N°. 199. 119e Jaargang. 1876 W oensdagg 23 Augustus. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiênt 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.' Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Lapfite C°. te Brussel en Parijs. Beriont. Uithoofde der verplaatsing onzer bureaux wordt men verzocht alle brieven, boodschap pen als anderszins, bestemd voor de redactie of de administratie van dit blad, in het vervolg te adresseeren: Aan het bureau der Middelburgsche courant, St. Pieterstraat A 72, alhier. Middelburg, 22 Augustus, FEïXJXX-ii-iB'rODKr- Isola Bella. Militaire kleinigheden. MIDDELBURGSCt Aan de tweede kamer is door den minister van financiën overgelegd de rekening van staatsinkom sten en uitgavenzooals die door de algemeene rekenkamer is opgenomen en gesloten over het jaar 1870. Daaruit blijkt dat de rijksinkomsten over dat jaar beliepen f 94,444,872. Hiervan waren uit Ned. Indië afkomstigals „ge wone bijdrage" f 10,107,749; benevens eenebijdrage uit het Indisch batig slot over 1867, beloopeude f 2,900,000. Ondanks die bate van ü^rtien mil- lioen kwam men op het einde des jaars nog f 4,662,878 te kort. Gelukkig was er over de jaren 1868 en 1869 nog weder een Indisch „potje" over en hieruit werdkrachtens de wet van 31 December 1872 Stbl. n° 164het tekort gevonden. Nederland heeit dus over 1870 van Indië ont vangen in baar geld f 17,670,627. Onder de uitgaven treffen wij aan: aanleg van spoorwegen 10 millioenverbetering van den Eotterdamschen waterweg f 339.159; voorschot en leening ten behoeve van het Noordzeekanaal 500,000droogmaking der Rotterdamsehe plassen f 177,871uitgaven wegens de opheffing der slavernij in West-Indië f 13,275; amortisatie van schuld f 429,090. Te zamen f 11,459,395. Men ziet, dat al de posten waarop wij gewoon zijn roem te dragen, betaald zijn door Indisch geld. Met de overblijvende zes millioen kunnen de 5fc millioen buitengewone uitgaven voor het depar tement van oorlog en de f 130,521 idem voor marine, welke dat jaar voor de beveiliging onzer onafhankelijkheid vereischt werden, nog betaald zijn, dan blijft er nog wat over. Commentaar is onnoodig! 28. Naar het Duitsch van Arthur Stahï. (Vervolg.) Lady Stuart was te Rome. Reeds vroeger had zij vernomen dat hij zich daar bevond, maar door eene gevaarlijke ziekte van haar zoontje was zij te Ralanza opgehouden. Meer dan eens had zij aan Cesare geschreven, maar hij had haar niet geantwoord, want hij wilde alle betrekking met haar afbreken en Strega behoorde tot die vrouwen die alleen door hare persoonlijke tegenwoordigheid invloed kunnen uitoefenen. Reeds weinige dagen na hare aankomst te Rome wist Strega het hoofdbeloop zijner geschiedenis sedert hij haar had verlaten. In de groote steden van Italië had zij hare getrouwen, die haar van alles onderrichtten wat haar belang inboezemde. Te Rome had zij er drie. Het waren drie officieren, die zij beurtelings voor hare oogmerken gebruikte, naar mate zij berichten uit deze of gene kringen noodig had. De een was van het Italiaansche leger, de ander van de pauselijke zouaven en de derde van de Napelsche adellijke garde, waartoe ook Cesare d'Aquino had behoord. Deze laatste Aan de N. Goesche courant wordt met zeker heid bericht dat het ministerie zich bereid heeft verklaard om het bewind te blijven voeren, doch dat er nog sprake is van de vervanging van een of twee ministers. Dit bericht wordt bevestigd door het Vaderland, dat van vertrouwde zijde mededeeling ontvangt dat er op dit oogenblik van eene aftreding van het ministerie als zoodanig geen sprake is. Ten aanzien der oestërodltuur te Yerseke ver neemt men, dat deze aldaar belangrijke en veel zijdige voordeelen afwerpt, waardoor de onderne mingen aanzienlijk