SÏÏITËFLATO, Kerkelijke hervormingen. Zeetijdingen. Handelsberichten. 0 n d e r w ij s, Kerknieuws. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen- Overzicht. Prgzen van Effecten. Prjjzcn van coupons. keling aldaar op 4 Augustus 11., is toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sep tember 1855, n° 64, alsmede een loffelijk getuig schrift. registratie en domeinen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te G-ouda m*. W. Hem- sing, thans ontvanger der registratie en domeinen te Sluis. hypotheken. Benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Roermond A. Bevers, thans hoofdingenieur verificateur van het kadaster bij het departement van financiën. geneeskundige dienst. Benoemd tot apotheker 3e klasse bij den militairen geneeskundigen dienst in Ned.-Indië de kweekeling der pharmacie N. de Graaf. Voor den cursus aan de kcogere burgerschool voor meisjes te G-oeswelke met 1 September a. geopend zal worden, zijn 30 leerlingen ingeschre ven. Het aantal nieuwe leerlingen voor de hoogere burgerschool voor jongens bedraagt 18dat voor de burgeravondschool 13. De minister van koloniën maakt bekend, dat in de behoeften aan de gevraagde tien onderwijzers der derde klasse en éen hulponderwijzeres voor den dienst in Nederlandsch-Iudië uit de zich aan geboden hebbende personen genoegzaam kan wor den voorzien, en dat verdere requesten buiten aanmerking blijven. De heer P. Meijers, hulponderwijzer te Keu zen is als zoodanig benoemd te Huizen bij Kaarden. Tengevolge van het overlijden van den heer J. Luteijn, is tot hoofdonderwijzer aan de christe lijke bijzondere school te Axel benoemdde heer P. van Vliet, van Aarlanderveen, laatst hulponder wijzer te Leiden, die tijdelijk met het onderwijs op de school is belast geweest. Beroepen bij de N. H. gemeente te Waarde de heer J. G. Kampredikant te Leur. Uit 's Heerenhoek verneemt de Goesche Ct. dat daar de predikants vacature steeds blijft aanhouden. Behalve de ringpredikanten treden er nu en dan redenaars opdievolgens de kerke lijke wet, niet van den kansel, maar wel b. v. van de plaats des voorzangers tot de gemeente mogen sprekenwat eigenlijk op hetzelfde neer komt en alleen een quaestie van vorm uitmaakt. Naar men zegt wordt er niettemin onder ver antwoordelijkheid van heeren kerkvoogden en bui ten medewerking van den kerkeraadin den regel op eerstgemelde wijze te werk gegaan. En voor de gemeente en voor de pastorie is het te betreuren, dat ten aanzien van het predikants traktement niet dezelfde weg kan worden gevolgd als bij dat van een onderwijzer. Vele nieuwsgierigen waren gisteren avond en tot laat in den nacht op de trapbrug nabij het station alhier verzameld om het huiveringwekkend gezicht te genieten van het op verren afstand, bij Rammekens, fel brandende stoomschip G. F. Funch. Naar wij vernemen heeft de brand den geheelen nacht voortgeduurd, ondanks de bij stroomen nu en dan neervallende regens. Heden morgen is de brand echter afgenomen en later geheel opgehouden. Ofschoon het schip nog rookt en de lading ongetwijfeld smeulende is, verwacht men echter dat een gedeelte nog niet door de vlammen aangetast zal zijn. Het zal wel eenigen tijd duren alvorens men weder aan boord zal kunnen komen. Donderdagavond is te 's Heer Arendskerke de bliksem geslagen in een korenmolen van den heer M.waardoor een niet onbelangrijke schade aan den kap en de roeden van den molen werd toegebracht. Brand werd er echter niet door ver oorzaakt. Te Dijkwelonder Kapellen is een paard, door den bliksem getroffen. Bij het beploegen van bouwland in den Schenge-polder had een der ploegpaarden dezer dagen het ongeluk een poot te