Telegraphische berichten. XVe taal- en letterkundig congres. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Koloniën, Behalve het hoofdbestuur waren aanwezig verte genwoordigers der afdeelingen Aalsmeer, Bergen op Zoom, Delft, Dordrecht, Grave, 's Gravenhage, Groningen, Haarlem, Harderwijk, den Helder, Hel- levoetsluis, Leeuwarden, Leiden, Maassluis, de Lier, Neuzen, Oudewater, Botterdam, Schiedam, Yenlo, Vli3singen, Wageningen en Zwolle. De president, graaf M. D. van Limburg Stirum, heette de leden hartelijk welkom in een zeer uitvoerige rede. De voorzitter bewees o. a. door cijfers hoe het toe treden tot het bond vooral was bevorderd door het duidelijk en krachtig omschrijven van het be ginsel van den algemeene dienstplicht. Voorts werd aangetoond hoe sommigen den strijd voor betere wetten door het brengen van individueele offers dachten te bevorderen doch juist daardoor slechts een tegenovergesteld doel bereikten. Nadat den president de vorming, de vooruitgang en den tegenwoordigen toestand van het bond weergegeven en een blik teruggeworpen had op de wijze, waarop de zaak der dienstvervanging in de kamer is behandeld, ging hij de geschiedenis na van verschillende daarop betrekking hebbende wetsontwerpen. In het breede ontwikkelde hij daarop zijn zienswijze over het stelsel van dienst vervanging en merkte o. a. op hoezeer het te be jammeren is, dat niet alle officieren, die toch uit den aard der zaak voor de afschaffing van dat privilegie moeten zijntot den bond zijn toege treden. Met een woord van erkentelijkheid aan verschillende personen voor het behartigen dei- belangen van het bond eindigde hij zijne rede. Na het verrichten van verschillende huishoude lijke werkzaamheden werd tot lid van het hoofd bestuur, in plaats van den heer Kerdijkgeko zen de heer Roëll. Ten slotte werd door den afgevaardigde uit Delftden achteruitgang van ons leger, dat enorme sommen kost, besprekendeook gewezen op het verschil van gevoelen tusschen de militaire speci aliteiten in de kamer. Gaarne zou hij gezien heb ben dat het hoofdbestuur van het bond het daar heen wist te leiden dat zij die in de kamer ge roepen worden de opinie van het volk te verte genwoordigen eerst zorgden het eens te zijn. Een der leden van het hoofdbestuur gaf daarop ten antwoorddat het eenige middel om eenstem migheid te verkrijgen zou zijn de verwezenlijking van het doel van het bondwant zoolang de per soonlijke dienstplicht niet algemeen is aangeno men zoolang is er z. i. niets anders te wachten dan een voortdurende verwisseling van ministers van oorlog. De afgevaardigde uit Leeuwarden sloot zich bij den vorigen spreker aan. Ook hij voorspélde zegeviering, zoodra het beginsel va®-het bond een volksovertuiging zou zijn geworden. Na eenige gedachtenwisseling over dit punt werd de vergadering geslotennadat den .leden door den voorzitter dank was gebracht voor hun opkomst en medewerking in het belang der „hei lige zaak." Op de laatste algemeene vergadering zijn aan genomen de volgende voorgestelde resolutiën: Verzoek aan de beide regeeringen om de oprich ting van oudheidsmuseums in de steden te bevor deren en om het onderricht in de teekenkunst verplicht te maken. Aanbeveling aan de gemeenteraden en andere openbare lichamen om oude gebouwen in den oor-- spronkelijken stijl te doen herstellen en bij het oprichten van nieuwe gebouwen zich naar dien stijl te richten. Benoeming eener commissie om de technische termen in de bouwkunde door Nederlandsche te vervangen. Verzoek aan den Belgischen minister van binnen- De notaris en zijn klerk stapten uit, en het rijtuig aan de zorg van een stalknecht overlatende, trok de heer Carteret