in waarde zijn gestegen. Met het oog daarop is het voor de gemeente Hoede- kenskerke temeer te bejammeren, dat de pogingen, daar aangewend, afstuiten op eene bepaling in het reglement op het bevisscben der Schelde en Zeeuw- sche stroomen, volgens welke het verleenen der vergunning wordt beheerscht door het traetaat tusschen Nederland en België. Gct.) Het stoomschip Stad Amsterdam, van de stoomvaartmaatschappij Nederlandzal den 16™ September a. uit Nieuwediep naar Ned. Indië ver trekken. De „Ned. Industrieel" bevestigt het reeds in ons nommer van 10 dezer opgegeven bericht, dat de spoorweg MallegatDelftsche Poort (Rotterdam,) indien geen onvoorziene omstandigheden het belet ten, den len December a. geopend zal worden. De Staats-courant bevat een koninklijk besluit, betrekking hebbende op de onteigening van gron den, benoodigd voor de stichting van een school gebouw en onderwijzerswoning te Dronrijp. De maatschappij tot Nut der Israëlieten zal den 27™ dezer hare 27" algemeene vergadering houden onder voorzitterschap van mt A. de Pinto. Het bericht dat dr. W. J. A. Jonckbloet in Amerika ernstig ziek zou wezen, wordt door het Vaderland zelf teruggenomen, als waarschijnlijk op een onjuist gerucht berustende. Eene kleine brochure, welke bij K. G. Oukoop te Breda verschenen is, levert „Eenige beschouwin gen over leger en nijverheid, in verband tot de aanschaffing van militaire kleeding en uitrusting voor den Nederlandschen soldaat." meende uit vroegeren tijd afdoende redenen te hebben om Cesare te haten, en hem vond nu lady Stuart bijzonder geschikt, om haar bij hare wraakzuchtige plannen de hand te bieden. Eerst gebruikte zij hem om de gangen van Cesare na te gaanzoodra deze het paleis der Malteezer-ridders verliet, en aldus ontdekte hij maar al te spoedig den e e n i g e n weg, dien Cesare dagelijks aflegde, namelijk dien naar Candida's woning. Zeer spoedig vond men ook het late avonduur uit, waarop hij terugkeerde. Men kwam te weten, dat de vrouw, die hij bezocht, eene vreemde was; de bedienden werden spoedig om gekocht en uitgehoord, en weldra waren er voor een jaloersche vrouw zooals Strega bijzonderheden genoeg verzameld, om tot eene intime en langdurige betrekking, ja tot de waarheid zelve te besluiten. Deze maal leed zij werkelijk; zich in een on vermijdelijk lot te schikken was iets dat zij niet kende; zij herinnerde zich met misnoegen hoeveel malen zij reeds kunstgrepen had moeten te baat nemen om hem aan hare voeten terug te brengen, en nu was zij besloten, indien zij zelve hem niet bezitten kon, hem ook aan geen andere vrouw te gunnen. Het ongelukkigste toeval kwam haar te hulp, om haar zekerheid te verschaffen. Candida bewoonde een van die huizen, die in het heuvelachtige Rome niet tot de zeldzaamheden behooren. Het was namelijk zóo gelegen, dat men op korten afstand achter haar huis juist in haar salon kon zien, ofschoon dit aan de straatzij de op de tweede verdieping lag. Vrij algemeen heerscht onder deskundigen het gevoelen dat de versterking onzer weerbaarheid mir^r nog afhankelijk is van de vermeerdering onzer strijdkrachten, dan van verbetering der inrichting van ons krijgswezen. Een onzer speci aliteiten, de heer de Roo, meent zelfs dat een minister van oorlog, die zich met ijver daarop toelegde, het netelige vraagstuk van uitbreiding der levende strijdkrachten althans niet als zijn eerste en voornaamste werk zou behoeven te be schouwen. Het straks genoemde geschrift levert voor de juistheid van dit gevoelen weder menig bewijs. Men krijgt den indruk alsof de administratieve inrichting van ons leger iu vele opzichten niet op de hoogte van onzen tijd is en in een sleur voortgaat, die door het ministerie van oorlog, in plaats bestreden, in