B IT UT LA 11). Handelsberichten. Een flinke daad, Kunstmatige kleuring van wijn. Zeetijdingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Gemeenteraad van Goes, Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. door die vereeniging financieel ongelukkig gewor den menschen zien reikhalzend den afloop te gemoet. Men verbaast zich somtijds over het groot aantal nieuwsbladen van allerlei aard, die er bestaan. Intusschen is het er nog verre van daan, dat alle beroepen en bedrijven hun eigen orgaan hebben. Dat daaraan behoefte bestaat, schijnt uit het vol gende te blijken. Onder de nieuwe Duitsche uitgaven vinden wij in het Nieuwsblad voor den Boekhandel vermeld een orgaan voorschoorsteenvegers! Het heet: Organ für Schornsteinfegerwesen. (Een echt Duitsck woord!) Monatsschriff für die Gesammtinter essen der Schornsteinfeger des Deut- schen JReichs. Redigirt von G. B. C. Rahn. Het beleeft reeds zijn derden jaargang en wordt te Berlijn uitgegeven bij Rahn. Nu de opgewondenheid over het verleenen van den keizerlijken titel aan de koningin van Engeland is bedaard en men ziet dat de wereld geschiedenis toch rustig haar gang gaat, wordeD alle mogelijke maatregelen genomen om de afkon diging van dien titel in Indië toch met de meeste plechtigheid en pracht te doen plaats hebben en men verlangt de formaliteit zoo indrukwekkend te maken, dat zij door een ontzaglijke menigte zal worden bijgewoond. De Kölnische Zeitung bevat een uitvoerigen brief uit Konstantinopel over den toestand van den sultan. De correspondent heeft nl. een ge sprek met professor Leiderdorf gehad, die hem zijne zienswijze over den patient heeft medege deeld. Volgens dien brief schrijtt de professor den tegenwoordigen toestand van Moerad toe aan de gebeurtenissen, waarin hij in den laatsten tijd betrokken was; de vreeselijko schokken die ge volgd zijn op een geestdoodende gevangenschap. Zóo krachtig is de indruk van die schokken op het zenuwgestel van den sultan geweest, dat hij zes weken te vergeefs naar slaap heeft gesmacht. Hij nam zijn toevlucht tot het gebruik van sterken drank en vervulde daarbij nog zijn politieke plich ten. De professor beschouwt zijn patient volstrekt niet ongeneeslijk maar verlangt voor zijn herstel een tijdruimte van drie maanden die hij dringend noodzakelijk acht. Hij gelooft wel dat er politieke partij en zijn, die liever willen dat Moerad door Abdul Hamid werd vervangen, doch wat hem zei ven betreft zou hij de voorkeur geven aan den tegenwoor- digen sultan boven zijn troonopvolger. Moerad is, volgens professor Leiderdorf, geen licht, maar hij is goedig en vatbaar voor vrijzinnige Westersche denkbeelden, terwijl Abdul Hamid slechts met het gewicht van zijn eigen persoon vervuld is en daarnaar handelt. De toekomst is dus in dit op zicht ook niet bijzonder gunstig voor Turkije. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door den directeur der artillerie stapel en constructie magazijnen te Delft op den 14eu September a. zal worden aan besteed de levering van 20,000 kilogram nieuw zink in blokken. Yan de aanbesteding in twee perceelen, den 24™ dezer door het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen gehouden, is alleen het 1® perceel letter 6 gegund aan den minsten in schrijver J. v. d, Linden te Zierikzee, voor/1425. 81 Aug. 's av. 11 u. 53 gr. lSept.'s morg. 7 u. 56 gr. 's midd. 1 u. 62 gr. 's midd. 6 u. 58 gr. Zitting van Donderdag 31 Augustus. