N°. 201. 119e Jaargang, 18Tè. 25 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke Dommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiêns 20 Cent per regel. Gèboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Bericltt. Uithoofde der verplaatsing onzer bureaux wordt men verzocht alle brieven, boodschap pen als anderszins, bestemd voor de redactie of de administratie van dit blad, in het vervolg te adresseeren Aan het bureau der Middelburgsche courant, St. Pieterstraat A 72, alhier. Middelburg, 24 Augustus, FEUILLETON. Isola 8 ei ia. Het elfde jaarverslag der Middelburgsche ver eeniging Uit het volk—voor het volk is thans in druk verschenen en ons toegezonden. Wij ontleenen daaraan de volgende opgaven. De vaste instellingen der vereeniging, de Volkszangvereeniging en de cursus tot oefening in het kunstmatig lezen en voordragen, bleven in het afgeloopen jaar in stand en in goede werk zaamheid. Als directeur der eerstgenoemde inrich ting werd benoemd de heer D. W. Louis, ter vervanging van den heer Hemmes, die als zoodanig bedankte. Meer uitbreiding werd gegeven aan het elementair onderwijs in de zangkunst en, als een gevolg daarvan, is het zeer wel mogelijk dat de zangvereeniging in den eersten tijd minder in het openbaar zal optreden dan vroeger het geval was. De aangewende poging tot bevordering van het aankweeken van bloemen door den arbeidenden stand is boven verwachting geslaagd. Daar wij te zijner tijd daarvan verslag gegeven hebben, is het niet noodig daaromtrent thans in bijzonder heden te treden. Aangevraagd ter kweeking wer den 1780 planten, op de tentoonstelling ingeleverd 1447 planten, terwijl bijna geen der aanvragers wegbleef. De ontvangsten voor de geheele zaak bedroegen 305, de uitgaven f 496, zoodat de kas der vereeniging daar eene som van f 191 moest bijleggen. „Ofschoon, wordt in het verslag ge zegd, op den duur onze kas zulk een uitgaaf voor éen enkele zaak, boe nuttig ook, niet kan dragen, hebben wij niet geaarzeld cok dit jaar de zaak der bloemenkweeking weder ter hand te nemen, in de hoop dat de meerdere bekendheid die zij heeft verkregen, meerderen zal aansporen ons in onze pogingen te steunen. Dat dan ook zij, die zich misschien met sommige werkzaamhe den onzer vereeniging niet geheel kunnen veree- 30. Naar het Duitsch van Arthur Stahl. Vervolg.) Eene audiëntie bij den paus is niet moeielijk te hekomen. In de meeste gevallen is eene een voudige aanmelding daartoe hij den gezant van de betrokken natie voldoende, ja voor reizende dames is het reeds zoozeer mode geworden, dat de touristen het als eene der gewone merkwaar digheden van de Eeuwige Stad beschouwen. Voor Candida echter was het een zeer belangrijke stap en zij moest dien zonder medeweten van Cesare doen, daar zij vreesde dat deze het anders niet zou willen gedoogen. Toen zij te Rome aankwam, vernam zij terstond dat het vonnis geveld was. Zij deed daarop de noodige stappen en bevond dat het niet moeielijk zou zijn haar wensch vervuld te zien; reeds voor den volgenden dag werd haar eene audiëntie bij den paus toegestaan. Bij de receptiedagen van den Heiligen Vader wordt een bepaald ceremonieel gevolgd. Dames worden altijd des Donderdags morgens ontvangen. Zij moeten zich, gelijk voor een bezoek in de Sixtijnsche kapel, in 't zwart nigen, maar die deze zaak goedkeuren, ons bierin met hunne bijdragen helpen In den afgeloopen winter werden zes volks voordrachten gegeven, voor welke te zamen 2385 toegangkaarten werden afgegeven a 10 cent, zon der de 25 gratis-kaarten te rekenen, die iederen avond voor de militairen van het garnizoen be schikbaar gesteld werden en eenige andere koste- looze entrée's. Het grootste aantal bezoekers be droeg 606, bet kleinste 162. Opmerking verdient dat dit kleinste getal bereikt werd op den eenigen