N°. 210. 119e Jaargang. 1876. Dinsdag 5 September. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke aommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën 20 Cent per regel.' Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Beriont. Uithoofde der verplaatsing onzer bureaux wordt men verzocht alle brieven, boodschap pen als anderszins, bestemd voor de redactie of de administratie van dit blad, in het vervolg te adresseeren: Aan het bureau der Middelburgsche courant, St.Pieterstraat A 72, alhier. Middelburg, 4 September. De feesten te Gent. COURANT. Heden heeft te Vlissingen de voorgenomen schietwedstrijd der schutterijen van Middelburg, Vlissingen en Zierikzee plaats gehad. De spoorboot kwam heden morgen te half 10 hier aan met 23 manschappen uit Zierikzee onder leiding van den kommandant m'. J. M. Isebree Moens en twee officieren, benevens twee officieren van de schutterij te Goes. Zij werden afgehaald door den kapitein-kwartiermeester J. W. de Raad en den 2™ luitenant W. Polman Kruseman, en door dezen naar de stoombarge begeleid. Aldaar werden zij bij de Middelburgsche schutterij inge deeld en vertrok men te 10 uren gezamenlijk naar Vlissingen. Op het terrein werden zij opgewacht door de Vlissingsche schutterij. In den namiddag voerde het muziekgezelschap «Ons genoegen" uit Vlis singen eenige stukken uit. De uitslag van den wedstrijd is als volgt. De korpsprijs werd behaald door de schutterij van Middelburg, en wel door den sergeant Rui tenbeek, den korporaal Akkerman en de schutters Pieterse, Jacobse en de Broekert. De officieren-prijzen werden geschoten door den 1®» luitenant Boone, van Middelburg, die den eersten prijs (een marine-kijker) behaalde met 40 punten, en den 2™ luitenant Polman Kruseman, die den tweeden prijs (eene rooktafel) verwierf met 31 punten. Voorts hebben prijzen verworven: 1" fourier Laernoes van Vlissingen (pendule), met 44 punten in 5 treffers2® sergeant van Sorge van Middel burg (horloge), met 41 punten, 5 treffers 5 3e ser geant Plaizier van Vlissingen (sigarenstanderd), met 41 p.5 tr.4e schutter van de Putte van Middelburg (inktkoker), met 38 p.5 tr.5e korpo raal vanRentergem van Middelburg (sigarenkoker), met 37 p., 5 tr.; 6e schutter Jongmans van Zie rikzee (botervlootjes), met 36 p.5 tr.7e schut ter van de Woestijne van Middelburg (karaffen), met 36 p., 5 tr.; 8® schutter van Hemert van Middelburg (coupes), met 34 p., 5 tr.9e korpo raal Elscot van Zierikzee (tabakskist), met 33 p., 5 tr 10' fourrier Loois van Vlissingen (sigarenkist), met 33 p., 4 tr; 11" schutter Belfroid van Vlis singen (kapstok), met 33 p., 4 tr.; 12® sergeant Wiltson van Zierikzee (theeblad) met 32 p., 5 tr. 13e sergeant Sanders van Middelburg (reistaseh) met 32 p., 4 tr.; 14® sergeant de Munck van Vlissingen (sigarenpijp), met 32 p., 5 tr.15® schutter Proumel van Zierikzee (tabakspijp), met 32 p., 4 tr.; 16e schutter Botting van Middelburg (veldflesch) met 32 p., 4 tr. De prijzen werden na den afloop uitgereikt door den kommandant der Middelburgsche schutterij den majoor mr. D. A. Berdenis van Berlekom, die eene toespraak hield, welke door den kommandant der Zierikzeesche schutterig den kapitein mr. J. M. Isebree Moens beantwoord werd. Te ongeveer 5 uren kwamen de officieren, on derofficieren en schutters, die aan den wedstrijd hebben deelgenomen, met de stoombarge hier aan. Aan de aanlegplaats werden zij opgewacht door den kapitein kwartiermeester den heer J. W. de Raad en het muziekkorps der Middelburgsche schutterij, hetwelk het Nederlandsehe volkslied speelde. Ver volgens werd, met de muziek aan het hoofd, eene promenade door een gedeelte der stad gemaakt en begat men zich naar het Schuttershof „de Edele handboog", waar allen een maaltijd en een genoe- gelijk samenzijn wachtte. Z. M. de