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren van de Putte en van Hoek met kennisgeving en Pompe van Meerdervoort. De notulen der vorige vergadering worden gele zen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede a dat aan A. v. d. Weert eervol ontslag is verleend als teller bij de brand weer en dat in zijne plaats benoemd is A. Fou- draine; b dat met 1 September a. de middelbare school voor meisjes geopend wordt. Vervolgens komen ter tafel de navolgende in gekomen stukken: a Bericht van den minister van binnenlandsche zaken, dat de verordening houdende vaststelling van het getal leeraren aan de middelbare school voor jongens, het bedrag hunner jaarwedden en de voorwaarden waarop zij benoemd wordendoor hem wordt goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen b Kennisgeving van het bestuur van het gast huis, dat de begrooting voor 1877 een voordeelig saldo van 619.09 aanwijstzoodat voor dat jaar geen subsidie uit de gemeentekas zal behoeven verleend te worden. Voor kennisgeving aange nomen. c Bericht van d®. Z. T. Diehl, dat hij de benoe ming tot lid van de commissie van toezicht op de gemeente-apotheek aanneemt. d Bericht van den heer van Schelven, dat hij de benoeming tot hoofdonderwijzer aan de school der 2® klasse aanneemt. e Van den heer L. A. Boluijt en mej. I. G. Kis- seeuw, dat zij de benoeming tot hulponderwijzer en tot hulponderwijzeres aannemen. Een en ander wordt voor notificatie aangenomen. Aanvrage van den heer P. A. Hubregtse om eervol ontslag als hulponderwijzer, wegens benoe ming te Middelburg, zulks met 1 December a. Dit verzoek zal in handen van den districts-sehool- opziener gesteld worden, terwijl B. en W. gemach tigd worden sollicitanten op te roepen. Alsnu bracht de voorzitter den raad de begroo ting voor 1877 aan, welk stuk zal gedrukt worden en waarvan ieder lid een exemplaar zal ontvangen. Wordt besloten den grond aan de Zonstoof, waarvoor bij publieke verpachting door den hoog- sten bieder /131 geboden is, te gunnen aan den op éen na hoogsten bieder, zijnde de heer L. L. Wapstra, die 130 geboden heeft. Daarna is de vergadering gesloten. Het laatste nieuws uit Konstantinopel is, dat in een ministerraad, die door verscheidene grootwaar- digheidbekleeders werd bijgewoond Abdul Hamid gisteren tot sultan van Turkije is geproclameerd in plaats van Monrad V. Ros beaux jours ne re- viennent jamaiskan deze ongelukkige vorst wel uitroepen als hij terugdenkt aan de dagen zijner kindsheid, toen hem het in Turkije zoo rampzalige lot nog niet had getroffen, dat hij voor troonsop- volger werd aangewezen, 't Zal te bezien staan of hij zijn leed nog lang zal overleven en of zijn broeder, die thans tot sultan is uitgeroepen, niet veel spoediger hem uit de wereld weet te helpen dan de geneesheeren. Niemand zal het betwisten, dat de buitengewone toestand van Turkije buitengewone maatregelen noo* dig maakt, en met het oog zoowel daarop, als op de gebrekkige staatsregeling is wellicht de be slissing van het ministerie te billijken, doch men zou allicht geneigd zijn te vragen of het niet mogelijk ware geweest den gang van zaken al thans drie maanden aan te zien, of misschien Mourad ook zou herstellen, te meer daar de per soonlijkheid van Hamid niet bijzonder verkieslijk moet wezen. Indien het waar is, dat hij vooral eerzuchtig is, dan zou zijne troonsbeklimming een hinderpaal voor de invoering van hervormingen kuunen zijn, daar hij waarschijnlijk minder dan zijn voorgan ger geneigd zal wezen tot concessies, waardoor zijn souvereine macht zou kunnen worden beperkt. Dit ware te meer te betreuren dewijl de beide in vloedrijkste leden van het Turksche ministerie, die voortdurend omtrent de in te voeren hervormin gen van gevoelen verschilden, thans tot overeen stemming zijn gekomen, daar de grootvizier Me- hemet Ruclidi Pacha in de concessies heeft toe gestemd, die Midhat Pacba van hem heeft gevraagd. De verwachtingen omtrent een spoedig einde van den oorlog worden geheel teleurgesteld. Voor den 20en September wordt geen bepaalde beslissing verwacht en die beslissing zal dan nog slchts wezen of al of niet over den vrede zal worden onderhandeld, want alvorens eenig besluit te nemen heeft de Porte naar dc duidelijke bedoelingen der mogendheden gevraagd omtrent de grondslagen voor de vredespreliminairen, en moet zij eerst