breken in een der zware scheurenwelke tengevolge der lang durige droogte in den zwaren kleigrond zijn ont staan. In het Westelijk gedeelte van Zuid-Beveland wordt hartelijk verlangd naar aanvoer van Neder- landsche koperen munt waaraantengevolge van het weigeren der Belgische centengroot gebrek bestaat. De tegenzin in'de „Brabanders" blijft echter tot dusverre vrij algemeen voortduren. - Als een eigenaardig staaltje van raads leden-politiek kan het volgende dienendat gesproken werd in de laatste raadszitting, te Breda gehouden. De heer van Aken tot den voorzitter„Het is opvallend datwanneer door een lid van den raad iets wordt voorgesteldzulks altijd door u naar burgemeester en wethouders wordt gerenvoieerd, maar ik zeg u, dat ik van dit oogenblik af, tot zoolang ik lid van dezen raad zal zijnal hetgeen burgemeester en wethouders zullen voorstellen, zal afstemmen, en ik hoop dat de meerderheid van den raad mij zal ondersteunen." Hierop sluit de voorzitter de vergadering, die door de leden en door enkelen van hen in blijk baar misnoegde stemming, verlaten wordt. De Donderdag te Steen wijk bij gelegenheid van het groot volksfeest gehouden gecostumeerde op tocht is uitmuntend geslaagd. In regelmatige orde, voorafgegaan door de muziek van 't Kamper instructie-bataljon, bewoog zich door de straten de stoet, voorstellende „De afgevaardigden ter Pacificatie van Gjjnt", waaronder vooral uitmuntte prins Willem I, schout en schepenen van Gent enz., alles zoo historisch mogelijk. Een massa volk van heinde en verre bewoog zich aan weers zijden van den optocht. Op de Groote Markt waar de kermis nog in vollen gang was en de, herbergen en logementen wemelden van kermis- gangers en dansende gezelschappen, was een flinke muziektempel opgeslagen, waar een druk bezochte matinée musicale en een avondconcert werden gegeven. Een schitterend vuurwerk, begunstigd door prachtig weer, besloot de feestviering (Fad.) Binnen veertien dagen zal de opening plaats hebben van een rechtstreekschen stoombootdienst tusschen Londen en Delfzijl, die na de opening van het groote scheepvaartkanaal waarschijnlijk tot Groningen zal worden doorgezet. De nationalen in Polen verkeeren in groote agitatie door het bericht van een Berlijnsch cor respondent in de ultramontaansche „Czas", dat tea aanzien van de Oostersche quaestie een geheim verdrag tusschen Rusland, Oostenrijk en Duitsch- land bestaat over de verdeeling van Turkije, op grond waarvan Rusland verscheidene Turksche provincies, Oostenrijk Bosnië en de Herzegowina en Pruisen het dezerzijds van den Weichsel gelegen deel van het koninkrijk Polen met Warschau zouden krijgen. Donderdag werd door het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen aanbesteedHet vol tooien der Waterleiding en van de boezemkade met de daarbij behoorende aardewerken ten dien* ste van het stoomgemaal in Schouwen, in twee perceelen. Het le perceel letter b werd afgemijnd door J. v. d. Linden te Zierikzee voor 1425 terwijl van het 2e perceel de minste inschrijver was Joh. Monster te Strijen voor ƒ6289. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door den direc teur der artillerie, stapel- en constructiemagazijnen te Delft, op den 6en September a., zal worden aan besteed de levering van behoeften tot achterlaad- materieel, van beslagdeelen tot voertuigen en van voorwerpen tot de uitrusting der voertuigen be hoorende. 25 Aug. ;s av. 11 u. 54 gr. 26 's morg. 7 u. 55 gr. 's midd. 1 u. 62 gr. 's midd. 6 u. 60 gr. 