aa,n de bel. „Kom dadeliju binnen, Chetwynd," ze! Mildred, „dan zult ge papa nog kunnen zien voordat Car teret bij hem gelaten wordt. Kom mee, kom meê I" Chetwynd liet zich overreden en trad met zijne zuster de glazen deur binnen. Maar hij kwam te laat, want de notaris en de klerk waren reeds naar boven gegaan. II. THERE SA. Chetwynd, de eenige zoon van den heer Hugh Calverley, een gewezen Liverpoolsch koopman die te Ouselcroft van zijn geld leefde, verkeerde in eenigszins zonderlinge omstandigheden, zooals men uit het hiervoren vermelde gesprek reeds heeft knnnen opmaken; doch hij had het aan niemand anders dan zichzelven te wijten. Iets meer dan een jaar geleden, toen hij juist meerderjarig was geworden, had hij liefde opge vat voor zijn vaders pupil, Theresa Mildmay, eene jonge dame van groote bekoorlijkheid, doch weinig fortuin. Hij had haar gevraagd en ook haar jawoord ontvangen. Theresa had beide hare ouders verloren. Hare moeder, lady Eleanor, dochter van lord Rocking- landsche zaken om de zuivere uitspraak van het Nederlandsch door de onderwijzers te doen be vorderen. Oprichting eener Zuid-Nederlandscbe tooneelschool in verband met het Nederlandsch tooneelverbond, teineinde eenheid van uitspraak op het Vlaamsch tooneel te verkrijgen. Uitnoodiging aan de geestelijke overheden om door hunne ondergeschikte geestelijken en onder wijzers de zuivere uitspraak der taal te doen bevorderen. Aanbeveling van stoffelijke middelen tot opbeu ring van het tooneel. Invoering van het stelsel om de tooneelspelers te doen deelen in de winst der onderneming. Oprichting van ondersteuning fondsen bij ziekte of ouderdom. Eenige andere voorstellen werden tot het vol gende congres aangehouden. Als de plaats voor dat volgend congres werd gekozen Kampen, namens welke stad eene uitnoo diging aan de Nederlandsche taalvereeniging ge zonden was, nota bene in het FranschDat Kamper-Franseh wekte een oogenblikkelijken storm van verontwaardiging op, maar men besloot het gegeven paard niet in den bek te kijken en bet volgende jaar naar Kampen te trekken. Na de gewone plichtplegingen van danStlTctui ging enz. werd vervolgens het congres gesloten. Aan het diner, dat des avonds in den Zoölogi- schen tuin gegeven werd, namen 220 gasten deel. Aan de eeretafel waren gezeten de lieeren van der Auweraaeerste voorzitterBeets, Hazebroek, Franquinet, Vermeulen de Tkorbeke, de Jager, Servaas van 'Rooijen, ten Brink, Frans de Cort, Scherpenzeel, Beynen, de Jonge van Ellemeet, Hanau, van Vloten en Heremans. Terwijl de muziek der grenadiers zich gedurende het diner hooren liet, werden de gebruikelijke feestdronken ingesteld. De heer de Jonge van Ellemeet bedankte de stad Brussel voor hare gastvrijheidprofessor Beets kwam, als gewoonlijk, te voorschijn met een kernachtig en luide toege juicht gedichtde heer Franquinet droeg een Lim- burgseh gedichtje voor, en zoo ging het door tot een kanonschot te 9 uren de gasten van hunne zetels verjaagde en hen naar het vuurwerk riep, dat op het terras van den Zoölogischen tuin, ondanks den regen, knetterend en knappend werd afgestoken. Door den gemeenteraad van Vlissingen is heden 'bij derde stemming tot directeur der gasfabriek "aldaar benoemd de heer C. A. Lagaay met 7 stemmentegen 5 op den heer Mouwte Assen. Aan het ministerie van koloniën werd heden aanbesteed het maken van de haven en deiVSpoor- weg van Tandjong Priok naar Batavia. Minste inschrijvers waren de keeren Lefèvre en c° te Londen, voor 18 millioen 965,000 gulden. De gemeenteraad van Alkmaar heeft benoemd tot directeur der burger-avondschool dr. H. W, Walewijn, leeraar aan de hooger burgerschool aldaar en tot leeraar in het