N°. 200, 119e Jaargang. 1876. Donderdag 24 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiên20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Berloiit. Uithoofde der verplaatsing onzer bureaux wordt men verzocht alle brieven, boodschap pen als anderszins, bestemd voor de redactie of de administratie van dit blad, in het vervolg te adresseeren: Aan het bureau der Middelburgsche courant, St. Pieterstraat A 72, alhier. Middelburg, 23 Augustus. 3PEX7XXJIJEI,r03Sr. Kerknieuws, Marine en leger. Het Handelsblad en de Nieuwe Rotterdamsche courant stemmen overeen in de mededeeling dat den heer Kappeijne van de Coppello door Z. M. den koning geen opdracht is gedaan om een ministerie samen te stellenwaaruit volgt dat de liberale leider alleen door Z. M. over den politieken toestand geraadpleegd is. Alles wat voor het overige gemeld wordt be paalt zich tot gissingen en tot gevolgtrekkingen, daarop gebouwd. Wij achten het niet noodig daar iets van over te nemendaar iedere maat staf voor de beoordeeling ons ontbreekt. De onderstelling ligt natuurlijk voor de hand dat, als er geen sprake van een ander kabinet is, het ministerie-Heemskerk blijven zal en dat het daartoe bereid bevonden zal worden, daaraan hebben wij geen oogenblik getwijfeld. Intusschen heeft de regeering de staatsbegroo- ting en de Indische begrooting voor 1877 aan den Raad van State ingediend. Wel een bewijs dat zij aan geen heengaan denkt. Het programma voor de uitvoering door het muziekkorps der stedelijke schutterij op het Mo lenwater alhierop Vrijdag den 25en dezer des avonds te 7 uren, luidt als volgt: N° 1 marschn° 2 walsn° 3 potpourri „Les dragons de Villars", van Maillartn° 4 Polka, van Geijp; n° 5 Rendez-vons de Chasse, van Rossinin° 6 fantaisie uit „Lucie de Lammer- naoorvan Donizettin° 7 Mandolinata van Pala- dihle. Wij vestigen de aandacht op de besprekingen over de Belgische centen-quaestie gevoerd in de Vlissingsche kamer van koophandel, van wier vergadering op Maandag jl. men in dit nom- mer een verslag aantreft. 29. Isola Bella, Naar het Duitsch van Arthur Stahl. Vervolg.) Daar zij het eiland bijna niet meer verlieten, meenden zij alle voorzorgen genomen te hebben om hunne verblijfplaats voor de wereld onbekend te houden. Voor zooveel het gevaar betrof om verraden te worden, hadden zij echter niet op een toevallige omstandigheid gerekend. Van zekere plek op het hoogste der tien terrassen, die de eigenaardigheid van Isola Bella uitmaken, kon men neêrzien in het afgesloten gedeelte van den tuin en wel dat, hetwelk Cesare en Candida tot hun lievelingsplaatsje hadden uitgekozen. Het uur naderde reeds, waarop de hekken gesloten en vreemdelingen niet meer toegelaten zouden worden, toen nog eenige bezoekers met een gondel aange bracht werden. De echtgenooten zaten op een bank onder een bloeiende magnolia, waarvan nu en dan de sterkgeurende witte bloembladen op hen neêrzweefden. Zij hadden gelezen, maar het boek was nu nit Cesare's hand gegleden. Candida zat dicht tegen hem aan gevleid en hij van zijn kant had den arm om haar middel geslagen. In De heer L. de Regtwethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand in de gemeente Zaam- slag, heeft aan den gemeenteraad zijn voornemen te kennen gegeven om met 1 October a. als zoo danig af te treden. Naar het Utr. Dagblad verneemt bestaat het voornemen aan 's rijks munt, na het slaan van de benoodigde koperen pasmunteen millioen 10 en Scentstukken te slaan. Den 22™ dezer heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging der overeenkomst, den 17en Juli 1876 tusschen Nederland en België gesloten tot wijziging van het gemeenschappelijke reglement voor het loodswezen op de Schelde. (Staats-cotcr.) Naar aanleiding van eene missive der gezond heidscommissie zijn door burg. en weth. van Ber gen op zoom eenige bepalingen, die tot half October van kracht zullen zijn, vastgesteld. In hoofdzaak wordt daarin aangedrongen op het herhaaldelijk besproeien der straten, het schoon houden der goten, het luchten der woningen, het ontsmetten der privaten tweemaal per week, het gebruiken van goed zuiver drinkwater enz. Ten s'otte wordt herinnerd aan het verbod om onrijp fruit te verkoopen. Het Haagsche Dagblad deelt een feestdronk mede, door een bekendHaagsch conservatief,jonk heer Mock, op het vijf en veertigjarig Metalen- kruisfeest te Dordrecht ingesteld. De heer Mock heeft bij die gelegenheid uitgesproken wat door menigeen in Nederland ongetwijfeld gedacht wordt. Zijn toespraak luidde als volgt „Waarde oud-kameraden „Onder de toastendie op leden van het konink lijk geslacht worden uitgebracht, is er een die als het ware bij overeenkomst, uit een