BUITENLAND. Giuseppe Mantegazza, Kunstcritiek, Thermometerstand. Algemeen Overzicht. r bij den landbouwer L. v. 0. had de 21jarige doch ter van P. S. het ongelukterwijl de machine in werking washaar hand daarop te leggenmet het noodlottig gevolg dat haar linkerhand met den trommel in aanraking kwamwaardoor haar drie vingers letterlijk werden verpletterd. Ook het bovenste deel van haar hand was zoo bezeerd dat de geneesbeeren L. E. en C. d. J. het raadzaam oordeelden om deze boven de pols at te zetten wat dan ook dezelfden avond plaats had. Het meisje was slechts voor den eersten dag aan de machine werkzaam. NG. Ct.) Tot directeur van de harmonie „De volhar ding" te Goes is van de zes sollicitanten benoemd de heer I. Ooskerlaar, muziekmeester en onder kapelmeester bij de dd. schutterij te Kampen. De hevige wind, die in den nacht van Zater dag op Zondag heeft gewaaid, toonde zelfs geen eerbied te hebben voor het nederige verblijf eener „kunstenares".Een tentje op de Beestenmarkt te Goes, waarin zulk een personage van plan is de kermis door te brengen, werd door den wind uit elkaar geslagen. Wij hopen, dat aan dat verblijf niet te veel schade berokkend zal wezen, daar bet geheel er niet zoo schitterend uitziet om te ver wachten, dat de eigenaars veel nadeel kunnen lijden. (G. Ct Men leest het volgende in het Vaderland Een zeer zonderling geval doet zich te Vlissin- gen voor. In den laatsten tijd is door de politie aldaar, bij eenige winkeliers en anderen, een groote hoeveelheid gestolen zwarte zijde en fluweel in beslag genomen. Alhoewel nu de daders achter slot zijn en hun misdaad reeds beleden hebben, doet zich het niet alledaagseh verschijnsel voor dat in weerwil van de grootste .moeite geen eigenaar of reclamant van die goederen te vinden i3, zoodat de justitie de dieven heeft en de gesto len voorwerpen en zelfs de bekentenis van dief stal, maar niettemin een der eerste elementen tot het constateeren van het misdrijf ontbreekt. Te Amsterdam is de Floralia tentoonstelling geopend met ongeveer 12000 planten van 3000 in zenders uit den arbeidenden stand. Men kan het aan de bloemen zien, met hoeveel liefde en zorg ze gekweekt zijn en mag daaruit opmaken, dat het doel, opwekking van schoonheidszin, bereikt wordt. Jammer, dat het uitzicht op prijzen nog noodig gekeurd wordt, om den nag ver te prikke len. Nu toeh werden weder evenals verleden jaar pogingen ontdekt, om de jury te bedriegen door andere dan floralia-planten ter keuring aan te bieden. Zou men de prijzen en daarmede de drijfveer tot bedrog niet kunnen missen Als prijzen werden toegekend diploma's met en zonder spaarbankboekjes van 10, 5 en 2. Z. K. H. prins Hendrik heeft heden de tentoon stelling bezocht en heden avond heeft een kinder feest plaats, waaraan 2700 kinderen zullen deel nemen. Hoewel de titel „veekoningin van Texas" niet geschikt is om bzoijndere poëtische gevoelens op te wekken jegens de persoon die hem draagt, heeft hij in Texas, het land van uitgestrekte prairiën en talrijke kudden vee, een uitstekenden klank en wordt met recht toegekend aan zekere mevrouw Eobb te Corpus Christi. Deze dame is eige nares van 75,000 acres land, die,door een heining van 23 Engelsche mijlen is omgeven en waarop jaarlijks 150,000 ossen voor de markt worden gemest. De eenige jaren geleden gestorven echt genoot van mevrouw Eobb weigerde het voor zijne kudde gedane bod van 110,000 dollars of 280,000, en sedert dien tijd is het aantal stuks vee, niet tegenstaande de jaarlijksche verkoopingen, nog steeds toegenomen. Den 22en dezer is uit Eouaan vertrokken de stoomboot „Frigorifique," om eene lading versch vleescli te La Plata te halen. Het resultaat van dezen tocht wordt door de wetenschappelijke wereld met spanning te gemoet gezien. De „Fri gorifique" zal het eerste schip wezen, in welks laadruimte, zelfs onder den aequator, een ijskoude temperatuur zal heerschen, en de nieuwe bron om goed vleesch te verkrijgen heeft voor Europa bij de tegenwoordige duurte van het vleesch groote waarde. Gelukt de proeftocht, dan zal een vloot van 12 gelijksoortige