BÏÏITEÏTLAND. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerkn ieuws. Landbouw. Kunstnieuws. Marine en leger, VerkoopSngen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Partijen in DuitsoMand. schutterden. Eervol ontslag verleend aan den l'n luitenant bij de dienstdoende schutterij te Bergen op Zoom C. Rubsaamals zoodanig benoemd de 2e luitenant A. C. Strijers en tot 26 luitenant de schutter G. B. Biesen. zeemacht. De gepensioneerde officier van admi nistratie le kl. C. Kohier is met den laatsten October a. eervol ontheven van de waarneming der betrekking van commies van aanneming der marine te Rotterdam en die betrekkingmet den eersten November daaraanvolgendetijdelijk opge dragen aan den gepensioneerden kapitein le kl. van het korps mariniers J. P. H. Sesseler. directe belastingen. Aan A. Engelenburg is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Twello c. a.behoudens aanspraak op pensioen. koloniën. Benoemd tot le luitenant der infante rie bij de landmacht in Westlndië, de 2e luite nant V. R. van Romondt, adjudant bij het gar nizoen, tevens adjudant van den gouverneur van Curasao. onderscheidingsteekbnen. Aan jlir. J. C. W. D. A. van der Wijck, assistent-resident van Priaman (Sumatra's Westkust), is vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder van de 2e klasse der orde van den Zahringer-Leeuw, hem door den groothertog van Baden geschonken. Onder de nieuwe uitgaven hebben wij te vermelden de „Beginselen der algemeene Natuur kundige Aardrijkskunde", door d<\ P. W. C. Krecke, uitgave van D. Noothoven van Goor te Leiden, Zevende druk. Een werk datzooals het genoemdereeds zes uitgaven beleefd heeftheeft bij het verschijnen der zevende natuurlijk vele verbeteringen onder gaan. Toch is in deze uitgave nog weder het een en ander veranderd en in overeenstemming ge bracht met den tegenwoordigen stand der weten schap; terwijl eene nieuwe paragraaf is aangevoegd over de veranderingenwelke de aardrijkskundige verspreiding der dieren over de aarde door de tusschenkomst van den mensch heeft ondergaan. Beroepen bij de N. H. gemeente te Hoofdplaat, de heer M. EL Luttenberg, predikant te Wad dingsveen. De Nederlandsche maatschappij tot bevordering van Nijverheid en de Geldersche maatschappij van Landbouw hebben zich tot den minister van binnenl. zaken gewend met verzoek op de eerst volgende staatsbegrooting de noodige gelden voor een Rijks landbouwraad te brengenwelk lichaam in alle opzichtenvooral ook bij de aan hangige voorstellen omtrent de longziekte onder het vee, den landbouw de gewichtigste diensten zou kunnen bewijzen. De vereeniging Het Nederlandsch tooneel ving Woensdag ook te Amsterdam hare loopbaan met Geibel's „Sophonisbe" aan. De schouwburg was zeer dicht bezet. Het oordeel der Amsterdam- sche bladen is, wat het meerendeel der hoofdper sonen betreft, gunstig; ten opzichte van mevrouw Kleine, die de titelrol vervulde, zeer vleiend. Verder zegt het Nieuws v. d. Dag „De mise en scène was uitstekend. In dat opzicht mag de optreding van de vereeniging reeds een zegen genoemd worden. De decoraties en al wat daartoe gerekend wordtgetuigden van studie en smaak. Geen zweem van ergerniswek kende slordigheid of onkunde. Ook de costumes beantwoordden aan de strengste eischendie men aan onzen hoofdscbouwburg stellen mag." Het eskader, dat wegens de verwikkelingen met Venezuela in de Caraïbische zee was gestatio neerd, zal eerstdaags in de haven van Nieuwediep binnenvallen. Het sehroefstoomschip van Galen blijft als station- schip in de West-Indische wateren. Het onlangs te Fijenoord te water gelaten sehroef stoomschip Samarang wordt met den meesten spoed voor zijn bestemming naar Oost-Indië gereed gemaakt. De stoomkanonneerbooten Dog en Gier begaven zich Woensdag ochtend, niettegenstaande vrij