zeker ge voel van schroom, tegenwoordig met stilzwijgen wordt voorbijgegaan het is die op den prins van Oranje. „Als mannen die onder de drie eerste Willem's gediendbij alle gelegenheden houw en trouw Oranje ter zijde gestaan hebben, voegt het ons op dit herinneringsfeest aan een roemrijk voor leden een woord te richten aan hemdievol gens menschelijke berekening, bestemd is eenmaal als Willem de IVe over ons te regeeren. Met vrij moedigheid durf ik dan bewerendat de natie de handelwijze en de houding van dien prins in de laatste tijden met leedwezen waargenomen heeft. hunne nabijheid speelde het knaapje op het gras of reed op een jongen struisvogel, dien Salvatore getemd had; doch Candida vond dit laatste een gevaarlijk spel en de kleine Cesarion, zooals hij heette, kwam zitten op de knieën van Cesare, die nu vrouw en kinderen in de armen hield en beiden met teedere blikken beschouwde. Op ditzelfde oogenblik had er op het hoogste terras een geheel ander tooneel plaats. De vreem den, die nog op dit late uur Isola Bella bezochten, waren lady Stuart met haar gezelschap, waaronder de officier der Napelsche adellijke garde. Sedert dien avond te Rome blaakte er een wild vuur in haar boezem en was zij op reis gegaan om den vluchteling te vervolgen; zij zocht hem echter geenszins aan het Lago Maggiore, maar dacht dat hij voor de tweede maal naar Duitschland gegaan was. Den jongen officier had zij meêgenomen, omdat zij het vervelend vond alleen te reizen. Doch alvorens den grooten tocht te aanvaarden, had zij besloten een korten tijd op hare villa te Pallanza te vertoeven. Dat zij nu naar Isola Bella was gekomen was het gevolg van een wenseh van haar geleider, want hier, gelijk overal, gaan de personen, die in de streek zelve gevestigd zijn, zelden de merk waardigheden of schoonheden van den omtrek bezichtigen. Aan den arm van den officier klom zij langzaam de breede marmeren trappen der terrassen op, hier en daar stil houdende om den geur der oranjebloesems te genieten, Eindelijk kwamen zij op het hoogste terras aan, „Onder voorbijzien van de bepaling der grond wet, dat hij is de eerste onderdaan des konings, schijnt Z. K. H.als vrijwillig bannelingParijs tot verblijfplaats gekozen te hebben en aan de boorden der Seine en op de boulevards een tijd te "besteden, die aan den dienst en de belangen des vaderlands behoorde gewijd te zijnen waar toe zoo men zegtzijn uitmuntende aanleg en geestvermogens hem ten volle in staat stellen. „Betreurenswaardig navolger van Frederik den Grootein diens verhouding als erfprins tot zijn vaderkan de prins van Oranjebij het bekende liefdevolle en vaderlijke hart van onzen koning, niet de verontschuldiging doen gelden, die aan Frederik II, ten gevolge van de harde behande ling van koning Frederik Willem I van Pruisen, ten goede kwam. „De natie, zoo innig aan hét vorstenhuis ge hecht, betreurt het daarenboven dat de prins in het belang zijner dynastiehaar niet reeds voor lang in de gelegenheid heeft gesteldeene prinses van Oranje te verwelkomen en te begroeten. „Moge de prins van Oranje, zich spiegelende aan het zoo edel en vorstelijk gedrag der prinsen Frederik en Hendrik der Nederlandeneerlang toonen te zijn hetgeen hij in jeugdiger leeftijd reeds beloofde te znllen worden, namelijk een waardige telg van het huis van Nassau, en het volk van Nederlandhetwelk zijn vorsten niet blindelings aanbidt op de wijze der volkstammen van Azië of Afrikamaar gelijk het eene fiere vrije natie betaamt, de handelingen dier vorsten gadeslaat en ze vereert en waardeert naar hun verdiensten zal dan ongetwijfeld zijn vroegere toegenegenheid aan den prins van Oranje terug schenken. „Mijn heerenIk stel u voordit glas te ledi gen op zijn spoedigen terugkeer in het: vaderland, opdat wij eerlang weder uit volle borst zullen mogen uitroepen: „Leve de prins van Oranje!"" Het nieuwe orgel in de kerk der herv. gemeente te Soest werd Zondag op plechtige wijze voor het eerst bij de openbare godsdienstoefening gebruikt. Bij den brand in de kerk op 14 Nov. des vorigen jaars werd het vroegere vernield. Dat was ten jare 1819 aan de gemeente geschonken door den toenmaligen prins van Oranje, later koning Wil lem II. Onze tegenwoordige koning en zijn broe der prins Hendrik der Nederlanden schonken aan de gemeente het nieuwe instrument, dat vervaar digd werd door de firma J. Batz en c°. te Utrecht, en hij deze gelegenheid bespeeld werd door den heer Richard Hol, aldaar. Z. K. H. prins Hendrik waar het onvergelijkelijke panorama hen voor de vermoeienis van het trappenklimmen schadeloos stelde. Doch het toeval verbergt soms dingen in zijn schoot, die geen sterveling zou vermoed heb ben. Een bont gekleurde vlinder, die aanhoudend om haar heen fladderde, hield hare aandacht ge boeid en toen zij hem bij het nederwaarts vliegen met het oog volgde, viel haar blik op Cesare en Candida zooals zij daar beneden met hun zoontje zaten. De Napolitaansche officier, die naast haar stond, zag hoe zij verbleekteen, zonder een woord te kunnen stamelen, met den vinger in die rich ting wees. Cesare's vroegere wapenbroeder her kende hem evenals zij en begreep oogenblikkelijk haar gloeienden haat en hare doodelijke jaloersch- heid. Op dat oogenblik gaf Cesare aan Candida een kus. 