stoombooten worden gebouwdom den handel met versch, volgens het stelsel van Pellier geconserveerd vleesch tusschen Zuid-Amerika en Eouaan levendig te houden. Pellier kan in het 25 meter lange scheepsruim 500,000 kilogrammen vleesch bergen; op de eerste vaart zullen slechts 150,000 kilogrammen worden meegebracht. De „Frigorifique" heett een lengte van 63 meters en een inhoud van 463 ton. Behalve de ijsmachines heeft het schip twee stoommachines, waarvan het eene slechts voor geval van nood be« stemd is. In het achtergedeelte van het schip bevindt zich een eerste machinekamer, waarin de koude in 5 reservoirs wordt voortgebracht, die ieder 100 liter methyl-aether bevatten. Deze aether ver dunt en kookt van zelve bij 30 graden onder nul, verdicht dan onder den druk van waterdamp in de gegoten ijzeren reservoirs, waarin hij vloei baar wordt, om weder de met, water gevulde cy linders af te koelen, die zich in de groote berg plaatsen van het vleesch bevinden. Het water bevriest onder dezen intensieven kouden stroom nietomdat het chloorkalk bevat, die de koude in de reservoirs, welke zich in de kielruimte be vinden, overbrengt. De ruimte voor de verkoe lingstoestellen bestemd levert een merkwaardigen aanblik op; alle buizen zijn met een ijskorst be dekt. In de bergplaatsen van het vleesch heerscht een Siberische koudemen ziet slechts een me nigte witte reservoirs, die als kolossale boomtak ken onder de sneeuw schijnen te verdwijnen. De gemeenteraad van Gent heeft in zijne zitting van den 26en dezer een subsidie van 4500 franken toegestaan ten behoeve van het congres van onderwijzers dat aldaar den 10en September a. zal bijeenkomen, voorts 2500 franken voor het gymnastiekfeest in hetGasino en 2000 franken voor het schoolfeest in het groote theater, die beide ter eere van de onderwijzers, leden van het con gres zullen worden gegeven. De gemeenteraad van Gent toont voor het onderwijs nog wat over te hebben, en een zijner leden, de heer Wagener, heeft het congres verdedigd tegen de onwaardige aanvallen, waaraan het van de zijde der clericale pers heeft blootgestaan. Te Bordeaux is een congres van katholieke arbeidersverenigingen gehouden. Het is gesloten met een rede van den heer Ségur, die de aanwe zigen dringend vermaande zich onvoorwaardelijk te onderwerpen aan den pausdie een „levend sacrament" is. 28 Aug.'s av. 11 u. 61 gr. 29 's morg. .7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 64 gr. 's midd. 5 u. 65 gr. De uitslag der verkiezingen te Pontivy en te Guingamp voor leden van de Fransche kamer van afgevaardigden is, zooals men had voorspeld. Hoewel met de kleine meerderheid van slechts 375 stemmen heeft in eerstgenoemd arrondissement de clericaal de Mun de overwinning behaald op zijn republikeinschen tegenstander, terwijl te Guingamp de republikein Huon met 6,334 stemmen werd gekozen tegen 5,834 op zijn legitimistischen tegencandidaatprins de Lucigne. Vooral belangrijk is deze verkiezing met het oog op de cijfers, die het duidelijk bewijs leveren, hoezeer dé liberale en republikeinsche beginselen onder de natie veld winnenwat zeker voor een groot gedeelte te danken is aan de voorzichtigheid en de gematigdheid der kamer. Bij dealgemeene verkiezingen tochin Maart jl. werd de prins de Lucigne verkozen met een meerderheid van 327 stemmen boven den heer Huonen thans is hij door dezen verslagen met een meerderheid van 500 stemmen, bij een bijha gelijk aantal uitgebrachte stemmen. Te Pontivy verkreeg de heer de Mun thans slechts 9,780 stemmen tegen 10,725 in Maart, toen de republikein ie Maguet slechts 4,768 stemmen verwierf en thans 9,415. Te meer valt dit in het oog, omdat het departement Mor- bihan steeds werd beschouwd als een van de broeinesten van den reactionairen geest, waarde denkbeelden van de republikeinsche meerderheid der kamer geen ingang zouden vinden. Gaan echter de republikeinen voort op denzelfden weg van ernst en gematigdheiddien zij met zooveel succes zijn opgegaan, dan kan men zich wel ver zekerd houden, dat hunne meerderheid telkens opnieuw zal worden versterkt. Een telegram