Telegraphische berichten. 0 n d e r w ij s, Marine en leger. Kunstnieuws. Landbouw. Rechtzaken. Koloniën. scher van den togenwoordigen tijdmaar tevens naar officieelemeest van andere zijden reeds bekende bronnenwaarvan de juistheid niet aan redelijken twijfel onderhevig is. Schets van het Nederlandsch Handelsrechtook ten dienste van het Middelbaar Onderwijsdoor prof. mr. T. C. Asser, Haarlem de Erven F. Bohn. Dit werkje heeftnaast de reeds bestaande populaire handboeken, ten doel de voornaamste begrippendie tot de leer van het handelsrecht behooren, zoo duidelijk mogelijk te verklaren, waarbij de schrijver vermeden heeft zich in bij zondere bepalingen te verdiepen. Eene lijst der technische uitdrukkingenwelke in het werk haar verklaring vindenmaakt het opzoeken gemak kelijk. De inhoud bestaat uit drie afdeelin- genI van den koophandel in het algemeen II van de scheepvaart en het vervoer te lande III van verzekering en bodemerij. I omvatde bronnen van het handelsrecht, de wetboeken en gebruikende rechtsmacht in handelszaken, rechts pleging, arbitrage, bewijsvoering en koopmans boeken de omvang van het handelsrecht, daden van koophandel en kooplieden; de vennootschappen van koophandelde koop en verkoopcommissie en kassierderijde makelaars en de beurzen van koophandel; de wissels en ander handelspapier; faillissementsurseance en bankbreuk. II houdt inde schepenscheepseigenaars en reederijen de schipper en schepelingen; de bevrachting van schepende voerliedendiligences spoorwegen, expediteursde averij-grossede aanzeilingschip breuk stranding en zeevonden, III behandelt de verzekering in het algemeende zeeverzekering de brandverzekering, landbouw verzekering en levensverzekering; de bodemerij. Het Brielsche Archiefdoor H. de Jager. Utrecht J. L. Beijers. Dit werk is het eerste stuk van een geschied en letterkundigen na-oogst uit het nog niet uitge geven gedeelte van het archief der gemeente Brielle. Het bevat de geschiedenis der Brielsche courantwaarvan het eerste nommer den 10OB October 1786 verscheendoch welke in 1791na allerlei wederwaardigheden, te niet ging. Door- authentieke bijlagen en stukken uit het archief wordt deze geschiedenis opgehelderd. Voorts vindt men er eenige oude keurenbrieven en sententiën uit de 15e eeuw in afgedrukt. Van de voortzetting der deelnemingwelke dit eerste stuk aanvankelijk ondervonden heeftzal de ver schijning van een tweede afhangen. Geen Dag zonder God, stichtelijke overdenkingen, door d'. E. Laurillard. Amsterdam D. B. Centen. Derde druk. Aan de behoefte van zeer velen om aan iederen dag des jaars eene korte overdenking van stichtelijken aard te wijden, voldoet dit werk van den bekenden Amsterdarnschen predikant zonder eenigen twijfel, daar de sedert 1869 reeds eenmaal geleverde her druk weder uitgeput en door een nieuwen, tot andermaal verminderden prij3, gevolgd moet worden. De laatste Pleisterplaatsdagboek eens grijsaards, door Emïle Souvestre, vertaald door P. Maronier, 's Hertogenbosch, G. van der Schuyt. Tweede druk. Dit laatste werk van den beminnelijken „Wijs geer onder de Hanebalken", door den heer Maro nier met zorg overgezet, heeft bij ons te lande zijn weg reeds lang gevonden en behoeft bij zijne tweede verschijning geen aanbeveling meer. Froment en Bisler, Schets van Parijsche Zeden, door Alph. Daudet. Naar de elfde Fransche uil- gave, door J. C. de Boode. Haarlemde Erven Bohn. De meest bekende Fransche romanschrijvers gedeelte zeer Woest en moerassig was; doch deze bruine en onbebouwde uitgestrektheid, waar alleen eenige turf gestoken werd en een paar gevaarlijke weeke veenlagen gevonden werden, had de ver dienste van te eontrasteeren met de groene stre ken, die zij juist hadden verlaten. Hier zag men geen