviewers een onderzoek der wetten, naar welke de dichtkunst tot hooger luister of tot verval komt. Een overzicht der voorstellingen in een der Londensche schouwbur gen breidt zich uit tot eene geschiedenis van het drama. Eene pas verschenen Geschiedenis van Engeland geeft aanleiding tot eene geschiedenis der Engelsche geschiedschrijving. Eene uitgave der klassieken brengt het nut van de beoefening der Grieksche en Latijnsche talen ter sprake. De brieven van het oorlogstooneel in de Times gedu rende den Oostenrijksch-Pruisischen oorlog in 1866 gaven, met nog andere geschriften van dien tijd, een reviewer aanleiding om de krijgsgeschiedenis van Pruisen, sedert den Grooten Keurvorst tot den vrede van Nikolsburg te schilderen. Een boek over de oorlogsmiddelen van onzen tijd leende de stof tot een overzicht van de wapen-fabricatie ge durende de laatste twee eeuwen en tot eene ver gelijking der vuurwapenen onder koningin Elisabeth met die onder koningin Victoria. Hetzelfde onder werp leidde een ander tot eene vergelijkende studie over de staande legers in verschillende landen van Europa en Amerika, vergeleken met de Engelsche krijgsmacht. De beteekenis der revieivs ligt dus niet zoozeer in de beoordeeling van nieuwe boeken, als in het aanwijzen van nieuwe gezichtspunten, waardoor zij de lezers tot verder voortgezette studiën in ver schillende richting aansporen. Daarbij verstaan zij de kunst het onderwerp door geestige scherts en pittige oorspronkelijke behandeling aantrekkelijk te maken. Kwinkslagen van allerlei aard, spreek woorden die zich gemakkelijk in het geheugen prenten, houden de aandacht der lezers levendig. Niet ieder schrijver heeft er slag van om zijne bijdragen in dit opzicht even aangenaam van vorm te maken, doch de hoofdredacteur bezit het onbe perkte recht om de opstellen die hij ontvangt, zoodanig te wijzigen, op te sieren en om te Wer ken dat ze in den smaak des publieks vallen. Walter Scott noemde dit: ze smakelijker maken, door er een handvol specerijen in te strooien. Soms drijven ze dit recht wel eens al te ver. Zoo verhaalt men dat lord Stanhope eens een opstel Over de Fransche revolutie had geschreven, doch dat Wilson Croker het door allerlei bijtende toespe lingen van persoonlijken aard zoodanig „gepeperd had, dat de lord weigerde het later als zijn werk te erkennen. Vooral Jeffrey en Lockhart moeten meesters geweest zijn in deze kunst van opsieren en verbeteren. Door enkele trekken wisten zij

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3