uit Parijs verzekert, dat de onder handelingen over den vrede worden voortgezet en de vijandelijkheden weldra zullen eindigen. Dit zal echter niet het geval wezen voordat de mo gendheden het eens zijn over de voorwaarden die tot grondslag voor verdere vredesonderhandelingen zullen worden genomen, want de Porte moet in geen wapenstilstand toestemmen, alvorens met die grondslagen bekend te zijn. Zoodra de essentieele punten der vredespreliminairen zullen zijn vast- geteld zal daarvan aan beide oorlogvoerende par tijen kennis worden gegeven. Intusschen blijkt met zekerheid, dat Servië wel de tusschenkomst der mogendheden heeft aange nomen, doch niet heeft gevraagd en het schijnt voor die aanneming een zeer goede reden te heb ben, nl. de zekerheid, dat het kon rekenen op de hulp van Euslaud, dat bij de onderhandelingen zijn belangen zooveel mogelijk zal bepleiten. Daar enboven schijnt het overtuigd te wezen, dat de mogendheden gelijktijdig de belangen van Bosnië en de Ilerzegowina zullen regelen, waaromtrent reeds een tweetal notas tusschen de drie Noorde lijke bondgenooten moeten zijn gewisseld. Geschiedt dat werkelijk dan kan Servië zeggen gedeeltelijk zijn doel te hebbeu bereikteen beteren toestand voor de christelijke bevolking in het leven te roepen. De sympathie van Eusland voor Servië is wel boven alien, twijfel verheven en spreekt in de laatste dagen weder krachtig uit de over St. Petersburg komende oorlogsberichten, die voor de Serven bijna nog schoonklinkender zijn dan hun eigen mededeelingen. De hoop op een spoedigen vrede gaat echter gepaard met de vrees voor nieuwe moeielijkheden, want men. verzekert, dat de Bulgaarsche quaestie een deel zal uitmaken, van het programma der vredesonderhandelingen, daar Eusland bepaald heeft te kennen gegeven te dien aanzien een voorstel te willen doen. Met het oog op de politieke opinie in het eigen land kan Engeland zich tegen dat voornemen van Eusland niet verzetten, maar in dien Turkije concessies moet doen èn ten bate van 4 millioen Bulgaren èn ten bate van 2£ Bosniërs en Herzegowiners dan zal de maeht der Porte belangrijk worden verminderd, wat weder geheel in strijd is met de inzichten en belangen van Engeland. Ziedaar een moeilijk dilemma voor John Buil. Te St. Petersburg heeft men dit alles zeer wel voorzien en vandaar, dat Eusland, hetwelk even als Duitschland had gewild, dat de drie Noor delijke mogendheden alleen de Oostersche quaes tie zouden regelen, thans een weg inslaat, die tot een Euvopeesehe conferentie moet leiden. De Turksche regeering heeft aan alle officieren, soldaten, enz. strenge bevelen gegeven, om alle wreedheden strikt te vermijden. Wat stoort zich echter de Muzelman aan zulk een verbod als hij tegen een Christenhond strijdt Zij doen wat de koran of de kerk hun voorschrijft. De leer van Mahomed staat hooger dan het bevel van den sultan. Uit Eagasa wordt dan ook weder gemeld, dat de baschibozouks een groot aantal dorpen hebben verbrand; meer dan 2000 Herzegowiners zijn naar Oostenrijk gevlucht. Voor eenigen tijd is gemelddat de handtee- kening van koning Victor Emmanuel op bedriege- lijke wijze was nagemaakt. Giuseppe Mantegazza staat thans voor het hof van assises te Bologna te recht onder beschuldiging van de handteeke- ningen van den koningvan prins Humbert van Savoie, van den Engelschen consul te Florence en van andere personen te hebben nagemaakt op wisselbrieven en andere documentendie hij ge bruikte om geld op te krijgenvoorts van op die wijze verschillende personen tot voor een bedrag van een half millioen te hebben opgelicht, en ein delijk van het officieele zegel van het Engelsche consulaat te Florence te hebben nagemaakt. In de akte van beschuldiging wordt o. a. ge zegd, dat de bankiers en andere belanghebbenden vóór de ontdekking geen het minste bezwaar heb ben gemaakt om de hun aangeboden stukken te disconteerenomdat Mantegazza in de financieele wereld zeer gunstig bekend stond als een der particuliere agenten van den koning. Tijdens de ontdekking verspreidde zich ook het gerucht, dat sommige hooggeplaatste personen zooal niet medeplichtig waren aan, dan toch belang hadden bij de operaties. De papieren die in de akte van beschuldiging worden genoemd zijn in drie soorten verdeeld: 1° De gedisconteerde, maar tijdens de arrestatie van Mantegazza nóg niet vervallen wissels nl. 4, ten bedrage van 50,000 franken iederdie elk de onderteekening van den koning dragen; twee biljetten met den naam van prins Humbert, een van 27,550 en een van 27,275 franken, eindelijk twee biljetten onderteekend door Mantegazza, met een borgstelling voorzien van 'skonings onder teekening. 