Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s, Kerknieuws. Marine en ieger. Rechtzaken. Koloniën. blijven zitten is met het oog op hot welslagen der gekeele onderneming nog een vrij mager re sultaat. „De geul tusscheu de hoofden is de hoofdzaak, en zoolang men daar de werking van het zand niet kan beteugelen, is de zaak nog niet gezond. Maar ook het kanaal zelf laat nog veel te wen- schen over. Daar waar men de dijken in het water heeft gelegd, heeft het een flinke breedte, maar de geul is naar evenredigheid zeer smal, zoodat een vaartuig, dat slechts 3 voet diep treedt, wel 40 M. van den zuidelijken oever verwijderd moet blijven, en dat wel over eene lengte van een uur gaans. Voor laveeren is er geene gele genheid. „Volgens sommigen ware het werk binnen de sluizen reeds lang gereed geweest, indien het onder Hollandsche directie ware uitgevoerd de tarieven der Engelschen o. a. werken zeer onregelmatig, zoodat de werklieden dikwijls, wanner ze slechts een halven dag gewerkt hebben reeds genoeg naar hun zin verdiend hebben en dan tegen den dijk gaan liggen ol, erger nog, zich bedrinken, terwijl bet ook wel gebeurt dat het daggeld veel te schraal uitvalt." leger. Benoemd bij het personeel van den ge neeskundigen dienst derlandmagt in Nederlandsch- Indië, tot officier van gezondheid 24 klasse dr. T. Arntzenius, arts; dr. L. Moskovics, civiel geneesheer; dr. H. Breitenstein, eervol ontslagen geneeskundige der reserve van de Oostenrijksche armee, en dr. J. Störk, civiel genees -heel- en verloskundige. De algemeene vergadering der vereeniging van leeraren aan de inrichtingen van middelbaar on derwijs zal 25 en 26 dezer te Arnhem gehou den worden. Tot leeraar in de Ned. taal, aardrijkskunde en geschiedenis aan de H. B. school te Enkhui zen, is benoemd de heer R. A. M. Stavenisse de Brouw, candidaat iu de letteren te Leiden. Als leeraar in de scheikunde technologie, warenkennis, aard- en delfstofkunde aan de li. bur gerschool met öjarigen cursus voor jongens te Amsterdam, zijn door burgemeester en wethou ders aldaar aan den gemeenteraad voorgedragen de hh. dr. N. van de Wall, directeur en leeraar in de scheikundewarenkennistechnologie en na tuurlijke geschiedenis aan de h. burgerschool te Tiel, dr. B. v. d. Meuten, leeraar aan de h. burger school te Sappemeer, en dr. W. K. J. Schoor, leeraar ia de scheikunde, natuurlijke historie, aard en delfstofkunde aan de h. burgerschool te Zie- rikzee. Volgens het Vaderland zal vanwege de Haagsclie afdeeling van „volksonderwijs" eeu onderzoek worden ingesteld naar den toestand van het openbaar lager onderwijs in de gemeente 's Gravenhage. De heer A. Moens heeft het eerelidmaat schap der Nederlandsohe openbare hulponderwij- zersvereeniging aangenomen. Uit de door burg. en weth, van Groningen aangeboden voordracht, ter benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de school voor mid delbaar onderwijs voor meisjes, is bij vierde stem ming benoemd de heer P. D. Beeser, te 's Hage, en wel met 11 van de 17 stemmen. Bij de derde stemming waren op den heer B. P. Korteweg, die n°. 1 op de voordracht stond, 6 stemmen uit gebracht. Thans is openhaar gemaakt het tweede gedeelte van het onderwijs rapport der commissie uit de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, bestaande uit de heeren A. de Veer, H. F. R. Hubrecht, hadden allen minstens het dubbele van zijn leeftijd, een vervelenden indruk op hem, en het gevoel hunner waardigheid, dat op hunne gezichten te lezen stond, drukte hem neêr. Doch hij had zijn besluit genomen, schikte er zich dus in en was ernstig met de ernstigen. Een der weinige genoegens, die hier geoorloofd waren, was de jacht. Daardoor kwam Cesare dikwijls in aanraking met een der prinsen van het koninklijke huis, die het zich tot eene