hoeven, geen koeienstallen, geen graanschu ren, geen boomgaarden; maar de lucht was er frisch en aangenaam, en door eene prachtige zon beschenen deed zelfs de Braekley-heide zich goed voor. Ten minste de dames vonden dat, en de ponies werden dus genoodzaakt stapvoets te gaan. Er was echter niets bijzonders te zien; het geheele tooneel had alleen aan het mooie weêr zijne be koorlijkheid te danken. Ter linkerzijde was de heide begrensd door de bosschen, die tot Brackley Hall behoorden en door eene opening tusschcn het geboomte kon men dat statige oude huis ia de verte zien liggen. Aan de rechterhand was de landstreek vlak en onbelangrijkhier en daar verhieven zich. hooge populieren en er liep eene vaart doorheen, die met de rivier de Mersey in gemeenschap stond. Vooruit, doch op een vrij verren afstand, verrees een berg, gekroond met de bouwvallen van een oud kasteel, in welks onmiddellijke nabijheid een dorpje met eene oude kerk lag. Bij slecht weêr zag de heide er somber en neerdrukkend uit. Hier en daar ontwaarde men eene hut, maar die ellendige verblijven lagen ver van den weg en men kon ze lichtelijk voor on bewoond aanzien, want geen rook steeg er uit op hebben, na Batzae en als men Gustave Flaubert uitzondert, wiens plat realisme zijn werken voor ons ongenietbaar maakt, hunne lezers niet bij voorkeur bezig gehouden met tooneelen uit den burgerstand. Meestal zijn het burggraven en mar kiezen, de hooge financieele en de kunstenaars wereld welke zij innig samengeweven met de hoogere en lagere demi-monde, ten tooneele voeren. De kennismaking met den door de Fransche academie bekroonden, en te Parijs reeds dertien maal herdrukten roman van Daudet, vormt daar door eenigszins eene uitzondering. Hier is het de Parijsche burgerij, de fabrikanten- en groote win keliersstand, van welken zij, die de wereldstad door vluchtige bezoeken en de Fransche toestanden door romanlectuur meenen te kennen, zich geen flauw denkbeeld kunnen vormen, welke de stof voor een boeiend verhaal geleverd heeft. Als zoodanig ver dient de Nederlandsehe uitgave een weinig meer aandacht, dan aan het heirleger vertalingen, dat onze leesgezelschappen aanhoudend overstroomt in den regel ten deel valt. St. Petersburg 11 September. Naar men verzekert zijn Engeland en Oostenrijk van gevoelen, dat Turkije de vredespreliminairen moet vaststellen alvorens de wapenstilstand te sluiten. Rusland en Duitschland daarentegen eischen onmiddellijke schorsing van de vijande lijkheden onder voorbehoud van nadere onder handelingen over de vredesvoorwaarden. Vertrokken van Vlissingen het stoomschip Fried. Krupp gezagv. Arnoldsmetspoorijzers naar Kroonstadten de brik Ami, gezagv. Storm, in ballast Daar Shields. Naar eenige bladen melden, beeft de regeering aan het vestigen van een der op te richten 'rijks kweekscholen" te Deventer de voorwaarde ver bonden, dat de gemeente daarvoor op hare kosten een gebouw stichte ten genoege van deregeering. De algemeene synode der Nederlandsehe hervormde kerk heett een adres aan Z. M. den koning ingediend, waarbij de noodzakelijkheid wordt betoogd om in art. 23 al. 3 van de wet op het lager onderwijs, in art. 2 al. 6 van de wet op het middelbaar onderwijs, in art. 7 al. 1 van de wet op het hooger onderwijs te doen opnemen een bepaling, waarbij wordt vastgesteld dat de be voegde macht in de gemeente, na overleg met de plaatselijke kerkelijke autoriteiten, de schooluren op zulk eene wijze regelt, dat voor het godsdienst onderwijs, te geven vanwege de kerkgenootschap pen, voldoende tijd overblijft. Aan alle hoogere kerkelijke autoriteiten in den lande is een afdruk van dit adres gezonden, met aanbevelend schrijven. {Stand.) Naar men verneemt is door de regeering aan het hoofdbestuur