Alexinatz willen innemen, Waartoe dit? Zal men wellicht vragen. De bedoeling is niet onduidelijk In de eerste voorwaarden tot den vrede door de Porte aan de mogendheden medegedeeld kwam ook voor: bezetting door Turkije van een der Ser vische vestingen op de grenzen. Die voorwaarde zal de Porte niet willen opgeven en de vervul ling daarvan, nu zij eenmaal zoover is gekomen, zich willen verzekeren, door zich eerst van Alexi natz meester te maken. De zegepralen der Ottomanische troepen ver schaffen aan de Porte een aanmerkelijke kracht en zij zou tegenover de mogendheden een hoogen toon kunnen voeren, indien het effect der overwin ningen niet werd geneutraliseerd door een gebrek aan moreele kracht, dat Turkije eigenlijk machte loos maakt tegenover het verontwaardigd Europa, eene verontwaardiging die zich steeds verder uitstrekt en weerklank vindt ook in andere wereld- deelen. Zeer veel kwaad zal o. a. aan de Porte doen een thans openbaar gemaakt rapport van den consul-generaal der Vereen igde staten te Pbilippopoli aan den gezant te Konstantinopel, be treffende de gruwelen door de Turksche troepen in Bulgarije gepleegd. Zij gaan alle beschrijving te boven; de pen weigert er zich toe te leenen; het bloed stijgt iemand naar 't hoofd als hij leest dat zóo iets in onzen zoo hooggeroemden tijd nog mogelijk is. Waartoe al dat gezwets over de groote ontwikkeling en beschaving van de 19e eeuw, als Europa een kalme toeschouwster blijft bij feiten die in de middeleeuwen althans nog ridderlijk zouden worden gewroken. De rap porten zijn wel verschrikkelijk, maar geen der mogendheden heeft rechtstreeks belang bij die gruwelenen dan kan men zoo iets over zijn kant laten gaan. Alweder hebben de Serven eene overwinning behaald en wel zoo belangrijk, dat de rechteroe ver van de Morawa thans van vijanden is gezui verd. Op alle punten geslagen hebben de Turken de vlucht genomen en worden door hunne vijanden vervolgd. Tegen den 24en dezer zijn in Frankrijk verschei dene aanvullingsverkiezingen voor de kamer van afgevaardigden uitgeschreven en wel in Haute Garonne en Gers, in plaats van de heeren Tron en Peyrusse, wier verkiezingen zijn vernietigd, voorts te Embrun, Senlis, Kamerijk en Toul wier af gevaardigden Cézanne, Sebert, Parsy en Claude zijn gestorven. De verkiezing in Marennes te voorziening in de vacature ontstaan doordebenoe ming van den heer Dufaure tot levenslang senator is uitgesteld tot 8 October. Uit Lissabon zijn weder gunstige berichten ont vangen omtrent den financiealen toestand in Por tugal, daar alle bankinstellingen aan hare verplich tingen kunnen voldoen. De onderkoning van Engelsch Indiëlord Lyl- ton, heeft onlangs een circulaire uitgevaardigd, die in geheel Engelsch Iodië veel sensatie heeft verwekt en vooral de burgerlijke ambtenaren tegen hem in het harnas heeft gejaagd. Een Engelsch- man Fuller, te Agra zou op zekeren morgen naar de kerk gaan, toen zijn bediende zich liet wachten. Hij ranselde daarvoor den armen Hindoe zoo onchristelijk dat deze ter aarde viel en stierf. Of Fuller daarna ook nog ter kerk ging wordt niet gemeld. Bij de lijkschouwing- werd geconstateerddat de Hindoe aan eene vergrooting der milt had ge leden; door de anders niet doodelijke slagen was dat orgaan gebroken en daardoor de dood van den man veroorzaakt. De heer Fuller werd door den rechter te Agra, de heer Leeds, wegens opzet telijke verwonding van een mensch veroordeeld tot betaling van 39 ropijen, ongeveer ƒ35, welke som aan de weduwe van den overledene als schadevergoeding werd toegekend, Deze gebeurtenis kwam ter kennis van den onderkoningdie daarop eene circulaire uitvaar digde waarin hij verklaardedat de heer Leeds een vonnis had geveld volstrekt niet in overeen stemming met de grootte van de misdaad door Fuller bedreven, en daardoor een afdoend bewijs van onbekwaamheid voor zijn ambt had geleverd. Groote agitatie verwekte