2° De gedisconteerde en betaalde of uitgestelde bilietten nl. éen van 500,000 franken, dragende 's konings onderteekening. Dit biljet, dat gedis conteerd is door den hertog Visconti de Modrone te Milaan, is het oudste van de valsche stukken; een biljet van 59,000 franken en een ander van 55,000 frankenvoorts nog een van 50,000 en eindelijk nog drie ieder van 50,000 welke laatste echter niet in omloop zijn gebracht. Al deze bil jetten dragen de onderteekening van den koning. 3" Verschillende documenten om het welslagen van deze operaties te verzekerenals brieven van machtiging met de onderteekening van den koning en den prins; onder laatsbedoelde bevindt zieh de bandteekening en het zegel van den En gelschen consul te Florence tot echt-erkenning der handteekening van den prins; twee brieven die worden ondersteld te zijn geschreven door den heer Aghem, directeur van het particuliere kabinet des konings, om te bevestigen, dat Mantegazza handelt op last des konings, en eindelijk het re^u voor een depot van 58 obligaties in de Maatschappij van het tabaks monopolie, voortien met de onderteekening van den heer Baldumo, president dier maatschappij en van het Crédit mobilier. Dit regu werd door Mantegazza gegeven aan zekeren Paganini die er geld op schoot. Bij het verhoor erkende de beschuldigde, dat alle vermelde biljetten en documenten valsch waren, maar hg ontkende ten stelligste de maker er van te zijn. Hij verklaarde door den koning en den prins voor volkomen eerlijke en solide handelin gen te zijn gebruikt en die te hebben uitgevoerd, maar in aanraking te zijn gekomen met iemand wiens naam hij weigerde te noemen. Hij had op last van dien persoon volkomen ter goeder trouw ge handeld, omdat hij geloofde dat deze van voldoende volmacht voorzien was, en toen hij de waarheid ontdekte, was hij te ver gegaan om terug te keeren. Een paar getuigen, die verhinderd waren te komen, zullen door rechter-commissarissen worden gehoord, zonder dat de gang der debatten daar door zal worden opgehouden. De beschuldigde is een man van 60 jaren, met grijze haren en grijzen knevel. Brussel, 27 Augustus. Het verval der Antwerpsche schilderschool treedt bij iedere driejaarlijksche tentoonstelling meer aan het licht. Sedert den dood van Henri Leijs, diö een wezenlijk geniaal schilder was, wiens invloed op de Antwerpsche school zoo overwegend was, dat men nog thans op de tentoonstelling de sporen daarvan kan aanwijzen, bespeurt men onder de jeugdige kunstenaars aldaar geen vooruitgang meer. Getrouw aan den bekenden stelregel dat stilstand achteruitgang is, beginnen zij meer en meer op bekwame handwerklieden, op ijverige voortbren gers van beschilderd doek te gelijken, De heer Nicayse de Keyser, directeur der academie, is de man niet om de jongelingschap met een heilig vuur voor de groote kunst te bezielen. De kunst, zooals hij die opvat en in toepassing brengt, heeft iets keutelachtigs en ziekelijks, zij heeft een zekeren familietrek met de romans van mevrouw de Goffin en van de gravin Dash. Zijne half roman tische, half sentimenteele opvatting mist ieder spoor eener mannelijke en edele bezieling; zijn koloriet is uitgestrekeubruinachtig, aangenaam misschien voor het groote publiek maar uiterst flauw, terwijl zijne lijnen en vormen alle roodach tig en zonder karakter zijn. Zooals de meester is, is natuurlijk het onder richt. Ik wil biermede niet zeggen dat de direc teur of de leermeester eener school noodzakelijk een groot schilder moet zijn om goede kunstenaars te kunnen