't Is even onmogelijk een menscb zonder bedrog als een visch zonder graat te vinden, zeide Archytas. De man had gelijk. Zes dagen achtereen hebben de Serven gevochten, zes dagen achtereen hebben zij de wereld verbaasd door de berichten omtrent hun voordeelen en overwinningen, en vooral de zesde dag, eergisteren, moet voorspoedig zijn geweest. Volgens het officieele bericht hadden zij toen een schitterende overwinning op de veel talrijker Turk sche troepen behaald, die, volkomen geslagen, het terrein van St. Stephan tot de Morawa hadden ontruimd, met achterlating van groote hoeveelhe den amunitie en eenige honderden dooden en ge wonden. De Servische soldaten vergaten de ge leden ongemakken en hunne vermoeienissen en waren vol enthousiasme. Men zou dus onderstel len, dat prins Milan weldra de Porte den vrede zou voorschrijven, maar jawel, hij heeft integendeel de tusschenkomst der mogendheden ingeroepen om een wapenstilstand en den vrede te verkrijgen! Donderdag avond werden de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden te Belgrado op het paleis genoodigd en, toen zij allen den prins daar toe adviseerden, verklaarde hij zich bereid vrede te sluiten op den grondslag van handhaving van het status quo ante helium, d i van den staat van zaken als voor den oorlog. Uitdrukkelijk wordt er bijgevoegd', dat Servië geen vredesvoorwaar den zal stellen. Zou het dan getroost aannemen wat de Porte zal aanbieden? Hoe dit te rijmen met de behaalde overwinningen Daaromtrent geeft de Politische correspondenz eenige inlichtingen. De zesdaagsehe strijd, zegt dit blad heeft geen beslissend resultaat opgeleverd, maar de eer der Servische wapenen is volkomen voldaan en door de voortzetting van den strijd zouden noodeloos menschenlevens worden opgeof ferd en verwoestingen aangericht. Daarom heeft Mi lan, wiens grootmoedigheid inderdaad bewondering verdient, aan de vertegenwoordigers der mogend heden te kennen gegeven, dat hij dankbaar zou gebruik maken van hun goede diensten, die zij hem hadden aangeboden. De vertegenwoordigers hebben van dit besluit van den prins per telegraaf kennis gegeven aan hun respectieve regeeringen. Uit berichten van onzijdige verslaggevers blijkt reeds dat de overwinningen der Serven denkbeel dig zijn geweest en het wel degelijk de geleden verliezen zijn die hen tot den vrede aansporen. Hoe het zij, geheel Europaen dit blijkt reeds uit de taal van sommige bladen zal met blijd schap vernemen dat er vooruitzicht bestaat op een spoedig einde van den oorlog, niet alleen met het oog op de strijdende partijen zelve en de rampen, waaraan de oorlogvoerende volken bloolBtaan, maar ook omdat deze oorlog ieder oogenblik aan leiding zou kunnen geven tot andere en nog grooter verwikkelingen. Eergisteren nog heeft een voorval plaats gehad, dat licht nieuwe moeilijkheden zou kunnen veroor zaken. Een afdeeling Turksche troepen is nl. bij Ossovick op Oostenrijks grondgebied gekomen, alwaar zij 100 stuks vee hebben gestolen, op de landlieden hebben geschoten, epn hebben gewond en een ander het hoofd afgesneden; zelfs heb ben zij op Oostenrijksche militairen geschoten. Twee eompagniën Oostenrijksche jager3 zijn ter plaatse aangekomen en hebben de Turken verdre ven die hun buit hebben medegevoerd. Zóo iets zou de Turken duur te staan kunnen komen, daar het in hooge mate de ontevredenheid van de mogendheden zal opweken. De katholieken in Frankrijk spannen al hunne krachten in om bij de aanvullingsverkiezingen voor twee kamerleden, die Zondag a. te Pontivy en te Guincamp in Bretagne moeten plaats hebben, de overwinning te behalen. Men onderstelt dat het hen zal gelukken in Pontivy den heer de Mun de overwinning te bezorgen, doch dat zij te Guincamp in de minderheid zullen blijven. ii. Opmerkelijk is dat bijna terzelfder tijd waarin Carlo Guerrieri Gonzaga