deze circulaire onder de burgerlijke ambtenarendie vreesden dat door dit stukdat in alle Indische bladen werd over genomen dc eerbied der inboorlingen voor de Engelsehe heerschappij groot gevaar liep. Lord Lytton was eensklaps de impopulairste man, die sedert langen tijd de hooge waardigheid van gou verneur-generaal van Indië had bekleed. Blijkbaar echter had de gouverneur een zooda nige beweging voorzienwant in dezelfde circulaire maakte hij van de gelegenheid gebruik om naar aanleiding van dat bijzondere geval de behande ling der inboorlingen in het algemeen af te keuren hij sprak zijn diepe verantwoordiging uit over de wijze, waarop hier en daar Europeesche meesters hun inlandsche bedienden behandelen, zooals zij tegenover hun eigen ras wel zouden nala ten. Deze handelwijs is des te laaghartiger, daar juist zij, die het minst in staat zijn eene beleedi- ging te vergelden, zooveel te meer aanspraak mogen maken op de welwillendheid en de bescherming van hunne meesters. De gewoonte om bij ieder onbeduidend verzuim zijn toevlucht te nemen tot slagen moet door wet telijke straffen beperkt en uitgeroeid worden en zij, die zich aan een dergelijke overtreding schul dig maken, moeten daarvoor worden aangeklaagd. Deze taal van den onderkoning moge bij de Engelschen in Indië aanstoot hebben verwekt, in Europa zal zij over het algemeen als de uitdruk king der publieke opinie worden beschouwd over de wijze, waarop overheerschte volken door hunne meesters moeten worden behandeld. Het syndicaat van wijnhandelaren te Parijs heeft een onderzoek laten instellennaar het kleuren van den wijn, door een commissie die onlangs rapport heeft uitgebracht, en naar aanleiding van dat rapport heeft de kamer een brief tot den minister van koophandel en landbouw gericht, waarin zij o. a. verklaart, dat de kunstmatige kleuring van wijnen sedert den oogst van 1875 een omvang heeft verkregen die niet alleen voor den naam, de hoedanigheid en de toekomst van de Fransche wijngaarden, maar ook voor de ge zondheid en de publieke moraliteit noodlottig kan worden. Tot nogtoe was de kleuring een betreurens waardige dwaling, zegt de kamer, maar zij zal een gevaar en een schandaal worden indien de regeering geen maatregelen neemt om er een einde aan te maken. Vroeger gebruikte men slechts bijna geheel onschadelijke plantaardige stoffen en slechts wei nigen maakten zich aan vervalsching schuldig. Tegenwoordig echter maakt men geen bezwaar vergiften te gebruiken, en bij honderde kilogram men worden arsenieumhoudende fuchsine, een af kooksel van aluin en vlierpurgatieve vochten en andere schadelijke stoffen in den wijn gemengd. Op de vierde pagina der dagbladen en op alle muren in de nabijheid van stations in de wijn- bouwende streken ziet men vergiftigde kleurstoffen voor wijn te koop geboden. Het is waar vele van die stoffen hebben slechts in zekere hoeveelheid gebruikt een vergiftigende kracht, maar wie waar borgt het publiek, dat de zelfzucht van den fa- briekant niet te ver zal gaan? Waarom spreken de geleerden gezamenlijk niet een oordeel uit over dergelijke handelingen, of willen zij wachten tot eerst eenige treurige gevallen zijn voorgekomen? „Hoe dit zij, de geleerden, de scheikundigen mogen liever willen zwijgen, wij mijnheer de mi nister, zeggen de adressanten, willen de zaken ernstiger opnemen en verklaren, dat volgens ons. gezond handelsverstand, iedere kunstmatige kleuring, van welken aard ook, fraude is. Iedere bijvoeging van andere bestanddeelen bij den wijn moet steeds een nuttig en geoorlootd doel hebben, om nl. den wijn te verbeteren door toevoeging van bestanddeelen die er in be hoor en. Zoo is de bijvoeging van alcohol aan zwakken of te zoeten wijnof van suiker indien de druiven niet rijp genoeg waren zeer prijzenswaardig, rnnar waartoe strekt de bedriegerij om vlierstroop, aluin, fuch sine of roode aniline bij den wijn