BUITENLAND. Kerknieuws. Kunstnieuws. Koloniën. émm$i TJkriW)Utt. Verkoopingen en aanbestedingen» Thermometerstand. Algemeen Overzicht. nog 24; hier staat echter tegenover dat dit kan ton, wat den uitslag der examens betreft, met Bazel bovenaan staat. Te Genève ontvingen 9831 kinderen onderwijs 336 ontvingen geen onderricht hoegenaamd, doch hieronder bevonden zich slechts 101 inwoners van Genève; de andere waren vreemdelingen op wie de leerplicht niet toegepast kan worden. De bewaarscholen te Genève zijn onder het oppertoezicht eener dame, mevrouw de Portugall gesteld. In 't algemeen wordt de werkzaamheid der vróuwen in Zwitserland ten opzichte van het onderwijs hoe langer hoe uitgebreider en men verzekert dat de regeering zich daarover niet heeft te beklagen. Het middelbaar onderwijs voor jongens te Genève laat te wenschen over. Het is niet degelijk ge noeg en te veelomvattend. Ook is het cijfer van 963 leerlingen, die het gymnasium en de nij ver heids-school gezamenlijk bezoeken, te talrijk om aan het oppertoezicht van éen man, hoe bekwaam ook; toevertrouwd te blijven. Men is in dit op zicht op maatregelen ter verbetering bedacht. Daarentegen is het middelbaar onderwijs voor meisjes er uitstekend. 945 vrouwelijke leerlingen maken er gebruik van. Alle standen zijn daar onder vertegenwoordigd en niettegenstaande de oude deftige Geneefsche familiën zeer op haar point (Thonneur gesteld zijn, heeft deze vermen ging nog niet tot de minste klacht aanleiding ge geven. De meisjes uit den minderen stand leeren er fijner manieren door; de meer aristocratische leeren er beter waardeering van de burgerklassen en ten slotte blijft het huisgezin en het huiselijk verkeer zijn machtigen invloed behouden om tegen al te groote gelijkmaking, die tot eentonigheid en karakteloosheid zou voeren, te waken. Als een opmerkelijk feit verneemt men, dat met September e. k. aan de hoogeschool te Utrecht het getal in te schrijven studenten het dubbele zal bedragen in vergelijking met een en twee jaren te voren; de meeste te huur staande kamers aldaar zijn óf verhuurd ói besproken. De heer dr. J. D Steijn Parvé, inspec teur over het middelbaar onderwijs, die blijkens de mededeeling in het Nuts-rapport over de wet ten op het lager en middelbaar onderwijs dat rapport niet mede onderteekend had, wegens ver schil van meening omtrent hoofdpunten, heeft thans in verschillende bladen een brief openbaar gemaakt, waarin zijne verhouding tot de commissie wordt medegedeeld. De heer Steijn Parvé ver klaart daarin o. adat omtrent het begrip van middelbaar onderwijs, de aansluiting van dit aan het lager onderwijs, den daaruit voortvloeienden omvang van het middelbaar onderwijs, de inrich ting der hoogere burgerscholen en van haar einde examens, de burgeravondscholen enz., in het rapport bijna uitsluitend meeningen worden verkondigd en voorstellen gedaan, lijnrecht in strijd met zijne meening en ondervinding. De Goesche Ct. bevat een verslag der feestviering van de Christelijke gereformeerde gemeente te Goes, bij gelegenheid van haar Dinsdag aldaar herdacht 40jarig bestaan. Als eene bijdrage tot de geschiedenis van onzen tijd laten wij dat verslag, eenigszins verkort, hier volgen. Voor prof. Brummelkamp, van Kampen, de feestrede uitsprakwerd door den leeraar der ge meente, d8. D. de Pree, een woord ter inleiding gesproken. De aanleiding tot en het doel van deze feestviering werden medegedeeld. Eene bij drage tot de geschiedenis van het ontstaan der gemeente werd gegeven in de mededeeling der namen van de eerste kerkeraadsledenhunne bevestiging op den 18en September 1836 door d8 Bud ding onder den blooten hemelonder Oudelande de eerste openbare prediking in een schuur iu de Wijngaardstraat te Goes, door da. Buddingde komst van den politie-commissaris Bakker met zijne agenten in de morgen- en middagbijeenkomst; de beboeting met 