den in het vorige artikel vermelden brief in de Diritto plaatste, een andere Guerrieri Gonzagade markies Anzelmo, broeder van Carlo, in de Opinione een zonderling gedicht over hetzelfde onderwerp schreef waarin voornamelijk werd betoogd, dat uit een politiek oogpunt Rome niet de verblijfplaats van den paus, de hoofdstad der katholieke wereld kan blijven, zonder zeer groot nadeel voor Italië. In dit gedicht, hetwelk aan den oud-minister van financiën Sella, de tegenwoordige leider der rech terzijde is gericht, beweert de dichter, dat het Vaticaan Italië stelselmatig in een staat van zwakte wil houden, door het enkele feit reeds, dat het de hoofdstad steeds voor het katholicisme opeiseht. „In dit Rome «egt hij zooals het onver zoenlijke pausdom het heeft gemaakt, blijft Italië met zijn edelaardigen vorst, die zijn leven voor de herleving der natie heeft veil gehad, kwijnend, wankelmoedig, nederig. Tegenoverhaar verheft zich de schaduw van een fantastisch koninkrijk, dat het oppergezag over de wereld eischt. Zal Rome de hoofdstad der wereld of wel van Italië wezen Ziedaar het dilemma dat zich op dringt aan ieder, die niet instemt met de bewering dat de hoogste eigenschap van een staatsman is niet te denken." De dichter besluit met de conclusie, dat Italië om levenskracht te erlangen het koningschap van het pausdom, dat het bij de wet op de waarbor gen heeft erkend, moet opheffen en aan bet paus dom een laatsten slag leveren, dien de geheele wereld verwacht. De twee gebroeders Guerrieri Gonzaga van Mantua hebben^ de een in proza, de ander in poezie den voornaamsten stoot gegeven tot het ini tiatief van het hervormingsplan. Buiten deze twee kan men geen bepaalde namen noemen van andere personendie eveneens persoonlijk gezag en persoonlijken invloed bezitten en gerekend kun nen worden het plan te steunen. Er worden wel namen genoemd en daaronder monseig neur Domenico Panelli, aartsbisschop i. p.fun- geerend bisschop en die te Rome in vijandschap met het Vaticaan leeft. Anderen gelooven aan de feitelijke bemoeiingen van eenig correspondent en agent van den Duitschen oud-katholieken bisschop Reinkens, terwijl nog anderen gelooven, dat de ware raddraaier der beweging de dweepzieke pro testanten der Vereenigde staten, methodsiten, episco- palen en andere zijn, die te Rome drie kerken hebben gebouwdverschillende scholen hebben gesticht en hun hoofdbestuur hebben gevestigd in een paleis tegenover dat van den vicaris-generaal. Intusschen begint men er zich eenigszins over te verwonderen, dat hoewel de zaak nu reeds twee maanden wordt voorbereid, de onbekende aanleg- gers der beweging nog niet voor den dag komen en het openbare comité vormen dat zij hebben aangekondigd, en men vraagt of zich nog geen voldoend aantal leden hebben aangesloten om openlijk propaganda te voeren? Wat de regeering betreft, tot nogtoe bepaalt zij zich door toepassing van artikel 18 der wet op de waarborgen, de bevrijding der lagere geestelijkheid voor te bereiden, en in een brief aan den voormaligen Dominicaner monnik Prota, hoofd van de vrije Napolitaansche sociëteit, heeft do heer Mancini wel eenige welwillendheid voor de kerkelijke hervormers aan den dag gelegd, doch niets geeft recht om te onderstellen, dat hij het denkbeeld eener verkiezing van den bisschop van Rome buiten het conclave om zou willen beguns tigen. Zie hier wat de Diritto, die op goede gronden als het voornaamste orgaan der regeering en vooral van den heer Deprótis wordt beschouwd, over dit onderwerp zeide: „Het stelsel der verkiezing van den paus door het volk zou de negatie wezen van 15 eeuwen strijd en van de voortdurende pogingen m den