te voegen anders dan er een kleur en hoedanigheid aan te geven die hij niet heeft. Het eenige doel van hen die kleur stoffen aanwenden is slechts om door geringe kos ten een vat wijn eenige franken boven zijn wer kelijke waarde te verltoopen. „Zij beweren, dat het kleuren van den wijn ge schiedt tot groote tevredenheid van het publiek dat van donkeren wijn houdt. Mooie grap! Inte gendeel kan bepaald worden geconstateerd, dat de kunstmatige kleuring het verdunnen van den wijn zeer bevordert, eene omstandigheid, die aan uw collega voor financiën wel niet zal zijn ontsnapt. „Op grond daarvan heeft de syndicale kamer van wijnen en spiritualiën in het departement van de Seine de eer u te verzoeken, mijnheer de mi nister, te willen bevorderen, dat door wettelijke bepalingen in dit kwaad worde voorzien. Het is tijd, want de nieuwe oogst is aanstaande en het is te vreezen, dat een groot aantal, eigenaars van wijn bergen geen weerstand zal kunnen bieden aan de verzoeking om het voorbeeld van hen te volgen, die straffeloos door hun bedrog zulke belangrijke voordeelen hebben behaald. „Het zij ons vergund op te merken, dat terwijl te Parijs de leveranciers aan een onverbiddelijke vervolging der politie voor een enkele toevoeging van zuiver water blootstaan, het alles behalve rechtvaardig zou wezen indien men in de provin ciën de wijnen maar ongehinderd zou kunnen ver- valschen, kleuren en vermengen, alsvorens ze in den handel te brengen; tengevolge daarvan zou de Parijsche koopman vervolgd kunnen worden voor eene overtreding waaraan hij volstrekt geen schuld heeft." Aan de bovenvermelde klacht omtrent de nala tigheid der mannen van de wetenschap is reeds gedeeltelijk tegemoetgekomen door de verschijning van twee nieuwe werkjes; het eene „Recherches expérimentales sur Paction de l'aniline introduite dans le sang et dans l'estomac, par M. M. V. Feltz et Ritter"het andere „Recherche et dosage de la fuchsine et de l'arsenic dans les vins qui ont subi une coloration actificielle par la fuchsine. Traveaux de M. M. C. Husson et Jacquemin. Deze vier heeren hebben een ernstig onderzoek ingesteld naar de vergiften, vooral naar de fuchsine in den wijn en hebben de voor de gezondheid schadelijke ge volgen van het gebruik daarvan door proefne mingen geconstateerd. De klachten van de Parijsche wijnhandelaren verdienen voorzeker alleszins ter harte te worden genomen, maar ook hier geldtals de vos de pas sie preekt, boer pas op je ganzen, want wanneer er sprake is van vervalsching van wijn zal het de vraag wezen aan wie de palm der overwinning toekomt: aan de wijnbouwers of aan de wijnhan delaren. Als voor de vervalschingen van de eersten een strenge contröle noodig is, voor de knoeierijen van de laatsten zeker niet minder. De stoomboot Prins van Oranje, gezagvoerder Ascherman, binnendoor van Rotterdam met stuk goederen bestemd naar Duinkerken, is, tengevolge van het slechte weder, als bijlegger binnengeloopen te Vlissingen. Binnengekomen te Vlissingen de Engelsehe brik Areta, gezagvoerder Ventress, met steenkolen. Te Vlissingen is wegens averij, tengevolge van het slechte weder, binnengeloopen het Engelsehe schip Edith, gezagvoerder Hommond, van Londen bestemd naar Rotterdam. Gent 1 September. Roode en witte tarwe (oude) fr. 28.50; nieuwe dito fr. 26.rogge fr. 16.gerst fr.haver (nieuwe) fr. 22.25 boekweit fr. 18.50; paarden boonen fr. 20.kool zaad fr. 43.lijnzaad fr. 34.lijnkoeken fr. 27.50koolzaadkoeken fr. 21.50boter fr. 4. per kilogram; eieren fr. 2.40 per 26 stuks. Vlissingen, 1 September. Boter per kilogram f 1.55 a f 1,40. Eieren 4.a 3.80 per 104 stuks. Amsterdam, 1 September. Raapolie op zes weken f 39£. Lijnolie f 284. Prlfaesi van Efleeten. Amsterdam, 31 Aug. 1 Sept. Ncdcrl. Cert. Werk. schuld. 24 pet. 62fJ 62J Certific. dito dito .3 Ï54 7oA dito dito dito .4 98 ft 99

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3