700, behalve de proceskosten; de prediking van ds. van der Meulen in een schuur van M. de Dreu, eveneens beboet met f 300den aankoop van de zeepziederij de „Wereld", ter aanwijzing van het geringe beginsel en het kom mervolle ontstaan der gemeente, waardoor haar bloeiende toestand in het heden te meer moest op gemerkt en door hare leden dankbaar gewaardeerd worden. Spreker karakteriseerde hare geschiedenis met de woorden uit Hand. 2 42, als een terUgkeeren tot en een volharden in de leer der Apostelen. Niet een nieuwe kerk werd door de gescheidenen gesticht of bedoeld, maar een blijven bij en een voortzetten van de historische lijstverbroken door de organisatie van 1816 van de gereformeerde kerk, was uitgangspunt en bedoeling. Onder het zingen van Psalm 136 22 en 23 trad daarna prof. Brum melkamp op en begon met het lezen van I Cor. 11731, waarvan de inhoud zijn gansche rede beheerschte. De Christus-prediking v oor de wereld een dwaasheid en ergernis; de Christus-prediking in die wereld een kracht en wijsheid Gods. In korte trekken werd dit bewezen uit de kerkge schiedenis van 18 eeuwenvooral uit die der re formatie en der scheiding in Schotland, in de vorige en in deze eeuwen spr. deed in het licht dier gansche geschiedenis den toestand van Neêr- lands staat en kerk voor en na 1813 ons aan schouwen. In breede trekken schetste spreker den toestand van het Herv.-kerkgenootschap van dien tijd, wat aanleiding en den stoot tot dien uitgang van dat genootschap had gegeven; hij deed zijne toehoor ders de vervolging, door de kerkbesturen in het leven geroepen, zoaals hij zelf die mede doorleefd had, aanschouwen; gaf rekenschap van zijne uit zetting uit het Hervormd kerkgenootschap en af scheiding van beginsel, het karakter en het doel der scheiding, en noodigde allen, die de gerefor meerde leer liefhebben uit, naar art. 27, 28 en 29 der Ned. Ger. geloofsbeleidenis ernstig te onder zoeken, welke de gereformeerde kerk in Neder land is. Eenige leden der hervormde gemeente te Paramaribo, niet tevreden met de beroeping van d8. Zaalberg aldaarwillen voor eigen reke ning een predikant in hun geest aanstellen. Beroepen bij de N. H. gemeente te Breskens de heer H. J. Janssen, predikant te Groede, Landbouw. In navolging van de reeds door eenige gemeen teraden in het land van Heusden gevormde krin gen om voor gemeenschappelijke rekening land bouwonderwijs te laten gevenhebben de' raden der gemeenten DrunenBaardwijk, Nieuw- kuik en Hedikhuizen besloten om voor ge meenschappelijke rekening de gelegenheid voor dergelijk onderwijs open te stéllen. De lessen zullen zooveel mogelijk in den winter worden ge geven, bij beurten, en zóo geregeld zijn, dat zij minstens 3 maanden lang wekelijks plaats hebben en een geheel vormen. Behalve wellicht een provinciaal subsidie, zal de onderwijzer van iedere gemeente f 25 ontvangen. De statuten der vereeniging tot oprichting van een museum van moderne kunst te 's Gravenhage, welke onlangs de koninklijke goedkeuring verkre gen hebben, behelzen in hoofdzaak het volgende. De vereeniging stelt zich ten doel het tot stand brengen, zoowel door aankoop als door schenking, van eene verzameling kunstwerken van hedendaag- sche Nederlandsche meesters. De eigendom der aldus verkregen kunstwerken gaat onmiddellijk over op de gemeente's Gravenhage, maar blijft niettemin onder het toezicht en het beheer van het bestuur dezer vereeniging, bestaande uit eene commissie van negen personen, onder welke drie kunstenaars. De kommandant van Z. M. stoomschip Bromo, belast geweest met het instellen van een onder zoek naar de plaats van het stranden van het stoomschip Luit. generaal Kroesenrappor teert daaromtrent het volgende: „Den 4en Juli des morgens te 6 u. 30 m. nabij de plaats des onheils komende, verraadde drijvend hout alras de vermoedelijke plaats, waar de Kroesen gezonken was. Met de