koning heeft zich Zaterdag nacht te 4 uren naar het Loo begeven en zal aldaar veer tien dagen verblijven. Het gevolg bestaat uit graaf van Bylandt, baron van Heerdt, graaf Du- monceau en jhr. mr. P. Gevers Deijnoot, referen daris bij Zr. M». kabinet. Volgens art. 1 der wet van 19 Sept. 1874 is het verboden kinderen beneden twaalfjarigen leef tijd in dien|st te hebben. Die leeftijd was gedurende het eerste jaar na het in werking treden dier wet op tien, in het tweede jaar op elf bepaald. De wet is, daar zij geen ander tijdstip opgeeft, op den gewonen tijd, d. i. den 20en dag na hare afkondiging (24 Sept. 1874) in werking getreden, dus den 14™ October 1876 te beginnen houden de uitzonderingen op en moeten alle kinderen beneden 12 jaren, die in dienst zijn, ontslagen worden. Het verbod is, volgens art. 2 der wet, niet toe- passelijk op huiselijke en persoonlijke diensten en veldarbeid. De brigadier der rijks-veldwacht J. P. Koe ne, wordt met 7 dezer van Neuzen naar Zaam- slag overgeplaatst. In eene Zaterdag gehouden algemeene vergade ring van den hoogen raad is mr. A. A. de Pinto met de gewone plechtigheden als raadsheer geïn stalleerd. Ingevolge eene uitnoodiging van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, tijdens zijn verblijj fiP. Alfifiova Jar» afo-olnrvjxori wintfir, Zfll de Scheik dier stad ook ons land komen uezucKcu. wordt deze bevelhebber in den Haag verwacht, waar hij door prins Alexander bij zijne komst ontvangen zal worden. Eergisteren werd in het Verkooplokaal op den Oostsingel te Rotterdam de tentoonstelling van bloemen, gekweekt door de handwerksklasse en door Floralia uitgereikt, geopend in tegenwoor digheid van den burgemeester, eenige leden met hunne dames en verscheidene inzenders. In een keurige rede ontwikkelde de heer P. R. Mees het doel en de strekking van Floralia, den gunstigen invloed van de bloemencultuur op het huisselijke leven, enz. De zaal levert een fraaien aanblik op. De bloemkweekers die Floralia met hun krachtigen steun bijstaan, hebben een aantal sierplanten en heesters aangebracht. Ruim 4500 bloemen zijn ingeleverd van de 6900die uitgereikt werden eene verhouding, waarin aanmerkelijke vooruit gang bij verleden jaar is op te merken; die bloemen zijn langs de wanden, maar meest in perken gerangschikt. Slaat men ze gade, dan treft 't aanstonds de aandacht, dat de meesten er zooveel beter uitzien dan die van verleden jaar, hoewel de groote warmte voor enkele soorten, b. v. de fuchsia's, nadeelig is geweest. Vele exemplaren laten niets te wenschen over, en bij sommigen moet men zich verwonderen hoe 't mogelijk was, dat niet deskundigen ze zóo kweekten. Gisteren was de tentoonstelling van 10 tot 4 uren geopend. Des namiddags te 6 uren was er een openbaar volksconcert in de Oude Plantage en te 7 uren uitreiking der prijzen in bet ver kooplokaal. Ook de tentoonstelling der Haagsche Floralia werd eergisteren geopend. Van de 750 jonge planten die in Mei jl. van dit jaar aan personen uit de arbeidersklasse werden uitgereikt, waren slechts een 330tal aangekweekt ter expositie, doch een blik op de keurig aangelegde perken en eene wandeling langs die onderscheidene rijen planten en bloemen geeft den indruk, dat in het algemeen de zoo noodige verzorging der planten niet heeft ontbroken. Het getal bekroningen aan de best gekweekte planten toegekend bedraagt 124. De prijzen voor de eerste en tweede klasse bestaan in geldelijke belooningen met getuigschrift en voor de 3e klasse alleen in een getuigschrift. Te 2 uren bracht H. M. de koningin haar voorgenomen bezoek aan de expositie. De vorstin, die met de meeste belangstelling de planten be zichtigde werd door do commissie rondgeleid en gaf hare hooge ingenomenheid over een en ander te kennen. De Nieuwe Rotterdamsche courant