bijzondere taak scheen te hebben gesteld de voorname Napo- litanen, die eindelijk besloten hadden zich naar de nieuwe orde van zaken te voegen, tot zich te trekken en hen persoonlijk aan zich te verbinden. Het was in 't gezelschap van dien prins, dat Can dida hem het eerst op de Via Appia zag. Ook Cesare was getroffen door hare kortstondige verschijning wel geloofde hij niet aan de werkelijkheid, maar oude herinneringen kwamen weêr bij hem op en eiken dag begon hij zijn verlies meer te gevoelen, en ondragelijker te lijden, vooral wanneer hij na dacht. Had hij thans niet met zijne eigen hand de grootste der hinderpalen tusschen hem en de mogelijkheid om gelukkig te zijn gesteld? Wat vroeger slechts de oyertreding van eene te Rome, maar niet in Duitschland geldende wet was, dat was thans misdaad en eedbreuk. Hij sidderde bij de gedachte, zich uit de orde gestooten en zijn naam geschandvlekt te zien. Voor Candida aan den anderen kant begon nu eene soort van lijden, dat haar tot dusverre be spaard was gebleven, Zij bezat weinig mensehen- W. C. Mees, leden van het hoofdbestuur der maatschappij. J. M. van Bemmelen, Leiden; W. Degenhardt, Amsterdam; L. B. Fikkert, Tilburg; A, Kerdijk, 'sGravenhage; G. van Milligen, Gro ningen; A. Moens, Utrecht; J. Zaaijer Anz., Leeuwarden. Dr. D. J. Steijn Parvé heeft bezwaar gemaakt bet rapport te onderteekenen op grond, dat bij op verscheidene belangrijke punten zich niet met het gevoelen van de meerderheid der commissie heeft kunnen vereenigen. Als beginsel voor de scheiding tusschen lager en middelbaar onderwijs wordt vooropgesteld dat het lager onderwijs al datgene behoort te omvat ten, wat voor alle leerlingen noodig is, onverschil lig welke hunne bestemming zij. Op dit eigenlijk lager onderwijs, dat tot ongeveer 12jarigen leeftijd wordt gegeven, volgt dan het middelbaar onder wijs, dat gegeven wordt op scholen, ingericht naar de uiteenloopende behoeften van hen, die ze be zoeken. Deze behoeften zijn van drieërlei aard voor een aanzienlijk deel der aanstaande burgers is een algemeene ontwikkeling noodig en voldoen de aan een ander deel behoort een onderwijs van meer speciale strekking verschaft te worden; een derde groep zoekt er het middel in tot voorbe reiding voor verdere studiën. Aldus opgevat, verschilt het middelbaar onder wijs zeer van dat der wet, die slechts het eerste, algemeene ontwikkeling, wil. Daarentegen wil de commissie in het midd. onderwijs slechts het lager vakonderwijs begrijpen, en de polytechnische school tot het hooger onderwijs brengen. De commissie zet daarna uitvoerig uiteen, dat noch de scholen met 3 noch die met 5-jarigen cursus aan do bedoeling beantwoordenzij wil de eerste tot algemeene school maken, maar den cursus tot een 4-jarigen maken en het programma eenigszins inkrimpen. Zij geeft daarbij, als proeve, een programma voor den vierjarigen cursus, waar op voorkomen; Ne- derl., Fransche, Eng. en Hoogduitsche taal, Wis kunde, Geschiedenis, Aardrijks-, Plant-, Dier-, Natuur- en ScheikundeStaatsinstellingen en Staathuishoudkunde, Handteekenen en Gymnastiek. Bij dit programma moet intusschen worden op gemerkt, dat de commissie als normalen regel sleehls twee talen wenscht, en dus slechts Engelsch of Duitsch wil laten onderwijzen, maar de andere taal er als facultatief wil laten bijblijven, Zij heeft in haar ..eerste rapport het onderwijs in de Fransche taal van het lager onderwijs naar het middelbaar overgebracht, zoodat die taal hier nu geheel moet ouderwezen worden, maar de aspiran ten daarentegen beter ontwikkeld bij het middel baar onderwijs komen. Als een groot voordeel dier regeling beschouwt de commissie o. a., dat daardoor het bezoek der middelbare school kan toenemen, dewijl de moeilijkheid om 'de vereisehte kennis van do Fransche