reddingboot daarbij geko men, gaf eene zonnetentlat van 14,5 meter lengte met eenige meters zeildoek eener zonnetent, die door een eind lijkentros aan het wrak was verbonden mij als het ware van zelf de juiste ligging van het schip te kennen. „De loodingen, die ik daarop onmiddellijk ver richtte, gaven mij ten duidelijkste aan dat het schip in 15 tot 17 vadem gezonken was, terwijl volgens zeggen van den peiler, een Europeesch matroos le klasse, het schip door hem aangelood was. „Als bewijsstuk, dat de Kroesen door mij ge vonden was, sneed ik de lijkentros door, wierp een enterdreg met handlood op het wrak, dat spoedig goed hield (zoodat de reddingboot er voor ten anker bleef liggen), legde een bamboe van eenige meters als boei daaraan vast, en nam toen de zonnetent-lat met doek en ijzeren stut met steundersdat alles te zamen een drijvend geheel vormde mede naar de Tjinrana, die in de nabij heid op en neder hield. „Het geheele vaarwater tusschen den vasten wal en de onbekende klip (Batoe-Blantong genaamd) werd nog door mij opgelood, welke loodingen mij leerden dat aan de binnenzijde de klip opgelood kan worden, en bij goed weder, zelfs op 5 vadem, nog straffeloos genaderd zou kunnen worden. Daarentegen vond ik dieper water bij den Suma tra wal. Dicht bij de rots, waarop een enkele boom staat, bij den inlander bekend onder den naam van Tandjong-Blantong, bedroeg dit even buiten de branding reeds 2017 vadem. „Aan den buitenkant van den steen staat meer dan 20 vadem en zou ik diepzee-loodingen hebben moeten verrichten, om den juisten diepgang te kunnen opgeven, dat ik, nu de Kroesen eenmaal gevonden was, als nuttelooze moeite beschouwde. „Intusschen, zooveel is zeker, dat door mij als meeste diepte tusschen wal en klipsteen, die niet altijd brandt, 20 vadem is gelood. Eenmaal loodde ik op het wrak 10 vadem. „De afstand van Tandjong-Blantong tot Batoe- Blantong bedraagt pl, m. 250 meter. Het landen met de sloep door de zware branding niet moge lijk zijnde, zoo moest ik mij met dezen gegisten afstand vergenoegen. Ten einde de ligging van de Kroesen nauwkeurig aan te geven, zoo legde ik er eene roode boei op". Naar wij vernemen bevinden zich op het oogen- blik hier ter stede twee personen, door de com missie van adviseurs voor het behoud der monu menten van geschiedenis en kunst afgevaardigd om op 's rijks kosten teekeningen te maken van de gebouwen der Abdij alhierin den staat waarin ze zich thans bevinden. Wij veronderstellen dat de heeren met de Muntpoort zullen beginnen, teneinde die op het papier vereeuwigd te hebben alvorens ze inzakt. Naar men verneemt zijn bij eenige personen te Vlissingen hoeveelheden zijden fluweel in beslag genomen, afkomstig van den vóór eenige dagen gemeld en diefstal aan boord der stoombooten van de maatschappij Zeeland. Onder de gemeente Vrouwepolder is op den havendijk het lijk gevonden van een onbekend fatsoenlijk gekleed man, wiens linnen E. S. ge merkt was. Daar een revolver naast het lijk lag en hij een kogelwonde in de rechterborst had, vermoedt mendat hier zelfmoord heeft plaats gehad. Naar men verneemt doen zich voor den aan koop van den gouden ring dien een brievenbe steller te Utrecht in een turf gevonden en bij een goudsmid voor d<? waarde verkociit had, thans zoovele lief hebbers op dat deze spoedig in handen van een kooper zal overgaan. Bij het landbouwfeest te Tiel hebben twee personen ruzie gehad en heeft daarbij de een den ander in de vingei-3 gebeten. Dientengevolge moes ten hem Zondag twee vingers afgezet worden. In de Aa bij Steenwijk is een antieke kruik gevonden, volgens opgave met het jaartal 760 voorzienen met bustesopschrift en wapens er op. Met het leggen van boeien voor het ramto- renschip Koning der Nederlanden in de geul der Noordzeehaven hoopt men in den loop dezer week gereed te komen; de kommandant, de kapitein ter zee van Gennepneemt