stand gehouden wordt. Eenige voorbeelden ter opheldering. De aanbesteding van laken voor het geheele leger wordt jaarlijks door het departement van oorlog aangekondigd. Alleen binnen het rijk ge vestigde fabrikanten worden ter mededinging toe gelaten. Vervolgens wordt aan de minste inschrij vers opgave gedaan van de hoofdadministratiën der verschillende corpsen, met welke zij voor de levering contraeten moeten sluiten. Bij de leve ring moeten de lakens naar die hoofdadministratiën gezonden worden, waar ze worden ontpakt, ge keurd, dikwerf herkeurd, gekrompen en weder gekeurd. Daar het algemeene magazijn vau klee ding en uitrusting zich te Delft bevindt, moet het gekeurde weder daarheen gezonden, ontpakt, ge borgen en, hij behoefte, van daar andermaal aan de korpsen verstrekt worden. Een gevolg dezer keuriDg door 20 verschillende hoofdadministratiën is, dat de lakens in kleur en hoedanigheid zooda nig uiteenloopen, dat hetgeen de eene commissie afkeurt, door de andere goedgekeurd wordt en dat het verschil bij het campeeren der troepen in het oog loopend is. Waarom worden ook buitenlandsche fabriekan ten niet ter mededinging toegelaten, hetgeen èn tot verheffing onzer nij verheid èn tot mindere prijzen zou leiden? Waarom sluit het ministerie van oorlog niet zelf de contracten, even als de departementen van koloniën en marine zulks voor hunne behoeften doenwaarom heeft de keuring niet plaats door éene centrale commissie, in plaats van door de immer afwisselende officiers-keurmees ters die nimmer de noodige technische waren kennis kunnen opdoen om op goede gronden laken goed of af te keuren? Waarom worden al die noodelooze schrijverij tusschen het departement en de hoofdadministratiën, al die kosten van ver voer enz., al die tijdverspilling bestendigd? De schrijver der brochure stelt die vragen, Onder de aandoeningen en ontroeringen in dit tijdsbestek, vergat Candida soms des avonds tijdig de jaloeziën te doen sluiten, waardoor men van buiten af, zoodra het licht opgestoken was, alles kon zien wat er in het salon geschiedde. Het was den dag vöor beider vertrek. Cesare had aan Candida, die, in zijn bezit gelukkig, weder jonger en kinderlijker scheen dan sinds lang het geval was geweest, meermalen beloofd, dat hij zich eens in het costuum der Malteezer-ridders aan haar zou vertoonen. Den laatsten dag, vóór de sluiting der zittingen, werden de ridders nog een maal in hun gala-costuum tot een kapittel in de groote zaal van het Malteezer-paleis vereenigd. Cesare deelde dit aan Candida mede, die hem nu lachend en vleiend aan zijne belofte herinnerde. Hij zeide het haar toe en Candida bracht den dag in gespannen verwachting door, zag het met blijd schap avond worden en wandelde vol ongeduld het salon op en neer. Eindelijk hoorde zij zijn rijtuig aanrollen. Er was reeds licht in het vertrek en de gangen, en met een stralend gelaat vloog zij hem te gemoet, toen zij zijne sporen hoorde rinkelen en zijn zwa- ren tred vernam. Getroffen bleef zij staan; zij was niet vreemd aan het zwak der vrouwen om de uniform mooi te vinden en nooit meende zij haar gemaal zoo schoon te hebben gezien, als in dit ridderlijk costuum dat hen van elkander scheidde. De lange blauwe mantel met het witte Malteezer-kruis golfde majestueus neer, de ge pluimde hoed stond indrukwekkend bij zijn spre- doch weet er geen antwoord op te geven dan dit: omdat de hoofdintendant alles zooveel moge- jk van zich af en naar de corpsen toe zoekt te schuiven. Met het klein équipement is het niet beter ge steld. In de maand September van elk jaar vindt men in de Staats courant bij herhaling een aantal gelijkluidende advertentiên van de 20 korpsen, ter aankondiging van de aanbestedingen in de verschillende