BUITENLAND. Telegraphische berichten. Koloniën. Thermometerstand. Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. recht en de waarneming van openbare betrekkin gen voor den tijd van 8 jaren, op grond dat zij zich hadden laten omkoopen om tegen twee per sonen, die tegen den brigadier vrij hevig verzet gepleegd hadden, geen proces verbaal op te maken, stonden Zaterdag en Maandag 11. voor het gerechts hof te Amsterdam, alwaar hun zaak in hooger be roep behandeld werd, opnieuw terecht. Het hof sprak beide beklaagden vrij, op grond dat de ten laste gelegde omkooping niet overtuigend bewezen was. Eindverslag van den resident der Lampongsclie districten omtrent het gedane tot redding van schipbreukelingen van het stoomschip Luitenant- generaal Kroesen. In den nacht van 3 op 4 Juli vertrok het stoom schip Tjinrana voor de tweede maal naar de plaats des onheils, om den kommandant van Zr, Ms. stoomschip Bromo behulpzaam te zijn om te vol doen aan een per telegram van den kommandant der zeemacht ontvangen opdracht, om de oorzaken van het onheil te trachten tot klaarheid te bren gen, de juiste plaats van ligging van gevaar en schip te bepalen, als anderszins. Yan dezen tocht keerde men den 4cn Juli, 'savonds omstreeks 5 uren, terug. Yan schip breukelingen was niets meer vernomen. Vernemende dat in de Peper- en Padada-baaien veel lijken van schipbreukelingen ronddreven, die een verpestenden stank verspreidden, werd de con troleur van Telok-Betong den 7eu Juli derwaarts gezonden per Tjinrana, welke ambtenaar ook in last had om, zoo mogelijk, de identiteit der lijken te constateeren. De controleur berichtte bij zijn terugkomst dat slechts twee lijken, eigenlijk slechts gedeelten daarvan, door hem waren gevonden, in zoo ver gevorderden staat van ontbinding, dat een her kenning onmogelijk waslandaard noch kunne was met zekerheid meer te bepalen. Zij zijn onder zijn toezicht ter aarde besteld. Hij heeft tevens nogmaals, met circa 200 man van Pedada, de bossehen in den omtrek van de plaats, waar de Kroesen is gezonken enwerwaarts de stroom heenzet, doorzocht en de verzekering gekregen, dat zich daar geene schipbreukelingen ophouden, en er ook niet zijn geweest. De hoop om meer hunner gered te zien, moet nu wel worden opgegeven. Men leest in het overzicht van de Indiër: De berichten uit Atchin luiden in zoover guns tig, dat van onze zijde niet alleen de grootste waak zaamheid in acht genomen wordt, maar dat het onze troepen tevens geluktom zich door list van vijandelijke posities meester te maken. De mili taire en civiele bevelhebber aldaar heeft twee groote kolonnes naar de aan onze postenketen grenzende bergstreken gezonden, die natuur lijkerwijze van ravijnen doortrokken zijnin welke zich veel kwaad volk ophoudt. Hadji-Aboe's verblijfplaats, de kampong Lam- baroe, benevens verscheiden voorraadschuren van den vijand, werden bij die gelegenheid verbrand. Ook hebben hier en daar samenkomsten van de hoofden plaats gehad, bijv. in de IX Moekims die gaarne naar hunne kampongs wilden terugkee- ren, mits het gouvernement het huis van een hun ner weder wilde laten opbouwenof er een schadevergoeding voor wilde geven. Anderen zijn weder bang om zich aan ons te onderwerpenvreezende van hunne tegenwoordige vrienden daarvoor, door het verbranden ofberoo- ven van hunne woonplaatsen, bestraft te zullen worden. Het heeft in het algemeen den schijndat zich de bevolking der bewoonde en goed bebouwde streken niet ongaarne aan het Nederlandsch bestuur zoude willen onderwerpen mits zij de verzekering had dat zij niet door de partij der kwaadstokers in hare rust zoude gestoord worden. Onder deze laatsten neemt zeker Toekoe Tjibiq eene voor name plaats in. De regeering heeft uit Cochin China ezels laten komen om ze te Atchin bij het transportwezen te employeeren. Öok wordt al het mogelijke ge daan om het den troepen te velde