maatregelenom het schip met half springtij in zee te brengenhet juiste tijdstip is nog niet aan te geven. De „Vereeniging tot veredeling van het Volksvermaak" te Amsterdam heeft haar plan laten varen om in de vroegere kermisdagen volksfeesten te geven. Zij heelt echter in overleg met burge meester en wethouders besloten een grooten volks tuin aan te leggen, waartoe zij de medewerking van 't publiek zal inroepen. Verder werd op de in de vorige week gehouden vergadering besloten, met het bestuur der histori sche tentoonstelling in het Oude-Mannenhuis in overleg te treden, om tegen een geringe entrée aan personen uit de volksklasse de gelegenheid te verschaffen die tentoonstelling te bezoeken, waarbij de Vereeniging dan zorg zal dragen, dat bevoegde personen de merkwaardigheden verkla ren en dus dat bezoek leerzaam maken. Met het oog op de twistvraag, of gasfabrie ken voor particuliere rekening, dan wel voor ge meentelijke behooren opgericht en geëxploiteerd te worden, verdient vermelding het voorstel van een commissie van drie rechtsgeleerden ad hoe uit den gemeenteraad te Winschoten, om, nu in het volgende jaar de 20 jaren zullen zijn verstre ken, gedurende welke volgens contract het gas ook aan de gemeente door een particuliere vereeniging werd geleverd, en wel eerst tegen 21 en later tegen 20 cent den kub. meter, voortaan ook door de bestaande particuliere fabriek het gas te doen leveren, en wel tegen 15 cènt als maximum per kub. meter. De commissie is van oordeel, dat voor grootere plaatsen een gemeentelijke fabriek wenschelijk is. Een Engelsch dagblad deelt een eenvoudig en, naar men zegt, beproefd middel mede tegen den zonnesteek. Degenen die in het land werken of veel aan de zon zijn blootgesteld, moeten nl. eiken morgen een versch koolblad in hun muts of pet leggen. Daardoor zal het hoofd onder de heetste zonnestralen frisch blijven en behoeft men niet voor zonnesteken te vreezen. Midden in de rivier van Nieuw-York liggen eenige boven water uitstekende rotsen, welke voor de scheepvaart zeer gevaarlijk zijn en die dan ook, dank zij den ondernemingsgeest der Amerikaan- sche ingenieurs, waarschijnlijk weldra door middel van dynamiet uit den weg zullen worden geruimd. Intusschen hebben de Nieuw-Yorksche winkeliers ze reeds sedert jaren aangewend alsad vertentie-borden1. Met reusachtige letters wordt aan de opvarenden der talrijke voorbijvarende sche pen, die het geluk hebben zich niet op de rotsen te pletter te loopen, verkondigd waar men in Nieuw- York de beste schoensmeer, machine-olie, touwwerk, scheepsvictualiën enz, kan krijgen. Het Engelsche koningshuis schijnt zich meer en meer met den hoogen Engelschen adel te wil len verbinden. Nadat de vierde dochter van koningin Victoriaprinses Louisereeds gehuwd is met den markies van Lorneoudsten zoon des hertogs van Argyllis haar eenig overgeblevene zusterprinses Beatrixthans met den markies van Staffordoudsten zoon van den hertog van Sutherland, verloofd. De prinses is het jongste kind der koningin en 19 jaren oud. In het Wagner-theater te Bayreuth zijn niet minder dan 80 uitgangenzoodat het gevaar voor brand of andere ongelukken daar voor het pu bliek bijna geheel is weggenomen. Men beweert dat de heer Gevaert, directeur van het Brusselsche conservatoire, door het on zichtbare orkest in het Wagner-theater zoodanig met bewondering vervuld is, dat hij ernstig op middelen bedacht is om dit denkbeeld te Brussel in toepassing te brengen. Ook de Parijsche thea ter-directeurs zijn reeds op navolging bedacht. Een heidebrand te Jalhay (België) is niet zonder moeite uitgedoofd door 500 soldatendie door den burgemeester in allerijl uit Yerviers waren ontboden. Ook Pruisische soldaten waren ter hulp toegesneld. Men heeft een greppel gegraven van een meter breedte en een halven meter diepte, over eene zeer groote lengte, teneinde het brandende