bisschop van Rome boven alle andere bis schoppen der christenheid te verhellen. Zoodra de paus een eenvoudig uitvloeisel van het Romein- sche volk wordt, verliest hij zijn universeel karak ter En verder: „De aangekondigde plannen zullen niet slagen, want zij hebben twee hinderpalen tegen zich, te weten de godsdienstige onverschilligheid (de liberale Italiaansche geest in zijn geheel ge nomen), en de argwaan der katholieke mogendhe den, dat de gekozen bisschop van Rome een instru ment van de Italiaansche regeering zou kurnen worden.' Op dit belangrijke artikel heeft de markies Carlo Guerrieri Gonsaga met de reeds gemelde woorden geantwoord in de Diritto en ook nog op andere wijze. Met belangstelling wordt de verdere ont wikkeling van deze zaak te gemoet gezien, die aanleiding geeft tot verschillende overwegingen over andere onderwerpen. Yan hier vertrokken het barkschip Walche ren naar Riga. Alhier binnengekomen de brikschepen Pallas en Prinses Whiteby beide met kolen. Amsterdam, 25 Aug. 26 Aug. KTederl. Cert. Werk. schuld. 2} pet. 62f| 62}} Cértific. dito dito .3 75} dito dito dito4 99} 99} Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. „89 Loten stad Rotterdam. 3 f 98} 98} dito dito Amsterdam.3 97 97 België. Cert. bij Rothschild. 2J, pet. Frankrijk. Inschrijvingen3 Inschi ij vingen5 Rusland. Oblig. 1798/1816. 5 100} 100} Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl.Hope&C°.18556«serie. 5 88} 89 dito 1000 18645 98 99 dito L. 100 18725 92} 93} dito L. 100 18735 92} 93} Loten 18645 f 318 317} Loten 1866 5 322 320 Obl. Hope C°. Leen. 1860. 4} pet. 88} Certific. dito4 76 Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4 L. 4 76} Obligatiën 1867694 79} 79} Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 269 269} Oblig. dito4} pet. 84} 84} dito dito4 200 Aand. Kiew-Brest5 120 120 dito Baltische spoorweg 3 130} 130 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 96} dito dito Jelez-Griasi.5 dito dito Jelez Orel 5 pet. 96 dito dito Charkow Azow 5 90} 91 Polen. Schatkistobligatiën .4 80} Aand. Warschau-Bromberg4 f 62} dito dito Weenen 5 120 120} Oostenrijk Obligatie metal. in zilver Januari/Juli 5 pet. 57} 55} Obligatiën dito April/Oct. 5 56} 57} dito in papier Mei/Nov.. 5 54} 55 dito dito Febr./Aug. 5 55 55} Aand. Nation, bank3 842 840 Loten 18605 556 dito 1864 131 132 Hongarije. Schatkistbiljett. 6 pet. Obig. Theiss spoorweg5 65} - Italië. Certific. Amsterdam. 5 Oblig. Z-Ital. spoorweg. 3 102} 102 Spanje. Obligatiën Buitenl.. 3 pet. 14} 14} Oblig. Binnenlandsche. 3 13^ 13} Portugal. Obligatiën 3 pet. 52} 53 Turkije. Inschr. Alg. schuld 5 11}} 12}V Obligatiën 1869. 6 30} 33} Fgypte. Obl. 18687 pet. 46} 47} Obl. 1873 7 45} 46} Amerlka.Obl.Ver. Stat. 1904 5 pet. Obligatiën dito dito 1885 6 100} 100} Illin. Cert. Amsterdam. 81} 81} Oblig. Illinois Redemtion. .6 92 Oblig. Central Pacific 6 97} 97} Certific. Chic. N. W7 57J, 57 Oblig. Madison Ext7 90} 90} dito Winona-St. Peter 7 88} 88} dito N. W. Union7 87} 87} dito Union Pac. Hootdl. 6 93} 95 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 18634} Obl. 18655 9£} Amsterdam 26 Augustus. Metall. f 20.65dito zilver 21.20Div. Eng. per f 11.90Eng. Portugal per 11.90Spaansche piasters Amerikaansche dollars (in goud) 2.45. Amsterdam 25 Augustus. Metall. f 20.60dito zilver 21.15; Div. Eng. per f 11.90; Eng. Rassen per 11.90; Eng. Portugal per 11.90; Frans, ƒ47.60; Belg. ƒ47.60; Pruis, 58.60 Hamb. Russen Kussen in Z. R. 31}; Pool- sche per fl. Poolscho per Z. R. sPaa°" sche p'asters ƒ-.; Spaansche binnenlandsche IAmerik&ftnsclio dollars 2.45; papier f 2.17

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3