der Friesche maatschappij van landbouw, ten behoeve vau den tweeden cursus in de hulpwetenschappen van den landbouw, te ge ven aan de hoogere burgerscholen in de provincie, een rijks-subsidie toegekend van /'1400. Door de staten der provincie was bereids voor dat doel eene bijdrage van f 8C0 toegezegd. Aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Deventer zijn 18 nieuwe leerlingen toegelaten het geheele getal bedraagt 30, waaronder 4 toe hoorderessen. Aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Maandag 25 dezer een keuring plaats heb ben van knapenwelke bij 's rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Onder den titel „Dnrch eigene Kraft, Scenen aus der Niederliindiseheu Gesellschafi", is onlangs te en van de bewoners zag men niets. Een handje vol schapen was in groepjes verspreid op de plaatsen waar de grond gras voortbracht, maar het scheen dat niemand op hen paste. Kraaien en musschen kwamen in zwermen van Brackley Hall, en zelfs zeemeeuwen vonden hun weg her waarts. Terwijl de dames dit tooneel beschouwden, dat zij zeer pittoresk vonden en over zijne schoonheid uitweidden, werden zij verrast en, om de waar heid te zeggen, verschrikt, door de plotselinge verschijning van twee kerels van een zeer ongun stig uiterlijk, die achter een ouden, bijna tak- en bladerloozen eik, dicht bij den weg, hare komst hadden afgewacht. Aan hunne kleeding, hun tanig gelaat, hunne donkere oogen en hun gitzwart haar herkende men hen dadelijk als heidens. Omtrent hunne bedoelingen lieten zij geen twijfel bestaan, want zij snelden op de dames toe en gelastten haar, met dreigende gebaren, stil te houden. Mevrouw Calverley legde de zweep over de ponies, maar eer deze vooruit konden schieten werden zij tegengehouden door een der heidens, die de leidsels greep, terwijl zijn kameraad de zweep van mevrouw Calverley ateischte en, toen zij aarzelde, die uit hare hand rukte en op den grond wierp. Wordt vervolgd.) Jena eene vertaling verschenen van Schimmel's „Baas van Ommeren." Uit dit werk is het tooneel- spel „Zege na strijd" getrokken, welbekend aan het schouwburglievend publiek, dat daarin mevrouw Kleine in een van haar beste rollen, die van vrouw Moes, zag optreden. (N. v. d. D.) VARKENSZIEKTE DOOR C. A. W. VAN HOORN. {Uit het bijblad van de. Landbouw-courant.) Een der grootste rampenwaardoor ons land sedert meer dan vijftig jaren eiken zomer wordt bezoeht, is de varkensziekte. Onze landbouwers en veehouders weten dat zeer goed. Alle hoop op een behoorlijk doorkomen van den aanstaanden winter is, bij den boerenarbeider, op de big gevestigd, die hij in het voorjaar van zijn overgegaarde penningen heeft gekocht. Daar worden wat luchtkasteelen op het goed gedijen van dat varken gebouwd! Wanneer hot wordt geslacht, dan zullen de hammen en ribben worden verkocht en dat brengt heel wat geld binnen en het spek en de kluifjes zullen door de vrouw worden gezouten, en dat is voor het heele gezin een heerlijk voor uitzicht Maar de maand Juli of Augustus is gekomen. Het varken heeft heden zijn voer laten liggen. Daarna wordt het heesch. Het wilde niet over eind en nu dit, na veel moeite is gelukt, wag gelt het nu rechts, dan links. Het is spoedig weer gaan liggen, het is benauwd en ademt met groote snelheid. Na een paar uren komen er roode plekjes vooral aan buik en ooren voor den dag. Die plekjes worden weldra grooter, vloeien inéénworden blauwbij zwart afen weldra blaast het dier den laatsten adem uit. Ja, de varkensziekte is een groote ramp. Welk een genoegdoening voor de wetenschap zou het zijn, als ze een geneesmiddel kende, als ze den armen broeder voor zulk een verlies kon behoedendoch dat middel is nog niet hekend. Voor eenige jaren werden de oorzaken der