aan niets te laten ontbreken. Uit Celebes verneemt men volstrekt niets van het verblijf van Kraeng Bonto-Bonto, niettegeu. staande de gouverneur zelf zich bij de kolonne bevonddie tegen hem uitgezonden werd. Er hebben daar, kortgeleden, zware overstroo mingen plaats gehad. Heden nacht is te Rotterdam afgebrand de houtzaagmolen genaamd „Abraham", van de firma van Stolk. Bij het overzetten eener boot met werklieden naar een te Rotterdam op de rivier liggend schip, zijn twee hunner verdronken. Te 's Heer Abtskerke komen nu en dan ge vallen vaD typhus en febris typhoïdea voor, waar van tot dusverre twee met doodelijken afloop, terwijl een bejaard bedeelde door kanker in een zeer onoogelijken toestand verkeerten het ver melding verdientdat een andere arme zoo voor beeldig hem hulp verleent. Als er éene gemeente isdie aanspraak kan maken op eene halte aan den staatsspoorweg in de nabijheid van den Slcedamdan is het zeker wel de gemeente 's Ileerenhoek. Dagelijks toch de reizen gemiddeld genomen maken passa giers uit die gemeente gebruik van den een of anderen trein, die te 's Heer Arendskerke stil houdt. Goesche Ct.) Te beginnen met 28 September zal te Hoorn een nieuwe veemarkt worden gehoudenvoor on middellijke aansluiting aan de Engelsche veemarkt te Londen is bereids gezorgd. Voor ƒ20,000 aan Belgische centen wordt in een advertentie in de Bossche Ct. te koop aange boden. In het „DeutsckesMaler-Journal", uitgegeven wordende door den bouwkundige Gnauth en den schilder Leslcer, te Stuttgart, leest men de volgen de beoordeeling van het werk der heeren A. R. en P. van der Burg „Handleiding tot de Methode van het hout- en marmerschilderen," zooals die theoretisch en practisch op de schilderschool der schrijvers te Rotterdam geleerd wordt. „In dit werk wordt eene eenvoudige en gemak kelijk te begrijpen handleiding gegeven, hoe men de meest gezochte en bewerkelijkste hout- en marmersoorten spoedig kan leeren nabootsen. Twee afleveringen hebben wij voor ob3 de eerste bevat een handleiding tot nabootsing van noteboomhout, de tweede tot nabootsing van St. Remi-marmer. De schrijvers zijn als degelijke leermeesters bekend en toonen dat ook te zijn in de openbaarmaking hunner methode. Zonder dat zij zelfs de geringste kennis van het vak bij den lezer vooronderstellen, goven zij in de eerste plaats op afzonderlijke pla ten afbeeldingen van de vereischte gereedschappen (daskwast, glaceerkwast, kam enz. enz.) vervolgens verklaren zij den aard der hout- en marmersoorten en toonen dan de wijze aan, hoe die zijn nate- bootsen. Zij gaan daarmede geheel te werk als of de leerlingen voor hen staan: de kleuren, waar mede de grond aangelegd moet worden, zijn nauw keurig aangewezen, de houding van het penseel, elke technische kunstgreep wordt medegedeeld. In de platen helderen vervolgens de schrijvers op hoe de plaat zich na den eersten aanleg vertoont en hoe na de laatste glaceering. De methode komt ons zoo stelselmatig voor, alles wordt op zulk een duidelijke en bevattelijke wijze voorge steld, dat wij dit handboek dringend aanbevelen aan allen, die zich door het aanleeren van deze specialiteit een stand in de maatschappij wenschen te verschaffen." Het bedoelde werk is uitgegeven bij den heer P. M. Bazendijk te Rotterdam. Nu de meeste verkiezingen in Frankrijk zijn afgeloopen, welke het gevolg zijn geweest van de vernietiging van sommige stemmingen wegens daarbij gepleegde misbruiken, geeft het republi- keinsche blad le Rappel daaromtrent eenige statis tische bijzonderheden op, welke niet van belang ontbloot zijn. Van de 533 verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden zijn er slechts 18 vernietigd. Hier uit blijkt hoe overdreven de klachten der bona- partisten en cleriealen zijn over onderdrukking en misbruik van macht door de republikeinen. Zestien dier verkiezingen hebben thans plaats gehad. Van de 16 