stormachtig weder, van den Helder naar zee (West gat), daar de kommandanten de zeewaardigheid der weinig diepgaande vaartuigen willen beproeven. Op 's rijks werf ;te Willemsoord is men bezig, het fregatschip Adolf van Nassau in te richten voor wachtschip, teneinde het linieschip de Kor- tenaer te vervangen. Het sehroefstoomschip het Loo wordt thans ingericht als artillerie-instructievaartuig tot oplei ding van kanonniers; het zal in dienst gesteld worden den 15en September a., onder bevel van den luitenant ter zee ie kl. J. Kruijs. Dagbl De officier van gezondheid 2e klassse W. P. Ruijsch, van het garnizoen te Amsterdam, is bij het regiment grenadiers en jagers te 's Gravenhage overgeplaatst. Bij beschikking van den minister van marine zijn benoemd tot student voor den militairen ge neeskundigen dienst der zeemachtde jongelingen G. F. W. Geill, J. F. BrustH. Z. Kauling, J. J. Kleyn en W. O. J, Verhulst. Te Vlissingen is eene liberale kiezers vereeni ging onder den naam „Plicht en Recht" opgericht, waartoe aanvankelijk 24 leden zijn toegetreden. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. C. van Duuren Dutilh, tot ondervoorzitter de heer A- Snellen, tot secretaris de heer A. H. Sitsen. Aan den schietwedstrijd uitgeschreven door de handboogschutterij „Excelsior" teWissenkerke werd Woensdag jl. door de volgende acht schutterijen deelgenomen: „de drie Korenbloempjes" vanKrui- ningen door 1 schutter; „Jacoba van Beijeren", van Goes, door 6 schutters; „Willem Tell", van Ovezande, door 4 schutters „Sebastiaan"van Ovezande, door 2 schutters; „Concordia", van 's Heerenhoekdoor 8 schutters„Kroonprins"van Cats, door 13 schutters; „Excelsior", van Wis- senkerke, door 9 schutters; „Soranus", van Hein- kenszand, door 4 schutters; te zamen een getal van 47 schutters. Na de gewone voorbereidende werkzaamheden trok de stoet in optocht door het dorp, voorafge gaan door 't muziekcorps „Concordia" van Colijns- plaat, naar het schietterreinalwaar ze door den vice-president van „Excelsior" werden verwelkomd. Het terrein was voorzien van twee welingerichte tenten voor de leden en 't publiek en voor de muziek. De uitslag van don wedstrijd was dat de eerste prijs is behaald door P. de Looff van „Excelsior"; de 2e door M. P. de Jonge van „Willem Teil" en de 3e voor de verst afgelegene schutterij, insge lijks door „Willem Teil". Gedurende den wedstrijd heerschte er eene vroo- lijke stemming onder de strijders. De eereblijken werden uitgereikt door den schutterkoning van Excelsior, onder gepaste toespraken, die even ge past werd beantwoord. Nog eenigen lijd bleef men genoegelijk bijeen tot men eindelijk elkander het „vaarwel tot we- derziens"! toeriep. Tengevolge van een naamloos schrijven is naar men verneemt, de politie te 's Hage tot de ontdekking gekomen van vrij belangrijke diefstallen van brand stoffen (steenkolen) ten nadeele van de Ned. Rhijuspoorweg-maatschappij. Minstens 100 hectoliter moeten reeds door den commissaris van politie der 2e afdeeiing ten huize van onderscheiden personen, hehoorende tot het dienstpersoneel der Maatschappij, in beslag genomen en naar de rechtbank overge bracht zijn. Worden er nog meer steenkolen ge- saississeerd, dan heeft men kans, dat de localiteit der rechtbank niet toereikend zal zijn alles te bergen. Het spreek van zelfs, dat de ontvreemdingen van minstens eenige maanden geleden dagteekenen. De 5 pCt. leening, uitgeschreven door het be stuur der Rotterdamsche diergaarde groot 100,000 jaarlijks aflosbaar met premiën, is bijna vier maal meest boven pari volteekend. Door den scheepsbouwmeester Arie Smit te Slikkerveer werd eergisteren te water gelaten de scliroefsleepboot „Concurrent 3", aangebouwd voor rekening der reederij Smit Co., te Rot terdam. De compound-machine ad 35 paardekracht no minaal wordt