taal te verkrijgen velen van het middelbaar onderwijs terughoudt. Aan het normaalprogram kunnen nog enkele facultatieve vakken toegevoegd worden, zooals bijv. boekhou den. Op de hoogere burgerscholen met djarigen cursus wil de commissie naar de richting, waarin de meeste jongelieden zich later zullen bewegen, laten volgen nijverheidsscholenhandelsscholen en landbouwscholen. Voor de opleiding der kleinere bui/gerij, waar onder Comm. de kleine winkeliers, mindere ambte naren, handwerkslieden en kleine landbouwers verstaat, moeten de burger-, dag- en avondscholen en de teekenseholen dienen. Daar het meer uit gebreid lager onderwijs in het stelsel der comm. vervalt en de bnrgeravondschool meestal bezocht wordt door zoons van kleine neringdoenden, min dere ambtenaren enz., moet deze inrichting met de noodige wijzigingen voor hen bestemd worden. De inrichting kon in hoofdzaak overeen komen met de tegenwoordige; de cursus behoort 3jarig te zijn en omvat Ncd. en éen vreemde taal (zonder let- BMWMWIB '.STUK kennis en zag zoo ver niet als Cesar, doch daar entegen gevoelde zij des te dieper. Reeds den eersten avond trof het haar als een donderslag, dat hij haar moest verlaten, om naar het paleis der Malteezers terug te keeren. Voor de eerste maal rees thans met al de bitterheid, die er voor eene liefhebbende maar fiere vrouw in liggen kon, hot vermoeden bij baar op, dat zij niet zijne wettige echtgenoote was, en 't geluk van het oogenblik werd gekocht met eene dier dui zend krenkingen, die het gevolg van eene valsche positie zijn. Den tweeden dag op den tijd van het middag maal geloofde zij dat het van zelf sprak, dat hij nu bij haar zou blijven gelijk vroeger. Maar hij kon niet: de grootmeester had gasten, zijn plicht riep hem daarheen; dat was de plaats waar hij niet afwezig mocht blijven, niet die nevens haar, daar de rechtmatige positie van echtgenoote hier niet bestond. Ja, er kwamen andere dagen, wanneer de zaken der orde hem geheel en al van haar verwijderd hielden. Op zulk een dag, die haar ondragelijk lang viel, ging zij alleen uit, door haar bediende gevolgd. Plotseling zag zij in de verte Cesare aankomen, in gezelschap van een oud heer van een deftig voorkomen. In de blijdschap van hem te ontmoe ten vergat zij alle bedenkingenzij wilde op hem toeijlen en hem de hand reiken, maar zijn strakke blik deed haar aan den grond vastgenageld blijven. Met een nauwelijks merkbaren groet ging hij haar voorbij. Deze maal was zij als verpletterd. Thans terkunde) aardrijksk. en geschied.-, wist-, plant en dierk., natuur- en scheikunde, boekhouden, staatsinstellingen van Nederland en staathuishoud kunde, teek enen en gymnastiek, benevens zingen, zoo daarin niet op andere wijze wordt voorzien. Waar de omstandigheden de oprichting van afzon derlijke scholen voor meisjes niet toelaten, kan het onderwijs aan jongens en meisjes gemeenschappe lijk geschieden. Voor de groote meerderheid der landbouwers, die hunne zonen niet naar den 4jarigen cursus en daarna naar de landbouwschool zenden, wil de commissie aan de zoo even behandelde burgerschool eenig landbouwonderwijs doen geven, zooals in gemeenten waar zoodanige school niet bestaat, aan den cursus van voortgezet lager onderwijs. Met de wandelleeraars toont zij zich zeer ingenomen. Wordt vervolgd.) Als een toevoegsel op de gehoudene prijsuit- deeling door de subsidie van provinciale staten, werd te Kieuw en St. Joosland bepaald een rijtoer met de kindereu te maken, die iu 1875 de minste schoolverzuim gehad hebben. Voornamelijk door do belangrijke bijdrage van den burgemeester daartoe in staat gesteld, had die tocht met 65 leerling-en plaats op Zaterdag den 19 Augustus in 5 rijtuigen. Onder geleide van 3 leden van den gemeenteraad en den hoofd- en hulponderwijzer reed men