ziekte veel besproken. Doch ook daarvan vreet men het ware niet. Men vermoedt, dat ondoelmatig voed sel een der hoofdoorzaken kan zijn. Men redeneert aldus: Het varken is een allesetend dier, dat wil zeg gen: dat het zoowel dierlijk als plantenvoedsel behoeft. Wij hebben het eerste te veel vergeten. Wij lieten het, ja, zogen, maar daarna ging het in het land, om daarna met aardappelen, rijst, gerst of boekweit te worden gemest. Deze han delwijze keurt men niet goed. Het varken moet ook dierlijk voedsel hebben. Nadat men dit laatste in sommige streken van ons land heeft gedaan, wordt de ziekte zoo beweert men daar niet meer waargenomen. Men geeft het gedurende eenige weken afval van sla gerijen en vilderijen vleesch, ingewanden, bloed enz. en in de zeedorpen zelfs afval van visch, en ontdekt dat de op deze wijze gevoede dieren werkelijk van deze ziekte verschoond blijven. Men noemt deze varkens bloedvarkens, die aan den boer voor hooge prijzen worden verkocht. Op het aanfokken van deze bloedvarkens legge men zich dus bijzonder toe. Maar zijn er geen andere voorbehoedmiddelen? Mijn lieve vriend, als ge tijd en gelegenheid hadt om wat na te snuffelen, dan zoudt ge ontdekken, dat in bijna alle landbouwgeschriften en vooral in de Landbouw-courant, reeds gedurende meer dan twintig jaren allerlei voorbehoedmiddelen zijn aan gegeven. 't Schijnt echter dat al die middelen in die ge schriften, onder den grooten hoop papier worden begraven. Daarom heeft de uitgever der Landbouw-courant op uitnoodiging van de afdeeling Over-Veluwe der Geldersche maatschappij voor landbouw deze mededeeling over varkensziekte ook afzon derlijk verkrijgbaar gesteld. Ik hoop, dat gij het eens goed zult nalezen en daarover met uwe buren praten, ofschoon ik eerlijk moet erkennen, dat ik wezenlijk geen nieuw middel hij de hand heb. V oorbehoedmiddelen. Denk er nu om, dat het beste van allen ishet geven van dierlijk voedel, zooals wij boven zagen nl. bloed, ingewanden, vleesch, visch enz. Dan volgt een heele apothekerswinkel. Ik zal daarvan dus slechts enkelen opgeven. Keukenzout in niet te groote hoeveelheden, da gelijks in den trog, is een goed en goedkoop middel. Salpeter driemaal in de week op dezelfde wijze toegediend en zooveel als in een paar vingerhoeden gaat voor ieder varken, is ook niet te duur. Ruwe spiesglans, dagelijks een vingerhoed in het voeder, zult ge zoo hoop ik ook kunnen bekostigen. Maar het best van allen zijn naar mijn be scheiden meening minerale zuren. Een van die zuren heet zoutzuur. Een wijnflesch kost bij den apotheker hoogstens f t. Ge vraagt natuurlijk om geconcentreerd zout zuur en gij vergeeft mij, dat ik zoo'n raar woord gebruik, maar ik kan het waarlijk niet vertalen. Vraag maar aan den apotheker om zoutzuur waarbij geen water is gedaan want dat kunt gij zelf er wel bij doen. Als nu de maand Juni in aantocht is, zou ik u raden om met dat middel te beginnen, om daar mee in de maand October te eindigen, als ge uw schat hebt behouden, wat ik van harte wenseh. Voordat ge het voeder met water, karnemelk of zure wei mengt, laat ge eenige druppels van het zoutzuur in dat water, die karnemelk of wei loopen, roert het vocht goed dooréén en proeft dan eens of het zuur genoeg of ook te zuur is. Het vocht moet aangenaam zuur van smaak wor den en vooral niet bijten. Nu twijfel ik niet, of ge zult van deze artsenij menging spoedig den slag beet hebben. Het middel is heel goedkoop want het zou mij zeer verwonderen als ge niet aan èen wijnflesch vol voor zes varkens, gedurende een jaar genoeg hadt. Hebt ge maar éen varken, koop dan een flesch gezamenlijk met eenige buren; dit is zeker de goedkoopste weg. Maar, zouden de varkeus het wel lusten? Mijn waarde vriend, gij weet