vervaardigd door de Koninklijke Maatschappij, te Viisssingen. Over ongeveer drie weken zal het slaan van koperen pasmunt aan de munt te Utrecht gestaakt worden; alsdan zal met het vervaardigen van 10 en 5 centstukken een aanvang gemaakt worden. De wachtmeester-schermmeester N. van het 3e regiment huzaren te 'sHage, had Woensdag het paard van een zijner superieuren uit de weide aan het einde van den Bozuidenhoutschenweg al daar gehaald om het door hem bereden naar de stad te brengen. Het beest, eenigszins schichtig maakte, vermoedelijk door iets verschrikt, op weg een zijwaardschen sprong, tengevolge waarvan de wachtmeester uit het zadel werd gelicht en op den grond viel. Ongelukkigerwijze hield de stijg beugel een zijner beenen omklemd en toen het door hem bereden teugellooze paard in dolle vaart verder ijlde; werd het lichaam medegesleurd, het hoofd tegen de straatsleenen geslagen en bij een slingering tegen een boom verbrijzeld, zoodat het ros bij het tot staan brengen het lijk van zijn berijder met zich droeg. De overledene is naar het hospitaal vervoerd, Uit de veenderijen in Friesland wordt het volgende gemeldEr is in dezen zomer veel turf gemaakt en de hoedanigheid daarvan zal, vooral wat de droogte betreft, uitmuntend zijn. Wegens den lagen waterstand is er nog weinig turf ver voerd, zoo dat de scheepvaart in de venen in dit najaar wel druk zal worden. De prijs van de turf zal, naar men voorspelt, hooger worden dan in het vorige jaar. Het verbruik is steeds toe nemende het veen is willig en de arbeidsloonen worden hooger. De zoogenaamde „bovén(buiten)- landers", die vroeger bij duizenden in de venen werk kwamen zoeken, blijven meer en meer tehuis. Zekor is het, dat onze arbeiders even goed kunnen doen wat vroeger alleen door Duitsehers kon wor den verricht. Er is hoog dagloon betaald, en wie goed werken kon en wilde, heeft wel een stuivertje voor deu winter kunnen vergaren, doch helaas! er wordt maar al te veel aan den jenever verspild. De schrijver der brieven over de Gentsche pacificatie feesten in het Vaderland schrijft het volgende over de spoorweg-verbinding van Gent met Antwerpenwat door onzen eigen verslagge ver bij ondervinding ten deele bevestigd wordt. De lijn die door het vruchtbare en schilder achtige land van Waes loopt en, als ik mij niet vergis, geëxploiteerd wordt door dezelfde directie die ons lijntje van Houten uit de Rijnspoorweg- aansluitingsquaestie geboren zal besturen die lijn is de zonderlingste spoorwegroutedie mis schien bestaat. Zulke slechte wagens voor alle, vooral echter voor de 2° klasse, naar evenredig heid der kosten van 't vervoervindt men hier zooals nergens meer. Doch veel krasser is het te zieD, dat de spoortreinen hier, als ze afrijden, door het geheele dienstpersoneel moeten worden voort geduwd om er gang in te krijgen! Ja erger nog. „Maandag, toen 't heel druk was en de trein wat te i tva.iv voor de naaimackine-achtige locomotief, werden erlacht niet, lez rstwee paar den voorgespannen om 't „stoomend monster" een handje te helpen Naar men verneemt, hebben zich een vol doend aantal ambtenaren te Utrecht aangemeld voor het pensioen-verbond van burgerlijke ambte naren, om binnenkort tot het benoemen van een afdeelingshestuur te kunnen overgaan. De gemeente-ontvanger te Maastricht neemt 11 Belgische centen voor 10 Nederlandsche als pasmunt aan en zal geene betaling in Belgische kopermunt meer doen. De in het arrondissement Eindhoven geves tigde notarissen hebben aan den heer J. E. Redelé, onlangs eervol ontslagen als bewaarder der hypo theken en van het kadaster aldaar, een fraai ge schenk aangeboden, als een blijk van waardeering voor de wijzewaarop hij deze betrekkingen 37 jaren heeft waargenomen. De liedertafel „Amstel's Mannenkoor" zal weldra haar 25jarig bestaan vieren met