door Middelburg, Veere en Vrouwepolder naar de Oranjezon; verder over de fraaie buitenplaats Zeeduin naar Oostkapelle en Domburg. Iu de laatste gemeente werden allen opgewacht door den burgemeester, die hen ook, na den maaltijd, geleidde naar de duinen en het strand en door die gemeente. De terugtocht had plaats over Oostkapelle en Serooskerke. Onder gepaste vroolijkheid kwam de schooljeugd 's avonds in de beste orde terug. Bedankt voor het beroep naar Thesiaghe dooi den heer S. G. Geertsema Beokering, predikant bij de NT. H. gemeente te Kleverskerke. De oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht heeft een uituoodiging ontvangen om de plechtige wijding van den Zwitserschen nationalen bisschop Herzog bij te wonen. De luitenant ter zee 2° klasse J. Bollaan wordt met den 21en dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms wachtschip te Hellevoetsluis. De officier van administratie 3a klasse F. H. M. Rant en de scheepsklerken J. D. Ising, M. I. Rambonnet en A- A. Kleynhens, laatst .be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 9en dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op nonactiviteit gesteld. Uit het Recueil militair blijkt, dat de in stelling van een inspecteur over de muziekkorp sen der infanterie een blijvende maatregel is en dat die betrekking is opgedragen aan den direc teur der muziek van bet reg. grenadiers en jagers, die daarvoor eene toelage uit het muziekfonds zal genieten van f 400. De subsidie voor de muziek van dat korps wordt in verband daarmee voor 1876 met 170 en voor volgende jaren met f 400 verhoogd. De inspecteur is o. a, verplicht jaar lijks twee door hem gecomponeerde marschen kos teloos aan de korpsen ter copiëering af te staan. Er is gemeld, dat bij de uitbetaling dei- soldij van soldaten nog gebruik is gemaakt van Belgische centen. Het Recueil mil. bevat thans eene aanschrijving, waarbij de mil. en admin. autoriteiten van het Ieger indachtig gemaakt wor den, dat ook zij voor zooveel dit in hunne macht staat behooren toe te zien, dat geene geheele of gedeeltelijke betaling' met Belg. centen eerst gevoelde zij ten volle welk eene ramp een geheim huwelijk is, welke folteringen zij er zich door bereid had. Cesare peinsde onophoudelijk over middelen tot oplossing van de moeielijkheid, al ware het dan ook slechts tijdelijk. Hij wilde haar en zich zei ven tot eiken prijs verdere vernederingen sparen en haar uit eene omgeving verwijderen, die baai- ongeluk kon zijn. Hij dacht aan Isola Bella. Daar wenkte hem het verborgene geluk onder de palmen, daar zou hij zijn zoontje vinden, daar hoopte hij Candida te onttrekken aan de oogen van ver raders. Het toeval kwam hem te hulp om de toebereid selen tot zijn vertrek te makenhij had zelfs geen voorwendsel noodig om zijne reis te rechtvaardigen, want de vacantie was begonnen en liet hem vijf maanden vrijheid. Zijne vrienden meenden dat hij naar eene badplaats in 't noorden ging en hij behoefde dus vi^a zijn uitstapje geen geheim te maken. Hij wist echter niet, dat hij reeds in 't oog gehouden werd, en wel door iemand die gretig elke zijner schreden poogde uit te vorschen en geen middel zou ontzien om hem ten verderve te brengen. (Wordt vervolgd.) uit of aan militaire of andere staatskassen ge schiedt. Den len dezer diende voor 't kantongerecht te Sluis eene voor den vlasbouw niet onbelangrijke zaak. Een vlaskooper van Eede was beklaagd in 't voorjaar vlas geroot te hebben langs een buurt weg te Eede en dit zou bij 't reglement op de buurtwegen verboden zijn. De zaakwaarnemer G. P. Roos trad voor den beklaagde op en trachtte te betoogen: 1° dat hier geene sprake was van roten, maar dat reeds geroot vlas in 't water gelegd was om te weeken, iets geheel anders dan roten; 2° indien de kantonrechter