verneemt dat dóór de Nederlandsch-Wesifaalsche spoorweg maatschappij den 29cd Augustus jl. in de „König- liche Regierungskasse" te Munster het, aan de concessie voor een spoorweg van de Duitsch- Nederlandsche grenzen nabij Winterswijk langs Borken naar Gelsenkirchen, benevens voor een zijtak naar Bocholt, verbonden waarborgkapitaal, ten bedrage van 500,000 Reichs-mark, is gestort De heer S. Muller heeft protest aangeteekend tegen het plan om een monument op te richten voor Gebr. Houtman en vraagt de hoofdcommissie waarom handhaaft gij den held der overlevering tegenover den avonturier der geschiedenis Daarop heeft de heer J. N. Schelteraa, lid der hoofdcom missie .in de Nieuwe Rott. courant het volgende geantwoord. 1°. dat hij in Cornelis Houtman volstrekt dien man van zoo dubbelzinnige reputatie niet gevon den heeft als bij door den heer de Jonge, op pag. 91 van zijn werk, wordt voorgesteld 2°. omdat de ap- of depreciatie van Cornelis Houtman overigens, wat zijn persoonlijk karakter betreft, daargelaten, hij de man in ieder geval is en blijft, die het eerste verbond tussehen Neder land en Insulinde gesloten heeft. Als zoodanig wordt hij ook door den heer de Jonge erkend. „En als zoodanig (niet als mensch) wenschen wij hem een blijk onzer hulde te brengen," schrijft de heer Scheltema. Het is ons om de zaak, die voor Ne derland en Indië beide tot op den dag van heden zulke gewichtige gevolgen had, niet om den per soon te doen. Dezer dagen werd het houten gebouwtje dat gedurende twee maanden op den Helderschen zeedijk als eerste Nederlandsch Zoölogisch station gefungeerd heeft, afgebroken en tot den volgenden zomer in een pakhuis opgelegd. Men verneemt, dat er plan bestaat het dan wellicht aan een punt der Zeeuwsehe kust weder op te slaan. Dank zij de medewerking der ministers van binnenlandsehe zaken en van marine waren ook reeds dit jaar de uitkomsten dezer eerste poging zeer bevredi gend tien leden der Dierkundige-vereeniging waren daar afwisselend werkzaam, verschillende voor onze kust nieuwe diervormen werden gevon den, en mocht de zaak ook verderen steun bij het publiek erlangendan kan de wetenschappelijke beteekenis van eene inrichting als deze ook wanneer zij gaandeweg in het buitenland bekend raakt met ieder volgend jaar slechts toenemen. (Het Vaderland.) Naar aanleiding van den wensch, vervat in een ingezonden stuk in de N. Rott. courant (zie ons nommer van Zaterdag jl.), dat van de eene of andere zijde werd opgegeven welke voorname plaatsen in Duitsehland en België in het raion van 30 k. m. liggen, waarin slechts 5 cents port voor een enkelvondigen brief verschuldigd is, wordt onze aandacht gevestigd op n° 2 van den „Post- gids voor het koninkrijk der Nederlanden voor 1876, uitgegeven op last van den minister van financiën. Daarin bevinden zich lijsten der Ne derlandschBelgische en NederlandschDuitsche postinrichtingen waarvan de onderlinge afstand niet meer dan 30 k. m. bedraagt. Uit het verslag, door het bestuur der coöpera tieve winkelvereeniging te Haarlem dezer dagen uitgebracht, blijkt dat deze zaak aanvankelijk reeds goede uitkomsten geeft. Er was in de eerste 4 maanden, sedert de oprichting van den winkel en de eerste maand dat de bakkerij bestond bij een omzet van f 5500, een winst gemaakt van f 500, zoodat er, na aftrek van onkosten en afschrijvin gen, drie en een half pet. op de aandeelen der leden wordt bijgeschreven, berekend over het be drag dat ieder, blijkens de ontvangen penningen, besteed heeft. De winkelvereeniging telde 1 Juli 102 leden en wordt door eene commissie van werk lieden, uit hun midden gekozen, bestuurd. De Sumatrasohe Courant, uitkomende te Padang> heeft eenige beschouwingen geleverd over de we tenschappelijke expeditie naar Djambi en Corintji van wege het