avond, dat er eene populair-wetenschappelijke voordracht over licht en lichtverschijnselen, door proeven opgehelderd, werd gehouden. Overigens waren de voordrachten alle van muzikalen of let terkundigen aard. De zaal bleek gewoonlijk te klein om het aantal bezoekers te bevatten, zoodat er steeds afgewezen moesten worden. De kosten der zes voordrachten bedroegen, tengevolge der van vele zijden ondervonden kostelooze hulp, niet meer dan f 138.61. De tentoonstelling der portefeuille met teekenin- gen van „Pulchri Studio" werd slechts door 195 personen bezocht. Daaronder bevonden er zich 26, die van de gelegenheid gebruik maakten om voor 10 cent toegang te bekomen. Het bestuur stelt zich voor gevolg te geven aan den bij die gelegenheid gegeven wenk, om voortaan hetzij vooraf of op de tentoonstelling zelve, in breede trekken iets mede te deelen over de leer van het schoone, teneinde op duidelijke en begrijpelijke wijze te leeren wat en waarom iets schoon ge noemd wordt. De plaatsgegrepene veranderingen in het bestuur der Vereeniging zijn reeds vroeger door ons ge meld. Een woord van herinnering wordt in het verslag gewijd aan wijlen den heer C. Krijger, een der oprichters van de Vereeniging en gerui- men tijd een harer bestuursleden, wien zij dit jaar door den dood moest verliezen. De tinaneieele toestand der Vereeniging is niet ongunstig. Een klein batig saldo is overgebleven en het ledental met tien toegenomen. Met instemming laten wij hier de woorden vol gen door welke het verslag besloten wordt: „Er is een tijd geweest dat onze vereeniging te worstelen had met velerlei vooroordeelen, ja met zeker wantrouwen bejegend werd, als zochten wij iets anders dan het bevorderen van veredeling en beschaving. Er zijn er geweest en er zijn er nog, die glimlachend vragen naar de uitkomsten van ons pogen in de nu reeds vervlogen elf jaren. Men vindt er die van meening zijn, dat alle arbeid ijdel is om een zekere ruwheid, een zekeren inge- wortelden lust tot het min edele te bedwingen of te veranderen, en het derhalve wijs zou zijn ons niet verder af te slooven. kleeden, zonder handschoenen, maar met waaiers en met den zwarten kanten sluier over het hoofd. Zij rijden te elf uren naar het Vatikaan en stappen niet uit bij het groote portaal der Zwitsersche garde, maar aan een bijzonderen opgang naar de receptiezalen van den paus. Zij, die met een bepaald doel eene audiëntie gevraagd hebben, worden op een vroeger of een later uur ontvangen. Tot dezen behoorde Candida. Hoe dikwijls was zij niet over het St. Pietersplein gegaan, maar nooit hadden de reusachtige gevel der kerk, de obelisk, de prachtige fonteinen, de kolonnades zulk een ^diepen indruk op haar ge maakt als heden! Zij verliet haar rijtuig hij den evengenoemden opgang en werd door de bondt gecostumeerde Zwitsersche garden geleid tot aan den grooten trap, voorbij den ingang der Sixtijnsche kapel tot aan het portaal, waarboven, als bij een particulier, de naam: „Pio nono" staat. Daar ontving haar een der pauselijke kamer- heeren en leidde haar de lange gangen door. Ware zij niet met andere gedachten vervuld geweest, hetgeen hare oogen trof zou haar geboeid hebben. Al de bedienden waren gekleed in karmozijn rood damast, afgezet met fluweel en goud, hetgeen een schitterend effect maakte. In de laatste galerij der Loges van Raphael liet de kamerheer haar eenige oogenblikken alleen. Weldra kwam hij terug en voerde haar in de eerste audiëntiezaal. Het wemelde er van lakeien en een aantal perso nen stonden te wachten, hetgeen Candida echter „Wij zijn juist tot tegenovergestelde gedachten gekomen. Wij durven ons vleien dat wij vrij wat beter beoordeeld worden dan vroeger; dat men tot de overtuiging is gekomen dat onze bedoeling werkelijk is in het waarachtig belang van velen en dat wij nog vrij