't Was of een adder Strega gestoken had, zoo sprong zij terug. Er volgde eene woeste uitbarsting, eene onverholen bekentenis van hare liefde voor den Malteezer-ridder, van hare ijver zucht, van haar vast besluit om zich te wreken. Met haar geleider daalde zij de terrassen af en beide stapten in den gondel. Zij sprak geen woord meer, doch hare borst zwoegde en met koortsack- tigen glans waren hare oogen op Isola Bella gevestigd, waar zij dat tooneel aanschouwd had. Moesten beden alle slagen haar treffen? Toen haar gondel reeds Isola Madre naderde, verschenen aan den rand van Isola Bella Cesare en Candida gearmdals eene bekoorlijke schilderij tegen den donkeren achtergrond der laurieren afstekende. woonde de godsdienstoefening bij. Treffend was het oogenblik toen, aan het einde zijner leerrede over de waardij van het christelijk kerkgezang, de predikant den vorstelijken weldoener de dank zegging der gemeente toebracht, en deze opstond en den prins Gods zegen toebad met de woorden van ps. 134: 3. Na afloop der plechtigheid heeft Z. K. H. zich eenige oogenblikken met den heer Hol onderhouden. (Z7. D.) De heer A. Macpherson, predikant bij de N. H. gemeente te Ooltgensplaatheeft voor het beroep naar Idsegahuisen bedankt. De luitenant ter zee le klasse F. J. Hoos, dienende aan boord van Z'. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd op de kanonneer boot n° 13, wordt met den 25el dezer op nonacti viteit gesteld, terwijl de luitenant ter zee le klasse C. H. de Goeje met den 1™ September a. geplaatst wordt aan boord van eerstgemelden bodem. De luitenant ter zee 2e klasse W. G-. van Hes, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 10en dezer in Neder land teruggekeerd, is met dien datum op nonac tiviteit gesteld. Gisteren geraakten te Nieuwland de paarden van den landbouwer Corn3. Jansen, voor een wagen met straatsteenen gespannen, bij het afrijden van den zoogenaamden dam, aan het hollen. Bij het omdraaien in de Kerkstraat werd eerst een boom omvërgereden, vervolgens renden de paarden recht op de kerk aan en de deur in, zoodanig dat de wagen in het voorportaal en de paarden in de kerk stonden. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. Men schrijft aan de Zutphensehe courant uit Laren: Door het hoofd dezer gemeente 'werd heden, ook namens de kommandanten der onlangs hier ingekwartierde troepen, per publicatie den ingeze tenen dank en hulde gebracht voor de goede ontvangst der manschappen. Was deze lof niemand onverschillig, geen enkele die er aanspraak op maakte, aangezien zoowel de min- als de meer- gegoede het zijn plicht achtte, den bij eene tropische hitte vermoeiden krijgsman als een oud vriend te ontvangen. Treffende bijzonder» heden zullen we, om niet uitvoerig te worden, stilzwijgend voorbijgaan: 't zij genoeg aan te „Gelooft gij dat het een geheim huwelijk of slechts eene liefdesbetrekking is vroeg lady Stuart na eene wijle op koelen toon aan den officier. „'t Kan het eene en het andere zijn," gaf hij ten antwoord; „maar het eerste geval zon het gevaarlijkste zijn voor den Malteezer, daar zijne nitstooting uit de orde er het gevolg van kan wezen." Eene uitdrukking van voldoening over bevre digde wraakzucht flikkerde bij deze woorden in de oogen der beleedigde vrouw. Te Pallanza aangekomen, gaf zij geene orders, te nauwemood kuste zij haar zoontje dat zich in hare armen wierp; zij ijlde naar haar boudoir en sloot zich daar op. Toen werd zij kalm en bedaard. Een paar uren later verzegelde zij een brief naar Rome. XXIV. Er was sedert dien dag niets van groot belang in het leven der beide echtelingen voorgevallen. Van een volmaakt geluk is zoo weinig te ver tellen! Doch fijngevoelige naturen hebben soms een zeker voorgevoel van onheil, dat in aantocht is. Candida was in de laatste dagen treurig ge weest; zij had het voor Cesare trachten te ver bergen, want zij dacht dat het eene lichamelijke ongesteldheid was. Zij wist althans geen reden voor haar neêrslachtigheid te vinden, maar even min kon zij die overwinnen.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1