vormen.De geschiedenis der schilder kunst levert menig voorbeeld van het tegenover gestelde op. Maar hij moet althans een geopend oog en gemoed bezitten voor de verheven gedach ten en voor de dichterlijke schoonheid der natuur. Wanneer hij zelf bijziende is, hoe zal hij dan de oogen openen van hen, die nog moeten leeren zien Hoe zal hij hun eene verhevene opvatting der dingen leeren? Dit gemis van een onderricht, dat zich op een hoog standpunt weet te plaatsenis te Antwer pen zooveel te meer te bejammeren, daar de leer lingen, dank zij de invloeden die langen tijd in hun midden werkzaam zijn geweest, spoedig eene schier onbegrijpelijke vaardigheid van hand en penseel weten te verkrijgen. De werkman-schil der of schilder-werkmanzooals men hem noe men wil, wordt in buitengewoon korten tijd gevormd; maar juist die gemakkelijkheid, welke overigens hare waarde bezit, wordt een gevaar en een klip, waarop menigeen strandt, wanneer zij niet geleid en verbeterd wordt door veelzijdige kennis en door een zuiveren smaak. Er bestaat dan ook misschien geen tweede school, waaruit, evenals uit eene broeikast, een zoo verba zend aantal schilders is voortgekomen. Meestal zijn zij echter spoedig uitgeput. De schoone ver wachtingen, welke men van hen meende temogen koesteren, worden niet verwezenlijkt en de schit terende, verleidelijke bloesem brengt slechts een droge saplooze vrucht voort. Ik geloof evenwel te mogen voorspellen, zonder vrees dat de toekomst mij zal logenstraffen, dat zoo iets niet het geval zal zijn met den heer Jan van Beers, den zoon van onzen bekenden Vlaam- schen dichter. Zijne stukken zijn de eenige, die de banier der Antwerpsche school met de fierheid van weleer omhoog heffen. De heer van Beers is zoowel historie-, als land schap- en genre-schilder. Hij heeft palet en pen seel volkomen tot zijne beschikking. Zijne hand arbeidt, neen vliegt over het doekovereen komstig zijnen wil. Niets is in staat hem tegen te houden. Hij is even op zijn gemak tegenover de grootste doeken als tegenover de eenvoudigste paneeltjes. Deze gelukkige gave heeft hem reeds menigen triomf bezorgd en is ook nu weder oor zaak dat hij opnieuw bijval ondervindt. Een zijner stukken stelt „Een spoorwegwachter" voor. Zoo ver het oog reikt, strekt zich eene spoorbaan uit, die door het lijkkleed der sneeuw overdekt is, terwijl de wachter op den voorgrond op de aan komst van den trein staat te wachten. Zijn „Jacob van Artevelde" is, onder den schijn van een his torie-stuk eigenlijk niet meer dan eene bravour- studie. Onze jeugdige schilder behoort echter niet tot hen, die zich met weinig tevreden stellen. Zijne eerzucht reikt hooger en het bewijs daarvoor is zijne „Begrafenis van Karei den Goede"waarin niet slechts het talent van een schilder, maar ook de geest eens kunstenaars, niet slechts de bedre venheid van een bekwaam werkman maar den indruk van een kunstenaarsgemoed is neder- gelegd. De heer van Beers treedt in de voetstappen van Henri Leys, maar ik geloof mij niet te ver gissen wanneer ik beweer dat hij zich spoedig van alle berinnering aan dien meester zal losma ken en zich een eigen en nieuwen weg zal banen. Het groote historische stuk dat ik het laatst noemde, waar bijna 600 personen op worden voor gesteld, is het werk van een kunstenaar die zoekt en nadenkt. Niets is opgeofferd of verwaarloosd; alles draagt de blijken van een ernstigen en vol hardenden arbeid. Den lezer een denkbeeld te geven van deze kolossale, langwerpige schilderij, gaat zeer moeilijk. Het is eene soort van optocht in de St. Christoffelkerk te Brugge. Eondom Lodewijk den Dikke en eenige Nederlandsche vor sten en vorstinnen, zijn alle mogelijke monniken orden geschaard die aan de begrafenis-processie deelnemen ter eere van den vorst, wien het volk den Goede had bijgenaamd, en die gevallen was onder het moordend staal der oproerige „kerels." De volksmenigte woont deze sombere plechtigheid bij in eene tribune, welke stampvol bewegelijke en toeh werkeloos toeziende raenschelijke figu ren is.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3