gedeelte geheel af te zonderen. De brandende oppervlakte wordt op vijf kilometers geschat; het vuur strekt zich uit tot eene diepte van 2 meters beneden den grond. Zondag nacht is de trein van Calais naar Brussel dicht bij Rijssel ontspoord tengevolge van het breken van een der railswaardoor zeven wagens van den weg af in een weiland terecht kwamen. Gelukkig is de spoorwegdijk daar ter plaatse niet hoog, zoodat het ongeluk niet zulke ernstige gevolgen had als men vreezen kon. Zes passagiers zijn meer of minder ernstig gekwetst. De weg laat op die pleknaar men verneemt, veel te wenschen over, daar dit gedeelte spoedig buiten gebruik zou raken en daardoor slecht onder houden werd. Een gerechtelijk onderzoek is be volen. Te Brussel ie eene net gekleede jonge dame door den stationschef aangehouden op het oogen- blik dat zij van eene andere dame eene portemon- naie met ongeveer 200 franken gestolen had. Men hield haar reeds sedert eenigen tijd in het oog, daar het stelen van portemonnaies aanhou dend plaats had en zij de aandacht getrokken had, door steeds, zonder duidelijke bestemming, in en om de treinen rond te dwalen. Ook nu weder was zijzonder plaatskaartjein een wagon gaan zitten en trachtte er bij het eerste station weder uit te gaan, toen men haar betrapte. De heer Camille Claude, lid der Fransche kamer vap afgevaardigden voor het arrondissement Toul, is, volgens eene bij het ministerie ontvan- gene telegrafische depechenabij Nancy door den bliksem getroffen en dadelijk dood gebleven. Hierdoor zijn thans acht plaatsen in de kamer open. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door den directeur der artillerie, stapel en constructie-magazijnen te Delft op den 12en September aanstaande, zal wor den aanbesteed de levering van 6000 kilogram tin (Banca). 23 Aug.'s av. ll;*u. 55 gr. 24 's morg. 7 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 67 gr. 's midd. 6 u. 63 gr. De invloed van de pers op de publieke opinie is in de laatste jaren niet weinig toegenomen door de algemeene verspreiding van geïllustreerde bladen. Maandenlang kunnen de couranten over een of ander onderwerp schrijven, fraaie beschrij vingen geven omtrent gebeurtenissen of zakenof ook wel in indrukwekkende taal gruwelen en rampen schetsenzij kunnen afschrikwekkende bijzonderheden en overweldigende getallen opsom men, terwijl toch het publiek bijna geheel onver schillig blijft. Een enkele goed gedachte en goed uitgevoerde plaat echter in een of ander geïl lustreerd blad heeft als 't ware een magische werking; iedereen wordt wakker; de publieke opinie is terstond gevormd; er gaat éen enkele stem van blijde verrassing of droeve verontwaar diging op. Deze laatste wordt zeker niet weinig opgewekt door een plaat in het laatste nommer van de Graphic, waarop drie woeste Baschibozouks drei gen een weerlooze vrouw en een klein kind te doorsteken, die bij het lijk van hun man en vader zitten. Engeland heeft dan ook reeds krachtig zijn stem verheven tegen dergelijke gruwelen en eischt van de Turksche regeering de geheele terug roeping van haar ongeregelde troepen. Maar ook elders is dezelfde verontwaardiging opgewekt, en' Rusland en Duitschland hebben onvoorwaardelijk toegestemd tot een gemeenschappelijke démarche met Engeland om een einde te maken aan de wreedheden der ongeregelde Turksche troepen. Ook Oostenrijk heeft verklaard zich daarbij te willen aansluiten, doch men beweert, dat het meer rekenschap houdt met zijn eigen belang dan met de humaniteit. Gaarne willen we gelooven dat de drie eerstgenoemde mogendheden in deze zaak volkomen onbaatzuchtig zijn en geheel door mensch- lievende gevoelens gedreven handelen, maar in ieder ander geval zouden we bij een dergelijk verwijt jegens een der andere mogendheden zeg gen de pot verwijt den ketel dat hij zwart is

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3