hand- en rechtlijnig teekenen den heer J. E. Roeterink te Lochem. De hoofdonderwijzer Jan Zachariasse te 's Heer Abtskerke is den 26™ Augustus jl. aldaar overleden. Hij had tot voorgangers in zijne be trekking te dier plaatseM. de Vlieger, 1621, Jan de Vlieger, 1639, Jan de Zadelaar, 1654; Johan de Zadelaar, 1677; Huibr. Verschelling, 1714 Simon Ilendrikse1722Corn. Foortse Mz.1732; Mare. Foortse Cz., 1759; Pieter Foortse Ez.1806 ham, stierf toen zij nog een klein kind was. Haar vader, generaal Mildmay, een Indisch officier die eene eervolle loopbaan achter zich had, was een der beste vrienden van den ouden heer Calverley, hetgeen de reden was, dat hij hem tot Theresa's voogd had benoemd. De generaal was een paar jaar vóór den aan vang van dit verhaal te Cheltenham overleden. Op verlangen van haar voogd, nam Theresa toen haar intrek bij hem te Ouselcroft, bij zijne dochter Mildred. Ofschoon deze twee of drie jaar jonger was dan hare vriendin en beider karakters zeer uiteenliepen, bestond er toch eene zusterlijke ge negenheid tusschen dit tweetal. Die vriendschap, ontstaan toen zij beide te Brighton school lagen was sedert nooit verstoord geworden. Het strekte Mildred dus tot groot genoegen toen Theresa hij hem kwam inwonen. De heide meisjes verschilden zoowel in voorko men als in karakter. Elk van haar zag er zeer goed uit en vooral Theresa Mildmay maakte indruk. Hare trekken waren klassiek van vorm, zij had eene donkere tint, en prachtig waren hare oogeu, door zware zwarte wenkbrauwen overwelfd. Hare weeldrige, zijdeachtige lokken waren zwart als git en altijd opgemaakt op de wijze die haar het meest vleide. Hare gestalte was rijzig en van de schoonste evenredigheden. De uitdrukking van haar gelaat was ontegenzeggelijk trotsch, te trotsch om volkomen aangenaam te zijn, maar toch werd zij ten hoogste bewonderd. Zij bezat veel gezond verstand en een goed oor- en L. J. Dorst, 1816 tot 1838 wlen hij den 8en April 1839 opvolgde. (JV. G. Ct.) De jaarwedde van den hoofdonderwijzer te Biervliet is door den gemeenteraad aldaar met f 100 verhoogd en op ƒ700 gebracht. Al de leden van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Baarland hebben hun ontslag als zoodanig genomen. De reden daartoe is, verschil met de kerkvoogden. Dezen weigeren aan den kerkeraad gelden te verstrekken(ingevolge de reglementen) tot het gaan hooren van predikanten om in de vacature te voorzien, (JV. G. Ct.) De heer E. A. Remy, predikant te Zierikzee, heeft toezegging van beroep ontvangen naar de gemeente Wezep bij Deventer. Landbouw. Onder het opschrift: Tegenwoordige stand van de fabricatie der kunstmatige alizarine deelt het Tijds. t. b. van Nijverheid stuk 4 dezes jaars (pas verschenen) het volgende mede „Er bestaan tegenwoordig 14 fabrieken waarin uit anthraceen alizarine wordt bereid. Daarvan zijn er 12 in Duitschland1 in Engeland en 1 in Frankrijk. De productie van alizarin paste (vochtige alizarin- papbevattende 10 pet. wezenlijke kleurstof) bedroeg in 1872 900,000 kilogram. 1873 1,100,000 1874 2,400,000 De waarde van het in 1874 geproduceerde be draagt ongeveer zestien millioen gulden." Tevens nemen wij hier het volgende bericht over uit Ned. Industrieel van 20 Augustus 11. „Volgens „Engineer" van 15 Februari dezes jaars is de invoer van alle aniline kleuren in Rus land verboden, met slechts deze uitzondering dat gekristalliseerd fuehsine ingevoerd mag worden. Ook is de invoer van kunstmatig alizarine verbo den, waarschijnlijk omdat de Russen het verbou wen van meekrap willen beschermen." {lib. Ct.) In het mail overzicht van het Algemeen Dagblad van N.