een op tocht, waarin o. a. zal voorkomen een praalwagen getrokken door 6 paarden, dragende 26 personen, waaronder de stedemaagd, 4 goden en 9 muzen- Allegorie dus in overvloed Een optocht is ongetwijfeld eene voorstelling voor het volk, daar hij over de publieke straat gezonden wordt. Be doelt men nu het volk een raadseltje op te geven? Of meent men dat het iets van die uit deu Griek - schen hemel gevallen godheden begrijpen zal Te Rome vermaakt men zich ten koste van een monnik, die dezer dagen in de kerk van Cara- vita predikte. Deze grimmige en toch lachwek kende persoon ijverde op zijn manier tegen 't nieuwe denkbeeld om voortaan de pausen weer te doen verkiezen naar alouden trant: door volksstemming. Hij maakte op zijn toehoorders een geweldigen indruk met de volgende gelijkenisTijdens het paus schap van Leo IY (zóo vertelde hij) werd Rome geteisterd door een verschrikkelijker! draak, die iedereen binnen zijn bereik vergiftigde met zijn adem of doorboorde met de vurige stralen uit zijn oogen, en daarna goeden buit verklaarde ten be hoeve van zijne spijskamer, 't Was een recht benarden toestand, en 't laat zich begrijpen dat weldra geen burger zich meer buiten zijne deur waagde. Daar begon ten langen leste de vrijpos tigheid van 't gedrocht den Heiligen Vader te vervelen. Leo IV, slechts gewapend met een wij waterbakje, trok geheel alleen uit om 't mon ster te bekampen. De draak, hem ziende naderen, vluchtte in draf; doch Zijne Heiligheid, in nog snelleren draf, haalde hem in op de hoogte van Santa Lucia in Selei, en deed hem daar, door hem den inhoud van 't wijwaterbakje over 't lijf te storten, onder de akeligste stuiptrekkingen den geest geven. En nu de gelijkenis. Ziet! sprak de redenaar: er heeft zich een nieuwe draak bin nen Rome genesteld; hij heet verkiezing van een paus door 't volk. Hoedt u, Romei nen, voor dit gedrocht! Treedt het uit den weg, waar gij 't bespeurtBevecht het, opdat 't u niet verpeste met zijn vuilen adem, u niet vermorzele tusschen zijn helsche kaken! Heden werd alhier aan het gebouw van het gewestelijk bestuur aanbesteed het herstel van storm- en winterschade aan de terp en aan het gebouwtje voor het zelf registreerend getijwerktuig te Bath en aan den rijks dam aldaar, aangenomen door den heer C. de Wilde Az.te Kattendijke, voor 3744. 7 Sept.'s av. 11 u. 54 gr. 8 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 61 gr. 's midd. 6 u. 56 gr. Heden voor acht dagen had te Saint Germain en Laye eene gebeurtenis plaats, die nog steeds het onderwerp der gesprekken en beschouwingen uitmaakt, en aanleiding had kunnen geven tot moeilijkheden. Bij de begrafenis van den beroem den Parijschen componist Félicien David, lid van het instituut en officier van het legioen van eer, kwam ook eene afdeeiing militairen, onder bevel van een officier, om den overledene, in zijn laatst- gemelde hoedanigheid, de militaire eer te bewij zen, waarop hij aanspraak had. Hij was echter een „vrijdenker" en] had tijdens zijn leven uit drukkelijk bepaald, dat bij zijne begrafenis geen kerkelijke plechtigheden mochten plaats hebben. Toen nu de officier vroeg in welke kerk de lijkdienst zou worden gevierd, ontving hij ten ant woord, dat de begrafenis uitsluitend burgerlijk zou wezen. „In dat geval heb ik bevel terug te keeren" zeide de officier, die zich onmiddelijk met zijne manschappen verwijderde. Een dergelijk feit in een republiek ouder een liberale regeering is iets zoo tegenstrijdigs, dat het natuurlijk niet alleen ieders verbazing, maar ook elks verontwaardiging moest opwekken. Of moet ook de republiek in Frankrijk naar de pij pen van de katholieke geestelijkheid dansen of heerscht de clerus zoowel onder het bestuur vau den president der republiek als onder dat van den Bonapartistischen keizer De verstandige