standplaatsen. Na afloop der aanbeste dingen hebben de hoofd-administratiën daarvan uitvoerige processen-verbaa} aan het ministerie op te zenden, teneinde machtiging tot het aangaan van contracten te ontvangen, waardoor een aantal zegels vereischt worden, terwijl men het bij éene groote aanbesteding met éen zegel doen kon. Dezelfde aannemer bedingt bij het eene korps hooger prijzen dan bij het andere; dezelfde goede ren zgn bij bet eene korps beter of slechter van hoedanigheid dan bij het andere; dezelfde partj goederen wordt bij het éene korps goed-, bij het andere afgekeurd; alles omdat de steeds afwisse lende keurmeesters onbekend zijn met de eigen aardigheden van het fabrikaat en geleid worden door allerlei oppervlakkige beschouwingen. Waarom heeft de aanbesteding niet rechtstreeks bj het departement van oorlog plaats? Waarom worden de leveringen niet bepaald in éen, twee of drie hoofdmagazijnen en de goederen naar een standmodel onderworpen aan de keuring van vaste eommissiën Ditzelfde heeft in België plaats. De leveranciers zouden zich beter kunnen inrichten dan thans, bij eene onzekere levering voor éen jaar van onbe duidende hoeveelheden, mogeljk is. Vele voorwer pen zouden niet, gelijk nu geschiedt, in het bui tenland vervaardigd moeten worden, waarvan in oorlogstijd groot ongerief het gevolg kan zijn en bij de mobilisatie in 1870 gedeeltelijk het gevolg reeds geweest is, zoo dat men zelfs, bj de onmo gelijkheid om aan het benoodigd aantal schoenen te komen, de soldaten met pantoffels naar het veld heeft moeten zenden. Ook do instelling der sergeant-kleermakers en schoenmakers beschouwt de schrjver als onnoo dig en kostbaar, in welk opzicht hij het volko men eens is met den kapitein-kwartiermeester Koster, die reeds in 1868 in de Economist schreef „dat de meesters-werklieden niet alleen onnoodig, maar zelfs schadeljk zijn; dat zj zjn de meest beschermde gildebroeders uit een reeds versleten tjdperk." Al deze punten worden dooi den schrjver be sproken met eene zaakkennis, welke den deskun dige verraadt. Bj gebrek aan eigen bevoegdheid tot beoordeelen, bepalen wij ons er toe zijne be schouwingen (aan te bevelen in de aandacht van kend gelaat, de roode rob met de witte strepen en de gouden galons deed zjne slanke en toch krachtige gestalte onvergeljkelijk goed uitkomen. Met de hand op het gevest van den degen liet hij op haar, die geheel in bewondering verzonken stond, glimlachend het oog rusten. „Kom dan toch", zei hj eindelijk, de armen naar haar uitbreidende, en zj wierp zich aan zjne borst. Eene onbeschrjfeljke ontroering greep haar aan: eene aandoening van geluk, maar toch te geljk een voorgevoel van iets onheilspellends dat in aantocht was. Cesare kuste haar teeder, en hoed en mantel afleggende, liet hij zich op een stoel neêr. Zij knielde bij hem, en aldus bleven zij lang over het geluk en de toekomst spreken. Plotseling keek Candida verschrikt om. Het was haar, alsof zij gevoeld had, dat vreemde oogen op haar rustten. Een licht kletteren tegen de vensters herinnerde haar, dat de jaloeziën nog niet gesloten waren. Om den bediende niet binnen te roepen, ging zij het zelve doen, en toen meende zij eene schaduw voorbij de ruiten te zien zweven. Zj verschrikte nog heviger, ofschoon zj zelfs geen vermoeden had, dat op dit oogenblik de teerling over haar lot was geworpen. Lady Stuart had van haar Napelschen officier bet bericht ontvangen, dat Cesare d'Aquino eiken avond eene vrouw bezocht, dat hj geheel bj haar te huis scheen te zjn, dat lij bj haar bleef sou- peeren, dat zij mevrouw de markiezin werd ge noemd, en dat zij zelfs in tegenwoordigheid van het dienstdoend personeel elkander met de ver;

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1