-I. leest men De Sumatra-Ct., die te Padang verschijnt, alwaar men zich voor de expeditie van het Neder landsch Aardrijkskundig genootschap zeer interes seert, ook geldelijk, heeft onlangs aan het plan van den tocht beschouwingen gewijd, die ten eerste het voldoende van het bijeengebrachte geld in twijfel trekkenen vervolgens den behartigens- waardigen wenk gevenom niet per se den tocht avontuurlijk te willen maken, door de weinig bekende strekendie men gaat exploreerenbuiten ons gebied te willen zoeken. In dit stuk wordt het doortrekken iu het gebied der Korintjiërs zeer afgeraden, omdat de Boven-Djambi een rijker en interessanter streek is, en de bevolking van Ko- rintji ons zeer vijandig en tegenover Hollanders zeer achterdochtig is. Dit heeft zijn grond in de koffiecultuurdie in Korintji bestaat en in de overweging dier lieden, dat zoodra de Hollanders op hun gebied vasten voet krijgen, zij hunne koffie tot een bepaalden prijs aan de Nederland sche regeering zouden moeten leverenvolgens bet op Sumatra bestaande stelsel van „aanmoediging" der bevolking om koffie te planten voor het gou vernement. Sedert het vertrek der vorige mail heeft de regeering den koers van Mexikaansche dollars tweemaal moeten verlagenden 19™van f 2,32£ waarop hij sedert 6 Maart geweest wasop f 2,22£, en den volgenden dag met afkondiging iu een buitengewoon nommer der Jav. Ct. van 2,22 J, op ƒ2,15 ten gevolge van telegrafisch bericht om trent een verdere daling in den zilverprijs. Dit is nog ruim een stuiver hooger dan de koers van 3sh. 6d. waarop tegenwoordig het postkantoor te Singapore bij de uitgifte van postwissels naar Engeland den dollar berekent. Aan het Indische mail-overzicht van bet Bat. Hbl. is het volgende ontleend: Den llen heeft te Atchin de verpachting van het debiet van opium en van de Ghineesche spelen plaats gehad de eerste bracht f 10,540 's maauds op. Een Chinees van Batavia deed dit bod. Of de som, die de schatkist van de opiumpacht zal genieten, ons reeds nu tot werkelijk voordeel zal strekkenbetwijfelen wij. Met de organisatie der kettinggangers te Atchin, wier getal tot 3000 zal worden gebracht, schijnt het ernst te zijn. Een gepensioneerd kapitein treedt als kommandant opterwijl over elke 500 man door gepensioneerde luitenants en onderofficie ren het bevel zal gevoerd worden. Den 23en dezer had eene inschrijving voor gou- vernements wissels plaats. Aangeboden werd ruim 19 millioen, waarvan 2 miilioen ad 100J, 100i en 100J pet. is gegund. Bij beschikking van den minister van kolo niën is G. J. ten Haghuis gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie, om te worden benoemd tot opzichter 3e klasse bij den waterstaat en de burgerlijke open bare werken daar te lande. Naar wij vernemen, is heden nacht de blik sem geslagen in den kerktoren te Hulst, waardoor aan het oude fraaie kerkgebouw groote schade is toegebracht. Gisteren is op de rivier voor Rotterdam een roeiboot, waarin 8 personen zaten, door een tjalk schip overvaren, waardoor de boot omsloeg en allen te water geraakten. Zes personen zijn ge red, doch twee zijn verdronken, wier lijken tot dusver nog niet zijn gevonden.' De schipper van het tjalkschip schijnt aan het ongeval geen schuld te hebben gehad, daar plot seling een hevige windvlaag in het tuig van zijn schip viel, waardoor dit niet naar het roer luisterde Gisteren ochtend, ten p. m. 3 uur, is brand ontstaan in een der houtzaagmolens van de firma van Stolk te Hillegersberg bij Rotterdam. De woning, met naastbijstaande loods, is geheel afgebrand. Men zegt, dat de bliksem in den molen is ge slagen. De tweede algemeene vergadering van den Multapatiorsbond zal den 12. Sept. in het Bijbel hotel te Amsterdam gehouden worden. Te Zutfen zal een nieuwe gymnastiekzaal worden gebouwd. De stads-bouwmeester en de leeraar iu de gymnastiek hebben, voor het opma ken van een plan, een reisje naar Osnabrück ge maakt, om eene schoone en kostbare inrichting aldaar vooraf te bezichtigen. De kermis te Doetinchem is afgeloopen en alles is ordelijk toegegaan.