immers bij onder vinding en beter dan ik, dat het varken een bij zondere liefhebber van zuur is Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft Zaterdag o. a. uitspraak gedaan in de zaak van W. S. de Best, directeur van de vereeniging Eendragt geeft voor deel appellant van een vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij hij ter zake van het oprichten eener loterij van een waarde boven de f 100, zon der vergunningtot een geldboete van f 300 werd veroordeeld. Wat de omschrijving en qualificatie der feiten aanging, heeft het hof het betwiste vonnis be vestigd doch verzachtende omstandigheden, voor namelijk het gunstig bekend gedrag van den beklaagde in aanmerking genomen de straf van 300 boete veranderd in een geldboete van f 100, met veroordeeling van den appellant in de kosten. In dezelfde zitting werd door het hof ver nietigd een vonnis van den kantonrechter te Kort- genewaarbij eene veroordeeling was uitgespro ken tegen een schipper te Colijnsplaatwegens het onbevoegd overzetten van personen van Colijns plaat naar Zierikzee, op een oogen blik dat, gelijk als verdediging werd aangevoerdde veerschipper en ook zijne vaartuigen atwezig waren. Het hof, dat ingevolge een arrest van den hoogen raad geroepen was in deze zaak eene beslissing te geven, achtte de gevoerde verdediging juistoor deelde dat hier noch misdaad noch wanbedrijf, noch overtreding was gepleegd en ontsloeg schip per K, van alle rechtsvervolging. De redactie der Slornpret Melaijoe (eene'in het Maleisch geschreven wordende courant op Java) ontving van eèn harer Javaansche correspondenten te Djocja bericht omtrent de terugkomst aldaar van Raden Mas Ismangoen Danoe Winotoonlangs zooals onze lezers zich herinneren door het gouvernement ter beschikking gesteld van den algemeene secretaris, nadat hij als ambtenaar uit Nederland op Java was teruggekeerd. Met de grootste ingenomenheid wordt in bedoeld bericht van het een en ander melding gemaakt. Eene schitterende ontvangst moet dan ook van wege de familie den nieuw aangekomene met zijne gade (eene Nederlandsehe predikantsdochter, zoo wij ons niet vergissen) zijn te beurt gevallen. Schoon men niet zonder verbazing het echtpaar kon aan staren, en de verandering, die de Raden Mas ge durende zijn verblijf in Europa ondergaan had op velen den indruk scheen te maken van een volle dige metamorphose, loste zich deze gewaarwordin gen toch weldra op in ongeveinsd genoegen, ook bij diegenen die niet met den vorstelijken telg waren vermaagschapt. Zelfs zijne Europeesche kleeding kon aan niemand aanstoot geven, wijl men vond dat die met zijne houding en zijn voor komen geheel in overeenstemming was. Schrijver is derhalve ook niet vreemd aan het denkbeeld dat dit événement velen zal opwekken om het voorbeeld van Ismangoen te volgen. Immers, nu het eenmaal gebleken is, dat eene opleiding in Holland met zulke uitkomsten bekroond wordt, meent hij, dat niemand tegen de daartoe vereischte uitgaven langer behoeft op te zien. Omtrent de echtgenoote van onzen Raden Mas bewaart bericht gever overigens een zeer bescheiden stilzwijgen. Doch blijkbaar waren zijne blikken ook gansch en al door den Pangeranszoon geabsorbeerd. Al leen de glans, waarin hem deze verschijnt, doet hij onwillekeurig ook op diens gade afstralen, wanneer hij haar in het voorbijgaan den titel geeft van Prameswari, waarmede in den regel slechts de gemalin van een vorst wordt aangeduid. (Sam. Ct.) Vlissingen Werd gisteren bezocht door een aantal leden van de koninklijke „Sport Nautique" uit Brussel welke daartoe met de stoomboot Wil- ford III gekomen waren en in den namiddag terug- beerden. Jl. Vrijdag avond is in de Belgische gemeente

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2