afgevaardigden, alle bonapar- tisten of monarchalen, die gekozen waren, zijn er slechts 8 herkozen. Bij al de acht herkozenen is de anti-republikeinsche meerderheid veel kleiner geweest dan bij de eerste verkiezing. De heer de Mun, die bij zijne verkiezing over de 2000 stemmen meerderheid had, won het bij de her stemming in het arrondissement Pontivy van zijn republikeinschen mededinger slechts met 375 stem men. Deze uitslag is te belangrijker dewijl het ge- heele departement Morbihan, waartoe Pontivy behoort, als een der sterkste schuilplaatsen van het clericalisme en bonapartisme beschouwd wordt. Door de twee jongste verkiezingen is bet getal gekozen kamerleden thans gestegen tot 528ter wijl er volgens de wet 533 moeten zijn. Twee ver kiezingen moeten nog plaats hebben welke ver nietigd zijn, benevens drie voor leden, die inmid dels overleden zijn. Weldra zal de kostbare verzameling van zeldzame boeken, rariteiten en planten verkocht wordendie aan Jules Janin, den prince des cri tiques zooals men hem noemde, toebehoorden. Zij bestaat o. a. uit 6,248 boekdeelen, waaronder zeer kostbare; sommige verrijkt met aanteekeningen van Janin zeiven, andere met vleiende opdrachten van beroemde schrijvers. Alexander Dumasde zoon, schreef op een zijner werken, dat hij hem zond, Au juqe suprème du talent. Ook zijn er 56 schil derstukken van groote meesters bij, Janin heeft bovendien gedenkschriften nagelaten, welke ech ter niet voltooid zijn en waarvan de uitgave nog niet zeker is. De heer Alphonse Doudet deelt in het Journal officiel een merkwaardig staaltje mede van de alles overtreffende „bruikbaarheid" der clericale elementen in Frankrijk. Op het eilandje Houat aan de kust van Bretagne en behoorende tot het departement Morbihan, (het plaatsje telt 219 inwo ners), Vereenigt de pastoor alle mogelijko ambten in zich. Bij zijne geestelijke functien voegt hij die van maire en gemeenteraad, de vestingwerken op het eiland zijn onder zijn opzicht gesteld, en als er onder de visschers twist ontstaat, over de verdeeling hunner vangst, dan moet hij als vrede rechter optreden. Maken zijne gemeentenaren te veel rumoer in de herberg, dan grijpt hij naar de driekleurige sjerp van den maire, knoopt die over zijn priesterkleed, en handelt, indien de omstan digheden het vereischen, als politie-agent. Voor weinig jaren bestond er nog geen herberg op het eilandje, en de pastoor had er toen het monopolie van den verkoop van wijn en sterken drank, die eene zuster van liefdadigheid van achter een ge tralied venster in de kerkekamer aan de dorstige n uitreikte. De priester was toen ook in 't bezit van den sleutel van den eenigen oven op het eilandje en de iuwoners moesten daar hun graan laten bakken. Dicht bij de kerk en de pastorij is de school, onder het bestuur eener zuster van lief dadigheid, die almede do recepten klaar maakt) indien de pastoor geroepen wordt als Eskulaap op te treden. D.) Maakten wij voor eenigen tijd melding van de plannen tot verbetering der gemeenschap van Parijs met de zee, voor den waterweg naar de tweede stad van FrankrijkLyonzijn geen min der belangrijke ontwerpen in behandeling. De uitdieping en verbetering van do Rhóne is een werk dat reeds herhaaldelijk ter hand genomen, doch nimmer voleindigd is. Het geldt thans op nieuw eene uitgaaf van 45 millioen frankenwelke gedeeltelijk door den staat, gedeeltelijk door de belanghebbende departementen en steden gedragen zou moeten worden. Bij dit ontwerp doet zich echter hetvooral in Frankrijk, zeldzame verschijnsel voor dat de minis ter van openbare werken zich in lijnrechten te genspraak bevind met zijn ondergeschikte, den prefect van het departement Bouches-du-Rhöne. Deze laatste, de heer Doniol, is van gevoelen dat al de schatten, die men aan de verbetering der rivier zou besteden, weggeworpen geld zouden wezen, dat veel nuttiger aangewend zou worden