wat meer konden wij voe gen er bij zouden doen wanneer wij nog meer ondersteuning vonden. De fondsen zijn te onbe duidend om iets van eenigen omvang te onderne men, vooral wanneer wij door zeer lage entrées willen werkzaam blijven voor de bedoelde klasse der maatschappij. En het is om al deze redenen dat wij aan onze gegoede medeburgers het ver zoek richten om, voor zoover zij het niet zijn, tegen eene jaarlijksche bijdrage van f 2.50 lid te worden van onze vereeniging. Of wel tot onze minder gegoede medeburgers: komt! helpt ook gij ons in ons pogen, door begunstiger te worden, 't zij voor f 2 of f 1.50 of f 1.25 of voor f 1. Rechten worden er niet door verkregen; 'tware woord is ondersteunen, helpen om iets tot stand te brengen, wat voor nog minder bedeelden voor luttele centen is te genietenniet alleen vermaak maar ook leering, niet alleen een uitgang, maar een opbouwen tot al datgeen wat begrepen is in de uitdrukking: 't ware, 't schoone en 't goede." In de vergadering der Ylissingsche afdeeling van het anti-dienstvervangingsverbond, welke Donderdag avond gehouden werd, is de heer D. J. H. van Aken, secretaris der afdeeling, benoemd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering, welke den 31en dezer te 's Gravenhage gehouden zal worden. 1 Aan het Handelsblad wordt het volgende uit Vlissingen geschreven. „De eisch der werklieden van de firma Krupp alhier, om hooger loon bij het laden der schepen, is in de laatste dagen in verschillende bladen besproken en niet altijd juist voorgesteld, waarom wij er nog met een enkel woord op wenschen terug te komen. „Aan het expeditie-kantoor van genoemde firma zijn een aantal vaste werklieden verbonden, terwijl een groot aantal sjouwerlieden, daar van tijd tot tijd gebruikt worden bij het laden en lossen der groote stoomschepen. Deze laatste arbeiders hebben dan uit den aard der zaak een hoog daggeld, doch maakten bij het laden van een dier schepen van den daarbij vereischten spoed gebruik om nog hooger loon te eischen. De afkeuring hierover uitgesproken, zoowel om het onedele als onver standige dezer handelwijze, is dan ook alleen toepasselijk op die tijdelijke werklieden en niet op het vaste werkvolk dier firma, dat alle reden geeft tot tevredenheid. slechts kort behoefde te doen. Men leidde haar weder door eene andere reeks van vertrekken en eindelijk werd de deur van de kamer zijner Hei ligheid geopend. Zij stond alleen, in tegenwoor digheid van den paus. Pius de Negende heeft, gelijk vrienden en vijan den erkennen, iets bijzonder innemends over zich. Hij is de schoonste oude man, dien men zich kan voorstellen, en hij zijn zacht, vriendelijk gelaat staat zijne witte kleeding met de roode kraag buitengemeen goed. Hij zat op een vergulden stoel en voor de estrade, waarop die geplaatst wa3, lagen kussens om te knielen,, voor degenen die hem de pantoffel kwamen kussen. Candida boog de knieën, maar de Heilige Yader hief haar op, en reikte haar zijne bijna historisch gewordene blanke aristocratische hand, om die te kussen in plaats van zijn voet. In hare smart gesterkt door zijne vriendelijkheid als door eene bovenaardsche vertroosting, kuste zij die hand met de innigheid van een gebroken hart, dat hier zijne laatste uitredding zoekt. Met betraanden blik zag zij naar zijne Heiligheid op. „Zeg mij alles, mijne dochter," sprak de paus. En zij zeido hem alles. De bekentenissen vloei den als een stroom over hare bevende lippen en eindelijk, de handen opheffende, smeekte zij om genade voor hem, die haar heden en hare toe komst was. Toen zij uitgesproken had, bewaarde de paus een geruimen tijd het stilzwijgen. „Mijne dochter," zeide hij eindelijk op een zachten, „Hieruit blijkt tevens dat bet Vaderland niet juist was ingelicht, toen het meldde dat genoemd expeditie-kantoor werkvolk