clericale bladen, zooals de F rangais, schenen te gevoelen dat de zaak niet was comme il faut en genoemd blad bepaalde zich tot de bloote mededeeling, dat de nieuwe minister van oorlog, generaal Berthaut, de instructies ten aanzien van dergelijke zaken in 1873 door generaal du Barrail uitgevaardigd had gehandhaafd. De liberale organen toonden zich zeer verontwaardigd en betoogden, dat indien de militaire eer slechts mocht bewezen worden aan goed-katholieken voortaan ook niemand tot officier van het legioen van eer moest worden be noemd, die niet goed kerkelijk was. De bladen van het rechtercentrum hebben zich bij de heftigste clericale organen aangesloten om alleen door het slijk te sleuren, die buiten de kerk sterven. De regeering heeft gelukkigerwijs noch het ge beurde, noch een dergelijke zienswijze]goedgekeurd, en het blijkt thans, dat de minister van oorlog daaraan geheel onschuldig is. Het voorgevallene bij de begrafenis van den heer Félicien David is geschied op last van den luitenant-kolonel Ducbêne, die te Saint Germain het bevel voert en onder goedkeuring van den militairen gouverneur van Parijs, generaal Ladmirault, die gemeend heeft de bestaande reglementen niet anders te kunnen uitleggen en toepassen. Ter voorkoming van dergelijke dwalingen voor 't vervolg heeft echter de minister van oorlog terstond eene circulaire uitgevaardigd, waarin aan de generaals wordt opgedragen de officieren uitdrukkelijk aan te he velen, dat zij zich van alle inmenging in politie ke of godsdienstige quaesties moeten onthouden. Terwijl nu de republikeinsche organen voldaan zijn wordt de polemiek der clericale bladen des te heftiger, vooral nu er sprake is van de oprich ting van een monument voor Félicien David, wat zij een schandaal zonder voorbeeld zonden vinden. Op deze wijze worden de gemoederen opgeruid en de hartstochten geprikkeld, alles ad majorem glo- ream Dei, maar 't is te hopen, dat het gezond verstand de overhand zal behouden over kerkt; lijke dweperij en kleingeestigheid. Zooals verwacht werd heeft de Porte het denkbeeld om een wapenstilstand te sluiten on voorwaardelijk verworpen, aangezien zij die geheel in strijd acht met hare belangen. Daarentegen zou zij bereid wezen vredesonderhandelingen aan te knoopenj doch zij heeft haar eventueele voor waarden nog niet vastgesteld, welke een onderwerp van beraadslaging in den ministerraad uitmaken» De berichten omtrent de krijgsbedrijven in Ser vië zijn heden zóo tegenstrijdig, dat men er volstrekt niet uit kan opmaken wat er is geschied. Ook op de Montenegrijnsche grenzen is de strijd krachtig voortgezet. De Turken moeten tweemaal te vergeefs hebben beproefd die grenzen te over schrijden, daar zij door Bozo Petrovich werden teruggeslagen. In eene vergadering van afgevaardigden in dé vorige maand gehouden heeft de heer Hanel eene schets gegeven van den toestand der partijen in Duitschland, die vooral ten doel had te doen uit komen met welke gedrukte vijanden de waarach tige liberalen te kampen hebben. In de eerste plaats wees hij op de partijen Van het eigenbelang. De sociaal-democraten bewerendat men zich geen ongelukkiger toestand kan denken dan die van de arbeidende klassen in Duitsch land welke door het grondbezit en het kapitaal op schandelijke wijze worden geëxploiteerd. Ten hunnen behoeve moet daarom de geheele maat schappij worden gereorganiseerd. De agrariërs daarentegen betoogen dat er geen ellendiger toestand is dan die van de grond bezitters. Daarom moet in hun belang een bij zonder erfrecht en een bijzondere crediet wetgeving worden ingevoerd, de grondbelasting worden af geschaft enz. De part ij der handwerkers verklaart dat er geen ellendiger toestand is dan die van de Duitscke handwerkslieden. Daarom verlangen

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3