Nederlandsch geographisch genoot schap op touw gezet, en 0. a. twijfel geopperd of de voor dit doel bijeengebrachte gelden wel toe reikend zouden wezen. Wij vernemen thans, dat het ingezamelde bedrag van ongeveer f 40,000 bij lange na niet toereikend is, maar dat de mini ster van koloniën zijne medewerking heeft verleend waardoor men thans is kunnen beginnen aan de uitvoering der gemaakte plannen. Verschillende aankoopen van benoodigdheden zijn dan ook reeds geschied en een stoombarkas wordt hier te lande voor het doel ingericht, waar over de luit. t. z. J. Schouw Santvoort het bevel zal voeren. (N. Bott. cour.) Den 29™ Augustus a. heeft te Parijs de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging der overeenkomst, den 22™ April 1876 tussehen Nederland en Frankrijk gesloten betrek kelijk de uitwisseling van postwissels. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functien zul len uitoefenen als volgt: de commies der 4e klasse C. Koens ten postkantore te Rotterdam, de com mies der 4e klasse P. C. N. Eichholtz ten spoor weg-postkantore n°. 2. (Staats ct.) Van omen eigen verslaggever Wie op den morgen van Zaterdag den 2e» Sep* tember 1876 de stad van Artevelde en Karei V binnentradontwaarde dadelijk dat men daar binnen in spanning en afwachting verkeerde. Vlag- gestokken werden in menigte uitgestoken, toebe reidselen tot verlichtingen en versieringen werden gemaakt, muzikanten liepen met drukke gezichten en bun instrumenten onder den arm haastig door de straten, hier en daar stond voor de spiegelra men van een groot mode-magazijn een troepje nieuwsgierigen de uitgestalde schitterende costu mes voor den optocht aan te gapen, of was een ander clubje voor de ruiten van een instrument maker bezig den barometer te bespieden. Nog altijd vertoonden de goden des weêrs grimmige aangezichten, nog altijd stroomden dikke water stralen van boven, als ware het om ieder vonkje van geestdrift, dat beneden gloeide, uit te blus- schen. Hier en daar vertoonde zich aan de huizen reeds de sombere Belgische driekleur, die met haar rood geel-zwart niet kwaad paste bij het grauwe daglichtdaarnevens wapperde soms ook de vroolijke geuzenvlag, het oranje-blanje-bleu, uitda gend met haar lichte kleuren, als een zonnestraal Gent's grijze gebouwen opfrisschend. Men wist het nu eenmaal, het groote feest was op goed weder berekend en goed weder kon het niet ontbe ren. Wat wonder dan, dat de harten twijfelend waren en de blikken zich vragend naar het zwerk richtten, terwijl men bezig was de vlaggestokken uit te steken, gereed om hetzij het regende of de zon scheen, toch morgen zijn instemming met het Geuzenfeest uan den dag te leggen. Niet zonder opzet noemde ik bij den aanvang van dezen brief Gent's grootsten burger met den door- luchtigsten zijner zonen in éen adem. Men kan deze stad, met hare diepgaande, hartstochtelijke partijzucht, met hare opgewondenheid en haar uit gelatenheid, niet begrijpen, wanneer men zich niet in haar verleden terugdenkt. Hier drukten vorsten en kerkoversten sedert de vroegste oudheid het merk van hun ijzeren voet op den bodem. Stichtte Julius Cesar, naar de overlevering wil, er reeds eene Romeinscbe vesting, in 631, onder de regee ring van den bon roi Dagobertrichtte de heilige Amandus er twee kloosters op, het eene Blandi- nium geheetenhet andere destijds waarschijnlijk reeds Gant genaamd. Twee eeuwen later bouwde Eginhard, de gunsteling en geheimschrijver van Karei den Groote, er de abdij van St. Bavo, waar van wij straks de gewelven en torens kunnen aan schouwen. In het begin der 13° eeuw werd Gent toen reeds een aanzienlijke stad, de vaste woon plaats der graven van Vlaanderen. De luisterrijk ste feesten van het gravengeslacht werden er ge*

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1