uit Essen had ontbo den; aan die arbeiders zou men toch geen vast werk kunnen geeft. „Men heeft nu eenvoudig besloten de sjouwerlie den, die alstoen van den nood der werkgevers gebruik maakten om hooger loon te bedingen, niet meer in dienst te nemen. Bovendien zal het meerendeel der schepen van Krupp, met ijzer-erts geladen, naar Rotterdam gezonden worden. Te gemakkelijker heeft men hiertoe kunnen beslui ten, daar de stoomschepen van dien fabrikant slechts met 3/4 lading de haven van Bilbao kun nen verlaten en dus gemakkelijk den nieuwen waterweg kunnen binnenkomen, terwijl de vrach ten naar den Rijn voor de lichters van Rotterdam lager zijn dan van Vlissingen. „Ook hier is dus gebleken, dat onredelijke eischen om hooger loon den arbeiders slechts nadeel kunnen aanbrengen." Den 6™ September zal te Rotterdam overgaan aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip „Drenthe" een detachement supple tietroepen sterk 105 manwaaronder 5 onder officieren onder bevel van den kapitein der infan terie D. de Vijver en het medegeleide van de le luitenants J. W. H. Werlemannbeide van verlof terugkeerendeJ. N. Hardeman en de 2e luitenants H. C. Verniers van der Loeff, allen van dat wapen, J. C. J. Vrijberghe de Coningh der art. en H. W. Seheuer der genie. De Standaard verneemt dat de ministers van binnenlandsche zaken en van marine gisteren ochtend te Velzen zijn aangekomen om persoonlijk in loco zich te overtuigen van den stand van zaken betreffende het ramtorenschip Koning der Nederlanden. Volgens herhaalde peilingen in de Noordzee haven door het personeel van de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij en van 's rijks waterstaat ver richt is de diepte van de geul aldaar 0.45 M. onder A. P. De kommandant van het ramtoren schip de heer van Gennepis echter van oordeel dat er een diepte van 0.50 M. onder A. P. ver- eischt wordt om het schip veilig buiten de haven en in zee te brengen. Zoolang de geul niet op die diepte gebracht iskan de Koning der Neder landen dus nog niet tusschen de hoofden passeeren. In de zaak der inlichtingen omtrent de bewoners enz. van geestelijke gestichten verneemt de Tijd, dat een burgemeester en waarschijnlijk is dit ook met zijne collega's, in .plaatsen waar geen treurigen toon, „over de wet heb ik geen macht, maar ik kan haar temperenhij zij verbannen." Een zwart floers kwam voor Candida's oogen; zij bezwijmde, en eer zij het zelve wist bevond zij zich in haar rijtuig, zonder bewustzijn van't geen er rondom haar gebeurde. De echtgenooten zagen elkander eerst weder, toen aan Cesare dit zachtere vonnis, dat hem voor de in zijne oogen onuitwischbare onteering vrij waarde, reeds meegedeeld was. Hij had dat aan Candida te danken. Maar gelijk thans alle bloemen in haar leven verdord waren, zoo was ook hij innerlijk gebroken, ofschoon in het vonnis van verbanning nog verzachting kon komen. Er was hem nu opgelegd een pelgrimstocht naar het Heilige Graf te Jeruzalem te doen. Het sprak van zelf, dat Candida en Cesare te Rome niet bij elkander konden blijven tot op het tijdstip van zijn vertrek. Zij moest zich in de onvermijdelijke noodzakelijkheid schikken en alleen naar Isola Bella terugkeeren. Cesare had nog eenige dagen uitstel voor zijne reis gekregen en beloofde haar en het knaapje daar vaarwel te ko men zeggen, als zij zich sterk en moedig betoonde. Candida glimlachte op eene vreemde wijze, want zij voelde hare krachten afnemen en had, gelijk alle hoogste zenuwachtige naturen, een voorgevoel dat haar iets boven het hoofd hing. Zij koesterde geen hoop meer, en had dientengevolge geen kracht van handelen. Zij dacht aan niets meer dan van elke minuut van hun samenzijn nog partij te trekken, den minsten zijner wenschen te vervullen, en aan

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1