niet met deze ziens wijze mocht overeenstemmen, dan verzachtende omstandigheden. Aan de getuigen, twee maréchaussées, uit Goes en 's Bosch overgekomen, werd gevraagd of zij dat onderscheid kenden. Deze vraag werd ontkennend beantwoord. Acht dagen later deed de kantonrechter uit spraak eu ontsloeg den beklaagde-van alle rechts vervolging, omdat door hèt feit geenerlei wet of reglement overtreden was, tengevolge van het ver vallen van art. 64 van het reglement op de buurt wegen door later daarin gebrachte wijzigingen, zoodat het roten van vlas alsnn, mits met schrif telijke vergunning der bevoegde macht, mag plaats hebben. In dit geval was vergunning verleend, die werd voorgelezen. Tegen dit vonnis is hooger beroep aangetee- kend. (Wil. v. Z. VI. W. Deel.) Bij beschikking van den minister van koloniën van den 18™ dezer zijn ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië gesteld (ft. D. van Deinse, om te worden benoemd tot arts voor de krankzinnigen-verpleging daar te lande, en de hoofdonderwijzer W. Suidema vau der Woude, om te worden benoemd tot onderwij zer 3e klasse voor den dienst daar te lande. Gisteren nacht is door de bemanning van een loodskotter, het lijk van een manspersoon te Vlis- singen aan den wal gebracht, dat ter reede was opgevischt. Daar het lijk in vergevorderden staat van ont binding verkeerde, kon het in 't gasthuis niet opgenomen worden, en werd het daarom direct vervoerd naar het lijkenhuis op de begraafplaats. Heden morgen is in de nieuwe haven te Vlis- singen opgevischt het lijk van een matroos van een der Belgische sleepbooten. Gisteren avond is hij nog aan zijne woning in de stad geweest. Ver moedelijk heeft hij, met het aan boord gaan, mis gestapt en is alzoo verdronken. Het lijk is naai de woning vau den ongelukkige gebracht. Bij eene uitvoering, welke het harmonie gezelschap „Kunst en eer" te Zierikzee Vrijdag jl. in Parklust aldaar gaf, ging opeens het gaslicht uit, wat algemeene vrolijkheid opwekte en de muziek tot zwijgen bracht. Spoedig vond men de oorzaak, en hervatte de verlichting hare taak. Dit was echter de eenige calamiteit, die het genoegen van den avond een oogenblik verstoorde. De herhaalde toejuichingen zoowel van de leden in Parklust als van het tal rijk publiek daarbuiten, gaven getuigenis dat het kunstgenot, door „Kunst en eer" en zijn ijverigen directeur, den heer Ezerman, aan de ingezetenen verschaft, op den rechten prijs geschat werd. Naar men verneemt zal den 6en September a in de gemeente Wissenkerke (Noord-Beveland,) een concours gegeven worden door de aldaar be staande boogscbuttcrij „Excelsior" waaraan alge meene deelnemingook van elders, wordt tegemoet gezien. De „Harmonie" van Colijnsplaat zal het feest opluisteren door het geven van muziekuitvoerin gen, ten einde een genoegelijken dag aan het publiek te verschaffen. Ook meldt men ons, dat tot het geven dier uitspanning een geschikt terrein bestaat alwaar eene doelmatige tent zal worden opgeslagen om eenige ververschingen te- kunnen gebruiken In eene bijeenkomst, op den 18 dezer te Amsterdam gehouden door de algemeene commissie voor den watersnood met gedelegeerden uit Rotterdam en 's Gravenhage, is besloten, de schade aan huizen en opstallen geleden, in haar geheel, en die aan landerijen en roerende goederen voor 30 pet. te vergoeden. Na het overhandigen aan curatoren van de hoogeschool te Utrecht, vau den eeresabel van wijlen den officier van bet vrijwillige jagerkorps van de Utrecktscbe studenten in 1830, den lieer Juta, heeft de beer de Jonge van Ellemeet thans insgelijks zijn jagers-unitorm, als blijvende herin nering, aangeboden. (Utr. dagbl.) Het vaarwater buiten de sluizen van het Noordzee-kanaal moet, volgens het Handelsblad^

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2