- Den tweeden dag is echter een paard voor een wagen, waarin zich mannen, vrouwen en eenige varkens bevonden, op hol geraakt en met zijne levende vracht in den IJssel gestort. Door spoedig aangebrachte hulp werden de menschen geredmaar acht biggen verdronken. In het faillissement van de Overijselsche bank waarvan in zoo geruimen tijd niets werd gehoord, begint weder leven te komen. Op Vrijdag den 29en September a. zal de eerste verificatie van schuldvorderingen op het paleis van justitie te Zwolle plaats hebben. Een groote menigte deel en haar voogd beschouwde haar dan ook als een model van schranderheid en handigheid. Daar hij haar dikwijls over huishoudelijke zaken raad pleegde en ook over menig ander punt haar ge voelen vroeg, verkreeg zij natuurlijk een vrij be langrijken invloed over hem. Een allerliefst meisje was Mildred, maar van een geheel ander type dan Theresa. Zij was een blondine. Uit eene betooverend schoone blankheid van tint, aardige kuiltjes in de wangen, een boven lip gefatsoeneerd als de boog van Cupido eu tan den als paarlen bestonden hare bekoorlijkheden. Hare gestalte was tenger, maar volkomen even redig, en niets kou innemerder zijn dan haar lachje. Aldus waren de twee schoone bewoonsters van Ouselcroft, voordat er eene verandering iu de hui selijke inrichting kwam. Toen Chetwynd, gelijk wij reeds zeiden, de hand van zijn vaders pupil gevraagd en haar jawoord ontvangen had, wenschte hij, altijd haastig- van aard, dat het huwelijk zoo spoedig mogelijk zou gesloten worden. Hiertegen maakte echter de voorzichtige Theresa bezwaar. Zij was van een kalm temperament en bevond bij nader bedenken dat zij niet wijs had gedaan Chetwynd haar woord te geven, doch om verschillende redenon deinsde zij voor eene ver breking van het engagement terug. Zij wilde niet gaarne het uitzicht van goed bezorgd te zijn ver liezen en hoopte dat de jongman, die tot nog toe vrij los geleefd had, een nieuwen weg zou inslaan. In die verwachting zag zij zich echter bedrogen. Chetwynd bezat een knap voorkomen en was aan genaam in den omgang, doch had een lastig hu meur en was roekeloos in zijne uitgaven. Zijn vader had de zware schulden betaald, die hij aan de academie te Oxford gemaakt had, en daarop had hij beterschap beloofd, maarzijn woord niet gehouden. Integendeel, hij bleef op zijne buitensporige wijze voortleven. Ofschoon bestemd voor de rechtsgeleerde loopbaan bad hij geen lust in studeeren en leidde hij enkel een leven van vermaak. Dagelijks deed hij ridjes in het park, op alle plaatsen van uitspanning was hij ie vin den, en zijn vader, die veel te toegefelijk voor hem was, hield hem niet binnen de perken. Toen hij na eene afwezigheid van twee maan den, gedurende welke hij het niet der moeite waard had geacht aan Theresa te schrijven, te Ouselcroft terugkwamontving zij hem zeer koel en daardoor geërgerd verklaarde hij haar den volgenden dag, toen zij alleen warendat hij niet geloofde dat hij met haar gelukkig zou zijn. „Als gij dat inderdaad gelooft, Chetwynd, be hoort het huwelijk geen plaats te hebben," ant woordde zij. „Ik ontsla u van uw woord." Do verwonderlijke kalmte, om niet te zeggen onverschilligheid, waarmede zij dit zcide, kwetste hem zoodat hij uitriep „Zeer goed! Dan is het geheel tusschen ons uit." Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2