door de spoorwegmaatschappij Parijs—Lyon—Mid- dellandsche zee in staat te stellen haar tarieven te verlagen. Dit laatste toch, vermindering der transportkosten, is het eenige doel dat men met de uitdieping van den waterweg beoogt. De pre fect doet daarom alles wat hij kan om de depar tementale en gemeenteraden van het verleenen van subsidie terug te houden. Tot verbetering van het Fransche paardenras heeft men vijf en twintig paarden uit de prairieën van Zuid-Amerika doen komenvan welker krui sing met de Fransche cavalerie-paarden men zich goede resultaten voorstelt. Ze zijn in de rijks- stoeterij te Montrouge aangekomen. Te Parijs is thans de jaarlijksche insecten tentoonstelling geopend. Zij bevindt zich in de oranjerie van den tuin der Tuileriën en is in de volgende afdeelingen onderscheidenInsectendie zijde voortbrengen; insecten die was en honig leveren; kleurstof houdende insecten; eetbare in secten; insecten bij de geneeskunde in gebruik; insecten die gebezigd worden tot sieraad;schade lijke insecten, verdeeld in hen die de granen, den wijnstokde verschillende akker-tuin- of sierplanten aantastenof het timmerhout en de boomen vernielen; insecten die de truffels of paddestoelen opvreten; insecten die de droge organische stoffen beschadigen; insecten die als parasieten op het lichaam van menschen of dieren leven. Opnieuw heeft iemand te Parijs in de Seine beproefd door middel van kurken schoenen op het water te wandelen. Met den stroom afdrijvende, ging het goed; maar toen hij tegen den stroom op wilde loopenviel hij weldra omver en moest hij met een nat pak in een der nabij zijnde wasch- inrichtingen opgenomen worden. Een merkwaardig geval werd dezer dagen behandeld voor de rechtbank te Louhans. In 1856 nl. werd te Lons le Saulnier een kind van het vrouwelijke geslacht geboren en overeenkomstig de wettelijke bepalingen ingeschreven in de akten van den burgerlijken stand. Kort na de geboorte echter werd het door de vroedvrouw naar Savigny en Revermont gebracht bij de eehtgenooten M. die het als hun kind aannamen. De heer M. begaf zich terstond naar den maire en verklaarde dat zijne 52 jarige vrouw eenige oogenblikken geleden van eene dochter was bevallen. Het plan om zich op deze wijze eene erfgename te verzekeren ge lukte volkomenen de kleine wereldburgeres had een dubbel stel ouders. Er werd wel veel over gesproken, maar langzamerhand raakte de zaak in het vergeetboek en. tien of elf jaren later dacht niemand er meer aanhaar de rech ten te betwisten die haar door de tweede akte waren geschonken. In 1867 stierf de heer M. en twee jaren later zijne vrouw. Het kind verkreeg hun gemeenschappelijke nalatenschap ten bedrage van 50,000 franken. De erfgenamen in de zijd linie hadden niet zonder leedwezen den loop der zaak gevolgd. Het kind werd lastig, ziekelijk en zocht hare ware ouders weder op. Do erfgenamen van de eehtgenooten M. wachtten, want of zij van hen zeiven of van het aangenomen kind zouden erven was hun hetzelfde, doch ziethet meisje bereikte den leeftijd van 18 jaren, brak met haar ooms van de zijde van M., maakte een testament ten gunste van haar ouders en stierf den 9en Fe bruari jl. Vandaar een proces. De rechtbank heeft de akte te Savigny opgemaakt als de wet telijke erkend, bepaald dat de burgerlijke staat van het meisje daarnaar moest worden beoordeeld en heeft haar voor het wettige kind van de eehtge nooten M. verklaard. 30 Aug. 's av. 11 u. 59 gr. 31 's morg. 7 u. 55 gr. 's midd. 1 u. 58 gr. 's midd. 6 u. 55 gr. Zitting van Woensdag 30 Augustus. In deze vergadering, die door den wethouder den heer Fokker wordt gepresideerd, zijn afwezig de burgemeester, de heeren Koole, Macaré en Schneiders van Greijffenswertb. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en de mededeeling a van eenige ingekomen brieven van ged. staten houdende goedkeuring raadsbesluit en bericht van ontvangst van verordeningenwelke aan den koning ter vernietiging zijn voorgedragenb van een brief van den heer Dekker, dat hij de benoeming tot hulponderwijzer aan de tusschenschool alhier aanneemt; c van een brief van den heer Macaré, dat hij de benoeming tot commissaris over de Yisehmarkt aanneemt, alles voor kennisgeving aangenomen; d een brief van den heer Moolen- burgh, berichtende dat hij bezwaar moet maken zijne benoeming tot lid der commissie van fabricage aan te nemen. Hierop stellen B. en W. voor in die kennisge ving te berusten en over te gaan tot eene nieuwe benoeming. Dienovereenkomstig wordt benoemd de heer Ochtman bij herstemming met 5 stemmen. De heer Boeije verkreeg 4 stemmen, zijnde 1 in blanco. Do heer Ochtman verklaart zich bereid de be noeming aan te nemene een brief van Ged. St. houdende mededeeling van bedenkingen op de ingezonden verordening tot wijziging van die hou dende voorschriften betreffende de honden en ter voorkoming van hondsdolheid, met voorstel van de commissie voor de strafverordeningen, welke op voorstel van B. en W. ter visie worden gelegd. Op daartoe gedaan verzoek wordt remissie van hoofdelijken omslag verleend aan J. Wagenaar, J. Dageros, wed. Schokker, H. Kwant, P. F. A. Dikkenberg, C. Bal en P. Besaja, wegens vertrek naar elders. Op een verzoek van A. C. v.d. Zeel en om remissie van hoofdelijken omslag wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. De rekening en balans der gasfabriek over 1875 wordt na discussie goedgekeurd met 9 tegen 1 stem, die van den heer Zuurdeeg. Door B. en W. wordt aan den raad aangeboden de gemeentebegrooting voor 1877, welke met de begrootingen van de gesubsidieerde armbesturen wordt gesteld in handen eener commissie, van welke na herhaalde stemmingen tot leden worden benoemd de heeren Moolenburgh, Mulock Houwer en Ochtman. Overeenkomst het rapport der commissie ad hoe wordt goedgekeurd de gemeenterekening over 1875 in ontvang op 153,104.12$, in uitgaaf op 145,951.154, goed slot ƒ7152.97. Idem de rekening van het R. K. armbestuur over 1875 in ontvang op 4487.36, in uitgaaf op ƒ4547.61, kwaad slot 62.25. Hierna wordt de vergadering na omvraag ge sloten. Als een chaos werken de oorlogszuchtige en vredelievende neigingen door elkander. De diplo maten voeren onderhandelingen en het schijnt,, dat de Porte niet ongeneigd is om naar vertoogen te luisteren en eene beslissing aanstaande is of daartoe al dan niet zal worden overgegaan. Intus- schen wil men, volgens een correspondent van Reuters office, te Belgrado niets van den vrede weten en blijven de gemoederen steeds oorlog zuchtig, waarom men hoopt, dat de Porte de voor stellen tot een wapenstilstand zal weigeren. Nog minder dan te Belgrado vinden de vrede lievende plannen te Cettinje bijval. De Glas Cer- nagorra trekt tegen iedere vredelievende tusschen - komst uit het buitenland te velde en verklaart, dat Servië en Montenegro de wapens eerst zullen neerleggen als de Slavische provincies geheel van het Turksche juk bevrijd zullen zijn. Van prins Nicolaas is het trouwens voor 't oogenblik zeer verklaarbaar, dat hij geen lust heeft den vrede te teekenea, nu zijne troepen zegepralen, hoewel zij in het laatste gevecht bij Papossa een nederlaag moeten hebben geleden. Te Bilek is een nieuwe strijdontstaan, waaraan de Montenegrijnsche senator Vukoko met 8000 man deelneemt. De stad wordt door de Montonegrijnen gebombardeerd en Moektar Pacha was opgerukt om haar te ontzetten. Yan het resultaat van dezen strijd kan misschien veel afhangen, want Djeladin Pacha is met 6 bataljons en verscheidene kanonnen uit Stolac te Trebinje aan gekomen, om Moektar Pacha te ondersteunen. Wordt deze verslagen en behalen de Montenegrij- nen weder de overwinning, dan kan daardoor de moed en volharding der Serven sterk worden ge prikkeld.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3